2024. június 19., szerda

Gyorskeresés

Útvonal

Cikkek » Számtech rovat

"Bacsis féle" Processzor teszt

  • (f)
  • (p)
Írta: |

Üdv kedves barátaim! Ismét készítettem nektek egy tesztet! Először is elnézést kérek a cím miatt, de...

[ ÚJ TESZT ]

Üdv kedves barátaim! Ismét készítettem nektek egy tesztet!

Először is elnézést kérek a cím miatt, de sajnos nem tudtam semmi frappáns nevet kitalálni, illetve amit kitaláltam az pedig túl hosszú lett volna, de eredetileg ez lett volna a címe, hogy: Az egykori király, vs. Napjaink belépő színtű processzor tesztje.
Gondolkodtam, hogy ha ez nem, akkor milyen nevet adjak jelenlegi írásomnak. Úgy gondoltam, ha ezt a jelenlegi címet adom neki, ebből már nagyon sokan rájöttök, hogy tőlem megszokottan, nem egy szokványos tesztel, kedveskedek nektek! Természetesen, ha valakit zavar a cím, illetve nem megfelelőnek tartja, és ki tud találni egy másik frappáns, ide passzoló címet, természetesen átjavítom!

Na de kezdjünk is bele!

Arra voltam kíváncsi, hogy a régi, legerősebb Socket478as Pentium4 processzor hogy viszonyul, a jelenleg kapható leglassabb processzorhoz, ami elérhető a piacon, továbbá bevettem a tesztbe egy LGA775ös Pentium4 processzort is!
2 konfiguráció állt a rendelkezésemre, amik természetesen abszolúte eltérnek egymástól! Tehát nem a 2 komplett konfigurációt szeretném összemérni. Lehetőleg minél jobban igyekeztem csak a processzorok teljesítményére koncentrálni! Továbbá tisztába vagyok azzal is, hogy ezek a processzorok nem „egymás ellen” készültek!
És akkor nem fokoznám a kedélyeket, bemutatnám a 3 főszereplőnket, elsőként az egykori királyt vonultatnám fel!

Intel Pentium4 3400Mhz

Ez volt a legmagasabb halandónak is elérhető órajelű processzor Socket478as foglalatba! Azért írtam hogy elérhető, mert készültek Gallatin magos, úgynevezett Extreme Edition processzorok is 2MB L3 chache memóriával, amik SZINTE beszerezhetetlenek, vagy ha van is valakinek, az legalább 40ezer Ft-ot kér érte, megjegyzem jogosan! Térjünk vissza főszereplőnkre! Ez a processzor 90nanométeres csíkszélességgel készült, és ellátták továbbá 1MB L2 chache memóriával is, a CPU 200Mhz-es FSB-vel rendelkezik, és 800Mhz-es QPB-vel. A processzor magja Prescott magos, azaz fűt, mint a kazán, annak ellenére, hogy 90nanós, de erről majd később. A Processzorba található MMX SSE, SSE2, SSE3 utasítás készlet továbbá tudja a Hyper-Threading-et is, ami egy virtuális 2. magot adott a processzornak, ezzel is gyorsítva a számításokat kisebb-nagyobb sikerrel…
Lássuk mit építettem köré:

Az 1-es számú VAS

Abit IC7 MAX-3 Alaplap (A másik nagy király)
2X512MB 500Mhz@ 400Mhz cl 2-3-3-5 időzítéssel Memória
Asus V9999ultra (Geforce6800ultra 256mb) VGA
Intel Pentium4 3400Mhz

Második processzorom a Celeron420 volt

Ez a processzor egy core2 alapú LGA775-ös cpu amiben, csak 1processzor mag van, illetve a chache memória is eléggé meg lett nyirbálva, összesen 512kb maradt neki, mindez mellé 1, 6Ghz-es órajel társul. Ez a processzor is szintén 200as FSB-vel és 800as QPB-vel van megáldva, továbbá rendelkezik már EM64T technológiával, ezáltal 64bites programokkal is elboldogul(hat). Fontos megjegyezni, hogy ez a processzor már 65nanométeren készült, ami nagyon jó hatással van a fogyasztásra, és a hőtermelésre is!

Harmadik versenyzőnk a Pentium4 631 nevet kapta.
Ő 3Ghz-es szintén 200Mhz FSB és 800Mhz QPB-vel büszkélkedhet. Nem sajnálták belőle a chache memóriát, összesen 2MB L2-vel rendelkezik. Szintén van benne Hyper-Threading, továbbá EM64T technológia boldog tulajdonosa ez a cpu is
Ezt a 2 processzort egy teljesen más konfigurációban teszteltem, hisz más foglalattal rendelkeznek!

Pár sor erről a konfigról:

A 2-es számú VAS

Abit IX38 Quad GT alaplap X38as északi híddal
2X512MB Geil Ultra 800Mhz Memória
Ati Radeon HD4850 512MB VGA kártya
Celeron420 1, 6GHz, Pentium4 631 3GHz Processzor

Everest Ultimate Processzor teszt

Első tesztem, mint mindig, most is Everest beépített processzor tesztje. Mind a 3 processzorral lefuttattam a CPU Queen és az FPU Julia tesztet, íme az értékek:

CPU Queen-ben a Pentium4 és a Celeron420 kb. azonos eredményt ért el, a 3gigás P4 egy picit elmaradt. FPU tesztben a 2 Pentium4 volt azonos szinten, de a Celeronnal magas órajelük ellenére sem bírtak lépést tartani!

Super PI

Második szintetikus tesztem most is a Super PI, ahol PI értékét lehet kiszámoltatni processzorunkkal, jelenleg 1M-ig számoltak el a processzorok:

Most is elsöpörte a 3gigás szörnyeket a kis celeron420as, második helyen a jó öreg Prescott végzett, előnyét a plusz 400Mhz-nek köszönheti, a 631es P4nek nem segített a 2MB L2

RAR

Szintetikus tesztek után nézzük meg, valós körülmények közt, egy kis tömörítéssel hogy boldogulnak a vasak! Egy 100Mb-os MP3 file-t csomagoltattam be a pocikkal RAR-ba, amelyik előbb végez, természetesen az győz!

Egy ici-picit változott a végeredmény, a kis celeron volt a leglassabb, de csak 8másodpercel maradt el a 3400MHz-es Pentium4től, és emlékezünk vissza arra, hogy a celeronnak fele akkora az órajele, és a chache memóriája is kevesebb! Kerek órajelű processzorhoz kerek eredmény dukál! Kereken 100másodperc kellett a 631es Pentium4-nek hogy végezzen a csomagolással, 2másodpercel ő nyerte meg ezt a kört!

Konvertálás OGG-ba

Nézzük meg, lesz e különbség, ha MP3-ból OGG-ba konvertálnak a CPU-k?! Ugyanazt a 100MB-os MP3 file-t tömörítettem át OGG-ba 448kb/s-os bitrátával:

Egy picit változtak az eredmények! Most ismét a kis celeron volt a leggyorsabb, második pedig az LGA tokozású P4 lett ismét egy szép kerek eredményt felmutatva, kereken 5percre volt neki szüksége. A 3. pedig az egykori király lett, picit több mint 400másodpercig dolgozott a feladaton

3Dmark06

„Toltam” a két konfigon egy 3dmar06-ot is, mert a teszt végén külön pontozza a processzort is, ezáltal ismét nem szól bele a VGA kártya a végeredménybe!

A Legrégibb és a legújabb processzor egy szinten végzett ebben a tesztben, a lábatlan Pentium4 bő 5%-al nyerte ezt a kört

Játékok

Azon gondolkodtam, játékban is tudnám csak a processzor erejét tesztelni, úgy hogy a VGA kártya ne szóljon bele?! IGEN! 2 játékot futtattam, a Far Cry-t és a Call Of Duty2-t.
Mindegyik játékot 800X600as felbontásba állítottam, teljesen lebutított grafikai részletességgel. Ebben a felbontásban így garantált a Processzor limit!

Far Cry

Lássuk elsőként a Far Cry nevű játékot, hogy futott:

Érdekes, hogy a minimum FPS eléggé eltérő volt, ebben a jó öreg Pentium4 nyert, de átlag FPS lényegében egységes volt, tekintsük ezt a viadalmat egy jó indulattal döntetlennek.

COD2

Na és a Call Of Duty2 hogy szalad?

Itt viszont fordult a kocka, pont, hogy a Pentium4 teljesített minimumba a legalacsonyabb FPS-ben, viszont az átlag itt is eléggé kiegyenlített lett!

„Bacsis” féle processzorteszt nincs tuning nélkül!
Íme, hogy a processzorok némi feszültségemeléssel meddig voltak stabilak:
Pentium4 3400MHz@4000MHz (Na jó 3985)
Celeron420 1600MHz@3200MHz!!!!!!!!!!!
Pentium4 631 3000MHz@5000MHz

A jó öreg Prescottból már kifogyott a szufla, 4gigáig bírta, fölötte már instabil volt a gép, esetleg folyékony nitrogénnel menne tovább is, de ahogy írtam a teszt elején ez a proci olyan, mint a kazán! Egy Scythe Ninja 12 hőcsöves hűtéssel 75fok alá nem tudtam vinni terhelés mellett vízhűtéssel is 4080MH-ig jutottam

Bizony a Celeron420-ban van tartalék, 100%os tuningot lazán bír, és még akkora tuning mellett is 45fok körül mozgott a hőmérséklete egy Zalman CNPS9500as hűtéssel

AZ LGA775ös Pentium4 processzor is igen jól tuningolható, 5ghz-ig jutottam vele, de itt már ugyanazzal a Zalman hűtéssel ez a processzor 5Ghz-el 75fok körül mozgott szintén!

Remélem sokan kíváncsiak, vagytok, hogy most hogy viszonyulnak a processzorok teljesítménye egymáshoz?!

Na akkor kezdjük még egyszer! Everest:

A Sorrend nem változott… Bazzzzzzz…. Ennyit tudok hozzáfűzni… a kis Celeron naggggyon brutálisan elhúzott

Jöhet a Super PI:

Itt is keményen elhúzott a kis celeron, úgyahogy tudott lépést tartani vele a 631es Pentium4 és igencsak lemaradva kullog a sor végén a 4gigára feltépett Prescott

Ismét tömörítettem RAR-al:

Most az LGA tokozású Pentium4 nyert, köszönhetően a 2MB L2-nek, sajnos a Celeront nagyon vissza fogta itt a kevés chache memória, de azért szépen gyorsult, a régi Pentiumot így is rendesen elverte

Aztán megnéztem az OGG-ot ismét:

Most is keményen elhúzott a celeron. Második a Cedar Mill magos P4, és ismét a végén kullog a jó öreg kedvencem.

3Dmarkban is látszik a különbség?

Természetesen itt is gyorsultak a prockók a tuning hatására, és most is első a celeron, második a 631es Pentium4 és a végén jön a Prescott.

Lássuk csak Far Cry mennyire hálálja meg a tuningot?

Csak úgy röpködtek az FPS-ek, bárcsak Crysisba látnék ilyeneket! Full részletesség mellett!!!
Itt is látszik, hogy a celeron megtáltosodott, megy, mint a rakéta

COD2-ben hogy alakul a végeredmény?

Ebben az egyetlen tesztben, illetve tesztben tudott hajszálnyi lemaradással lépést tartani a Prescott, persze, ez a végeredményt nem befolyásolja, most is a kis megtáltosodott Celeron420 győzött

Összegzés

Végeredményben elmondanám, a tesztekből leszűrve, hogy itt is látszik, nem mindig az órajel számít! A Netburst Architektúra ezért lett egy zsákutca.

Ebben a tesztben az is jól látszik, hogy mennyire fejlődik a processzor piac… 5évvel ezelőtt a Socket478 tokozású processzor 100ezer Ft fölött volt, míg a mostani Celeron420 sehol sem kerül 8ezer Ft-nál többe, és szétalázza az egykori bivaly erős Pentium4-et
Az LGA775ös Pentium4-ről mit mondhatnék? Mikor bejött a piacra, akkor igen jó prockó volt, de mára ő felette is eljárt az idő, és hiába lehet vele magas MHz rekordokat döntögetni, hiába van benne 2MB L2 chache, a teljesítménye mára már eléggé kevéskének bizonyul

Szeretnék köszönetet mondani Forras2 fórumtársnak, aki nélkül ez a teszt nem jött volna létre, neki köszönhetem, köszönhetjük az Abit IX38 Quad GT-s konfigot a celeron420al...

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.