Hirdetés

2024. április 19., péntek

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  XPEnology

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-12-13 03:53:49

LOGOUT.hu

Xpenology Téma Összefoglaló

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#51) Gregman


Gregman
tag

Sziasztok!

Ti akik XPEnology-t futtattok, a mekkora RAM van a mikroszervereitekben?

(#52) fogtunder válasza Gregman (#51) üzenetére


fogtunder
nagyúr

gyári 2 giga, de a felét sem használja ki többnyire.

I hate morning people. And mornings. And People.

(#53) OberMotz válasza Gregman (#51) üzenetére


OberMotz
aktív tag

4 giga, de a negyedét sem használja ki :)

(#54) Baaraanz válasza Gregman (#51) üzenetére


Baaraanz
tag

8 giga, és kb a nyolcadát használja ki.

I am little pieces / Pieces that were picked up on the way / Imprinted with a purpose / A purpose that's become quite clear today

(#55) nlq válasza Gregman (#51) üzenetére


nlq
aktív tag

Szeva!

ahogyan a többiek is irjak kb barmannyi memoria eleg hozza...
ha megnezed a gyari 5 lemezes dual atomos Syno NAS-t (pl DS1512+) amiben gyarilag 1 GB ram van a procija atom d2700 ami kb ugyanannyit tud mint az N36L proci
ez a nas max 3GB ig bovithato memoriaban, de pl nekem uzemel 20 userrel 8 csomaggal (web szerver php mysql kamera szerver iscsi stb) ritkan megy a memoria hasznalat 60 % fölé

szoval otthoni felhasznalasra siman eleg az N36L 1GB rammal sot pl en sok esetben az otthoni felhasznalasra szallitott N54L cuccoknal kikapcsolom az egyik magot hogy sporoljunk a fogyasztassal 8-10 wattot... igy pl egy HP szerver N54L 1maggal 2GB memoriaval 6db WD RED 3TB winyoval maximum 80 watt fogyasztast mértem

jelenleg az alabbi projekteken agyalok XPE-N54L témában:
- hogyan lehet extra kontroller nelkul (esata multiplierrel) 10 diszkes rendszert csinalni
- dual illetve 4 gigabites portos halokartya Jumbo frammel milyen sebesseget lehet kiántani belőle...
- az xpenology a syno 3612xs törése, ami elvileg tamogat kulonbozo optikai hálókártyát is ezen a vonalon is meg kellene nezni mit tud mert csillio áru iscsi cuccok kiváltására is alkalmas lehet (persze ez esetben mar nem Hp microserver alapon...)

(#56) Gregman válasza nlq (#55) üzenetére


Gregman
tag

Szia!

Köszi a kimerítő választ.
Nálam egy N54L-ről van szó, ha jól emlékszem 2GB rammal (gyári állapot).
A dilemmám az, hogy:
- XPEnology legyen, ami az itt olvasottak alapján gyosan (akár egy nap alatt) működőképes lehet, valamint ha jól látom csak a HDD-k beszerzése van már hátra, vagy
- ZFS, linux, estleg kis virtualizácio stb., ez hoszabb folyamat lenne úgy gondolom, de jót tenne a "fejlődésemnek". Ekkor azonban a HDD-k mellett még plusz memóriáról (8GB?, 16GB?) is gondoskodnom kell.

Azért kell most jó döntést hoznom, mert nem fogok tudni később váltani, jelenleg is van vagy 5-7 GB adatom, ha ezeket felrakom a választott konfigra, és egy-két év múlva váltanék, nem fogom tudni hová lementeni az adataimat. Úgy tudom minkét verzió alapból formázza a HDD-ket.

Amit említettél, hogy a proci egyik magjának kikapcsolása, az XPEnology "fícsör", vagy BIOS-ból lehet megtenni?

(#57) nlq válasza Gregman (#56) üzenetére


nlq
aktív tag

gyarilag 2GB az N54L

a magot a biosbol siman ki lehet kapcsolni... viszont a 8-10 helyett inkabb csak 5watt korul tudsz atllagban sporolni..
gondolom az 5-7GB 5-7 TB akar lenni...

ertem a dilemmadat, azonban nem az a dilemma amit te leirsz...

szerintem dillemad a kovetkezo:
hasznalsz egy gyakorlatilag agyoncsaphatatlan rendszert es biztonsagban lesznek az adataid
vagy
kiserletezgetsz ZFS-el virtualizacioval es tedd ra az adataid aztan vagy meglesznek vagy nem...

remelem erted a dilemmadat :)

en is vegigjartam ezt szerencsere nem buktam el az adataimat...
en azt javaslom, hogy legyen egy eles rendszered es legyen egy tesztrendszered, amivel el tudsz jatszadozni es tudsz fejlődni

(#58) Gregman válasza nlq (#57) üzenetére


Gregman
tag

Persze, persze az a GB az TB:(

Egyre inkább a XPEnology tűnik esélyesnek, csak még egy kicsit informálódok, olvasgatok.
Mindegyik variációra érvényes, hogy jelenleg nem tudom megvenni az összes tervezett HDD-t, vagyis késöbb, működés közben kell majd bővítenem.
Ez is egy választási szempont, hogy melyikkel valósítható ez meg a leg zökkenőmentesebben.

(#59) fogtunder válasza Gregman (#56) üzenetére


fogtunder
nagyúr

a ZFS nagyon nem megbocsájtó a user errorokkal szemben, és ha egy kattintással elkúrod a tömböt véletlenül, akkor ez van. ja, és virtualizálva csakis próba jelleggel szabad futtatni akármilyen erre épülő cuccot.

ha ezzel akarsz játszani és tanulni, ajánlom, hogy azt a rendes gépeden csináld, ismerős környezetben. az xpenology elvileg jól elvan virtuális os-ként, de én csak akkor futtatnám így, ha valamiért szükség van nem web alapú GUI-ra is, vagy van valami csak win alatt futó alkalmazás, ami nélkülözhetetlen és nem kiváltható.

egyéb esetben home server feladatokra valószínűleg fogsz találni valami plugint, amit két kattintásból fel tudsz telepíteni. ezek 95%-ban ugyanazok az open source projectek portjai, amiket egyébként is használnál linux alatt, a funkciókkal, beállításokkal tudsz ismerkedni. aztán, ha egyszer elszánod magad, és tényleg szükséges, át lehet költöztetni virtuális gépre.

I hate morning people. And mornings. And People.

(#60) Csabipici


Csabipici
aktív tag

Sziasztok!
A fent leírtakból számomra a következő derül ki:
USB pendrive-ra felteszem a telepítőt. Ez a pendrive utána benne is marad. ( Mekkora a minimum pandrive méret? )
A beszerelt 1db HDD-t leformázza és utána arra települ a rendszer?
Létrehoz egy külön partíciót? Vagy a HDD-n csak adatok lesznek?
Ha kiszerelem a HDD-t és USB-n rádugom pl. Upuntu-ra, akkor az összes adatom elérhető lesz?

(#61) OberMotz válasza Csabipici (#60) üzenetére


OberMotz
aktív tag

Igen, a pendrive benne marad a gépben. Egy 1GB-os bőven elég, max 100MB megy rá. A gépben lévő nem DSM által formázott lemezeket formázza, ezért az adataidat, ha kellenek mindenképpen mentsd le róluk. Ugyan még nem próbáltam, de itt van egy leírás arról hogy hogyan kell Linux alatt felmountolni Synology volume-okat.

(#62) porpi007


porpi007
tag

Sziasztok!

Telepítettem egy mezei PC-re ezen útmutató alapján. Minden rendben ment, de egyszer csak újra indult. Fél óra múlva megint, aztán egyre sűrűbben. Most már 2 percenként újraindul(na, ha bekapcsolnám...) Mi lehet ennek az oka?

Babi néni! Magáé a macska?

(#63) zex


zex
aktív tag

Sziasztok!

Próbálom telepíteni az XPEnology-t egy régi lapotopra. A baj az hogy amikokr bootolnék pendriveról csak annyi jeelnik meg a képernyőn, hogy GRUB, és mellette villog a kurzor. Innen nem tudok tovább lépni!

Látom többetek mikroszerverre telepíti. Lehet ez a baj? Egy 2GB-os pendriveon van az image.

Köszönöm a segítségeteket!
ZEX

(#64) zex válasza zex (#63) üzenetére


zex
aktív tag

Azt hiszem rájöttem. Valszeg a 32 bites procim miatt van... :( Arra esetleg van valami ötlet, hogy mégis hogyan lehetne (vagy lehet-e) erre felrakni, vagy mindenképp 64 bites kell neki...

(#65) nlq válasza zex (#64) üzenetére


nlq
aktív tag

nem hiszem hogy a 32 bit proci miatt... ugyanis az image neveben x86 szerepel nem x64...
ami szrintem eselyesebb, hogy a biosban nincs engedelyezve com1 port (emlekezetbol, mintha olvastam volna valahol)

(#66) porpi007 válasza porpi007 (#62) üzenetére


porpi007
tag

Sajnos nem jutottam előrébb. Megpróbáltam több pendrive-al, többféle verziót is (a legújabb beta-t is felraktam) de mindig ugyan ez a helyzet. Újraindul egyre sűrűbben.

Gondolom valamelyik hardver nem szimpatikus neki...Pedig eddig stabilan muzsikált a gép...

Babi néni! Magáé a macska?

(#67) zex válasza nlq (#65) üzenetére


zex
aktív tag

Hát tényleg nem valószínű, hogy emiatt... :( Viszont ennek a gépnek a BOIS-ában szinte az órán és a dátumon kívül semmi mást nem tudok állítani... :( Mi ilyenkor a teendő? Ez egy Fujitsu-Siemens Amilo Pro V2085-ös laptop...

(#68) gmant86


gmant86
csendes tag

Sziasztok!

Szerettem volna kipróbálni, de sajnos nem sikerült telepíteni.

A gép amire szeretném telepíteni egy FS S500 vékony kliens 2CF kártya van benne + usb HDD/k

2 verziót próbáltam

XPEnology DS3612xs DSM 4.3 build 3810++ (repack v1.0) verziónál nem talál merevlemezt és nem települ fel.

a másik a legfrissebb béta ami telepítés közben amikor újraindul a rendszer, grub error 22 hibával elszáll.

Esélyes valahogy működésre bírni vagy várjak vele hátha később lesz működő verzió a gépre?

Előre is köszi!

(#69) OberMotz


OberMotz
aktív tag

Sziasztok,

egy HP Microserveren van ESXi 5.5, ami alá toltam egy DSM 4.3-at. A DSM megy is rendesen, viszont a Raw Device Mapping-gel felvett, egy régebbi DSM installban használt 2TB-s drive-omat nem látja rendesen (akkor közvetlenül a vason ment a DSM). Storage Manager alatt nem jelenik meg, viszont egy fdisk -l egyértelműen mutatja hogy ott van:

Disk /dev/sdq: 2000.3 GB, 2000398934016 bytes
255 heads, 63 sectors/track, 243201 cylinders
Units = cylinders of 16065 * 512 = 8225280 bytes

Device Boot Start End Blocks Id System
/dev/sdq1 1 311 2490240 fd Linux raid autodetect
Partition 1 does not end on cylinder boundary
/dev/sdq2 311 572 2097152 fd Linux raid autodetect
Partition 2 does not end on cylinder boundary
/dev/sdq3 588 243201 1948793440+ fd Linux raid autodetect

Valakinek valami ötlete hogy hogyan lehetne ezt a drive-ot láthatóvá tenni a Storage Manager számára? A Raw Device Mappinget egyébként ezen leírás alapján csináltam.

(#70) toM517


toM517
aktív tag

Sziasztok!

Azon gondolkodom, hogy epitek egy gepet amin ez a rendszer futna es ezzel kapcsolatban fordulnek hozzatok segitsegert.

Itt a legtobben Proliant NxxL-en futtatjatok. AMD E350 alapokon mennyire teljesitene ez?

Fokeppen fajlcserelesre, DLNA megosztasra hasznalnam. De emellett mukodne Backup szerverkent, felhokent is.
Kerdesem ezzel kapcsolatban az, hogy fajlcserere fenntartanek egy nagyobb merevlemezt, vagy esetleg tobbet. Mig a Backup szervernek lenne 2 kisebb Raid1-ben. Ezt tudja kezelni a szoft?

Az input(ok)ert koszonet elore is! : )
toM

(#71) Proxy2 válasza toM517 (#70) üzenetére


Proxy2
aktív tag

Ha van hasonló kaliberű gyári synology akkor abból tudsz következtetni, hogy mire képes.

Mekkor a pénzügyi keret amit rá akarsz költeni?
Én sokáig építeni akartam egy NAS-t, majd vettem egy HP ML310e G8-at.

Proxy5

(#72) toM517 válasza Proxy2 (#71) üzenetére


toM517
aktív tag

A teljesitmenye papiron eleg kell legyen, ezert gondolkozom ebben. De stabilitas es megbizhatosag szempontjabol kerdezem.

Milyen okbol kifolyolag dontottel a kesz gep megvasarlasa mellett megis?

Lenne lehetosegem megvenni egy N54L G7-et viszonylag jo arban vagy kb fele annyiert a fent emlitett konfigot, ezert erdeklodom, hatha valakinek van hasonlo es erveket, ellenerveket hozhatna fel ami megkonnyitene a dontesemet.

(#73) toM517 válasza toM517 (#72) üzenetére


toM517
aktív tag

Lemaradt, hogy mennyit szanok a projektre.

Egy 45 ezres WD My Cloud-nak indult, majd utana olvastam es ugy arra jutottam egy Synology NAS lesz belole. Mivel nem szeretnek folyton falakba utkozni es inkabb valami olyanra kolteni ami engem szolgal es nem forditva.
Mivel a Synology eleg draga, ha egy normalisabbat veszek alapul (nekem a DS213j utne meg a szintet) igy jutottam ide...

Azt mondanam, hogy max 50-et szanok a gepre HDD nelkul. Ebbol siman kijon egy N54L ujonnan is, de termeszetesen celom, hogy minel lejjebb szoritsam a koltsegeket.

Az E350 kb a fele lenne, de ez nem 24/7 uzemre van tervezve ezert vagyok hajlando megfelelo ervek meghallgatasa utan akar rakolteni a tobbletet egy celhardverre.

(#74) balage25


balage25
senior tag

Az asrock a75m-itx lap működhet a dsm? Hol találok kompatibilitási listát?

(#75) Proxy2 válasza toM517 (#73) üzenetére


Proxy2
aktív tag

Hali!

Megnéztem sorban mi mennyi, aztán megnéztem mennyi a HP ML310e és nyert.

Mert mi is kell:
MiniITX lap, olyan ami kezelni tudja a hdd-ket 6-12 hdd vagy HBA kártya
RAM 4GB
Ház amiben elfér minimum 6hdd, max 12
Táp ami befér a házba és ezt mind meg is hajtja.

Proxy5

(#76) toM517 válasza Proxy2 (#75) üzenetére


toM517
aktív tag

Utana neztem az altalad hasznalt gepnek es igencsak tullepne a keretet... : )
Ennyiert kapok Syno-t is, nem is valami alapmodellt. A lenyeg a koltseghatekonysag lenne. Engem boven kiszolgal egy 60ezres Syno is. Sot azon gondolkodom, hogy akar egy My Cloud is, de tul sok hekkelessel jar en meg nem akarok erre energiat feccolni a fentebb emlitettek miatt.

Ugyhogy tovabbra is all a kerdes, hogy Syno DS213j 60-ert vagy inkabb epitsek egy E350 alapokon nyugvo "budget servert"?

(#77) Proxy2 válasza toM517 (#76) üzenetére


Proxy2
aktív tag

Üdv!

Jogos, a DS213j nem rossz választás, 58-60 ezerért, ennyiből max a HP N54L jön ki.
Igaz az talán kicsit erősebb mint a DS213j.
A ML310e olyan 98-110 között van, ennyiért Haswell-es Xenon E3-as Synology nincs :D
Persze, nallam ez is átlag 35-50% van terhelve, sok gép (7-10 timemachine),
Plex, mail, syslog, WebDAV, FTP, radius szerver, és 5 ip kamera NVR.

Ide kell már az erő, de hogy értékeset is mondjak, ha a saját építés 1 nagyságrenddel olcsóbb mint az N54L vagy a DS213j, akkor kell belevágni.

xpenology szinte mindenen elmegy egyébként :D

Proxy5

(#78) fogtunder válasza toM517 (#76) üzenetére


fogtunder
nagyúr

én a mycloudot nem ajánlom, ahogy írtad, túl sok vacakolás van vele, nem elég rugalmas hosszú távon. a gyári syno cuccok előnye, a gyári frissíthetőség és támogatás, az építésé meg az ár.

a gyári vs. építés kérdéskörben én az építésre szavazok, ha van kedved és időd kicsit többet foglalkozni a témával. ami olcsóbb, mint az épített, az jóval gyengébb/korlátozottabb is. a legalapvetőbb példa a merevlemezek száma, 2 az semmi, ha esetleg bővíteni is akarod később a tárhelyet.

alapanyagnak viszont én inkább választanék intelt, mondjuk egy integrált celeronos lapot, amik mostanában kezdenek divatba jönni.

I hate morning people. And mornings. And People.

(#79) e-zoli válasza fogtunder (#78) üzenetére


e-zoli
tag

Én felraktam egy ZOTAC IONITX-A-U lapra 4 gb rammal és nagyon szépen működik.
Ezeket próbáltam:
Transmission 2.82
Surveilance station
Plex media server (1080p esetén sem megy 30% felé a cpu, ezt nem igazán értem, de örülök neki :) )
Cloud station

(#80) fogtunder válasza e-zoli (#79) üzenetére


fogtunder
nagyúr

én nem mondtam, hogy nem megy régebbi lapokon a Syno saját high-end cuccainak is elég egy Atom proci. ha van otthon megfelelő alapanyag, akkor király, de ahogy láttam, ő venni akar valami újat.

az új kis fogyasztású cerkák viszont nem igazán drágábbak, nem is fogyasztanak többet, architekturálisan viszont mérföldekkel járnak előrébb, akkor meg miért ne?

[ Szerkesztve ]

I hate morning people. And mornings. And People.

(#81) toM517 válasza fogtunder (#78) üzenetére


toM517
aktív tag

Szia,

Jo gondoloat, de amiket talaltam most peldaul itt szerintem dragan jonnenek ki es a legnagyobb baj, hogy csak 2-3 sata porttal rendelkezik.
Nem annyira ismerem az Onboard megoldasokat, tudnal segiteni abban mire gondoltal, amikor nepszeru platformot emlitettel?

Masreszrol
Az E350 gyengus, de azon van 4 Sata3 is.
A Brazos 2.0 az melyik? Hol tart jelenleg ez a vonal?

Most komolyan gondolkodom egy Syno DS213j-n, hozza tudnek jutni egyhez 50-ert vagy N54L kb 50-55-ert. Melyiket valasszam? A plusz teljesitmeny nem feltetlenul szamit nekem, de a 4 fiokos bovithetoseg mar inkabb csabito.

Az XPEnology-val mennyit kell sz.pni? Ha nem tul gaz bevallalom a jobb teljesitmeny erdekeben.

(#82) Proxy2 válasza toM517 (#81) üzenetére


Proxy2
aktív tag

Kb 5 perc alatt szoktam megcsinalni a xpenology rendszert :)
Ja és ebben benne van, hogy olyan sorszáma legyen, hogy regisztralható legyen a
https://myds.synology.com -re.

Proxy5

(#83) fogtunder válasza toM517 (#81) üzenetére


fogtunder
nagyúr

vegyél n54l-t, halál egyszerű rárakni a DSM-et, csak egy normális pendrive kell hozzá.

I hate morning people. And mornings. And People.

(#84) toM517 válasza fogtunder (#83) üzenetére


toM517
aktív tag

Proxy2 és giorgio!

Koszonom a hatarozott valaszt, egyre inkabb en is a HP fele hajlok!
De egy dolog tart vissza es tulajdonkeppen ez lenne az egesznek a lenyege...

Ugye ha jon ki uj DSM akkor update-kor nem olyan egyszeru a dolgom, mint egy Syno hardveren, azaz le kell menteni a beallitasokat, allomanyokat ( torrent ) stb. es update utan visszallitani?
Ennek folyamatat egy 1-10 skalan mennyire tartjatok sz.ponak? : D

giorgio, mit ertesz normalis pendrive alatt? En valami alap 1-2 GB-osat gondoltam beszerezni csak erre a celra. Van esetleg olyan amit kifejezetten ajanlanal?

(#85) fogtunder válasza toM517 (#84) üzenetére


fogtunder
nagyúr

csak úgy értettem, hogy ne a fiók aljáról kikukázott cuccra rakd, első sorban a boot időt befolyásolja, ami elég sokadrangú tényező egy szervernél. nekem egy random sony 4gb pendrive-on van, kisebbet nem érdemes venni szerintem, a nagyobbak többnyire gyorsabbak is. nem kell túlzásba esni, de megbízható legyen és ne extrém nagy.

az update természetesen manuális, én még nem álltam neki kipróbálni, hogy megvan-e adatvesztés nélkül és nincs perpill 3TB kapacitásom egy gyors backupra, szóval az passz. a modulok mondjuk gond nélkül frissülnek, ez csak a DSM-re magára igaz. ugyanakkor a 4.3 nem hozott semmi olyan változást, ami az életemet komolyabban befolyásolná, úgyhogy majd a következő kapacitás bővítésnél frissítek, aztán meglátjuk.

[ Szerkesztve ]

I hate morning people. And mornings. And People.

(#86) Proxy2 válasza toM517 (#84) üzenetére


Proxy2
aktív tag

Üdv!
4.2 - 4.3 majd most 5.0 végig maradt minden adat, közben asus alaplapos PC-ről
HP ML310e G8 -ra is váltottam.

Észnél kell lenni, nem csak egy kattintás mint a gyáriban, DE ott is le írják azért backupot csinálj.
Vicces hova 6TB adatot, no mindegy,
1-10 es skálán a sima nem fő verzió váltás: 2, fő verzió váltás 3,5 max 4.

Sőt én olyat is csináltam, amit hangsúlyoztan nem lehet, DSM 5.0-u1 - 4,3 -ra :)
Igaz ezt csak teszt környezetben.
FONTOS, ez amiről én beszélek natív telepítés nem vmware vagy más virtualizált környezet!

!!!!VALAMIT AZ ITT LEÍRTAKAT MINDENKI CSAK SAJÁT FELELŐSEGRE PRÓBÁLJA KI, NEM VÁLLALOK SEMMILYEN FELELŐSÉGET SEM MEGHIBÁSODÁS, SEM ADATVESZTÉSÉRT!!!

Proxy5

(#87) megarambo válasza Proxy2 (#86) üzenetére


megarambo
tag

5.0 update-re van valahol valami normális leírás?

(#88) toM517


toM517
aktív tag

Koszonom mindkettotok valaszat! Az elhatarozas megszuletett, az N54L-t allitom szolgalatba.
Valoszinuleg kovetkezo honap elejen erkezik a hardverem, mert ocsem hozza nemetorszagbol.

Annyi strategiai kerdesem lenne meg, hogy megoldhato-e a DSM-el, hogy tobb tombot kezeljen?

Tulajdonkeppen hasznalnam torrentezesre es DLNA(Plex) halozat fenntartasara, illetve ugyanezen fajllok privat felhoban megosztasara.
Masodlagosan es lehet egyelore ez a funkcio nem is lenne kiaknazva, de backupra (time machine vagy/es windows) is lenne hasznalva.

A kerdes ezzel kapcsolatban az, hogy a letolteseknek egy vagy ket nagyobb HDD-t tartanek fenn mig a backup szervernek lenne 2 darab kisebb tukrozve. Ilyet tud kezelni a DSM?

(#89) fogtunder válasza toM517 (#88) üzenetére


fogtunder
nagyúr

persze, lehet több tömböd is, semmi akadálya.

én viszont nem így csinálnám. a Synology Hybrid RAID egy nagyon jó softraid megoldás szvsz, egy meghajtó haláláig tűrőképes, a jelenlegi legnagyobb kapacitású drive-val megyegyező, vagy nagyobb lemezekkel bármikor bővíthető egyszerűen. nálam egy ilyen van, minden ezen lakik, a win mentések és a nem pótolható cuccok pedig két hetente külső meghajtóra manuális backuppal.

a tükrözés =/= backup, és megvannak a hátrányai. mivel közel ugyanakkora a terhelés mindkét meghajtón, ha azonos szériahibával vannak megáldva, simán meghalhat egyszerre mindkettő, plusz rögtön felezed a tárhelyedet.

ha csak nem akarod elérhetővé tenni a backupot, minden mappa hozzáférését, irás/olvasási jogát tudod külön felhasználónként/csoportonként változtatni.

szóval amit én ajánlok: 1db SHR tömb, lehetőleg eltérő időben (1-2 hónap már elég) gyártott lemezekkel a szériahibák kiszűrésére, a nem pótolható adatoknak pedig egy USB/eSATA backup HDD, akár ütemezett, akár manuális mentéssel. én azért használok manuálisat, mert arról tudom, hogy biztosan lefutott.

amúgy a DSM tud e-mailben értesíteni, ha valamelyik meghajtó SMART adatai kritikussá válnak, hogy időben tudd cserélni, és ne essen szét a tömb.

I hate morning people. And mornings. And People.

(#90) toM517 válasza fogtunder (#89) üzenetére


toM517
aktív tag

Ez nagyon jol hangzik, ha nem kell tarhelyet "kidobnom" annak csak orulok.
De kicsit bovebben tudnal errol irni, hogy ez mitol RAID es miert kell kulonbozo gyartasi datumu drive-okat hasznaljak benne? Az oke, hogy a szeriahibak okozta hajtepes igy elkerulheto, de vegulis mi az SHR analogiaja, nagykorvonalakban? A wikipedia szocikk nem volt eleg ertheto szamomra. : /

(#91) Proxy2 válasza megarambo (#87) üzenetére


Proxy2
aktív tag

Hát tákoltam egyet én is:xpenology install

Esetleg még ez is:Synology DSM Update

Ez egy kis segítség a frissítéséhez, jelenleg eddig működik Synology build DSM 5.0 beta 1

==================================================================
1. Ellenőrízd hogy elérhető-e a frissítés (Control Panel, DSM Update) Katt a letöltésére.
-1a. Ha nem lehet letölteni, connect/login with putty/telnet (user: root)
-1b. Töröld /autoupd@te.info (rm /autoupd@te.info)
-1c. Próbáld ismét a webes felületen letölteni a frissítést (Control Panel, DSM Update)

2. Connect/login with putty/telnet és futtasd a következő két parancsot

sed 's/flashupdateDeb/flashupdateDeb1/' /autoupd@te.info > /autoupd@te.info1

mv /autoupd@te.info1 /autoupd@te.info

3. Telepíted a frissítést a webes felületről (Control Panel, DSM Update)

Ha ezzel megvagy akkor lehet feltenni a DSM 5.0-át majd a fenti leírás alapján frissíteni.

Források:
http://xpenology.com/forum/viewtopic.php?f=2&t=17
Xpenology Releases

[ Szerkesztve ]

Proxy5

(#92) megarambo válasza Proxy2 (#91) üzenetére


megarambo
tag

Köszönöm! Ki fogom próbálni. :)

(#93) fogtunder válasza toM517 (#90) üzenetére


fogtunder
nagyúr

alapvetően azoknak a raid szinteknek (ha tudsz angolul, olvasd el ezt), amik nem tükrözéssel dolgoznak, egy-két meghajtó kiesést tolerálnak adatvesztés nélkül. ez viszont nem jelenti azt, hogy normális körülmények között működnek, valójában nagyobb terhelésnek vannak kitéve folyamatosan, mintha komplett tömböd lenne. illetve, mikor ezt a meghajtód cseréled, és a tömb újra építi magát, megint kapnak egy kis bónusz terhelést. ha az első HDD egy szériahiba miatt hullott el és mindegyik ugyanakkor készült, ebben az időszakban - ami elég hosszú órákig tarthat a lemezek méretétől függően - elég nagy a valószínűsége, hogy még több megadja magát és viszi magával a komplett tömböt.

én vettem először egy 2TB WD Redet, beraktam a fiókba, két hónap múlva a szerver és még egy HDD egy másik boltból, ezekkel megcsináltam a tömböt, majd vettem újra az első boltból még egyet pár hónappal később, beraktam egy slotba és bővítettem a tömböt.
kell egy kis türelem az elején, de emlékeim szerint egy lemezzel is lehet SHR tömböt kezdeni, két hónapig nem raksz rá pótolhatatlan adatot, utána a második lemez megadja a redundanciát, aztán bővíted tovább. érdemes már az elején eldönteni, hogy mekkora lemezekkel akarsz építkezni, mert a legnagyobb meghajtó kapacitását mindig bukod (ha több ilyen van, akkor csak az egyiket). tehát ha 2TB, 3TB, 3TB sorrendben adod hozzá a meghajtókat, a második meghajtó hozzáadásakor még mindig 2TB tárhelyed lesz, a harmadik meghajtóval kapsz 5TB-ot. ha viszont 3x3TB-ot raksz bele, akkor a végén 6TB tárhelyed lesz.

[ Szerkesztve ]

I hate morning people. And mornings. And People.

(#94) fogtunder válasza fogtunder (#93) üzenetére


fogtunder
nagyúr

csak azt felejtettem ki, hogy az SHR gyakorlatilag egy mixelt soft raid megoldás, emlékeim szerint (már feladtam, hogy megtaláljam, hol olvastam) különböző raid tömbökből állít össze egyet, ami a felhasználó felé látszik. ha minden igaz, akkor az előző 2-3-3 példában a tömb valójában egy 3x2TB RAID-5 és egy 2x1TB RAID-1 összevonva. ha e mellé berkasz még egy 3TB méretű lemezt, akkor lesz egy 4x2TB és egy 3x1TB RAID-5 ből álló SHR tömböd.

I hate morning people. And mornings. And People.

(#95) nlq válasza fogtunder (#94) üzenetére


nlq
aktív tag

a syno oldalan nagyon szepen le van vezetve mit tud a syno hibrid raid

de az a legjobb a magyarazas helyett...
http://www.synology.com/hu-hu/support/RAID_calculator

(#96) nlq válasza Proxy2 (#86) üzenetére


nlq
aktív tag

apropo HP ML310e G8

aki eros vasat szeretne syno ala annak ajanlom figyelmebe a hp mellett a Dell T110 szervereket is, mert azokra 5 ev gari van a HP 1 eves garija helyett

(#97) fogtunder válasza nlq (#95) üzenetére


fogtunder
nagyúr

mivel az volt a kiinduló pont, hogy a wikipedia szócikk nem volt világos, gondoltam levezetem kissé.

I hate morning people. And mornings. And People.

(#98) Gregman válasza nlq (#95) üzenetére


Gregman
tag

Köszi, nagyon érdekes leírás.
Azért két dolog felmerült bennem:

- az SHR és az SHR-2 között lehet választani (pl. a XPEnology feltelepítése közben)?
- nem egészen értem, hogy mi az előnye (az oldal ajánlása szerint) ha különböző kapacitású HDD-ket teszek bele?

(#99) fogtunder válasza Gregman (#98) üzenetére


fogtunder
nagyúr

igazából a meghajtók keverése nem kifejezetten jó, inkább egy előny, hogy rugalmasan bővíthető a jövőben, vagy ha van otthon 3-4 különböző meghajtód, akkor tudsz belőlük tömböt kreálni, minimális tárhely veszteséggel.

az SHR-2-t én ezért nem választottam: "When expanding a 2-disk redundant SHR Volume, whether by larger or additional disk, the new storage will be available as soon as 4-disks have been expanded or added into the SHR Volume."

szóval ott nem csak úgy megy, hogy bedobálok lemezeket és kapom a plusz tárhelyet, 4-esével kell hozzárakni, ami elég szívás, mivel eleve 4 lemez kell a tömbhöz, 8 hely meg elég kevés eszközben van.

I hate morning people. And mornings. And People.

(#100) OberMotz


OberMotz
aktív tag

Azt mondja meg valaki hogy miért nem látszódnak az ESXi alatt Raw Device Mapping-gel felvett lemezek DSM alatt a Storage Managerben? Terminálban látom őket (kapacitás OK, létező partíciókat is jól mutatja), viszont Storage Managerben nem. 2 hete tökölök ezzel, többfajta lemezzel, ESXi 5.1-gyel és 5.5-tel is próbáltam de ugyanaz az eredmény: semmi. :(

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  XPEnology
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.