Hirdetés

2024. április 16., kedd

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Windows 11 (kiemelt téma)

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2022-11-10 09:03:07

LOGOUT.hu

Ezt érdemes elolvasni: [link]

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#51) King Unique válasza gyulank (#49) üzenetére


King Unique
titán

A TPM-nél akár az fTPM is elég, ha van a BIOS/UEFI-ben olyan opció (PTT), támogatja a CPU stb., lásd egy másik topikban leírtakat.
A Secure Boot támogatás az Ubuntu felől adott, az addig oké. Az utólagos bekapcsolása jó esetben gond nélkül lezajlik és utána is bootol az OS, de rossz esetben akár meg is fektetheti, ami ügyben a helyreállítási lehetőségek felől értelemszerűen már a megfelelő Linux topikban kellene érdeklődni, nem itt. Meg ugye ha már bekapcsolt Secure Boot, akkor ahhoz értelemszerűen UEFI módban telepített OS kell, nem pedig legacy/CSM módban telepített.

[ Szerkesztve ]

(#52) modflow


modflow
veterán

A Win11 ellenőrző azt írja, a gép nem alkalmas a Win11 futtatására.
De hogy miért nem azt nem.
Kizártnak tartom, hogy ez így lenne:
Gigabyte Z370 HD3
Intel Core i5-8400 2.8GHz (s1151) Processzor - BOX
Samsung 250GB 860 EVO 2.5" SATA3 SSD
Silicon Power - P34A60 512 Gb-SP512GBP34A60M28
G.SKILL Aegis 32GB KIT DDR4 3000MHz CL16
Be quiet! Pure Power 11 700W 80+ Gold
MSI RTX 2060 SUPER GAMING X nVidia 8GB GDDR6 256bit
Miért írja, honnan veszi, hogy nem tudja futtatni a Win11-et?

(#53) King Unique válasza modflow (#52) üzenetére


King Unique
titán

A másik topikban már kaptál választ, vagyis értelemszerűen megnézed esetedben mi hiányzik, + ott a link hogy a gyári tool bizonyos esetekben fals inkompatibilitást ír és majd frissítve lesz, ennyi.

(#54) kleinguru válasza King Unique (#50) üzenetére


kleinguru
addikt

Én nem találtam :N

A kicsire nem adunk... a nagyot meg leszarjuk!

(#55) takessz


takessz
senior tag

No le futattam én is ezek alapján úgy néz ki oké lesz a gépnek a win11

Apple iPhone 14 256GB Midnight Black iOS 16.5.1 | Apple Watch Series 4 Nike Edition | PlayStation 5 825 GB "Az a baj a világgal, hogy a hülyék mindenben holtbiztosak, az okosak meg tele vannak kételyekkel."

(#56) _Balee_


_Balee_
aktív tag

Nem alkalmas a gépem a Windows 11 futtatására, beszarok...

i9 9900K, 48 GB DDR4 RAM, Asus RTX 4080 ROG Strix OC, LG 34GN850-B, PS5, Xbox Series X, Nintendo Switch Oled, LG OLED 77C21LA, Steam Deck Oled 512 Gb, PS Portal

(#57) takessz válasza _Balee_ (#56) üzenetére


takessz
senior tag

melyik opció nem teljesült?? :Y :Y én jobban hiszek a 3 fél általi programnak amúgy mint a gyárinak :)

Apple iPhone 14 256GB Midnight Black iOS 16.5.1 | Apple Watch Series 4 Nike Edition | PlayStation 5 825 GB "Az a baj a világgal, hogy a hülyék mindenben holtbiztosak, az okosak meg tele vannak kételyekkel."

(#58) isti732712 válasza takessz (#55) üzenetére


isti732712
aktív tag

Hát ez így még koránt sem oké :))

Ami hibádzik UEFI,GPT,Secure BOOT engedélyezése.

[ Szerkesztve ]

Merek annyit, amennyit férfi merhet; Aki többet mer, nem ember.

(#59) gyulank válasza King Unique (#51) üzenetére


gyulank
addikt

Hát, eddig az UEFI módban indultak a pendrive-ok, mikor bekapcsoltam a Secure Bootot, csak Legacy módban indul. A linux telepítő úgy is elindul, de a Windows pendrive csak UEFI-ben, de most mindennél azt csinálja, hogy elsötétül, és újra előjön a boot lista. De gondolom, pont, hogy a boot menüben az UEFI-set kéne választani mondjuk új telepítésnél, pedig azt nem hagyja.

ASRock Z370 Pro4+i3-8100+32GB Windows 22631.2361 Ubuntu 23.10 x64

(#60) takessz válasza isti732712 (#58) üzenetére


takessz
senior tag

Hát a Win10 az legális arra nem is értem miért jelzett be meg a Nvme SSd-re se ileltve a secur boot-ot se értem amúgy

Apple iPhone 14 256GB Midnight Black iOS 16.5.1 | Apple Watch Series 4 Nike Edition | PlayStation 5 825 GB "Az a baj a világgal, hogy a hülyék mindenben holtbiztosak, az okosak meg tele vannak kételyekkel."

(#61) Doky586 válasza takessz (#55) üzenetére


Doky586
nagyúr
LOGOUT blog

Honnan szerezted ezt a programot?

(#62) MasterDeeJay válasza Doky586 (#61) üzenetére

https://github.com/rcmaehl/WhyNotWin11/releases

Majdnem jó, TPM-et be tudom kapcsolni, a secure boothoz meg valami certificatet kell generálni a biosban azt írja.

(#63) takessz válasza Doky586 (#61) üzenetére


takessz
senior tag

bent van itt a topicba [link] ez lenne az :)

Apple iPhone 14 256GB Midnight Black iOS 16.5.1 | Apple Watch Series 4 Nike Edition | PlayStation 5 825 GB "Az a baj a világgal, hogy a hülyék mindenben holtbiztosak, az okosak meg tele vannak kételyekkel."

(#64) isti732712 válasza takessz (#60) üzenetére


isti732712
aktív tag

Ha ezt fogja mutatni akkor lesz win11 kompatibilis

[ Szerkesztve ]

Merek annyit, amennyit férfi merhet; Aki többet mer, nem ember.

(#65) Doky586 válasza MasterDeeJay (#62) üzenetére


Doky586
nagyúr
LOGOUT blog

OK kösz. Nekem a TPM piros. :DDD [kép]
SecureBoot-hoz nem kell semi certificate, simán bekapcsolod a biosban és ennyi..
alt="alt="" title=""" title="alt="" title=""" alt="alt="" title=""" title="alt="" title="""

[ Szerkesztve ]

(#66) _Balee_ válasza takessz (#57) üzenetére


_Balee_
aktív tag

Kis bios turka és már meg is felel a gépem. :D

alt="" title=""

Már a hivatalos win check is ezt írja.

[ Szerkesztve ]

i9 9900K, 48 GB DDR4 RAM, Asus RTX 4080 ROG Strix OC, LG 34GN850-B, PS5, Xbox Series X, Nintendo Switch Oled, LG OLED 77C21LA, Steam Deck Oled 512 Gb, PS Portal

(#67) Cs1csó


Cs1csó
félisten

Ez a TPM ennyire fontos dolog?

(#68) MasterDeeJay válasza Doky586 (#65) üzenetére

Amit enable-re megyek egyből írja hogy valami user módba kell mennie meg generáljak certificationokat.
Na megvan csak valami custom módban volt. Standardba nem kiabál.

TPM továbbra sincs mivel ahogy nézem fizikailag nincs benne kártya, hiába nyomtam enable-t. Keresek majd valami régi szerverből szerintem lesz.
Bár ennek a secure bootnak semmi értelme, eleve saját magam által moddolt bios van, kiszedve mikrokódokat és kiiktatva minden lassító dolgot, beleérve windowsból is a mikrokód update-t.

Most akkor tulajdonképpen mi ellen is véd a secure boot ha nem az ellen hogy szétmoddoljak mindent? Lemerem fogadni hogy a turbo hack-es efi drivert is engedi a secure boot, csak én eddig azt gondoltam hogy azért kell hogy ne legyen semmi hack az os és bios között.

[ Szerkesztve ]

(#69) takessz válasza isti732712 (#64) üzenetére


takessz
senior tag

Értem de nem értem nálam mi a gáz Nvme SSD van más a partició Boot tipust se tudom uefire átlöni secure boot már megtaláltam

Apple iPhone 14 256GB Midnight Black iOS 16.5.1 | Apple Watch Series 4 Nike Edition | PlayStation 5 825 GB "Az a baj a világgal, hogy a hülyék mindenben holtbiztosak, az okosak meg tele vannak kételyekkel."

(#70) gyulank


gyulank
addikt

Nekem már csak a Secure Boot a probléma, de mit csináljak, ha így nem bootol be semmi UEFI módban, meg semmi ami UEFI módban volt telepítve?

ASRock Z370 Pro4+i3-8100+32GB Windows 22631.2361 Ubuntu 23.10 x64

(#71) Doky586 válasza MasterDeeJay (#68) üzenetére


Doky586
nagyúr
LOGOUT blog

A secure boot a rootkit vírusoktól véd. (tudtommal)
(amitől a vírusirtók nem tudnak megvédeni)

[ Szerkesztve ]

(#72) MasterDeeJay válasza Doky586 (#71) üzenetére

Az jó, akkor hagyom bekapcsolva, nem zavar ha nem lassít semmit.

(#73) takessz


takessz
senior tag

ugyan ez a problémám ha secure boot be van kapcsolva Asrock lapon folyton a Bios jön be és nem tudom miért :F :F :F illetve hol lehet áttteni uefibe a rendszert??

[ Szerkesztve ]

Apple iPhone 14 256GB Midnight Black iOS 16.5.1 | Apple Watch Series 4 Nike Edition | PlayStation 5 825 GB "Az a baj a világgal, hogy a hülyék mindenben holtbiztosak, az okosak meg tele vannak kételyekkel."

(#74) King Unique válasza gyulank (#59) üzenetére


King Unique
titán

A pendrive-ok nehezen, max. a rajtuk lévő OS-ek. :D Amúgy meg nem derült ki milyen bootolási mód szerint lettek a pendrive-ra írva, Secure Boot esetében milyen beállítási opciók vannak, kulcsokat újra kell-e generálni, stb. De mindegy, találgatni nem fogok, ami eddig le lett írva, az továbbra is adott, azaz Ubuntunak bekapcsolt Secure Boot mellett is működnie kell, Secure Boot használatához értelemszerűen UEFI szerinti telepítés kell.

(#75) King Unique válasza takessz (#73) üzenetére


King Unique
titán

Ha jelenleg Legacy/CSM, más néven BIOS/MBR mód szerint van telepítve nálad a W10, majd szimplán csak bekapcsolod BIOS/UEFI-ben a Secure Boot, UEFI boot opciókat, akkor nem meglepő, ha utána nem bootol a W10 és visszadob a BIOS/UEFI boot menüjébe... Az átváltáshoz magát a Windows 10-telepítést is UEFI-sre kell konvertálni és értelemszerűen UEFI/GPT séma szerint telepítés kell, lásd pl. MBR2GPT, illetve az OS topikjában bővebben. Vagy másik opció a clean install a 0-ról UEFI szerint. Sőt, egy modern hardvernél eleve UEFI módban kellett volna telepíteni a W10-et, nem az elavult legacy mód szerint, az utóbbi az olyan legacy OS-ekhez való mint pl. a W7, ami nem feltétlen támogatja teljes körűen az UEFI-s telepítést és lehetnek emiatt gondok (példa).

(#76) takessz válasza King Unique (#75) üzenetére


takessz
senior tag

Marad a clean Windows 10 telepítés mert annyira szét basztattam hogy elszált fullra amúgy én anó win7 röl áltam átt és mindig hoztam magammal a ssdt valószínűsítem ez volt a gond de most kap legalább egy friss win 10 et

Apple iPhone 14 256GB Midnight Black iOS 16.5.1 | Apple Watch Series 4 Nike Edition | PlayStation 5 825 GB "Az a baj a világgal, hogy a hülyék mindenben holtbiztosak, az okosak meg tele vannak kételyekkel."

(#77) gyulank válasza King Unique (#74) üzenetére


gyulank
addikt

Ha valami kiderült, akkor az derült ki. Azzal kezdted a mondatot, tehát számodra is kiderült. F11 után bootolási listában a pendrive ott van simán, meg úgy, hogy elé van írva, hogy UEFI. Mint mondtam, eddig az UEFI-s indult. Akkor miért kérdés, hogy hogy volt telepítve? A Linuxnál se kérdéses, mert azt indítottam manuálisan mindig, a Windows meg mint írtam, kiírja, ha nem az UEFI-s módban indítom, hogy csak UEFI módban indítható. DE MINT ÍRTAM, ÚGY NEM INDÍTHATÓ, HA BEKAPCSOLOM A SECURE BOOTOT, MERT AKKOR CSAK FRISSÜL AZ F11-ES BOOTKÉPERNYŐ. AHOGY AKKOR IS, HA KIVÁLASZTOM A WINDOWS BOOT MANAGERT. EGYEDÜL AZ A PENDRIVE INDUL, HA BEKAPCSOLOM A SECURE BOOTOT, AMI ELŐTT NINCS AZ UEFI. És leírtam, hogy mit írt ki a linux is, mikor bekapcsoltam. Meg azt is, hogy a Windows partíció nincs a boot listában. Ne mondd már, hogy nem mondtam meg semmit... Annyit nem mondtam, hogy kellett új kulcsot generálni, mert nem tudtam, hogy az informatív-e. Most se tudom.

ASRock Z370 Pro4+i3-8100+32GB Windows 22631.2361 Ubuntu 23.10 x64

(#78) BiP válasza King Unique (#50) üzenetére


BiP
nagyúr

A tálca/start menü funkciókat teljesen kiirtották, ezért is kérdezte, van-e lehetőség ezeket valahogy bekapcsolni.
Én is úgy szeretem, ha nincs összevonva, és cimkéje is van q tálcán futó alkalmazásoknak. Erre most a hagyományos formában nincs opció :(

(#79) modflow válasza MasterDeeJay (#68) üzenetére


modflow
veterán

Mi az a TPM?
Gigabyte Z370 HD3 (rev. 1.0) -em van, de azt írja, nem aktív.

(#80) modflow válasza modflow (#79) üzenetére


modflow
veterán

Elvileg ilyen hardver kellene:
gc-tpm2.0_s modul

Ez gyári tartozék?
Vagy vennem kellene annak ellenére, hogy sehol sem kapható?

(#81) MasterDeeJay válasza modflow (#80) üzenetére

Szerintem most hiány lesz belőle. Alapból laphoz nem szokták adni mert fölösleges átlag usernek.

(#82) Jarod1


Jarod1
addikt

Win7 ről vajon lehet egyből win11 re frissíteni? Pofásabbnak tűnik mint a 10

(#83) gyulank válasza modflow (#80) üzenetére


gyulank
addikt

Ezt döntsétek már el! Mint láthatjátok, nekem is hasonló lapom van, mégse kell bele. Ha bekapcsolom a secure bootot, akkor engedélyezhetem a PTT-t, és utána ha kikapcsoltam a secure bootot, mert ugye nekem azzal nem indul semmi, más csak a secure boot volt X.

ASRock Z370 Pro4+i3-8100+32GB Windows 22631.2361 Ubuntu 23.10 x64

(#84) gyulank válasza gyulank (#83) üzenetére


gyulank
addikt

De a PC Healthnek úgy látszik nem kell a Secure Boot.

ASRock Z370 Pro4+i3-8100+32GB Windows 22631.2361 Ubuntu 23.10 x64

(#85) Jarod1 válasza Jarod1 (#82) üzenetére


Jarod1
addikt

hát nem...win7 ről előbb win10 re kellene frissíteni..

(#86) pendre54 válasza MasterDeeJay (#81) üzenetére


pendre54
addikt

Biztos, hogy hiány lesz belőle egyelőre. Én tegnap még talán utolsóként vettem az Asus Prime Z390-A-s lapomhoz egyet [link] , de ma már nincs nekik. Ráadásul csak 1990 Ft-ba került, ennyit meg megér, még akkor is, ha nem lesz rá szükségem.

"Nem azért felejtünk el játszani, mert megöregszünk, hanem attól öregszünk meg, hogy elfelejtünk játszani." G.B. Shaw

(#87) gyulank válasza pendre54 (#86) üzenetére


gyulank
addikt

Akkor miért? Olyan szép, hogy fülbevalóként hordod?

ASRock Z370 Pro4+i3-8100+32GB Windows 22631.2361 Ubuntu 23.10 x64

(#88) szabonagyur


szabonagyur
félisten

Aki megvan hülyülve a TPM-től... olvasson picit vissza, le volt írva, hogy legtöbb esetben csak aktiválni kell BIOS-ban.

Eladó: iPhone 13Mini 2 év gari, iPhone 6S 32GB

(#89) gyulank válasza szabonagyur (#88) üzenetére


gyulank
addikt

Azért a TPM nem fTPM, és nem PTT. Miből kéne tudni, hogy a PTT a TPM?

ASRock Z370 Pro4+i3-8100+32GB Windows 22631.2361 Ubuntu 23.10 x64

(#90) Geth válasza gyulank (#89) üzenetére


Geth
addikt

A TPM egy standard, egy előírás.
Az fTPM és a PTT pedig konkrét implementációk, megvalósítások.

Pl. gugli -> intel ptt -> rögtön több találat címében, pl:
Intel Platform Trust Technology (PTT): TPM For The Masses

[ Szerkesztve ]

(#91) takessz


takessz
senior tag

Nah újra húztam a win10 et ugy ahogy kell mostmár menni fog a Win11-is :C :C

Apple iPhone 14 256GB Midnight Black iOS 16.5.1 | Apple Watch Series 4 Nike Edition | PlayStation 5 825 GB "Az a baj a világgal, hogy a hülyék mindenben holtbiztosak, az okosak meg tele vannak kételyekkel."

(#92) gyulank válasza Geth (#90) üzenetére


gyulank
addikt

De TPM a probléma, és PTT a megoldás. Tehát már csak ezért sem írja be az ember a keresőbe, hogy PTT.

ASRock Z370 Pro4+i3-8100+32GB Windows 22631.2361 Ubuntu 23.10 x64

(#93) Geth válasza gyulank (#92) üzenetére


Geth
addikt

Én belenéztem a firmwarebe, ptt, jé mi ez, rákerestem, és lőn.
Legalábbis anno, évekkel ezelőtt így történt.

[ Szerkesztve ]

(#94) pzstm


pzstm
titán

PC health check problémázik CPU miatt, minden más okés. MEgnéztem én is ezt a Githubos okosságot.

iPhone 15 Pro Max 256GB Black |Macbook Air M1|Xbox Series X|Írhatsz nyugodtan, de x64 alatt nem barátkozom :)| I'm not special...I'm just limited edition!

(#95) gyulank válasza pzstm (#94) üzenetére


gyulank
addikt

Arra valaki tud valamit mondani, hogy Secure Boottal miért nem indul semmi ami UEFI?

ASRock Z370 Pro4+i3-8100+32GB Windows 22631.2361 Ubuntu 23.10 x64

(#96) MasterDeeJay válasza szabonagyur (#88) üzenetére

Bekapcsoltam.
Totál meg is barmultam, fizikailag hiányzik a modul. És a lapom használtan volt 75eft, mégsincs benne alapból csak a helye. Van egy régi notim megnézem abban milyen bekötése van és barkácsolok valamit. Sztem dobtam is ki pár ilyet régebben.

[ Szerkesztve ]

(#97) King Unique válasza gyulank (#77) üzenetére


King Unique
titán

Nem, pont az lett leírva abban a mondatban, hogy nem derült ki számomra, meg ha már pendrive mint telepítési adathordozó, akkor annál pont az a kérdés hogyan lett rá kiírva az ISO, nem a hogyan lett telepítve a helyi lemezre a rendszer, értő olvasás, nem a Caps Lock-ot kell nyomogatni. :B Meg pont az a lényeg, hogy modern W10 és Ubuntu telepítő megfelelő kiírás mellett bootolható a pendrive-ról legacy és UEFI módban egyaránt, kikapcsolt és bekapcsolt Secure Boot mellett is, ahogyan maga a helyi lemezre telepített rendszer is, max. hardvertől is függően a Secure Boot utólagos bekapcsolása esetlegesen okozhat némi anomáliát, szükség lehet a kulcsok újragenerálásra stb., ez is le lett írva világosan. A boot listában meg maga a meghajtó szokott szerepelni, a telepítéshez használt pendrive sima (legacy) és UEFI előtaggal, az UEFI módban telepített W10-nél a Windows Boot Manager opció, ahol evidens melyiket kell választani egyik/másik indításához, stb. Ahogyan annak is annak kellett volna lenni korábban, hogy modern hardverre modern OS-t alapesetben eleve UEFI mód és bekapcsolt Secure Boot mellett telepít a user - ahol mind a W10, mint az Ubuntu felől adott a támogatás - és akkor most nem lenne téma ez az egész...

[ Szerkesztve ]

(#98) Geth válasza MasterDeeJay (#96) üzenetére


Geth
addikt

Le tudod írni pontosan mit kapcsoltál be?

(#99) MasterDeeJay válasza Geth (#98) üzenetére


[ Szerkesztve ]

(#100) Geth válasza MasterDeeJay (#99) üzenetére


Geth
addikt

Hát a manualban ugye ezt írják:

Security Device Support
If this feature and the TPM jumper on the motherboard are both set to Enabled, onboard
security devices will be enabled...
A gond ugye, hogy sehol máshol nem említik a tpm jumpert, csak a tpm headert.
Persze elképzelhető, hogy csak manualt írni nem tudnak.

Illetve simán lehet, hogy server lapba nem pakolnak firmware based tpm-et, arra alapozva, hogy a külön modul még jobb megoldás ilyen esetben.
De egyébként nem gond, a Win11 amúgy sem server oprendszer. Pattints fel valami hozzávalót (pl. ubuntu lts), és még sokáig ki fog szolgálni :)

[ Szerkesztve ]

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Windows 11 (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.