Hirdetés

2024. április 23., kedd

Gyorskeresés

Hozzászólások

(#1) Gergo_pet


Gergo_pet
aktív tag

Sziasztok, ilyen topicot ne nagyon találtam és a töbi topic sem igazán erről szól.
A lényeg, hogy mostanában egyre nagyobb teljesítményű vinyokat lehet beszerezni, azonben némelyik igen durva hőtermeléssel bír.
Személyszerint egy sata-s samsunggal vagyok megáldva, ami mondjuk defragmentáláskor igen tetemes 44 fokra is képes felhevűlni.
Namármost elgondolkodtam mit lehetne tenni, arra az elhatározásra jutottam ráteszem a P4 esemnek a gyári alubordáját venti nélkül csak ugy passzívban. Gondoltam, ugyanis a winyókon nagyon ügyesen a gyártók elhelyeznek egy öntapadós igen nagy felületű cimkét amit ha leveszel a garanci természetesen elszáll. Így pasztázás és egyéb nyalánkságok el is maradnak. Mind1, azért ha már kiötlöttem kipróbáltam, hogy csak úgy ráteszem. Legnagyobb csodálatomra, használaton kívül 2 fok volt a különbség terhelve 4 fok mínuszban. Meglepő volt, mindez lefogatás nélkül papíron keresztül.
Most azon gondolkozom, hogyan lehetne ráfogatni, hogy ne sérüljön a winyó?
Ha valaki tud valami jó ötletet a winyó hűtési problemra az nézzen be és írjon ide plz.
Természetesen én is tudom, hogy nem dől össze a világ még ha 50 fokra kúszik a hőmérséklete a winyónak akkor sem. Ez amolyan fun topic, bütykölgetés, ha úgy tetszik. :)

A minőség és a mennyiség nem számít, csak sok legyen és jó!

(#2) zsommi válasza Gergo_pet (#1) üzenetére


zsommi
senior tag

Léteznek direkt ilyen célra kitalált hűtők...
Passzívban és aktívban is...;)

Egyébként nem rossz elgondolás, probáld meg egyszer ráfogatni vhogy, uigy hogy a papirt nem veszed le...

(#3) Frenky89


Frenky89
őstag

Ha már így van ez a topic, akkor megkérdezném, hogy melyiket érdemesebb hűteni a vinyón a chipeket, vagy magát a vinyó testét?

(#4) bzoley válasza Gergo_pet (#1) üzenetére


bzoley
veterán

Sokféle hűtőt lehet kapni vinyóhoz. Jópár éve vettem egy egyszerű műanyag, kissé hullámos ''alátétet'' közepén egy 6-7centis ventivel, 1-2ezer forintért. Uccsó alkalommal lusta voltam átszerelni a régi vinyóról, aminek az lett a következménye, hogy az fel is vette a 38-40fokos üzemi hőmérsékletet. De mivel nem vagyok a saját magam ellensége, inkább felraktam rá. Most 22-25fokon megyeget úgy, hogy a venti 5voltot kap.
Ennek az egészek csak annyi a lényege, hogy egy egyszerű eszközzel is jó eredményt el lehet érni.

(#5) zsommi válasza Frenky89 (#3) üzenetére


zsommi
senior tag

Szvsz. a vinyo testét.

(#6) Gergo_pet válasza Frenky89 (#3) üzenetére


Gergo_pet
aktív tag

Mindenképpen a testét, abba azonban nem vagyok biztos, hogy a tetején, vagy az oldalán is képes leadni ugyanazt a hőt, bár a józan paraszti azt sugallja, a tetején nagyobb felület van, ezáltal nagyobb felületen képes a hőt leadni.

A minőség és a mennyiség nem számít, csak sok legyen és jó!

(#7) zsommi válasza Gergo_pet (#6) üzenetére


zsommi
senior tag

Ez nem igaz.....
Valahol olvastam itt a ph-n, / nem találom hirtelen /, hogy egy tag vett egy oldalra felszerelhető bordát, amivel kibővült 5.25-ösre a vinyó, és azzal nyert több mint 10 fokot...
Szóval a jozan paraszt rúgjanak be, és utána gondolkodjanak...:D

[Szerkesztve]

(#8) eXodia


eXodia
aktív tag

ez a hdd hűtés engem is érdekelne. a legnagyobb gondom az, hogy azok a hűtők (akár passzív, akár aktív) amiket a boltokban lehet kapni és a winyo tetejére vagy oldalára lehet rakni, az 5,25-ös helyre ''kényszerítik'' a hdd-t (most nem nézem azt az alulra csavarozható ventiseket). esetleg van vkinek 5lete olyan passzív megoldásról ami a hdd tetején van és ha felrakom, akkor maradhat a 3,25-ös helyen a hdd?vagy ilyet barkácsolnom kell? :F
a gari nem lényeg, már nincs a hdd-n

[Szerkesztve]

''nincs ez elb@szva, csak máshoz lesz jó''

(#9) jakewyler


jakewyler
senior tag

Hali!
Én is így voltam hogy vettem egy samsung winyót és 47fokos volt!
Utána vettem egy alulra felszerelhető hűtőt és simán tartja a 31fokot mindíg!!! :DD
Szal sztem megéri azt a pár forintot! :C

(#10) bzoley


bzoley
veterán

A vinyóhűtés lényege passzív módban, hogy minél nagyobb felülten tudja leadni a keletkezett hőt(meglepő:) )
A legnagyobb, legmelegebb felülete a tetején van, így ha arra kerül valamilyen elem, az csak jót tesz neki. Ha az oldalára is jut, az mégjobb. Viszont amit már ketten is említettünk hűtő használata mellett megérintve is csak langyos a vinyó teteje, tehát fölösleges mást használni mellé.

(#11) didyman


didyman
őstag

Nem a vinyó hőmérséklete az elsődleges gond: a 40-50 fok még nem nevezhető vészesen soknak, 55 fokig a smart sem szirénázik. Ez a hőmérséklet persze a vinyó alumínium alapjának a hőmérséklete, ettől egyes területek messze felfelé eltérhetnek, ilyen pont az elektronika nem egy helyen is. Ezzel együtt érdemes megmaradni 40 fok alatti hőmérsékletnél, de túlzásokba esni felesleges, irreálisan nagy befektetés vajmi kevés plusz eredményt hoz a tartósságban.
Sokkal nagyobb gond a gradiens: A legtöbb vinyó adatlapján az óránkénti 15 fok változás van maximalizálva, vagyis ha egy órán belül több, mint 15 fokot változik a hőmrséklete, az erősen igénybe veszi főleg a mechanikát. Ez ésszerűen, akkoris így van, ha csak 12 fokot változik egy órán belül, de ezt a változást már fél óra alatt eléri: Ez 24 fok/óra lesz. Ez a nagyobb gond, ezt kell csökkenteni, egy átlagos gép napjában többször elszenvedi ezt a hatást.
A hőmérséklet eloszlása más és más vinyók esetében, a maxtor legendás szériáin a szervo IC simán volt 70-80 fokos üzemben, míg a régi quantum alulméretezett TDA1547-es szervo IC-je már meg is hibásodott ettől az állandó sokktól, a legtöbb vinyó életét nem érinti szervesen az elektronika melege, az esetek nagy részében elég, ha körülötte szabadon áramlik a levegő. A mechanikát oldalról célszerű hteni, mivel itt található nagy hőkapacitású alumínium tokozásának jelentősen hasznosítható hőleadó felülete, a fedlap ehhez az alaphoz kis felületen és elég rossz hővezetéssel ér hozzá, ráadásul az alumínium alapba van beágyazva a nagy hőt leadó motor, a fejegység és az elektronik egy-egy eleme is, tehát nem a fedlap fogja a lényeget adni.
A hőmérsékletváltozásra kikapcsoláskor is oda kell figyelni: Leállás után nem célszerű a további hűtés, melegebb ugyanis nem lesz már, a lassú hűlés pedig kíméli.
A már említett maxtorok, a DM9-es széria viszont erősen allergiás a melegre, és ez főleg a fejkörnyéki elektronika bűne: Ezeknél kifejezetten ajánlott a 30-35 fokot meg nem haladó hőmérséklet tartása.

[Szerkesztve]

"Az Antióchiai Szent Kézigránát. Mínár atya az őrizője e kegyes ereklyének"

(#12) eXodia


eXodia
aktív tag

milyen progival/hőmérő eszközzel méritek a hdd hőmérsékletét és menyire pontosak a szoftverek által mutatott értékek?

''nincs ez elb@szva, csak máshoz lesz jó''

(#13) bzoley válasza didyman (#11) üzenetére


bzoley
veterán

Tehát a lényeg, hogy ha nem melegszik fel annyira, akkor kisebb lesz a hőingadozás is:)
Vagyis a vinó hőmérséklete az elsődleges gond - a gyakorlatban.

''A mechanikát oldalról célszerű hűteni...''
Oldalról elvilgeg a ház feladata lenne elvonni a hőt. Már ha minden ház megfelelő anyagból készülne. A fenti kiegészítő, hűtőventi néhány típusa középen van ventivel ellátva félig az elektronik, félig a motor alatt. Szerencsére már nem nagyon van olyan vinyó, aminek a hasát eljesen kitölti a panel. A levegő két irányban ''végigsöpör'' a hdd alján jelentős felületet átszellőztetve fris levegővel, így a már lehűtött aluminium hamarabb elvonja a hőt a többi részről is. Láttam már durva kétventis hűtőket is, de sok értelmét nem látom, jobb nem lesz tőle semmi.

(#14) Gergo_pet


Gergo_pet
aktív tag

Én everesttel szoktam figyelni, nekem az bejött és 1 fokos változásokat is jelzi.
Én lehetőleg kerülném a ventilátoros megoldásokat, így is van elég, és maradnék a normál helyén a winyónak, ugyanis a kivehető keret és a két dvd alá már nem paszíroznám be szívesen. :)

A minőség és a mennyiség nem számít, csak sok legyen és jó!

(#15) didyman válasza bzoley (#13) üzenetére


didyman
őstag

Látom, nem érted a lényegét. ''Tökmindegy'', hova melegszik fel, ha a mechanikának az óránkénti 15 foknál nagyobb változást kell elviselnie (itt nem az óránkéntin van a hangsúly, hanem a változás sebességén), az nagyon hátrányosan hat a tartósságára. Ha három óra alatt áll be 23 fokról 43 fokra, akkor az sokkal normálisabb, mintha negyed óra alatt érné el az üzemi 36 fokot.Itt most görbékről nem beszélek, de talán érthetőbb, hova akarok kilyukadni.

A ház anyaga magában alkalmatlan erre a feladatra a rossz hővezető képessége miatt, itt elsősorban a passzív megoldásokra gondoltam és azon belül is a vinyót oldalról keretbe fogó hűtésre, ugyanis a legtöbb mai vinyónak egy teljesen átlagos, normálisan szellőző házban nincs szüksége aktív hűtésre.

"Az Antióchiai Szent Kézigránát. Mínár atya az őrizője e kegyes ereklyének"

(#16) didyman válasza eXodia (#12) üzenetére


didyman
őstag

A legtöbb SMART-adatokat értékelni tudó program kijelzi a hőmérsékletet. A pontossága elég merész, mert maga a hőmérés egy meglehetősen pontatlan diódára szokott alapozódni, így előfordulnak olyan vinyók is, amik bekapcsolás után fél órával hűvösebbek a szobánál :Đ .

"Az Antióchiai Szent Kézigránát. Mínár atya az őrizője e kegyes ereklyének"

(#17) bzoley válasza Gergo_pet (#14) üzenetére


bzoley
veterán

Ha se venti, se borda, akkor hogy akarod kivitelezni a dolgot? :)

(#18) krattyogi válasza eXodia (#12) üzenetére


krattyogi
tag

Hello speedfan

[link]

**** SUICIDAL LIFE****

(#19) bzoley válasza didyman (#15) üzenetére


bzoley
veterán

Értem én, mit mondtál. De ha egy eszköz képes felmelegedni 40-45fokig, azt megteszi a lehető legrövidebb időn belül. De ha a 30 fokot sem képes elérni, akkor ahhoz is több idő kell, hogy addig feltornázza magát. :)

És ha mindkét esetben pl. tíz percre van szükség, hogy elérje a hőmérséklete maximumát, akkor a hűtöttnek kétszer annyi idő kéne, míg eléri a másik hőmérsékletét(már ha fel tudna melegedni) és akkor még jöhet a görbe is:) és kkor kiderül, hogy nem kétszer, hanem háromszor annyi idő is kell.
Vagy nem?

[Szerkesztve]

(#20) didyman válasza bzoley (#19) üzenetére


didyman
őstag

:) Nem ilyen egyszerű. Nagyon függ attól, hogy mi veszi körbe és ő maga mennyire melegedős. Gyakorlati dolgokról beszélek, pont ezért írtam azt a példát, mert ilyenek előfordultak a praxisomban. Olyan is, hogy a legendás-döglős maxtor D740X-ekből 24/7-ben FTP szerver működött 2 éven keresztül egy tökigzsúfolt házban, egymás tetején, úgy, Hogy égette a kezet mindegyik. Az összes SMART érték normális volt (kivéve a 70-75 fokon álló hőmérsékletet), egyik sem halt el, az egyikről tudomásom van, hogy azóta is működik...

"Az Antióchiai Szent Kézigránát. Mínár atya az őrizője e kegyes ereklyének"

(#21) Solad válasza didyman (#11) üzenetére


Solad
őstag

okos ember megmondja a tutit de nekem nem valaszol a privire :P :DDD

No girlfriend on valentine's day.. More money for bike parts

(#22) bzoley válasza didyman (#20) üzenetére


bzoley
veterán

Nem. De közelít a megoldáshoz. Viszont tényleg igaz és nem csak hdd-kre, hanem sok más dologra is, hogy nehezen viselik a nagy és főleg gyors hőmérsékletváltozást. (kedvenc kávésbögrém nemrég pattant el:) ) Segíteni csakúgy lehet, ha csökentjük a minimum és maximum hőmérséklet közötti különbséget és megpróbáljuk valahogy megnyújtani a két érték közötti időt.

(#23) didyman válasza Solad (#21) üzenetére


didyman
őstag

Okos ember éjjel alszik és a ládájában nincs új privi :P

[Szerkesztve]

"Az Antióchiai Szent Kézigránát. Mínár atya az őrizője e kegyes ereklyének"

(#24) Palkó válasza eXodia (#12) üzenetére


Palkó
tag


Szia !

Én a HDD Thermometer nevű progit használom, szépen elvan az óra mellett, jobbra lenn.
Folyamatosan mutatja a hőfokot, nekem eddig bejött.
Egy próbát megér....

Annyi mindenhez nem értek, hogy az már sokoldalúságnak számít...

(#25) Solad válasza didyman (#23) üzenetére


Solad
őstag

a hwsw-n kuldtem egy hete ;)

No girlfriend on valentine's day.. More money for bike parts

(#26) s1ny1 válasza Gergo_pet (#1) üzenetére


s1ny1
tag

nekem is samsung hdd-m van és ez is 45 fok körül volt, de gondoltam egyet és beraktam elé 1 db 8cm-es táp ventit. igaz van hangja, mert 12v-ra tettem, de a többi mellett igazán elfér. így kb 10-12 fokkal tudom hűvösebben tartani

[Szerkesztve]

(#27) eXodia


eXodia
aktív tag

köszönöm a válaszokat! :R

''nincs ez elb@szva, csak máshoz lesz jó''

(#28) didyman válasza Solad (#25) üzenetére


didyman
őstag

Akkor arra asszem ma reggel válaszoltam, bocs a késésért! :)

"Az Antióchiai Szent Kézigránát. Mínár atya az őrizője e kegyes ereklyének"

(#29) Ameda


Ameda
tag

Sikerült letöltenem a HDD thermometert.

A 80GB Maxtor 2MB Cache 26 celsius

A 80GB Maxtor 8MB Cache 25 celsius.

A két HDD elé be van rakva egy 12cm-s ventilátor ami fújja le róluk a levegőt

De olcsó pénzért kaphatóak 2 ventilátoros HDD hűtők, amik az elektronikát hűtik.

ÜDV!

Please use LINUX!

(#30) eXodia


eXodia
aktív tag

milyen progival lehet megizzasztani a hdd-t? a hd tach long tesztjét próbáltam, de nem változott a hőmérséklete. próbáltam másolgatni is, hát az se jött be

''nincs ez elb@szva, csak máshoz lesz jó''

(#31) jakewyler válasza eXodia (#30) üzenetére


jakewyler
senior tag

Kezsj el másolni vagy 20-30gb-ot ha sokat másol má vagy 5-10perce akkor kicsit megizzaztja :DDD

(#32) eXodia válasza jakewyler (#31) üzenetére


eXodia
aktív tag

hehe thx :)

''nincs ez elb@szva, csak máshoz lesz jó''

(#33) didyman válasza eXodia (#30) üzenetére


didyman
őstag

Kezdj el egy töredezettség-mentesítést, 10-15 perc alatt felfűt, ha elég töredezett a meghajtó.

"Az Antióchiai Szent Kézigránát. Mínár atya az őrizője e kegyes ereklyének"

(#34) Gergo_pet


Gergo_pet
aktív tag

Jaja kezd el töredezettség mentesíteni a winyót, még a PCMark sem volt képes akkora hőmérsékletet produkáltatni a hdd tesztjével mint a töreezettségmentesítés. :)
Minimum 15 perc után nézd de 20 perc után szerintem magasabbra nem kúszik a hőfok.
A ventillátor kizárva én nem fogok még ahhoz is egy külön ventit rakni.

A minőség és a mennyiség nem számít, csak sok legyen és jó!

(#35) Ameda válasza eXodia (#30) üzenetére


Ameda
tag

Nekem most igencsak pislákol a HDD ledem. DVD-sűrítés van folyamatban.

22fokos mindkét hard.

Defragolás egy kicsit jobban megizzasztotta: 29-30 fokos volt a 2MB-s.

Please use LINUX!

(#36) eXodia


eXodia
aktív tag

thx az 5leteket, kipróbálom a defragot

''nincs ez elb@szva, csak máshoz lesz jó''

(#37) zsiga667


zsiga667
addikt

Csak egy apró jótanács a szoftveres ''hőmérőknek'' ne higgyetek, sok esetben közük sincs a valósághoz... Nekem az egyik vinyómra átlagosan 35°C-t mutat, a másikra meg 45-öt, hőmérővel mérve meg mindkettő 37-38°C volt... (250-es WD mindkettő, talán még a mechanikájuk is ugyanaz.)

(#38) Gergo_pet


Gergo_pet
aktív tag

Most akarok venni én is hőmérőt, találtam egy nagyon jót 10 rugóért, lézeres érzékelő van rajta, csak ráirányítod a céltárgyra és 0,1 tizedes pontossággal megmondja a hőmérsékletét akár 5 méterről is.

A minőség és a mennyiség nem számít, csak sok legyen és jó!

(#39) eXodia válasza Gergo_pet (#38) üzenetére


eXodia
aktív tag

szia! megmondanád, hol találtál ilyen hőmérőket? én a googleba beírtam néhány féle képpen, de mindig vmi hülyeségeket talált

''nincs ez elb@szva, csak máshoz lesz jó''

(#40) ALI_G


ALI_G
veterán

Én csak simán rárakok egy régi K7-es bordát, vagy vmi vackot, ami már nem kell. Az is ér vmit. (2-3 fok egy régi melegedős 80as maxtoron)
Gergo_pet : emnnyi egy olyan??

[Szerkesztve]

(#41) Gergo_pet válasza eXodia (#39) üzenetére


Gergo_pet
aktív tag

Nekem jár egy olyan nevű katalógus, hogy CONRAD, abban találtam, de szerintem a honlapján is megtalálod majd megirom mien cimen keresd mert van többféle is, nehogy a 80ezreset vedd meg :)

A minőség és a mennyiség nem számít, csak sok legyen és jó!

(#42) eXodia válasza Gergo_pet (#41) üzenetére


eXodia
aktív tag

hehe, hát igen, annyit azért nem akarok hőmérőre költeni :) thx :R

''nincs ez elb@szva, csak máshoz lesz jó''

(#43) pari01


pari01
csendes tag

Sziasztok.Vettem egy Samsung 300GB winyót,még nem érkezett meg.Azt hallottam,hogy lehet nem fogja felismerni a bios?Az alaplapom IS7-E2.
Avinyóhűtőt már megvettem,a Maxtor 40Gb winyómat 13-14 fokon tartja.
Nem túl kevés az a 13-14fok? :F

(#44) SAMYka válasza pari01 (#43) üzenetére


SAMYka
aktív tag

Ha 10 fok körül van a szobádban akkor nem :))
Amúgy az biztos hogy csal mert levegővel nem tudsz szobahő alá hűteni

PH! Tábor - ...mert megérdemlem...

(#45) rollins


rollins
őstag

Egy (olcsó) siklócsapágyas Primecooler hdd hűtőt vettem és az 1. hét után már berreg. Lehetne ezen valamit bütykölni hogy megszünjön a ''berregése''? (vagy megy a kukába)

(#46) ANT válasza rollins (#45) üzenetére


ANT
őstag

Üdv! Mit jelent az, hogy berreg? Nekem egy Vantec Vortex C01 HDD hűtőm van, két fix ford.számon tud menni (2000 vagy 3700) A magasabb ford.-on nekem is ''berreg'' (ilyen fémes, morgó hangot ad.) Nálad nem ford.szám függő a dolog?

''Soha ne add fel, ez a legnagyobb, halálos ellenség'' Replika

(#47) rollins válasza ANT (#46) üzenetére


rollins
őstag

Ez csak 2400 f/p-n megy. Nem csak egyszerűen berreg, hanem az elején leáll, majd elindúl szőrnyű hangok kíséretében. Így néz ki[link] talán műanyag perselye van, azért ilyen xar, fene tudja. Egyébként jól hűt, csak hát ez a hang.., köhög

[Szerkesztve]

(#48) rollins válasza ANT (#46) üzenetére


rollins
őstag

Tényleg ilyen fémes, morgó hangot ad ki. Bár tudnám a fordulatot lejebb venni egy kicsit.

(#49) PazsitZ válasza rollins (#48) üzenetére


PazsitZ
addikt

(#43) pari01 : Ha alapból nem, frissíted a biost és ugy csak felismeri a winyót


A fordulatszámot progikkal is lehet lejebb venni(pl. : SpeedFan).Próbáld meg ugy.
De egyesek meg szokták barkácsolni is (szabályzót építenek a ventikre)
Meg olvasd át ezeket: [link]

[Szerkesztve]

- http://pazsitz.hu -

(#50) ANT válasza rollins (#48) üzenetére


ANT
őstag

Nem tudod valahogy megbütykölni? Ellenállással v. potival? Nekem Primecooler házhűtőim vannak, azokat is leszabályoztam, mert 1700-es fordulaton nekem hangosak voltak. Most 1200-on pörögnek. :))

''Soha ne add fel, ez a legnagyobb, halálos ellenség'' Replika

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.