Hirdetés

2024. április 25., csütörtök

Gyorskeresés

Hozzászólások

(#1) vAzz3r


vAzz3r
csendes tag

Nemtom volt-e már (túl nagy az XP-s topic)

Az a problémám, hogy minden erőfeszítésem ellenére az XP majdnem mindent a 7-es IRQra oszt ki :(((

Alaplapon forceoltam a kiosztást, de nem müxik. Bootoláskor kiírja, hogy mihez mit oszt (mindenhez másikat), de ahogy bejön XP ott már a VGA-m, hálókártyesz, Hagnkártya, a 2 USB és a power management is a 7es IRQra van kiosztva. Nem engedi változtatni sajna.
A help azt írja, hogy csak a P&P eszközöknél változtatható. Ezek a kártyák mind azok, de mégse engedi állítani :o

Valaki tudna segíteni???

Why not?

(#2) gericooper


gericooper
aktív tag

ha a biosban a pci/pnp managementnél a beállítások megváltoztatása nem segyít semmit, akkor a kártyák helyét próbáld átrendezni, ill. próbáld meg azt, hogy a kártyákat egyenként pakolod be és állandóan bootolgatsz, hátha így kiosztja rendesen az irq-kat. :D

(#3) Den válasza vAzz3r (#1) üzenetére


Den
veterán

Ne törődj vele, az xp, virtuális irq-t használ semmi köze a valóshoz, és semmi hátrányt nem okoz.

www.simson4t.hu

(#4) Bagoly válasza Den (#3) üzenetére


Bagoly
senior tag

A valós irq az lesz amit biosból beállítok?
Mert én sz*ptam egy kicsit a tv karesz pakolgatásával mire működött és emlékeim szerint kapcsolgathattam az irq-kat a biosban, XP nem zavartatta magát abban, hogy mindent egy irq-ra osszon.

''A nagy nyíl útján, meg nem állva, hitesen és szerelmesen, förtelmeit egy rövid mának nézze túl szemem.''

(#5) GuMipOkE


GuMipOkE
aktív tag

A problémádra a magyarázat minden bizonnyal az ACPI.

Ha az alaplap támogatja ezt, akkor a WinXp és a Win2k is ennek támogatásával települ fel. Ilyenkor képes szinte mindent egy IRQ alá bepakolni, és letiltja az IRQ átállításának a lehetőségét. Nekem a 9-es IRQ-t halmozta el. Általában tökéletesen szokott működni.

Ha mégis gond van vele, és biztos hogy az IRQ-val van a gond, akkor úrja kell telepíteni az XP-t. A telepítő betöltődése közben az F5-öt kell asszem nyomkodni (nem irja kia Win*os) és ha bejött egy menü, akkor a szabványos számítógép konfig-ot kell választani. Vagy valami hasonlót. Feltelepülés után lehet buherálni az IRQ-kat. Egyszer kipróbáltam, és működött.

A Micro$oft honlapján olvastam erről...


Üdv.

(#6) esteban


esteban
senior tag

ACPI a bunos ... nekem w2k alatt okozott gondokat: egy megszakitast adott a VGA-nak es a halokarinak, igy ha ment a net rangatozott egy-ket jatek. ACPI kikapcs biosbol, rendzser ujratelepit .. nekem ez segitett. Ui.: ha telepites elott kikapcsolod az alaplapi tamogatast akkor e nelkul telepul fel a winf@s.


Tenyleg, valoban miert is hasznos nekunk az ACPI ???

iBook + RedBull :)

(#7) GuMipOkE válasza esteban (#6) üzenetére


GuMipOkE
aktív tag

Általában nem szokott problémát okozni, és megkönnyíti az életed. :DDD

Egyes újabb alaplapoknál már van kb. 24 IRQ. Itt nincs gond, de a régebbieken csak 15 szokott lenni, és ha elfogy a szabad IRQ, akkor bizony jól jön az ACPI...

Üdv.

(#8) joysefke


joysefke
veterán
LOGOUT blog

Nekem a 9 es irq ra rakott 7 (azaz het) cuccot
halokartya tv-tuner videokartya hangkartya stb...
Tehat ezek valojaban nincsenek egy irq n? Es csak a windows irja
ezt nekem? (minden tökeletesen muxik...)

(#9) emvy válasza joysefke (#8) üzenetére


emvy
nagyúr

Fizikailag természetesen nincsenek egy IRQ-n. Az xp belső IRQ használata meg más tészta, ha müxik, akkor semmi gond.

while (!sleep) sheep++;

(#10) zetecR


zetecR
addikt

Nem tudom, hogy oprenszer függő-e a kérdés, de ha lecserélem az egeremet és a billentyűzetemet USB-sre, akkor a felszabaduló 2 IRQ kiosztható lesz-e más eszközöknek, vagy azokat CSAK az egét ill. billentyűzet kaphatja meg?

(#11) Ploszi


Ploszi
senior tag

na nekem is ilyet írt kia gép:page fault in nonpaged area (utánanéztem, ez elméletileg IRQ ütközés lenne) na nekem a 19es IRQ-ra rakta a videokártyát meg a hálókártyát :( mit lehet ilyenkor tenni?

ha hirtelen egy sötét alagútban találod magad, ne menj a fény felé!!!

(#12) Ploszi


Ploszi
senior tag

upsss :(

ha hirtelen egy sötét alagútban találod magad, ne menj a fény felé!!!

(#13) xuldar válasza GuMipOkE (#5) üzenetére


xuldar
őstag

Csak formaság, de nem ACPI, hanem APIC. Az ACPI a gép energiagazdálkodásával függ össze.

Azért jó mazochistának lenni, mert ha rossz, akkor jó. De ha meg jó, akkor rossz, tehát jó.

(#14) jamez


jamez
senior tag

Tisztelt Nagyérdemű! :)

Kérem segítsenenek az ASUS A7NX-E tulajok vagy aki tud.

Február óta van meg a gépem. Soha semmi probléma nem volt vele...mostanáig.
1-2 hete elkezdett a gépem kékhalállal fagyogatni. Gyakori hiba volt az IRQ not equ.. or less üzenet. De voltak másmilyenek üzenetek is amikre nem emlékszem.
Gondoltam újrateszem a rendszert hátha megjavul.
Install után ismét ugyanaz, fogja magát és csak úgy lefagy. Kiszedtem belőle a tunerkártyát. Felraktam, de ismét fagyás. Aztán az Audigy 2-re gondoltam. De hogyan lehet az, hogy eddig mindig rendben volt és most már nem??? :F próbáltam más slotba tenni. Kiszedtem a SB Audigy2-t hátha az a ludas, de ugyanúgy.
Megpróbáltam az Xp-t APIC-al és anélkül feltenni.

Azt olvastam lehet valahogy az IRQ-at lefoglalni az eszközöknek
De hogyan lehet ezt az ASUS lapban?
Ott csak annyit lehet állítani ''reserved''. Erre a windows oda nem tesz semmilyen eszközt, ezzel is kevesebb helyem lesz.

Konfig: ASUS A7NX-E Deluxe, 2500+, 1 GB Kingston RAM, 1 db WD ide vinya, 1 db SATA, Együtt DVD-R+ DVD-ROM, 9800pro Sapphire, Audigy2, Logitech Cordless Dekstop (egér USB, bill PS2)

HELP!

Ingatlan eladás-vétel, ingatlan jogi kérdések, bérbeadás kérdésed van? Hívj vagy pü.

(#15) jamez


jamez
senior tag

Up

Ingatlan eladás-vétel, ingatlan jogi kérdések, bérbeadás kérdésed van? Hívj vagy pü.

(#16) vfo7 válasza jamez (#15) üzenetére


vfo7
senior tag

Ha eddig jó volt, akkor nem valószínű, hogy IRQ-gond lenne. Inkább a ramok vacakolhatnak. Szedd ki, finoman pucold meg az érintkezőit és tedd vissza. Talán segít.

Nekem egy Gigagyte alaplappal volt olyan bajom, hogy rendszeresen meghalt és soha nem ugyanazt írta ki. Annak ram-gondja volt.

[Szerkesztve]

Aki csak a lábával siet, hibázik.

(#17) jamez válasza vfo7 (#16) üzenetére


jamez
senior tag

Tény hogy az óta hal meg hogy beletettem a Kingston ramot. De előtte is volt kékhalál. Most a Audigy 2 drivere nincs fönn és így stabilnak tűnik...(kopp)
Viszont nincs hangkártya. :F

Ingatlan eladás-vétel, ingatlan jogi kérdések, bérbeadás kérdésed van? Hívj vagy pü.

(#18) jamez


jamez
senior tag

up

Ingatlan eladás-vétel, ingatlan jogi kérdések, bérbeadás kérdésed van? Hívj vagy pü.

(#19) jamez


jamez
senior tag

Újabb info hátsa valakinek van ötlete: Jelenleg csak a VGA van a gépben és így is kékhalál friss windowssal. Akkor tutira elszáll ha beteszem a DVD-n az egyik gamet installálni. Hozzáteszem, hogy eddig minden alkalommal simán fölment.

Ingatlan eladás-vétel, ingatlan jogi kérdések, bérbeadás kérdésed van? Hívj vagy pü.

(#20) jamez válasza jamez (#14) üzenetére


jamez
senior tag

Ötletek!!! :O

Ingatlan eladás-vétel, ingatlan jogi kérdések, bérbeadás kérdésed van? Hívj vagy pü.

(#21) L3zl13 válasza jamez (#19) üzenetére


L3zl13
nagyúr

Ötlet már volt. Valószinűleg ram hiba. Próbálj memtest-et futtatni.

Aki hülye, haljon meg!

(#22) Saltwater


Saltwater
aktív tag

Hogyan lehet a Windows ACPI által megszabott IRQ kiosztást fölülírni anélkül, hogy kikapcsolnám az ACPI szolgáltatást?

Ha a BOOT.ini-ben az ''operating systems'' szekció alatti sor végére beszúrom a ''/PCILOCK'' paramétert és a windows-t elindítom csökkentett módban, akkor az IRQ kiosztások is helyre kerülnek. Visszaállva normál üzemmódba, az IRQ kiosztás is fölborul, és hasonlóan a lentiekhez, ütköznek egymással az eszközök. Nekem ezzel az egésszel azért van problémám, mert cédéírás közben ha zenét is szeretnék hallgatni, akkor a zene lelassúl, és akadozni kezd. Pedig a cédéíró DMA be van kapcsolva.

Van valakinek ötlete a problémát illetően?

https://hdd-adatmentes.hu

(#23) moonman válasza Saltwater (#22) üzenetére


moonman
titán

kétlem, hogy ütköznének, hisz' korábban is említették páran, virtuális címek kerülnek kiosztásra. mondjuk ha ugyanazon az ide-csatornán van az író és az olvasó megértem, hogy akad írás közben. egy cd-írás elég nagy adatforgalmat generál. nem félsz, hogy elrontod a cd-t...?

(#24) Saltwater válasza moonman (#23) üzenetére


Saltwater
aktív tag

Secondary slave az író, és a hdd-ről írok. Előfordul, adatfogyás, de burnproof opció megvéd ezektől. Igazából szerintem az író IDE kábele a szűk keresztmetszet. Csak azt nem értem, hogy írás közben miért akadozik, meg pattog a zene? Pedig az IDE csatornák teljesen más IRQ-t használnak mint a hangkártya.

https://hdd-adatmentes.hu

(#25) L3zl13 válasza Saltwater (#24) üzenetére


L3zl13
nagyúr

Az IDE kábel nem igazán lehet szűk keresztmetszet. Még ha ATA33-as kábelt használsz is, az is többszöröse a max adatátviteli sebességnek CD íráskor.

Aki hülye, haljon meg!

(#26) c41r0^ válasza Saltwater (#24) üzenetére


c41r0^
őstag

Integrált hangkártya?
Mert ilyen jelenség nálam az Abit NF7-nél jelentkezik, ritkán. ALC650 codec van a lapon, legfrissebb driverrel. Ha winampon hallgatok mp3-at, és közben tallózok a TotalCommanderben, akkor kb. 5 percenként egyszer tuti megakad egy pillanatra a zene. Ha más programmal hallgatom a zenét, ilyen probléma nincs. Valami olyasmi lehet, hogy az IDE vezérlő elveszi az erőforrást az integrált hangkaritól (mer ugye mind2 a déli híd feature-je), ráadásul ez kodekfüggő is lehet szvsz.
De nekem CD írásnál (író sec master, slaven nincs semmi) nem akadozik.

(#27) Zethepolee válasza Saltwater (#22) üzenetére


Zethepolee
tag

Hello!

Ha az alaplap BIOS-ában van APIC mode (és nem ACPI), akkor állítsd át Disabled-re. Viszont emiatt újra kell telepíteni a Windows-t. Nekem NF7-es letiltás és újratelepítés után jó lett a hang a játékok alatt. Addig csak cincogott.

Üdv.

(#28) Saltwater válasza c41r0^ (#26) üzenetére


Saltwater
aktív tag

ABIT KT7A az alaplap, és SB PCI128 a hangkártya (nem integrált).
A hangkártyát már kipróbáltam több slotban is, és több driverrel is.
APIC funkció ezen az alaplapon nincs. A biosban tök mindegy mit állítok, a Windows XP fölülbírálja (pnp/os disable és egyebek)

Sajnos cédéírás közben nem csak hogy akadozik a zene, de ha fölviszem az írás sebességét, még az egér is ki szokott hagyni. Több cédéíróm is van a gépben, mindkettő a scondary csatornán van mint master és slave. Külön külön is ezt csinálják cédéírás közben.

Egyébként köszönöm mindenkinek a segítőkészséget, nem is gondoltam volna, és várom további reakciókat. Ez nem egy mai probléma, de csak most szántam rá magam, hogy írjak ide. Egy ismerősöm ajánlotta ezt a fórumot, hogy sok segítőkész guru van errefelé.

https://hdd-adatmentes.hu

(#29) soll


soll
csendes tag

Sziasztok...
Én a firewire kártyával(Pyro 1394dv), szívtam, most sem megy...
Az xp felteszi a 21 IRQ-ra és ott nem megy....?
Heló

Örülök,hogy stabil a gépem:-) , -még...??

(#30) moonman válasza Saltwater (#28) üzenetére


moonman
titán

ha ennyire akadodzik, akkor meg kizárt, hogy irq-hiba lenne. (őszintén szólva NT alatt irq-ütközésről még nem is hallottam)

alaplapi driverek fent vannak rendesen?

(#31) Saltwater válasza moonman (#30) üzenetére


Saltwater
aktív tag

Mivel VIA chpsetes az alaplap, igazából csak a VIA hyperion csomagot javasolják mint alaplapi driverek. Ennek a telepítésén túl vagyok. Igazából ez az első, amit fölrakok Windows telepítés után.

https://hdd-adatmentes.hu

(#32) moonman válasza Saltwater (#31) üzenetére


moonman
titán

ez így jól is van, csak akkor szokott ilyen nyögvenyelősen menni, ha nincs fent alaplap-driver.

esetleg összeférhetetlen eszközök vannak, nem tudom. bios defaults?

(#33) Saltwater válasza moonman (#32) üzenetére


Saltwater
aktív tag

A biosban amire nincs szükség és nem használom, az ki van kapcsolva, mint pölö a com portok. Nehéz volna minden beállítást most ide leírnom, de asszem én is elég régi motoros vagyok már a témában, így tudom mi az aminek ehhez a problémához nincs köze. Épp ezért érthetetlen számomra, hogy a cédéírásnak mi köze a hangkártya által kiadott hanghoz.
Szóval alaplapi chipkészlet driver a VIA-hoz tudtommal nem létezik, max a VIA hyprion csomag, ami ugye csak részben áll kapcsolatban pölö a memória vezérléssel. Általában a Windows által telepített driverekkel megy a gép.

Most jön az utolsó lehetőség amit még senki nem mondott, hogy próbáljam ki másik hangkártyával. Bevallom, ezt még nem tettem meg.

https://hdd-adatmentes.hu

(#34) Clyde22_


Clyde22_
tag

Nekem is van egy hibám: ''IRQL_NOT_LESS_OR_EQUAL'' kékhalál és memory dump. Az olvastam a NETen, hogy IRQ ütközés van addig kell piszkálni a windows-t, míg minden kari másik IRQ-n lesz, de az ACPI miatt ez most hogy tudom megoldani? Próbáltam rendezgetni a kártyáimat, de csak akkor javult meg a rendszer, ha kivettem az SMC 1255TX karim és egy Relatek 8139D-t tettem be. Persze IRQ ütközés még most is van.... Tud valaki valami okosat?

Ne egyél a sárga hóból!

(#35) moonman válasza Clyde22_ (#34) üzenetére


moonman
titán

ez vagy hardver- vagy driverhiba. 99%

(#36) c41r0^


c41r0^
őstag

SB128 kártyám nekem is volt KT333 chipsetes alaplapban (Abit KD7-E). A hiba nálam így az volt, hogy Winamp alatt percenként akadozott a zene + divx, avi, stb. fájlformátumoknál 5 percenként megakadt a film és hang egy pillanatra, majd folytatódott tovább, de mintha hirtelen beletekertek volna 1 másodpercet.

Aztán kikerült belőle az SB128 és a KD7-E egy KD7-re cserélődött (azon is RealTek ALC 650 codec van(, és megszűnt a probléma.

(#37) Saltwater


Saltwater
aktív tag

Megoldódott. SB128 meghajtóprogramot lecseréletem (párszor) és már a cédéírás közben normálisan lehet zenét hallgatni.

Ettől függetlenül továbbra is túl sok eszköz osztozik egy erőforráson. Persze az ACPI-t kikapcsoltam a Windows-ban, és után már jobb volt az IRQ kiosztás, de akkor meg ugye nem kapcsolja ki a gépet leállításkor. Eddig ne fagyott, és szeretem nem magam nyomkorászni a gépet kilépéskor, ígyhát visszaállítottam az eredeti állapotot, kivéve az SB drivert.

https://hdd-adatmentes.hu

(#38) Duke Pro válasza moonman (#35) üzenetére


Duke Pro
csendes tag

sziasztok. Mostanában nincsen IRQ problémátok?

ha rájöttetek, hogy kell az ilyen IRQ NOT LESS OR EQUAL típusú kékhalált kivédeni, akkor írjatok!

Bármi ötlet:O

msn: duken@chello.hu

(#39) ollie válasza Duke Pro (#38) üzenetére


ollie
MODERÁTOR

Eszközkezelőben nézd meg az ütközéseket.

***

(#40) Duke Pro válasza ollie (#39) üzenetére


Duke Pro
csendes tag

ütközés nincs sehol, legalább nem írja, hogy lenne.

Viszont észrevettem, hogy az egyik ADMA verzérlőnek és a hálókártyának ugyanazt az IRQ-t osztotta ki (22) és átállítani se tudom.

Lehet, hogy ez a probléma?

Amúgy a rohadt winfos nem képes memomy dumpon csinálni fagyáskor nem értem miért?!:(

msn: duken@chello.hu

(#41) Basmacskin


Basmacskin
aktív tag

nekem a videókártya 5, a többi más meg 9-10-11, és tökéletesen megy....

--- Geri vagyok ---

(#42) Duke Pro válasza Basmacskin (#41) üzenetére


Duke Pro
csendes tag

alapból úgy osztotta az xp ki?

vagy valahogy be tudtad állítani?

msn: duken@chello.hu

(#43) Basmacskin


Basmacskin
aktív tag

van a bioszba nekem olyan hogy allocate irq to vga. Ha azt bekapcsolom, akkor a videókártya a 10-es irq-t kapja általába, ami szépen a modemre és az ide irq-jára települ rá. Hogyha kikapcsolom, akkor a kártya egyedül az 5-ös irq tulaja lesz.
De különösebben nem számított nekem a teljesítménybe hogy mi melyik irq-t kapta, működött így is úgyis ugyanolyan sebességgel minden.... De a hangkártyát nem szerencsés videókártyával közösködtetni az tény.

--- Geri vagyok ---

(#44) kapcs-ford


kapcs-ford
őstag


Egy picit láma kérdés... Ezeket az IRQ-kat az oprendszer osztja ki vagy alaplaptól függő?
Egy laptopról lenne szó, bios-ban sincs módosítási lehetőség. ''standard pc''-re állítottam , pár hardvert letiltottam de semmi változás. :F

Aláírás

(#45) kapcs-ford


kapcs-ford
őstag


Egy picit láma kérdés... Ezeket az IRQ-kat az oprendszer osztja ki vagy alaplaptól függő?
Egy laptopról lenne szó, bios-ban sincs módosítási lehetőség. ''standard pc''-re állítottam , pár hardvert letiltottam de semmi változás. :F

Aláírás

(#46) kapcs-ford válasza kapcs-ford (#45) üzenetére


kapcs-ford
őstag

up

Aláírás

(#47) ActionMan válasza kapcs-ford (#45) üzenetére


ActionMan
tag

Üdv!

Amennyire tudom, az oprendszer osztja ki az erőforrásokat - mint pl. az IRQ-k - nyílván nem függetlenül a BIOS-tól.

Win98-ban és talán a 95-ben is, vígan lehetett ezeket saját kezűleg is piszkálgatni, de XP-ben már más a helyzet.

Egy-egy IRQ-n akár több eszköz is osztozhat, meg mittomén... :)

A lényeg, hogy ha az XP-ben kiosztódtak az erőforrások, már nem igazán lehet rajtuk változtatni, legalábbis az XP maga nem támogatja ezt, de valamilyen módon biztos hogy lehet rájuk utólag is hatást gyakorolni.

Bővebben: link - itt egy általános leírás az IRQ kiosztásról XP alatt

Bővebben: link - ha vmi részletkérdésre vagy egy problémára szeretnél választ kapni, akkor itt van egy site (de szigorúan csak a PH! mellett :) ), külön fórum van a külön oprendszerekhez

Bővebben: link - egy cikk, hogyan lehet az új rendszereken változtani az IRQ-kat

''... meg az izomagyú Mickey egér, aki bárkit megöl a kokainért ...''

(#48) kapcs-ford válasza ActionMan (#47) üzenetére


kapcs-ford
őstag

Köszi! :R

Megpróbálom variálni, ha nem megy akkor vissza a win98ra!

Aláírás

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.