Hirdetés

2024. április 24., szerda

Gyorskeresés

Hozzászólások

(#33101) Henryk válasza helkis (#33099) üzenetére


Henryk
aktív tag

Egyenlőre most nyárra csak a VGA, aztán majd meglátom hogy tetszik, hallgatózok minek maradt még hallható hangja, ha minden oke akkor marad így.
Kihasználtságot tekintve még most is úgy gondolom, nagyon sok idő fog eltelni mire a proci lesz a szűk keresztmetszet, bár majd talán az új vga-val kicsit több munkához jut mert most VGA limitem van és játék közben 10-20% a leterheltsége, ezért nem is melegszik szinte.
Majd később ha lesznek már oyan játékok amik több munkára fogják és melegedne akkor lesz bővítve egy tripla radival, cpu meg alaplap blokkokkal, aztán később talán tuning is lesz rá, egyenlőre felesleges.

szacsee:
Eltaláltad, miért van valami baj talán az EK Supreme-el?

[ Szerkesztve ]

(#33102) szacsee válasza Henryk (#33101) üzenetére


szacsee
nagyúr

Amikor raktam össze a vizet, az akkori verziónak nagy volt az ellenállása... fene tudja hogy viselkede vele az a szivattyú... de azóta van HF-es is ha jól tudom, bár annak nem ismerem a belső ellenállását.

Szerk: láton nálad is i7 van. :D Régen nálam is minden vizezve volt, de az alaplapi sett nagyon drága mostanság ezért letettem róla, no meg vízhűtésnél ahol a radi a gépházon kívül van kell azért némi szellőzés (mosfet tekercs, kondik körül), ezért az olcsóbb verziót választottam és a VGA-ra állítva tettem egy 12-es ventit, ami a mosfetekre, északi hídra és a ramokra is fúj némi friss levegőt.

[ Szerkesztve ]

(#33103) Henryk válasza szacsee (#33102) üzenetére


Henryk
aktív tag

Hmm.. igen nézegettem én is az alaplapi szetteket, nekem az jutott most így eszembe mivan ha tönkremegy? Most már tuti újabb lapot vennék, és akkor a szett kuka. Procihutohoz legalabb lehet kapni mas felfogatast.

(#33104) joshua7 válasza helkis (#33093) üzenetére


joshua7
veterán

Hehe. :)
Közben néztem az aprókat és k.mamut topikján megakadt a szemem.Elég olcsón dolgozik és a topik visszajelzése is jó. Komplett szett meglenne fele annyiból, mint a fönti T56 szett. Hmm...

Semper Fi

(#33105) G@ß! válasza joshua7 (#33104) üzenetére


G@ß!
őstag

Am jó lenne, hogy ha pontosabban leírnák, hogy milyen radi, milyen vastag cső, stb stb. mert úgy jobban tudnánk viszonyítani.
De így lehet hogy sokkal többre képes a blokk, mint gondolnánk. :)

(#33106) joshua7 válasza G@ß! (#33105) üzenetére


joshua7
veterán

Ennyit tudok:
A tömlő vastagfalu, nem az a gagyi amit a boltokban árulnak a vizes rendszerekhez. A csatlakozók oldható gyorscsatik, 10 bárig hitelesítettek (ipari minőség).

Semper Fi

(#33107) helkis válasza joshua7 (#33106) üzenetére


helkis
addikt

10bar? olyanok már nincsenek is szvsz a festo-kínálatában jelenleg (se cső, se csati) mert szemre olyan típussal dolgozik a srác, amiket eddig én életemben láttam azok 30bar-ig okésok..
DE! >>
azok levegős rendszerekhez lettek kitalálva, az más kérdés, hogy lehet hogy vízzel is képes működni.. viszont ki tudja meddig..
+ezek a fajta gyorscsatik általában csak festo csővel tudnak rendesen együtt működni, és a pneumatikában van egy alapnyomás ami alatt nem dolgozik egy gyártósor, ez általában 6 bar!!
ezt egy vizes pumpával soha nem fogod elérni..
+ott vannak ezek a plexi cuccok, amik talán szépek, és könnyen megmunkálhatók, olcsók, de ezzel együtt elég sérülékenyek, van egy gyengébb tömítőgyűrű, jobban meghúzod a csatit és nyekk.. de látom már vannak fullfém cuccok is, azokkal nem lehet bibi..
+ott van még a kérdés, hogy mekkora ellenállásúak valójában ezek a szettek/blokkok? stb..

persze mindenki maga dönti el mire költi a zsetont..
dolgoztam 5évig ilyen cuccokkal, de vízre nem használnám őket.. (max 10k-s konfigra kötnék próbából ilyesmit, de élesben csak hosszú tesztek után tenném komolyabb gépre)

"Egyedi vagy és megismételhetetlen! Csakúgy, mint bárki más!!!'" - 3Dmarkillers - hwbot.org

(#33108) danati válasza joshua7 (#33106) üzenetére


danati
senior tag

Én most k.mamut blokkot használok a procimon, de hamarosan kipróbálok egy T56 AMD blokkot is. Csinálok pár tesztet mind a két blokkal és majd meglátjuk hogy melyik a jobb. Gyorscsatikat több mint fél éve használom és eddig nem eresztett egyszer sem. Egész jók a gyorsatik csak az a baj hogy a belső átmérőjük kb 6mm.

(#33109) joshua7 válasza danati (#33108) üzenetére


joshua7
veterán

Ok, köszi.

Semper Fi

(#33110) G@ß! válasza danati (#33108) üzenetére


G@ß!
őstag

Nagyon várjuk! :R
Kb mikorra várható?

(#33111) G@ß!


G@ß!
őstag

Tuning nélküli i7 860-at és ati 4850-et elbír egy 1x120mm-es extreme radi?
A procit simán viszi, csak a vga a kérdéses...

Üdv.
Gabi

(#33112) jones965 válasza G@ß! (#33111) üzenetére


jones965
Modder

Nem!
Load alatt elkelne inkább egy tripla, hogy ne keljen a rajta lévő ventiknek magas fordulaton járniuk. Ellenben ha nem zavar a zaj, akkor egy dual is megteszi nagy légszállítású ventikkel.

látom corsair H50-et használsz, ami a procit is szerintem határeseten tudja csak hűteni, a vga hűtéséhez már nagyon harmat lenne.

[ Szerkesztve ]

(#33113) G@ß! válasza jones965 (#33112) üzenetére


G@ß!
őstag

A procit terhelve linxszel 60fokra tudja. De ez egy kicsi radi.
:(

(#33114) jones965 válasza G@ß! (#33113) üzenetére


jones965
Modder

120-150 W-nál több hőt egy single radi nem tud eldisszipálni alacsony dT értékek mellett. Kvázi alig lenne előnye a vízhűtésnek a léggel szemben, már ami a hűtendő hardver elemeket illeti, ha bármilyen single radira engednéd rá a cpu+gpu álltal termelt hőmennyiséget. Minimum egy extrem dual.

(#33115) danati válasza G@ß! (#33110) üzenetére


danati
senior tag

Amint megérkeznek a HF csatlakozók Tody56-tól. Ezen a héten valószínűleg itt lesznek.

[ Szerkesztve ]

(#33116) G@ß! válasza jones965 (#33114) üzenetére


G@ß!
őstag

Csak átmenetileg lenne, maximálisan nem fogom hajtani a gépet.
Nem játszok csúcsjátékokkal, nem konvertálgatok, stb.
Miután átvágom a házam tetejét egy tripla extrém radi kerülne bele.
Így se?
Nah jól van, akkor még várakozok... :P

danati: várom a tesztet nagyon! :R

[ Szerkesztve ]

(#33117) joshua7 válasza danati (#33115) üzenetére


joshua7
veterán

Várjuk! :K

Semper Fi

(#33118) VGYke


VGYke
addikt

Sziasztok! Most jön az a kérdés, amit a hozzáértő fórumlakók nagyon útálnak egy adott témában abszolút kezdőtől, na de hát valahonnan csak el kell indulni...
Előljáróban, a hűteni kívánt komplett PC az utolsó csavarig csak a vágyálmaimban létezik, most tervezgetem...
Vízzel szeretnék hűteni egy I7-930 procit, "gyári vizes" HD5870 VGA-t és ha van értelme, X58A lap északi ( :F ) hídját.
Milyen főbb alkatrészeket javasoltok?
Tudok megfelelőt választani az itteni SET-ekből?
És ami nagyon fontos: milyen házat javasoltok, amibe a fenti cuccok kényelmesen elférnek, netalán fel van készítve a csövek, stb elhelyezésére és nincs agyonventilátorozva (mert ugye a víznek minek 6 házventi)

kutya az ember legjobb barátja... lenne, ha tudna kölcsönadni

(#33119) G@ß! válasza VGYke (#33118) üzenetére


G@ß!
őstag

És jön rá a válasz (kérdés), hogy mégis mennyiből szeretnéd megoldani? :DDD

(#33120) VGYke válasza G@ß! (#33119) üzenetére


VGYke
addikt

Nagyonócsón :DDD ! Szóval ha VGA, alaplap blokk nem kell, víz 60eFt környéke + a ház, ami nem a 70ezres kategória (inkább 30eFt vagy alatta)

kutya az ember legjobb barátja... lenne, ha tudna kölcsönadni

(#33121) gabipaci


gabipaci
addikt

Bár még várok egy alaplapi blokkra, azért ma csak összeraktam a gépet.
A képek telefonnal lettek csinálva, mert nincs itthon a fényképető.
[link]
A cső úgy néz ki bevállik, nincs gond vele.
Igaz, hogy kell egy oldalvágó is a daraboláshoz, de ez van.
Én itt vettem. ARMORVIN HNA a cső neve.

Logitech hardware tester

(#33122) DaveJr


DaveJr
őstag

Sziasztok!

Szeretném a már hozzáértők véleményét kérni. Szeretnék vízhűtést építeni a gépembe.
A proci egy E8400, a videokártya egy nvidia 9800GT(G92).
Kérdésem az lenne hogy elég lenne egy ilyen rendszer ezek hűtésére:
(nem igazán tuningolom a gépet. max néha megy a proci 4Ghz-en)
HWlabs Black Ice GT Stealth (120-as ventivel)
XSPC Single Bay Reservoir 200 (200 l/órás pumpa)
T56 775 v3. POM CPU blokk
Alphacool NexXxoS GP-N9800 VGA blokk.

Jelenleg ezek beszerzését tervezem. A cél a lehető leghalkabb rendszer építése lenne gépen belül(sajnos gépen kívülre nem igazán tudok helyezni semmit).
Kell e nekem Dual radi és/vagy nagyobb pumpa/tartály?

Későbbiekben szeretném majd a komplett mofset, NB, SB részt is hűteni. Arra gondolom már kell a Dual radi csak kérdés hogy a pumpa elég lesz e arra még ha azokat is berakom a körbe?

[ Szerkesztve ]

Isten és a programozók versenyt futnak egymással. A programozók egyre hülyebiztosabb programokat készítenek, Isten pedig egyre hülyébb embereket.

(#33123) danati válasza DaveJr (#33122) üzenetére


danati
senior tag

Ha a halk működés a cél akkor minimum egy extrém tripla radira kötsd a rendszert. A single kevés lenne még nagy légszálítású ventivel is.

A VGA blokknál arra figyelj hogy a VGA ref nyákos legyen, különben nem biztos hogy fel fogod tudni szerelni.

Szivattyú szerintem elég lesz. Később viszont ha bővíted a rendszert akkor már lehetnek vele gondok.
A CPU blokk jó, de az extrem változata még jobb lenne. :)

(#33124) DaveJr válasza danati (#33123) üzenetére


DaveJr
őstag

Akkor nézek majd tripla radit.
A VGA blokknál figyeltem h rev nyálos legyen az biztos hogy jó lesz:)

Még akkor is megéri az extrém változat ha nem nagyon tuningulom a procit?

Lehet hogy hülye kérdés de milyen problémák lehetnek a pumpával?

Esetleg egy ilyen lenne jobb?: XSPC X2O 750 Pump

[ Szerkesztve ]

Isten és a programozók versenyt futnak egymással. A programozók egyre hülyebiztosabb programokat készítenek, Isten pedig egyre hülyébb embereket.

(#33125) danati válasza DaveJr (#33124) üzenetére


danati
senior tag

Ha halk működést akarsz akkor mindenképpen megéri a radi extrém változata.
A CPU blokk extrém változata csak tuningnál lehet előnyös.
A szivattyúval később az lehet a baj, hogy a sok blokk ellenállását nem tudja majd leküzdeni ezért az áramlás sebessége nagyon lecsökken, ami rossz hatással van a rendszer teljesítményére.
Az XSPC X2O 750 valószínűleg elég lenne később is. A hangjáról viszont nem tudok semmit,de a leírás szerint halk.

(#33126) DaveJr


DaveJr
őstag

Lehet h ez is egy nagyon alap kérdés, de lehet hogy rossz az elgondolásom:
Szóval a vízhűtés lényege az hogy adott víztömeggel hűtsük a rendszert. Maga a radiátor pedig azért kell hogy a víztömeget egy állandó hőmérsékleten tartsuk. Így ha minnél nagyobb a víztömeg annál tovább tart a rendszernek felmelegíteni azt. Plusz ha a pumpa minnél nagyobb víztömeget tud megmozgatni egységnyi idő alatt akkor maga a víz is lassabban melegszik fel, de az alkatrészt jobban hűti. Bár ekkor vagy a radiátor méretét növelem, hogy a gyorsabb víz tovább hülhessen. Vagy a ventik fordulatát növelem.

Szóljatok ha vmit nem jól gondolok:)

Isten és a programozók versenyt futnak egymással. A programozók egyre hülyebiztosabb programokat készítenek, Isten pedig egyre hülyébb embereket.

(#33127) X@b3e válasza Cobra73 (#33059) üzenetére


X@b3e
addikt

Konfig az adatlapomon, táp HX520W. Bőven elég..

... Roma siamo noi ... S.P.Q.R.

(#33128) laccczka


laccczka
tag

Tisztelt Publikum!

Egy ilyen tartályt néztem ki a gépházba.
Jelenleg CPU-MB-VGA trió van hűtve. Semmi tüsis, labirintusos vagy csigás blokkokban nem kell gondolkozni, csak keringjen az a víz. :D

Tudom, hogy ez a kis szivattyú nem nagy rendszerekhez van kitalálva de én a csendre és nem a hőfokra gerjedek :K

A kérdés: van-e értelme beépítenem ezt a kis okosságot?

"...mert a víz melegebb mint a hőmérséklet..." egy ismeretlen zseni értekezése a víz felett lévő ködről.

(#33129) szacsee válasza laccczka (#33128) üzenetére


szacsee
nagyúr

A link csak 2. kattintásra lett elérhető, de látszik a lényeg. :)
Ha valami kisebb ellenállású hőcserélőt fogsz használni és mindent a házon belül helyezel el, hogy minél kevesebb cső legyen felhasználva, akkor elég lehet.
Felvázolom a variációkat:
450-es szivattyú tekerte elég jól a vizet egy duplasoros 45x35cm-es radiban +2 chipsetblokk amikor eladtam, mivel öcsém gépébe szerettem volna vizet, de sokszor cipeli, így letettem róla.
Ha netán nem lenne elég arra a pár blokkra, akkor a következő eset fennálhat:
- eladod az apróban 1-2 ezrest bukva és beinvesztálsz egy 750-esbe, ami ugye 19000 ft körül van...
- elsőre veszel egy 750-est 19000-ért és ha jó lett volna a 200-as, akkor spóroltál volna 10K-t..

A helyedben megvenném a 200-ast és minél rövidebb csövezéssel 10-es belsejű csővel becsöveznék lehetőleg kerülve a nagy töréseket, hogy minél kisebb legyen az ellenállása.
Ha megvan számolj be a tapasztalatokról... valószínűleg nem azért írta oda OC, hogy elég kisebb rendszerekhez, mert nem így van. ;)

(#33130) Henryk


Henryk
aktív tag

Üdv!

Sokat töprengtem az elmúlt pár nap alatt ezen a vízhűtés témán és felmerült pár újabb kérdés bennem, valamint arra jutottam, hogy inkább nem aprózom el, egyben megveszem az egész géphez a cuccost, a VGA-t meg utána rendelem ha összejött a lóvé, mer ugye így elmegy annak az ára is..de már viszket a tenyerem hogy szerelhessek valamit. :D
A blokkot is veszem most, és azzal együtt tesztelem le a rendszert összerakás előtt, hogy ha megjön a kártya akkor be tudjam tenni azzal együtt nagyobb bontás és újratesztelés nélkül.

Így kiegészítettem a tatyót, ez már a komplett rendszerhűtés lenne. Tartályt végülis nem az előlapit választottam, nem akarom megborítani ezt a nagy ürességet az előlapomon. A nagyobb verzió sajna nem férne el a vidikártya miatt, de ennek is elégnek kell lennie.
Nagy gondban voltam voltam a 360-as radi választásánál, még mindig nem tudom ez-e a legjobb, nem találtam olyan tesztet ahol ezeket a tipusokat hasonlítják össze, viszont ahogy láttam ez a legvastagabb.

Készítettem egy újabb, kicsit összetettebb tervet az új cuccok elrendezéséről, sikerült összevadásznom egy alaplapképet és gyártó oldalán levő terveket felhasználva megkaptam hogy hol lesznek a csatlakozási pontok. Nem tudom ez az elrendezés így mennyire hatékony, hogy egymás után van minden, és külön a radik, bár ha nem sokat melegszik útközben a víz akkor talán mindegy. Az alsó HDD keret hátra lesz húzva (arra rögzítem majd a radit) a másik kettőből egyet meghagyok fentre.
Valamint most gondoltam az ürítésre is a pumpa után egy T ág segítségével, bal oldalon szépen jönne, pumpán át ha nem jönne meg kihúzatom vele, de ha tudtok egyéb megoldást szívesen fogadom.

Egyenlőre ennyi jutott eszembe, ha van bármilyen észrevételetek, esetleg valami jobb megoldás ami elkerülte a figyelmemet várom a tippeket.

Valamint az érdekelne még hogy ha megjön a cucc akkor hogyan érdemes hozzáfogni az egészhez? Nem találtam igazán részletes leírást sehol, hogy hogyan szokták tesztelni, beszerelni. Gépet nem szeretném sokáig nélkülözni tesztelés idején, ezért arra gondoltam hogy először nem bontok, méricskélek, csak mindent összekötök pár centis kis csövekkel, és úgy járatom a rendszert 2-3 napig különböző sebességen valami félreeső helyen, elvileg komolyabb hibáknak elő kell jönnie így nem?
Aztán ha pár nap után minden okés, száraz akkor szerelném be a gépbe az egészet, becsövezném rendesen, majd feltöltés után még bekapcsolás nélkül járatnám 1-2 órát, hogy jó lett-e összekötve minden, majd egy kiló törlőpapírral a gépbe tömködve ráindítanék. Így nem kéne 2-3x szétbontani ha minden okés.
Jó/biztonságos lenne ezen elképzelésem szerint az üzembehelyezés, vagy mint tapasztaltak máshogy tennétek ezt? Nem szeretnék szökőkutat a gépemben.
Valamint pontosan milyen lötyi kell, honnan érdemes beszerezni ezeket? Desztvíz simán vagy egyéb szuperadalék is kell?

Köszönöm előre is akinek van bármi tanácsa. :R

(#33131) laccczka válasza szacsee (#33129) üzenetére


laccczka
tag

Érdekes, nekem a link első kattintásra működik. De megoldottad a problémát.

A hőleadó egy 2x120-as méretű autó (talán MAZDA) fűtőradiátor, szerintem nem nagy.
A jelenlegi csövezés 10/8-as amiben a nedűt egy Hydor L20-as cirkuláltat.
Az így kapott hűtési és zaj értékek engem kielégítenek. :K

Ha a mostani értékeket tudja produkálni már boldog és elégedett leszek. :C

Ui.: néha még egy Lan is besikerül és a harmadikról le- illetve felcuccolni (főleg hajnalban) nem egy örömérzet. Tehát a súly is számít számomra.

"...mert a víz melegebb mint a hőmérséklet..." egy ismeretlen zseni értekezése a víz felett lévő ködről.

(#33132) danati


danati
senior tag

Ma délután megérkezetek a csatlakozók Tody56-tól így össze tudtam szerelni a rendszert az új blokkal. Pár napja csináltam egy tesztet a k.mamut blokkal idle és load állapotban is. Azt meg kell jegyeznem hogy amikor a rendszer a k.mamut féle blokkal volt összerakva akkor a csatlakozók belső átmérője végig a rendszerben kb 6mm volt. A T56 blokknál viszont már a teljes rendszerben HF csatlakozók voltak 10/16mm-es csővel. Ráadásul az áramlás irányán is változtattam. Ezért a teszt nem teljesen jól mutatja a két blokk közötti diferenciát.

Régen: szivattyú->radi1->radi2->cpu->vga->tartály->szivattyú...
Most: szivattyú->vga->cpu->radi2->radi1->tartály->szivattyú...

k.mamut blokk vs. T56 v1. AMD
Az idle teszteket úgy végeztem hogy load után hagytam a rendszert lehűlni majd csináltam egy screenshotot az everestről. Nem születt nagy különbség.
k.mamut idle 39°C
T56 v1 idle 38°C

A load teszteket prime95-el végeztem. Small FFT. A hőmérséklet mindkét blokknál 15 perc után megállapodott.
k.mamut load 58°C
T56 load 53°C

Szoba hőmérséklete mindkét teszt alatt 27°C volt.
Az alaplapom hőmérője nem tudom hogy mennyire megbízható, mert a régi lapom kb 10°C-al alacsonyabb hőmérsékletet mért.

(#33133) szacsee válasza Henryk (#33130) üzenetére


szacsee
nagyúr

Az elrendezés rendben van, talán a T az ürítésre is.. bár ilyen irányú tapasztalataim nincsenek.
Tesztelést tekintve ne aprózd el kis csövekkel így is van ára, no meg majd rájössz, amikor alig bírod a csöveket rátuszkolni a blokkokra, hogy egy próba után már nem lesz kedved méricskélni és újra összerakni.
Szerintem nagyjából radi-tartály, szivattyú közti csöveket előre is le lehet vágni. a blokkok közti csöveket pedig az alaplapra szerelve kezedben a csővel és szikével érdemes kísérletezni, mivel a mérőszalag nem úgy hajlik mint a cső. ;]
A blokkokat ilyenkor elég rátenni az alkatrészre gap-paddal (ne sarkalj le valamit) és nem kell a csavart meghúzni csak hogy helyzetben legyenek.
Ha megvannak a csövek hosszai, akkor blokkok levesz, csonkok meghúz (figyelni, hogy az O gyűrű ne gyűrődjön ki, de ne is hagyd lazán), majd ha ráhúztad a csöveket, akkor mehet egy hosszabb teszt, majd utána fel a lapra és uzsgyi.
Ha nem akarod nélkülözni a gépedet, akkor kartonpapírra rárajzolod a lapod hűtendő alkatrészeit méretarányosan és rögzíted rá a blokkokat ( szigetelt dróttal a kartont átfúrva stb), így is ledarabolhatod a csöveket és rá is húzhatod, de pontosnak kell lennie.
Ha megvagy, akkor a szivattyú, radi, tartályt helyezd el a kartonpapírra rögzített blokkoktól amennyire a valóságban is lesz, csövezd be, töltsd fel és mehet a teszt.
Élesben miután mindent rögzítettél lehet szívás lesz az elején, ezért a gépet fektesd el, a tartályt pedig állítsd fel függőlegesen, és így töltsd fel a rendszert, ilyenkor a legfelső pont a tartály, ha már levegőmentes a rendszered, akkor a tartályt zárd le és a géped állítsd fel, a tartályt pedig rögzítsd a helyére... majd rövid teszt és mehet a móka.
VGA hűtést megveheted, de figyelj, nehogy más nyákkal rendelkező kártyába fuss bele, mert akkor vagy a kártya, vagy a blokk cserés. :K

(#33134) G@ß! válasza danati (#33132) üzenetére


G@ß!
őstag

Szia!

Köszönjük szépen a tesztet.
Jól látszik, hogy Tody blokkja több hőt tud elvezetni.
Bár annyival nem többet, mint amennyibe kerül.
Nektek mi a véleményetek?

(#33135) danati válasza G@ß! (#33134) üzenetére


danati
senior tag

4k-ért vettem használtam a blokkot. Bár még csak az első szériából való. A második széria 3°C-al jobb mint az első.

(#33136) joshua7 válasza danati (#33132) üzenetére


joshua7
veterán

Én is köszönöm!
Hát, azt nézve, h dupla annyiba kerül a T56 rendszer...nem is tudom... Nekem ugye 3dmark-ra kellene leginkább a víz, de nem érzem, h ekkora felárat megérne. Bár ebből nem lehet levonni következtetést, h hogyan működne a két komplett rendszer, mert ha jól értem, nálad csak a 2 blokk volt különböző.

Semper Fi

(#33137) danati válasza joshua7 (#33136) üzenetére


danati
senior tag

Nem lehet levonni következtetést mert az áramlás iránya és sebessége is különböző volt a 2 teszt alatt. Ráadásul Todynak az enyémnél már csak erősebb blokjai vannak. Az Extrem blokkok jópár fokkal jobbak mint az enyém.

(#33138) joshua7 válasza danati (#33137) üzenetére


joshua7
veterán

Szóval szerinted mindenképp T56?

Semper Fi

(#33139) szacsee válasza joshua7 (#33138) üzenetére


szacsee
nagyúr

Trémárkra kell, gondolom a 920 mellé, akkor a T56 jó választás.
Gondolom ventilátorral ellátott radival tolod, ami trémárk alatt fel van pörgetve... szerintem ilyenkor szerencsésebb a kisebb ellenállású rendszert használni. Ha azt vesszük, hogy T56 blokkoknál eleve a belső is HF-re lett tervezve, illetve HF csatlakozót lehet rátenni.
Mammut blokkjai is jók lehetnek a fenti beszámoló alapján, de az I7 egy állat ezt tudjuk... ;] főleg hőtermelésben és ott azért ha jobban megtéped akkor a 2 blokk között nem 5°C hanem akár 15 is lehet a különbség, ami valljuk meg nem kevés. ;)

(#33140) Bocaa


Bocaa
senior tag

hogy ájánlatos szerelni fel a blokkkokat? Rajtuk legyen a a cső vagy sem? Én úgytervezetem ,h minden blokkon rajta a cső és ha felszereltem a blokkokat feltöltöm a rendszert :U

"itt olyan vihar van hogy elfújja az fps-em "

(#33141) szacsee válasza Bocaa (#33140) üzenetére


szacsee
nagyúr

Nagy kárt okozhatsz, ha a blokk a helyén és akkor tekered rá a csatit vagy húzod fel rá a csövet.. :U
Lesarkazhatod a chipet, stb.
Vágd le a csövet előre, húzd rá a blokkra.. beszerelés előtt járasd pár órát, és utána mehet a helyére (persze leürítve és nem feltöltött állapotban).

(#33142) helkis válasza joshua7 (#33136) üzenetére


helkis
addikt

na most kéne odaadnod danati-nak a TRUE-t egy tesztre.. szvsz a kettő között lennének az értékek..
ahogy tudjuk fél berugás kidobott pénz, így van ez a gyenge alkatrészekkel is, ezért nem ajánlunk itt TT-bigwater-t, meg hasonló kombókat, mert nem hozza az "igazi" vizes eredményeket, ha spórolni akarsz akkor hardveraprón keress minőségi cuccokat, olcsón..

Tody a megalkotás után sokat tesztelte a cuccait, (muszáj is, mert utána javított rajtuk az igényeknek megfelelően rev.1.2.3.), így bebizonyosodott, hogy a nevesebb gyártók csúcskomponensei alig múlják felül, vagy elmaradnak tőle.. ő nyilván ezekhez képest árazta be a cuccait.. k.mamutot nem ismerem, de ha logikusan ténykedik, akkor ő is végzett méréseket és pozicionálta a termékeit.. nyilván sokszor jobbak, mint egy átlagos léghűtés, de szvsz ő inkább a rendelkezésre álló cuccaiból próbálja kihozni a maximumot, amiből ennyit lehet, T56 meg a teljesítményre próbál fókuszálni és ahhoz gyárt alkatrészeket..
tehát a két kategória nem egyeztethető össze, illetve ahogy szacsee is mondja minél nagyobb hőterhelésnek van kitéve a rendszer annál nagyobbak lehetnek/lesznek a különbségek, ott mutatkoznak meg igazán, hogy mire lettek tervezve.. lehet a k.m blokk elbírna többet is, bár a belső kialakítását nem ismerjük, de a 6mm-es belső megpecsételi a hőleadás maximumát..

régóta mondom, hogy kéne már összerakni egy jó 1-es hsz-t, amit lehet linkelgetni a h2o-felé kacsingatóknak, kicsi fizikát, mi, hogy, miért, lehetőségeket 3 általános és költséghatékony kombóra, a már bevált alkatrészekből, illetve hogy mit nem érdemes megvenni.. vállalja valaki? vagy cooperative melóban ki segétkezne? :)

"Egyedi vagy és megismételhetetlen! Csakúgy, mint bárki más!!!'" - 3Dmarkillers - hwbot.org

(#33143) bim válasza helkis (#33142) üzenetére


bim
veterán

Én ezer éve szerettem volna már egy normális 1 hsz.-t de nem állt össze soha. Remélem neked sikerül össze szedned a bele valót. ;] :D

szerk: Nem én írtam volna hanem azok akik ide járnak. de nem lett belőle semmi. :(

[ Szerkesztve ]

(#33144) Henryk válasza szacsee (#33133) üzenetére


Henryk
aktív tag

Ha jól értem akkor mindenképp bontani kell, vagy a felszereléshez, vagy az elhelyezések miatt. Nem volt még dolgom ilyen csövekkel, nem gondoltam volna hogy ilyen durva a szerelésük.
Ha így áll a helyzet akkor már szétszedem rendesen, és bekötöm a helyére a laptopot, ha játszani nem is, legalább PH!-t tudok olvasni rajta :D
Ha viszont szétbontom a gépet, az jutott eszembe, mi lenne ha egyből be is építeném a radikat, tartályt, pumpát a végleges helyére, alaplap helyett mehetne egy kartonlap felrögzítve a helyére, hogy ne legyen baja a rendesnek, és a cuccokat a gépben rendezném el a végleges helyüknek megfelelően, aztán ha kész a hosszú teszt kicserélem a kartont a rendesre és mehetnek rá a cuccok. procihűtőt hátulról fel tudom tenni van kivágás, így csak a lap blokkjait kéne kint feltenni rá rajtuk a csövekkel.

(#33145) helkis válasza bim (#33143) üzenetére


helkis
addikt

igen, mindig egyszerűbb az adott problémára, igényre válaszolgatni, mint az összefüggéseket átadni, mert igazából inkább érzésből, tapasztalatból vizezünk, kivéve pár embert, ezek közül is kiemelkedik egyik fórumtársunk, aki már jó-néhányszor leírta hogy miként is van ez, ha olvasunk egy kis fizikát mellé, összeollóztam tőle gyorsan pár alapgondolatot:

---------------------------
H2O alapok by FSB1000:

A dolgok nem változnak.
Még mindig legalább 2 féle képpen lehet vízhütést építeni.
- a legjobb cuccokat megkeresve és a dizájnra hajtva
- reszelgetve, tervezgetve

A CPU és a VGA hőt termel, ha vizzel, ha léggel hütőm, ugyanannyi hőt termelnek és azt el kell szállítani a CPU/GPU felületéről valahogy a gépházon kivülre. Mennyi hőt? Q-t.
Q = Qcpu + Qvga, ennyi termelődik és kb. ennyit is kell a radinak a környezetbe leadnia.
Van egy jó Quadom, amit 1,4 volton hajtok szét, és képletből meg grafikonból tudom, hogy kb. 130W-ot eszik.
A VGA-am még újjabb, hogy a game menjen 1920x1080-ban akadásmentesen full izével akkor is, ha már unom.
10%-val feljebb nyomom az órajelet meg a feszkót igy megeszik 250W-ot.
Q= 130 + 250 = 380W --> És akkor most mekkora radi kell?
Lapozom a katalógusokat meg webboltokat, de sehol sem írják hogy a radi hány wattos.
No nem baj... tapasztalatból, meg a néhány gyártói diagramból azért lehet tudni hogy egy átlagos tripla 400W-ot le tud adni.
Akkor már happy is lehetek, mert megveszem a blokkokat egy közepes szivattyút és kész is a cucc. Vagy mégsem?

Közepes vastagságú és lamellázatú PC hűtésre tervezett radikra nagyjából ez jellemző, ha hűtőfolyadék kevesebb mint 10°C-vel melegebb a körny. hőmérsékletnél:
- 3x12 Tripla radi 200-400w
- 2x12 Dupla radi 150-250w
- 1x12 Simpla radi 100-200w

Régi elméletem, hogy a radiátor állítja be a víz hőmérsékletét (környezethez képest), a blokkok meg a hűtendő alkatrész hőmérsékletét. (a hűtővizhez képest)
A szivattyú biztosítja, hogy egységnyi idő alatt elegendő térfogatú (tömegű) hütőfolyadék áramoljon keresztül minden alkatrészen.
Ezt szokták térfogatáramnak nevezni. De már megint jönnek a bajok, mert a szivattyúra csak a max térfogatáramot adják meg. (persze léteznek gyártói diagrammok is)
Nade térjünk vissza a "400W"-os tripla radihoz, mert ez csak akkor tud leadni 400W-ot, ha a hütőfolyadék és a levegő hőmérséklete között kb 10°C van és elegendő levegőt fuvatunk át rajta. Mondjuk 2-3 db 12cm-s átlagventivel.
Ha a környezet (szoba) hőmérséklete 25°C, akkor a vizünk máris 35°C és sivítanak a ventik.
Ha halkabb hütést akarunk ugyanezzel a radival, a vizhőfok könnyen 40°C főlé szökik.
Úgy tünik a radik hőleadó képessége sokkal jobban függ a rajtuk áthajtott légmennyiségtől, mint a bennük áthaladó folyadék térfogatáramától.

Az ésszerűségbe tartozik az, hogy felesleges 5 triplát venni, mert úgysem tudjuk a vizet a körny. hőmérsklet alá vinni, elég azt pár fokkal megközelíteni, ehhez elég 2-3 szorosan túlméretezni a radi oldalt. A radiátorok ellenállása általában kisebb, mint a blokkoké, de ha többet sorba kötünk, akkor már lényegesen csökkenthetik a térfogatáromot, ezzel a blokkok hőátadó képességét is csökkentve.
Igy amit nyerünk radi oldalon, el is veszíthetjük a blokkoknál.

Miért is van ez?
Mert a folyadék/fém felületen sokkal több hő adódik át mint a fém/gáz(levegő) felületen.
Ha kb százszoros a különbség, akkor amig 4l vizet nyomunk át a radin, addig 400l levegőt kéne átpréselni a lemmellái között.
Kisebb légszállításnál csökken a hőleadó képesség, a hütőfolyadék térfogatáramának csökkenésekor (kevesebb víz megy át rajta) alig változik a helyzet, mivel úgy sem tudunk a ennek megfelelő légmennyiséget kivül átmozgatni.
Ebből arra lehet következtetni hogy a hűtőfolyadék hőmérsékletét (egy adott hőmennyiség szállítása esetén) leginkább a radiátor mérete és a rajta áthaladó légtérfogat határozza meg.
Tuningos user mit csinál? Vesz 2 triplát vagy ha nem érdekli a zaj max fordulaton járatja a ventiket. Végre van hűvős víz!!!!

De ez a hűvös relatív... mert egyrészt nem lehet alacsonyabb a környezetnél (hacsaknem aktív hűtéssel) és minnél közelebb jutunk a környezeti hőmérséklethez, annál nehezebb újabb fokokat vagy tized fokokat nyerni.
Tuningos user boldog, ha 3 órás LOAD-nál 25 fokos szobában a víz 30 fokos.
Sac/kb ehhez 2 tripla kéne, a 35 fokos vizhez meg 1 tripla, ha a kezdeti példa szerint CPU + VGA 380W-ot termel.
Ja...szerintem hihető hogy a Corsair H50 elviszi 65 fokon a tuningos I7-et, mert az a kis radi kb 120-150W-ot ad le, miközben a víz 45 fok..... (szoba 25°C)
De hova lesz a maradék 20 fok? Megeszi a Cpu_blokk?
Miért 50 fokos a széttunigolt proci prime alatt, ha csak 30 fokos a víz, és vajon feljebb megy, ha VGA-ra ráküldünk egy furmarkot?
Az a 20fok a blokk és CPU/GPU hőátadásánál veszik el.
Ez a blokkok keresztje, vagy delta T-je.
Ez a deltaT sok mindentől függ, de elsősorban a blokk hőátadó képeségétől, amibe most lazán értsük bele a csatlakozó felületek tulajdonságait (méret, pasztázás, ferde felrakás, stb)
A blokk hőátadő képessége tervezéskor és gyártáskor eldől, viszont erős függést mutat a benne átáramló víz mennyiségétől azaz a térfogatáramtól.
A legújabb blokkok között alig van különbség, még a sokat szidott TT kigyós blokk is csak 10-20%-val marad el a legjobbaktól. (CPU maghőfokban ez lehet 6-8 fok is). A Tody féle CPU blokkok meg az élbolyban lehetnének, ha nem csak a Kárpát medencébe termelne..

Szóval van hűvös víz tripla radival, olyan radival amit PC hűtésre fejlesztettek, azaz a méretéhez képest könnyen lehet rajta levegőt átnyomni.
Tessék megnézni egy gépkocsi fütés radit.... nem az a baj, hogy ronda (nem mind), hanem hogy sürű(bb) a lamellázata mint a PC-s cuccé.
Mivel és milyen zajjal fogunk a 400W-nak, avagy a benne áthaladó víznek megfelelő légmennyiséget átnyomni rajta?
Persze a gpk radik sem gyengék, mert nagy a méretük.
Egy sürű lamellás gpk fűtés radi, kb megfelel egy jobb dupla PC radinak, a nagy motorhütésre használt radik meg sok triplának, na de egy autóban, vagy ZIL-ben egy hatalmas venti hatalmas zajjal nyomja át a levgőt.
Ezek a cuccok inkább passzív üzemmódféleségben mennek jól PCn, és arról már szó se essék, hogy ellenálásuk mennyire nem tervezhető. (=> nem tudjuk mekkora)
Tuningos vizes userek végigjárják az utat... de a legtöbbjuk rájön, hogy mind dizájn, mind ár tekintetében a végső elszámolásnál az "olcsó" PC radi nyer. (vagy ami hozzá hasonló)
Radi kilőve, van 2 dupla, vagy 1 tripla vagy egyéb kombináció, amit a pénztárca elbír, és hüvős vizet csinál(nak) akár terhelésnél, akár netezésnél....

Ügy tűnik minden OK, mert tuningos usernek nincs más dolga, mint több és még több vizet átpréselni a jól megválasztott szép blokkjain.
De sajnos nem..... 2 dolog miatt, egyrészt a térfogatárammal nem arányosan növekszik a hőátadóképesség, másrészt a PC-be szerelhető szivattyúk véges teljesítőképességűek.
A blokkok és radiátorok és a csövek is ellenállást képeznek a szivattyú munkavégzésével szemben. Minnél szűkebb (és geometriailag kiokosított) egy keresztmetszet, annál nehezebb rajta átpréselni adott térfogatú vizet egységnyi idő alatt.
Erős túlzással az a jó szivattyú amelyik halk, de nagy ellenállást leküzdve is nagy térfogatáramot biztosít.
A szivattyúnak fontos paramétere az emelőmagasság, ez tulajdonképpen szabadkifolyású cső esetén azt jelentené, hogy ilyen magasra képes emelni a vizet.
De a blokkok és csövek, és radik ezzel szemben fejtik ki a hatásukat. Ellenállások összegződik egy soros körben. A szivattyú munkadiagramjáról olvasható le, hogy X summa ellenállás esetén még mennyi vizet képes szállítani.
A max. szállítási kapacitás meg arra az esetre vonatkozik, ha 0 ellenállású rendszerben kéne a vizet keringetnie....
Átlagos PC vízhűtésben talán 30-60% a tényleges szállítási kapacitás. Ez a természetes.
Ezekből megint arra következtet a tuningos user, hogy olyan blokkot kell vegyen, amely jó hőátadó képességű, de egyben kis ellenállású is. Nézegeti a teszteket.....
A második szempont a gyengébb, mert vehet jó "erős" szivattyút, feltéve ha nincs pénz korlátja.
Ha nincs sok blokk a rendszerben nem fog a térfogatáram a kritius szint alá csökkenni.
Kb. 150-400l/h közé érdemes belőni a térfogatáramot a ma (2008) kapható blokkokkal. Radinak majdnem mindegy, alatta kezdenek leromlani a blokkok képességei, felette meg nem nagyon változnak csak a szivattyú kínlódik, vagy akár behabosodik a rosszul légtelenített víz.
Marad a csövek kérdése. A cső is ellenállást képez a szivattyúval szemben, ezért legyen minnél rövidebb és minnél nagyobb átmérőjű, de....
Megint egy tapasztalati intervallum 2-3m hossznyi csőre: belső átmérő 6mm és alatta már összemérhető az ellánállása egy „hűdejó” blokkal, 12mm felett meg hiába "tágítjuk" a legszűkebb keresztmetszet úgy is a CPU blokk lesz, inkább csődizájnba érdemes invesztálni. Ha a HF csatinak 9-10mm a belső átmérője, akkor a csőnek sem kell sokkal többnek lennie. Inkább ne törjön a fala....
6mm csővel is lehet kis hűtést jól csinálni, 4mm-vel már nem annyira, de még műxik, 12-14mm meg feleslegesnek tűnik, főleg ha bilincsezni kell.

Mi történik a CPU-val, ha VGA-ra furmarkot küldünk (higgyük azt nincs ++ CPU terhelés)? És a VGA van előbb a körben.
Megemelkedik a maghő.... de nem azért, mert a VGA közvetlenül "felmelegíti" a vizet, hiszen a ki/bemenő csonkjain alig van hőmérséklet különbség - köszönhetően a víz csodálatos tulajdonságának a rendkívül magas fajhőnek - hanem azért, mert a radinak mostmár nem csak Qcpu, hanem Qcpu+Qgpu hőmennyiséget kell a levegővel cserélnie.
Ha az áthaladó levegő mennyisége változatlan a radin, akkor a + terhelés miatt megnövekszik a vízhőfok, és közel ennyivel fog feljebb menni a vétlen CPU maghőfoka is.
Tulajdonképpen mégis felmelegítette a vizet a VGA, de a radi volt a felelős ezért.
És miközben a VGA 20-30°C-vel megugrott a CPU csak 2-4 fokkal.
Ha szenzoros vezérlésű légszállításunk lenne, akkor bizonyos határok között változó hőleadás mellett is állandó vízhőfok lenne és az előző példában a CPU hőfoka gyak. változatlan maradna.

Összefoglalva:
- A hűtővíz hőmérséklete az egész rendszerben azonosnak tekinthető (van hőlépcső, de elhanyagolható)
- Radi állítja be a vizhőfokot
- Légszállítás befolyásolja a radi hőleadő képességét
- Blokk állítja be a hőleadó alkatrész üzemi hőmérsékletét.
- Blokk + Radi + cső adja a rendszer ellenállását
- Szivattyú biztosítja a térfogatáramot a rendszer ellenállásával szemben.
- Térfogatáram befolyásolja a blokkok hőleadó képességét.
És minden mindennel összefügg.
Nem lehet pontosan tervezni PC vízhűtést, mert a legtöbb alkatrész tulajdonságát a gyártó nem közli részletesen.
Az egyedi PC hűtések tapasztalat és szájhagyomány alapján épülnek. Szinte mind erősen túlméretezett.
Átlag felhasználás esetén nem sok értelme van a vízhűtésnek, mert léghűtésre tervezték a PC-k 99%-át. CPU/VGA előbb elavul, minthogy élettartama végére érne. (minek túlhűteni?)
Átlag felhasználás esetén léghűtés is lehet halk, legfeljebb magasabb hőmérsékleti jellemzőkkel.
Persze ezeket lehet vitatni... vagy nem, de mégis van a vízhűtésnek egy fillingje, amit kár lenne kihagyni.
------------------------------------

elsőre ennyi, aki talál még hozzávalót dobja be, linkelje stb..

"Egyedi vagy és megismételhetetlen! Csakúgy, mint bárki más!!!'" - 3Dmarkillers - hwbot.org

(#33146) Bocaa válasza szacsee (#33141) üzenetére


Bocaa
senior tag

:R akkor jól gondoltam :C

"itt olyan vihar van hogy elfújja az fps-em "

(#33147) bim válasza helkis (#33145) üzenetére


bim
veterán

Alakul. :K
Mi annak idején külön próbáltuk meg össze szedegetni a dolgokat.
blokkok
radiátorok
szivattyúk
stb.
Lehet az egy kicsit száraz volt de ez így egész olvasmányos.. :C

(#33148) helkis válasza bim (#33147) üzenetére


helkis
addikt

ha megtalálod jöhet az is, aztán majd valami "emészthető" formába kell gyúrni.. :R

"Egyedi vagy és megismételhetetlen! Csakúgy, mint bárki más!!!'" - 3Dmarkillers - hwbot.org

(#33149) G@ß! válasza helkis (#33145) üzenetére


G@ß!
őstag

Tetszett! :R

(#33150) helkis válasza G@ß! (#33149) üzenetére


helkis
addikt

köszi, de az érdem FSB1000-é! :R

"Egyedi vagy és megismételhetetlen! Csakúgy, mint bárki más!!!'" - 3Dmarkillers - hwbot.org

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.