Hirdetés

2024. április 25., csütörtök

Gyorskeresés

Hozzászólások

(#23851) helkis válasza Henrico (#23850) üzenetére


helkis
addikt

:sírvaröhögökaföldönfetrengvesmile :))

"Egyedi vagy és megismételhetetlen! Csakúgy, mint bárki más!!!'" - 3Dmarkillers - hwbot.org

(#23852) fsb1000 válasza Saint (#23846) üzenetére


fsb1000
nagyúr

Kemény... Ugye jól látom hogy a szivattyú kivülre került? Elég ritka megoldás.

(#23853) Saint válasza Sgor (#23849) üzenetére


Saint
aktív tag

De használok anticoró folyadékot, és ioncserélt vizet, az jobb mint a desztillált viz, mert nem vezeti az áramot /olyan nagyon/,,,

Gigabyte X99 Gaming 5P, I7 - 5820K- 3,3 GHz, 32GB Corsair 3000, 1080 GTX , Codegen S101, Sata 6 SSD, Popcorn A-500, Asus Transformer Book T100Ta 64GB+500GB, FULL-FULL VIZ Hűtés..

(#23854) Saint válasza Henrico (#23850) üzenetére


Saint
aktív tag

szia igy nincs felfüzve annyira a sok blokk , minden külön van,,

BEJÖVŐ ÁG

1-kör VGA
2-kör Proci
3-kör Fet-ek
4-kör Chipset-ek
5-kör Tv tuner /mondjuk sajnos ez a legmelegebb az egész gépben/ ki gondolta volna mi?
6-kör 5 vinyó hütése

és az elmenö ág ugyan igy.

ja hát van elég sok kábel de a hütésre való tekintettel nagyon meg vagyok elégedve,,
a proci 33 fok alapon 47-55 fok terhelve
a vga 41 fok alapon 46 full terhelve
vinyók 30-33 fok
fet-ek és chipsetek meg teljesen elhanyagolható,, egy valami ami melegszik az a TV tuneren van egy fém szerkezet gondolom alatta valami áram szabályzó lehet ami nagyon melegszik de igy is jó a hatásfoka,, a házban folyamatosan 40-42 fok uralkodik, ahoz képest hogy eddig volt 60 fok.... :Y

Gigabyte X99 Gaming 5P, I7 - 5820K- 3,3 GHz, 32GB Corsair 3000, 1080 GTX , Codegen S101, Sata 6 SSD, Popcorn A-500, Asus Transformer Book T100Ta 64GB+500GB, FULL-FULL VIZ Hűtés..

(#23855) fsb1000 válasza butcher eu (#23842) üzenetére


fsb1000
nagyúr

Se a mélyhütő, sem a hűtőszekrény nem tud folyamatosan 100-200W-ot elviselni.
Kiolvadna már egy combosabb quadtól is.
A mélyhűtőbe nagy tömegű jeget kell készíteni és amig az kitart (az azért pár óra is lehet) addig van 0 fok alatti "hűtésed".
Tehát csúcstuningra (nem 24/7-re) egy leharcolt kis mélyhűtőláda is OK lehet.
Egy "ipari" gyorsfagyasztó viszont már kellő mértékű folyamatos hűtőteljesítménnyel rendelkezne....

A csapviz nagyon durva.. állandóan a harmatpont környékén tartána a rendsszert ha átfolyásos. Sokba is kerülne, mert pár köbméter hamar átszalad a rendszeren.
A csövek és tömitések sem biztos hogy jól vizsgáznánk egy nagyobb nyomás alatt.
Egy ismerősnél igy hűtöttünk peltiert. Kicsit csobogós volt a cucc, mert a mosogatóba folyt ki a hűtővíz.

Az ötleted nem rossz a hibrid megoldásra, de ha nem kétköröset alkalmazol, akkor a vizkövesedés elkerülhetetlen. Kétkörössel meg az a gond hogy nem kapna mindig hűtést.
Pl éjjel mit csináálsz? Elküldöd a családtagokat egy bónuszfürdésre félóránként?

(#23856) Saint válasza fsb1000 (#23852) üzenetére


Saint
aktív tag

szia igen kint van nem akartam berakni a házba semmit, mert sajnos ezek a szivatyúk nem olyan megbizható, mármint a plexi rajta,, elég hamar elrepednek és nem akartam, hogy a házban álljon a viz inkább a padlón, azt minden anyagi költség nélkül fel tudom törölni, de ha a házban robban szét akkor az a 3 liter viz ne az alaplapon landoljon..... :C :Y

Gigabyte X99 Gaming 5P, I7 - 5820K- 3,3 GHz, 32GB Corsair 3000, 1080 GTX , Codegen S101, Sata 6 SSD, Popcorn A-500, Asus Transformer Book T100Ta 64GB+500GB, FULL-FULL VIZ Hűtés..

(#23857) fsb1000 válasza Saint (#23856) üzenetére


fsb1000
nagyúr

Kicsit "ipari" jelleget kölcsönöz a gépnek ez a megoldás.
hangja nincs a szivattyúnak?

(#23858) Saint


Saint
aktív tag

És minden full szilikon csövel van megoldva ,, tudtam olyan csövet szerezni aminek 10-es a belseje pontosan 9,5mm és a küsö része megy 15mm úgyhogy a falvastagsága megvan vagy 3 mm és rettenetesen jól lehet hajtani szó szerint rá lehet kötni egy csómót és meghúzni és úgy sem törik meg 15 cm-en lehet egy szabályos S-kanyart csinálni minden törés és keresztmetcet szükülés nélkül,,, Itt egy kép mellé tettem egy celux szallagot, hogy érzékelhetö legyen a kis csomó.. :C

[ Szerkesztve ]

Gigabyte X99 Gaming 5P, I7 - 5820K- 3,3 GHz, 32GB Corsair 3000, 1080 GTX , Codegen S101, Sata 6 SSD, Popcorn A-500, Asus Transformer Book T100Ta 64GB+500GB, FULL-FULL VIZ Hűtés..

(#23859) Saint válasza fsb1000 (#23857) üzenetére


Saint
aktív tag

Szia semmi hangja nincs egy gumibakos megoldással van minden rögzitve és alsó szigeteléssel, a tartály amúgy is kint van és alatta meg szépen elfér a szivatyú nem áll ki jobban mint a tartály.. :R

1 ventilátor van a gépben a bal oldalára felszerelve egy ugyan olyan mint a radin 25 cm-es és 600-at pörög , és semmi hangja nincs az szivja a meleget a házból kifelé, de az is egy szabályzóra van kötve amin még lehet lefelé szabályozni de ha full-on megy 600-on akkor sem lehet hallani, hogy megy,, én is csak a digiális kijelzön látom, hogy még forog....

[ Szerkesztve ]

Gigabyte X99 Gaming 5P, I7 - 5820K- 3,3 GHz, 32GB Corsair 3000, 1080 GTX , Codegen S101, Sata 6 SSD, Popcorn A-500, Asus Transformer Book T100Ta 64GB+500GB, FULL-FULL VIZ Hűtés..

(#23860) X@b3e


X@b3e
addikt

Most, hogy így felmerült a több körös megoldás, igazából én sem tudom, hogy mi az előnye/hátránya egy ilyen megoldásnak. Úgy gondoltam, akkor elkerülhetetlen, ha mondjuk a rendszeren belül más csövezési méretek vannak.. (Pl ramoknál, feteknél)
Amúgy érdemes 10/8-ról átállni ugyanazokkal a cucokkal 13/11-es csövezésre? (Eheim pumpa, NexXxos cpu blokk, EK vga, elvileg 1/4-es a csati, létezik hozzá a nagyobb méretű is)

... Roma siamo noi ... S.P.Q.R.

(#23861) Saint válasza X@b3e (#23860) üzenetére


Saint
aktív tag

Szia szerintem ha 10/13 /HIGH FLOW/- ra állsz át akkor már nem kell nagyobb keresztmetszetü , amúgy is a legtöbb pumpa 6-os-ra leszükül belül, hogy legyen vizkeringetés rendesen....

hát elönye az, hogy nem kell egyik blokkból a másikba átálni, és igy nem a prociból jövö 30-40 fokos vizet küldöd tovább a többi blokk felé hanem a hüvös viz megy a többibe is,,,

hátrány, több csö kell, + elosztó + egy normális pumpa ami tudja nyomni a vizet rendesen,, de szerintem a mostani pumpák már jók,, a legjobb a d5-ös mert az nem szükül le az 1/2-es az átfolyás méret,, inkább neked kell High Flow-ra szükiteni, de az állitható a sebessége és és igy nem lessz a nyomással gond.... :Y

Gigabyte X99 Gaming 5P, I7 - 5820K- 3,3 GHz, 32GB Corsair 3000, 1080 GTX , Codegen S101, Sata 6 SSD, Popcorn A-500, Asus Transformer Book T100Ta 64GB+500GB, FULL-FULL VIZ Hűtés..

(#23862) Tody56 válasza Saint (#23861) üzenetére


Tody56
aktív tag

Én eddig a legnagyobb fogyasztást egy Q6600 és 2db ati 2900-al tudtam kisajtolni.
A proci 4000-en ment és mind a 2 vga húzva a tesztek erejéig.
Mindenen víz + 4 blokk az alaplapon.
3d markozás közben volt hogy leütötte a 700-as fsp tápot. :DDD

A lényeg amit ki akarok nyögni, hogy ilyen tuning mellett tudtam kimérni 1 fok vízmelgedést amire végigment a 7db blokkon a víz.
Fontos hogy sorba voltak kötve és a sor végén és elején mértem, tehát elvileg az összes blokk rámelegedése volt ez az egyetlen egy fok.
Normál használat közben egy erősebb rendszernél ez a melegedés kb 0,3-0,5C

koforg.hu - Forgácsolás, esztergálás, marás, CNC megmunkálás

(#23863) Saint válasza Tody56 (#23862) üzenetére


Saint
aktív tag

Szia hááát nem is tudom, de mikor legelsönek épitettem a cuccot akkor nekem is sorba volt egy pár blokk kötve és a proci alapon majdnem 7 fokkal volt melegebb mint most és a vga pedig 4-5 fokkal. és akkor nem volt vinyó hütés és tv tuner hütés sem , és most a radi is sokkal hüvösebb, mint ezelött....

nekem bejött az elosztás, és ha rá akarom majd egyszer kötni a jövöbeli ram hütést is akkor simán megtudok bontani egy blokkot és könyebb rácsatlakoztatni, bevonni a hálózatba....

most tervezek egy másik hütést , azt a következö konfig váltásnál csinálom meg, abban 10-es réz csöveket fogok használni speciális idomokkal ...
még tervezés alatt áll de elég olcsón meg tudom majd csinálni kb 10-15 K-ból kijön az egész...és 1-2 nap alatt meg is lehet csinálni simán, ha minden megvan hozzá...

szia :R

Gigabyte X99 Gaming 5P, I7 - 5820K- 3,3 GHz, 32GB Corsair 3000, 1080 GTX , Codegen S101, Sata 6 SSD, Popcorn A-500, Asus Transformer Book T100Ta 64GB+500GB, FULL-FULL VIZ Hűtés..

(#23864) Tody56 válasza Saint (#23863) üzenetére


Tody56
aktív tag

Örülök hogy bejött neked. :R 1 szóval sem mondom hogy nem jó a párhuzamosítás csak tanácsként írom mindenkinek hogy a hőfok miatt nem érdemes. Tény hogy vannak előnyei.
1 dologra viszont nagyon érdemes odafigyelni, hogy nagyából azonos legyen a párhuzaomsított ágak ellenálása, mert nagy különbség esetén hajlamos még meg is állni egy ág.

koforg.hu - Forgácsolás, esztergálás, marás, CNC megmunkálás

(#23865) Saint válasza Tody56 (#23864) üzenetére


Saint
aktív tag

:R hát igen azonos keresztmetszettel kell dolgozni és igy lehet csökkenteni az ellenálás külömbséget.... :R

Gigabyte X99 Gaming 5P, I7 - 5820K- 3,3 GHz, 32GB Corsair 3000, 1080 GTX , Codegen S101, Sata 6 SSD, Popcorn A-500, Asus Transformer Book T100Ta 64GB+500GB, FULL-FULL VIZ Hűtés..

(#23866) Saint válasza Tody56 (#23864) üzenetére


Saint
aktív tag

itt egy kép képlopó kép

ahoz képest hogy eddig az
alaplap 59 fokos volt
proci 55
vga 55 de 55%-os venti melett
a vinyók az kb nem változott de volt egy venti elötte 800-on pörgött
ja és baromi hangos volt a cucc, ahoz képest a képen látható értékek nagyon meggyőzőek.... :R

[ Szerkesztve ]

Gigabyte X99 Gaming 5P, I7 - 5820K- 3,3 GHz, 32GB Corsair 3000, 1080 GTX , Codegen S101, Sata 6 SSD, Popcorn A-500, Asus Transformer Book T100Ta 64GB+500GB, FULL-FULL VIZ Hűtés..

(#23867) Tody56 válasza Saint (#23866) üzenetére


Tody56
aktív tag

Nagyon korrekt bizony. :R
Az alaplapi hőmérséklet ne zavarjon ám meg. Az 40 fok nem chipset, hanem az alaplap egyik chipje aminek aztán semmi jelentősége. Az nb és sb lehet talán 32-35fok max.
Sajnos ezek az alaplapok nem a chipszetet mérik. A ROG lapok már kiírják mindegyik chipsetet és külön az alaplapi hőmérsékletet.
Tök érdekes, hogy infrás mérővel pásztázva az alaplapot a leghidegebb pont messze a chipsetek környéke. Ez hat ki a lap többi pontjára is. Nekem a p6t deluxe alaplapi szenzor a víz elött mért még 60fokot is játék közben, pedig egy 12cm-es venti fujta a proci környékét. Most kb 40-42C és az infrás mérővel is kb 10-15 fokkal hidegebb maga az egész nyák. Ja és zárt házban most. Elötte nyitott oldallal volt 55-60 :W

[ Szerkesztve ]

koforg.hu - Forgácsolás, esztergálás, marás, CNC megmunkálás

(#23868) Saint válasza Tody56 (#23867) üzenetére


Saint
aktív tag

Ja ja én is ezt vettem észre,,, de az nem árt neki ha egy 25 cm-es ventivel szivom ki a levegöt 600-as fordulaton aminek semmi hangja nincs, és igy nem is zavar,,,

:R Arra jöttem rá, hogy hiába van vizhütés akkor is kell egy venti, ami a megmozgatja bent a levegöt, mert ugye akkor csak ott áll bent a dolog, mert azért a csövek is fütik a ház belsejét, ha van egy venti, akár nagyon lassan forogjon is, akkor is mozgatja a levegöt és igy brutálisan tudja befolyásolni a házon belüli időjárást.... :R

Gigabyte X99 Gaming 5P, I7 - 5820K- 3,3 GHz, 32GB Corsair 3000, 1080 GTX , Codegen S101, Sata 6 SSD, Popcorn A-500, Asus Transformer Book T100Ta 64GB+500GB, FULL-FULL VIZ Hűtés..

(#23869) Tody56 válasza Saint (#23868) üzenetére


Tody56
aktív tag

Abszolút egyetértünk.
Iroda használatra és internetezésre használt gép simán elmegy full passzivan vizzel, de egy erősebb masina ami kap tartós terhelést is, biztosabb ha van egy kis légmozgás akár hangtalanul is nagyon kis furdulaton járatva a ventiket.

koforg.hu - Forgácsolás, esztergálás, marás, CNC megmunkálás

(#23871) butcher eu válasza Saint (#23846) üzenetére


butcher eu
senior tag

tényleg nagyon lecsó a gép, értem hova ment rá az sok pénz.

(#23872) butcher eu válasza Saint (#23858) üzenetére


butcher eu
senior tag

honnan sikerült beszerezni a csővet, és mibe került? nagyon tetszetős ez a formálhatósága.

fsb1000:hát akkorn nem keverem bele a hűtőszekrényt, mert teljesen elvesztené a mobilitást. már így is vagy 25 kiló a gép. marad az a lehetőség, hogy esetleg az egyik radit a házin kívűl hagyom másfél méter + csővel, és ha szükség van rá, akkor három kiló jég, és pár liter víz társaságába, bele dobom egy vödörbe. légyszi világosítsatok fel, ha ez sem kivitelezhető valamiért.

(#23873) fsb1000 válasza Tody56 (#23862) üzenetére


fsb1000
nagyúr

Ez igy van.
Ha elegendően nagy a térfogatáram (márpedig PC hütésnél szinte mindig az) akkor a hőcserélők ki/be ágain nem lehet nagy különbséget mérni.

Azaz a rendszeren belül praktikusan azonos hőfokúnak tekinthetjük a hűtőfolyadékot.

Párhuzamosításnál az ágak ellenállásának függvényében lecsökken a "rész"térfogatáram.
Épp a CPU blokkoknak van a legnagyobb ellenállása, tehát azokon fog a legkevesebb viz áthaladni.
Ha egy kritikus szint alá csökken az időegységenként áthaladó viztömeg, akkor hűtőképesség is lecsökken.

Szerencsétlen esetben elképzelhető, hogy a CPU-n már olyan kevés viztömeg halád át, nagy dT mérhető és a hűtése gyengébb lesz, mint egy légventivel, miközben a többi komponensen vigan szaladgál a viz.
Pl a közel 0 ellenállású FET és HDD blokkokon fog a hűtőfolyadék nagyobbik hányada átfordulni, teljesen feleslegesen.

De ez csak az elmélet...
Ha a gyakorlatban megfelelő a CPU hütés és a tulaj elégedett vele, akkor semmi gond.

(#23874) fsb1000 válasza butcher eu (#23872) üzenetére


fsb1000
nagyúr

Ez jó megoldás, de ha a radik sorba vannak kötve akkor egymás ellen fognak dolgozni.

Amelyik a jégkásában uszkál, az húzná lefele a vizhőmérsékletet 0 fok felé, amelyik meg léges az próbálná tartani környezeti hőmérsékleten.
Persze a ventik kikapcsolásával és a radi letakarásával ez a hatás lecsökken.

Egyébként egy ilyen párost arra is lehet használni hogy a viz harmatpont felett maradjon.
Finom ventihangolással elérhető, hogy a léges radi ne engedje a vizet 17-18 fok alá IDLE-ben. (peltieres hütésnél is alkalmaztam ilyet)

(#23875) butcher eu válasza fsb1000 (#23874) üzenetére


butcher eu
senior tag

mindenképp 17 fok felett kell tartani a vizet? mert ha hideg téli reggeleken mint tegnap, mikor egyedül voltam ottho, be sem fűtöttem, így 15 fok volt a szobában. idle-ben 18-20 fokos volt a vizem. én inkább felöltözöm, és kabátba tesztelek, mint hogy befütsek. amikor a család hazaért büszke is volt rám ;] hogy hideg lakásba érkeztek.

ja, és akkor úgy jobb lenne ha mindkettő radit víz alá nyomnám?

[ Szerkesztve ]

(#23876) helkis válasza fsb1000 (#23873) üzenetére


helkis
addikt

Azaz a rendszeren belül praktikusan azonos hőfokúnak tekinthetjük a hűtőfolyadékot.

tehát ha sikerül megállapítani tartós használat mellett, hogy mennyi ennek az értéke, nálam általában 21fokos helységben, idle 25-27, átlagos terhelésnél 33fok a magok hőmérséklete (prime alatt max 43fok), akkor a víz is kb ennyi?
tudom már elvetettük a víz aktív hűtését a rendszerben, de ezt a hőt szeretném csökkenteni pl 5-10 fokkal, akkor hogy tudom ezt megoldani? ehhez mekkora teljesítmény kellene a hűtésre fordítani? van erre valami képlet? :D
a hőleadófelület növelésével is van egy maximum dT (több radi beépítésével), ami alá nem lehet menni gondolom, vagy hogy van ez? :B
előre is köszi! :R

[ Szerkesztve ]

"Egyedi vagy és megismételhetetlen! Csakúgy, mint bárki más!!!'" - 3Dmarkillers - hwbot.org

(#23877) syC


syC
addikt

Reggelt!

Egy kérdés: gtx280+húzott q6600 passzív hűtése egy dupla és egy triplaradival kizárt?

(#23878) fsb1000 válasza butcher eu (#23875) üzenetére


fsb1000
nagyúr

Nem... a 17-18 fok egy átlag páratartalomhoz és átlag szobahőmérséklethez passzol.

A harmatpont a hőmérséklettel és páratartalommal együtt változik.
Korábban linkeltem ilyen táblázatot (meg volt valami kis vita is..), abból jó közelítéssel kiolvasható.

Ha mindkét radit jégkásába nyomod (közel 0 fok) akkkor nyilván hidegebb lesz a hűtőviz, de szinte biztos, hogy szigetelni kell a CPU környékét.
Ezért jobb télen az erkélyen tuningolgatni. Eleve hideg a környezeti levegő nincs párakicsapódási gond. És még a radikat is -10, -20 fokos levegő hűti, azaz jobb esetben 0-5 fokos vized lehet.

(#23879) fsb1000 válasza helkis (#23876) üzenetére


fsb1000
nagyúr

Igen, ha pl. a tartályban kiméred az X fokot, akkor a radiban max 1 fokkal lesz hidegebb, a CPU blokkban meg max. 1 fokkal melegebb.
Ekkora eltérést érdemes elhanyagolni, ha számításokat végzünk, gyakorlati szempontból meg nincs sok jelentősége.

Passzív rendszerrel (a ventis radi is passzív) csak (szoba) környezetihőmérsékletig lehet a hűtőfolyadékot lehűteni, de a gyakorlatban legalább 2-3 fokkal melegebb lesz még 100%-on üvöltő ventikkel is.

Az aktív hűtésre több lehetőség is van.
Az elöbb tárgyalt radi túlhűtése jegesvizzel, vagy hideglevegővel (pl mobil légkondi)
Ezek nem használhatók hosszú távon.
24/7 aktív hűtéshez vagy egy kompresszoros megoldás kell, vagy peltieres.
Ezek müködhetnek közvetlenül is és vannak ilyen gyári megoldások is.
(pl. Vapochill XE)

Én praktikusabbnak (és olcsóbbnak) tartom, ha van egy jól üzemelő vízhűtésünk és annak vízét hűtjük meg aktívan. Ha nincs szükség az aktív hűtésre, akkor egyszerűen lekapcsoljuk, és megy "passzívan" a vízhűtés. halkabb is lesz....

A legegyszerübb megoldás beiktatni a körbe egy CPU vagy más blokkot, és annak a talpát hűteni. Pl peltierrel. [link]
Sajnos a peltiert is hűteni kell, ezért ahhoz kell mégegy vizes kör vagy nagy léghűtés.
Pár hónapja linkeltem olyan megoldást, ahol CPU léghűtő hütötte a peltiert, de ez max 100W-ot tudott. [link]

Kompresszoros hütést már 50K környékény lehet készíttetni vagy használtan vásárolni kb 200W-ig (-20°C)
Ha van hűtőtalpa, akkor azt kell az elöbb említett CPU blokkra illeszteni, ha pedig vizes csonkjai vannak, akkor mégegy CPU blokk az elözővel szembefordítva a legegyszerübb megoldás.

Ezekkel a "házi" megoldásokkal egy átlagos rendszerben ahol CPU, GPU-t hűtünk kb -5; -10°C-ig lehet levinni a vizet.
Szigetelni kell. Ami azért egy kicsit macerás....

300-500 EUR-ért viszont már komolyabb aktív hűtést is lehet venni.

[ Szerkesztve ]

(#23880) butcher eu válasza fsb1000 (#23879) üzenetére


butcher eu
senior tag

tervezem majd a mostani MAG cpu blokkomat lecserélni égy komolyabbra, mert ha minden igaz, majd valamiféle 4 magos intelre váltok. hogyan tudnám a legegyszerűbben leghatékonyabban felhasználni peltier hűtésre a feleslegessé vált MAG blokkot? Valami otthon is könnyen megvalósítható olcsó megoldásra gondolok.
valami pici elektromos szivargyújtós hűtő hűtőtestét rá lehetne aplikálni?

(#23881) helkis válasza fsb1000 (#23879) üzenetére


helkis
addikt

köszi a választ! :R

jelenleg egy olyanban gondolkodom, hogy egy olyan tartályt kellene építeni amiben van egy relativ nagy borda, ennek a talpán lenne a peltier, amit lehetne hűteni egy blokkal, gyakorlatilag egy peltieres CPU-hűtőre kellene építeni a tartályt, ha így egyszerűbb, a cél az hogy ne gyöngyözzön a rendszer, és az adott külső hömérséklet körül üzemeljen, de ezt tartsa terlelséssel vagy nélüle, ide már kellene egy szabályzó is ugyebár.. nem akarom szigetelni, de a kis mérete miatt számomra előnyösebbnek tűnik, mint a kompi, +talán olcsóbb is. ;)
24/7-re kellene, a legkevesebb gondozással, bonyolultsággal, de csak ha van értelme :DDD
egy időben kerestél subzero-t, talán hasonló indítatásból, abből lett gyakorlati megvalósulás, vagy kézzel fogható eredmény, amit fel lehetne használni? :)

"Egyedi vagy és megismételhetetlen! Csakúgy, mint bárki más!!!'" - 3Dmarkillers - hwbot.org

(#23882) KaYaK


KaYaK
tag

Sziasztok!

Nemrégen összeraktam első vízhűtési rendszeremet amivel csak a cpu-t akarom hűteni. Jelenleg ez így néz ki:masina sajnos csak korlátozott számban lehet letölteni... :B

De a tesztek alapján átlagban csak 7-8 fokot mértem a léghűtéssel szemben mint nyereséget... Valószínűleg a vízhőfok magas de nem igazán tudom hogy miért... :F
A rendszerben van Alphacool Nexxxos Extreme III 360 radi + Swiftech MCRES-Micro tartály + Laing DDC + Tody56 i7 extreme blokk :R
Nos a rendszerbe maximum 6dl víz ment bele. Ez nem kevés? A képeken lehet látni az elrendezését a dolgoknak esetleg ez nem jó valamiért? A tartály volt már a házon kívül is de úgy sem volt hőfok nyereség...

élni és élni hagyni...

(#23883) shteer válasza KaYaK (#23882) üzenetére


shteer
titán

vízhőfokot kellene mérni :K radin ventifordulat?
a 6dl jónak tűnik :K
milyen léghűtéshez méred?

..szerintem jónak tűnik

(#23884) KaYaK válasza shteer (#23883) üzenetére


KaYaK
tag

már rajta vagyok egy thermoszenzor beszerzésén de csak jövő héten jön meg... a radin 1300rpm-el mennek a ventik. NOCTUA NH-U12P SE1366 -hoz mértem :B

élni és élni hagyni...

(#23885) TomiLi


TomiLi
addikt

Sziasztok!
Egy olyan kérdésem lenne, hogyha két 3 ventis radiátort alkalmazok egy vízhűtéses rendszerbe, és azt úgy építeném be a gép házába(plexi), hogy a gép aljába egymás mögé (mint ezen a gyönyörűségen csak mögötte, lenne mégegy radi....), akkor az mennyire befolyásolja a hűtés hatásfokát? Hiszen az első radin megy át a melegebb víz, ami tulajdonképpen picit fűti a második radit.. Vagy gyakorlatban a 3 venti elég a két radiátor hűtésére?
Tudom lehet egy kicsit furcsa megoldás _ és lehet értelmetlen - csak mindenféleképpen arra szeretnék törekedni, hogy a házra kívülről n sok minden legyen "aggatva"....

Kíváncsi vagyok a véleményetekre... és köszönöm!!!

Bogyóka

(#23886) shteer válasza TomiLi (#23885) üzenetére


shteer
titán

[link]

nem értelmetlen és nem fűtik egymást

..szerintem jónak tűnik

(#23887) butcher eu válasza TomiLi (#23885) üzenetére


butcher eu
senior tag

én ha minden igaz hétfőn már tudok nyilatkozni errő. igaz nekem csak dupla radival lesz megoldva nem triplával, de már hívtak otthonról, hogy megjött a 2-es számú páciens, de szerintem csak vasárnap lesz rá időm.

(#23888) TomiLi válasza shteer (#23886) üzenetére


TomiLi
addikt

Köszönöm Uraim! Nagy kő esett le a szívemről, mert így elfér minden a házon belül.... És nekem az tetszik!!! :DD

Bogyóka

(#23889) TomiLi válasza butcher eu (#23887) üzenetére


TomiLi
addikt

Köszönöm! Kíváncsian várom a tapasztalatodat! Nagyon megörültem, hogy kapásból tudtatok példát is mutatni! Én sajnos még mindig csak a tervezésnél vagyok.... Jó szerelést!!!

Mégegy dolog eszembe jutott a képek alapján: ahogy láttam a "szendvics" közé volt 3 venti elhelyezve - ez elég is nekik? Úgy értem akkor felesleges 6 db....-nem ?

[ Szerkesztve ]

Bogyóka

(#23890) butcher eu válasza TomiLi (#23889) üzenetére


butcher eu
senior tag

én egyenlőre csak a 2 radi közé teszek, de biztosan jobb hatásfokkal tudna dolgozni ha lenne rajta + 2 ami szállít is rá levegőt.

(#23891) fsb1000 válasza butcher eu (#23880) üzenetére


fsb1000
nagyúr

Kb. ahogy leírtam. A MAG blokkot (aminek szerencsére nem nagy az ellenálása) berakod a radi után.
A talpára teszel egy peltiert. ÉS a peltier meleg oldalát valamivel hütöd.
Sajna sok áramot fogyaszt és melegszik a peltier, ha 100W-nál többet akarsz vele kivonni a rendszerből.

Tehát vagy meghajtod a PC saját tápjával és egy szerény hűtővel tartod 40 fok alatt és ekkor valamennyit hőt kivesz a vizes renbdszeredből, de ezzel csak pár fokot nyerhetsz.

A másik megoldás szerint a névleges áram 60-80%-val meg kell hajtani egy nagyobb peltiert, ekkor 200W is lehet a hűtőteljesítménye elég nagy dT-vel.
Még egy vizkőr a hűtésére és ekkor kb 5-10 fokra leviszi a PC hűtést.

Mindent szabályozatlanul, csúcsrajáratva,.

(#23892) shteer válasza TomiLi (#23889) üzenetére


shteer
titán

a 6 db venti felesleges :K nem igazán tudják egymást segíteni, viszont egy kis távolsággal lehet fokozni a légáramlást - pl szilikon rezgéscsillapítók a ventik 2 oldalára

[ Szerkesztve ]

..szerintem jónak tűnik

(#23893) butcher eu válasza shteer (#23892) üzenetére


butcher eu
senior tag

én olyan kis közcsavarral akarom megoldani, amire az alaplap van felfogatva. azzal kb 6mm-el ki lehet emelni.

fsb1000:köszi szépen, még akkor gondolkodom rajta.

(#23894) TomiLi válasza shteer (#23892) üzenetére


TomiLi
addikt

Köszönöm!

Bogyóka

(#23895) helkis válasza TomiLi (#23889) üzenetére


helkis
addikt

hi, nálam 2db single van most szenyóban, fainul megy, alapban a radi és a venti között volt rés ezt "betömtem", hogy a levegő ne tudjon kiszökni, illetve a másik oldalról csak a másik radiról tudjon szívni, amíg kint volt a házból nem is volt gond vele szépen tartotta 39fok körül a procit prime alatt, amint beraktam zárt házba, sajna fel tudott melegedni 46fokra is, itt már hibázott a prime.. :(
elkezdtem kisérlétezni, hogy lehetne úgy megcsinálni, hogy bent legyen a házban, de olyan hőfokot tudjon mint kint.. :D
végül módosítanom kellett a szendót, 2db félszendóra, tehát 1db 12-es venti szívja a ház elejéből a hűvöset és tolja rá a radira, ezután 1cm szünet (hosszabb csavarral és anyákkal belőve) és megint ugyanez a móka.. így 43foknál nem megy feljebb a hő zárt háznál prime alatt, biztos lehetne még jobbat csinálni, de elég, ha ezen az órajelen nem hibázik.. ;)
ami még fontos infó, hogy elég sűrű a radi, tehát fújásra állított ventikkel jobban leadja a hőt, ezt számításba kell venni szvsz, ha nem annyira sűrű a radi lamellázottsága, akkor valszeg nem kell rést hagyni köztük elég a radi-venti-radi szendó.. ;)

"Egyedi vagy és megismételhetetlen! Csakúgy, mint bárki más!!!'" - 3Dmarkillers - hwbot.org

(#23896) shteer válasza butcher eu (#23893) üzenetére


shteer
titán

de akkor légrés is keletkezik a ventiház és a radi között - kifúj oldalra és az nem jó

..szerintem jónak tűnik

(#23897) shteer válasza butcher eu (#23893) üzenetére


shteer
titán

2x

[ Szerkesztve ]

..szerintem jónak tűnik

(#23898) fsb1000 válasza helkis (#23881) üzenetére


fsb1000
nagyúr

A tartályos megoldás több szempontból is jó, de én azért vetettem el, mert nem fért a házba.

Átlagos géphasználat esetén úgy saccoltam, hogy 3-4 literes tarály elegendő.
Idle módban előhűti a vizet a peltier, terheléskor meg lassan kúszik felfele.

Ahogy elöbb is írtam a peltier hűtőteljesítményével van a gond, mert 100W felett egyre több áramot igényel, romlik a hátásfok (vagy több peltier kell), romlik a dT és ráadásnak egyre tőbb hőt is termel.

A vezérlése sem egyszerű, de pont azért vettem meg Subzérot, mert az harmatpont alatt tartja a rendszert.
A nagy hátránya hogy a hűtőteljesítménye csak 70-80W.
Még nincs gyakorlati megvalósításom csak teszteket csináltam.

A 24/7 aktív megoldásnak lehet értelme, de attól függ ki mekkora zajt, helyet, költséget tud elviselni.
A szubjektív véleményem az, hogy a léghűtéshez képest szinte bármilyen vízhűtés előrelépés. AKár 10-15% frekinövelést is jelenthet.
A 0 fok alatti vizzel további 10-15% várható.
A kettő között??? Harmatpont feletti hűtőviz nem sokat számít, viszont nem is kell nagy beruházás hozzá nincs macera, stb.
Durván úgy lehet számolni hogy a hűtőviz 10 fokkal lesz hidegebb. A magok pedig 6-10 fokkal.
Van értelme? nem tudom....

(#23899) KaYaK válasza shteer (#23883) üzenetére


KaYaK
tag

szerinted ha a kis kb 1dl micro res tartályt kicserélném egy ek tartályra ami 2,5dl a vizhőfok mennyivel csökkene? ha csökkene...

élni és élni hagyni...

(#23900) butcher eu válasza shteer (#23896) üzenetére


butcher eu
senior tag

én is miután leírtam gondolkodtam el ezen. :W hát akkor nem tom
összerakom egyenlőre így, és majd meglátjuk elég lesz e a légmozgás.

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.