Hirdetés

2024. április 19., péntek

Gyorskeresés

Hozzászólások

(#15851) jenei92 válasza Lucif-R (#15825) üzenetére


jenei92
senior tag

Mért jár a maflás? :)
A "Jó a Sima víz" mondatom ért?
úgy értetem sima vízhűtés(desztvíz+fagyálló kombo)

(#15852) shteer válasza Lucif-R (#15849) üzenetére


shteer
titán

vicces lenne a gépet alul feltölteni SilicaGel-el

főleg ha a macska is odatalálna :)

..szerintem jónak tűnik

(#15853) Lucif-R válasza shteer (#15852) üzenetére


Lucif-R
senior tag

Olvassálmár vissza... :((( :((( :((( hihetetlen ami itt megy komolyan ( :D ) mondom... ennyi energiát nem :( ráfordítani és csak beszólni :(( ... idézek neked mert látom egyedül :P nem megy ;] :

"...a hűtött teret nagy közelítéssel hermetikusan lezárni..."

Igy szted hol talál be a macska? Az utp kábelen? :)) Vaaaagy az USB-n keresztül...

:((( ...komolyan ( :DDD ) mondom hogy hihetetlen... :O

(#15854) fsb1000 válasza TESCO-Zsömle (#15848) üzenetére


fsb1000
nagyúr

Nem rossz ötlet a ház hermetikus lezárása (akár a belső tér hűtése!! antec házzal már kisérleteztem ilyesmivel) de ebben az esetben valószinüleg vizezni kéne mindent egy végleges megoldásnál.

A kisérleti cuccok ált. nyitott házzal müködnek, vagy méginkább deszkán.
Épp ezért én a CPU leszigetelésében gondolkodom a mostani "projektben"

Egy kompresszoros cucc 90-100e használtan, egy barkács hűtötvizes rendszer talán 40-50e-ből kijön.
Véleményem szerint egyik sem folyamatos üzemre való, hanem tuning maximalizálásra.
De méginkább hobby-játék-értelmetlen időtöltés... kinek hogy.

(#15855) fsb1000


fsb1000
nagyúr

Köszönöm a hozzászólásokat, melyek hatására átgondoltam a megvalósítási lehetőségeket és a várható (kevéske) eredményeket.

Valószinüleg nagyobb tömegű vizet kéne lehűteni vagy előhűteni és azt keringetni. Ha van elég hűtőteljesítmény akkor a víz azonos hőfokon tartható, egyéb esetben Load-nál szép lassan felmelegszik.

Jelenleg nincs jobb ötletem, mint a radiátor elhagyása, vagy a tartályba integrálása.
A hütő-tartály 5-10L befogadására alkalmas és a tartályban történik meg a folyadék hütése vagy előhűtése. Pl oldalfalon keresztül, vagy felülről "belogó" hűtött rézbordákkal.
Sajnos valamivel a tartályban keringetni kéne a folyadékot, erre nincs ötletem.

Hangsúlyozom, hogy továbbra is kisérleti eszközt szeretnék építeni, nem véglegest, ezért sok megkötés (hely, tömeg, fogyasztás, biztonságos müködés) szerencsére nem jelent plussz akadályt.

(#15856) fsb1000


fsb1000
nagyúr

Vizes-gyakorlati kérdés:

Készítek egy home-made tartályt plexiből. Hogy tudok rá egyszerűen 10/8 csatlakozót herkentyülni.
Fúrni tudok, de menetet vágni nem.

(#15857) jenei92


jenei92
senior tag

Ati 4850es kártyára nincs még full blokk? :U

(#15858) shteer válasza fsb1000 (#15856) üzenetére


shteer
titán

igaz csak augusztusban leszek pestországban legközelebb, de 1/4" menetfúró ügyében megkereshetsz ha ráér addig

jenei92: nincs még - de mindenki azzal vagdalózik, h "milyen hűvös és halk" darab... mégse igaz? ;]

[ Szerkesztve ]

..szerintem jónak tűnik

(#15859) Lucif-R válasza fsb1000 (#15856) üzenetére


Lucif-R
senior tag

Beragasztod epoxigyantával ? Vagy valami hasonlóan erős cuccal? Csak teszteld hogy a glikol vagy akármi egyébb amit használsz nem oldja e.

Mellesleg nem elég csak a blokkot szigetelni... csöveket is és a blackplatet is kell... :U

(#15860) jenei92 válasza shteer (#15858) üzenetére


jenei92
senior tag

Nem tudom hogy igaz-e, csak tervezgetem a kari megvásárlását..
akkor elég halk ha vízes blokkal áruzlják :DDD

(#15861) P00By válasza jenei92 (#15857) üzenetére


P00By
nagyúr

Nem tudok róla, tehát nincsen :D

(#15862) H_Zozo


H_Zozo
tag

Erről a hűtős beszélgetésről jutott eszembe, kiváncsi leszek, a nagyobb ház gyártók mikor kezdik el beépíteni házaikba a villamos szekrényekben már régóta használt klímákat. Egyébként tuti lehetne kapni kisebb darabokat, amiket bele lehetne vágni a ház oldalába.

___________________________________________________________________________

(#15863) Laraxior


Laraxior
titán

Nem tudjátok hogy a P45 Extreme lapon milyen csövezés van az északi hídon? Nem tűnik valami hatalmas átmérőnek... :DDD :(

"Mi a hazugság ára? A legnagyobb veszély nem az, hogy elhisszük, hanem az, hogy ha rendszeresen hazugságokat hallunk, akkor már egyáltalán fel sem ismerjük az igazságot. S akkor mit tehetünk? Mi mást tehetnénk, hogy lemondunk még a valóságnak a reményéről is és egyszerűen beérjük történetekkel."

(#15864) Muréna válasza Laraxior (#15863) üzenetére


Muréna
őstag

6mm
belül, of course

[ Szerkesztve ]

Akinek valamivel elvagyok maradva az privizzen rám PLS!

(#15865) H_Zozo


H_Zozo
tag

Vélemény?
Áramlás szempontjából mennyire befolyásoló tényező, ha a keresztmetszet állandó, viszont az alakja változó.
Pl. Ha adott egy 6mm belső átmérőjű cső, aminek ugye a felszine 28,3, és ezt belevezetem egy 5,32x5,32-as négyzet keresztmetszetbe, akkor megváltozik vajon az áramlás sebessége? Feltételezzük, hogy nem ütközik a viz sehol falba.

___________________________________________________________________________

(#15866) csiga40 válasza H_Zozo (#15865) üzenetére


csiga40
csendes tag

Hello
Friss emlék: v1*A1=v2*A2, tehát ha a felület állandó, akkor a sebesség nem változik

(#15867) SzlobiG


SzlobiG
félisten

Megjött a cucc, csak sajna a tartály kimaradt a csomiból így péntekre marad az összeszerelés vagy hétvégére.

Lenne egy kérdésem a Laing DDC szittyóval kapcsba.
Van egy ilyen szabályzóm és ezzel szeretném szabályozni a pumpát, menni fog? Jah és a molex csatin kapja az áramot ugye?

(#15868) Nyugdíjas válasza SzlobiG (#15867) üzenetére


Nyugdíjas
nagyúr

Valamelyest igen, bár nekem az a tapasztalatom, hogy DDC-t feszültséggel szabályozva csak megváltozik a hangszine, amit kiad. Nem fog halkulni, csak más hangot ad ki... Persze ha mondjuk az éppen jobb a fülednek, akkor eredmény. Tehát egy próbát mindenképpen megér.

‎"Két dolog fontos az életbe' nagyon. Hogy az ágyad legyen jó, meg a cipőd. Mer' vagy az egyikbe vagy, vagy a másikba."

(#15869) SzlobiG válasza Nyugdíjas (#15868) üzenetére


SzlobiG
félisten

Nem a hangja miatt akarom, hanem a teljesítményét csökkenteni.:)

(#15870) Nyugdíjas válasza SzlobiG (#15869) üzenetére


Nyugdíjas
nagyúr

Az menni fog,de 8V alatt nem indul. Illetve pont 8V-ról sem, egy kicsit több kell neki az induláshoz, tehát mondjuk, hogy 100%-ban minden esetben induljon kell 9V.

‎"Két dolog fontos az életbe' nagyon. Hogy az ágyad legyen jó, meg a cipőd. Mer' vagy az egyikbe vagy, vagy a másikba."

(#15871) H_Zozo válasza SzlobiG (#15867) üzenetére


H_Zozo
tag

Én mondjuk nem biztos, hogy rá merném kötni, mivel a szabályozód azt írja, max 7W, a DDC meg minimum eszik 9-et.
De te tudod, ha szerencséd van gariba kicserélik, ha tönkremegy egy csatorna és nem ég meg nagyon :)

___________________________________________________________________________

(#15872) Nyugdíjas válasza H_Zozo (#15871) üzenetére


Nyugdíjas
nagyúr

Nah ezt nem is néztem... Ez is elgondolkodásra ad okot...

‎"Két dolog fontos az életbe' nagyon. Hogy az ágyad legyen jó, meg a cipőd. Mer' vagy az egyikbe vagy, vagy a másikba."

(#15873) .mf


.mf
veterán

Sziasztok, benézek ide, mielőtt végső elkeseredésemben visszatérek légre...

Ugyebár a Laing DDC-k megbízhatónak hírlenek. Ehhez képest van 2 db DDC-VC-m, és mindkettő régóta erősen haldoklik. Ha két tucatszor nem szedtem már szét a vízhűtést, akkor egyszer sem; pedig igazán ritkán használom a nagygépem (részben emiatt is...).

Probléma: a pumpa nem indul el.
Csúnya megoldás: ha rácsapok egyet, akkor vagy fordul 1-2-t és újra megáll, vagy végre elindul.
Tünet: ha szétszedem a pumpát, akkor a forgórész nehezen fordul. Kiszedem, ránézek: semmi; visszarakom: már forog lazán.
Tető belső felén felsúrlódási nyomok. Vettem vastagabb O-gumit, forgórész teteje kicsit leesztergálva: ugyanúgy beáll.
Tengely felülete sima, nem látszik semmi, amibe beleakadhatna. Ház belseje detto.

Mi lehet itt szerintetek?
Valakinek esetleg van ismerőse Laing-nál, aki tudna valami tippet, ötletet adni?

Kösz:
.mf

Fotóim és kalandjaim a világ körül: https://www.facebook.com/fmartinphoto/

(#15874) zzolika


zzolika
aktív tag

Hõmérseklet mérõ szenzort (elõlapi panelhez) hová érdemes tenni?

Ha a blokk tetejére teszem, az csak a blokk külsõ hõmérsékletét méri. Ennek nem sok köze van a cpu tényleges hõmérsékletéhez, kb 10 fokkal kevesebbet mutat mint az Everest, és terhelve sem változik.
Ha a blokk és cpu közé tenném, akkor a vastagsága miatt nem lenne jó a hõérintkezés a blokk meg a cputetõ között. Jól rászorítva lehet tönkre is vágja a szenzort.

SzlobiG: a DDC molex csatin kapja a tápot, és van egy 3 tûs venticsati amin csak a fordulatszám visszajelzés van bekötve.

(#15875) shteer válasza zzolika (#15874) üzenetére


shteer
titán

azzal jó esetben csak blokk- és vízhőfokot mérsz, a cpu mérésre ott vannak a különböző monitorozó progik

..szerintem jónak tűnik

(#15876) shteer válasza .mf (#15873) üzenetére


shteer
titán

Mi lehet itt szerintetek?

szvsz szivattyúcsere aztán laingnál próbálkozás

..szerintem jónak tűnik

(#15877) lpc válasza .mf (#15873) üzenetére


lpc
tag

Egy képet dobjál már róla, mert 2 dolgot nem értek:
1 - DDC-ben nincs is klasszikus tengely, csak egy kerámiagömb;
2 - a félgömb alakú forgórészből honnan/hogyan tudtál leesztergálni ?

(#15878) .mf válasza lpc (#15877) üzenetére


.mf
veterán

1.) Igen, tudom, de az akkoris "tengelynek" számít
2.) Nem abból, hanem a forgórész műanyag felső részéből kb tizedmillimétereket, mivel a szivattyú tetejének az alján voltak felsúrlódás-nyomok, tehát avval érintkezhetett.

Fotóim és kalandjaim a világ körül: https://www.facebook.com/fmartinphoto/

(#15879) Játékos válasza .mf (#15878) üzenetére


Játékos
addikt

És teljesen körbe volt a kupak marva, vagy csak úgy, mitha meg lenne billenve a forgórész?

Ha szeretet van az életünkben, az pótol ezernyi dolgot, ami hiányzik. Ha nincs szeretet, mindegy, mink van, sose lesz elég...

(#15880) H_Zozo válasza .mf (#15878) üzenetére


H_Zozo
tag

Próbáltad úgy forgatni, hogy nincsen rajta a teteje? Mármint elindítani?
Igaz, meg van az esély rá, hogy sérül a kerámia, mert szárazon fut. Nem is ajánlom.
Esetleg próbáltad úgy indítani, hogy mondjuk csak a tartály meg a pumpa van a körben?

[ Szerkesztve ]

___________________________________________________________________________

(#15881) .mf válasza Játékos (#15879) üzenetére


.mf
veterán

Körbe-körbe sok karcnyom. A forgórész nehezen billene meg, szétszedve pár fokkal tudom oldalirányba dönteni, de mindig visszaáll függőlegesbe.

Abban reménykedtem, a felsúrlódás okozza az egészet, azonban azután, hogy a nagyobb O-gumis + esztergált pumpa is beragadt, most már végleg tanácstalan vagyok.
Amikor szétszedek egy pumpát, a tetejét levéve mindig ugyanaz fogad: a forgórész alig akar megmozdulni, nehezen forog. Kiszedem, visszateszem, és már vígan, lazán pörög. Nem látok szennyeződést a pumpaházban. Szóval a probléma már csak valahol a kerámiavégű féltengely, a forgórész feltámaszkodó része, a pumpaház és az állórész mágneses vonzása közül lehet valamelyikkel. Csak tudnám, hogy melyikkel...

Fotóim és kalandjaim a világ körül: https://www.facebook.com/fmartinphoto/

(#15882) .mf válasza H_Zozo (#15880) üzenetére


.mf
veterán

Még nem.
A hiba egyébként a szétszedés-és-újraösszerakás utáni 1-2 nap, 3-5. elindításnál szokott jelentkezni, tehát ilyen rövid távon nem hinném, hogy újra előjönne. Azért próba csereszne, hátha, majd megnézem.

Fotóim és kalandjaim a világ körül: https://www.facebook.com/fmartinphoto/

(#15883) Grey


Grey
tag

Sziasztok!
Komplett rendszer összeállítását tervezem.Cpu,vga és nb lesz hűtve,vagy saját gyártású vagy zalman alu blokkokkal.Lenne pár kérdésem :)
1. Milyen radit ajánlotok amire 2x12cm ventit tudok rakni,nem is sokkal nagyob és 10K alatt van?Esetleg érdemes lehet autóbontóban körülnézni?
2. Hydor Seltz L20-as pumpát raknék a rendszerbe,erről vélemény?
3. Tartály ügyben nem nézelődtem,mit ajánlotok?
4. Az alu blokkokhoz milyen hűtőfolyadékot vagy adalékot használjak?
Egyelőre ennyi,más most nem jut eszembe :)

(#15884) lpc válasza .mf (#15878) üzenetére


lpc
tag

Néha előfordul, hogy a penelen lévő 3 SMD IC közül az egyik döglődik majd később totál lefüstöl. Ennek a hibának a kezdeti stádiumában szokott indulási anomáliákat okozni, bár ez csak akkor elképzelhető, ha az indulási problémádnak nincs köze a kopáshoz, szoruláshoz. Érdemes ránézni, hogy van-e valami gyanús a panelon - barnulás, túlzott melegedés, szag... Esetleg szétszedve szárazon ráindítani párszor, hogy indul-e stabilan (előtte kell valami kenőanyag a gömbre)

(#15885) .mf válasza lpc (#15884) üzenetére


.mf
veterán

A panelon minden rendben, és a problémának pont a szoruláshoz van köze - csak kideríteni nem tudom, hogy mi szorul, mivel az csak több óra (akár 1-2 nap) használat és pár ki-bekapcsolás után jön elő.

Fotóim és kalandjaim a világ körül: https://www.facebook.com/fmartinphoto/

(#15886) fsb1000


fsb1000
nagyúr

Üdv Urak!
Még nem adtam fel a peltieres folyadék hütést!
Talán ma lesz egy próba a teszt-tartály lehütésére.

Viszont a hírdetésemre senki nem jelentkezett, ugyhogy akinek van megunt, elfekvő vizes cucca, az dobjon már egy PÜ-t.
CPU plokk, szivattyú, meg szerelék kéne.

Szivesen venném egy bolt címét is (Bp), ahova bemehetek és csövet, csatit, netán egyebeket is válogathatok magamnak raktárról, nem egy 1hét rendelésre.

Nézegettem a bolti árakat és teszteket: úgy tünt CPU_blokk és szívattyú terén a10K kategóriában nincsenek nagy favorítok,
Ez vajon igy van?
Vagy vannak bestBuy cuccok?

(#15887) fsb1000 válasza Grey (#15883) üzenetére


fsb1000
nagyúr

hello... ma néztem egy akváriumos helyen Hydor Seltz L20-hoz hasonló pumpát. 1,3m emelés és 100-600l/h.
5.600 Ft, de 220V-ról üzemelt.

Hogy oldod meg a 220-as indítást? (ok relé.. de 220V madzag hátúl bemegy a házba) vagy L20-ból van 12V is?
A másik gondom a csatija volt.... oda kell valami váltó vagy rá kell erőltetni a 10/8-as csövet?

(#15888) Grey válasza fsb1000 (#15887) üzenetére


Grey
tag

Nemvárt részletek derültek most ki :) Nemtom hogy van e 12V-os,de ha ez lesz teszek egy kapcsolót vhova.A csatival nem lesz gondom,átalakítókat tudok gyártani ha nagyon muszály :)

(#15889) .mf válasza fsb1000 (#15886) üzenetére


.mf
veterán

Ha értesz angolul, akkor ajánlom az xtremesystems / Cooling / Chilled liquid alboardját.

Úgy látom már itt is eljutottatok addig, hogy ebből a peltieresből kétfajta megoldás van:

A.) a peltiert hideg oldalával a cpu-ra rakod, a meleg oldalát hűtöd vízzel. Néhány gyártó készített is kifejezetten ilyeneket (peltier+nagyobb blokkok, cpu-ra és vga-ra egyaránt), régen.
Előny:
- egyszerűbb és olcsóbb, egykörös vízhűtés elég
- csaka proci környékét kell szigetelni
Hátrány:
- ha megállna a víz, a hűtött elem megsül
- drágább és alig jobb, mint a vízhűtés

B.) két kör, az egyikben peltierrel (vagy lehet mással is, ld. "chiller") egy szigetelt tartályban a fagyálló folyadékot hűtöd, majd evvel a folyadékkal hűtöd a processzorokat; valamint egy második kör, ez már hagyományos vízhűtés, sima vízzel és radiátorral, ami a peltier meleg oldalát hűti
Előny:
- akkoriban kicsit jobb teljesítmény, mint az előző (akkori peltierek még gyengébbek voltak, kisebb volt a deltájuk)
Hátrány:
- összetettebb, drágább a kétkörös
- a hűtött folyadék csöveit végig szigetelni kell, különben páralecsapódás -> csöpögő víz a gépben -> rövidzár.

Szóval mint kiemeltem, régebben volt pár ilyen. Aztán kikopott, mert a legtöbben rájöttek, hogy összetett, hiba esetén nagyobb kár keletkezhet, és egy kompresszoros hűtéssel jobb eredményeket érhetnek el kevesebb munkával.
Szóval én is csak azt tudom javasolni: lehet széllel szemben hugyozni, csak nem érdemes...

Fotóim és kalandjaim a világ körül: https://www.facebook.com/fmartinphoto/

(#15890) fsb1000 válasza .mf (#15889) üzenetére


fsb1000
nagyúr

OK. köszi!

(#15891) fsb1000 válasza .mf (#15889) üzenetére


fsb1000
nagyúr

ejh... mekkora ötletek vannak azon a forúmon! Hütőtáskától --- háziszigetelésig.

(#15892) SzlobiG válasza H_Zozo (#15871) üzenetére


SzlobiG
félisten

Nem kísérletezek vele, mer úgy is megszívnám, hogy leég.:)

(#15893) CounterBoci válasza fsb1000 (#15886) üzenetére


CounterBoci
senior tag

hány C-ra hűl le a hideg oldala egy peltiernek? és is elgondolkodtam rajt, de elméletnél elvetettem a fogyasztás miatt.

(#15894) Ati.Kiss válasza CounterBoci (#15893) üzenetére


Ati.Kiss
csendes tag

Kb 70°C a két oldal között a különbség.
Azaz, minél jobban le tudod hűteni a melegebbik oldalát, annál hidegebbet tudsz előállítani a másikon.

(#15895) .mf válasza Ati.Kiss (#15894) üzenetére


.mf
veterán

Ezen egy picit pontosítanék: akár 72°C különbség is lehet a két oldal között.
Nem csak attól függ, hogy a meleg oldala mennyire van hűtve, hanem attól is, hogy a peltier elbírja-e a keletkező hőt. Aztán bejön az, hogy az adott peltier a használandó feszültségen mekkora teljesítményű, mivel az összefüggés nem lineáris. Itt pl. "65W", ami ennyire húzva lehet akár 100W is; ehhez tehát egy olyan peltier elem kell, ami az adott feszültségen elbír 100W+x%-ot (pl. xs-en van erről táblázat, egy 172W de max 24,6V-os 12V-on csak 41W-ot ad; egy 169W és max 16.4V-os pedig 90W-ot 12V-on). Meg egy olyan táp, ami elbírja az extra áramfelvételt, és a peltier hűtését is úgy kell méretezni, hogy elbírja a proci plusz a peltier által termelt hőt, amik együtt a proci hőtermelésének több, mint a duplája lesz.

Fotóim és kalandjaim a világ körül: https://www.facebook.com/fmartinphoto/

(#15896) SzlobiG


SzlobiG
félisten

Lenne még itt kérdés a bekötési sorrendel.

Ahogy én gondolom:
1. pumpa nyomócsonk=cpu blokk bemenet
2.cpublokk kimenet=radi bemenet
3.radi bemenet=tartály (Noise Isolator felső csonkja, vagy alsó?) Felsőre gondolok.:D
4.tartály kimenet=pumpa szívócsonk.

Így jó lesz ugye?:)

Jah és akkor nem lesz gond ha a radi a a tartály felett lesz? Feltudom majd tölteni könnyedén? Mert a ház tetőtre rakom a radit a tartályt meg valahova a ház végébe. Arra gondolok, hogy mivel magasabban lesz a radi amikor töltöm fel kifolyik a tartály tetején a víz.:U

(#15897) fsb1000 válasza CounterBoci (#15893) üzenetére


fsb1000
nagyúr

Általában (értsd barkács gyakorlat) 20-40 fok a meleg és hideg oldal között a különbség, ha nem a névleges, azaz max feszültségen/áramon van meghajtva.
Ez felmehet 60-70-re is max feszültségen, de csak akkor ha a hőszállítási képessége elég nagy és/vagy a melegoldalról el lehet voni a hőt, azaz nem melegszik túl a peltier.

A +fogyasztás - azaz a csekély hatékonyság - szerintem is akadálya a napi használtra szánt peltieres rendszer elterjedésének.

(#15898) shteer válasza SzlobiG (#15896) üzenetére


shteer
titán

:K a szivattyú alulról szívja a noise isot

..szerintem jónak tűnik

(#15899) szacsee válasza SzlobiG (#15896) üzenetére


szacsee
nagyúr

Igen jó a sorrend, a tartály nem baj, ha alacsonyabban van, mivel ahogy a felső csonkból elkezd a tartályba visszafolyni a víz és eléri az alsó csonkot a magasság...már zárt rendszer lesz, amint a levegőbubik távoznak. ;)
Amúgy nálam egy 3-4 dl-es kechup-os üveg volt egy darabig a tartály és a szintkülönbség 50cm volt 2,5L folyadéknál...szal volt para.
Ha a szivattyú a tartály szintje alatt lesz tuti nem lesz gond! :K

(#15900) Nyugdíjas válasza .mf (#15881) üzenetére


Nyugdíjas
nagyúr

Maradt még alkatrészem a VC-hez. Priviben megbeszéljük a dolgot. Szivesen segitek;)

‎"Két dolog fontos az életbe' nagyon. Hogy az ágyad legyen jó, meg a cipőd. Mer' vagy az egyikbe vagy, vagy a másikba."

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.