Hirdetés

2024. április 25., csütörtök

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  Adattárolás  »  Vinyó ez+az (téma lezárva)

Hozzászólások

(#1) Cathfaern


Cathfaern
nagyúr

A vinyóval kapcsolatos dolgokban láma vagyok. Szóval lenne néhány kérdésem: Azt hallottam,hogy bizonyos méret felett jobb particionálni a hdd. Ennek van valami gyakorlati oka,vagy csak így érdemes csinálni? Hány GB felett van értelme? És végül: milyen progival érdemes particonálni?
A másik kérdés: Szinte nem is merem leírni,mert akkora égés,de nem tudom,hogy hogyan kell egy hdd-t formattálni. Ezt valami külön programmal kell? Gyanítom igen,de mi a program neve és hol érhető el? Esetleg van amire külön figyelni kell?(azt leszámítva,hogy mentsek el minden fontosat:)))

(#2) Pala válasza Cathfaern (#1) üzenetére


Pala
veterán

Formatálni 2 féleképpen tudsz:
1. ez a legelterjedtebb módszer: DOS promptba beírod, hogy format c: és ütsz egy entert. a gép megkérdi, hogy tényleg le akarod-e formázni a vinyót, majd igent nyomsz, és már megy is.... De legyen kéznél Windows indítólemez, hogy utána tudj bootolni, vagy indítsd a gépet CD-ROM támogatással (ha ez be van állítva a BIOS-ban), és akkor onnan bootol. Az új Windows feltelepítése nem jelenthet gondot!
2. Valóban létezik egy-két ''formázó program'' , de ezek nagyon ritkák, én sem ismerem őket, meg elég bénák is, úgyhogy maradj az 1.-nél!

(#3) biker


biker
nagyúr

és előtte ne a c:/......ba ments :))

Elektromos autó töltő berendezések | Mesterséges növényvilágítás | Mai ajánlatunk: www.gerisoft.hu | www.e-autotoltokabel.hu | www.agrar-vilagitas.hu |

(#4) Den válasza Cathfaern (#1) üzenetére


Den
veterán

Azért érdemes több partíciót csinálni, mert az oprendszerrel történhet olyan baleset amikor csak a format segít. na most egy sok tíz gigás vinyón lévő adatmennyiséget elég nehéz átmenetileg elhelyezni amíg formázol. Ezért célszerű csinálni egy néhány gigás partíciót az oprendszernek és egy (vagy több) nagyot az adatoknak, így ha gáz van nem kell az adatokkal bajlódni, elég az op rendszer partícióját legyalulni.

www.simson4t.hu

(#5) #25954560


#25954560
törölt tag

Szetparticionalni egy vinyot akkor is erdemes, ha valamiert pl. FAT16-ot akarsz hasznalni. Annak a legnagyobb particiomerete 2G. Tovabba azert is erdemes lehet, hogy a bejegyzesek (a fajlok darabjainak elhelyezkedeserol) ne foglaljanak olyan sok helyet. 1-2G-s particio eseten feleannyi helyet foglalnak, mint 2-4G eseten. Asszem kettohatvanyokkent duplazodik.

(#6) tomas


tomas
tag

Azért is érdemes partícionálni több részre, mert ha minden egy partíción van, nagyon lelassul a gép néhány GB adatmennyiség fölött.

(#7) xuldar


xuldar
őstag

Három dolog miatt érdemes több partíciót létrehozni.

1. Az oprendszernek érdemes külön partíciót létrehozni, főleg a töredezettség elkerülése miatt, ugye az op.rsz. nagyon sűrűn töltögeti a memóriába a különböző moduljait, illesztőprogramjait, és nagyon lelassulhat, akár meg is pusztulhat egy rendszer, és ki szeret hetente oprendszert telepíteni?

2. Adatbiztonsági szempontból, mint Den kolléga mondta, ha egyik partíció véletlenül megsérül, törlődik, formázódik, jóval kevesebb adatot kell visszaállítani, vagy elsiratni.

2. A fizikai helyfoglalás miatt. Egy adat helyét pontosan meg kell határozni a merevlemezen. Fat16-ban max 2Gb egy partíció mérete, mert csak 16 bit hosszú lehet egy cím. és meg van határozva, maximum hány egység osztható ki a filerendszerben, egyszerű szorzással. Fat32-ben már 32 bit hosszú lehet egy ilyen cím, azt hiszem 4,3 Tbyte a max kapacitás.
Ebből világosan kitűnik, ha kisebb partíciókra bontjuk a területet, kisebb partíción ugyanannyi kiosztási egység kevesebb helyet foglal. Ezt hívjuk cluster-méretnek. Fat16-ban 2Gb-nál 32Kbyte-osak a clusterek, Fat32-nél csak 4Kbyte (mivel több a címezhető egység). Na most, ha sok kisméretű fájlod van, egy 1K-s fájlt is egy 32K-s clusterben fog eltárolni, és több fájlt nem tárolhat egy helyen. Ezért a jobb helykihasználás érdekében érdemes több kisebb partícióra osztani a lemezt.

Remélem, elég érthetően írtam le. Szivesen ;]

Azért jó mazochistának lenni, mert ha rossz, akkor jó. De ha meg jó, akkor rossz, tehát jó.

(#8) Cathfaern válasza Pala (#2) üzenetére


Cathfaern
nagyúr

Lenne még egy kérdésem: ha így DOS-ból leformázom, akkor az milyen FAT lesz?

(#9) Cathfaern válasza Cathfaern (#8) üzenetére


Cathfaern
nagyúr

Ennyire láma dolgot kérdztem? :( Ha már írok, akkor azt is megkérdezném, hogyha nem FAT32, akkor hogyan alakítsam azzá?

(#10) McJames válasza Cathfaern (#9) üzenetére


McJames
senior tag

DOS-ban formázott lemez: olyan file-rendszerű lesz, amilyen korábban is volt, hiszen azt nem a ''format''-tal, hanem az ''fdisk''-kel tudod megadni formázás előtt.

Átalakítás: a Win98, Win98SE, stb. tartalmaz átalakító (FAT16-ból FAT32-re konvertáló) programot. Tudomásom szerint egyirányú, és az alsó határ 500 MB, azaz ekkora vagy ennél kisebb HDD-t (partíciót) nem konvertál.

A Partition Magic mindkét problémát kezelni képes - tudomásom szerint. :D

Aki a villamos alatt fekszik, annak nem természetes a mosolya.

(#11) Cathfaern


Cathfaern
nagyúr

Valószínűleg teljesen diletáns barom vagyok, de nem megy. Szóval csináltam egy bootfloppy-t, és arról bootoltam. Beírom neki, hogy ''format c:'' erre kiírja, hogy érvénytelen parancs vagy mi!! Minden más parancsot bevesz,de ezt nem. :((( Jólvan akkor próbáljuk CD-ről. Úgy sem megy. Jólvan, akkor csináljunk még egy floppy-t. Azzal se jó. Most akkor én vagyok ennyire hülye??? :O Mit csinálok rosszul? :O

(#12) Cathfaern válasza Cathfaern (#11) üzenetére


Cathfaern
nagyúr

Hogy pontosan mi volt a gond, azt még mindig nem tudom, de a formázást megoldottam Part. Magic-kel.

(#13) xuldar válasza Cathfaern (#11) üzenetére


xuldar
őstag

A format c: azért nem ment, mert a format egy külön file: ''format.com''. Ezt is rá kell másolni a bootdisk-re, mert a command.com (ami viszont rajta van a lemezen) nem tartalmazza a formatot. A windows könyvtárban (esetleg dos könyvtárban) keress rá a ''format.com''-ra, és másold azt is a lemezre.
A pqmagic egy nagyon jó kis program, particiomálni és formázni is tud, és elég sok fájlrendszert ismer.
Nem vagy dilettáns hülye, csak kezdő. Én is számtek tagozaton tanultam gimiben már egy éve, mikor letöröltem a command.com-ot, mégsem tudtam, hogy mi a túró baja van a gépnek... :)):DD

Azért jó mazochistának lenni, mert ha rossz, akkor jó. De ha meg jó, akkor rossz, tehát jó.

(#14) Cathfaern válasza xuldar (#13) üzenetére


Cathfaern
nagyúr

Huh...ilyen fájlról még soha életemben nem hallottam. Csak azt nem értem, hogy a Win bootCD-re miért nem teszik rá :)

(#15) Den válasza Cathfaern (#14) üzenetére


Den
veterán

A dos-ban vannak külső és belső parancsok, a belsők a command.com-ban vannak a külsők külön fájlként. A format is külső parancs a sima rendszerfájlos formázással csinált flopin nincs rajta, de vin 98-al csinált indítólemezen rajta van. A win boot cd-n rajta van tudtommal, legalábbis a legális verzión :) .

www.simson4t.hu

(#16) Cathfaern válasza Den (#15) üzenetére


Cathfaern
nagyúr

Meg fogsz lepődni, de legális verzió :) és lehet, hogy rajta van, de magától nem tölti be.

(#17) xuldar válasza Cathfaern (#16) üzenetére


xuldar
őstag

Nem is fogja, mert a külső parancs azért külső, mert nincs folyamatosan a memóriában, mint a belsők. Biztosan ott van a cd-n, csak keresgélni kéne...
Max. azt tudom elképzelni, hogy valamelyik .cab file-ban van, és a setup onnan olvassa ki, azért nem látszik alapból. Ha egy formázatlan partícióra akarsz winfost telepíteni, úgyis leformázza magának...

Azért jó mazochistának lenni, mert ha rossz, akkor jó. De ha meg jó, akkor rossz, tehát jó.

(#18) xuldar válasza Den (#15) üzenetére


xuldar
őstag

Amúgy nekem eléggé bejött a win98 bottlemeze, szerintem nagyon jól használható. Csak egyet sajnálok, hogy a hosszú fájlneveket csak olvassa, nem írja...ez elég gáz...tudom, a kompatibilitás...de a fat16 úgyis levágja a végét.

Azért jó mazochistának lenni, mert ha rossz, akkor jó. De ha meg jó, akkor rossz, tehát jó.

(#19) atty


atty
tag

Én is próbálkoztam már indítólemezes formával, azon valóban nincs rajta alapból ez a parancs, illetve gyári hivatalos win98 CD-n sem elérhető (mivel benne van a tömöritett CAB file-okban), legalábbis nekem nem volt az. Egy szép kis 6,02-es Dos-ból kiloptam a file-t, kiírtam egy indítólemezre és HURRÁÁÁÁÁ! :DD

atty

(#20) Cathfaern


Cathfaern
nagyúr

Azért jellemző: ahogy beírtam, hogy megoldódott a gond, mindenki elkezdett írni ezerrel :)

(#21) xuldar válasza Cathfaern (#20) üzenetére


xuldar
őstag

Azért hamarabb is írtam volna, csak most jutottam gépközelbe... :DDD

Azért jó mazochistának lenni, mert ha rossz, akkor jó. De ha meg jó, akkor rossz, tehát jó.

(#22) xuldar


xuldar
őstag

OFF

Most olvastam, focivilágcsúcs: 149:0
No comment :)):))

Azért jó mazochistának lenni, mert ha rossz, akkor jó. De ha meg jó, akkor rossz, tehát jó.

(#23) Den válasza atty (#19) üzenetére


Den
veterán

windows keresője megtalálja a cab-ben is és ki lehet szedni.

www.simson4t.hu

(#24) nlaci


nlaci
csendes tag

Amit nagyon tudok ajánlani, az a Partition Magic 7 bootfloppyja. Grafikus progi, grafikus vinyó-ábra((----x%-Fat32---)(--y%-NTFS--)), tömörítés engedélyezés, hiba-ellenőrzés, meg minden, ami csak kell. Ha írsz mailt, elküldöm a floppy tartalmát becsomagolva... :DD

I am weasel.

(#25) Cathfaern válasza nlaci (#24) üzenetére


Cathfaern
nagyúr

Ööö...ha nekem szólt, akkor elkéstél vele: kicsit előrébb leírtam, hogy végülis ezzel csináltam meg ;]

Útvonal

Fórumok  »  Adattárolás  »  Vinyó ez+az (téma lezárva)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.