Hirdetés

2024. március 28., csütörtök

Gyorskeresés

Hozzászólások

(#1) neduddgi


neduddgi
aktív tag

Na indítok én is egyet, hátha lesz érdeklődő. Kezdem azzal, amennyire tudom, jelenleg a 10 a -44. sec ideig lehet visszakövetni a világegyetem fejlődését, az az előtti időszakban pedig úgy tűnik, nem voltak érvényesek a fizika ma általunk ismert törvényei. Feltűnt egy olyan elmélet is, hogy nem is ''ősrobbanó'', hanem egy felfúvódó világegyetem volt a mai univerzum őse. Mennyi a világegyetemben a ''sötét anyag''? Hány dimenziós igazából a fizikai tér? Bizonyos kvantummechanikai egyenletekből úgy tűnik, hogy valójában 9 dimenziós, csak ebből 6 dimenzió nagyon pici, önmagába visszacsavarodó. Ez nem lehetetlen, volt egy könyvem, (míg kölcsön nem adtam) Gorelik: Miért három dimenziós a tér? Stb...

[Szerkesztve]

1. A Pénz nem boldogít, csak amit veszel rajta; 2. A Pénz nem boldogít, csak ha van belőle elég; 3. A pénz nem boldogít, a hiánya pedig pláne nem.

(#2) vicces válasza neduddgi (#1) üzenetére


vicces
addikt

na akkro kezdheted is a könyved elmesélését nekünk :D

:)

(#3) illusiON


illusiON
őstag

mér 3 dimenziós a tér? há me' van hosszúsága szélessége meg vastagsága... mi ezen a megmagyaraáznivaló :F :D

( : no woman no cry : )

(#4) VladimirR válasza neduddgi (#1) üzenetére


VladimirR
nagyúr

nah, most gonosz leszek (nem, nem moszerollak be a moderatort keresek! topicban): mielott a 9 dimenziorol kezdenenk beszelgetni, tisztazzunk valamit az elsoben ---> Bővebben: link

(#5) mefistofeles válasza VladimirR (#4) üzenetére


mefistofeles
addikt

Szasz!

Szerintem Panther felvetésére a legjobb (általam ismert) megközelítés:
a térben elhelyezkedő tetszőleges két pont közötti, legrövidebb öszekötőszakasz végtelen meghosszabítása.:P

Egyeseknek mindenük megvan. Öregek, csúnyák szegények és betegek. Másoknak semmi sem jut......

(#6) mefistofeles


mefistofeles
addikt

Úgy tudom, hogy a húr elmélet szerint akár kilencnél több dimenzió is létezhet....

Egyeseknek mindenük megvan. Öregek, csúnyák szegények és betegek. Másoknak semmi sem jut......

(#7) Josh válasza mefistofeles (#6) üzenetére


Josh
tag

Én már az ötödiknél elakadtam.... Az első a szélesség, a második a magasság, a harmadik a mélység, a negyedik az idő.... Mi az 5-6-7-8-9? Tér, idő, mi alkothatja még a dimenziót?

Az én generációm már nem drogozik. Direktbe stimulálják az agyhullámokat.

(#8) neduddgi válasza VladimirR (#4) üzenetére


neduddgi
aktív tag

Jó a felvetés. Azon pontok halmaza, amelyek 3 nem egy egyenesen fekvő ponttól egyenlő távolságra vannak. Ugye most már csak azt kell definiálni, mi az ami nem egyenes... Legjobb definíció, hogy 2 pont közötti legrövidebb távolság az egyenes szakasz, ebből már le lehet vezetni. Az egyenes bármely két pontja egy egyenes szakasz két végpontja. Gond a párhuzamosokkal van. Nulla görbületű térben, vagyis az euklédeszi geometriában 1 ponton át 1 egyenessel párhuzamosan 1 egyenes húzható, tehát olyan egyenes, ami sohasem metszi a másikat. Gömbfelületen (vagyis pozitív görbületű térben ) egy sem, nyeregfelületen, ( vagyis negatív görbületű térben ) pedig végtelen. :)

1. A Pénz nem boldogít, csak amit veszel rajta; 2. A Pénz nem boldogít, csak ha van belőle elég; 3. A pénz nem boldogít, a hiánya pedig pláne nem.

(#9) arpi6k


arpi6k
addikt

Ez a téma engem is érdekel úgyhogy hozzáadom a listámhoz! :)

Intel & ATI

(#10) mefistofeles


mefistofeles
addikt

Nem saját kútfejből:
A húrelmélet és az M-elmélet két egymásra épülő részecskefizikai modell, mely a részecskéket nem pontszerű, hanem kiterjedt objektumokként kezeli (húrok, membránok). A húrelméletnek a szuperszimmetriát is tartalmazó változatát gyakran szuperhúrelméletnek nevezik. Ezeket az elméleteket azért hozták létre, hogy elkerüljék a részecskefizikának azokat a buktatóit, melyek a pontszerű részecskék feltételezésével előbukkannak, és az általános relativitáselméletet és a kvantummechanikát összhangba hozzák. Az M-elmélet nem csak húrokat, hanem membránokat és magasabb dimenziós objektumokat is feltételeznek. Jelenleg nincs semmilyen kísérleti tény, amely a húrelméletet igazolná.

A húrelmélet elnevezést mind a 26 dimenziós bozonikus húrelméletekre, mind a szuperszimmetria felfedezése után annak hozzáadásával nyert szuperhúr elméletre szokták használni. Újabban gyakran a szuperhúrelméletet mondjuk húrelméletnek. Az 1990-es években Edward Witten és mások meggyőző bizonyítékokat talált arra, hogy a különböző szuperhúr elméletek (öt különböző változata van) egy M-elméletnek nevezett 11 dimenziós elmélet határesetei. Ezzel indult el a második szuperhúr forradalom. (Az M-elméletnek még a feketelyukak termodinamikájában is sikerült olyan eredményeket elérnie, amelyek korábbi számításokkal összhangban vannak.)

A húrelmélet főként annak köszönheti népszerűségét, hogy reményeink szerint képes az összes erőhatás leírását egyetlen elméletbe összesűríteni. A húrelméletnek köszönhető, hogy mélyebben sikerült megértenünk a szuperszimmetrikus térelméleteket, amelyek a részecskeket pontszerűnek tekintő standard modellnek lehetséges kiterjesztései.:F

Egyeseknek mindenük megvan. Öregek, csúnyák szegények és betegek. Másoknak semmi sem jut......

(#11) newman2000 válasza mefistofeles (#10) üzenetére


newman2000
csendes tag

Akkor most a tér 11 dimenziós, vagy 26? :F

Nagy igazság; főleg pofonok esetében, hogy adni jobb, mint kapni.

(#12) Gregorius válasza newman2000 (#11) üzenetére


Gregorius
őstag

Nos, ööööö, nézőpont kérdése :D

(#13) neduddgi válasza mefistofeles (#10) üzenetére


neduddgi
aktív tag

Én is olvastam a szuperhúr elméletről, meg a részecske fizika szuperszimetrikus teóriájáról, valóban úgy tűnik, hogy jó modell az anyag szerkezetének leírásához. Bárcsak sokkal jobban értenék hozzá. Amiket olvastam, pl a Scientific Amerika folyóiratból, amíg sajnos meg nem szűnt a magyar kiadása. Ha tudsz valami jó irodalmat, írd meg! A szuperhúrokról még annyit, hogy méretük ha jól emlékszem valahol a 10 a -34 m, vagy cm, már nem tudom, de inkább m-nek gondolom. Mindenesetre annyival kisebb nagyságrendű az atomi méreteknél, kb mint amennyivel az atomi méretek kisebbek a mi világunk makroszkópikus méreteinél. Szerkezetileg ebben a méretben vizsgálva egy atom, pláne egy molekula már szinte egy egész kis világ, szinte egy jól szervezett organizmus. Ráadásul ebben a kis mérettartományban a Heisenberg féle határozatlansági reláció már azzal a következménnyel jár, hogy ha megközelíti egymást két szuperhúr, akkor már nem mondhatjuk, hogy innen jött az egyik, onnan jött a másik ide ment az egyik, oda ment a másik, hanem csak azt, hogy jött ide 2 db, és elment innen 2 db. A bizonytalanság már sokkal nagyobb, mint hogy el lehetne dönteni melyik volt melyik, egyáltalán, nem olvadtak-e össze, és nem jött-e létre belőlük két új darab.
Egyébként a Heisenberg féle határozatlansági reláció szerint a vákuumban is folyamatosan létrejönnek részecskék, és az őket kioltó párjuk, és aztán újra összeolvadva meg is szűnnek. A bizonytalansági reláció dimenziója ugyebár impulzus x út, ami ugyanaz, mint energia x idő. (m * v * s = m * s/t * s/t * t).

[Szerkesztve]

1. A Pénz nem boldogít, csak amit veszel rajta; 2. A Pénz nem boldogít, csak ha van belőle elég; 3. A pénz nem boldogít, a hiánya pedig pláne nem.

(#14) Apophis válasza neduddgi (#13) üzenetére


Apophis
őstag

Nekem jobban tetszik a bránokat is tartalmazó szuperhúr-elmélet, egészen megfelel az én elgondolásaimnak. Kár lenne, ha az egész elméletsor megdőlne, mert ma még semmi konkrét (akár csak elméleti) bizonyíték sincs arra, hogy valóba jó univerzális elmélet lenne. Mindenesetre bíztató, hogy a gravitációs tér létezését jósolja, és nem arra épül.
Másrészt talán konkrét magyarázatokkal szolgálna a feka lyukak természetére, a bele ''hulló'' anyag viselkedésére. Bár szerintem erre S. Hawking imaginárius idő elmélete egészen ötletes.


Láttátok Esmein avatarját? K@rva jó!!!:)
[Szerkesztve]

[Szerkesztve]

...a lamb in a lion’s presence, no recourse beyond obeisance, no hope beyond prayer.

(#15) neduddgi válasza Apophis (#14) üzenetére


neduddgi
aktív tag

Hogy szól az az imagimárius elmélet?

1. A Pénz nem boldogít, csak amit veszel rajta; 2. A Pénz nem boldogít, csak ha van belőle elég; 3. A pénz nem boldogít, a hiánya pedig pláne nem.

(#16) Apophis válasza neduddgi (#15) üzenetére


Apophis
őstag

Nem elmélet, csak ''elgondolás''. Lényege, hogy a fekete lyukba hulló anyag (természetesen nem makroszkópikus rész, hiszen azt szétszaggatná a grav.) kikerül az általunk ismert idősíkból, és egy arra ''merőleges'', tehát teljesen elkülönült (mint komplex számsík imag. tengelye)időben létezik tovább, ahonnan esetleg egy másik fekete lyuk keletkezésénél térhetne vissza a mi időnkbe.
Arról még nem szól a fáma, hogy ez az imag idő állhat-e egyfajta kölcsönhatásban a mienkkel, de sztem elképzelhető...

[Szerkesztve]

...a lamb in a lion’s presence, no recourse beyond obeisance, no hope beyond prayer.

(#17) Apophis válasza Apophis (#16) üzenetére


Apophis
őstag

Nekem is kéne ám szakirodalom, de egyszerűen nem találok! Még akár fizikai szakkönyv is lehet, legfeljebb nem értem az egyenleteket... :)

...a lamb in a lion’s presence, no recourse beyond obeisance, no hope beyond prayer.

(#18) mefistofeles


mefistofeles
addikt

A húr elmélet, a párhuzamos tér-idő síkok problémájára is frappáns megoldást nyújt.Nem emlékszem a részletekre, de a mi háromdimenziós gondolkodásunkra lefordítva valami szendvics szerkezetről szól....

Egyeseknek mindenük megvan. Öregek, csúnyák szegények és betegek. Másoknak semmi sem jut......

(#19) Apophis válasza mefistofeles (#18) üzenetére


Apophis
őstag

Asszem az magyarázta az Ősrobbanást is két (vagy több) tér-membrán érintkezésével.

...a lamb in a lion’s presence, no recourse beyond obeisance, no hope beyond prayer.

(#20) neduddgi válasza Apophis (#16) üzenetére


neduddgi
aktív tag

Értem. Imaginárius idősík, nem rossz. Bár, miért az idősíknak kellene merőlegesnek lennie. 9, 11, pláne 26 térdimenzió esetén a tér is alkothat egy a mienkre merőleges másik három dimenziós világot, ahol azután a feketelyuk elvan mint a befőtt, a mi világunkkal egy kis ponton érintkezik, mint modjuk két buborék, ( nagy buborékom a kisebb buborék ) és mindenki happy. Az mondenesetre érdekes, hogy ha fekete lyuk nem pontba, hanem tórusz alakzatba tömörödik össze. Ezt előidézhati az óriási centrifugális erő. Ekkor állítólag, aki átrepül a gyűrűn, az az egyenletek szerint a régmúltba érkezik vissza. :))

[Szerkesztve]

1. A Pénz nem boldogít, csak amit veszel rajta; 2. A Pénz nem boldogít, csak ha van belőle elég; 3. A pénz nem boldogít, a hiánya pedig pláne nem.

(#21) Apophis válasza neduddgi (#20) üzenetére


Apophis
őstag

Érkezne, mert elemi részecskéken kívül minden szétesne a fly közelében, emellett makrorendszerek távolabbi pontjánál kevesebb lenne a grav vonzóerő, így a közelebbi része ''hamarabb'' kerülne a régmúltba, ami elég irreális, másrészt az ipse belehalna. De engem is főképp a grav ''önkeltő'' természete érdekelne...
De elvileg hamarosan kísérletileg (!) lesz vizsgálható az anyag viselkedése olyan energiatartományokban, ahol már az elmélet jóslata szerint egyes alkotórészek eltűnnek a mi terünkből (!!!). Nagyon várom az eredményeket (csak nehogy összeomoljon a dimenziónk...:D)

[Szerkesztve]

...a lamb in a lion’s presence, no recourse beyond obeisance, no hope beyond prayer.

(#22) zfarkas


zfarkas
senior tag

Mennyi elméleti fizikus ;]
Egyébként csak megjelöltem.

Raw Dark Pure

(#23) Szilaj válasza Apophis (#17) üzenetére


Szilaj
csendes tag

Ha tudsz inglis, akkor itt találsz Hawking féle írásokat pdfben, és tényleg egyszerű, érthető nyelvezetben. Bővebben: link Szerintem ezért igazán nagy koponya. Ért hozzá elég frankón, meg nem csak a professzor haverjainak tudja elmagyarázni, hogy miről is van szó. :)

the old Szilaj rides it safe

(#24) neduddgi válasza Szilaj (#23) üzenetére


neduddgi
aktív tag

Nem nekem írtál, de azért én is köszi, beraktam a linket a kedvencek közé. Hawkins tényleg jó fej, kár hogy kevés műve van lefordítva. Egyébként persze hogy mindenki elkampecol még bőven a gravitációs sugár elérése előtt. Még az atomokat alkotó elemi részek srtuktúráját is szétszaggatja az iszonyatos gravitációs erő. De a bennük tárolt energia megérkezhet a múltba. Ha létezik imaginárius idő, akkor negtív idő is lehet. Má' csak azér' is, mer' i * i= - 1. :P

1. A Pénz nem boldogít, csak amit veszel rajta; 2. A Pénz nem boldogít, csak ha van belőle elég; 3. A pénz nem boldogít, a hiánya pedig pláne nem.

(#25) neduddgi


neduddgi
aktív tag

Most jut eszembe, mi történik akkor, ha egy nagyon nagy fekete lyukba beleesik egy másik fekete lyuk? :F


[Szerkesztve]

1. A Pénz nem boldogít, csak amit veszel rajta; 2. A Pénz nem boldogít, csak ha van belőle elég; 3. A pénz nem boldogít, a hiánya pedig pláne nem.

(#26) Apophis válasza neduddgi (#25) üzenetére


Apophis
őstag

A gravitációs entrópia összeomlasztja a téridőt... :DDD
Várj, mindjárt kipróbálom...

[Szerkesztve]

...a lamb in a lion’s presence, no recourse beyond obeisance, no hope beyond prayer.

(#27) lamadou válasza Apophis (#26) üzenetére


lamadou
senior tag

:DDD
Amúgy sztem, egyesülnek, s még nagyobb gravitációs erejük lesz, ezért gondolják azt a tudósok nem is olyan kis csoportjai, hogy mivel a fekete lyukak mindig csak nőnek, egyszer beterítik az egyész univerzumot, és minden megszűnik létezni:D Érdekes látvány lenne(hót' fekete minden:) )

(#28) Old Death válasza lamadou (#27) üzenetére


Old Death
senior tag

így is minden fekete odakint :))

ha 2 fekete lyuk talákozik akkor egyesülnek egy még nagyobb fekete lyukká... igen csak közben óriási tér-idő görbület keletkezik :)) ami segítségével elméletben! lehetene az időben utazni, igen ám, de a valószínűsége, h részecskékre esel az utazás közben egyelő a 99,9%-al :DDD
sőt ezeket a görbületeket nem csak időbeli, hanme térbeli utazásra is lehetne használni...
és itt jön elő a féregjárat elmélet :)

[Szerkesztve]

''The Lord is my light and my salvation; whom shall I fear? The Lord is the strength of my life; of whom shall I be afraid?''

(#29) lamadou válasza Old Death (#28) üzenetére


lamadou
senior tag

Azért nem minden. pl. (még) világít néhány csillag:DDD Az a gond, hogy a tér-idő görbület keletkezésében még nem igen lehet biztos senki(mondjuk semmi másban se lehetünk biztosak...)

(#30) Old Death válasza lamadou (#29) üzenetére


Old Death
senior tag

ezért elmélet fizika :))
egyébként mintha Einstein bácsi feltételezné egy pofás kis elméletben, h a gravitáció hatására a tér és vele együtt az idő is meggörbül...
bár én már cáfoltam meg fizika dolgozatban szerintem hülyeségnek itélt elméletet :DDD leírtam a törvényt (amiért az illető Nobel-díjat kapott) és utána írtam zárójelben, h ez szerintem nem igaz, csak még nem tudom bizonyítni :) erre a tanárnő odaírta, h ''no rajta irány a Nobel-díj'' szal azóta arra hajtok :DDD

''The Lord is my light and my salvation; whom shall I fear? The Lord is the strength of my life; of whom shall I be afraid?''

(#31) Jester.c válasza Old Death (#28) üzenetére


Jester.c
aktív tag

de ha iszkirízel mind állat (mongyuk gyorsabban a fénysebességnél) akkor átlukacc máshova, úgy hogy semmi bajod nem lészen, nem?

Szvsz ha sok fekete luk egymásba zuhan, és már akkora az egész, hogy csak na, akkor egy másik univerzumban az egész kipukkad és lőn ősrobbanás ottan.
(no ez nem volt egészen tudományosan korrekt, de legalább érthető hogy mire gondoltam :DDD)

jesterc.hu

(#32) Old Death válasza Jester.c (#31) üzenetére


Old Death
senior tag

de nem tudsz gyorsabban haladni a fénynél :)) persze a Newton-i fizikával könnyű.. de nem azt használjuk erre...
érthető persze... szvsz így volt az X-dik ősrobbanás is.. mert ugye abba se lehetünk biztosak, h hány volt :)

''The Lord is my light and my salvation; whom shall I fear? The Lord is the strength of my life; of whom shall I be afraid?''

(#33) Jester.c válasza Old Death (#32) üzenetére


Jester.c
aktív tag

jóvanna azt tudom , hogy olyan gyorsan nem bírnám szedni a lábam, de elméletbe azé menne....
Nem vagyok otthon a témában, de newtonnál végtelen volt a maximálisan elérhető sebesség, különösebb behatás nélkül?

Ha jól emléxem most a tömegem lenne végtelen a fénysebességnél, akkor meg jól magammal rántanám a környezetemet is :DDD Nem is kéne fekete lyukba mennem mert én magam lennék az :DDD

jesterc.hu

(#34) Old Death válasza Jester.c (#33) üzenetére


Old Death
senior tag

elméletben persze, h menne... én sem vagyok annyira otthon a témában csak amit egyetemen oktatnak... az meghát annyira elég, h felcsigázza az embert és önmaga nézzen utána és tanulja meg :) hát igen a tömeged igencsak végtelenbe konvergálna :))

''The Lord is my light and my salvation; whom shall I fear? The Lord is the strength of my life; of whom shall I be afraid?''

(#35) lamadou válasza Jester.c (#31) üzenetére


lamadou
senior tag

De hiába lennél gyorsabb a fénynél, mert a fekete lyuk elnyelné a fényedet, s vele eggyüt téged is, és nem szabadulnál. Hiába vagy gyorsabb a fénynél, ugyanis még nem tudjuk, hogy a fekete lyuk, ''csak'' akkora sebességel távolodó dolgot tud elnyelni mint a fény, vagy gyorsabbat is. Sztem, ez függ a nagyságától, épp most írom a képletet, hogy hogyan lehet kiszámolni a kellő sebességet, a feketelyuk nagyságaának arányában:DDD És ha még sikerül is ''kiszöknöd'' a fekete lyuk erejéből a fényed ott marad, tehát láthatatlan lesz. Tök jó:DDD;]

(#36) Jester.c válasza lamadou (#35) üzenetére


Jester.c
aktív tag

gravitáció milyen gyorsan hat?

mert ha fénysebességgel, akkor bőven jó ha gyorsabb vagyok nála, mert úgy nincs ideje darabokra szaggatni :)

jesterc.hu

(#37) Old Death válasza Jester.c (#36) üzenetére


Old Death
senior tag

te a Newton-i fizika szerint gondolkozol.. de azt itt nem lehet használni... :(

egyébként a gravitációs erő szagggatna szét... no meg már a gyorsulástól is darabjaidra esnél, mert kisebb a sejteid közötti összetartó erő... szal több oldalról bukik az elmélet :)

''The Lord is my light and my salvation; whom shall I fear? The Lord is the strength of my life; of whom shall I be afraid?''

(#38) mobal válasza Old Death (#37) üzenetére


mobal
MODERÁTOR

jaj de ez jó lehet majdan a teleportgyártásra! (ez a molekulás dolog) mert ugye az meg azon alapszik.

"Ott szimatol a sarkadban vasfogait csattogtatva, minden egyes hétköznapod: kirúzsozott medvecsapda."

(#39) Jester.c válasza Old Death (#37) üzenetére


Jester.c
aktív tag

de mostan nem aza lényeg, hogy tudok-e odáig gyorsulni, vagy nem, a lényeg, hogy gyorsabb vagyok a fénynél, hogy hogyan az mind1.

kérdésem: milyen gyorsan 6 a gravitáció? Már ha létezik rá válasz. Mondom, nem vagyok szakmailag benne a fizikába, kizárólag hobbi szinten.

jah, és mongyuk nem dagadok végtelen hájasra :DDD

[Szerkesztve]

jesterc.hu

(#40) Old Death válasza mobal (#38) üzenetére


Old Death
senior tag

teleportálás már létezik :P
de egyelőre csak fényt tudnak árküldeni, mert hiszen az a legegyszerűbb anyag :))

''The Lord is my light and my salvation; whom shall I fear? The Lord is the strength of my life; of whom shall I be afraid?''

(#41) pilóta


pilóta
nagyúr

Azt magyarázza meg nekem valaki, hogy hogyan lehet az, hogy állítólag 16 milliárd év az univerzum életkora (vagyis annyi ideje történt az ősrobbanás), akkor hogy az istenbe lehet távcsövekel 15,5 milliárd fényévre lévő dolgokat látni az űrtávcsővel. Merthogy azt mondják.
Csakhogy.
Ugye az ősrobbanáskor elkezdett tágulni az univerzum mint állat. De hacsak nem tágul a mai napig közel fénysebességgel, akkor az a fény, ami 15,5 milliárd évvel ezelőtt elindult valahonnan, az már régen lehagyta volna a mi kis galaxisunkat. Merthogy nem tágul közel fénysebességgel az univerzum, de még tizedével sem...
Ráadásul a minden irányban el lehet látni 15 milliárd fényév távolságra. Ez csak akkor lehetséges, ha az inkvizítoroknak mégiscsk igazuk volt, és tényleg a föld a világegyetem középpontja ugye... :D

Aki él és nem boldog, az téved!

(#42) Jester.c válasza pilóta (#41) üzenetére


Jester.c
aktív tag

ehh, 15milliárd fényévre kukkantott el hábböl? az min 30milliárd ha télleg minden irányba, de ha csak egyik irányba akkor sem lehetünk annyira a szélén....

jesterc.hu

(#43) Old Death válasza Jester.c (#39) üzenetére


Old Death
senior tag

de nem tudsz odáig gyorsulni :))
1. csak a Newton-i fizika, szerint de az már hibás ilyenkor...
2. a fénynél nem tudsz gyorsabb lenni, mert a tested nem bírná.. atomjaida hullanál :)) tehát, te már meg se éred, h gyorsabb vagy ergó, te nem v gyorsabb :D

milyen gyorsan hat a gravitáció :F ezt nem értem? :(

''The Lord is my light and my salvation; whom shall I fear? The Lord is the strength of my life; of whom shall I be afraid?''

(#44) Jester.c válasza Old Death (#43) üzenetére


Jester.c
aktív tag

mér nem érted? azonnal hat? Még mindíg görbíti a teret a gravitáció? mer ha igen, akkor kell lennie egy sebességnek, amivel (ha 1xüsítjük 2D-re a dolgokat) átugorhatok a likon (nemtom érthető-e mire gondolok) persze ekkor elhagyom a teret, de mindenképpen átrepülök a ''gödör'' felett amit a gravitáció okoz.

ha hülyeséget beszélek szólj nyugodtan!

jesterc.hu

(#45) Old Death válasza Jester.c (#44) üzenetére


Old Death
senior tag

nem értem :F az a kérdés, h mekkora távolságról hat rád a fekete lyuk gravitációs tere? egyébként ahonnan már hat rád a gravitációs erő, onnantól görbül a tér-idő, csak annyira minimális az elején, h nem érzékeled :)
nem tudsz akkora sebességgel haladni... lásd a fény is meggörbűl :) sőt a Nap is meggörbíti más csillagok fénysugarait, azért nem ott vannak ahol látod :)

''The Lord is my light and my salvation; whom shall I fear? The Lord is the strength of my life; of whom shall I be afraid?''

(#46) Jester.c válasza Old Death (#45) üzenetére


Jester.c
aktív tag

ehh, én itten már levetkőztem annyira a dolgokat (a fizika alaptörvényeit amik nem is biztos hogy úgy vannak ahogy) hogy már pucér vagyok, de látom másnak ez nem olyan eccerű :(

mindenesetre hawkingon kívül tucc ajánlani könyvet, ahol ez az egész téma nem képletekből áll?

a fény azér görbül el, mert ''csak'' fénysebességgel megy, ha gyorsabb vagyok, mint ő, akkor már jobb helyzetbe vagyok.

még egy kérdés: sebesség növekedés -> tömegnövekedés bizonyított tény? (mármint gyakorlatilag mérhető, ill mérték már?)

Melyik a nem Newton-i fizika? Az Einsteines relativitásos (és ami utána született)?

akkor is szólj, ha kezdelek kiakasztani, akkor abbahagyom :D

[Szerkesztve]

jesterc.hu

(#47) a_tesz válasza Jester.c (#39) üzenetére


a_tesz
Korrektor

létezik rá válasz. mindjárt uátnanézek pontosan, de úgy tudom így emlékekből, hogy fénysebességgel terjed a gravitáció, és ezt egy kvazár és a jupiter (asszem) segítségével mérték meg.lököm mindjárt a linket is

スバル | De semmi baj Eric, ne feledd, nincsenek hülye kérdések, csak hülye gyerekek! - Mr. Garrison

(#48) Old Death válasza Jester.c (#46) üzenetére


Old Death
senior tag

majd szólok időben :))
én egyetemen jártam fizika órára 2 félévet :)) ez bőven elég is volt.. könyvet sajna nemtók ajánlani, mert ezt a sok ''okosságot'' fejből mondtam, most próbálok utána nézni, és leírni normálisan az egész cuccost... egyébként a képletekkel semmi gond, csak érteni kell mi micsoda és így értelmezni :D
a Newton-i fizikát hívják másként klasszikus fizikának... a modern fizika, meghát Einstein bácsi ota van.. azóta foglalkoznak ilyenekkel :))
a fény azért görbül el, mert a gravitáció mindent vonz... hiába vagy gyorsabb minimálisan módosítani fogja a pályádat, és még mindig ott tartok, h nem tudsz a fénysebességnél gyorsabban menni :D
gyakorlatban mérték-e már a sebességnövekedésből adódó tömegváltozást azt nem tudom.... :(
egyébkéntén is levetettem még gimivben a fizika egyenruháját, h csak na.. és ilyenkor kezdődtek az órák az én hülyébbnél-hülyébb kérdéseimmel :DDD no persze a tanerő nem tudott mit csinálni velem... mert nem tudta elmagyarázni, mindig csak ennyi volt a válasz, ha érdekel nézz utána... no persze ez sose következett be :( de az egyetemi fizika órák tényleg tök jók voltak!!!

''The Lord is my light and my salvation; whom shall I fear? The Lord is the strength of my life; of whom shall I be afraid?''

(#49) a_tesz válasza a_tesz (#47) üzenetére


a_tesz
Korrektor

Bővebben: link

Bővebben: link

スバル | De semmi baj Eric, ne feledd, nincsenek hülye kérdések, csak hülye gyerekek! - Mr. Garrison

(#50) neduddgi válasza Jester.c (#46) üzenetére


neduddgi
aktív tag

A tömegnövekedés bizonyított. A Jupiter dolgot nem ismerem, de pl a Merkúr pályája azért nem igazi elipszis, mert amikor napközelben van, nagyobb a sebessége, ergo nő a tömege, nagyobb közte és a Nap közötti tömegvonzás, ezért egy ''olyan rozetta'' szerű pályán kering, tehát kb elipszis, de maga az elipszsis is forog, tahát az a ''vége'' amelyikhez közeli gyujtópont van az óramutató irányával megegyezően vándorol. A fénysebességnél gyorsabban pedig azért nem futhatsz soha, mert azok a folyamatok, amik egyáltalán sebességváltozással járó kölcsönhatást idéznek elő, azok is csak a fény sebességgel terjednek. Ez minen atomodra, az atomokat alkotó szuperhúrra igaz. Ha pl egy futballcsapat tagjai csak 36 km/h val tudnak futni, ( 100 m-es síkfutás) akkor hiába rendezgeted a cspatot bármilyen csoportosulásba, az egész csapat sem fog soha 36 km/h sebességnél gyorsabban futni. :(

1. A Pénz nem boldogít, csak amit veszel rajta; 2. A Pénz nem boldogít, csak ha van belőle elég; 3. A pénz nem boldogít, a hiánya pedig pláne nem.

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.