Hirdetés

2024. április 19., péntek

Gyorskeresés

Hozzászólások

(#1) JZO


JZO
csendes tag

Sziasztok !

Tnuning céljából szeretném mérni a Videokártyám hőmérsékletét, de alapban nincs ilyen hozzáadott tool.

A kártya típusa konkrétan Connect3D Radeon 9800 Pro 128 Mb

Sajnos nem találtam sehol sem eddig progit, ami mérné. Lehet nem is lehet?

Van valakinek tapasztalata arra nézve max meddig mehet a chip hőmérséklete?

Software Developer, MCTS

(#2) gery03 válasza JZO (#1) üzenetére


gery03
senior tag

Ebben a videókártyában még nincs beépített hőszenzor, úgyhogy egy programmal nem fogod tudni mérni. Amúgy 100 fokig nincs gáz hőmérséklet szempontjából.
mod: 9800Xt-be már asszem volt, meg volt néhány kivételes 9800pro is amiben volt.

[Szerkesztve]

(#3) Silencer83 válasza gery03 (#2) üzenetére


Silencer83
addikt

''Amúgy 100 fokig nincs gáz hőmérséklet szempontjából'' -- ebben te biztos vagy :F lehet h rögtön nem fexik ki tőle, de h nem bírja sokáig így az fix ;]

(#4) gery03 válasza Silencer83 (#3) üzenetére


gery03
senior tag

Nem aztmondtam, hogy atombiztosan működik ott, de addig nem kéne meghalnia neki... Onnan veszem, hogy az nvidia gpu-nak is 120-ig mondják a tűréshatárt.. (persze már hamarabb kifagynak :) )

(#5) Silencer83 válasza gery03 (#4) üzenetére


Silencer83
addikt

gratulálok, addjál csak okos tanácsokat :C , szted miért cserél pl a 6600Gt tulajok 90%-a hűtést a vgan :F ? már az sem túl egészéges ha hosszú távon 80fok felett van, nemhogy 120...! az h mit írnak tűréshatárnak, istenem... csomó 6600Gtnek 145 fok, légyszi nézd meg szegény vga ábrázatát majd 150foknál ;] !
inkább járj utánna a dolognak, mielőtt tanácsot adsz, v ne inkább meg se szólalja, szegény srác szétégeti a vga-jt :(

(#6) gery03 válasza Silencer83 (#5) üzenetére


gery03
senior tag

A passzív 6600gt is 100 fok körül táncikál gyárilag. Hoppá, és mégis ki lett adva...
Amúgy a 9800 pro amúgy is egy melegedős kari...

[Szerkesztve]

(#7) Silencer83 válasza gery03 (#6) üzenetére


Silencer83
addikt

hoppá nézd meg h mennyire stabil ill mennyire hosszúéletű az a passzív ;] hoppá!
v csak olvasd el a 6600Gt topik / ha már erről beszélünk/ kezdőpostját, mindenkit óva intenek a passzív versiotol, még csomó gyári hűtés sem képes normalisan hűteni ezt a vgat, nemh egy szaros passzív cucc!
azért 500/1000 v 500/900 def. órajelek azért nem sámlik, qrva melegedős fajta

(#8) gery03 válasza Silencer83 (#7) üzenetére


gery03
senior tag

Rendben ezt megbeszéltük, és énis lecseréltem a 6600gt-men a hűtést. (vízhűtés rlz)(majd ha beteszem gépbe mondok hőmérséklet adatokat)
Amúgy hirtelen ezt találtam ati oldalról a hőmérsékletekről: (igaz x800pr-val kapcsolatban)

ATI's engineer Eric Demers, recently commented on this issue:

''At over 100C or so at the die temperature, thermal issues and possibilities of permanent damage start being important (I would strive to keep it below 100C). Certainly by 125C, permanent damage will occur. Below, that, life expectancy is shortened with higher temperature, but you should be fine for a few years.

(#9) Bandus99 válasza gery03 (#4) üzenetére


Bandus99
őstag

Mi az a tureshatar???

Addig mukodik a kartya utana jon a kek fust
vagy addig mukodik hiba nelkul a kartya?

esetleg maglassulasi kuszobrol beszelsz?

Van me'g ve'r a koffeinkeringe'semben

(#10) JZO


JZO
csendes tag

Nah mivel ez a 9800-as kártya amúgy is egy melegedős fajta szeretném kicserélni rajta a hűtést. Mint kiderült rá van ragasztva a hőtőborda a GPU-ra. Nem nagyon merem feszegetni, ha nem muszáj. Mit javasoltok hogy szedjem le anélkül, hogy szétcsesznék valamit?

Software Developer, MCTS

(#11) Motion_Blur


Motion_Blur
félisten

Teljes mértékben igazat adok TheSilencer kollegának, valóban nem ajánlott a tartósan magas hőmérséklet a GPU-nak. Max. 80fok-ig szabad engedni, de azt is csak teljes terhelés alatt.

Stavelot 2, easily full throttle into another twenty second top gear flatout section

(#12) tuskooo válasza gery03 (#8) üzenetére


tuskooo
addikt

Elég merész lenne hagyni ezeket a hőmérsékleteket, attól függetlenül, h mit írnak...

(#13) gery03 válasza Bandus99 (#9) üzenetére


gery03
senior tag

Az a die temperature. Szal ha eléri elvileg kuka. Véglegesen sérül a gpu. De addig sem biztonságos. 100 fok felett bármikor sérülhet, és szintén kuka.

[Szerkesztve]

(#14) gery03 válasza tuskooo (#12) üzenetére


gery03
senior tag

Persze. Nem is kell őket tartani :) Inkább jóval alatta. :)

(#15) zLegolas válasza gery03 (#2) üzenetére


zLegolas
őstag

Ez akkora marhaság, mint ide Kuala Lumpur.
A VGA chipek többnyire jól körbe vannak falazva elektrolit kondikkal, azok magas hőmérsékleten megf úgy kiszáradnak, mint a pinty =>ergo kampec.
Oszt' mehet a kondicsere meg a ''sosem húzott VGA olcsón eladó'' meg a ''ki tudná olcsón megjavítani'' duma... :U

Ami kézzel érintve nem kellemes, azt hűteni kell, v agyis. kb. 60 C a határ.

Én normális vagyok! Megmondták a hangok is a fejemben!

(#16) gery03 válasza zLegolas (#15) üzenetére


gery03
senior tag

Egyszeri alkalomról volt szó. (tuning) És azért rövidtávon jobban bírják a hőmérsékletet, mint hosszútávon..
Nah zárjuk le már a témát. Lényeg akkor közös megegyezés alapján, hogy 80-nál több ne legyen a gpu!

(#17) zLegolas válasza JZO (#1) üzenetére


zLegolas
őstag

Programmal sosem fogsz korrektül hőmérsékletet mérni, az csak parasztvakítás.
Dzsalózz el a Tesco-ba, és vegyél egy autós hőmérőt (1500...2000 Ft). Annak a szenzorait oda teszed a gépen belül, ahová akarod.
És meglepően pontosak - legalábbis amiket eddíg láttam.

[Szerkesztve]

Én normális vagyok! Megmondták a hangok is a fejemben!

(#18) ra^ven


ra^ven
senior tag

Tényleg tud valaki olyan progit ami a VGA hőt nézi? Tudom csak olyannal lehet amiben van sensor, de nem tudom ati9550 ben van e.

ZOHLIH - Xiaomi MI9 Lite || Panasonic LX7

(#19) gery03 válasza ra^ven (#18) üzenetére


gery03
senior tag

Rivatuner például. De sztem nincs szenzor a karidban. (de ezt nem tudom) Úgyhogy inkább nézd meg. Amúgy itt egy oldal, ami segíthet egy-két dologban: [link]

(#20) Petya25 válasza JZO (#10) üzenetére


Petya25
addikt

A normális melegedés max 80 fokig megengedhető. Ezt még a leggagyibb gyári hűtés is tudja. Nekem a 7800GT drivere default 115 fokot ad meg riasztási értéknek. Visszafogot ventivel (15%), max 73 fok volt a hőmérséklete. Most hogy vizet tettem rá, a maximum 48 fok lett, amit ki rudtam hajtani belőle 21 fokos szobában.

A ragasztott borda leszedésére két megoldást hallottam, ha a rögzítő pöcköket leszedted:
1, a ragasztó meleg hatására lágyul és enged (pl hajszárító), de nem szabad túlzásba vinni, mert ugyanúgy megéghet a mag.
2, a ragasztó hideg hatására rideg lesz és nem ragaszkodik annyira (pl fagyasztóba teszed nejlnzacskóban, hogy ne érje nedvesség), így már könnyebben le tudod pattintani a bordát egy vékony csavarhúzóval.

Én a második módszert ajánlom, mert biztonságosabb, persze csak saját felelőségre csinájl ilyet, mert ezek nem gyárilag supportált megoldások.

Antonio Coimbra de la Coronilla y Azevedo, bizony!

(#21) BobChemistry


BobChemistry
őstag

esetleg hagyd rajta a gyarit, es ne tuningold :F
minek?

de ha megfogod kezzel, es nem tudod huzamosabb ideig rajta tartani a kezedet, akkor mar nagyon meleg

Bármilyen közel vagy valakihez, végtelen a távolság köztetek.

(#22) T. Peet


T. Peet
tag

Sziasztok.

Gigabyte x600 xt gianni féle kártyámon mivel tudnám megnézni a maghőmérsékletet.
A rivatuner nem csak nvidiás kártyához jó?

Köszönöm mindenkinek aki segít.

(#23) hettmann


hettmann
tag

ha van szenzor a hütön akkor elvileg megtudod nézni everesttel meg bioszba is; de ilyen szenzor általába csak az ujabb hütökön van sajnos.. :(

''Most, mikor ugyanúgy, mint mindig, legfőbb ideje, hogy.''

(#24) robisz válasza hettmann (#23) üzenetére


robisz
senior tag

Nem inkább a GPU-ban??? :R

(#25) Motion_Blur válasza T. Peet (#22) üzenetére


Motion_Blur
félisten

RivaTuner jó az ATi-hoz is.

Nem lehet megnézni, mert nincs szenzor :(

Stavelot 2, easily full throttle into another twenty second top gear flatout section

(#26) hettmann


hettmann
tag

a szenzor a hüttön van ha van..

''Most, mikor ugyanúgy, mint mindig, legfőbb ideje, hogy.''

(#27) relic válasza robisz (#24) üzenetére


relic
tag

Nem inkább a nyákon egy chip??? :P

(#28) Mancs82 válasza hettmann (#26) üzenetére


Mancs82
csendes tag

a szenzor a hüttön van ha van..

:O

(#29) Retekegér válasza Silencer83 (#7) üzenetére


Retekegér
HARDVERAPRÓD

Passzív hűtésről álatalában van rossz véleményed/tapasztalatod? :U
Erről mit gondolsz: [link]
mondjuk ez egy non-GT...

<< Heimdal >>

(#30) nemcso válasza Retekegér (#29) üzenetére


nemcso
senior tag

A passzív hűtéshez nagyon jó ventillátoroknak kell lenniük a házon, hogy a videokari passzív hűtése fölött cseréljék a levegőt, különben nagyon magas (100 fok, vagy efeletti) lesz a GPU-d hőmérséklete.

Vegetáriánus - régi indián szó, jelentése "béna vadász"

(#31) EQMontoya válasza nemcso (#30) üzenetére


EQMontoya
veterán

még az sem tuti, hogy elég... nekem az x800gto ventivel k jó szellőzéssel rendelkező házban (ld: config) felment 70-72 fokra (igaz, tuningolva), de 1 kevéssé jól szellőző házban 1 jobban melegedő proci mellett simán meglett volna a 80 fölötti érték, ami már nem tul egészséges... nah, akkor el tudod képzelni, mi lenne passzivval?!

Same rules apply!

(#32) nemcso válasza hettmann (#26) üzenetére


nemcso
senior tag

A hőmérő chip a kártyán van, amely ''csak'' kijelezheti a hőmérsékleti értékeket, vagy akár szabályozhatja is a ventillátor fordulatszámát a karin.

Vegetáriánus - régi indián szó, jelentése "béna vadász"

(#33) nemcso válasza EQMontoya (#31) üzenetére


nemcso
senior tag

Én specielle tudom, mivel heatpipe-os X800XL-em van. :D

[Szerkesztve]

Vegetáriánus - régi indián szó, jelentése "béna vadász"

(#34) Retekegér válasza nemcso (#30) üzenetére


Retekegér
HARDVERAPRÓD

Most jelenleg ez a karim van: [link]
most a heatsink nemtom mi a fene lehet, de gondolom nem a beépített hőmérő. Mindenesetre a kari 60-70 fok körüli lehet max (v. majdnem max) terhelésen. Mondjuk ez csak sacc/kb., mivel a kezem tettem rá játék közben...
A szellőzés pedig nem egy nagy cucc: van egy titan házhűtő jóval a kari felett. Szerintem gyártótól is függ, hogy mennyire jól dobják rá a passzív hűtést... ;)

[Szerkesztve]

<< Heimdal >>

(#35) EQMontoya válasza nemcso (#33) üzenetére


EQMontoya
veterán

gondolom, 1 mhz-et nem huztál rajta...

Same rules apply!

(#36) nemcso válasza Retekegér (#34) üzenetére


nemcso
senior tag

Én ATI Tray Tools -t használok, amely kiírja a GPU hőmérsékletét, vagy akár grafikonon on-line módon mutatja, illetve log fájlban gyűjti, ahonnan bármikor visszanézhetem.
FEAR alatt mértem - nyitott házban, mindenféle hűtéstámogatás nélkül - folyamatos109 fokos GPU hőmérsékletet is. :Y
De ettől függetlenül ment röccenés nélkül a game.
Ventillátoros rásegítéssel már csak max. 73-76 fok a hőfoka.

Vegetáriánus - régi indián szó, jelentése "béna vadász"

(#37) nemcso válasza EQMontoya (#35) üzenetére


nemcso
senior tag

Így igaz... nem egy tunning megoldás a heatpipe. :DDD

Vegetáriánus - régi indián szó, jelentése "béna vadász"

(#38) Retekegér válasza nemcso (#36) üzenetére


Retekegér
HARDVERAPRÓD

Na majd bepróbálok én is egy ati tools-t, hogy megnézzem, milyenek is az értékek valójában. Vitathatatlan előnye a passzív hűtésnek, hogy nem fog kerepelni rövid idő után a venti... mindazonáltal tervezem, hogy a bordára rázúzok egy hómméd/nem hómméd de óccsó ventit, biztos, ami biztos... :DDD

<< Heimdal >>

(#39) Worker


Worker
aktív tag

Sziasztok!

Ide is beirom a problemam...

3 napja van uj gepem, ma tettem fel az Everest 4.10-et, es a videokartyanal (Asus PCIe EAX1950PRO/HTDP/256MB) igen komoly homersekletet ir ki...

Alapjaraton: 50-60 fok kozott (inkabb 60...)

Terheles alatt: 90 felett!


Ezek realis ertekek? Nem huztam semmit, nem szedtem szet a videokarit, semmit sem csinaltam vele, ez megis eleg extrem magas homerseklet... Nem szeretnem ha 1 het alatt ellszallna a gepem, es garancia se jarna ra...

"To them... You're just a freak... Like me!" - Joker

(#40) ssolitude válasza Worker (#39) üzenetére


ssolitude
őstag

Megy rajt a venti? Van szellőzés a házban? Nézd meg RivaTunerrel is.

[Szerkesztve]

''If I could start again \ A million miles away \ I would keep myself \ I would find a way...'' from Hurt by Johnny Cash

(#41) Worker válasza ssolitude (#40) üzenetére


Worker
aktív tag

megy a venti, oldallap nincs rarakva a hazra.

ezt a rivatunert mindjart felteszem es beirom ide mit hozott ki.

"To them... You're just a freak... Like me!" - Joker

(#42) TomBoy1986 válasza Silencer83 (#5) üzenetére


TomBoy1986
veterán

X1950XT-n pedig szinte képtelenség 80°C alá hűteni (nem csak a gyári hűtővel) és mégis működik folyamatosan, hiba nélkül.

AMD FX-6300 ; MSI 970A-G46 ; XFX RX-460 4GB ; CSX DDR3-1600 2x8GB ; WD 1TB ; CoolerMaster RealPower RS-520W

(#43) TomBoy1986 válasza Worker (#39) üzenetére


TomBoy1986
veterán

Változtatni kell az ATI Tray Toolsszal a ventillátor fordulatszámbeállításán, s be kell tölteni a profilt (automatán is tudja).

Ha érdekel a dolog, hogy smint kell, akkor elmondom.

AMD FX-6300 ; MSI 970A-G46 ; XFX RX-460 4GB ; CSX DDR3-1600 2x8GB ; WD 1TB ; CoolerMaster RealPower RS-520W

(#44) Worker válasza TomBoy1986 (#42) üzenetére


Worker
aktív tag

akkor szted normalis dolog ez a hofok az en videokarimnal? (asus x1950pro)

nem fog tonkremenni szted, ne aggodjak? :F

ja, es melyik hofokot figyeljem a 3 kozul?: GPU, GPU kornyezete, GPU VRM (ez megy fel terheles alatt 90 fok fole...)

egyebkent ezt a rivatunert nem birom ravenni, h kiirja nekem, h mekkora hofokon megy a videokari...

MOD: igen, erdekel, hogyan kell, de tenyleg kezdo vagyok ilyesmiben :R

[Szerkesztve]

"To them... You're just a freak... Like me!" - Joker

(#45) TomBoy1986 válasza Worker (#44) üzenetére


TomBoy1986
veterán

A GPU a lényeg, nem is tudtam, hogy a PRO is kijelzi a VRM hőfokot.

A VRM-en nem nagyon tudsz segíteni, mert az az ASUS gyári hűtőjénél két kis nyúlványon keresztül csatlakozik a hűtőhöz.

Csináltam korábban egy kis leírást ehhez:
[link]
[link]

Mind a kettőt olvasd el, s ha valami nem tiszta, akkor kérdezz nyugodtan.

GPU hőmérsékletét próbáld meg 70-80°C között tartani, vagy alatta. A VRM-ekkel legfeljebb annyit tehetsz, hogy a kártya hátuljára teszel hűtőbordát úgy, hogy nem okozol zárlatot!

[Szerkesztve]

AMD FX-6300 ; MSI 970A-G46 ; XFX RX-460 4GB ; CSX DDR3-1600 2x8GB ; WD 1TB ; CoolerMaster RealPower RS-520W

(#46) Worker válasza TomBoy1986 (#45) üzenetére


Worker
aktív tag

Mindket leirast elolvastam, de csak a ventit allitottam be, az orajelet nem b*szogattam, es nem is szeretnem, ha nem problema (nem, nem azert, mert megrogzotten huzasellenes vagyok, de nem akarom downclockolni sem... ha mar relative ''erosebb'' karit vettem, szeretnem latni mit hoz gyarilag).

A GPU homersekletevel egyebkent nem igazan van problema, ebben a pilanatban peldaul 46 fokon mozog, de terheles alatt se megy fel 80 fole (azt hiszem legalabbis...)

Kerdes:
DE! A GPU VRM-mel mennyire kell foglalkoznom akkor, ha magas a homerseklete? Tegyek ra mindenkepp hutot, vagy ez nem karosodik ilyen 90 fok (terheles alatt) koruli homersekleten? (amugy fogalmam sincs, h mi az a GPU VRM, ezert is nem tudom, h mennyire gaz ha ilyen meleg... :B )



[Szerkesztve]

"To them... You're just a freak... Like me!" - Joker

(#47) Worker válasza Worker (#46) üzenetére


Worker
aktív tag

Kozben talaltam egy leirast ilyen temaban: [link]

Mar ertem, h kb mi is ez a VRM, most jon az a resz, h kinyomom a gepet, es megnezem kozelebbrol a 3 kis VRM-bizbaszt, aztan sztem ''odakotom'' a 8 centis hazhutot, h arra nyomassa a levegot, es varom a valtozast :DDD

Jobb otletem amugy tenyleg nincs :(

Butykolgetes teren emg teljesen tapasztalaltaln vagyok, vagyis ha vennk a VRM-re hutest, nem tudom, h sikerulne-e zarlatmentesen rarakni, elrontani meg ugye nem szeretnem...

"To them... You're just a freak... Like me!" - Joker

(#48) TomBoy1986 válasza Worker (#47) üzenetére


TomBoy1986
veterán

Azt próbáld meg, hogy a fehér vasra raksz egy kis hűtőbordát (memóriahűtőborda, magára a nyúlványra). Erre pedig már irányíthatod a hűtőt.

AMD FX-6300 ; MSI 970A-G46 ; XFX RX-460 4GB ; CSX DDR3-1600 2x8GB ; WD 1TB ; CoolerMaster RealPower RS-520W

(#49) imaboci


imaboci
csendes tag

Nekem a 8600gts, passzív hűtéssel 56-58C körül van alapjáraton?Erre mindenképpen érdemes ventit venni?

(#50) Worker válasza TomBoy1986 (#48) üzenetére


Worker
aktív tag

Azt próbáld meg, hogy a fehér vasra raksz egy kis hűtőbordát (memóriahűtőborda, magára a nyúlványra). Erre pedig már irányíthatod a hűtőt.

Az a helyzet, hogy azzal nem erek el semmit, mivel a GPU homersekletevel nincs gond, a VRM-ek meg a kari ventillatoros vegen vannak, ahol vegeter a huto. Vagyis vmilyen uton-modon azt a 3 kis bizbaszt kell hutes alatt tartanom, erre meg meg kitalalok vmi okosat, addig is igy hasznalom, es remenykedek :)


Amugy cirka 3/4 ora latt sikerult atszerelnem a haz belsejet picit, mert az elsodleges problema a VRM melegsegenel az lehetett, h ahol van a 3 modul, oda egy kabelrengeteg esett (nem vmi apro josazg ez a kari, alig fernek el mogotte a kari alol felfele vezeto kabelek), vagyis nagyon csekely volt a levegozes.
Most atdobaltam 1-2 dolgot mas helyre, igy elvileg jobban eri a levego...

De ha az everestet nezem, most se lett sokkal megnyugtatobb a helyzet, most 54-55 fokon all a VRM-ek homerseklete :B
Sebaj, kb 5 fok valtozast elertem a szerelgetessel, ezelott 59-60 fok korul mozgott terheles nelkul...

Mindenesetre koszonom a segitseget! :R


"To them... You're just a freak... Like me!" - Joker

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.