Hirdetés

2024. április 19., péntek

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  Adattárolás  »  Vhs írása dvd-re

Hozzászólások

(#1) ten-geri


ten-geri
csendes tag

Sziasztok!

A helyzet a következő: VHS-t szeretnék bedigizni DVD-re, és ehhez egy asztali DVD felvevőt használnék és rákötött sztereó videót.

2 kérdésem lenne:

1. Milyen DVD-felvevőt vegyek? Cél: a legjobb minőségben tudjon VHS-ról digizni. Lehetőleg legyen HDD-s (elég egy kicsi is bele) és tudjon lejátszani mindenféle divx-et és xvidet...

2. Milyen sztereő (4 vagy 6 fejes) videót vegyek, ami a legszebben játssza le a kazikat.

Kezdetnek egyelőre ennyi, annyire nem vagyok otthon az asztali DVD-k témában.

Várom az estleges tapasztalatokat,véleményeket, ötleteket!
Előre is köszönöm a segítséget!

X Y

(#2) mr_ricsi válasza ten-geri (#1) üzenetére


mr_ricsi
veterán

1, Panasonic-ot

''és tudjon lejátszani mindenféle divx-et és xvidet...''
Vagy legjobb minőségben digizzen, vagy játszon le mindenféle divx-et. Választanod kell.
(vegyél lejátszásra egy kommersz DVDlejátszót, a felvevődnek pedig kíméld az íróját.)

2, SVHS videót. (A márka majdnem mindegy, de ha nagyon igényes vagy, akkor JVC vagy Panasonic)

''Milyen sztereő (4 vagy 6 fejes) ''
A 4fejes videók általában nem sztereók. (Egy-két 2+2fejest gyártottak az idők során, de nem az a jellemző.)

Sokkal kellemesebb úgy hibát keresni, ha tudod, hogy másban kell!

(#3) ten-geri válasza mr_ricsi (#2) üzenetére


ten-geri
csendes tag

Köszi szépen az infót! Nagyon nagy segítség volt! :C

X Y

(#4) And válasza ten-geri (#3) üzenetére


And
veterán

Hi!. Nem tudom, mennyibe kerül mostanában egy SVHS videó (annyira valszeg. nem drága, mint a DVD-rekorderek megjelenése előtt volt), de ha a cél a meglévő sima VHS-kazetták átjátszása, akkor felesleges. Attól ugyanis nem lesz jobb a natúr (nem SVHS) kazettákról kapott kép- ill. hangminősége, hogy SVHS-magnón játszod vissza azokat. Szebb felvételeket tudsz csinálni egy szuper VHS-sel, ez tiszta sor, de a meglévő műsorokon már semmit sem befolyásol, ''visszamenőleg'' nem lesz szebb a kép, és a hang sem lesz sztereó.. Meg egy - szinte akármilyen - asztali DVD képminőségével amúgysem vetekedhet semmilyen VHS, tehát rögzítésre már amúgy sem fogod használni a VCR-t.

(#5) mr_ricsi válasza And (#4) üzenetére


mr_ricsi
veterán

''Attól ugyanis nem lesz jobb a natúr (nem SVHS) kazettákról kapott kép- ill. hangminősége, hogy SVHS-magnón játszod vissza azokat.''
Ez speciel nem igaz.

''tehát rögzítésre már amúgy sem fogod használni a VCR-t.''
A gazdaságosság pedig nem volt kérdés.

Sokkal kellemesebb úgy hibát keresni, ha tudod, hogy másban kell!

(#6) And válasza mr_ricsi (#5) üzenetére


And
veterán

Miért nem? Az SVHS felülről kompatibilis a sima VHS-sel (azt gondolom, hogy ezzel nem mondtam újat ;)). Nagyobb a felbontása, és jobb a kép jel/zaj viszonya. De ebből tudomásom (és egyben tapasztalataim) szerint semmi nem érvényesül, ha egy SVHS-magnón VHS-sel (vagy VHS-módban) készült felvételt játszol vissza. A minőségbeli különbség egyébként sem kizárólag az rekorder felépítéséből, hanem az SVHS kazettába töltött szalagból is ered. Egy SVHS-magnóba rosszabb esetben hiába is teszel VHS kazettát, nem képes arra SVHS-felvételt készíteni. Jobb esetben (vagy a kazetta házának meghekkelése után) viszont igen, de a minősége már jóval elmarad az SVHS-szalagra rögzített anyagtól.
''A gazdaságosság pedig nem volt kérdés.''
Nem volt kérdés, de plusz egy ellenérvnek azért megfelel, nem?

(#7) mr_ricsi válasza And (#6) üzenetére


mr_ricsi
veterán

Analóg mágnesfejeknél minél szűkebb a fej rése, annál nagyobb frekiket képes leolvasni a szalagról. Ahol egy fej van írás-olvasás céljára, ott a fej rése kompromisszum eredménye: a nagyobb rés kell amiatt, hogy ne csak a szalag felülete legyen felmágnesezve.
Emiatt ugyanaz a fej nem tudja azokat a nagy frekiket maradéktalanul leolvasni, amiket felírni még fel tudott.
A SVHS fejben szűkebb a rés-> magasabb frekiket is le tud olvasni a szalagról -> részletdúsabb kép. (Azon lehet morfondírozni, hogy hány %-kal részletdúsabb, de ha már archiválunk, akkor minden lehető információt meg kell menteni.)
Ezen kívül a SVHS szalagvezetése igényesebb, pontosabban fekszik a szalag. Jobb az (automatikus) sávkövetése, és van benne egy csomó elektronikus képjavító áramkör.
A kimenetén esetleg ott van egy TBC, ami nagyon jól jön a digitalizáláskor.

Sokkal kellemesebb úgy hibát keresni, ha tudod, hogy másban kell!

(#8) And válasza mr_ricsi (#7) üzenetére


And
veterán

Amit írtál, az mind igaz. De az eredeti felvetés arról szólt, hogy VHS felvételeket kellene archiválni. Én pedig azt írtam, hogy nem nyerhető észrevehetően szebb kép SVHS-lejátszóval egy VHS-kazettáról / felvételről, mivel az a többletinformáció, amit a szuper VHS rendszer nyújtana, az eredeti VHS felvételen nincs meg. Az SVHS nagyobb sávszélességének kihasználásához a VHS szalag mágnesezhető anyaga sem igazán megfelelő. (A sorfelbontás értéke az enyém adatlapja szerint egyébként 400 vs. 240 sor az SVHS javára.) A felvételhez való pontos sávkövetést pedig lehet, hogy épp az a rekorder nyújtja lejátszáskor, amelyikkel a felvétel készült.
A TBC más kérdés, de egyszerű SVHS-rekordereken nincs olyan, ill. a felbontást / sávszélességet nem is befolyásolja. Képjavító- és szűrő áramkörök pedig a jobb DVD-rekorderek bemenetén is előfordulnak.

(#9) Márton


Márton
nagyúr

Annyiban mindenképpen jobb lesz a jel, hogy mehet svideo kábelen, ahol ugye külön van a szin és fényességinformáció, tehát nem kenődik el annyira pl. a piros szin.

Emlékszem, mikor meglátogattam a vidéken élő nagymamámat, azt mondta: "fiam, egy napon még emberek fogják pazarolni az idejüket arra, hogy elolvassák amit írsz"

(#10) mr_ricsi válasza And (#8) üzenetére


mr_ricsi
veterán

''nem nyerhető észrevehetően szebb kép SVHS-lejátszóval''
Ha csak 3 dB-lel jobb lesz a jel-zaj viszony (ami szemre észrevehetetlen), az digitalizáláskor már oltári nagy bitráta ''megtakarítás'' érhető el. (Gyakorlati példával: kamerás felvételnél kézremegéssel vagy gyors akciófilmnél kevésbé kockásodik.)

''az a többletinformáció, amit a szuper VHS rendszer nyújtana, az eredeti VHS felvételen nincs meg.''
van többletinfó, hiszen a fejrés miatt a felvevő videó visszajátszáskor nem tud minden jelet leszedni, ami a szalagon egyébként rajta van, másrészt ez egy analóg felvétel: mit jelent az, hogy egy információ nincs meg? Attól, hogy a zaj valamennyire fedi, lejátszáskor még az agyunk érzékelheti.

''A sorfelbontás értéke az enyém adatlapja szerint egyébként 400 vs. 240 sor az SVHS javára.''
Ezek csak elméleti maximumok. (a gyakorlatban kevesebb szokott lenni, és a szalag valamint a fej együtt határozzák meg, hogy ténylegesen mennyi.)

''A felvételhez való pontos sávkövetést pedig lehet, hogy épp az a rekorder nyújtja lejátszáskor, amelyikkel a felvétel készült.''
A rec gomb lenyomásakor a tracking a gyárilag beállított értékre áll be. Ez az érték viszont a használat során ''elállítódik'' a fejkopás és a szalagvezető elemek kopása miatt. De akár egy szennyezett görgő is képes kicsit félrehúzni a szalagot.
Ezért aztán lejátszáskor az a videó van előnyben, amelyik jobban képes ráállni a sávra. (És ez az igényesebb kivitelezés miatt a SVHS kellene hogy legyen.)

Sokkal kellemesebb úgy hibát keresni, ha tudod, hogy másban kell!

(#11) And válasza mr_ricsi (#10) üzenetére


And
veterán

A VHS és SVHS rendszerek jel/zaj viszonya közötti különbség valóban 3-4dB körüli, a leírások szerint max. 42-43dB (VHS) vs. 45-46dB (SVHS). Ez szubjektív véleményem alapján eléggé észrevehető, bár tény, hogy a felbontás növekedése sokkal szembetűnőbb. Régebben kipróbáltam, hogy mi történik akkor, ha moddolt VHS-kazettával próbálom meg 'átverni' az SVHS-rekordert (nem ismeri az SVHS-ET -t). Az eredmény az lett, hogy az ilyen kazettára készült SVHS-felvétel zaja szinte megmaradt a VHS-módban megszokott nagyságú: a felbontás látványosan javult, de a zaj nem csökkent észrevehetően. Ezért írtam - figyelem: szubjektív ;) -, hogy a jel/zaj viszony javulása nem 'automatikus' egy SVHS-magnó esetén, ahhoz SVHS kazetta is kell.
El lehet vitatkozni azon, hogy érdemes-e SVHS-videót használni régi VHS-felvételek bejátszásához, de a tapasztalataim alapján nem. Sokszor digiztem már VHS-felvételeket DVD-rekorderrel, JVC gyártmányú SVHS-rekordert használva a bejátszáshoz, de a felvételek képe általam nem volt megkülönböztethető a régi 4-fejes Sony VHS-magnómmal lejátszottaktól. Ugyanakkor Márton-nak is igaza lehet a csatlakozás módjával kapcsolatban, noha a színek kontúrokon túli ''átfolyása'' az SVHS-nél is megvan (de a többgenerációs másolatokon messze nem olyan zavaró, mint a VHS-nél).

(#12) liksoft válasza And (#11) üzenetére


liksoft
nagyúr

Az eddig leírt (Te és Mr_Ricsi) műszaki adatokban egyet értek.
A kép minőségének megítélése teljesen egyedi.
Annyit tennék hozzá, hogy a felvételkori jelminőség is nagyon sokat tud változtatni. Hiába van SVHS eszközöm, ha a rögzített anyag pocsék, így egy átlagos VHS felvétel is simán lehet jobb. Ricsinek teljesen igaza van a nagyobb frekvenciaátvitelű és vékonyabb fejrésű SVHS visszajátszással kapcsolatban. Viszont a felvételkor a modulációnál a felvevő eszköz már sávszűrést végez, így nem lesz olyan magas frekvenciájú jel, amit fel kéne vennie a fejnek. Az is igaz viszont, ha már a határokon mozgunk, akkor 1-1,5dB nyereség azért kihozható az SVHS javára, ami archiváláskor jól jöhet.
A felbontás pedig. Mivel analog rögzítésről van szó, így nincs menet közbeni sorfelbontás korrekció, hanem ami jön a ''csövön'', azt kell rögzíteni. Az pedig 625, a váltott soros letapogatás miatt 312,5. Az a sorszám amit írtál, az a valós képfelület 4/3 arányára vetített érték a rögzíthető jel határfrekvenciájából visszaszámolva. Vagyis a valóságban a fix sorszám miatt a vizszintes felbontás változik csak, hiszen a függőleges mindkettőnél ugyanaz (fizikailag). Az analóg képmegjelenítéskor a sorok és félképek ''összemosása'' során a szem látja így is és úgy is (vizszintes / függőleges) jobbnak a felvételt. A látvány valóban különböző.
Visszatérve az elejére. Szívem szerint JVC SVHS lejátszására is alkalmas VHS rögzítőt használnék, jó minőségű TV tunerkártyával capture-höz. Ugyanis így színcsúszásokat, korrekciókat, szűréseket, vágásokat is meg lehet oldani a nyers, alig tömörített anyaggal.

Murphy él és dolgozik (Ami el tud romlani, az el is romlik). hdd-mentes.hu

Útvonal

Fórumok  »  Adattárolás  »  Vhs írása dvd-re
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.