Hirdetés

2024. április 25., csütörtök

Gyorskeresés

Hozzászólások

(#1) ArmanD.


ArmanD.
őstag

Tudja valaki fejből, hogy mekkora ellenállást kellene beforrasztanom hogy 12V-ból kb. 7 voltot kapjak?? Ventit szeretnék vele leszabályozni. Köszi

Öreg vagyok már bohócnak!

(#2) tomcs válasza ArmanD. (#1) üzenetére


tomcs
őstag

ugy altalaban nincs fix recept, ha 7 voltot akarsz akkor szamold ki a venti teljesitmenyebol hogy kb mennyi az ellenallasa es ahoz lodd be, de 1xubben megoldhatnad a sorba kotnel vele 1 minel inkabb boszmenagy 100ohm koruli potit

(#3) Fehérsólyom válasza ArmanD. (#1) üzenetére


Fehérsólyom
aktív tag

60-70ohm között jó, ha viszonylag a gyorsabb ventik közül van.
Én egy alapból 1900-at pörgő Coolink Breeze-t szabályoztam le 1500-ra. Ehhez egy 38ohmos ellenállás kellett :) (38 úgy jött ki, h gyártási hibás volt a 33-as és egy kicsit nagyobb volt az ellenállása :D)

(#4) ArmanD. válasza Fehérsólyom (#3) üzenetére


ArmanD.
őstag

8cm-es ventihez kell ami 2500-öt pörög és azt szeretném, hogy csak a felét pörögje. Szóval akkor olyan 60-70 Ohmos jó hozzá??

Öreg vagyok már bohócnak!

(#5) Fercsa


Fercsa
senior tag

csak egy otlet:
mert nem csinalsz ventiszabalyzot?
egy pelda:
[L]http://fercsa.xw.hu/Vizhutes/Ventiszab/Ventiszab.htm[/L]

udv

[Szerkesztve]

[WEB]:[www.fercsa.com] - [FTP]:[fercsa.myftp.org:21] - [TV]:[sorozatguru.info] - [CM]:[cablemodemhack.tk] - [BiT]:[server-seed.com]

(#6) ArmanD. válasza Fercsa (#5) üzenetére


ArmanD.
őstag

Feleslegesnek tartom, mert drágán jönnék ki belőle így meg azt a pár ellenállást megúszom 50 forintból. És úgy nem jó ha két ugyanilyen 8 centis ventit sorba kötök, akkor feleződik a fesz?? De valószínű ellenállás lesz belőle úgy a legegyszerűbb.

Öreg vagyok már bohócnak!

(#7) fokukac válasza ArmanD. (#6) üzenetére


fokukac
nagyúr

a sorbakötés is jó, csak akkor szét kell vagdalni a kábeleket, és úgy bekötni.

Pleased to meet you - hope you guess my name

(#8) mekkelek válasza fokukac (#7) üzenetére


mekkelek
tag

Nem lenne egyszerőbb a ventit bekötni +5 és +12 közé?

(#9) mr_ricsi válasza ArmanD. (#1) üzenetére


mr_ricsi
veterán

Ha a ventillátor -ami elé be akarod kötni- nem vesz fel 0.15A-nél többet, akkor miért nem alkalmazol zéner-diódát?
Egy ZY4.7 -vagy ezzel egyenértékű- teljesítmény zéner ''elvesz'' 4,7V-ot a 12-ből, és 7,3 jut a ventire.

Sokkal kellemesebb úgy hibát keresni, ha tudod, hogy másban kell!

(#10) ArmanD. válasza mekkelek (#8) üzenetére


ArmanD.
őstag

Egyszerűbnek tartom elnyisszantani a kábelt egy ellenállást beforrasztani és szépen leszigetelni, bár végülis a tied is egyszerűbb.

[Szerkesztve]

Öreg vagyok már bohócnak!

(#11) ArmanD. válasza mr_ricsi (#9) üzenetére


ArmanD.
őstag

Zéner diódát nem láttam még, hogy néz ki? Drágább mint egy ellenállást.

Öreg vagyok már bohócnak!

(#12) Fehérsólyom válasza ArmanD. (#4) üzenetére


Fehérsólyom
aktív tag

Igen az úgy jó is lesz.
Azt tudom neked mondani, h a Zalman is a 3000-et pörgő ventijét egy pontosan 60ohmos ellenállással lassította. Ezt onnan tudom, mert lelassítottam, egy Spire házhűtőt, majd gondoltam kipróbálom a Zalman 8 centisét, és kimértem mivel dolgozik és láss csodát ellopta az ötletem :O

(#13) ArmanD. válasza Fehérsólyom (#12) üzenetére


ArmanD.
őstag

Köszi Fehérsólyom akkor kipróbálom 60 vagy 70-es ellenállással, csak azt akarom, lassan pörögjön, de azért szállítson valamennyi levegőt. Köszi nektek a sok segítséget.

Öreg vagyok már bohócnak!

(#14) mr_ricsi válasza ArmanD. (#11) üzenetére


mr_ricsi
veterán

Mint egy ellenállás.
Drágább, de csak 20-30 Ft darabja.
A 60-70 ohmban nem hiszek, mert az 100mA-es ventillátornak is 6-7V-tal csökkenti a feszültségét, azaz csak 5-6V jut a ventillátornak.

Ha ideírod a ventid áramfelvételét (a cimkéjén fel szokták tüntetni), akkor megadom pontosan az igényelt ellenállást.

Egyébként a 7V-ot próbáltad is, vagy csak úgy gondolod? Ugyanis kísérleteztem ventikkel, és -szvsz- 8V alá felesleges menni, mert akkor már alig van hangjuk, de még mindig elég jó a légszállításuk.

Sokkal kellemesebb úgy hibát keresni, ha tudod, hogy másban kell!

(#15) ArmanD. válasza mr_ricsi (#14) üzenetére


ArmanD.
őstag

Hát mindenképpen a lehető legalacsonyabb forulatra akarom és ezért gondoltam a 7 V-ra mert van olyan venti ami 5-6 volton már el sem indul és a levegőszállítás nem cél csak pörögjön, de lassan. Holnap megnézem, mert most nincs kedvem zörögni a géppel mert már mindenki alszik Ezt a diódát is csak be kell forrasztanom a kábel közé?? Végülis ez is ellenállás? Köszi Ricsi hogy segítesz :P

Öreg vagyok már bohócnak!

(#16) LukE válasza ArmanD. (#15) üzenetére


LukE
veterán

A zenert záró irányba kéne bekötni, lerajzolni viszont lusta vagyok /pillanat. MR Ricsi, öné a terep:))


(Vagy sorba kötsz több 1N400x diódát. (az x az 1 szám, minél nagyobb, annál nagyobb feszültséget visel el. De a legkisebb is asszem 50V-ot kibír, szóval kb mind1:D) Mindegyiken elvileg ~0.7V esik, vagyis ha a ventivel sorba kötsz 3-at, akkor 12-3*0.7=9.9V-ot kap a venti. Bekötésnél a katód nézzen a 0 (fekete drót) felé. ez is pár Ft/db)

''Firefoxot hasznaljanak csak a gyavak. Az Explorer az igazi ferfiak bongeszoje! Veszely, kaland, nyitottsag!'' ιQι

(#17) mr_ricsi válasza ArmanD. (#15) üzenetére


mr_ricsi
veterán

A dióda vagy egy fekete műanyag henger, az egyik oldalán egy körbefutó fehér csíkkal, vagy üveghenger fekete csíkkal.
Ha a piros drótot vágod el, akkor a karikával jelölt kivezetése NE a ventillátor felőli dróthoz kapcsolódjon.
És mindegyik kivezetését legalább 1 cm hosszúságúra hagyd meg. (Segíti a hűtésését)
És a diódát ne, csak a kivezetéseit tekerd be szigszalaggal.

''a levegőszállítás nem cél''
Akkor meg minek oda a ventillátor???

Sokkal kellemesebb úgy hibát keresni, ha tudod, hogy másban kell!

(#18) mr_ricsi válasza LukE (#16) üzenetére


mr_ricsi
veterán

A megoldásod elvileg jó, de 5V-hoz 7 db-ot kellene sorba kötni.
Ezenkívül -szvsz- nem kellene ArmanD.-t megkeverni, mert az 1N400x nyitóirányú dióda, ezért pont fordítva kell bekötni, mint a zenert.

Sokkal kellemesebb úgy hibát keresni, ha tudod, hogy másban kell!

(#19) ArmanD. válasza mr_ricsi (#18) üzenetére


ArmanD.
őstag

Már megkeveredtem. Ricsi a sima ellenállásos módszer nem teszi meg?? Igazából a ház oldalán lent van két ilyen 8 centis venti ami a videókártya felé fúj. Az a baj hogy annyira erősen fújnak, hogy a vidkari ventije alig prörög és nem hűti rendesen a GPU-t, de a ramokat meg viszont igen. Na most ha kikapcsolom a két ventit akkor a GPU hűtő megfelelően tudja hűteni a GPU-t, de a ramoknak meg nincs hűtése. Na most ezért szeretném hogy csak lassan pörögjenek, hogy ne akadályozza a GPU-hűtőt a megfelelő hűtésben, de legyen mi lefúja a ramokról a meleget. Remélem már érthető miért szeretném leszabályozni. Ricsi az ellenállás a legszimpatikusabb eddig és szerintem a legegyszerűbb. Kipróbálom ezt és ha nem jönne össze bár kétlem akkor megpróbálom a diódát.

Öreg vagyok már bohócnak!

(#20) mr_ricsi válasza ArmanD. (#19) üzenetére


mr_ricsi
veterán

Így már értem.

OK, legyen ellenállás, add meg a ventin lévő áramerősséget, illetve hogy a ventik külön-külön dróton kapják-e a tápfeszt, vagy közösítve vannak?

Sokkal kellemesebb úgy hibát keresni, ha tudod, hogy másban kell!

(#21) Il Padrone válasza ArmanD. (#19) üzenetére


Il Padrone
senior tag

Hogy jobban megkeverjelek, szerintem a legjobb a feszultseg stabilizalo IC.
Bemesz barmelyik elektronikai boltba, es kersz az eladotol 7808-as IC, vagy szolsz neki, hogy 8V, 7V, 5V-ot akarsz stabilan, es o ad neked egyet, es megmondja, hogy kosd be. De ha nem, leirom neked. Elony: nem kell szamolgatni, biztos annyi feszt kap a venti, es nem draga (80FT).

Il Padrone

(#22) ArmanD. válasza mr_ricsi (#20) üzenetére


ArmanD.
őstag

0,15 A a ventik áramerőssége és külön tápon vannak.

Öreg vagyok már bohócnak!

(#23) ArmanD. válasza Il Padrone (#21) üzenetére


ArmanD.
őstag

Ezt az IC-t is csak a drót közé kell forrasztani??

Öreg vagyok már bohócnak!

(#24) mr_ricsi válasza ArmanD. (#22) üzenetére


mr_ricsi
veterán

Ha 7V-ról akarod járatni a ventiket, akkor 33ohm/1Wattos ellenállásra van szükséged, 8V-hoz pedig 27ohm/1Wattosra. (Összesen 2db-ra, azaz mindegyik venti elé egy.)

A 33ohmos így eléggé melegedni fog, ezért javaslom, hogy inkább 2Wattos változatban vedd meg.
Magát az ellenállást ne, csak a fém kivezetéseit tekerd be szigszalaggal.

Sokkal kellemesebb úgy hibát keresni, ha tudod, hogy másban kell!

(#25) mr_ricsi válasza ArmanD. (#23) üzenetére


mr_ricsi
veterán

Már a zener-diódától is megriadtál, ennek az IC-nek meg 3 lába van. Mondjam tovább? :))

Sokkal kellemesebb úgy hibát keresni, ha tudod, hogy másban kell!

(#26) Ruzso


Ruzso
tag

Legegyszerübb venni egy potmétert. 600Ft.Vagy sorba kötni két ventit.

Life could be so easy without PC.

(#27) ArmanD. válasza mr_ricsi (#24) üzenetére


ArmanD.
őstag

Köszi Ricsi a segítséget, most megyek is ellenállást venni és a 7voltosat választom azaz 33 Ohm/2wattosat. Köszönöm a sok segítséget mindenkinek.

[Szerkesztve]

Öreg vagyok már bohócnak!

(#28) Il Padrone válasza ArmanD. (#23) üzenetére


Il Padrone
senior tag

Ha mar elmentel nem mondom tovabb...

De szerintem a 27Ohm keves lesz, mert nekem a 100Ohm-os poti felezi a fordulatot.

Il Padrone

(#29) ArmanD. válasza Il Padrone (#28) üzenetére


ArmanD.
őstag

Még nem mentem el. De nem is szükséges igazán lefelezni a fordulatot csak lassabban pörögjön hogy ne legyen olyan nagy a légszállítása és ezért maradtama 7 voltnál ami pont jó lesz.

Öreg vagyok már bohócnak!

(#30) pitman válasza ArmanD. (#29) üzenetére


pitman
őstag

Ha az ellenállás esetleg melegedne, egyszerűen be kell lógatni a venti légáramába. Én így csináltam és teljesen korrekt lett (közvetlenül a venti nyák-jára lett forrasztva, a saját vezetéke tartja a helyén, mert az elég merev).

(#31) vtechun


vtechun
veterán

én egy stabilizátor IC-vel csokkentettem a feszt, és erről megy a ventim 9 volton...

(#32) ArmanD.


ArmanD.
őstag

Na akkor megcsináltam úgy ahogy Ricsi mondta. Most már sokkal jobb lett és láthatóan és érezhetően nem teker annyival mint eddig és így most pont jó. Köszönöm mindenkinek a segítséget és Neked is Ricsi. Mindig tanul valamit az ember :P

[Szerkesztve]

Öreg vagyok már bohócnak!

(#33) M13


M13
csendes tag

Én egy aprócska elektronikával oldottam meg és így szabályozható a venti fordulatszáma kb: 300 és a max. között fokozatmentesen egy potival. Ha érdekel valakit akkor legkorábban pénteken tudom megadni a címet ahol az elektronika hozzáférhető. 500 Ft körül van, és darabokból kell összerakni (forrasztgatni), de tök egyszerű mert egy nagyon korrekt leírás van hozzá. Olyan mint a LEGO. Én sem vagyok ebben guru, de simán összedobtam. Előlapi panelre ki lehet vezetni a potikat és még jól is néz ki.

(#34) iwu válasza ArmanD. (#1) üzenetére


iwu
addikt

Lehet kapni fesz szabályzó ict. 300 ft környékén, 12 voltból 8at csinál.

Üdw:iwu

ajándék ló nem látja a fától a szódás a lovát...

(#35) iwu válasza iwu (#34) üzenetére


iwu
addikt

de jó, hogy utólag olvastam csak a #21-t:D

éngem átvertek:)))

Üdw

ajándék ló nem látja a fától a szódás a lovát...

(#36) fabal


fabal
csendes tag

Tudna valaki tippet adni a ház hűtésével kapcsolatban, hogy hova rakjak ventit és kb milyet, szívjon vagy fújjon, hányat és mennyiért.Egy egyszerű kérdés még,mi az a poti? :F

Are you ready???

(#37) fabal


fabal
csendes tag

Valaki nem tudja hogy ha a hazikót szeretném hűteni akkor hova rakjam a hűtőket hogy jól hűtsön, milyet, kb. mennyiért?És még egy utolsó kérdés, mi az a poti? :F

Are you ready???

(#38) rup1u5 válasza fokukac (#7) üzenetére


rup1u5
nagyúr

..én megcsináltam de nem történt változás. Mind a 2 ugyanannyin pörgött továbbra is.

Why don't you knock it off with them negative waves!

(#39) Il Padrone válasza fabal (#37) üzenetére


Il Padrone
senior tag

Poti = potmeter, olyan elektronikai eszkoz, amellyel az ellenallast valtoztathatod ket szelso ertek kozott. Egy lapos femlemezt kepzelj el (vagy feltekercselt huzalt), a lemez ket vegen csatlakozas, es plusz egy csatlakozas a lemez valamilyen nem vegpontjan, csuszka. Ha az utolso csatlakozas es az egyik vegpont kozott ellenallast mersz, es kozben a csuszkat helyzetet valtoztatod a ket vegpont kozott, mas mas ellenallast fogsz merni.
Remelem ertheto voltam.

A hazhutesrol meg n darad topic szolt, keress ra, gyorsabban jutsz megoldashoz.

Il Padrone

(#40) Il Padrone válasza rup1u5 (#38) üzenetére


Il Padrone
senior tag

Akkor nem sorba kototted, hanem parhuzamosan, igy mindket venti 12V-ot kap. Ha sorbakotod 6V, 6V esik ventinkent.
Tudod, hogy kell sorba kotni?

Il Padrone

(#41) xedos


xedos
addikt

Saját tapasztalatok:
Csak 2 teljessen egyforma ventit érdemes sorba kötni, még igy sem biztos, hogy egyforma feszültséget kapnak. Nálam volt már 8-4V is...
Sok venti el sem indul 5-6-7V alatt.
A legjobb a potmeter. Eloszor en is vettem a LO..X-ben 100 OHM-ost, de műanyag házast. Ha 1.5V-nál nagyobb feszültségesést akartam vele csináltatni, akkor már melegedett...
Végül vettem a MAGI...P-bam Coolink márkájút. Az fémházas, rádugod a ventit,
másik végét az alaplapra és már kész is. 600Ft-de szép alu tekerő van hozzá.
Ez is melegszik (max 3Wattos ventit szabad rákötni 0.25A), de lehet hozzá
kapni alulemez előlapot 5.25-ös helyre. Az is kb 800FT.

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.