Hirdetés

2024. április 23., kedd

Gyorskeresés

Hozzászólások

(#1) Egon


Egon
nagyúr

Khm...:) Lehet hogy nagyon láma kérdés, de nem tudom: hogyan kell két ventit sorba kötni (6 V-ról menjen mind a kettő), azaz melyik vezetéket mivel kössem össze??? A másik kérdésem: ez nem veszélyezteti - a ventik zárlata esetén - a gép többi részét, mint amikor 7 V-ra kötöm be a ventit (a +12 V és a + 5 V közé)???

"Bonyolult kérdésre egyszerű választ keresni helyénvaló, de ritkán célravezető megoldás" (Wayne Chapman)

(#2) Den válasza Egon (#1) üzenetére


Den
veterán

A két venti egy egy ellenkező színű vezetékét öszekötöd, így marad mindkét ventin egy egy szabad vezeték ezeket kötöd a tápra. Szerintem nem veszélyesebb mint egy venti.

www.simson4t.hu

(#3) Egon válasza Den (#2) üzenetére


Egon
nagyúr

Kösz.

"Bonyolult kérdésre egyszerű választ keresni helyénvaló, de ritkán célravezető megoldás" (Wayne Chapman)

(#4) Balint


Balint
tag

Lehetőleg pirosat köss össze feletével...
A sárgát ne bántsz, azon a fordulatszám mérés megy.

valami ilyet hozz össze:

Csatlakozó1---piros1---venti1----fekete1a---piros2-----venti2----fekete2---fekete1b----Csatlakozó1

(#5) Márton


Márton
nagyúr

Én épp tegnap csináltam ilyet.
A tapventimet (ami hangos volt) es egy masik 8 centis ventit kotottem sorba.
(ez a haz hatuljan szivja ki a meleget)

Amire figyelni kell, hogy lehetoleg az ellenallasuk is ugyanakkora legyen, mert nekem az egyik 0.1A a masik 0.15A es etteremszeruen az egyik gyorsabban porog. Tehat nem 6-6 volt, hanem 5-7 vagy hasonlot kapnak..

A tap most csendes, es hatulrol is kapja a levegot (kivagtam) egy kis 486os ventillatorral. Szal nem melegszik tul remelem :)

Ami a lenyeg szamomra: hallom a monitoromat!
Es most valahogy az egerkattintasok is tok hangossa valtak Ez komoly!!

Emlékszem, mikor meglátogattam a vidéken élő nagymamámat, azt mondta: "fiam, egy napon még emberek fogják pazarolni az idejüket arra, hogy elolvassák amit írsz"

(#6) Egon válasza Márton (#5) üzenetére


Egon
nagyúr

''Amire figyelni kell, hogy lehetoleg az ellenallasuk is ugyanakkora legyen, mert nekem az egyik 0.1A a masik 0.15A es etteremszeruen az egyik gyorsabban porog. Tehat nem 6-6 volt, hanem 5-7 vagy hasonlot kapnak...''

Ez biztos?!?

"Bonyolult kérdésre egyszerű választ keresni helyénvaló, de ritkán célravezető megoldás" (Wayne Chapman)

(#7) guess.who válasza Márton (#5) üzenetére


guess.who
senior tag

Izé... Ellenállás=Amper? Tényleg ennyire rég jártam suliba?! :)

(#8) TitiRii


TitiRii
senior tag

bocs
lezuzás jön..
egon
7 volt ra hogy kötöd be?:)
csak 5 és 12 volt megy a tápon (12 sárga 6 piros a 2 fewkete az test(közös pont)
a 2 ventit sorba kötni semien veszélyel nem jár, lehetőleg azonos márla és típus legyen
(megjegyezném hogy az ellenálsát nem amperban mérik hanem ohmban azaz R és nem A ;)
a 12 volton amugy 2 dologból nem célszerű(bár nagyon 1*) sorba kötni
az 1 hogy 12 volton elég kis amperek mennek és a 2 venti sorba kötve dupla anyi ampert vesz fel mint 1.
érdemesebb 5 voltra kötni mind 2 párhuzamosan igaz igy lassaban forog(szvsz bőven elég) de 5 volton sokkal nagyobb ampereket tud leadni a táp,
aki variálni szeretné az ellenálásokat puffer kondit, és potmétert is felhasznál ezeket nem részletezném ha nincs rá ohaj

Akinek kell valami, vagy akar valamit munka időben keressen az itt megadott telefonszámon! Köszönöm.

(#9) Zolcsy_3298 válasza guess.who (#7) üzenetére


Zolcsy_3298
tag

Ellenállás= Ohm

(vagy partizán/négyzetméter)

(#10) Egon válasza TitiRii (#8) üzenetére


Egon
nagyúr

Hogy kötöm be 7 V-ra?!? Hát az a legegyszerűbb...:) A földet átkötöm a +5 V-ra...:) Így jön ki a 7 V...:)

"Bonyolult kérdésre egyszerű választ keresni helyénvaló, de ritkán célravezető megoldás" (Wayne Chapman)

(#11) Den válasza TitiRii (#8) üzenetére


Den
veterán

+12-5=7

Két venti akkor vesz fel kétszer akkora áramot ha párhuzamosan kötöd. sorba kötve összeadódik az ellenállás, kisebb lesz az áramerősség tudtommal.

De ezekhez az 1-2 vattos ventikhez nincs nagy szükség komoly áramokra, a táp röhögve kibírja.

www.simson4t.hu

(#12) Egon válasza TitiRii (#8) üzenetére


Egon
nagyúr

''a 12 volton amugy 2 dologból nem célszerű(bár nagyon 1*) sorba kötni
az 1 hogy 12 volton elég kis amperek mennek és a 2 venti sorba kötve dupla anyi ampert vesz fel mint 1.''

Ezt nem teljesen értem...:( Tegyük fel, hogy van a gépben 2 venti, 12V-ról üzemeltetve, mindkettő 0.15 A-es. Így 0.30 A-t vesz le a tápról, nem? Ha sorba kötöd, akkor nem 2*0.15A hanem 1*0.3A lesz a terhelés - a táp szempontjából nem tök mindegy?!? Esetleg a vezeték nem biztos hogy bírja, nem?

"Bonyolult kérdésre egyszerű választ keresni helyénvaló, de ritkán célravezető megoldás" (Wayne Chapman)

(#13) Egon


Egon
nagyúr

Az a gondom, hogy az egyik venti 0.15 A-es, a másik kb. 0.21 A (26W). Akkor most hány V-ot fognak kapni sorba kötve???

"Bonyolult kérdésre egyszerű választ keresni helyénvaló, de ritkán célravezető megoldás" (Wayne Chapman)

(#14) johnson


johnson
csendes tag

Ohm törvény ? Kirchoff csomóponti törvényei ?

Nem ártana kissé utánaolvasni...
(Amúgy ha jól emléXem általános iskolai tananyag...)

Üdv.

Johnson

(#15) Den válasza Egon (#13) üzenetére


Den
veterán

26W csúnya lenne 2,52W az. Csináld meg ne parázz, majd meglátod melyik mennyit fordul, aztán majd eldöntöd jó-e. :P

www.simson4t.hu

(#16) rog válasza johnson (#14) üzenetére


rog
addikt

olvass csak! megvarunk..

(#17) Egon válasza Den (#15) üzenetére


Egon
nagyúr

Jogos, 2.6W...:)

"Bonyolult kérdésre egyszerű választ keresni helyénvaló, de ritkán célravezető megoldás" (Wayne Chapman)

(#18) launcser


launcser
senior tag

szerintem nyugodtan kösd sorba ja
7 voltrol tartott egy gyerek nekem kocsmában előadást mérnem ajánlatos
ha egyik ventinek nagyobb az ellenállása max beiktatsz még egy kis vezetéket a másikhoz és növeled ellenállását

tütüü

(#19) petakpa1


petakpa1
őstag

Nekem is van egy hasonló kérdésem:
Van egy 12V; 0,11A-es tápventim amit kb 8-9Von szeretnák járatni. Mekkora ellenállással kössem sorba ehhez?

"... Feltalálom a hidegfúziót oszt reszeltek az amcsiknak...":)))

(#20) vernyul


vernyul
tag

Hat elsirom magam olvasvan itt a sorbakapcsolasnal az aramfelvetel szamitasat :O
Nem tudom hogy ti hol tanultatok elektronikat de ha sorba kotsz ket ugyanakkora fogyasztot akkor az aramfogyasztas nem novekedik csak csokkenik Ohm torvenye ez azert nem artana tisztaban lenni

What kind of Csatahajo?

(#21) Den válasza vernyul (#20) üzenetére


Den
veterán

Én tudtam, én tudtam... :D

www.simson4t.hu

(#22) biker válasza johnson (#14) üzenetére


biker
nagyúr

kirchoff, lenz törvényei: elektro 1.osztály, ohm törvény meg fizika 8. osztály.

nem mindegy.

Elektromos autó töltő berendezések | Mesterséges növényvilágítás | Mai ajánlatunk: www.gerisoft.hu | www.e-autotoltokabel.hu | www.agrar-vilagitas.hu |

(#23) Balint


Balint
tag

Emberek!

U=R*I azaz feszültség=ellenállás*áramerősség.

Namost ha van egy ventid ami 12V esetén 0.1A-t eszik, akkor az ellenállása nyilván 120 Ohm.
ha két ilyet kötsz sorba, akkor az eredő ellenállás 240 Ohm, a 12V az marad, viszont az áram a képlet alapján 0.05A lesz.
Számolhatod úgy is, hogy mindkettőn 6V esik 120 Ohm ellenálláson...

Szóval aki számolgatni akar, az nyúljon vissza a jó öregy U=I*R képlethez.

(#24) petakpa1 válasza Balint (#23) üzenetére


petakpa1
őstag

Hát vazze most már nem értem, szvsz pont fordítva van
Soros kapcsolás: Uaz az áramerősség, a feszültség meg az ellenállások arányában esik.
Párhuzamos kapcs: Uaz a feszültség; az áramerőőség meg az ellenállások függvényében alakul.
Ha fordítva lenne akkor, hogy a picsába jönne nekem minden konnektorból a 220, az egész lakás /meg az egész villanyhálózat/ egy nagy páhozamos kapcsolás.

VAGY NEM?????

"... Feltalálom a hidegfúziót oszt reszeltek az amcsiknak...":)))

(#25) Márton válasza guess.who (#7) üzenetére


Márton
nagyúr

Jaj ne! Sejtettem hogy ez lesz. Iras kozben eszembe jutott, hogy valaki majd biztos belekot. Termeszetesen az ellenallas az Ohm, az aramerosseg pedig az Amper.
Csakhat a ventin levo matricara nem az ellenallasat irjak ra, ezert irtam en is a rairt Amper erteket.

Dehat csak ismeri mindenki az altalanos iskolas uri torvenyt, nem? U = R*I


Emlékszem, mikor meglátogattam a vidéken élő nagymamámat, azt mondta: "fiam, egy napon még emberek fogják pazarolni az idejüket arra, hogy elolvassák amit írsz"

(#26) Márton válasza guess.who (#7) üzenetére


Márton
nagyúr

Jaj ne! Sejtettem hogy ez lesz. Iras kozben eszembe jutott, hogy valaki majd biztos belekot. Termeszetesen az ellenallas az Ohm, az aramerosseg pedig az Amper.
Csakhat a ventin levo matricara nem az ellenallasat irjak ra, ezert irtam en is a rairt Amper erteket.

Dehat csak ismeri mindenki az altalanos iskolas uri torvenyt, nem? U = R*I


Emlékszem, mikor meglátogattam a vidéken élő nagymamámat, azt mondta: "fiam, egy napon még emberek fogják pazarolni az idejüket arra, hogy elolvassák amit írsz"

(#27) behappy


behappy
aktív tag

Sziasztok! Én, mint uj tag megtenném első hozzászolásomat: kössétek, ahogy jol esik. Jomagam, mint ''okos'' ember egyszer bekapcsolt gépnél kötögettem és szikrázott is egy bazinagyot, amikor két vezeték összeért... :DD Pár perc várakozás , gép bekapcs és kezdtem elölről... Szval sztem ezek a ventik nem vesznek fel akkora áramot, hogy baj lehessen... Üdv all!

(#28) LukE válasza behappy (#27) üzenetére


LukE
veterán

kötözgetés közben kicsit meglepődtem, mikor kihúzott gépnek megnyomtam a power gombját: ledek bevillantak, ventik megmozdultak, annyi áram volt még a táp kondenzátoraiban!

''Firefoxot hasznaljanak csak a gyavak. Az Explorer az igazi ferfiak bongeszoje! Veszely, kaland, nyitottsag!'' ιQι

(#29) vernyul válasza petakpa1 (#24) üzenetére


vernyul
tag

''Soros kapcsolás: Uaz az áramerősség, a feszültség meg az ellenállások arányában esik.'' Balint is pont ezt irta. Ugyanis ugyanakkora aram fo folyni mindket ventin de az nem ugyanannyi mint amennyi 1 ventin folyik hanem eppen a fele.

What kind of Csatahajo?

(#30) Panther


Panther
HÁZIGAZDA

Nem volt türelmem végigolvasni, de mivel a 12V adott, igy minel nagyobb az ellenallas (sorba kapcsolasnal R1+R2) annal kisebb az aramerosseg, azaz a venti lassaban forog --> nyugodtan kösd sorba. :)

[ RIOS Release 5 – multiportal engine by Panther ]

(#31) BaLinux válasza petakpa1 (#19) üzenetére


BaLinux
tag

Hali.
Ha még mindig érdekelne, hogy ha
''Van egy 12V; 0,11A-es tápventim amit kb 8-9Von szeretnák járatni. Mekkora ellenállással kössem sorba ehhez?'', akkor itt levezetem:

R(venti)=12/0,11=109 ohm
Ahhoz, hogy mondjuk 8 volton járasd, az ellenállason 4 voltnak kell esnie. Ebben az esetben R(venti)/Rx=U(venti)/Ux, azaz Rx=R(venti)*Ux/U(venti), azaz
R(ellenállás)=(12/0,11)*(12-8)/8=>54 ohm, kábé.

Csak arra vigyázz, hogy az ellenálláson mennyi hő disszipálódik el!!
Ebben az esetben az ellenállás eldisszipált teljesítménye a rajta eső feszültség miatt P=U^2/R=12^2/54=2,66 W! Ezt el kellene osztani 2 db 2W-os ellenállás felé.
Magyarul, vegyél 2 db 2W-os 2*54=108 ohm körüli ellenállást, és az ellenállásokat _párhuzamosan_ összemountolva az egész cuccot kössed sorba a ventivel, így el van osztva a hőtermelés és nem füstöl el az ellenállásod 1 perc múlva sűrű fekete füst közepette :))
Elég ijesztő tud lenni egy ilyen 2W-os amikor elfüstöl, azt hiszi az ember, hogy valami értékesebb veszett oda.

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.