Hirdetés

2024. április 23., kedd

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  Társadalom, közélet  »  Vallás

Hozzászólások

(#891) emitter válasza Dalai Láma (#885) üzenetére


emitter
őstag

Rosszul ítélsz meg, ezen nincs mit csodálkozni, hiszen alig ismersz. Én nem egyszerűsítem le Istent, és nagyon is el tudom képzelni a mindenhatóságát. Magánvéleményem, hogy ha egy olyan Istenben hiszel, aki mindent úgy tett, ahogyan azt a Biblia leírja, akkor ez az Isten sokkal hatalmasabb, mint az az Isten, aki ''csak'' megteremtette a világot, és ''magára hagyta'', pontosabban hagyta, hogy saját fizikai törvényei keretében evolúcióval fejlődjön.

Nehezen tudom megfogalmazni azt, hogy mi az amit benned (a gondolkozásodban nem értek, furcsállok, amiatt, hogy hiszel a Biblia Istenében, és mégis így gondokozol). Mindegy, valószínűleg ha még évekig is elvitatkozgatnánk itt a témáról, akkor sem jutnánk zöldágra, ezért talán jobb, ha mindegyikünk megmarad a saját hitében. Isten Szentlelke pedig majd hiszem hogy elvégzi mindkettőnkben azt, amit el akar.

------

Bár a témát lezártnak tekintem, arra mégis rákérdeznék egy dologra. Ugye szerinted a Biblia nem egy történelemkönyv. Hanem minden, ami benne le van írva - ha nem is értendő szó szerint - de mindenképpen hordoz egy belső mondanivalót, egyfajta tanulságot, útmutatást a hívő életére nézve. Ebben egyet is értünk, de csak részben.
Az Újszövetségre nagyjából ráhúzható ez a megállapítás, ott az én tudomásom szerint is minden olyan tartalommal írodott, ami a hitünket erősíti, és e mondanivalót megértve a Szentlélek által vezetve eljutunk majd az örök életre.

Azonban az Ószövetségről ez sokkal kevésbé mondható el. Ott rengeteg történelmi leírás van, gondoljunk csak Ábrahám elhívásától kezdve az egyiptomi fogságon át a honfoglalásra, a sok csatározásra más pogány népekkel, stb. Vagy mondjuk a szent sátor leírására, a szertartások hajszálpontos leírására, stb. Ezek vajon milyen céllal íródtak, mert hogy nem kizárólag csak üzenetet hordoznak az útókor részére, az biztos.
És a teremtéstörténet, meg az utánakövetkező pár fejezet mondjuk Ábrahámig, az szerinted milyen céllal íródott? Mert ha nem veszed komolyan a leírtakat, hanem csak jelképesnek veszed, akkor mondd, mégis mi értelme volt Isten számára, ezeket hátrahagyni? Miért írta volna le Mózes, hogy melyik ősapa meddig élt, és hány évesen nemzette a gyermekeit, ha nem kell szószerint venni? Akkor mi célja volt neki? Sőt, te úgy tudom, h még a neveket sem veszed szó szerint, (pl. Ádám), akkor meg pláne mi értelme van ennek a jónéhány első fejezetnek a Biliában?

Én komolyan veszek mindent a Bibliából, minden egyes csodát, és isteni tettet. Ezeket szemlélve azt gondolom, hogy jóval hatalmasabbnak látom Istent, mint ha ezek a történések nem lettek volna. (szerinted ugyanis nem volt sok ilyen történés, mert nem kell szó szerint érteni őket)

Útvonal

Fórumok  »  Társadalom, közélet  »  Vallás
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.