Hirdetés

2024. április 20., szombat

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  Társadalom, közélet  »  Vallás

Hozzászólások

(#7751) dudika10 válasza kymco (#7742) üzenetére


dudika10
veterán

Amikor azt mondtam, hogy könnyen félre lehet fordítva a Biblia akkor leoltottak, most meg Te magad hozod rá a példát, hogy félre van fordítva.
Most akkor gondolkozz el azon, hogy jó úton jár-e az ember ha a magyar Bibliát szóról szóra értelmezi.
Ellenben amit mondtam azt tökéletesen megcáfoltad. :R

Dalai Láma és ollie: ebben a mondatban sehol nem mondja Jézus, hogy az adó jár a császárnak. :U
Én csak azt látom, hogy mindenkinek meg kell adni ami jár neki, azt, hogy kinek mi jár azt már nem. :U

JJános: én a saját fejemmel megpróbálom értelmezni a Bibliát, mivel nem vagyok mindenható ezért nyilvánvaló számomra, hogy elég könnyen tévedhetek. Ezért nem állítom, hogy nekem van igazam, ellentétben veled.
Nyilván sok mindent félreértelmeztem/félreértelmezek és félre fogok értelmezni. De meggyőzhető vagyok, hogy nincs igazam és nem hülyézek le mindenkit aki nem azt gondolja amit én.

Dalai Láma (#7750): "Egy hívő gyilkos..." Na pont a hasonlókra vártam választ korábban JJános-tól és mindenkitől aki azt mondta, hogy azt, hogy csak Jézuson keresztül vezet az út a mennyországba azt úgy kell értelmezni, hogy aki nem hisz az meghal és megy a pokolba.

[ Szerkesztve ]

Prodipe Pro 5 aktiv hangfalpar elado.

(#7752) JJános válasza ollie (#7725) üzenetére


JJános
addikt

Igen, én Jehova tanúja vagyok. Csak nem abban az értelemben mint te gondolod. Nem a Jehova tanúi című szervezet tagja vagyok.

Milliárd emberekről beszéltek, holott milliók fognak üdvösséget szerezni. Nem mindegy.
De ha milliárdokról lenne szó, Istennek az sem volna gond.

2007-05-06 óta itt!

(#7753) JJános válasza Dany007 (#7748) üzenetére


JJános
addikt

Megadod a választ magadtól is!
"De van egy saját értékrendem, amihez elég gyakran kötöm is magamat."

Látod, ez az értékrend az, ami miatt te fenyegetésnek érzed, és félelemnek érzed, azt amit leírunk. Csak mert nincs összhangban Isten beszédével, az értékrended.

Egyszerű.

2007-05-06 óta itt!

(#7754) ollie válasza dudika10 (#7751) üzenetére


ollie
MODERÁTOR

"Én csak azt látom, hogy mindenkinek meg kell adni ami jár neki, azt, hogy kinek mi jár azt már nem."

Hát ezt már csak sajnálni tudom, mert csak józan paraszti ész kell hozzá, hit már nem.

***

(#7755) JJános válasza dudika10 (#7751) üzenetére


JJános
addikt

Mégegyszer vegyük át akkor.
Amikor kikelek magamból, akkor tényleg nagy butaságok lettek leírva. Amik persze a bibliától távol állnak. Nem szeretek senkit lehülyézni.

A ne ölj, azt jelenti, hogy önkényesen ne vedd el mások életét. Én nem hiszem el, hogy ha valaki ezt tette, akkor még lehet hívő, utánna meg pláne nem.
Vagyis hívő ember nem veszi el mások életét, és aki pedig ölt, nem lesz hívő. Max. vallásos.
Ez a hitem.

És az orbitális butaságok miatt azért akadok ki, mert félrevezethet másokat.

Még annyit, hogy a hit nem elég.

[ Szerkesztve ]

2007-05-06 óta itt!

(#7756) kymco válasza dudika10 (#7751) üzenetére


kymco
veterán

Nincs félrefordítva... csak aki nem akarja, az nem érti... ennyi.
De nem részletezem, mert láthatóan csupán azt élvezed, hogy vitatkozhatsz... ez pedig kevés nekem ahhoz, hogy folytassam... nem vagyok játékszer, még ha annak is látszom (max a családomnak)

www.refujvaros.hu

(#7757) JJános válasza Dalai Láma (#7746) üzenetére


JJános
addikt

Értem én. Vagyis kiválogatod mi az ami tetszik, és azt is ami nem.
És mi meg alkalmazkodjunk hozzá?

2007-05-06 óta itt!

(#7758) ollie válasza JJános (#7755) üzenetére


ollie
MODERÁTOR

Pedig még egy gyilkos is megtérhet, valamint egy "hívő" is veheti el mások életét véletlenül (pl. baleset).

***

(#7759) kymco válasza JJános (#7752) üzenetére


kymco
veterán

A magszedő példázata is arról szól, hogy csak kevesekben terem az elvetett mag... a többségben vagy meg sem fogan vagy elpusztul a termő élet előtt...
És sorolhatnám még pld Jézus kemény szavait, ami arról szól, hogy ketten együtt őrölnek, az egyik felvétetik, a másik nem stb....
Csak ha az ember vak akar maradni, akkor az is lesz...

www.refujvaros.hu

(#7760) Dany007 válasza Dalai Láma (#7750) üzenetére


Dany007
veterán

Nem, ennyire nem akartam elszaladni az alap kérdések felé. Ehhez azért nem volt eléggé átgondolt az a hszem. Csak úgy, kijött belőlem...
De ettől függetlenül igen érdekes kérdések.
És biztos vagyok benne, hogy nem betarthatatlanok. Csak számolni kell az emberi személyiséggel és az azt befolyásolni képes tényezőkkel is.
Azért mert egy törvény betartható, még sokan megszeghetik. Illetve benne van a lehetőség eleve.

@#7756) kymco : nagyon ingerült vagy manapság. Ne vedd ennyire magadra mások mondandóját. Biztos vagyok benne, hogy semmi személyes nincs benne és nem is volt cél :)

@#7761) JJános: ja, tényleg. =/

[ Szerkesztve ]

(#7761) JJános válasza Dany007 (#7719) üzenetére


JJános
addikt

A gyilkosság, és az öngyilkosság van a legmeszebb Isten országától.
Persze utánna nem megy a mennybe, csak te gondolod így. A pokolba megy.
Lukács evangéliuma 16, 22-23.

2007-05-06 óta itt!

(#7762) JJános válasza ollie (#7758) üzenetére


JJános
addikt

Én a szándékosról beszéltem.

2007-05-06 óta itt!

(#7763) kymco válasza JJános (#7755) üzenetére


kymco
veterán

Szerintem a lator Jézus mellett elég gázos figura volt, de megtért... és nem számított, hogy miért jutott a kivégzőhelyre... vsz köztörvényes gyilkos volt.... Mózes is embert ölt...
Megtérni minden bűnből lehet... mert a kegyelem erősebb minden emberi nyomorúságnál... csak élünk-e vele...
Egy kis seb is válhat halálossá, ha elfertőződik és nem kezeli orvos egy hatalmas halálos korból is ki lehet gyógyulni orvosi segítséggel.

www.refujvaros.hu

(#7764) JJános válasza kymco (#7759) üzenetére


JJános
addikt

Így van! Örülök, hogy ha nem is mindenben, de van egyetértés köztünk. Nem értem, de miattam állandóan lángol a topic. Ha meg nem jövök, alig mozdul.
Azért azt a nemzetségi táblát légyszi kutasd meg nekem. :)

7763. Igen, bár nem is azt mondom, hogy nincs ilyen, csak én nem hiszek benne.
Bár én úgy gondolom, hogy valami felkelésben vett részt, és katonákkal csatázott.

Nem szántszándékkal ölt, és nem kiszemelte az áldozatát, hanem a csata, összecsapás hevében.

[ Szerkesztve ]

2007-05-06 óta itt!

(#7765) dudika10 válasza kymco (#7756) üzenetére


dudika10
veterán

"csak aki nem akarja, az nem érti..." Én máshogy értem mint Te, mert a mondatban megvan a lehetőség arra, hogy másképp értsem. Ennek ellenére értem a mondatot (írtam már erről egy sort feljebb).

Szomorú, hogy úgy gondolod, hogy élvezem, hogy vitatkozhatok, ezek szerint rossz stílusban írok, legközelebb figyelek majd. :R

JJános: engem például pont azok vezetnek félre amiket akkor írsz amikor kikelsz magadból. :)

Prodipe Pro 5 aktiv hangfalpar elado.

(#7766) JJános válasza Dalai Láma (#7711) üzenetére


JJános
addikt

Abban az értelemben nem vagyok keresztény, és vallásos, amire te gondolsz. Dw az is igaz, hogy ezek egyike sem üdvözít.
Én hívő vagyok. Az a dolgom, hogy hirdessem a helyes utat. Rövid uval, vagy hosszúval nem lényeg.
Az igazság a lényeg.

2007-05-06 óta itt!

(#7767) JJános válasza dudika10 (#7765) üzenetére


JJános
addikt

Példát írj, és ne közhelyet.
Amikor kikelek magamból, nem én írom a butaságokat, ne hogy félre értsd!

[ Szerkesztve ]

2007-05-06 óta itt!

(#7768) dudika10


dudika10
veterán

Én a magam részéről befejezem a vitát.
Úgy érzem, hogy nem rendelkezem megfelelő tárgyi tudással 10 év tanulás után ahhoz, hogy tovább tudjak értelmesen vitatkozni.
Van jobb dolgom is, mint olyan vitában részt venni, ahol mindenki meg van győződve róla, hogy igaza van, holott amennyire én tudom itt senki nem Isten tehát mindenki tévedhet, de megint én vagyok a hülye nyilván.

Még egy megjegyzés: ami a Biblia félreértelmezhetőségét illeti: nekem sikerült teljesen másképp felfogni egyes részeket mint másnak (és úgy véltem felfedezni, hogy másoknak is volt olyan téma, ahol ugyan azt a mondatot kétféle módon fogták fel) innentől számomra teljesen világos, hogy könnyen félre lehet értelmezni. Aki ezt nem látja, az szerintem gondolkozzon el rajta. Bár lehet, hogy megint én vagyok a hülye.

További szép napot és jó vitatkozást mindenkinek és béke! :R

Prodipe Pro 5 aktiv hangfalpar elado.

(#7769) Dalai Láma válasza JJános (#7757) üzenetére


Dalai Láma
őstag

Szó sincs erről. Sokkal inkább arról, hogy mindent úgy értelmezek, ahogyan azt kell. És ahogy lehet. Nem hiszem, hogy valóban Ádám volt az első ember neve, és azt sem, hogy az ördög beszélő kígyó formában kísértette volna meg őket. Mint ahogyan azt sem, hogy kettejüknek egy kertből kellett kimenekülniük, amely kert ma a Földön nem is létezik. Nem gondolom, hogy valóban egy cet gyomrában töltött volna Jónás próféta napokat.

Ellenben hiszem Jézus csodatetteit, a halálát és feltámadását. Hiszek Istenben, bízok benne, bensőséges, személyes a kapcsolatom vele. Ami egy hihetetlen nagy dolog, mert ez azt jelenti, hogy Ő szóba áll velem.

''Ugrott apósom, nagy régi sólyom, mindene az illegalitás''

(#7770) Dalai Láma válasza dudika10 (#7768) üzenetére


Dalai Láma
őstag

A hit az meggyőződés. Nyilván az én hitembe nem fér bele az, amit JJános hisz. Mert meggyőződésem szerint sok mindenben téved. Ő ugyanígy van velem.

Amit tenni lehet, az az, hogy megértjük, nem fogjuk tudni meggyőzni egymást, és kulturáltan beszélünk a magunk, és egymás hitéről, vallásáról. Arról, hogy ki mit hogyan és miért gondol, vall, hisz, tesz.

Annak semmi értelme sincs, ha leírjuk, hogy a másik mekkora ostobaságot ír le. Van, akit a tények sem győznek meg a hite tévességével kapcsolatban. Ez esetben is kár erőlködni. Inkább egészen más síkra kell terelni az eszmecserét. Szvsz.

''Ugrott apósom, nagy régi sólyom, mindene az illegalitás''

(#7771) JJános válasza Dalai Láma (#7769) üzenetére


JJános
addikt

"Szó sincs erről. Sokkal inkább arról, hogy mindent úgy értelmezek, ahogyan azt kell. És ahogy lehet."

Inkább ahogy neked tetszik. :((( És itt fejezzük is be,

2007-05-06 óta itt!

(#7772) Noddy válasza dudika10 (#7768) üzenetére


Noddy
senior tag

Csak egy kicsit vonulok félre és erre úgy felpörög a topik :)

A megtéréshez nem kell teológusnak lenni. A hitben való élethez kell alaposan ismerni a Bibliát. És mivel senki nem születik Kálvinnak ezért van szükség gyülekezetre, presbitériumra, istentiszteletre, bibliaórára.
Ahogy az egyik barátom mondta Jézus ezt jól ki van találva.
Persze ahogy Pál is írta a megtért emberek képletesen olyanok minta csecsemők, nem mindegy hogy mivel táplálkoznak és idővel komolyabb "eledel" is szükséges a számukra. És biztos hogy egy "kis korú" keresztyén nem úgy beszél mint egy tapasztaltabb.

Látom előjött az ijesztgetős téma is. Ha mesének tartod akkor mit akadsz fenn rajta? De ha a lelkiismeretedet piszkálja akkor nem bennünk van a hiba.

Jesus my savior, not my religion. - Jéghegy nem talál ibolyát.

(#7773) JJános válasza Dalai Láma (#7770) üzenetére


JJános
addikt

". Ő ugyanígy van velem."

Nem én vagyok így veled, hanem a biblia.

2007-05-06 óta itt!

(#7774) JJános válasza dudika10 (#7768) üzenetére


JJános
addikt

A biblia nagy részét nem lehet félreérteni. A legfontosabban az igazakkal együtt ugyanazt mondjuk. Csak ti katolikusok gondolkodtok másként.

Béke.

2007-05-06 óta itt!

(#7775) csemberlen válasza dudika10 (#7751) üzenetére


csemberlen
őstag

ebben a mondatban sehol nem mondja Jézus, hogy az adó jár a császárnak.
Ha megvizsgálod a szövegkörnyezetet akkor egyértelmű, hogy Jézus egy pénzdarab kapcsán mondja el ezt a szemléltetést. Máté 22: 15-21

Hja kérem az élet nem egy habostorta

(#7776) csemberlen válasza JJános (#7752) üzenetére


csemberlen
őstag

János, ne haragudj, de ki kell jelentenem, hogy bár sok gondolatod helyes, mégsem vagy Jehova Tanúja, hiszen nem vagy a szervezet tagja, ahogy le is irtad.
Muszály vagyok itt ezt leirni, mert a stilusod, és néhány gondolatod messze van attól amit sok millió testvér a világban elfogad. Remélem nem fogadod ellenségesen ezt a kiigazitást, és bizom benne, hogy sikerül még közelebb kerülnöd a Teremtöhöz.

Hja kérem az élet nem egy habostorta

(#7777) kymco válasza dudika10 (#7765) üzenetére


kymco
veterán

Könnyen lehet, hogy túloztam, és rosszul ítéltelek meg... ha így lenne, elnézést kérek!

www.refujvaros.hu

(#7778) JJános válasza csemberlen (#7776) üzenetére


JJános
addikt

Nem haragszom. Nem tudok minden felekezetnek megfelelni, de a bibliára nagyon figyelek, hogy egyezzek vele. Béke.

2007-05-06 óta itt!

(#7779) JJános válasza Dalai Láma (#7770) üzenetére


JJános
addikt

Miről beszélsz? Milyen tényeket, érveket írtál le?
Ugyanúgy tolod, mint egy ateista, érvek hivatkozások nélkül, tényként említve meg dolgokat. Például, mint az evolúciód. Meg a makogás. Van itt pár hívő ember. Nevezd meg melyik tudja elfogadni irományaidat! Vagy nevezzél meg ateistát.
Nyomatod itt ész nélkül, én meg ne akadjak ki?
Mit méltatlankodol állandóan a személyemmel? Gyerünk elő a farbával.
Nem is ismered a bibliát.

Ami vádat ellenetek leírtam, azok melyike nem igaz, vagy melyik nem áll összhangban a bibliával?
Te ne beszélj a bibliáról, és Istenről! Csak mert nem vagy hiteles! Érthető?
Nem vagy h-i-t-e-l-e-s !

Egyik részét elhiszed, másik részét meg nem. Ez nem a tetszik, nem tetszik alapon működik emberke! Fejezd abba nevem írogatását! Felelj meg! Vagy legyél csendben.

2007-05-06 óta itt!

(#7780) Dany007 válasza JJános (#7779) üzenetére


Dany007
veterán

Ahogy látom megint kiakadtál... =/ :U
Ez csak egy fórum, ahol beszélgetünk. A téma mind1, nem szabad, hogy a személyes érzelmek befolyásoljanak.
Nekem már sokszor volt olyan, hogy egy topicban xy kolegával jól összevesztünk, osztottuk egymást ahogy azt kell, közben meg egy teljesen más topicban megegyezett a véleményünk, és egy harmadik embert közösen próbáltunk meggyőzni, ill felvilágosítani.
Szóval ez itt nem személyes dolgokról szól.
Próbáld úgy felfogni mint egy kérdez feleleket :) Ez csak egy vita, ahol mindenki elmondja a véleményét és kész. Ha nem sikerül érvényesíteni az elképzelésedet hát sebaj... Másik topicban majd ti is "egyoldalon" lesztek :)
Amúgy pont ez az, amit el kéne felejteni. Hogy nincsenek oldalak. Csak beszélgetünk személyes érzelmek nélkül. Azért mert itt nem értetek egyet valamiben az még nem jelent semmit. Megbeszélitek azt kész, ez van.

(#7781) dudika10 válasza kymco (#7777) üzenetére


dudika10
veterán

Ugyan, semmiség, fátylat rá, valószínű én használtam rosszul a kifejezéseket a kis ingerültség miatt. :)
Nem is a Te hozzáállásoddal volt/van problémám. Általánosságban azzal, hogy sokan azt hiszik itt, hogy tévedhetetlenek, szép dolog a hit, de akármennyire is vizsgálja az ember vannak mindenben kérdéses dolgok ahova a saját emberi felfogása szerint odaképzel valamit. Ez nem lesz soha tökéletes, de ez alapján kijelenteni, hogy aki nem ezt hiszi az elkárhozik, na ez nekem megemeli picit a vérnyomásom. Mintha nem Isten döntené el ki kárhozik el és ki nem.

Noddy: nem maga az ijesztgetés zavar, hanem ahogy elő van itt adva (ld.: 2 sorral fentebb).

Dalai Láma(#7770): első bekezdéssel teljesen egyetértek. Csak míg Te ezt elismered az Ő stílusa eléggé elutasító a másik véleményével szemben. A többivel is egyetértek.

Na moderálom magam ismét egy kis időre. :B

Prodipe Pro 5 aktiv hangfalpar elado.

(#7782) Noddy válasza Dany007 (#7780) üzenetére


Noddy
senior tag

Igazat kell adnom Dany007-nek. Nyugi :)

Nekem is elég sok időbe tellett mire a teremtést eltudtam úgy fogadni, ahogy a Bibliában van. Nem könnyű, pláne ebben a mostani világban. De sok tudóssal tudtam erről beszélgetni (hívővel, nem hívővel), és megtaláltam azt a választ ami nem zavar a hitemben és mégis kellően "tudományos".

Jesus my savior, not my religion. - Jéghegy nem talál ibolyát.

(#7783) Dany007 válasza Noddy (#7782) üzenetére


Dany007
veterán

"megtaláltam azt a választ ami nem zavar a hitemben és mégis kellően "tudományos"."

Akkor ezt akár el is mesélhetnéd nekünk! :K
Elég nyitottnak tartom magam. Bár a teremtéstörténet, amit elolvastam (itteniek javaslatára) elég abszurdnak tűnt. Így kíváncsi lennék, hogy lehet kellően tudományos válaszokat találni.

"Igazat kell adnom Dany007-nek."
Ugye, hogy nem olyan nehéz az? ;]

[ Szerkesztve ]

(#7784) JJános válasza Dany007 (#7780) üzenetére


JJános
addikt

Kiakadtam, de teljesen igazam van.
Amit leírtam, még ha kemény is, de fedi a valóságot. Velem foglalkozik, hogy én milyen vagyok, miközben cáfolni próbálja a biblia szavait, de érvek nélkül.

2007-05-06 óta itt!

(#7785) Dany007 válasza JJános (#7784) üzenetére


Dany007
veterán

Okés, de te (is) viszont Vele foglalkoztál, nem pedig azzal amit írt. A kettőt nem szabad egybemosni.
Kérj tőle érveket. Bizonyítékot, idézetet, akármit.
De azzal te se vagy előrébb, hogy megmondod neki, hogy nem hiteles. Ez sem érv, hogy te mondod neki, hogy nem hiteles mert te úgy gondolod.
Te sokat idézel a szentírásból. Azok jó érvek hasonló szituációban. Kérd tőle te is ezt, teljesen higgadtan. Aztán meglátod, hogy mi lesz.

(#7786) JJános válasza dudika10 (#7781) üzenetére


JJános
addikt

Te is ám csak tolod. Érvek? Elutasító vagyok? Nem! Nem vagyok elutasító csak következetes. Nem utasítlak el. Figyelj oda mit mondasz.

"Sokan azt hiszik itt, hogy tévedhetetlenek, szép dolog a hit, de akármennyire is vizsgálja az ember vannak mindenben kérdéses dolgok ahova a saját emberi felfogása szerint odaképzel valamit"

Kiről beszélsz? Ki képzel oda valamit? A vérnyomásoddal méred az írásokat. A biblia a tükör, miért nem nézel bele? Miért kell a vakvilágba nyomatni, ezt a szöveget.
Az egyetlen amit felhoztok ellenem az a stílusom. Ne legyek mérges, amikor ilyet leírtok? Rajtam köszörülitek a nyelvetek? Emberke gondolkodjál el ezen.
Érvet tudsz felhozni, vagy csak szubjektivitást?

Nem haragszom rátok, csak nehezen viselem ezt a néha fölényes beszédet, és a nyomatást.
Nem fogadod el a biblia szavait? Akkor innentől nincs mit megbeszélnünk. Akkor ez innentől nem vita. Az ateisták is többet gondolkodnak Isten beszédén mint ti.

Béke.

[ Szerkesztve ]

2007-05-06 óta itt!

(#7787) JJános válasza Dany007 (#7785) üzenetére


JJános
addikt

Nem én gondolom úgy. Hanem egy részét elfogadja, más részét nem. Nekem innentől nem hiteles.

Ez ilyen egyszerű. Ha nem így van, írja le. Ha meg így van, ne velem foglalkozzon.
Nem én ítélem meg őt, ez tény. Olvass vissza. A makogó majomig.

2007-05-06 óta itt!

(#7788) dudika10 válasza JJános (#7786) üzenetére


dudika10
veterán

Teljesen fölöslegesnek tartom, hogy a Bibliát idézzem, ugyanis az én elképzeléseim szerint ami le van benne írva az nem szó szerint értelmezendő. Nem hiszem, hogy Isten magyarul beszélgetett Ádámmal és Évával és közöttük járt-kelt a paradicsomban, hogy a kígyó almát adott Évának és az volt az első bűn, hogy Éva evett az almából és utána Ádám is evett az almából. Nem hiszem, hogy Noé minden állatból megmentett egy párt és az összes többi elpusztult.

A félrefordításról is elmondtam már a véleményem. Az arámi nyelv egy kihalt nyelv elég régóta, könyvet nem lehet pontosan fordítani még angolról se, nemhogy egy rég kihalt nyelvről.

A Bibliát is emberek írták, a katolikus egyházban pedig emberek válogatták össze, hogy mi az ami kánoni és mi az ami nem.

Ennek ellenére hiszek Istenben és hiszem, hogyha igazul élem le az életem üdvözülhetek attól függetlenül, hogy nem szóról-szóra értelmezem a Bibliát mint Te és nem hiszem azt, hogy biztos az a legjobb amit én hiszek.

Engem pedig az idegesít, hogy Te kijelented, hogy senki nem üdvözülhet, csak az aki azt hiszi amit Te, mert le van írva a Bibliában. Még mindig úgy gondolom, hogy ezt a döntést hagyd meg Istennek légyszíves. Szerintem pedig se a buddhistákra se a zsidókra és még az ateistákra se a pokol vár amennyiben úgy élik le az életüket. Én meg ebben hiszek, és bár egy ember se írta le sehol hogy ez így van én mégis így gondolom, hagyd meg nekem ezt a hitet.

Légyszíves magyarázd el a tudósoknak akik a Cernben dolgoznak, hogy hiába ütköztetik a részecskéket, nagy bumm nem volt hanem Isten 6 nap alatt teremtette a világot és a 7. nap megpihent. (Minek kellett neki pihenni? Mindenható, nincsenek emberi korlátai mint a fáradtság...)

Prodipe Pro 5 aktiv hangfalpar elado.

(#7789) Dany007 válasza JJános (#7787) üzenetére


Dany007
veterán

Az előzőben tényleg igaza van dudikának!

Elvégre gondolj csak bele.... (itt jönnek az érvek : )
Láttad te már valaha a Bibliát? Fogtad te már a kezedben?
Mert én nem hiszem. Csak a másolatát! Az eredetit el se tudnánk olvasni.
Szintén gondolj bele, hogy az eredeti Biblia ~ 2000 éves. És azon a bizonyos híres arámi nyelven íródott. És nem elég, hogy 2000 éve írták, ahogy az sem hogy már rég kihalt nyelv, de ráadásul teljesen más karaktereket használ, mint a mostani írásunk.
És akkoriban még hírében se volt olyan, hogy nyomda!
Ami azt jelenti, hogy az előbb említett 'mocskosul nehéz' nyelvezetet nem tudták másképp továbbadni, mint kézírással!
A nyomdagépet az 1400-as évek közepén találták fel! Gondolj bele (újfent) hogy ez azt jelenti, hogy 1500 éven át (kisebb kezdetleges eljárásokat kivéve) nem volt más lehetőség a Biblia sokszorosítására, mint kézzel átírni az egészet. 1500 éven át... Tudod te mennyi idő az? :) Rengeteg...
Szerinted abból a nehéz nyelvezetből évszázadokon át a világ összes nyelvére lefordított írás szó szerint ugyan az marad, mint a 2000 évvel ezelőtt írt eredeti?
Mert én ezt abszolút nem tartom lehetségesnek. Kizárt dolog...

Félre ne értsd. Nem azt mondom, hogy a lényege, mondanivalója nem egyezhet meg a 2000 évvel ezelőtti eredetivel. Hanem azt, hogy szó szerint mondatról mondatra a fentiek leírtak alapján nem lehet ugyan az.
És akkor még azt hozzá se vettük, hogy bizonyos szavaknak akkoriban teljesen más jelentése volt, mint maiaknak.

[ Szerkesztve ]

(#7790) JJános válasza Dany007 (#7789) üzenetére


JJános
addikt

Emberek, ez butaság. Isten azt mondta, hogy itt van ez a biblia. Én garantálom, hogy ami oda le van írva, az neked mindenre elegendő. Hasznos a tanításra, feddésre, jobbításra, mert ez az élő ige, ami testé lett. Felfogható? Isten garantálja, hogy nem kell vizsgálni, hanem olvasni.
Innentől minden bibliát el nem fogadó csak süketel, és ez az amitől hányok.

Ezt nem tudom elfogadni. Érthető? Ergo, innentől az illető se Istenről, se a bibliáról ne beszéljen.
Innentől jön a zagyvaság, a katyvasz, ennek értelme nincs. Ez hitetlenség. Mars az ateista topicba.

[ Szerkesztve ]

2007-05-06 óta itt!

(#7791) Dany007 válasza JJános (#7790) üzenetére


Dany007
veterán

De nemérted?:)
Én elhiszem, hogy garantálja, hogy az van, ami oda le van írva. De ez csak az eredeti Bibliára igaz. Nem az 1 milliárd 645 milliomodik 1500 éve írt másolatára!
Itt most nem arról van szó, hogy a 2000 éve írt Bibliában szó szerint vannak írva a dolgok vagy sem. Hanem, hogy amiért ennyi ideje másolják, kezdetleges módszerekkel, meg össze vissza fordítódott egyik nyelvről a másikra, ezért több, mint v.színű, hogy valamennyit változott. Lett némi különbség a nyelvekben az elmúlt 2000 évben...

[ Szerkesztve ]

(#7792) Dalai Láma válasza Dany007 (#7791) üzenetére


Dalai Láma
őstag

Valószínűleg túl nagy félrefordítások nincsenek benne. Az eredeti is megvan, legalábbis a korai másolatokból néhány. Azok bármikor újra fordíthatók, és ezt meg is teszik, az újabb Bibliák talán kicsit pontosabbak is, mint a Károli -féle.

Hitem szerint nem egyformán kell értelmezni az egyes könyveket, amint nem is egy ember írta azokat. Van, aki szimbólumokban írta le az üzenetet, van, aki nagyon pontosan, valósághűen. Általában a jelenben és a jelenről szóló írások pontosak, a múltról is azok, ha ez szükséges. a távoli múlt és a jövő azonban sokszor szimbólumokkal íródik le.

De ezt oly sokszor leírtam már. Ez a szimbolika meg is van fejtve, én is meg tudtam fejteni, nem bonyolult. Jézus kenyér szaporítása nem emljthető közös nevezőn ezzel, mert az egyik megtörtént eseményre pontosan utal, a másik pedig szimbólumok által egy egészen általános, örökérvényű dologra.

''Ugrott apósom, nagy régi sólyom, mindene az illegalitás''

(#7793) kymco válasza Dany007 (#7791) üzenetére


kymco
veterán

A Holt tengeri tekercsek igazolják, hogy a "milliónyi" másolás nemigen okozott minőségromlást. Akkoriban ez nagyon felelősségteljes munka volt. Aki hibát vétett, az félretette az elrontott papiruszt, és újrakezdte az írást. Ebben nagyon profik voltak. Meg abban is, hogy a szűkös írásbeliség miatt nagyobb szövegeket voltak képesek szó szerint megjegyezni... Ez a képesség az emberben az írásbeliség elterjedésével jelentősen visszafejlődött, de a "primitív" kultúrákban ma is hihetetlen memóriájú átlagemberekkel lehet találkozni.

(Ha az írásbeliség miatt elveszett a jó memorizálási képességünk, mit vesztünk el az internet révén? :) )

A fordítások meg elég jók, csak hát a nemzeti nyelvek nem minden kifejezésre adnak tökéletes megoldást. Mindig is probléma marad hogy a Bibliát tartalmi hűséggel közelítsük meg, ahol akár egész mondatok teljesen másképp álljanak, de a lényeg mai kifejezésmóddal legyen kifejezve, vagy szöveghűséggel, amikor is bár a szövegfordítás korrekt, amennyire az adott nyelv engedi, de mivel csak az szerepel, ami a Bibliában, se több, se kevesebb, esetenként meg kell magyarázni az adott szakaszt.
Mindenre van példa. Van már nem szöveg, hanem tartalom hű biblia fordítás, igaz nem magyar, hanem angol nyelven... A szöveg hű fordítást pedig ti is idézni szoktátok, nos a Biblia Tanács által kiadott verziónak van egy kiegészítő magyarázatokkal ellátott változata... Ahol a a lábjegyzetek segítenek megérteni egy-egy már nehezebben érthető rész hátterét, pld a kor szokásos földművelési szokásainak ismerete segít megérteni a magvető példázatának képi világát. Akkor ez magától értetődő volt, mert mindenki vagy gyakorolta ezt, vagy gyakran látott magvetőt... Ez ma már nem hétköznapi dolog....

Egyébként nagyon minimális a különféle nyelveken való fordítások tartalmi különbözősége. Aki nyelveket jól ismer érdemes párhuzamosan olvasni több nyelven... ahelyett, hogy belezavarodna az értelmezések kavalkádjába, az eltérő nyelvi változatok max kiegészíthetik, gazdagíthatják a tartalmat úgy, hogy nem változtatják meg....

www.refujvaros.hu

(#7794) JJános válasza Dany007 (#7791) üzenetére


JJános
addikt

Ne haragudj! Én nem értem?
Ha Isten a garancia, mindegy hányszor fordítják le, a lényeg ugyanaz lesz.

És olyan nincs, hogy amit akarok másként értelmezek. Ez hitetlenség, és az ateista topicban a helye.

2007-05-06 óta itt!

(#7795) JJános válasza kymco (#7793) üzenetére


JJános
addikt

Igen, ez az igazság. A bilia apró nehezen érthető dolgokba kutatható. A főbb dolgokat pedig bármelyikből meg lehet érteni.
Nekem is van református bibliám, és King James. Ha valamit nem tudok, akkor azokat nézem át elősször.

Innentől a bibliát nem értelmezi kell, hanem olvasni. :D

2007-05-06 óta itt!

(#7796) JJános válasza Dalai Láma (#7792) üzenetére


JJános
addikt

Példákat. Mert ez így összemosás. Amit akarsz másképp érted, amit meg nem akarsz, azt nem. Ez így nem egyenes, és hitetlenségre, önkényességre vezet.

2007-05-06 óta itt!

(#7797) euchi válasza Dany007 (#7789) üzenetére


euchi
aktív tag

Bár a másolást illetően lehet némi igazság abban amit mondasz, hiszen az eredeti írásokkal nem rendelkezünk, de szerintem ez az a pont, ahol nem érdemes belekötni a Bibliába. Ha belegondolsz, pont az a sok másolat a biztosíték, hogy nagyjából azt kapjuk vissza amit eredetileg megírtak.

kymco:
Erre nem reagáltál.

Egy napig nem nézek be ide és elszáguld mellettem a topik. :)

(#7798) Dany007 válasza euchi (#7797) üzenetére


Dany007
veterán

Igen, voltaképp egyet kell értenem Kymcoval.
Elég jó magyarázatot adott. Ezért nem is tudtam rá mit írni, annyi hogy okés kicsit kevés lett volna : )
De azért vannak fenntartásaim :)
Ahogy dudika is írta, az évszázadok alatt nyelvről nyelvre fordították. Tehát nem az eredetit fordították le angol magyar stb-re, hanem először erre a nyelvre, aztán arra, aztán amarra stb... Másrészt bizonyos szavak jelentése erősen megváltozhatott az évek folyamán, bár ahogy látom erre is van 'megoldás'.
Amúgy nem mondtam azt sose, hogy lényegi részben talán eltérne az eredetitől, csupán azt, hogy szó szerint biztos nem egyezik meg.

A különböző kifejezések közti különbséget meg már simán a mai angol - magyar között is észre lehet venni. Most hirtelen nem jut eszembe jobb példa, 'have a good meal'. Tisztán fordítva ez annyi, hogy legyen jó ételed. Magyarba fordítva mivel ez egy kifejezés azt jelenti, hogy jó étvágyat. Tehát ilyesmi eltérésekre is gondoltam a Bibliával kapcsolatban.

(#7799) Dalai Láma válasza JJános (#7796) üzenetére


Dalai Láma
őstag

Példákat? Mire? Ezerszer leírtam már szépen, hosszasan kifejtve, keress vissza rá.Körülbelül két hete is leírtam ismét, ha jól emlékszem.

Nem akarat kérdése, hogy mit hogyan értek. A történet így és egyedül így kerek. Abban nem fogok hinni, ami kézzel fogható bizonyítékoknak is ellent mond. de nem is kell, mert a Teremtés könyve nem úgy szól arról, ahogyan gondolod. Le van írva benne, hogy 6 nap alatt teremtette, és milyen fázisokban, meg hogy a kert melyik fájáról nem volt szabad enniük... Minden jelkép. A fa, a döntés, a kígyó, Ádám, Éva, Káin és Ábel.

De minek írom le neked, úgyis ismerem már a reakciódat. Katyvasz, tévút, hazugság, ostobaság. Ez az én hitem. A személyes, őszinte és mély hitem. Ha mást nem tudsz, legalább ezért add meg a kellő tiszteletet. Már csak azért, mert ez az én mély hitem.

''Ugrott apósom, nagy régi sólyom, mindene az illegalitás''

(#7800) JJános válasza Dalai Láma (#7799) üzenetére


JJános
addikt

Akkor egyetlen igét írj le nekem, hogy hogyan érted.
Máté 23,9.

2007-05-06 óta itt!

Útvonal

Fórumok  »  Társadalom, közélet  »  Vallás
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.