Hirdetés

2024. március 29., péntek

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  Társadalom, közélet  »  Vallás

Hozzászólások

(#501) Dare2Live válasza emitter (#499) üzenetére


Dare2Live
nagyúr

hitről disputálni nagyon nehéz.

Nemis tudom milyen plt hozzak.....: Ott van pl az evolúció amire 1001''bizonyíték'' van. No az pl nembizonyíték a templomba járók egy részének a másik része meg bőven eltudja képzelni, hogy igen és a teremtésben az 1nap aznem 1nap hanem esetleg évmilliárdok.

ésahogy látom a 2tábor bár ugyanabban hisznek semennyire se tudja meggyőzni a másikat. Valszeg világosabb bizonyíték kéne mint az a k* sok csont vagy tudomisén....

Szóval hitről disputálni nagyon nehéz. :)

don't look up, don't look up, don't look up, don't look up, don't look up, don't look up, don't look up...

(#502) Dalai Láma válasza emitter (#497) üzenetére


Dalai Láma
őstag

Úgy gondolom, amint egyre közelítünk Jézus korához, annál pontosabb. Illetve amit az akkori korban a múltról írtak, az messze nem olyan pontos, mivel nem is ismerték akkoriban a teljes világot. Amit akkoriban a jelenről írtak, az nyilván sokkal pontosabb és hitelesebb. Az újszövetségben is ez a helyzet. Csak ott ugye szájhagyomány útján járt az infó 50-70 évig, mire leírták. Nyilván, ez is messze pontosabb annál, amit az Ószövetségi író ír a teremtésről, ami az ő korát isévezredekkel megelőzte. Így van ezzel Lukács is, minél messzebb megy a múltba, annál pontatlanabb. Jézus életéről elég pontos információink vannak. Ott sem biztos, hogy ugyanazokat a szavakat használta, hiszen a 4 evangelista leírása is eltér bizonyos mértékig. Van, amelyikük a mennybe menetelt meg sem írja. Például János és Máté evangéliumában. A megfogalmazás pedig más mindegyiküknél. Akkor te melyiket veszed szó szerint? Pedig többen is ugyanabból a forrásból, vagy részben egymás írásaiból dolgoztak.

''Ugrott apósom, nagy régi sólyom, mindene az illegalitás''

(#503) Dalai Láma válasza Dare2Live (#501) üzenetére


Dalai Láma
őstag

Ezzel csak az a gond, hogya csontok, leletek milliói nem hit kérdése. És sehogyan sem befolyásolja a hitet. Az egy hiba a vitában, ha olyan területre is behozzuk a hitet, ami nem hit kérdése. Nem hit kérdése, hogy mitől megy az autó. Nem hihet az ember abban, hogy angyalok hajtják az autóját, mikor saját szemével is láthatja, hogy benzin, és fém alkatrészek működtetik. Az ilyen kérdések nem hitbeli kérdések. Persze hihet ilyesmit az ember, de 5 éves kor fölött már lehet, hogy megmosolyogják érte. Amit látok, érzek, tapasztalok, azt minek olyannal magyarázni, amit nem látok, nem tapasztalok, és nincs rá bizonyítékom. Ráadásul értelme sincs, mert az előző verzió is ugyanúgy teret hagy Istennek, mint ez a második lehetőség. Csak az egyik logikus, bizonyított, a másik meg az ellentéte. Miért csinálna Isten mindent fordítva, mint ahogy az általa kreált törvények diktálnák? Akkor miért ilyen törvényeket alkotott?

''Ugrott apósom, nagy régi sólyom, mindene az illegalitás''

(#504) Dare2Live válasza Dalai Láma (#503) üzenetére


Dare2Live
nagyúr

Nem, nekik a csontok nem leletek és ezáltal nem bizonyítékok az evolúcióra.

A kérdéseidet pedig nem nekem kell föltenned úgyérzem.....

don't look up, don't look up, don't look up, don't look up, don't look up, don't look up, don't look up...

(#505) lao ce válasza AnTomySm (#484) üzenetére


lao ce
aktív tag

bocsanat.

''Azzal kapcsoaltban, hogy Noé milyen állatokat vitt a bárkára.... Kitudja, lehet, hogy van még csoport, amit mi nem használunk, viszont Isten máshova sorolná őket''

szerintem eleg botranyos, hogy anno isten nem sorolta az allatok koze a szivszoritoan gyonyoru szivarvanyos nyergicet, a csodalatos rugalmassagu pumpua-t, es a barsonyos husu spiccet!
hol vannak azok a vakitoan tundoklo nyergice csordak, melyeket fentrol nezve olyan erzesed van mintha szivarvany takarna a foldet? miert nem lehet soha tobbet a kis fekete gomboc pumpua kolykokon nevetni ahogy a fak csucsaig ugralnak a madarakkal jatszva? mi haszna a recepteknek melyek a mezes husu spicszarnyat keszitik el, amelybol egyetlen falat is lecsillapitja a legnagyobb ehet es teljes izharmoniaval tolti be a szajat?

eltuntek.... vege, orokre.

nicht kompot

(#506) Dalai Láma válasza Dare2Live (#504) üzenetére


Dalai Láma
őstag

Valóban nem neked, de bízom benne, hogy olvassák, és nem szeretek néhány kérdésért új hozzászólást készíteni.

És tudom, sem a csontok, sem semmi ezt alátámasztó dolog nem felel meg nekik. Már csak azt tudnám, miért erőlködök még ezzel. Valószínűleg azért, mert ilyen jelenséggel még nem találkoztam, hogy valaki ennyire csőlátóan gondoljon valamiről valamit úgy, hogy a külvilágot és a valóságot figyelmen kívül hagyja. Engem azért is zavar ez, mert eléggé benne vagyok különböző természettudományokban, tanulom is őket, és ismeretterjesztő szinten is érdekelnek. Mindezt hívő vallásos, különböző keresztény vallásokhoz tartozó világviszonylatban elismert tudósoktól. És önmagamat is kereszténynek tartom, nem csak mert megkeresztelkedtem, hanem mert próbálok úgy élni -még ha rengetegszer nem is sikerül saját gyengeségem miatt.

Lehet, hogy ezt sem neked címezve kellett volna.

''Ugrott apósom, nagy régi sólyom, mindene az illegalitás''

(#507) kymco válasza Dare2Live (#500) üzenetére


kymco
veterán

[link] 1 mp google

www.refujvaros.hu

(#508) lao ce válasza Dalai Láma (#506) üzenetére


lao ce
aktív tag

hozzafuznem, hogy olvastam par vitat az evoluciorol illetve ahhoz kapcsolod kerdesekrol komolyan felkeszult emberek kozott. ugy ertem etimologusok, regeszek, biologusok voltak es nem programozok meg adminisztratorok.
az evoluciot be lehet bizonyitani, de ahogy talan mar irtam is, sajnos nem a hulyeknek. nem azt allitom hogy aki nem erti/hiszi az hulye, hanem hogy nem volt alkalma, energiaja, vagy ideje megismerkedni a bizonyitassal... - esetleg vedeni kell a lelki egyensulyt.
egyebkent amirol en tudok: az egyik bizonyitas sejtszinten belul van, a masik leletek + osztonok kombinacioval.
amugy az osztonok vilaga igen erdekes, tobbek kozott alkalmas ra, hogy kovetni lehessen vele szaporodasi kozossegek sorsat, ugyanakkor valaszt ad azokra a... felreertesekre mikor felruhazunk felnott emberi tulajdonsagokkal es osszetett erzelmekkel kisdedeket vagy allatokat. akarki aki legalabb alapszinten megismerkedik ezzel soha nem fog olyat gondolni tobbet hogy a roka ravasz, vagy a csecsemo 'megsertodik' es azert sir (azt hiszem valaki irta regebben).

nicht kompot

(#509) emitter válasza Dalai Láma (#502) üzenetére


emitter
őstag

Én meg azt nem bírom felfogni a te magatartásodban, hogy mit veszel alapul, amikor kétségbe vonod a Biblia régebbi részeinek hitelességét, valóságtartalmát... tényleg nehezen tudom megérteni, hogy magadat hívőnek mondod, de mégis, csak abban hiszel, amit te kiválasztasz magadnak (nem mondom, nagyon helyes és örülök neki, hogy hiszel Krisztusban és a megváltásban), de szerinted az apostolok és akár maga Jézus is így gondolkodott, hogy az ószöv-t nem kell komolyan venni, hiszen az ősrégen volt, ki tudja, mennyi zavaró/ferdítő hatáson ment azóta keresztül... mennyiből állna elhinni, hogy a hatalmas Isten (akit te is hiszel) képes arra, hogy az általa embernek lediktáltakat eredeti formájában, elferdítetlenül megőrizze.. :U ha neki ezzel célja volt, mert ez adta az emberiségnek isteni kijelentésként, akkor miért lett volna nehéz neki hibátlanul megőrizni az információt :F
Egyébként ha tudsz, hozhatnál vmi ''bizonyítékot'', hogy az ószöv. nem teljesen eredetien Isten szava.. mert ez így eddig nagyon csak a levegőben lóg...

Az evolúció milliárd éveivel kapcsolatban, megígérem neked, hogy felírom azokat a kérdéseket, amikre választ vártál tőlem, és mivel most nem tudlak kisegíteni ezzel, de nemsokára beszélek majd a témának hívő kutatóival, megpróbálok tőlük minél precízebb magyarázatot hozni a kérdéses témakörökre...

Ha gondolod, segíthetnél összegyűjteni ezeket.. amire én emlékszem:

-mit kell és mit nem kell szó szerint venni a Bibliából?
-ezzel kapcsolatosan: tényleg 7 nap-e a 7 nap?
-hány éves a világegyetem/Föld/emberiség? Természetesen tudományosan alátámasztva.
-volt-e özönvíz; ha igen, mekkora; magyarázható-e ez tudományosan?
-az ószöv-i nemzetségfákban szereplő nevek/életévek valósak-e, hogyan kell értelmezni ezeket?
-dínókkal kapcsolatban ez-az (mikor éltek, ha éltek; hogy pusztultak ki), mindez tud. érvekkel alátámasztva
-milyen a mai tudományos élet szereplőinek ''összetétele'', mennyi a ''vallásos''/istenfélő tudós; kell-e különbséget tenni a két oldal tudósai között ilyen szempontból; milyen tudományos tapasztalatokból/mérésekből ered a két oldal közti ellentét; kihegyezve a szénizotópos mérésre
-egy kicsit az evolúcióról: kialakulása mikortól (Darwintól, vagy már előtte?), mit is mond pontosan az ev., mit foglal magába, meddig megy el

ennyi jutott eszembe, de bárki feltehet ezzel kapcsolatban kérdést, felírom, és megérdeklődöm :) csak legyen rá elég idő majd a táborban :))

(#510) kymco válasza Dare2Live (#500) üzenetére


kymco
veterán

[link]
Első bekezdés:
2006.04.21 12:30 Rövid magyar nyelvű összefoglaló a WHO internetes oldalain megjelent fontosabb hírekből 1./ Az „Állítsátok meg a tuberkulózist” (Stop TB) közéleti személyiségek helyzetelemzésének és a jövőre vonatkozó stratégia kidolgozásának megszervezésével egyesíti az erőket annak érdekében, hogy Kelet-Európában megállítható legyen a tbc veszély. (Koppenhága, 2006. április 2.) Roberto Bettega olasz sportoló, a Juventus FC alelnöke, először beszélt nyilvánosan saját, a tbc-vel kapcsolatos élményeiről, és aláírta a „Stop TB” felhívást. A tbc Világnapján további sportolók is csatlakoztak a kezdeményezéshez. A Világnap alkalmából a WHO „Stop TB” igazgatója részletes tájékoztatást adott a meghívott szakembereknek, politikusoknak és olasz együttműködő partnereknek a tuberkulózis jelenlegi helyzetéről a világban. Európában a tbc komoly veszélyt jelent: a WHO becslése szerint, 2004-ben a tagállamokban csaknem 450 ezer új megbetegedés jelentkezett és 69 ezer tbc halálozás fordult elő. A fórum megrendezésével a WHO célja a figyelemfelkeltés, anyagi és erkölcsi támogatás megszerzése, és ezen keresztül a 2006-2015 „Stop TB” terv megvalósítása volt. A témáról bővebben a WHO honlapján itt olvashat Forrás: WHO

www.refujvaros.hu

(#511) Dalai Láma válasza lao ce (#508) üzenetére


Dalai Láma
őstag

Ez így van, tényleg nem olyan egyszerű a dolog. Talán ezért is fáj az a hozzáállás, miszerint ha nem értem, hogy működik, akkor nem is igaz. Amikor úgy söprik le az evolúciót, mintha egy ingatag és könnyen megdönthető kis elméletecske lenne.

Amiről írsz, nagyon izgalmas téma, de sajnos itt nem nagyon van helye a további boncolgatásának, pedig érdekel a téma. A hsz-ed végével is egyetértek, és az is baromi izgalmas téma.

Szerencsére én sem programozó, sem adminisztrátor nem vagyok :) A bioinformatika lesz a szakterületem, vagy valami hasonló, de még van vissza némi tanulás :)

''Ugrott apósom, nagy régi sólyom, mindene az illegalitás''

(#512) kymco válasza Dare2Live (#500) üzenetére


kymco
veterán

Egy szakmai anyagból beollózva:
Az 1950-es években megjelentek az első hatékony gyógyszerek. Magyarországon mindenki számára kötelezővé vált a védőoltás (BCG), a tüdőgondozói hálózat lefedte az egész országot, a 60-as évektől pedig elindult a lakosság rendszeres tüdőszűrése. A tbc-s betegeket szanatóriumokban különítették el, a tbc legfőbb hordozóit, a teheneket pedig szűrni kezdték. A betegség gyakorisága folyamatosan csökkent, a legalacsonyabb szintet a 80-as években érte el. A megbetegedés gyakorisága 4 % alá csökkent, a halálozás pedig 40 %-kal lett kisebb. Ekkor mindenki azt gondolta, hogy a tbc problémája nagyrészt megoldódott és gyakorlatilag a fejlődő országokra korlátozódik.
Napjainkban mégis újból előtérbe került – Európában és Észak-Amerikában is. Az AIDS mellett az egyik legnagyobb népegészségügyi problémát jelentő fertőző betegség. A világon évente 8 millió új megbetegedés fordul elő és 3 millió ember halálát okozza. A megbetegedés elkerülhető lenne, ami azért is lényeges, mert az új tbc-s esetek zöme a gyermekek ill. az aktív munkavégzésre képes (15-59 éves) embereket körében fordul elő. Mi lehet a jelenség oka?
Elindult a tömeges bevándorlási hullám kelet felől, ezzel szintén sok beteg vagy tünetmentes hordozó érkezik Nyugat-Európába – beleértve hazánkat is. Világviszonylatban a tbc terjedésének legfőbb oka azonban maga az AIDS, az immunitás nagyfokú csökkenése következtében. A két fertőzés gyakorlatilag együtt fordul elő a világ különböző tájain. Afrikában az AIDS-fertőzöttek 40 %-a egyidejűleg tbc-ben is szenved.
Még ennél is nagyobb gondot jelent az a tény, hogy napjainkban új, ún. polirezisztens (azaz a hagyományos gyógyszerekre nem reagáló, ezekkel nem gyógyítható) baktérium-törzsek jelennek meg.

Itt tényleg befejezem.....

[Szerkesztve]

www.refujvaros.hu

(#513) emitter válasza Dalai Láma (#511) üzenetére


emitter
őstag

Amikor úgy söprik le az evolúciót, mintha egy ingatag és könnyen megdönthető kis elméletecske lenne.
Mi nem söpröjük le az evolúciót, és nem gondolunk róla ilyesmiket, csupán egyszerűen nem hiszünk benne, a Bibliával, mint Isten szavával összeegyeztethetetlennek tartjuk, és ezért vagyunk ellen a vitákban... ennyi erővel ti is lesöpritek a bibliai teremtést, és hallani sem akartok róla.. ahogy vesszük :)

Igazán érdekes, hogy bioinfósnek készülsz! Szabad tudni, hol tartasz az úton?
Semmi hátsó szándék nincs a kérdés mögött ;)

(#514) emitter válasza kymco (#512) üzenetére


emitter
őstag

Itt tényleg befejezem.....

duma-duma :DD én is hányszor gondoltam már erre, aztán a végén mégiscsak kiszedtem a hsz végéről, mert tudtam, h úgyis lesz folytatás, nem tudom megállni :D

(#515) Dalai Láma válasza emitter (#509) üzenetére


Dalai Láma
őstag

Nos bizonyíték arról, hogy a biblia Isten szava-e vagy sem? Eddig a pontig hit kérdése, bizonyíték sem arra nincs, hogy így van, se a cáfolatra. Ha tovább megyek, és látom az evolúciót, a föld korát, és az egyéb leírtakat, akkor a szó szerint vétellel ellentmondásba kerülnék. Ha a történetek mondanivalóját nézem, az üzenetet, akkor viszont tökéletesen ellentmondásmentes a dolog. Nem sérti a tudomány a bibliát, és viszont. És a biblia is marad ugyanaz a nagyon fontos, Isten által ihletett íromány, a szent könyv, mivel az üzenet Istentől van. A környezet és a nyelvezet lényegtelen. Ahány ember, ahány kor, annyi nyelvezet, és körítés. Persze a valóság mindig ott van valahol.

Azt nem mondtam, hogy nem kell komolyan venni. Csak annyit, hogy nem a 100% szó szerinti értelmezés a helyes szerintem. Isten, ha akarta volna, akkor valóban szó szerint őrizte volna meg, és diktálta volna le a mondandóját. De mivel a célja nem a szöveghűség. és a történelmi pontosság volt, nemígy tette. Az üzenet, a mondanivaló az így is megőrződött. Ott van, el lehet olvasni, és a nem teljes szó szerint vétellel is tökéletesen érthető és hiteles.

A 4 evangélistával kapcsolatben mit mondasz? Ott hogy kell a szó szerintiséget érteni?
A Rabszolgatartás helyességével kapcsolatban sem válaszoltál, bár azt a kérdést nem én tettem fel neked.

Továbbá ha már kérdezed, akkor a bizonyítékok keletkezésének egy másik magyarázatára is kiváncsi lennék. Vagyis a dínócsontok, ha nem voltak dínók, akkor minek a csontjai? És miért tűnnek legalább 65 millió évesnek? Mind szénizotópos mérésekkel, mind a lelet megtalálásának a földrétegének vizsgálatával. Ugyanez az emberszabásúak, emberek, neandervölgyiek csontjainak kapcsán is. Ésott a mikrohullámú háttérsugárzás, aminek eddigi egyetlen magyarázata az ősrobbanás. És a táguló világegyetem is kérdéses, ha nem egy pontból indult ki, akkor miért és mióta tágul, miért nem kontans.

''Ugrott apósom, nagy régi sólyom, mindene az illegalitás''

(#516) Dalai Láma válasza emitter (#513) üzenetére


Dalai Láma
őstag

Az útnak kb az első harmadán vagyok túl. tehát az alapozásnak vége.

Az evolúció pedig nem hit kérdése, ugyanúgy, mint az elektromosság. Egyszerűen nem az. Ilyen névvel, ''emitter'' :P
:)


[Szerkesztve]

''Ugrott apósom, nagy régi sólyom, mindene az illegalitás''

(#517) lao ce válasza Dalai Láma (#511) üzenetére


lao ce
aktív tag

jujj az klassz, kellene valami helyet talalni megragcsalni egy kicsit :)
most latom mekkora okorseget irtam az elobb, etymology az ethology helyett, hihihi :)

nicht kompot

(#518) emitter válasza Dalai Láma (#515) üzenetére


emitter
őstag

köszi a kérdéseket, felírom :)

az evangéistákról: eddig ha jól emlékszem azt láttad ''ellentétnek'', hogy nem mindegyik beszél Jézus mennybemeneteléről (?) Szerintem a 4 evang. pont ezért jó, mert kiegészítik egymást. Ha mindegyik ugyanazt írná le, valszeg hitelesebbnek látszódna a dolog (ami szvsz így is elég hiteles), de akkor minek lenne szükség 4 ilyen evang.-ra? A másik, az emberi oldalt nézve: nyilván eltérő a 4 evangélium, hiszen mind a négyen más környezetben, sőt máskor (időben) éltek, így más oldalról, kicsit más megvilágításban látják Jézus életét. Ez szerintem sehol nem ellentét...

A rabszolgatartásról.. hát bevallom nem igazán értem a kérdést :B hol beszéltem én valaha is rabszolgatartásról ebben a topikban :F valahogy nem emlékszem ilyesmire...

(#519) kymco válasza emitter (#514) üzenetére


kymco
veterán

:B

www.refujvaros.hu

(#520) Dare2Live válasza kymco (#510) üzenetére


Dare2Live
nagyúr

ha beollozol vmit akkor légyszives jelöld meg a forrását sőt mégjobb ha csak linket adsz meg mert szétszedi a topicot. Általában forumon csak akkor szoktunk ollózni ha nemlehet bemásolni a linket....


....és csodálatos, hogy a sportolók felhívják a figyelmet a veszélyre ez egy nagyon fontos dolog de ezek az ollózásaok nem látom hol mondanak ellent annak, hogy sikerült visszaszorítnaunk a fertöző betegségeket.

érdésem a szokásos:
''Tényleg nemmondtad rubeola, fekete halál..... de te mint egészségügyi dolgozó
#366ban irod ''Soha ennyi ember nem halt meg járványokban, mint manapság''
Milyen járványokra gonolsz?
Komolyan kiváncsi vagyok.

A WHO adatok alapján pedig kijelenthető, hogy ez az állításod se igaz. Na ki is csúsztat, mond nem igazat?

btw ajánlom továbbra is a who honlapját jól figyelemmel kisérhető hogy változnka tejednek, visszaszorulnak a betegségek.

[Szerkesztve]

don't look up, don't look up, don't look up, don't look up, don't look up, don't look up, don't look up...

(#521) kymco válasza Dalai Láma (#515) üzenetére


kymco
veterán

Most csak úgy becsöppentem....Ki az, aki helyesli a rabszolgaságot (és hol, ha ez a Biblia)? És te meddig mész el az Írás szabad értelmezésében? Hol a korlát, határ?

www.refujvaros.hu

(#522) kymco válasza Dare2Live (#520) üzenetére


kymco
veterán

Kár, hogy csak azt olvassa a szemed, ami téged erősíthet meg... az nem jut el hozzád, hogy három évente egy Magyarországnyi ember hal meg TBC-ben.... de ez már a haláltusám... erre nem tudok mit mondani már....Ezentúl nem olvasom a hozzászólásaid...

www.refujvaros.hu

(#523) Dare2Live válasza Dalai Láma (#516) üzenetére


Dare2Live
nagyúr

....nekik a csontok nem leletek és ezáltal nem bizonyítékok az evolúcióra.

hapedig a bibliában bentlenne, hogy a kocsit a szentlélek hajtja akkor hiába mutatnád be nekik egy motor működését azt a szentlélek hajtja és kész. A motor működése hit kérdése onnantól.
ennyi.



Egyszer volt egy nagyon durva találkozásom egy ilyen esettel. Egy muzulmán ismerősöm 2hónap alatt mert a főmufti aztmondta megváltoztatott egy dolgot a politikai nézeteiben amiről én korábban 2h-n keresztűl nemtudtam meggyőzni. A főmufti meg mondott vmit mint kiderítettem és hupsz megváltozott azonnal. A durva azvolt, hogy ő még magát a tényt is letagadta, hogy korábban ő arról úgynyilatkozott és aztis, hogy én őt megakartam győzni. Ráadásul ezt annyira meggyőzően tette, hogy ha nemlett volna róla tárgyi bizonyítékom még lehet el is hiszem neki, hogy ő mindig is úgygondolta ahogy én. :)

Ezen eset elmúltával egy hónapra rákérdeztem, hogyha a főmufti aztmondja aztmondja vezessen repülőt egy felhőkarcolónak akkor ő azt megteszi errea kérdésre nem az volt a válasza, hogy nem hanem, hogy ilyet a főmufti nemmond. Deha mondana? De nemmond.
....ésha mond? erre nemválaszolt.
durva story és gondolj bele a koránban vannak olyan részek amik elött ez áll: ezt a részt szószerint kell érteni. és ezen szószerint lévő részek közt ottvan, hogy a vallást akár fegyverrel is de terjeszteni kell. tovább inkább nem is mondom.

don't look up, don't look up, don't look up, don't look up, don't look up, don't look up, don't look up...

(#524) Dare2Live válasza kymco (#522) üzenetére


Dare2Live
nagyúr

Eljut a tudatomig értelmezem is csak nem mond ellent az állításomnak és végképp nemfelel a kérdésemre amire már mennyit kértem, hogy válaszolj.....

'''Tényleg nemmondtad rubeola, fekete halál..... de te mint egészségügyi dolgozó
#366ban irod ''Soha ennyi ember nem halt meg járványokban, mint manapság''
Milyen járványokra gonolsz?
Komolyan kiváncsi vagyok.

A WHO adatok alapján pedig kijelenthető, hogy ez az állításod se igaz. Na ki is csúsztat, mond nem igazat?
''

don't look up, don't look up, don't look up, don't look up, don't look up, don't look up, don't look up...

(#525) emitter válasza Dare2Live (#523) üzenetére


emitter
őstag

ki mondta h a csontok nem leletek :F én sehol nem állítottam ilyesmit. Annyit teszek, hogy kétségbevonom a millió éveket mérő mérések helytállóságát, mint pl szénizotópos mérés. Érvelni többet egyelőre nem tudok állításom mellett, mint mondtam, utánajárok az ''illetékeseknél'' :) (Azért nem hiszek a méréseknek, mert azt hallottam, hogy sok esetben kimutathatóan pontatlanok. S még ha pontosak is lennének, nem veszik figyelembe az özönvízkor megváltozott körülményeket. TF. h volt egész Földet elborító ár. Ez elképzelhető, hogy mekkora nyomással nehezedett a földre, milyen óriási kaliberű fölmozgások zajlottak le.. ezek alapjaiban megváltoztathatták a Földkéreg kőzetrétegeit, azok elrendeződését, sbt. Legalábbis hívő magyarázóktól ilyesmit hallottam, de mivel ez így elég pontatlan, utánajárok a dolognak. Na szóval, ha ezeket a változásokat belevennék a mérési számításokba, akkor állítólag kiderülne, hogy közel sem millió években kell itt gondolkodni ;) )

muzulmán csávó meg no comment. azért nem kéne még így fű alatt sem párhuzamot vonni egy muzulmán fanatizmusa és ''hite'' között, meg a mi keresztyéni hitünk között. Attól még hogy a mi református püspökeink esetleg evolúciót hirdetnének, én nem változtatnám meg a nézeteimet :U Igazából egyáltalán nem érdekel, mit mondanak odafenn az egházi vezetőink, nekem ez nem lényeg. Ha jól értesülök, úgyis nagyon messze vannak manapság az evangélium méltó képviseletétől...

(#526) Dalai Láma válasza emitter (#518) üzenetére


Dalai Láma
őstag

Nos, nem az ellentmondás, amit leírnak. Csak mindent saját szavaikkal írnak le. Ha pesig Isten szóról szóra diktált, akkor ez a különbség nem létezhetne. Csakis akkor, ha mégsem annyira a szó szerintiség, hanem inkább a mondanivaló a fontos. Egyébként valóban, inkább kiegészítik egymást.

A rabszolgatartást egy másik fórumtárs hozta fel. Az ószövetségben van olyan rész, amiben leírják, hogy miként lehet az ebernek rabszolgát tartania, és kik lehetnek azok. Azt hiszem. Feljeb pontosan megtalálod, még az idézetet is. Azóta pedig senki nem mondta ki a Bibliában, hogy ez a pont mától nem érvényes. Innen jött a rabszolgaság kérdés.

''Ugrott apósom, nagy régi sólyom, mindene az illegalitás''

(#527) Dalai Láma válasza emitter (#525) üzenetére


Dalai Láma
őstag

Még egy probléma: világegyetem. Naprendszerek, csillagok évmilliókkal ezelőtt indult fényei, az említett mikrohullámú háttérsugárzás. stb. Itt van a napunk. Meg tudjuk mondani, mikor keletkezett, és még mennyi ideig működhet. Annak az özönvíznek kemény nyomai lennének. És ott vannak a jégsapkák is, amik legalább 10000 év történelmét őrzik változatlan formában, az egymásra épült jégrétegekben. Ezek gyönyörűen kimutatnák, ha lett volna egy világméretű özönvíz. De nem teszik ezt. Pedig a mai jégsapkák kb 15000 éve nem olvadtak el, legfeljebb az előző jégkorszak előtt, ami több, mint 15000 éve volt. És akkor sem teljesen olvadtak el.

Látunk példát bolygók születésére, halálára, és tudjuk mennyi idő alatt, hogyan keletkeznek. Ugyanígy a galaxisok. A világegyetem a bizonyíték. És mégis mindez Isten teremtménye, benne van a Bibliában.

''Ugrott apósom, nagy régi sólyom, mindene az illegalitás''

(#528) cousin333 válasza emitter (#525) üzenetére


cousin333
addikt

A Biblia nem ír semmiféle földmozgásokról, ezért nyilván nem is voltak. Ha lettek volna, akkor azok szökőárat okoztak volna, ilyen részre szintén nem emlékszem.

Pedig a párhuzam jogos, ez se kicsi fanatizmus a részedről. A vallási vezetőidre meg látom, komolyan odafigyelsz, az is mondhatnám, képben vagy... Noha nem vagyok református, úgy vélem, a főpapság nincs olyan messze az Evangélium szellemiségétől. Vagy azt is mondhatnám, hogy volt már sokkal messzebb is ;].

[Szerkesztve]

"We spared no expense"

(#529) emitter válasza Dalai Láma (#526) üzenetére


emitter
őstag

Nem hiszem, hogy Isten diktálta az evangélistáknak, mivel tudomásom szerint főleg Mózesnek ''diktált'' csak. Az evangélisták a tanítványoktól, kortársaktól, stb. szedték össze az információt, és írták le. Attól még lehet ez Isten Szentlelkétől ihletett, és szent, miként az evangélisták is azok voltak. :)

Rabszolgaság: valszeg van még jópár olyan dolog, amit Jézus nem oldott fel az ószöv-i törvények/szokások közül, de ez egyáltalán nem lényeg, főleg nekünk, akik nem vagyunk zsidók :) ha az lennél, már elgondolkozhatnál ezen a kérdésen, mint ahogy ma is sok zsidó megmarad a mózesi törvények szellemében, és ortodox vallást képvisel.
Azonban Jézus ''nem azért jött, hogy eltörölje a törvényt, hanem hogy betöltse azt.'' , azaz értelmet adjon neki a megváltozott helyzetben. Ugyanis Isten egy új szövetséget kötött az emberrel, az ószövetség időszaka lezárult. Most már Jézusból kell kiindulni, az ő parancsaihoz kell szabnunk magunkat. Csak hát vannak zsidók, akik ezt nem így látják, főleg, hogy nem ismerik el Jézust messiásnak, még mindig várják az ő megszabadítójukat...
Remélem fel tudtam oldani ezt a feszes légkört itt a rabszolgaság kérdése körül :)

(#530) emitter válasza cousin333 (#528) üzenetére


emitter
őstag

látszik h nem vagy református :P nálunk nincsen ''főpapság'', se papok. És nem hiszem, hogy a történelem során valaha is sokkal messzebb lettek volna a vezetőink az evangéliumtól. Talán a (katolikus) pápákra gondolsz?

Földmozgások: nem jártam utána, csak hallottam. De amit a Biblia ír: ''fölfakadt a nagy mélység minden forrása és megnyíltak az ég csatornái'': ebből következhet az, hogy a földből elemi erővel feltörő vizek földmozgásokat okoztak, nem?
És ahogy a Biblia írja is, csak a szárazföldi állatok semmisültek meg, a víziek természetesen nem. Se a baktériumok, moszatok, stb :) csak mert nemrég vki ilyenekkel ironizálgatott..

MOD: ''jogos a párhuzam''
szóval szerinted én egy lapon vagyok említhető egy muzulmán terroristával, vagy akár egy sima allahimádóval, aki hite nevében gyilkol :F érdekes meglátás.. legközelebb meggondolom, miket mondok, mert a végén még terroristagyanús személyként az FBI hatókörébe kerülök :U

[Szerkesztve]

(#531) emitter válasza Dalai Láma (#527) üzenetére


emitter
őstag

:R

(#532) Dalai Láma válasza emitter (#529) üzenetére


Dalai Láma
őstag

Most akkor szó szerint, vagy nem? Cak Mózesnek szó szerint? Egyébként az első könyveket nem Mózes írta, annak ellenére, hogy az ő nevéhez kötődnek. A többi prófétának nem diktált? Fura. Tehát csak Mózes könyvei vannak szó szerint?

''Ugrott apósom, nagy régi sólyom, mindene az illegalitás''

(#533) Dalai Láma válasza emitter (#530) üzenetére


Dalai Láma
őstag

Nincs benne a földmozgás a Bibliában. Akkor most hogy van ez? Volt, vagy nem volt? A Biblia nem tesz említést hatalmas földmozgásokról, pedig ilyenekről kellene szót ejtenie. Jégsapkák?

''Ugrott apósom, nagy régi sólyom, mindene az illegalitás''

(#534) Dare2Live válasza Dalai Láma (#527) üzenetére


Dare2Live
nagyúr

''Látunk példát bolygók születésére, halálára, és tudjuk mennyi idő alatt, hogyan keletkeznek. Ugyanígy a galaxisok. A világegyetem a bizonyíték. És mégis mindez Isten teremtménye, benne van a Bibliában.

és tudjuk aztis mennyi idő alatt keletkezett! konrétan max 4nap alatt.
Hiába mond ellen ennek minden logikus tény az max 4földi nap volt.

Bent van a Bibliában éspunktu! :)

[Szerkesztve]

don't look up, don't look up, don't look up, don't look up, don't look up, don't look up, don't look up...

(#535) ReJim


ReJim
őstag

tudna rajtam valaki segíteni? :U kellene pár híres személynek a neve, akik a katolikus anyaszentegyházban (vagy hogy fogalmazzak(: ) munkálkodtak.
vetélkedőhöz kell, gyerekeknek. (holnapra :S )

</end.?>

(#536) cousin333 válasza emitter (#530) üzenetére


cousin333
addikt

Valóban nem vagyok, és igazad lehet... :U

Járhatott földmozgással, de akkor is elég merész feltételezés, hogy ezek miatt esetleg helytelenül lehet megállapítani a leletek korát.

A párhuzam talán erős, de arra vonatkozik, hogy te hasonlóképpen szó szerint elfogadod azt, amit a Biblia mond. Elnézésedet kérem, ha esetleg megbántottalak vele.

"We spared no expense"

(#537) cousin333 válasza ReJim (#535) üzenetére


cousin333
addikt

Része, mint pap/főpap? Vagy egyszerűen csak (mélyen) vallásos?

"We spared no expense"

(#538) ReJim válasza cousin333 (#537) üzenetére


ReJim
őstag

mindegy, hogy milyen köze van a valláshoz, a lényeg: híres, vallásos legyen - találjak róla leírást, hogy ki volt ő, és csak a leírásból, és az esetleges képi ábrázolásból rájöjjön egy gyerek...
de lehet egyszerübb lesz egy rejtvény, vagy valami ilyesmi...

</end.?>

(#539) Dalai Láma válasza ReJim (#538) üzenetére


Dalai Láma
őstag

Teréz anya, II. János Pál, lehet szentek között keresgélni. Katolikus/keresztény lehet csak? Mert itt van pl a Dalai Láma :))

''Ugrott apósom, nagy régi sólyom, mindene az illegalitás''

(#540) cousin333 válasza ReJim (#538) üzenetére


cousin333
addikt

Emlékeim szerint pl.: Isaac Newton, Szentgyörgyi Albert, Teller Ede, Béres József.
Meg persze a szentek. Most nem jut eszembe több :(.

"We spared no expense"

(#541) lao ce válasza emitter (#530) üzenetére


lao ce
aktív tag

''szóval szerinted én egy lapon vagyok említhető egy muzulmán terroristával, vagy akár egy sima allahimádóval, aki hite nevében gyilkol ''

atolvastam az ezzel kapcsolatos reszeket. ne haragudj hogy beleszolok, de szerintem ez a gondolata a hozzaszolasodnak atlepi a kulturaltsag kereteit, es (bar valoszinuleg ez meg mar az a mondatresz ami atlepi a felfogas kereteit) eppenhogy ezert merulhet fel a jogossaga a parhuzamnak.

persze, ugy latszik ez mast nem zavar annyira, szoval biztos tevedek, ez az a hely ahol le lehet terroristazni 'sima allahimadokat' a keresztyeneknek. a sima taoista anyagyilkosok neveben beszelek egyebkent...

no, meseljek mar viccet is ha egyszer ez a viccrovat:
kicsit utananeztem ennek az evolucios hiszterianak :), es azt tapasztaltam hogy joszerivel meg az isteni teremtest favorizalok sem tagadjak a termeszetes szelekcio jelenletet, de azt mondjak hogy a fajokon beluli valtozas sosem lep at egy hatart, amitol uj faj jon(ne) letre. ebbol kovetkezoen (es masszoval) azt allitjak hogy a fajokat egymastol valamifele elore kodolt, atlephetetlen rendszer szeparalja el.

nomost ezzel az elmelettel az a gond mint megtudtam, hogy ezt cafolni latszik a 'ring species'-nek nevezett jelenseg megfigyelese. kepzeljetek el adott fajokat lancszeruen, egymas mellett allva egy kezdoponttol a vegpontig, mindegyik a szomszedos fajoktol egy kis jellegzetessegben ter el egymastol de megis szaporodasi kozosseget alkot. ez a jellegzetesseg lepcsozetesen valtozik a populacio kornyezetenek valtozasaval (mondjuk ahogy egyre eszakabbra haladunk egyre vastagabb a bunda, feherebb a szin).
a lenyeg az, hogyha a kezdeti es vegpontot gyuru szeruen osszezarjuk, es megvizsgaljuk az ott levo populaciot akkor azt latjuk hogy a ezek mar nem kepesek szaporodni egymassal.

ebbol kovetkezoen egy populacion beluli, apro, lancszeru elteresek vezethetnek olyan mervu valtozashoz amelyek uj fajt hoznak letre.

[Szerkesztve]

nicht kompot

(#542) kymco válasza Dalai Láma (#526) üzenetére


kymco
veterán

A Biblia nem helyesli a rabszolgaságot, de a kor társadalma, gazdasága erre épült. Nem a megszüntetésén, hanem a kordában tartásán van a hangsúly a Bibliában.
Nem lehet akárkiből rabszolga, a zsidó származású rabszolgákat egy idő elteltével fel kell szabadítani, a nyugalom napja a rabszolgára is vonatkozik stb.... Ezek mind túlléptek a kor által elvárt kereteken.... A legszebben a Filemonhoz írt levélben olvashatunk a szolgasághoz való hozzáállásról....

Engem komolyan érdekel a Biblai értelmezés szabadságának általad meghúzott határa.... Mennyire lehet elmenni a szószerint értelmezéstől az individuális értelmezésig? Mennyire lehet komolyan venni, a személyes életet egy olyan könyv gondolatiságának, szellemiségének alárendelni, amelyek hibákkal van tele, és többértelmű megfogalmazások hemzsegnek benne?
Mi az, ami rendet vág ebben az értelmezés dzsungelben?
A véleményem szerint könnyű kimondani, és talán népszerű is, hogy a Bibliát nem kell szó szerint érteni, mert így mindenki úgy érti, ahogy akarja. Sok kínos helyzetet el lehet kerülni ezzel. Meg lehet kerülni a teremés kérdését, meg lehet kerülni a csodák kérdését, meg lehet kerülni a minden emberben ott rejlő bűn kérdését....
Meg lehet így felelni egy nem hívőnek, és ugyanakkor hívőnek is mondhatom magam. Nyugodt vagyok, mert népszerű, érdekes és haladó vagyok a hitetlenek között, ugyanakkor hiszek Istenben,...igaz a magam módján.

[Szerkesztve]

www.refujvaros.hu

(#543) tbs válasza emitter (#530) üzenetére


tbs
addikt

Olé! Terrorista bizosíték mingyá' kiég..! :(((

lao-ce: gyorsabb, jobb, nagyobb... :B

[Szerkesztve]

(#544) WN31RD válasza emitter (#525) üzenetére


WN31RD
addikt

''nem kéne még így fű alatt sem párhuzamot vonni egy muzulmán fanatizmusa és ''hite'' között, meg a mi keresztyéni hitünk között''
továbbá:
''szerinted én egy lapon vagyok említhető [...] egy sima allahimádóval, aki hite nevében gyilkol''

Ilyeneket nagyon nem szeretnénk látni a továbbiakban!
(ezt moderátorként írom)

Egy muzulmán hite éppúgy hit, mint egy keresztény hite, és éppen annyira való idézőjelek közé. Egy muzulmán fanatizmusa éppúgy fanatizmus mint egy keresztény fanatizmusa. A muzulmánok épp annyira ''sima allahimádók'', mint amennyire te ''sima jehovaimádó'' vagy, és mindkét isten nevében bőven gyilkoltak már.

Általánosságban ne szóljunk le vallásokat, főleg ne ilyen stílusban. Köszönöm.

''... we as consumers want our content free (as in Freedom) and if we don't get it, we'll take our content free (as in beer).''

(#545) kymco válasza WN31RD (#544) üzenetére


kymco
veterán

Nem tudok nem a hitem alapján válaszolni:
A két hit között ég és föld a különbség......
Mindamellett megértem, ha te fenn akarod tartani az objektivitás látszatát, és egyet is értek veled, hogy ne szóljuk le a vallásokat egy határon túl (ez vonatkozik az ateista hozzászólókra is, de akkor érdekes módon kevésbé indul be a cenzúra)....

www.refujvaros.hu

(#546) Dalai Láma válasza kymco (#542) üzenetére


Dalai Láma
őstag

Most nincs időm hosszú válaszra :(
Igazából nem könnyű a kérdés, hogy meddig értelmezhető szabadon. Szerintem nem is helyes itt ez a kérdés, mert nem szabad értelmezésről van itt szó. Az üzenet, mint írtam, ugyanaz akkor is, ha világmindenséget elpusztító volt az árvíz, és akkor is,ha ''csak'' egy fél országnyi területre terjedt ki. Ugyanez van a teremtéssel is. A mondanivaló ugyanaz. Hiszen Isten a Bibliával nem történelmi magyarázatokat szeretett volna adni, hanem hitbéli kérdésekre adni választ. Például, hogy a világot ő teremtette, hogy a jó és a rossz között mekkora a különbség, és Ő a jó mellett van, mert maga a jó. Szó szerint és nem szó szerint értelmezve is ugyanaz az üzenete.

Ha jól emlékszem, pont te írtad -ha tévedek, bocs- hogy hitelesen írták le, csak éppen a kor tudása s szintje szerint. Ha ismerték volna az evolúciót, lehet, hogya Bibliában is így szerepelne. Ha tudták volna, hogy a Föld milyen nagy, és gömbölyű, akkor a Noé bárkája történetet sem egész világot elpusztító árként írják le.

De a Biblia lényege nem ebben van, hanem mint írtam, a mondanivalójában. Az pedig ha így olvasom, ha úgy, ugyanaz.

A rabszolgaság is erre jó példa, jópár hsz-szel feljebb is ki lett fejtve. Nem gondolom, hogy Isten megengedné a rabszolgaságot, abban a korban az emberek felfogása más volt. Ilyesmit írsz te is.

''Ugrott apósom, nagy régi sólyom, mindene az illegalitás''

(#547) tbs válasza kymco (#545) üzenetére


tbs
addikt

Öööö... Ateista hozzászólók? Példa? ;)

(#548) kymco válasza tbs (#547) üzenetére


kymco
veterán

Az archívumban olvashatsz, majd anyázásig menő hozzászólásokat a csökött agyú vallásos emberekről. Nincs kedvem keresni... rádbízom...

www.refujvaros.hu

(#549) kymco válasza Dalai Láma (#546) üzenetére


kymco
veterán

Amit írsz, azzal egyet tudok nagyrészt érteni, éppen ezért is várnék a válasszal addig, amig lesz egy kicsit több időd a válaszra...... :)

www.refujvaros.hu

(#550) Viszlát válasza Dalai Láma (#546) üzenetére


Viszlát
addikt

[link]

"How a government taxes its citizens is a direct declaration of a country's values."

Útvonal

Fórumok  »  Társadalom, közélet  »  Vallás
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.