Hirdetés

2024. március 28., csütörtök

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  Társadalom, közélet  »  Vallás

Hozzászólások

(#18451) kymco válasza Noddy (#18448) üzenetére


kymco
veterán

Nekem semleges szó, amolyan halmaz alkotó kifejezés, de nevezhetem másnak is... De félő, hogy bármely más szónak nagyobb az áthallása. Vsz arra gondol, hogy neveztük őket a tudomány kizárólagos letéteményeseinek... De mondom, ez nekem már ironikusnak hat....

[ Szerkesztve ]

www.refujvaros.hu

(#18452) D1Rect válasza kymco (#18450) üzenetére


D1Rect
félisten

Azért sokkal viccesebb egy ellenzőtől olvasni, hogy "az evolucionista az akire mi azt mondjuk".

(#18453) Noddy válasza D1Rect (#18449) üzenetére


Noddy
senior tag

Tévedsz, de mindegy, van ilyen szó és már használják az eredeti kontextusa nélkül is, legalábbis a tények ezt mutatják. De ha téged sért a használata akkor én mellőzni fogom. Vannak szavak amiknek volt korábban pejoratív jelentése de mégis elterjed és ma már esetleg pozitív jelentéssel is bír, vagy megváltozik a jelentése.

De ha nem szeretnéd, hogy használjam akkor szólj.

Egyébként a kreacionizmus jelentése is jó :) [link]

Jesus my savior, not my religion. - Jéghegy nem talál ibolyát.

(#18454) Noddy válasza D1Rect (#18452) üzenetére


Noddy
senior tag

Én nem ismertem az eredeti jelentését. Ezt vagy elhiszed, vagy nem. Számomra az a jelentése aki a világképét az evolúció elméletére építi fel, azt támogatja és amellett kiáll. Egy ideológiát képvisel. Ha elfogadod elfogadod, ha nem akkor nem, most már tisztában vagyok a szó eredetével és így fogom kezelni.

Jesus my savior, not my religion. - Jéghegy nem talál ibolyát.

(#18455) D1Rect válasza Noddy (#18453) üzenetére


D1Rect
félisten

Szerintem az evolucionista nem arra sértő akire használják, hanem aki használja. :))

(#18454) Noddy: Semmi köze az evolúciónak a valláshoz, csak mint jól látható vannak akiknek a hívő világnézetét sérti.

[ Szerkesztve ]

(#18456) Noddy válasza D1Rect (#18455) üzenetére


Noddy
senior tag

Csak akkor ha tisztában a szó eredetével. De ha ez téged boldoggá tesz akkor legyen meg az örömöd :)

Az én világnézetemet, mint hívő nem sérti. Honnan veszed, hogy sérti? Ja értelek, vannak akiket sért, ez igaz. De valaki Istenről való beszédet is sértésnek veszi.

[ Szerkesztve ]

Jesus my savior, not my religion. - Jéghegy nem talál ibolyát.

(#18457) kymco válasza Noddy (#18456) üzenetére


kymco
veterán

Honnan veszed, hogy sérti?
Ezt úgy hívják: sztereotípia :)

[ Szerkesztve ]

www.refujvaros.hu

(#18458) D1Rect válasza Noddy (#18456) üzenetére


D1Rect
félisten

Egy szóval nem állítottam, hogy a te világnézetedet sérti.
De rendkívül szórakoztató példákat lehet találni.(főleg az USA-ból)

(#18457) kymco: Én tudod mit unok?
Azt, hogy azt állítod én "csűröm-csavarom" a dolgokat.
Azt, hogy azt állítod "kérdésre kérdéssel válaszolok".
Meg ezt a hozzászólásodat is.

Miközben egyiknek sincs alapja. :U
Én ezt unom.

[ Szerkesztve ]

(#18459) kymco válasza D1Rect (#18458) üzenetére


kymco
veterán

#18440-ben azt állítottad, hogy nincs ilyen szó (Mi az az "evolucionista"? Nincs ilyen szó ami embereket írna le.), majd egy komplett fogalmat hoztál le a #18449-ben személyre vonatkoztatva.
Ez mi, ha nem csűrés-csavarás?
Most akkor azt mondod, hogy nincs, vagy azt mondod, hogy van, de bántó? Vagy mit is mondasz?
Ha engem bánt valami, akkor nem csűröm-csavarom a dolgokat, hanem egyenesen leírom. Lehet, hogy ez bántó lehet időnként, de legalább egyenes dolog...
Kérlek, hogy legyél egyértelműbb. Ha bánt egy meghatározás, fejezd ki egyenesen. Már jó pár hozzászólás arról szól, hogy találjuk ki, hogy mi a bajod....

www.refujvaros.hu

(#18460) D1Rect válasza kymco (#18459) üzenetére


D1Rect
félisten

Nincs ilyen szó, azért nincs is rá találat magyarul. :U
A kreacionisták találták ki, a "fogalmat" pedig valaki írta egy szabadon szerkeszthető oldalon.
Ha megnézed a linket van még egy pár meghatározása, én a legtöbb szavazatot kapott "definíciót" fordítottam le.

(#18461) kymco válasza D1Rect (#18460) üzenetére


kymco
veterán

Értem én, nincs de van... de a kérésem akkor is áll, mielőtt továbblépnél... ha bajod van, írd le egyenesen, de ne folytasd ezt "a rákérdezek arra, ami nem létezik, de ha lenne, akkor bántó lenne, de ezt nem mondom meg csak a végén" játékot...

www.refujvaros.hu

(#18462) D1Rect válasza kymco (#18461) üzenetére


D1Rect
félisten

Annyira van evolucionista mint amennyire van adamantium.

(#18463) kymco válasza D1Rect (#18462) üzenetére


kymco
veterán

Még egyszer nem fogom leírni a kérésem.. a többi rád tartozik...
Nem fogom használni a kifejezést, helyette használom, a kreacionisták diszjunkt halmazának részhalmazát... vagy mégsem?

www.refujvaros.hu

(#18464) D1Rect válasza kymco (#18463) üzenetére


D1Rect
félisten

Engem az bánt, hogy úgy csináltok, mintha az evolúció hit kérdése lenne.

(#18465) Noddy válasza D1Rect (#18462) üzenetére


Noddy
senior tag

[link]
[link]

Ezt most találtam. Ezt pedig biztos nem egy vallásos szakbarbár írta sértő szándékkal... Ezek szerint tudományos szakzsargonban is elterjedt szó. Lehet túl járt az idő a urban dictionary-n. Mindegy végülis, de azt állítani, hogy nincs ilyen szó, illetve csak a kreacionisták használnák, ma már egy elégé elavult nézőpontnak számít. Haladni kell a korral :)

Jesus my savior, not my religion. - Jéghegy nem talál ibolyát.

(#18466) Noddy válasza D1Rect (#18464) üzenetére


Noddy
senior tag

Az evolúció nem is hit kérdése. De ha arra építesz fel egy világképet akkor már azzá válik. Én csak erre a veszélyre hívom fel a figyelmet. Ha az evolúciót a helyén kezelnék az ateisták akkor nem lenne gond, de ők arra építik fel a világképüket. De ahogy naturalist is megfogalmazta az ateizmus nem függ az evolúciótól.

Jesus my savior, not my religion. - Jéghegy nem talál ibolyát.

(#18467) D1Rect válasza Noddy (#18465) üzenetére


D1Rect
félisten

Személyre vonatkozóan nincs olyan szó, ezzel kezdtem.
Ha lekezelő akarsz lenni, legalább csináld meg a házidat.

(#18468) kymco válasza D1Rect (#18464) üzenetére


kymco
veterán

Köszönöm a válaszod. Sajnálom, hogy bánt, de ettől én még így értelmezem. Minimum hit kell ahhoz, hogy a meglévő leletek, összefüggések, tapasztalatok, kísérletek mellett kitöltse a hiányzó részeket, amiket többek között azért sem tudunk bizonyítani, mert az ember térben és időben nagyon korlátos.
De ezt nem bántásból írom, hanem azért, mert így gondolom.
Szerintem a tudományhoz is kell hit. Kell hit ahhoz, hogy egy negyven éve létező hipotézisen valaki negyven év után is dolgozzon, hogy bebizonyítsa. Kell hit, hogy a nem egzakt tudományágakban meghatározott összefüggések valóságos korrelációt alkotnak, és az élet is igazolja ezeket (pld közgazdasági elméletek és a gyakorlat tegnap és holnap).
A tudomány azzal, hogy modellalkotással foglalkozik, máris a hit talajára lép... és így lehet, hogy húsz-harminc évente modellváltás van, pontosítások, estlegesen modell elvetések is léteznek.
Legalábbis én így látom az én szubjektív szememmel a világban. Nem hinném, hogy az evolúció tudománya ettől eltérne. A réseket itt is hittel töltik ki, a modellalkotás itt is hitre épül, hit által gondoljuk a hogy az adatok kapcsolatban vannak, és rájuk lehet húzni függvényeket, folyamatokat...
Lehet, hogy tévedek, de eddig, amiket olvastam, láttam, nem győztek meg arról, hogy a tudomány hit nélkül működik....

www.refujvaros.hu

(#18469) D1Rect válasza kymco (#18468) üzenetére


D1Rect
félisten

Én meg úgy látom, hogy a "hit" ~tucat jelentését úgy csűröd-csavarod, hogy neked jó legyen.

(#18470) Noddy válasza D1Rect (#18467) üzenetére


Noddy
senior tag

A használt fogalom emberekre is vonatkozik, ha nem tudod elfogadni, ne nálam reklamálj... Sajnálom, hogy lekezelésként veszed az infókat.

Jesus my savior, not my religion. - Jéghegy nem talál ibolyát.

(#18471) D1Rect válasza Noddy (#18470) üzenetére


D1Rect
félisten

Az emberekre vonatkozó részt a kreacionisták alkották meg, de már ugyanazokat a köröket futjuk újra meg újra.

(#18472) kymco válasza D1Rect (#18469) üzenetére


kymco
veterán

Én a saját gondolataim osztottam meg veled. Nem kérdeztem, nem sejtettem dolgokat. Egyenesen fogalmaztam. Ha van kritikád, tegyed. Ezzel én nem minősítettem senkit. Én a hit szót pozitívan élem meg, számomra nagyon pozitív szó, és használatban van sok területen. A keresztény hit szó sem tér el sokban attól, amit a tudós hitként él meg. Mindkét esetben van valami, ami megtapasztalásra vár, és mindkettőben van egyfajta bizalom. Mindkettő képessé tesz arra, hogy egy helyzeten továbblendüljünk...

Nem csűrtem-csavartam, őszintén fogalmaztam, kijelentettem. Remélem egyre gyakrabban te is ezt teszed majd...

www.refujvaros.hu

(#18473) D1Rect válasza kymco (#18472) üzenetére


D1Rect
félisten

"A keresztény hit szó sem tér el sokban attól, amit a tudós hitként él meg. Mindkét esetben van valami, ami megtapasztalásra vár, és mindkettőben van egyfajta bizalom. Mindkettő képessé tesz arra, hogy egy helyzeten továbblendüljünk..."

Viszont van különbség is, például, hogy a tudományos "hit"-et sokkal jobban leírja az, hogy "feltételezés".

(#18474) Noddy válasza D1Rect (#18471) üzenetére


Noddy
senior tag

Igen ugyan azokat a köröket futjuk. Én megértettem, remélem te is. Részemről lezárva.

[ Szerkesztve ]

Jesus my savior, not my religion. - Jéghegy nem talál ibolyát.

(#18475) MageRG válasza kymco (#18433) üzenetére


MageRG
addikt

"Erre van forrásod, vagy csak egy újabb sztereotípia vagy népi folklór? Mert ezt most tényként állítod be."
Mária...
Rövidebben...
Miért ács?
Szvsz hihetőbb hogy József valóban tanult ember volt, valamely filozófia iskola tanítványa (abban a korban nem volt ritka a Közel-Keleten). Ez Jézus felvilágosodott tanaira is magyarázat lenne.

[ Szerkesztve ]

"What is bravery, without a dash of recklessness!"

(#18476) Noddy válasza MageRG (#18431) üzenetére


Noddy
senior tag

"Azt ki mondta hogy kevés? Hominidáknál igen, de más esetekben is? Nem.
Ha N esetben igazolható, miért az az egy lenne kivétel?"

Ezt sehol nem nevezik tudományosan megalapozottnak. De ahogy kivettem D1rect reakciójából, a világnézetedre nézve sértő olyan kijelentést tenni ami egy pici kétséget is érbreszt. Ha te bizonyítékok hiányában is elfogadod az emberi faj evolúciós létrejöttét, akkor fogadd el és kezeld tényként.

"Kíváncsi lennék, hogy képzeled el akkor a dolgok menetét..."
Szerintem te nem azért vagy itt, mert kíváncsi lennél a véleményemre, vagy a véleményünkre. Legalábbis a reakcióid alapján nem ez jön le. Én csak annyit kérek tőled, hogy azt fogadd el tényként ami bizonyítva van és hagy meg elméletnek azt ami elmélet, nem bizonyított, remélem ez nem nagy kérés. Egyébként éppen a biológia az a terület ahol nem működnek az N plusz egyedik esetek. Nem lehet sablont húzni mindenre pont emiatt olyan változatos az élővilág, ezért bonyolultabb a moszatok vagy fégek szaporodási rendszere mint az emberé és lehet sorolni. De tisztában vagyok vele, hogy a világképetek sérülne, ha egy picit is fel kellene adni belőle és ezért ragaszkodtok ennyire egy elmélethez és ami nem tény azt is tényként kezelitek és véditek.

Jesus my savior, not my religion. - Jéghegy nem talál ibolyát.

(#18477) kymco válasza MageRG (#18475) üzenetére


kymco
veterán

Nos Szűz Mária kérdése. Vermes professzor írását nehezen tudtam elolvasni a hiányos angol ismeretemnek "hála". De a lényeget megértettem. Valójában nincsenek tények, csak feltételezések, amik szembemennek azokkal a forrásokkal, amik kiállták az idő próbáját. Sokszor akarták bizonyítani, hogy pld János evangéliuma nem az apostoli kor szülötte, arra találtak egy olyan papirusz töredéket, ami a cáfolatot cáfolta.
Sokan gondolják, hogy az evangéliumok tele vannak betoldásokkal, de jelenleg a legrégebbi töredékek is az ellenkezőjét erősítik meg.
Tehát ez az írás nem cáfolja Mária szűzen fogantatását, max azt, hogy szűz maradt-e haláláig...
Ha félreértettem valamit a cikkben, majd cáfolsz...
A másik cikk sem bizonyít semmit, csak felveti, hogy Ézsaiást félrefordították... de Lukács evangélium nem Ézsaiás.
Ott ez elég részletesen le van írva...
Tehát az állítás, hogy Ézsaiást félrefordították, és Lukács e félrefordítást véve alapul rosszul hazudott.
Kár, hogy nincs igazolva...

[ Szerkesztve ]

www.refujvaros.hu

(#18478) kymco válasza MageRG (#18475) üzenetére


kymco
veterán

Ács kérdés.
Az újszövetség "tekton" kifejezése ácsot jelent. Az, hogy a talmudnál milyen más jelentések vannak a héber szóban nem relevánsak a görög szó tekintetében. Mivel Lukács görög anyanyelvű volt, gondolom, hogy jól használta a szót. A tekton szó jelentése pedig ács, alkalmi munkás, építőmunkás, esetleg napszámos.

A cikkíró által idézett Mt evangéliumi részt kiemelem:
Mt. 13,54-57 "Elment hazájába, és tanította őket a zsinagógában, és álmélkodva ezt mondták: „Honnan van ebben ez a bölcsesség és ez a csodatevő erő? Hát nem az ács fia ez? Nem Máriának hívják-e az anyját, testvéreit meg Jakabnak, Józsefnek, Simonnak és Júdásnak? Nem közöttünk élnek-e nővérei is mind? Ugyan honnan van benne mindez?” És megbotránkoztak benne, "
Nekem ebből nem az jön le, hogy Jézus bölcsességét logikusan megértik a Jézus családját ismerők, mert József is tanító/tanítvány volt. Ha a Máté általi igéknél kicserélem a tekton/ács szót tanítóra, tanítványra, akkor nem érthető a megbotránkozás.
Amennyiben az ács szó marad, érthető, hogy egy műveletlen, egyszerű családból hogyan származhatna bármi bölcs dolog... persze, hogy megbotránkoznak a családot ismerők.... "Honnan van benne mindez?" kérdésnek nem lenne értelme, ha az elméletnek igazat adunk.
Persze van más, tudományos út. A görög helyett foglalkozzunk a tőle független héberrel, majd vegyük ki Máté evangéliumából a zavaró részleteket, végül pedig találjunk egy másik korabeli forrást, ahol egyértelműen tanítványnak nevezik Józsefet, és akkor már helyben is vagyunk.
Amennyiben az angol szöveget nagyon félreértettem, elnézést kérek, várom ez esetben a jogos kritikát.

www.refujvaros.hu

(#18479) Geri Bátyó válasza kymco (#18439) üzenetére


Geri Bátyó
őstag

"Az evolúciót vallók mind elvetik a teremtést."
Nem tudom, hogy az én nézeteimmel mennyire tartasz kompetensnek a témában (mivel ugye egyetlen vallás tanításait sem fogadom el), de én nem tartom kizártnak a teremtést valamilyen formában.
Ugyanakkor az ex-sógorom (aki a középiskola óta jó barátom) szintén geológus és elfogadja az evolúciót, mellette pedig hithű Református, viszont később lett hívő, mint evolúcionista.

Szóval legalább 2 kivétel van az alól, amit állítasz. Tudom, hogy csak szőrszálhasogatás, de akkor sem igaz, amit állítasz. A "túlnyomó többségük" bár megkérdőjelezhető, de elfogadható megfogalmazás lenne!

"Ki a büdös istennyila vagy te bohócképű!?" SzŐr Geri, birodalmi poéta és főszakács (:L topic)

(#18480) kymco válasza Geri Bátyó (#18479) üzenetére


kymco
veterán

:R

www.refujvaros.hu

(#18481) Geri Bátyó válasza kymco (#18480) üzenetére


Geri Bátyó
őstag

A válaszod részemről is ér egy ilyet! :R

Más.
Két régebbi hsz-emre nem jött reakció, pedig érdekelne a véleményetek. :K
[link] Ez csak egy érdekesség kevésbé fontos.
[link] Ezen viszont sokat agyaltam és szerintem tényleg elgondolkodtató.

"Ki a büdös istennyila vagy te bohócképű!?" SzŐr Geri, birodalmi poéta és főszakács (:L topic)

(#18482) MageRG válasza kymco (#18477) üzenetére


MageRG
addikt

"Sokszor akarták bizonyítani, hogy pld János evangéliuma nem az apostoli kor szülötte, arra találtak egy olyan papirusz töredéket, ami a cáfolatot cáfolta."
A Wikipedia szerint több részből komponálódott a mű, végső formáját K.u. 100 körül nyerte el.
A töredék töredék, nem az egész mű. Vajon említi a szeplőtelen fogantatást? Ha tudsz forrást, légyszi linkeld.
De ha szó szerint említené is, miből gondolod, hogy hiteles kordokumentum, nem csak pl. Krisztus törvénytelen gyermek voltát akarta cáfolni?
Mai példák is vannak rá, hogy híres emberek halála után 5-10 évvel már legendák keringenek róla. (Pl. Rudolf főherceg halálának oka, J. F. Kennedy, stb.).

"What is bravery, without a dash of recklessness!"

(#18483) kymco válasza MageRG (#18482) üzenetére


kymco
veterán

Mt. 1,18 "Jézus Krisztus születése pedig így történt. Anyja, Mária jegyese volt Józsefnek, de mielőtt egybekeltek volna, kitűnt, hogy áldott állapotban van a Szentlélektől."

Lk. 1,26-34
"A hatodik hónapban pedig elküldte Isten Gábriel angyalt Galilea egyik városába, Názáretbe,
egy szűzhöz, aki a Dávid házából származó férfinak, Józsefnek volt a jegyese. A szűznek pedig Mária volt a neve.
Az angyal belépve hozzá így szólt: „Üdvözlégy, kegyelembe fogadott, az Úr veled van!”
Mária megdöbbent ezekre a szavakra, és fontolgatta, mit jelenthet ez a köszöntés.
Az angyal ezt mondta neki: „Ne félj, Mária, mert kegyelmet találtál az Istennél!
Íme, fogansz méhedben, és fiút szülsz, akit nevezz Jézusnak.
Nagy lesz ő, és a Magasságos Fiának mondják majd; az Úr Isten neki adja atyjának, Dávidnak a trónját,
ő pedig uralkodik a Jákób házán örökké, és uralkodásának nem lesz vége.”
Mária megkérdezte az angyalt: „Hogyan lehetséges ez, mikor én férfit nem ismerek?”..."

Ez a két Jézus korához legközelebb álló több szempontból is a leghitelesebb forrás.
A többi másik elképzelés évezredekkel későbbi és korabeli forrásra nem támaszkodik.
Hipotézisnek jó... de amíg nincs komolyabb érv, addig zsákutca szvsz.

A többit talán később...

www.refujvaros.hu

(#18485) MageRG válasza #40553216 (#18484) üzenetére


MageRG
addikt

Surprise-surprise...

[ Szerkesztve ]

"What is bravery, without a dash of recklessness!"

(#18486) kymco válasza Geri Bátyó (#18405) üzenetére


kymco
veterán

Ehnaton- IV. Amenhotep naphimnuszának részei valóban sokban hasonlít a 104. zsoltárhoz. Ez azért is izgalmas,, mert Amenhotep halála után az azt követő fáraók és valójában Amenhotep reformjainak nagy vesztese, az ámon papság igyekeztek minden emlékét kitörölni szó szerint is.
Így a naphimnusz fennmaradása önmagában nagy dolog, és az is hogy ezt a 104. zsoltár szerzője ismerte.
Az aton kultusz a napistenre épült, szvsz egyfajta monoteizmus, de a gyakorlatban a többi egyiptomi istenség is jelen maradhatott Amenhotep-ek idején az istenek panteonjában. Csak a politikailag legkényesebb időpontban lettek ezek az alternatív istenek betiltva, és lett ráerőltetve az egyiptomiakra aton.
A naphimnusz sok tekintetben ráillik Izrael Istenére is. Nem kellett sokat változtatni rajta, hogy teológiailag helyes, de irodalmilag is értékes mű szülessen.
Érdekesség, hogy pont most olvastam Pintér Béla keresztény könnyűzenei dalszerző kesergését, hogy egy mulatós együttes átvette egy énekét, kiszedte belőle a keresztény vonatkozásokat, és az Istent dicsőítő éneket szerelmes énekké változtatta. A dallam hasonló, de egyszerűsített, a szöveg hasonló, de istentelenített...

Egyébként a ma énekelt református zsoltárok anno népszerű világi francia énekek dallamára épült fel...
Mózes II Ramszesz idején élt, a hasonlóság több, mint véletlen.

Nekem az általad felhozott történet egyrészt történelmi korba helyezi a sokak által mesének tartott bibliai történeteket, a történelem része, valóságalapja szinte megkérdőjelezhetetlen a nem keresztény tudósok számára is.
Másrészt arról add jó példát, hogy a hívő ember a világ klassz dolgait beépítheti keresztény hitébe.
Így kerülhetnek be a dicsőítésbe könnyűzenei dallamok, világi hangszerek, és világi éneke átszerkesztései is...
Ez így van jól, mert mi is e világban élünk, mint ahogy a 104. zsoltár szerzője vsz Egyiptomban...

www.refujvaros.hu

(#18487) Noddy válasza kymco (#18486) üzenetére


Noddy
senior tag

Picit még tovább gondolásra: József (Jákob fia) jóval Mózes előtt vitte el Egyiptomba Jahve hitét, eszerint élt, sőt bizonyságot tett a fáraó előtt Isten hatalmáról és ez előtt a fáraó is meghajolt, Józsefet az uralkodásban második emberré tette, nagy lett a befolyása. Tehát nem mondanám azt, hogy az athon vallás régebbi mint a zsidó vallás. Illetve, hogy ne lett volna hatása az egyiptomiak hitére csak fordítva.

A 90. zsoltár Mózesé, ezt lehet érdemes összevetni a 104-el, hogy mennyi a hasonlóság.

Jesus my savior, not my religion. - Jéghegy nem talál ibolyát.

(#18488) Geri Bátyó válasza kymco (#18486) üzenetére


Geri Bátyó
őstag

Meg kell mondanom, hogy kellemesen meglepődtem a válaszodon! :R
Valóban egy történemi érdekesség, ami kézzel fogható alapokra helyezi a Biblia Mózesről szóló részét és rávilágít arra, hogy a történetek nem légbőlkapottak, hanem igenis, van valóságalapjuk. Ugyanakkor, nem kell feltétlenül szó szerint értelmezni, hiszen az idő eltorzítja a történelmi - szájhagyomány útján terjedő - tényeket.
Ráadásul érdekes adalék a zsidó vallás és a későbbi kereszténység lehetséges befolyásoló hatásaihoz.

Meg kell még jegyeznem, hogy nem csak az Aton-vallás volt kvázi monoteista. Abban csúcsosodott ki, de az egyiptomi vallás szerint a különböző "istenek", mind az "egy" különféle megjelenési formái.

Igazából a fentiek miatt tartom valószínűnek azt is, hogy Jézus tanításait a Buddhizmus is befolyásolhatta. Az Esszénusok tartottak fenn kapcsolatot nem csak Egyiptommal, hanem a Távol-kelettel és Indiával is is.

"Ki a büdös istennyila vagy te bohócképű!?" SzŐr Geri, birodalmi poéta és főszakács (:L topic)

(#18489) kymco válasza Geri Bátyó (#18488) üzenetére


kymco
veterán

Esszénusokról pont az ellenkezőjét olvastam. Kivonultak a világból, nem tartották nagyon a kapcsolatot senkivel sem, elég zártak voltak.
A buddhizmust én nem keverném bele, bár nagyon izgalmasnak tűnik, de valóságot nélkülöz Jézussal való kapcsolata.
Sőt Jézus tanítása és élete nem azt mutatja, amit a buddhizmus tanít. Jézus nem megszabadítani akar az érzelmeinktől, hanem megtanít együttérezni. Jézus járt esküvőre, ivott bort, nagy szerepet játszik életében az esküvői ünneplés képe, mikor a tanítványaival való kapcsolat kerül szóba...
Jézus szenvedélyes, mikor a templom tisztaságáról van szó, siratja Jeruzsálemet a város pusztulásának eljövendő képét látva, sír Lázár sírjánál, megindulva a gyászon, kocsmába megy a vámszedők és paráznák után... hát nem egy buddhai lelkület :)

www.refujvaros.hu

(#18490) Geri Bátyó válasza kymco (#18489) üzenetére


Geri Bátyó
őstag

Az Esszénusokról tényleg keveset lehet tudni, mivel a többi zsidó közösségtől elkülönülten éltek, de ez nem jelenti azt, hogy mindenkitől. Valójában a kumrani tekercsek tőlük származnak (sőt, az alexandriai tekercsek egy része is!) és azokból sok dolog kiderül.
Sokat meditáltak és elmélkedtek. Többet foglalkoztak a szellemmel és a lélekkel, mint a test szükségleteivel, de ugyanakkor tudósok, tanítók és gyógyítók is voltak. Ebben is hasonlítanak a Buddhistákhoz, vagy (bizonyos szempontból) az indiai jógikhoz.
Kicsit félve jegyzem meg, hogy József Esszénus volt és valószínűleg nem véletlenül menekült családostul Egyiptomba. Másrészről a Názáretként ismert település 3-400 évvel Jézus után jött létre, tehát Jézus nem lehetett Názáreti, viszont az Esszénus gyógyítókat Nazarénusnak hívták.
A Buddhizmusban fontos az, hogy minden élőlényt fontosnak tartanak és harmóniában, békében akarnak élni mindennel és mindenkivel. Más vallásokban ez nem feltétlenül van jelen. Jézus tanításaiban viszont központi szerepe van. Az Aton-vallás központi témája a szeretet (bizony! :K ez volt a legfontosabb eltérés a hagyományos egyiptomi nézetekhez képest) és Aton (Isten) mindenhatósága.
Ennek a kettőnek a kombinációja már egész jó közelítés. :K

Az viszont már csak az én agyszüleményem, hogy kik lehettek a napkeleti bölcsek? Már csak azért is, mert a Bibliát leszámítva - legjobb tudomásom szerint - nem bizonyított, hogy léteztek.
A Biblia szerint az egyikük szerecsen volt, de az arab világ kapcsolatban állt Afrikával, így ez nem meglepő, viszont az arabok Kínával és Indiával is kereskedtek, ezért legalább az egyik bölcs lehetett Buddhista szerzetei is akár, aki egy reinkarnálódott Lámát keresett és vélt megtalálni Jézusban. Az esszénus kapcsolatok miatt akár Izraelben is kereshette az újjászületett vallási vezetőt.

"Ki a büdös istennyila vagy te bohócképű!?" SzŐr Geri, birodalmi poéta és főszakács (:L topic)

(#18491) Noddy válasza Geri Bátyó (#18490) üzenetére


Noddy
senior tag

Názáret

Úgy veszem észre nagyon önkényesen szűröd az adatokat, amivel nincs baj, de remélem nem veszed tolakodásnak.

A nazarénus szó a héber nazír szóbol jön. Ami Istennek fogadalmat tett embert jelent, ők tényleg a világtól elvonúlva éltek, alkoholt és húst nem ettek (ilyen volt Keresztelő János is, tényleg egy jógihoz hasonló, pusztában elvonult, az embereknek kellett kimenni hozzá, kevés tanítvány követte). De Jézus nem ilyen volt, nem volt remete és alkoholt is ivott, húst is evett. Tehát van abban igazság amit mondasz, de az összkép nekem nem áll össze sehogy se, valamelyik oldala a képnek nem jó, vagy az esszénusok nem azok aminek mondod, vagy Jézus.

[ Szerkesztve ]

Jesus my savior, not my religion. - Jéghegy nem talál ibolyát.

(#18492) Geri Bátyó válasza Noddy (#18491) üzenetére


Geri Bátyó
őstag

Tudom, hogy ez nem hiteles forrás, de már több helyen is olvastam ezt a kronológiát, ezért merem linkelni.
A régészetben a rétegrend szerinti kormeghatározás eléggé bizonytalan és emiatt nem is teljesen elfogadott. A radiokarbon kormaghatározás is tévedhet akár többszáz évet is.
A korabeli írások viszont valóban nem említenek azon a helyen települést.

"A nazarénus szó a héber nazír szóbol jön. Ami Istennek fogadalmat tett embert jelent"
Ebbe nem akartam így belemenni, de ha már szóba hoztad, akkor mégis. Ne nézz hülyének amiatt, amit írok.
A mai REIKI egy ősi gyógyító technika újraélesztése, amit a világ sok pontján használtak. A tömör lényege az, hogy olyan energiát adunk át a betegnek, ami nem belőlünk jön, hanem az univerzum, vagy más szemszögből Isten energiája. Ennek a használatához szükséges a tanuláson kívül egy "beavatás" is, ami nagyon hasonlít egy megkeresztelésre. Szentelt olaj, Isteni energia (szentlélek?) "megidézése".
Még manapság is egy REIKI beavatás egyenértékű egyféle fogadalommal, hogy azt a tudást, amit kaptunk, az emberek gyógyítására használjuk.

Szerintem Jézus szélesebb látókörrel rendelkezett, mint egy átlagos esszénus. Meglátta a különböző tanítások mögött rejlő igazságot és nem ragaszkodott egyikhez sem. Létrehozott valami újat.
Ugyanakkor az esszénus tanítások elvitathatatlanok és a kapcsolataikból is jól tudott profitálni, hiszen szélesíthette a látókörét.

"Ki a büdös istennyila vagy te bohócképű!?" SzŐr Geri, birodalmi poéta és főszakács (:L topic)

(#18493) lao ce válasza kymco (#18439) üzenetére


lao ce
aktív tag

"Az evolúciót vallók mind elvetik a teremtést. Szerintem ez a bökkenő."
"Mutass csak 1%-nyi evolucionistát, aki elfogadja a teremtést..."

a szo szerint ertelmezett bibliai teremtest valoszinuleg elveti a 99%. de nem az evolucio az oka hogy valaki nem hisz a bibliaban szo szerint hanem mas (mondjuk... a valosagban tapasztaltak - ez persze most mindegy ebbol a szempontbol).

ebbol kovetkezoen szerintem:
- legtobben nem veszik szo szerint a bibliat, azoknal nem gond elfogadni a teremtest meg az evoluciot is.
- mas vallasok is vannak am a vilagon ahol a teremtestortenet meg szo szerinti ertelmezesben sem mond ellent az evolucionak es vigan megfernek egymassal ezek a dolgok. egyebkent... a biblia az egyetlen ami allandoan bajban van a tudomannyal, minden mas vallas rendben van mar amennyire en megertem ezeket a dolgokat.
- sok teremtestortenet van, ezek a vilag teremteset irjak le. az evolucio a fajok eredetenek tudomanyos elmelete. a kettonek nincs koze egymashoz. aki ezt megertette annal sem gond ez a ket dolog.

ez joval tobb mint 1%.

a fold lakossaganak kb 80% lehet szerintem akinek nincs semmi elmeleti oka ketelkedni sem az evolucioban sem a teremtesben. persze itt jon be az emberi ostobasag. nem hiszem hogy akik elfogadtak az evolucio tenyet azok azert tettek mert ertik is. nyilvanvalo hogy a legtobb ember alulmuvelt es kodos elkepzeleseik vannak monjduk arrol hogy az evolucionak van-e koze pl az osrobbanashoz vagy az elet keletkezesehez vagy sem. ezek szemeben valoszinuleg a bibliai teremtestortenet ellentmondaban van az evolucioval. de azert nem hiszem hogy 99% ostoba lenne :)

nicht kompot

(#18494) Noddy válasza Geri Bátyó (#18492) üzenetére


Noddy
senior tag

"Ebbe nem akartam így belemenni, de ha már szóba hoztad, akkor mégis. Ne nézz hülyének amiatt, amit írok.
A mai REIKI egy ősi gyógyító technika újraélesztése, amit a világ sok pontján használtak. A tömör lényege az, hogy olyan energiát adunk át a betegnek, ami nem belőlünk jön, hanem az univerzum, vagy más szemszögből Isten energiája. Ennek a használatához szükséges a tanuláson kívül egy "beavatás" is, ami nagyon hasonlít egy megkeresztelésre. Szentelt olaj, Isteni energia (szentlélek?) "megidézése".
Még manapság is egy REIKI beavatás egyenértékű egyféle fogadalommal, hogy azt a tudást, amit kaptunk, az emberek gyógyítására használjuk."

Ez szép és jó, de mi köze van ennek a "nazarénus" szóhoz?
A nazírok nem gyógyítottak, nem közöltek semmilyen energiát. Imádkoztak, meditáltak, betartották a fogadalmukat (étkezési, ruházkodási, tisztasági). A reiki egy istennek tesz fogadalmat, vagy csak úgy fogadalmat tesz, hogy gyógyítani fog?

[ Szerkesztve ]

Jesus my savior, not my religion. - Jéghegy nem talál ibolyát.

(#18495) Noddy válasza Noddy (#18494) üzenetére


Noddy
senior tag

Írásos emlékek nincsenek is Názáretről ez igaz, de régészeti leletek vannak. De nyilván ha bántja az elképzelésedet nyugodtan hagyd figyelmen kívül.
Szülőfalum mellett is volt egy bronzkori település, írásos emlék nincs róla, de mégis ott volt, megvannak az edények, a házak alapjai. De mégha létezett Názáret akkor is kitarthatsz az elméleted mellett, mert a nazarénusok is ugyan úgy léteztek. Csak szerettem volna egy picit elmélyedni a témában. De azt hiszem ezt te támadásnak vetted, pedig még az esszénusok szerint is a tudás az egy jó dolog.

Jesus my savior, not my religion. - Jéghegy nem talál ibolyát.

(#18496) Geri Bátyó válasza Noddy (#18494) üzenetére


Geri Bátyó
őstag

Szerintem te kevered a nazarénust az esszénussal. Ráadásul, mint említettem, az esszénusok sem olyanok voltak, mint azt sokan gondolják.
A nazarénus az esszénus gyógyító, aki egyfajta "beavatott" és a gyógyításra esküdött fel, amit valójában nem ő végez, hanem Isten. A gyógyító csak egy csatorna, aki közvetít.
A REIKI-t mindenhol Isteni energiaként azonosítják, de a kereztény világban ez egyértelműen a keresztény Istent jelenti.

"Írásos emlékek nincsenek is Názáretről ez igaz, de régészeti leletek vannak."
Vannak, csak a datálásuk bizonytalan és az, hogy nincs írásos emlék az adott földrajzi helyen, jelentős, mivel folyamatos volt a római jelenlét (korábban pedig az egyiptomi), akik szinte mindent dokumentáltak.

"Szülőfalum mellett is volt egy bronzkori település, írásos emlék nincs róla"
Mutass a bronzkorból írásos emléket. Csak egyet. Teljesen más időszak. Ráadásul szerintem annak a datálása is egy sokszáz éves intervallum, mert lehetetlen pontosabban megállapítani.

"De azt hiszem ezt te támadásnak vetted"
Pedig nem. :N

"Ki a büdös istennyila vagy te bohócképű!?" SzŐr Geri, birodalmi poéta és főszakács (:L topic)

(#18497) Noddy válasza Geri Bátyó (#18496) üzenetére


Noddy
senior tag

Te írtad, hogy az esszénusok nazarénusok. Én csak a nazarénus szó eredetét írtam le. Ami éppen ugyan úgy hangzik, mint az Istennek fogadalmat tevő mélyen vallásos emberek neve. (Az általad kedvelt wikipedia oldalon pl. sok egyéb mellett pont a gyógyításról nincs szó [link])
A bronzkorból vannak írásos leletek is. És egy település szempontjából néhány száz év lehet jelentős is, de lehet jelentéktelen (ha például évszázadokon keresztűl létezik). Názáret csak néhány száz lelkes település, nem rendelkezett se gazdasági, kulturális és politikai befolyással, érthető, hogy nem írták le csak azok akiknek fontos volt. Egy település nem olyan, hogy csak néhány évtizedig létezett.
A bronzkorból maradtak fent írásos emlékek: sumér, hettita, egyiptomi és óasszír leletek. (vagy tatárlakai lelet) Attól hogy valamit nem írtak le még nem jelenti hogy nem létezett.
De legyen ahogy te akarod. :R

Jesus my savior, not my religion. - Jéghegy nem talál ibolyát.

(#18498) Geri Bátyó válasza Noddy (#18497) üzenetére


Geri Bátyó
őstag

"Te írtad, hogy az esszénusok nazarénusok"
Azt írtam, hogy az esszénus gyógyítók a nazarénusok, de máshogy nevezték a tanítókat és a tudósokat.
Ettől függetlenül nem tartom elképzelhetetlennek, hogy más közegben másokat hívtak nazarénusnak.

"Az általad kedvelt wikipedia oldalon"
Félreérted! Nem kedvelem a Wikipédiát, mert sokszor téves, vagy hiányos a rajta lévő információ, de amit linkeltem, az megfelelt annak, amit én is tudtam. Ettől függetlenül a tévedés jogát fenntartom! :D

Az esszénusokról több könyvben is olvastam, főleg a Holt-tengeri tekercsek kapcsán, amit sokan nekik tulajdonítanak. Volt egy könyvem a témában, de kölcsönadtam és nem kaptam vissza. Ez volt az:

Mivel nincs meg, nem tudom ellenőrizni. Az ebben a témában másoktól kölcsönkapott könyvek címére viszont nem emlékszem. Volt, amelyik a nyilvánosságra hozott tekercsek tartalmával foglalkozott, volt, amelyik a körülöttük lévő kavarással, volt, amelyik behatóbban foglalkozott a keletkezésükkel.

"A bronzkorból maradtak fent írásos emlékek: sumér, hettita, egyiptomi és óasszír leletek."
Természetesen nem a korabeli fejlett civilizációkra gondoltam, de rosszul fogalmaztam.
Európából, Amerikából, vagy Ázsiából viszont nem tudok bronzkori írásos emlékről. Na, erre viszont jó cáfolat az általad említett tatárlakai-tábla, amiről teljesen elfeledkeztem! :(((

Nem kizárt, hogy Názáret régebbi, mint korábban gondolták, de az a bajom ezzel, hogy tényleg macerás a kormeghatározás és sokszor a tudósok az elméletükhöz alakítják.
Tudnék erre példát mondani a geológia területéről is! :K

"De legyen ahogy te akarod."
Ne már! Beszélgetünk! Ez nem a meggyőzésről szól, hanem az információcseréről! :K

"Ki a büdös istennyila vagy te bohócképű!?" SzŐr Geri, birodalmi poéta és főszakács (:L topic)

(#18499) pocokxx


pocokxx
Közösségépítő

Nem tudom ki ismeri: Nekem tetszik.

"Egyformának lenni mindenkihez. Emberfeletti nagy szív kell ehhez." - Reményik Sándor

(#18500) Noddy válasza Geri Bátyó (#18498) üzenetére


Noddy
senior tag

Én is úgy gondolom, hogy ez csak információ csere :)

Jesus my savior, not my religion. - Jéghegy nem talál ibolyát.

Útvonal

Fórumok  »  Társadalom, közélet  »  Vallás
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.