Hirdetés

2024. április 25., csütörtök

Gyorskeresés

Hozzászólások

(#1) Krono


Krono
csendes tag

Hátha tud valaki magyarázatot adni! Ha pl. szobában akarok fényképezni és megfelelő szórt fény van , a vakú kikapcsolásakor sokszor életlen képeket kapok!
Ugyanazon fényviszonyok között készített 5-6 kép közül talán 1-2 a megfelelő.
A gradáció mindíg tökéletes de sokszor életlen.
Mi van akkor ha bekapcsolom a vakút de letakarom, hogy a témára ne jusson fény?

(#2) (Kolombusz)


(Kolombusz)
veterán

Ne tedd, károsithatja a vakudat.

(#3) Flashy


Flashy
veterán

vagy az autofókusz nem találja a témát, vagy kevés a fény, ezért a gép vaku nélkül hosszabb záridőt választ és bemozdul. elárulhatnád hogy milyen gép, esetleg mintaképeket feltenni.
habár van egy ''Tanuljunk (digitálisan) fotózni'' topik...

(#4) Krono válasza (Kolombusz) (#2) üzenetére


Krono
csendes tag

Miért károsítaná? A kisfilmes géphez használt vakúmnak elfordítható a fényvetője és 45 fokos szögben van egy fehér lemez, -magyarán szórt fényt idézek elő, ilyenkor a pár cm-re lévő terelőlapra megy a fény, semmi baj nincs vele.
A letakarást nem úgy gondoltam, hanem 45 fokos szögben eléteszek valamit, hogy ne a témára menjen a fény. Megjegyzem, auto állásban 3x villan, -talán az AF-et helyettesíti?

(#5) Korcsii válasza Krono (#1) üzenetére


Korcsii
őstag

Ha nem megfelelőek a fényviszonyok, akkor ha autómatára van állítva, akkor megnöveli a záridőt, hogy világossabb legyen. Hosszabb záridő = sokszo rossz kép. pl: Zalosabb lesz, ha közen elmozdul a kezed akkor elmosódhat.
Ha eltakarod a vakut akkor sötét lesz a kép, és a vaku is károsodhat ( arról nem is beszélve hogy ha a kezeddel takarod el akkkor elég fájdalmas lesz )(saját tapasztalat);]

(#6) Krono válasza Korcsii (#5) üzenetére


Krono
csendes tag

Akkor már csak azt nem értem, hogy bekapcsolt vakunál félig lenyomva a kioldógombot de még nem fényképezve zöldet mutat, tehát ok!, kikapcsolt vakúnál szintén még nem fényképezve pirosat mutat a jelző...

(#7) Pompi


Pompi
MODERÁTOR

Tényleg jó lenne tudni, hogy milyen géppel fotózol, továbbá jó lenne ha feltennél egy-két ilyen életlen képet, az exif adatokból hamar kiderülne, hogy a hosszú záridő miatt mozdult be vagy a kevés fény miatt az AF nem működött tökéletesen, bár ebben az esetben a legtöbb gép nem enged exponálni, de minden esetre észrevehetően jelez ilyenkor, hogy nem sikerült fókuszt állítani, ezért én mindenképp azt gondolom, hogy a kevés fény miatti hosszabb záridő lesz a ludas.
A vaku villanása amúgy nem helyetessíti, hanem segíti az autófókuszálást.

Feel Good Inc.

(#8) Pompi válasza Krono (#6) üzenetére


Pompi
MODERÁTOR

Na pont erről beszéltem, azért jelez pirosan, mert nem sikerült fókuszálni, ezért lesz életlen a kép ha mégis exponálsz... tehát meg is oldódott a probléma.

Feel Good Inc.

(#9) Krono válasza Pompi (#7) üzenetére


Krono
csendes tag

Amikor azt írtam, hogy az AF-et helyettesíti, -mivel nincs AF a gépen - a 3x-os
villanást ''fogtam rá''.
A gép régi HP 612, és mivel a leghosszab záridő csak 1/2 mp, a legrövidebb ha jól emlékszem 1/750 mp állvány használatával (is) fennáll a probléma. Képet nem tudok feltenni (majd megtanulom!) de érezhetően, ill. láthatóan világosabb a kép (az LCD-n is) mint vakúzva.
Nincs tu.képpen olyan nagy gond de sokszor vaku nélkül szinhelyesebb a kép.

(#10) Pompi válasza Krono (#9) üzenetére


Pompi
MODERÁTOR

Komolyan nem értelek.
Amikor azt írtam, hogy az AF-et helyettesíti, -mivel nincs AF a gépen - a 3x-os
villanást ''fogtam rá''.


Ahogy nézem van AF a HP 612-n, szóval nem értem ezt a mondatot.
A zoomtartománya 43mm - 86 mm, tehát a kézből fotózott képek 1/40-es záridőnél hosszabbnál már bemozdultak lehetnek. Fényérzékenység választás sincs ezen a gépen, még automatán se, tehát fix ISO 100-on dolgozik.

Nincs tu.képpen olyan nagy gond de sokszor vaku nélkül szinhelyesebb a kép.


Valószínü fehéregyensúly állításban sincs toppon a gép, azért színhelyesebb a vaku nélkül fotózott kép, sajnos kézzel ezt sem lehet állítani, tehát el kell fogadni olyannak amilyen...

Feel Good Inc.

(#11) Krono válasza Pompi (#10) üzenetére


Krono
csendes tag

Tényleg nincs AF a gépen..., lgalább is a specifikáció szerint. Volt egy HP 200-as gépem, azon volt.
Kár, hogy nem tudok képet mutatni; képzelj el egy asztalt ahol kféle szines dolgok vannak, lámpafénynél kb. 1.5 m távolságró kézből 6 kép közül 2 tökéletesen sikerül 4 nem. A megvilágítás erőssége kb. 50 lux.
Én nem tudom megmagyarázni...

(#12) zsiga667 válasza Krono (#11) üzenetére


zsiga667
addikt

A specifikációk szerint van rajta AF... :U
Mellesleg tudomásom szerint 2 azaz kettő olyan digitális gép létezik amin nincs AF, az egyik az Epson R-D1, a másik meg a Leica DMR.

(#13) Krono válasza zsiga667 (#12) üzenetére


Krono
csendes tag

Jó, akkor ugy egészíteném ki, hogy a nálam lévő adatlapon nincs jelölve.
De a kérdés akkor is megmarad; miért sikerülnek a képek 20-30%-a.
Mert ha a konstrukcióból adódóan egy sem sikerülne, nem írtam volna a topikot!

(#14) zsiga667 válasza Krono (#13) üzenetére


zsiga667
addikt

A gond az, hogy én továbbra sem értem hogy mi a probléma, és ha jól sejtem Pompinak sem esik le. :U

Én is csak arra a két dologra tudok gondolni amit Pompi már leírt, vagy túl sötét van és az automatika nem bír fókuszálni, vagy túl hosszú a záridő és így bemozdul.

(#15) Krono válasza zsiga667 (#14) üzenetére


Krono
csendes tag

Leírtam a (#13)-ban.
A másik: a GOOGLE keresőjét használva 2 fajta adatlapot találtam.
Az egyik az optika fényerejét f/2.8 -ban adja meg, nekem f/3.5.
A másik adatlap az f/3.5 opikáju gépnél +-2 blende korrekciót szerepeltet 1/3-as
lépésekben, -az én setup-omban ilyen nincs

(#16) pitman válasza Krono (#15) üzenetére


pitman
őstag

Ahogy én nézem, ez egy teljesen automata gép fix 3,5-ös fényerővel és 100-as érzékenységgel. A tesztekben mindenhol a gyenge teljesítményét említik olyan környezetben, ahol kevés a fény.
Szerintem (mint ahogy azt már többen is írták) valószínűleg bemozdulás okozza a problémát, de akár az autofókusz is lehet (nem találtam utalást rá hogy van-e af rendszer benne).
Az 50 lux fényerő szerintem igen gyenge, ennél jóval komolyabb gépekkel sem lehet nagyon ugrálni szobában még nappal sem, nemhogy mesterséges fénynél feltétlezve, hogy nem használsz vakut. Ha jól emlékszem egy asztali lámba kompakt fénycsöve kb 900 lux fényerejű.

(#17) Pompi válasza Krono (#15) üzenetére


Pompi
MODERÁTOR

Nézd:
Index Digicam - HP 612
Bővebben: link

Mellesleg ha nem lenne a gépeden AF, akkor nem tudtad volna ezt írni:
''Akkor már csak azt nem értem, hogy bekapcsolt vakunál félig lenyomva a kioldógombot de még nem fényképezve zöldet mutat, tehát ok!, kikapcsolt vakúnál szintén még nem fényképezve pirosat mutat a jelző...''

Ugyanis amikor félig lenyomod a kioldó gombot akkor autófókuszál a gép, ahogy a tiéd is.

A fényerő mondjuk az indexes adatbázisban is rosszul szerepel, elég csak ránézni a gépre és láthatjuk, hogy f/3.5 a kezdő fényerő.
Bővebben: link

Expozíció korrekcióra mindenhol a nem vagy nincs adatot találom.

Mondjuk nem akarom minősíteni a HP-t, már annyiszor megtettük itt a fórum, de nem csodálkozok, hogy még egy épkézláb specifikációt se találni róla...

Feel Good Inc.

(#18) Pompi válasza pitman (#16) üzenetére


Pompi
MODERÁTOR

''Ahogy én nézem, ez egy teljesen automata gép fix 3,5-ös fényerővel.. ''

Zoom optikája van ~43-86mm kezdő 3.5 fényerővel.

Feel Good Inc.

(#19) pitman válasza Pompi (#18) üzenetére


pitman
őstag

Igazad lehet, utánanéztem egy kicsit, de ahány helyen nézem, mindenhol más adatok vannak pl.:
http://www.letsgodigital.org/nl/camera/specification/516/show.html

(Mondjuk a lényeget nem igazán befolyásolja, ez a fényerő az adott közulmnyeket nézve kevés).

(#20) Krono


Krono
csendes tag

Köszönöm mindeki észrevételét, hozzászólását.
A tanúlságokat levonni már csak pénzkérdés...
Családi emlékképek készítésére bizonyos korlátokkal alkalmas, ne legyen az ember maximalista ha szűk keretek között mozog!
End

[Szerkesztve]

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.