Hirdetés

2024. április 20., szombat

Gyorskeresés

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2020-07-28 23:38:02

LOGOUT.hu

Jó adatátviteli sebességhez megfelelő adatkábel is kell, nem elég a drága switch és hálókártyák. Ennek a kiválasztásában próbálunk segíteni.

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#651) forten válasza Fjoe (#650) üzenetére


forten
tag

Szia.

No para!
Cat5E típusú fali kábel az 1000Mbit/s sebességnél nagyobbra nem képes,ha Digis netet rendelesz annak jelenleg megfelelő.

Később mit lehet tudni,lehet jobb lenne a Cat6.Hozzáteszem 1Gb/s nél nagyobb hálókártya még nem is létezik,max talán szervereknél.

Van a Schneider nek Cat5E,és van Cat6hoz külön aljzat.
Ez rá van írva,pl: ezt nézd meg

Digis hálózat országos szinten magánházaknál,90%-ban optikai hálózat.Tehát optikai kábel megy be a házba az eszközig,amit ők biztosítanak.Eszköztől a tv coaxon,net utp-n,telefon telefon vezetéken megy, működik.

A fennmaradó 10%pedig felvásárolt hálózat,ami még coax-os ,sajnos ott a sebesség mindenütt 4Mbit/s le,1Mbit/s feltöltés.Itt coax kábel megy be a házba ,kapsz egy modemot a netnek,s abból utp -s csatlakozzással tudod tovább vinni,a tv-k coaxon mennek.

Nagyon fontos,hogyha a digit választod,érdeklődd meg elötte ,hogy ahová költözől ott milyen hálózat él,a félreértések elkerülése végett!!

Upc-ről nem sok infóm van, viszont a helyzet ugyanez,ott is van többféle hálózat, optikai,coax-os is, tehát érdeklődj konkrét címre a szolgáltatótól.

Sok sikert! :)

[ Szerkesztve ]

"Hol volt,hol nem volt..."

(#652) hutibo


hutibo
újonc

Sziasztok!

Egy kábel-patchpanel dilemmában vagyok.
Cat 7-es kábelt szeretnék az éppen épülő házunkba, a jövőre való tekintettel.
Csak nem találok értelmes patchpanelt hozzá. Vagyis van, csak CAT6A kompatibilis.
Itt van pár adat, hátha ti meg tudnátok mondani hogy nem-e túl vastag a kábel a
panelhez, nehogy fölöslegesen vegyem meg. (A kábel már megvan)
Szóval kábel: CAT 7 S/FTP 4x2xAWG23/1 1000MHZ
Patchpanel: LINKBASIC Cat 6A UTP 24-port Patch panel PNA24-UC6A
Technikai paraméterei:

Design to mount to any standard 19" rack or cabinet
24 -port Cat 6A non shielded Patch panel
Space saving, high-density 1U
Black Electrostatic Powder-Coated Steel: phosphor bronze with tinplating over nickel . Meet or exceed the requirement of SI /TIA/EIA568B.2
Use keystone jacks and keystone inserts to configure your panel to
accommodate a variety of schemes
Sturdy Aluminum Plate around RJ 45 Jacks
Phosphor bronze with 6-50 micro inches gold plated
Available with T568 A. T568 B wiring pattern and meeting the
requirement of Cat 6A standard
Color Coded TIA/EIA 568A (international) and 568B (AT&T Standard)
Wiring For Easy Installation
Termination accepts 22,24 26 AWG (0.64 ,0.5 and 0.4 )solid wires
Metal sheet: Corrosion resistant steel
Plastic: fire self -extinguish high impact plastic

Szóval a kérdés az hogy bele tudom-e szuszakolni a kábelt ebbe a patch panelbe.
Jaj és ha tudtok vmi értelmes CAT 6A fali aljzatot (dupla), ne tartsátok magatokban.

Köszi előre is sz infókat!

Üdv,

(#653) Fjoe válasza forten (#651) üzenetére


Fjoe
tag

Köszi szépen a tanácsokat és a segítséget, így már vmennyire megnyugodtam, de egy építkezésnél mindig történik vmi, ami felhúzza az embert :) Megnéztem a Cat6-os panelt, az jó lehet Cat6A-s kábelhez is? Bár jelenleg még olyan 50 ezer körül mennek a 10 gbites ethernet kártyák, lehet hogy pár év múlva már sokkal olcsóbbak lesznek és talán a szolgáltatók is 10 év múlva elérik azt a sebességet :) Igazából ezért gondoltam a cat6a-ra vagy esetleg cat7-re. Bár lehet addigra a fali kábelek is csereérettek lennének. A Diginek utánanéztem a szomszéd címe alapján, elvileg elérhető nálunk az ftth-s kiépítés. UPC is lehetne, de ott még nem sikerült kiderítenem a bejövő kábel típusokat, bár náluk talán "csak" 500mbites net van.

(#654) inf3rno válasza Fjoe (#650) üzenetére


inf3rno
Topikgazda

Én cat6a-t tennék mindenhova, ha új házba kellene behúzni. 10 gigabites sebességet tud, ami szerintem egy 15-20 évig biztosan elég lesz. Árnyékoltat érdemesebb lenne venni (S/FTP), aztán eldönteni, hogy akarod e földelni az árnyékolását vagy sem. Bármi van, elvileg kevesebb lesz a zaj azzal. Csak az áramtól külön csatornában szabad vinni ezeket az adatkábeleket, az áram csatornájától meg jó, ha van fél méter távolság. A fali kábel a falba és a kábel csatornába kell, ahhoz csatlakozik az RJ45 anya, utána az aljzattól a gépekig patch kábel fog kelleni, ahhoz meg az RJ45 apa. A kettőt nem szabad felcserélni, mert a fali tömör rezes, a patch meg sodort rezes, és szerintem a tömör rezes törik ha sokat hajtogatod, a sodort rezeset meg nem lehet normálisan RJ45 anyára szerelni. Az aljzatnál én keystone-t javaslok. Nem igazán láttam semmi értelmeset kész aljzatok terén, a cat5e meg cat6 aljzat meg kompatibilis cat6a kávellel, de lehúzza a sebességét 1 gigabitre, szóval ha később jobb neted vagy belső hálód lesz, akkor cserélni kell az aljzatokat. A keystone-nál meg csak bepattintod a cat6a modult, aztán kész. Láttam itthon 1-es, 2-es, és nagyon ritkán 3-as keystone aljzatokat. Én magamnak 4-eset rendeltem külföldről. Nem valami masszívak sajnos, de karmosat (vagy körmöset?) nem találtam, csak ilyen szabvány szögletes szerelődobozba csavarozhatót, aminél ki tud szakadni a csavar a műanyagból, ha megtépem a kábeleket. Szerintem kábelcsatornához is biztosan van megoldás keystone-ra, sőt arra inkább jellemző, mint fali aljzatokra. Lehet koaxot és optikait is vinni egyébként keystone-on. A UPC nálunk koaxon jön, és szerintem máshol is azon mehet. A digi optikai sok helyen. Biztosat akkor fogsz tudni, ha rákérdezel a szolgáltatónál. Én azt csinálnám, hogy ahol behozzák, már onnantól én vinném tovább a falban vagy kábelcsatornában, mert elég ocsmányul gányolnak bármelyik szolgáltatóról van szó. Felszögelik a falra, átfúrják a falat, stb.

[ Szerkesztve ]

Buliban hasznos! =]

(#655) inf3rno válasza Fjoe (#653) üzenetére


inf3rno
Topikgazda

Nem a kártya a drága a10g-nél, hanem a switch meg a router. Jelenleg többszázezerbe kerülnek, de vannak milliósak is. Egyelőre nem éri meg, de folyamatosan esik az áruk, ezért talán 10 év múlva már egy komolyabb belső hálózatra, vagy egy combos internetre ugyanúgy jó lesz a cat6a, ha most azt szerelsz be. Nem valószínű, hogy helyileg felváltja pl az optikai az UTP-t, én legalábbis nem tartom valószínűnek a következő 20-30 évben.

Buliban hasznos! =]

(#656) inf3rno válasza hutibo (#652) üzenetére


inf3rno
Topikgazda

Nem sok info van a neten, de a cat6a elvileg 7-9mm átmérőjű a cat7 meg 8mm, szóval akár még működhet is vele. Próbáld meg a boltot megkérdezni mielőtt megvennéd, hátha ők tudják. Nekem cat6a van itthon, még nem szereltem cat7-et.

Ami talán érdekes lehet, hogy "Termination accepts 22,24 26 AWG" és "CAT 7 S/FTP 4x2xAWG23". Az AWG ilyen amcsi mérce a kábel átmérőre, és ez alapján nem támogatja a panel a 23-asat, de a 22 és a 24 között van. Nem tudom, hogy a 23 meg a 25 ilyenkor tényleg nem hozzászerelhető e, vagy csak nem írják, de olyan 60%, hogy az előbbi, és nem fog menni vele. Majd írj, hogy mi lett a vége!

[ Szerkesztve ]

Buliban hasznos! =]

(#657) hutibo válasza inf3rno (#656) üzenetére


hutibo
újonc

Szia Inf!

Köszi a tanácsokat. Közben írtam a gyártónak is hogy mi a helyzet, válasza:

"Technically it is ok but i think it can be only use as Cat6A rate."

Hát az elég lenne a CAT6A rate :)
Akkor ezek szerint fittelnie kéne. Szóval sztem megrendelem...

Te milyen fali aljzatot használsz hozzá? Tudsz linket, gyártót?

[ Szerkesztve ]

(#658) inf3rno válasza hutibo (#657) üzenetére


inf3rno
Topikgazda

Arra kell nagyon odafigyelni, hogy ne ilyet vegyél, aminél 45°-ban megy be a falba:

Ezek lehet, hogy jók cat5e-re meg hasonlókra, de nálam cat6a S/FTP-nél nem volt hely a kábelnek, hogy elforduljon, annyira vastag volt.

A 90°-os a jó, ami így szemből megy:

Én elsőre vettem egy 3-as Legrandot 45°-osat, aztán miután széttörtem a feszegetéssel, azután rendeltem Amazonról valami random 4-es 90°-osat. Gondolom kínai, legalábbis elég gagyi az anyaghasználata, de amire kell, arra működik. Ami nem volt egyszerű mutatvány, hogy szabvány szögletes szerelődobozt találjak hozzá. Végül sikerült netről rendelni, amire valahogy fel tudtam csavarozni, de szerintem ha megrángatnám egy kicsit, akkor simán ki tudnám szakítani falból az egészet. Ha találsz ennél jobbat, akkor mindenképp írj, hátha másnak hasznos lesz.

A 45° vs 90° érdekes amúgy. Kábelcsatornában elképzelhető, hogy a 45°-os bekötés a jobb, falba szerelődobozzal meg mindenképp a 90°-os.

Ha neked csak 2-es vagy 1-es kell, mert nem akarsz annyi kábelt vinni, akkor azt találsz itthon is. Google pl ezt dobta: [link] De nézz körül, szerintem még rengeteg webshop árul ilyesmit. Itt még Schneider is van, azt hiszem azt írtad, hogy neked az jön be: [link].

[ Szerkesztve ]

Buliban hasznos! =]

(#659) Fjoe válasza inf3rno (#654) üzenetére


Fjoe
tag

Köszönöm az információkat, talán most már kezd tisztulni a kép :) Viszont ha cat6a sftp kábelt húzunk be, akkor ahhoz milyen keystone lenne megfelelő? A kábelfutáron nézegettem őket, ott találtam kettőt, ami szerszám nélkül szerelhető, az egyik stp a másik ftp. Egyébként nálam 1 vagy 2 csatlakozó lenne csak szobánként, azért is gondoltam ilyen "egybeépített" aljzatra. Bocs linkelni most nem tudok, telefonról most vmiért nem jön össze.

(#660) Fjoe válasza inf3rno (#654) üzenetére


Fjoe
tag

Plusz azt elfelejtettem, hogy földelni nem akarom a kábelt ha csak a tüske földbeszúrós módon működik, amit itt olvastam vmelyik hozzászólásban. Egyébként f/ftp kábel is jó lehet szerinted?

(#661) inf3rno válasza Fjoe (#660) üzenetére


inf3rno
Topikgazda

Nem tudom van e különbség az s és f szerelése között. Én annak idején találtam egy jó videot arról, hogy audio erősítőknél hogyan szokták szerelni a csatlakozókat, én is úgy csináltam meg, de nehéz elmagyarázni, mert látni kell. Az a lényeg, hogy csinálsz egy lyukat az árnyékoláson, ott áthúzod a belsejét, aztán összesodrod az árnyékolást, és azt kötöd a csatlakozónál az árnyékolásnak megfelelő részre. A keystone-nál a fém burkolat a csatlakozó körül, ami továbbviszi az árnyékolást, tehát arra kell valahogy rácsatlakoztatni. Nem tudok tüske helyett más módszerről, ami garantáltan jó, én simán belehajtottam egy hosszú csavart a téglafalba, és arra kötöttem, de gondolom érzed, hogy ez már erősen a tákolás kategória. Azt mondják nem jó a villany földelésére kötni, de nem tudom, hogy miért. Talán mert ha a villany ott vezetődik le, akkor elképzelhető, hogy végigmegy a hálózati kábel árnyékolásán, ahelyett, hogy a föld felé venné az irányt és megsüti az elektronikát, vagy passz. Ha biztosan nem akarsz foglalkozni soha az árnyékolással, akkor simán levágod amikor a csatlakozót szereled vagy eleve u/utp kábelt veszel. Az utóbbi viszonylag ritka cat6a-nál, de úgy emlékszem, hogy létezik.

[ Szerkesztve ]

Buliban hasznos! =]

(#662) inf3rno válasza Fjoe (#659) üzenetére


inf3rno
Topikgazda

1-2 éve még ritka volt az egybeépített cat6a aljzat. Nézz körül, hátha van. Szerintem az s és f keystone is ugyanúgy működik árnyékolás továbbvezetésére, de kérdezz rá a cégnél, hátha ők jobban tudják. Ami még szembe jutott, hogy S/FTP-nél úgy rémlik, hogy 2 réteg árnyékolás van, az egyik hálós, a másik fóliás. Én egybesodortam a kettőt, de nem vagyok benne biztos, hogy jó dolog összekötni a két réteget.

[ Szerkesztve ]

Buliban hasznos! =]

(#663) inf3rno


inf3rno
Topikgazda

Úgy nézem közben, hogy PsPing-el tesztelhető a sávszélesség is: [link]. Nem tudom, hogy mekkora jelentősége van ennek, mert úgyis Samba server-es másolást használunk belső háló tesztelésére, vagy internet speed test-et az internet sebesség tesztelésére. Az SMB-nél lehetnek anomáliák, amiket a szoftver hibái okoznak, nem a hálózat, és emiatt torzíthat. Pl Linux-nál Nautilussal nagyon kicsi a buffer méret ha SMB-t mountolunk be, és emiatt baromi lassú. Egyedül CIFS mount, ami megoldást jelent rá, nem tudok róla, hogy konfigurálható lenne a buffer méret. [link] Ezzel szemben, ha PsPing-el vagy ilyesmivel az SMB kikerülésével tudunk bandwidth-et tesztelni, az szinte biztosan a jó megoldást adja, mert nincs annyi extra réteg, mint hibaforrás ráépítve. Egyedül azt nem értem, hogy pontosan hogyan működik pl a TCP, UDP pingelés és a bandwidth mérése. Mert ezekhez elvileg kellene valami szerver, ami válaszol, meg amivel kommunikálunk. Nem igazán találok semmi infot arról, hogy minek kellene lennie a másik oldalon.

Buliban hasznos! =]

(#664) Fjoe válasza inf3rno (#662) üzenetére


Fjoe
tag

Az árnyékolásnak örülnék igazából, csak nem tudom, hogy akkor is van-e, tehát nem szakad meg, ha így épül fel a rendszer: optikai bejövő->ONT->router->switch->fali kábel->keystone->patch kábel->PC
Egyébként szerintem árnyékoltat veszek, láttam utp-t is a kábelfutáron cat 6a-ban, de már ilyen utolsó darabos.

(#665) inf3rno válasza Fjoe (#664) üzenetére


inf3rno
Topikgazda

Olvastunk valami tesztről régebben, ahol bemérték, hogy mi van, ha nincs földelve, és az jött ki, hogy akkor is jelentősen csökkent a zaj. Szóval úgy is van valami értelme, ha nem földeled. A földelés szerintem akkor kellhet neki, ha tényleg valami olyan helyen megy a kábel, ahol közel van hozzá villany vezeték. Akkor sem biztos, hogy megvédi egyébként, de sokat számít a két réteg árnyékolás, főleg ha van hova elfolyni az indukált áramnak (földelve van). Egyébként földelés nélkül szerintem csak kisebb zajok ellen védhet. A tévedés jogát persze fenntartom. :-)

Amúgy ezen a részen van az árnyékolás: fali kábel->keystone->patch kábel. Utána a patch panel-ről kell levezetni a földbe. Nem tudom, hogy gyakorlatilag van e érintkezése a gépen a fémes résszel, illetve, hogy egyáltalán az jó e neki, vagy arra felére jobb lenne árnyékolás nélküli apát tenni. Sok a kérdőjel, és nem nagyon találni rá választ. Ha meg ilyen stack exchange jellegű oldalon teszel fel kérdést, akkor záporoznak a mínusz pontok, mintha valakinek az lenne a hobbija napi szinten, hogy kiszór párat.

[ Szerkesztve ]

Buliban hasznos! =]

(#666) Bgray


Bgray
csendes tag

Sziasztok!

Vásároltunk egy lakást, ahol szeretnénk a lakást bekábelezni UTP kábellel, mert az áramhálózatot is most újítjuk fel. Cat 6a kábelre gondoltam vagy érdemesebb már Cat7 kábelt behúzni?

Tudnátok ajánlani jó minőségű kábelt és hozzá tartozó csatlakozókat, ami lehetőleg könynen szerelhető.
Patch kábeleket készen akarok majd vásárolni, ugyan úgy Cat6a minősítéssel. Jelenleg minden eszközünk 1 Gigabites.

A TV adás Coax kábelen jön (Digi FTTH), esetleg ennél van bármiféle minőségbeli különbség márkáknál?

Tudtok ajánlani boltot is esetleg?
Előre is köszönöm a választ!

Üdv.: Máté

[ Szerkesztve ]

(#667) ZoltanRobi


ZoltanRobi
tag

Sziasztok!

Cat6a UTP kábel végére próbáltam felszerelni a hozzá vett csatlakozót, de nem megy rajta a jel.
Szétszedem és látom, hogy a befűzött kábelvégeken egyáltalán nincs sérülés, pedig elvileg az összenyomásnál úgymond bele kéne vágnia a kábelbe igaz?
Gondolom ez lehet a gond.

Van valami ötletetek, mit lehetne tenni? Teljesen összenyomom és jól a helyére is megy a fém burkolat.

(#668) inf3rno válasza Bgray (#666) üzenetére


inf3rno
Topikgazda

A cat6a jó lesz még egy darabig, 10 gigabitet tud...

Buliban hasznos! =]

(#669) inf3rno válasza ZoltanRobi (#667) üzenetére


inf3rno
Topikgazda

Igen, bele kell vágnia. Nekem másik csatlakozóval belevágott és jól működik. Fogalmam sincs, hogy mi lehet a hiba. Nem lehet, hogy nem hozzá való kábelt használtál?

Buliban hasznos! =]

(#670) zolka95 válasza ZoltanRobi (#667) üzenetére


zolka95
őstag

Amikor sorrendbe rakod a színes kábeleket és ráhúzod a csatlakozót akkor a csati alja feléd nézzen.
A rajta lévő kiálló pöcök legyen lefelé. Így:

Nálam ez volt a hiba, hogy fordítva raktam rá. A pöcök volt felfelé, amikor ráhúztam. A teszter hiába jelezte, hogy rendben van, akkor sem vitte a jelet a kábel.

[ Szerkesztve ]

Figyeltél rám? Vagy azt a piros ruhás nőt nézted?

(#671) ZoltanRobi válasza zolka95 (#670) üzenetére


ZoltanRobi
tag

Köszönöm a válaszokat!
A sorrend szerintem jó, inkább az a gondom, hogy összenyomom, és szinte semmi "sérülés" nem keletkezik a kábeleken, szóval nem vágja meg a kis színes köpenyt.
Szétszedtem és a legtöbb kábel gyakorlatilag sértetlen.
A kábelt és a csatit is 1 helyen vettem, egymáshoz ajánlották! :F

(#672) Adam1122


Adam1122
újonc

Sziasztok!
Kérdésem az lenne, hogy az UTP kábelt (internetkábel), szét lehet e osztani?
Olyasmit olvastam h csak 4 kábelt használ ténylegesen a 8-ból. Ha az egyik végén lévő 4 kábelt egy csatlakozóba bekötöm és a másik négyet szintén egy csatlakozóba, illetve a másik oldalát is a kábelnek hasonlóképpen, akkor kaphatok-e egy olyan kábelt aminek mindkét végén 2 csatlakozó van és mindkettő működik, valamint hozza a 0.1 G/s-et?

(#673) juhaszmarci


juhaszmarci
csendes tag

Sziasztok!
Most épülő házhoz szeretnék segítséget kérni.
Kb. 120m2, házikó. Most tartok a villanyszerelésnél. Nem vagyok villanyszerelő, egy barátom felügyeletével készül. Megbeszéljük mit hova, én csövezek, együtt behúzzuk, stb.

A halókábel árnyékolása saját földelőszondára lesz kötve (patch panelen).
A kamera ugyan ilyen a kábelen menne, de a házon kívül, szigetelés alatt (PoE).
Minden szobába és a nappaliba a TV mellé és "szabadon" még +1 van tervezve RJ45 dugalj (ez 6db), a kazánházba 2, kapucsengő (2db bent kint), termosztát, és 2 AP. A switch mellett lenne helye a NAS-nak.
A net FTTH digi.

Több kérdésem is lenne.
- 2 gerinc lesz kialakítva a házban, erős, gyenge áram (3. riasztó). Mehetnek egymás mellet? Ez 10méter minimum, 6 erősáram/4 gyenge a gerincen, plusz a szobában is egy horonyban lennének vezetve.
A hálókábelek mellett menne még a koax is.
-mivel kábelezzek? cat6A vagy cat7?

Két kábelt néztem ki:
Draka UC900 Cat7 S/FTP falkábel 1000MHz LSHF
Draka UC500 Cat6A U/FTP falkábel 500MHz LSHF

Merev nagyon az S/FTP? Kell nekem ilyen helyzetben S/FTP? 20Ft a difi, de ha fölösleges az is sok.

(#674) juhaszmarci válasza juhaszmarci (#673) üzenetére


juhaszmarci
csendes tag

Kijavítottam volna, de letelt a 15perc.

Az "erősáram" a 220V, gyengeáram pedig minden más.
A 6/4 pedig a védőcsövek száma.

(#675) gedikart


gedikart
aktív tag

Üdv. UTP vs FTP kábel kapcsán kerestem a kiszemelt routerről fotókat. A WAN és LAN csatlakozók is műanyagból vannak. Ez azt jelenti hogy nincs is földelésük? A LAN lábainál látok valami két szálat a NYÁK-on, de a WAN-nál még ezt sem.

fotó1
fotó2

[ Szerkesztve ]

(#676) inf3rno válasza juhaszmarci (#673) üzenetére


inf3rno
Topikgazda

Minél közelebb van az erős és a gyenge áramú vezeték és minél nagyobb fogyasztó van az erősre kötve, annál valószínűbb, hogy áramot fog indukálni a gyengében, és megsüti az arra kötött elektronikát. Egy csőben semmiképp nem mehetnek. Legalább fél, de inkább 1 métert javasolnak elhagyásnak a két cső között, főleg ha nagy teljesítményű fogyasztó van kötve az erős áramra. Talán a PoE-t is jobb külön vinni a normál hálózati kábel és a koax mellett, illetve a koaxot galvanikusan leválasztani, de ez már valszeg enyhe túlzás. Ha közel mennek egymáshoz a gyenge és az erős áramú csöve, akkor az S/FTP jobb, mint az U/FTP. Egyébként is jobb, mert kevésbé zajos, de a gyakorlatban valószínűleg nem látszik meg semmilyen értéken. Egyik sem merevebb, mint a koax szerintem. A cat6a 10Gbps-t tud 100m-en a cat7 valamivel többet. A mai elektronikával - hacsak nem akarsz mélyen a zsebbe nyúlni - az 1Gbps, amit ki lehet hozni, szóval még egy jó darabig elég a cat6a is otthonra, hacsak nincsenek valamilyen üzleti terveid vagy ilyesmi. Én olyan 20 évre saccolnám. Dugaljnál nekem a keystone-os megoldás jött csak be, abból is csak az a fajta, ami a falra teljesen merőleges. Lehet koax-hoz is keystone hosszabbítós modult kapni, szóval azzal is megoldható.

Buliban hasznos! =]

(#677) inf3rno válasza gedikart (#675) üzenetére


inf3rno
Topikgazda

Nincs földelésük. Ha árnyékolt kábelt veszel, akkor vagy csinálsz neki külön földelést házon belül egy pontban (tipikusan a rack szekrénynél) vagy nem földeled. Az előbbi nyilván a jobb, de az utóbbinál is javít valamit az árnyékolás megléte a jel - zaj arányon.

[ Szerkesztve ]

Buliban hasznos! =]

(#678) Elemental válasza inf3rno (#676) üzenetére


Elemental
addikt

Némely oldal szerint a cat6 kábel sebessége 50 méterig 10Gbit. Ezt valaki mérte már közületek?

(#679) inf3rno válasza Elemental (#678) üzenetére


inf3rno
Topikgazda

Kellene hozzá hálókártya, ami ennyit tud. Emlékeim szerint 50k egy ilyen cucc, plusz a switch, ami talán 400k. Nincs értelme otthoni hálóra az átlag felhasználónak, egyszerűen nem mozgat annyi adatot. Gondolom van valami elméleti módszer is, amivel ezeket kimérik hálókártya nélkül, de fogalmam sincs hogyan.

[ Szerkesztve ]

Buliban hasznos! =]

(#680) Elemental válasza inf3rno (#679) üzenetére


Elemental
addikt

Csak kíváncsi lettem volna. Én három éve, amikor csináltuk a házat, cat6-ot húzattam.

(#681) inf3rno válasza Elemental (#680) üzenetére


inf3rno
Topikgazda

Ezeknél a sebességeknél már inkább a hálózati elektronika meg az adattárolók sebessége a szűk keresztmetszet. Pl egy mai HDD olyan 1Gbps-t tud, egy SATA3-as SSD-nek elég az 5Gbps, egy M2 PCIE SSD-nek meg 10Gbps kell, de később akár 30Gbps-es SSD-k is megjelenhetnek. A hálózati kártyáknál, switch-nél, routernél egyelőre még a 2,5,10 Gbps is komolyabb kiadással jár. Főleg a router drága, de igazából lakossági internet még nem is nagyon van 1 Gbps felett, és szerintem nem is nagyon indokolja semmi, hacsak nem masszívan torrentezel, vagy nagy mennyiségű adatot mozgatsz napi szinten. Még az egyetemeknél is az igazán sok adatot inkább HDD utaztatással oldják meg, minthogy átküldjék az interneten. Bizonyos kutatásoknál, főleg ahol nagy mennyiségű kép van, ott építenek ki a laboron belül 1Gbps-nél komolyabb belső hálót, mert ott tényleg indokolt. Normál földi halandónak nincs értelme most ezzel foglalkoznia. Legalábbis én így tudom.

Buliban hasznos! =]

(#682) Compika


Compika
aktív tag

Sziasztok!
Lessz-e valami hátrányom ha 5m cat6a u/utp-ét használok cat6a s/ftp helyett.

Compika felhasználónak 10 pozitív és 0 negativ értékelése van a fórumon!

(#683) inf3rno válasza Compika (#682) üzenetére


inf3rno
Topikgazda

Attól függ, hogy megy e mellette áram. Valószínűleg nem lesz érezhető különbség.

Buliban hasznos! =]

(#684) nagyfejü


nagyfejü
őstag

Sziasztok!
Ezek között mi a különbség az áron kivül? Otthonra megfelel?

üdv

(#685) inf3rno válasza nagyfejü (#684) üzenetére


inf3rno
Topikgazda

A szín. :D Amennyire én tudom az Equip viszonteladó, szóval gondolom attól függ, hogy honnan tudja beszerezni a kábelt és mennyiért. Szerintem működni fog ez is otthonra, akár még az obis cat5e kábel is jó lehet... Ezeket már nem kunszt összehozni, cat6a s/ftp-t azért nem vennék ilyet. Árban esetleg találhatsz olcsóbbat is, ha nem viszonteladótól veszel, de érdemes utánaolvasni a cégnek, hogy mióta gyárt kábelt.

Buliban hasznos! =]

(#686) nagyfejü válasza inf3rno (#685) üzenetére


nagyfejü
őstag

szia!
Köszönöm a választ. Szerinted itthonra akkor milyen ajánlott?

(#687) inf3rno válasza nagyfejü (#686) üzenetére


inf3rno
Topikgazda

Nem szoktam ajánlani. Bemész bármelyik számtech boltba, aztán kérsz 20m szerelt cat5e kábelt, ha tényleg csak ennyi kell valami gigabites otthoni hálóra, aztán adnak, amilyet adnak. Az eddigiek alapján kb mind egyformán jó erre a sebességre, komolyabb eszközök, amikhez cat6a, cat7 kellene meg még egy darabig úgysem lesznek. Esetleg nézz körül a kábelfutárnál [link], van néhány márkás náluk, de szerintem tényleg nincs szükséged rá. Nem is feltétlen muszáj ott megvenni, lehet csak tájékozódni márkák terén, hogy mik a jók, aztán árukeresőben megpróbálni találni valamit. Ez persze csak egy vélemény, én lehet, hogy szerencsésebb vagyok, mint az átlag a kábelekkel, és még a gagyi is működik nálam. :D Amúgy ez nem olyan, mint az audio kábel, itt digitális jel megy, nem annyira érzékeny a zajokra, és a cat5e, cat6 már tényleg alap, kb. mindenki tudja. Akár még az Equip-et is megveheted, ha neked az tetszik...

[ Szerkesztve ]

Buliban hasznos! =]

(#688) nagyfejü válasza inf3rno (#687) üzenetére


nagyfejü
őstag

köszönöm!

(#689) juhaszmarci válasza inf3rno (#676) üzenetére


juhaszmarci
csendes tag

Köszönöm a választ, még küzdök a házzal, de kiment a fejemből hogy "pánikomban" itt is kérdeztem.
Akkor maradok az S/FTP-nél. Nagy fogyasztó nem lesz a közelében menő kábeleken (konyhai áramkörök). Sajnos a rackszekrény falának (30-as tégla) túloldalán van a kazánház/mosókonyha, ott lesznek, max lecsirkehálózom vakolat alatt.
Sajnos nem tudok még 10cm távolságot sem tartani, max a két tartalék 23mm-es csövet (Két egyelőre üres cső végig a gerincen) berakom távtartónak, így kb. 5 cm lesz a 220 és a TV/LAN között.
Nem cél egyelőre csak az 1Gb, de ha majd gombokért árulnak majd 10 év múlva 10Gb eszközöket, akkor csak pár dolgot keljen cserélnem, ne a vezetékeket, mert az sokkal macerásabb.
Még egyszer köszönöm!

(#690) inf3rno válasza juhaszmarci (#689) üzenetére


inf3rno
Topikgazda

Egy mai TV olyan 100W körül lehet, ha nagyobb változat, router, ilyesmik talán 5-10W, nem hiszem, hogy gondot okoz majd. A konnektorból nekem is az S/FTP mellett mennek ezeknek a vezetékei, nincs gond vele. Szerintem UTP-vel sem lenne gond, mert tényleg ilyen kicsi fogyasztók. Inkább ilyen 500-1000W-nál kezdődhet, amikor már az indukció problémát okoz (porszívó, vízforraló, stb.), de sosem olvastam utána, hogy mi a pontos érték. Egy időben ment talán 1500W-os vízforraló vezetéke 1m-en az S/FTP mellett, nem volt még abból se gond, de UTP-vel nem biztos, hogy megcsináltam volna ugyanazt. Amit olvastam egy blogban még sok éve, hogy 4000W-os villanysütő kinyírta valakinek a szerver alaplapját többször is sorozatban, mire rájött, hogy mi a gond. Azt hiszem ott UTP futott egy csőben a villany vezeték mellett. A csirke háló jó ötlet, ha külön védeni akarod, de a fentiekből talán lejön, hogy mekkora értékeknél, hossznál, távolságoknál kell komolyan venni. Lehet, hogy felesleges lenne a plusz munka, amit rá költesz, és elég simán csak S/FTP-t használni.

[ Szerkesztve ]

Buliban hasznos! =]

(#691) pepe_g


pepe_g
tag

Sziasztok!
Egy 4G router t szerenék összekötni asztali géppel. A lényeg hogy árnyékolt legyen, mert már adódtak ilyen jellegű problémáim korábban. Szóval mit javasoltok kábelügyileg? Elég a cat 5-6, vagy gondoljak a jövőre már most? És vegyek cat7-t? Max ~20 méter elég lenne. [Alaplapom]
Előre is köszi! :R

http://prohardver.hu/tema/kivel_erdemes_uzletelni_topic_2/keres.php?stext=%22pepe_g%22&suser=&sival= http://prohardver.hu/tema/kivel_erdemes_uzletelni_topic_3/keres.php?stext=%22pepe_g%22&suser=&sival=

(#692) inf3rno válasza pepe_g (#691) üzenetére


inf3rno
Topikgazda

PCIE Gigabit LAN, szóval 1g, amit bír. Ha nagyon a jövőre akarsz gondolni, akkor is inkább cat6a, annak nem akkora szívás a szerelése, mint a cat7-nek. Egyébként cat5e vagy cat6 is elég 1g-hez. Vegyél s/ftp-t, az árnyékolt, de ha nem földeled az árnyékolását, akkor nehéz megmondani, hogy mennyit javít a helyzeten, árnyékolást földelni meg egy patch kábel miatt erős túlzás szerintem. Igazából a legfapadosabb módszer, ha fúrsz egy lyukat a falba vagy a padlóba, aztán behajtasz egy jó nagy csavart, amire rézdróttal rákötöd az árnyékolást. Fontos, hogy ne tiplibe menjen a csavar, mert az szigetelő. Esetleg csemperagasztóval vagy gipsszel megpróbálhatod beragasztani, ha kicsúszna. Először próbáld meg nélküle, de ne vágd még le az árnyékolást szerelésnél, csak sodord össze, hogy rá lehessen kötni a drótot, ha arra is szükség lesz. Egy ponton kell csak földelni, ha szükség van rá. Nincs garancia, hogy az árnyékolt kábel teljesen véd a külső behatásoktól, szóval gond még így is simán lehet. Egyszerűbb az elektromos vezetékektől legalább fél-egy méterre vinni az adatkábeleket, főleg ahol nagy fogyasztó pl villany sütő van rákötve a villanyra.

[ Szerkesztve ]

Buliban hasznos! =]

(#693) kinaicuccok


kinaicuccok
csendes tag

Üdv,
Van egy rakás kábel csatlakozó nélkül. Az egyiknek a végen ott csücsül egy router. Meg kellene találni melyik kábel az. A kábelt nem lehet nyomon követni, mert a falban ágaznak szét. Ki lehet valahogy deríteni anélkül, hogy csatlakozókat tennék rá? Meg lehet pl. mérni multiméterrel?

http://kinaicuccok.blog.hu - Ami nem Kínából származik, az hamisítvány :)

(#694) pepe_g válasza inf3rno (#692) üzenetére


pepe_g
tag

Köszönöm a kimerítő infót, megint tanultam. :R Csak azt nem értem az előre szerelten lévő árnyékolás akkor ér önmagában valamit??

http://prohardver.hu/tema/kivel_erdemes_uzletelni_topic_2/keres.php?stext=%22pepe_g%22&suser=&sival= http://prohardver.hu/tema/kivel_erdemes_uzletelni_topic_3/keres.php?stext=%22pepe_g%22&suser=&sival=

(#695) inf3rno válasza kinaicuccok (#693) üzenetére


inf3rno
Topikgazda

Nem teljesen világos, hogy mit akarsz, mármint ha az egyik végén ott a router, akkor azon lesz csatlakozó legalább a router oldalán. Azt tudod csinálni, hogy lehúzol minden UTP kábelt a gépekről, nehogy tönkretegyél valamit. Utána a csatlakozó nélküli végét egy kicsit megbontod, hogy lásd az érpárokat. Az egyik érre ráteszed az elem pozitívját, egy másikra meg a negatívját (valszeg a negatív nem is fontos). Utána a túloldalon megméred multiméterrel, hogy van e feszültség a csatlakozó valamelyik két pöcke között. Ha az is szereletlen, akkor a színek alapján könnyebb dolgod van. Ha szerelt patch kábel, akkor ha szerencséd van átlátszó csatlakozós és lehet látni, hogy melyik szín melyik pöcökre megy rá. Nagyjából ennyi. Ezen kívül max azt lehet, hogy megszereled, aztán kábel tesztert használsz rajta, vagy ha az nincs, akkor megnézed, hogy a routerre tudsz e csatlakozni mondjuk egy laptoppal a kábelen keresztül. A szereléshez viszont szerszám fog kelleni. Nem olyan drága amúgy, ilyen 5k a legolcsóbb, de otthonra az is megteszi. [link]

[ Szerkesztve ]

Buliban hasznos! =]

(#696) inf3rno válasza pepe_g (#694) üzenetére


inf3rno
Topikgazda

Azt mondják, hogy számít az is, de igazán jó földelt árnyékolással lesz. Igazából ha fémet látsz a szerelt csatlakozók körül az azért van, hogy továbbvigye az árnyékolást az anyára és azon túlra a földelési pontra, szóval ha jól szerelték, talán arra is rá tudsz kötni földelést, bár egy kicsit macerás lesz.

Ha magad szereled, akkor szerintem egyszerűbb összesodorni az árnyékolást, kivezetni belőle, és arra kötni a drótot. Nekem amiket olvastam, az alapján az jött le, hogy nem szabad az áram földelését használni rá. Nem írták kifejezetten, hogy miért nem, de gondolom ha ott áram folyik, akkor az szétcseszheti a gépeket. Szóval ha földeled, akkor a villanytól függetlenül csináld.

Buliban hasznos! =]

(#697) kinaicuccok válasza inf3rno (#696) üzenetére


kinaicuccok
csendes tag

Köszönöm szépen a tippet! Van krimpelőm és teszterem is, csak meg akartam úszni a fölösleges végek csatlakozókra kötését. Az elemes öttlet müködik fog! Köszönöm!

http://kinaicuccok.blog.hu - Ami nem Kínából származik, az hamisítvány :)

(#698) code1005


code1005
senior tag

Sziasztok,

Cat6a S/FTP szerelt kábelt szeretnék otthoni hálózat gerincének. Van valami ajánlott vagy kerülendő márka? Illetve ezek gondolom lefelé kompatibilisek, tehát a meglévő 1 GB switch-ek működni fognak.

plata o plomo

(#699) inf3rno válasza code1005 (#698) üzenetére


inf3rno
Topikgazda

Ez még igen, a cat7-hez kell másik csatlakozó. Nem tudok róla, hogy lenne ajánlott márka, nem nagyon van itt olyan, akinek ez a szakmája. Digitálisan megy a jel, úgyhogy nem annyira fontos a kábel minőség, mint audionál, meg úgy általában még a gagyibb gyártók is tudnak tűrhető minőséget hozni. Esetleg ha ennyire számít a márka, akkor top10 ethernet cable cat6a vagy ilyesmire keress rá.

Buliban hasznos! =]

(#700) Kroni1


Kroni1
veterán

Sziasztok!

Tetőtérben, szigetelés alatt elhelyezett ONT eszközből a routerbe lejövő 3m-es Cat5e kábelem érintkezési hibás. Érdemes lehet ide FTP kábelt rakni ha már úgyis cserélek, vagy nincs jelentőssége itt? Digi1000 netem van, a router egy mikrotik hap ac2. A hosszútávú megoldás erdekében érdemes lehet már cat hat vagy meggyorsabb kábelt betennem? Gondolom hátránya nincs ezeknek...

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.