Hirdetés

2024. április 18., csütörtök

Gyorskeresés

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2020-07-28 23:38:02

LOGOUT.hu

Jó adatátviteli sebességhez megfelelő adatkábel is kell, nem elég a drága switch és hálókártyák. Ennek a kiválasztásában próbálunk segíteni.

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#1001) Szabmester03


Szabmester03
csendes tag

Sziasztok!
Lakásfelújítás előtt állunk, cseréljük az összes elektromos vezetéket a házban, gondoltam behuzatnék a villanyszerelővel minden szobába utp kábelt , fali aljzatba. Padláson lenne a switch, van értelme?

(#1002) inf3rno válasza Szabmester03 (#1001) üzenetére


inf3rno
Topikgazda

Külön csőbe kell behúzni, villannyal nem mehet egy csőben, tömör rezes fali kábel kell, hogy legyen. Ha párhuzamosan futnak a villany csövével, akkor ajánlott legalább a fél méter távolság a kettő között, főleg ha csak UTP lesz. Minimum cat6a-t tennék be, ha lehet S/FTP-t, de nem életbe vágó, ha kap külön csövet, akkor az UTP is jó, aljzathoz a keystone-osat javaslom. A padláson a switchnek nincs értelme, legalábbis azt mondják sokan itt, hogy megfő nyáron. Én ha felújítanék, akkor biztosan húznék be, mert nem szeretem a wifit, a család más tagjainak is jó, mert bárhova be lehet kötni egy AP-t anélkül, hogy fúrni - faragni kéne, szóval szerintem megéri, ha meg tudjátok csinálni normálisan. A cat6a-val meg 10Gbps-ig jó vagy 100 méteren, ha később fejlesztik a netet.

[ Szerkesztve ]

Buliban hasznos! =]

(#1003) ITcr0wd


ITcr0wd
csendes tag

Sziasztok, ti milyen (márkájú, típusú) krimpelő fogóra esküsztök? ;)

The challenge of hope is to overcome corruption.

(#1004) inf3rno válasza ITcr0wd (#1003) üzenetére


inf3rno
Topikgazda

Húha, ez jó kérdés. Én nagyon nem nagyban csinálom, még igazából kicsiben sem, csak érdekel a téma. A legolcsóbbat veszem mindig, de pl koaxhoz pár csatlakozó felszerelése után már tönkrement, beragad. :S Érdekel, hogy akinek több tapasztalata van, meg ezzel foglalkozik, az mit használ.

Buliban hasznos! =]

(#1005) Richard


Richard
őstag

Sziasztok!

IP kaputelefont tervezek beszerelni, a csövezés is kész van a kapuban, azonban lenne egy hosszabb szakasz ahol már nem saját különálló csőben menne a POE ethernet kábel, hanem a villanyvezeték mellett. Igazából a kaputól az első kötődobozig menne csak külön, onnan már egy villany veztetékkel közösen menne a kismegszakítók szekrényébe, ahol lenne a POE switch, és onnan egy másik POE kábel menne szintén villany vezetékkel közös csőben a beltéri egységig. Ehhez a mutatványhoz milyen ethernet kábelre lenne szükségem, hogy működjön hosszú távon?

(#1006) inf3rno válasza Richard (#1005) üzenetére


inf3rno
Topikgazda

Hát ha nem tudod máshogy megoldani, akkor talán egy S/FTP kábel működhet.

Buliban hasznos! =]

(#1007) Richard válasza inf3rno (#1006) üzenetére


Richard
őstag

Megoldottam hosszabb útvonalon, de koax mellett inkább. :)

Amúgy réz CAT5e a kábel.

Köszönöm!

[ Szerkesztve ]

(#1008) inf3rno válasza Richard (#1007) üzenetére


inf3rno
Topikgazda

Nincs mit!

Buliban hasznos! =]

(#1009) Szabmester03 válasza inf3rno (#1002) üzenetére


Szabmester03
csendes tag

Köszi :R

(#1010) F1DO


F1DO
senior tag

Sziasztok,

Tudnátok segíteni abban, hogy az FTP kábel fém szálával mi a teendő?
Úgy gondolnám hogy szigetelést / földelést lát el, ám ez esetben hova kell bekötni ha a külső fém házas RJ45-ös csatlakozóvégen nem látni ennek kialakított helyet?

(#1011) inf3rno válasza F1DO (#1010) üzenetére


inf3rno
Topikgazda

Elméletileg ennek kéne összeköttetésben lennie a fém házzal. Ha patch kábelek árnyékolását ez a fém ház viszi tovább a fali kábelekre, aztán közvetlenül a switch előtt egy ponton földelni lehet az összeset, ami ott összetalálkozik. Sodord össze, aztán próbáld úgy szerelni, hogy érintkezésben legyen a fémmel, de ha nem akarod földelni, akkor akár le is vághatod.

[ Szerkesztve ]

Buliban hasznos! =]

(#1012) F1DO válasza inf3rno (#1011) üzenetére


F1DO
senior tag

És esetleg az elég lehet hogy ha visszahajtom a fém fóliát ami a visszahajtás révén érintkezik az RJ45-ös csatlakozóra húzott fém házzal - résszel? (az vissza van hajtva belülre, ahol a kábel bemegy és a fém fólia tud érintkezni ezzel a résszel.)

(#1013) inf3rno válasza F1DO (#1012) üzenetére


inf3rno
Topikgazda

Szerintem igen, én is így csinálom. Gondolom még forrasztani lehetne esetleg, ha az ember tökéleteset akar.

Buliban hasznos! =]

(#1014) ITcr0wd válasza F1DO (#1012) üzenetére


ITcr0wd
csendes tag

Láttam egy igen jó videót erről, érdemes megnézni,hogy a szaki,hogy csinálja: Link

Azt nem tudom,hogy ilyen szalagot, honnan lehet beszerezni.

The challenge of hope is to overcome corruption.

(#1015) inf3rno válasza ITcr0wd (#1014) üzenetére


inf3rno
Topikgazda

ESD ragasztószalag vagy réz ragasztószalag néven fut. Nem tudom biztosan, hogy valóban vezető e, mert azért ott van az árnyékolás és közte egy ragasztó réteg, ami meg lehet, hogy szigetel. Na mindenesetre jó ez a video, így is lehet ezek szerint.

Buliban hasznos! =]

(#1016) inf3rno válasza ITcr0wd (#1014) üzenetére


inf3rno
Topikgazda

Na megvan, "árnyékoló ragasztószalag" néven lehet a legjobban megtalálni [link], és itt pl azt írják, hogy akril vezető ragasztó van rajta, úgyhogy valóban alkalmas ilyesmire: [link] Létezik alumínium változata is, nem csak réz, de árban hasonló a kettő. Elég fura árak vannak bizonyos boltoknál 10 és 40k között lehet kapni ugyanazt, és nem hiszem, hogy átverés lenne a legolcsóbb bolt. Külföldön "copper tape" néven fut, ott is ilyen 10k/tekercs áron van jobb helyeken. [link] Szerintem olyannak éri meg, aki sokat csinál egyszerre, pl egy teljes házat kábelez, de még oda is sok egy ilyen 16 méteres tekercs. Ahogy nézem Conrad-nál van rövidebb is olcsóbban. [link] Van nagyon olcsó szén szálas is, legalábbis a feketére azt gondolom, hogy az lehet, de valszeg jobb a fém erre a célra.

[ Szerkesztve ]

Buliban hasznos! =]

(#1017) F1DO válasza inf3rno (#1016) üzenetére


F1DO
senior tag

Ha nem kimondottan informatikai boltokban keressük sokkal olcsóbban is találunk öntapadós rézszalagot..
[link]
(itt külön érdekes a leírásban található 'egyéb felhasználás' is..)

[ Szerkesztve ]

(#1018) inf3rno válasza F1DO (#1017) üzenetére


inf3rno
Topikgazda

Köszi! Na ez már tök jó otthoni használatra is, mert lehet méterre is kapni. Ha felület/árra nézed, akkor nem sokkal olcsóbb amúgy, mint a másik, a réznek azért van ára...

Buliban hasznos! =]

(#1019) ITcr0wd válasza inf3rno (#1016) üzenetére


ITcr0wd
csendes tag

Klassz, hogy megnézted, köszi, venni fogok, mert jól akarom megcsinálni. ;)

The challenge of hope is to overcome corruption.

(#1020) ITcr0wd válasza F1DO (#1017) üzenetére


ITcr0wd
csendes tag

hopsza, durva :)

The challenge of hope is to overcome corruption.

(#1021) takacsbotond


takacsbotond
őstag

Sziasztok!
Szeretnék egy 8m hosszú árnyékolt Cat7/Cat8 kábelt venni. Aliexpress is szóba jöhet.
Mit tudnátok ajánlani?

Próbáltad már kikapcsolni-bekapcsolni?

(#1022) Essejó válasza inf3rno (#1016) üzenetére


Essejó
veterán

Ha meg nem annyira sürgős a beszerzése, magyarán az Ali is játszhat akkor: [link] [link] [link] [link]

Az emberiséget ősidők óta két dolog foglalkoztatja: 1. Ki találta fel a munkát? 2. A többiek miért nem verték agyon?

(#1023) inf3rno válasza Essejó (#1022) üzenetére


inf3rno
Topikgazda

Köszi!

Buliban hasznos! =]

(#1024) inf3rno válasza takacsbotond (#1021) üzenetére


inf3rno
Topikgazda

Mire kell pontosan?

Buliban hasznos! =]

(#1025) takacsbotond


takacsbotond
őstag

A routert és a pc-t összekötni, viszont közvetlen mellette futnak a hangfalkábelek, ezért minimalizálnám a zavarjeleket.
A gép csak 1000mb/s-t támogat maximum, de az időtállóság miatt vennék cat7/cat8 kábelt.

Próbáltad már kikapcsolni-bekapcsolni?

(#1026) inf3rno válasza takacsbotond (#1025) üzenetére


inf3rno
Topikgazda

Időtállóság szempontjából a cat6a is bőven jó neked szerintem. Elvileg 10 méteren még egy cat5e is tud 10Gbps-t. Ha nem húzod falba, akkor sodort rezes patch kábel kell. Árnyékolás szempontjából az S/FTP a legjobb, de fogalmam sincs, hogy egy sima UTP mekkora zajt keltene a hang cuccod mellett. Valszeg elhanyagolhatót, de ez olyan, hogy ki kell próbálni, biztosan nem fogod tudni.

Ha nem akarod szerelni, akkor itthonról a Conrad és az Árumánia, ami árul 10 méteres Drakát: [link] [link]. Ebből a Conrad elég jól ismert cég, a másikról még nem hallottam egyáltalán. Van még a Kábelfutár, ahol lehet kimérve is kérni 8 métert [link], legalábbis nekem megcsinálták olyanra, amit kértem tőlük emailben. Nem mindegyiknél írják a kábel márkáját, arra esetleg érdemes rákérdezni. Lehet, hogy van még más cég is, ami komolyabb kábeleket árul, én most csak hirtelen ezeket találtam.

Ha esetleg külföldről vennél, akkor a Nexans, Draka, Excel, Belden, R&M, amik biztosan komoly márkák, de nem teljes a lista. A Gembird, Equip és hasonlók csak viszonteladók, és gondolom valami kínai kábel lehet mindegyik. Nem feltétlen rosszak azok sem egyébként, sőt valszeg a többség teljesíti a kategória követelményeit, csak azért más, mintha egy cég eleve csak kábel gyártásból él. Ha mégis valami noname-et veszel, akkor arra figyelj, hogy tiszta réz legyen. Hosszban a 7.5 méter és a 10 méter a gyakoriak ilyen előre szerelteknél. Vannak még aprón páran, akik árulnak kábeleket, fogalmam sincs azok milyenek.

[ Szerkesztve ]

Buliban hasznos! =]

(#1027) Richard


Richard
őstag

CAT6A U/UTP kábelt mégis milyen csatlakozóval érdemes szerelni?

Mivel nem árnyékolt, így feleslegesnek érzem a földelt fémköpenyest.

Sima Cat6 jó hozzá? Vagy a fésűs kellene már?

(#1028) inf3rno válasza Richard (#1027) üzenetére


inf3rno
Topikgazda

Már patch kábelre gondolsz? Elvileg lehet cat6-al is szerelni, de nem biztos, hogy ugyanolyan jól fog teljesíteni, mint a cat6a. [link] Lehet kapni nem árnyékoltat is, most hirtelen ezeket találtam, de biztos van több is, csak körül kell nézni: [link] [link] [link]

Buliban hasznos! =]

(#1029) Richard válasza inf3rno (#1028) üzenetére


Richard
őstag

Köszönöm, ez jó lesz. Ahogy látom ráadásul visszafelé kompatibilisek, tehát akár cat5e is szerelhető velük.

(#1030) inf3rno válasza Richard (#1029) üzenetére


inf3rno
Topikgazda

Ja elvileg ezek kompatibilisek egymással, csak a cat6a-nál jobb az anyaghasználat, meg gondolom emiatt drágább is, mint egy sima cat5e csati.

Buliban hasznos! =]

(#1031) Aryan


Aryan
senior tag

Sziasztok!

Nem hiszem, hogy jó helyre teszem fel a kérdésem, de hátha mégis :). Lakásfelújításban vagyunk és úgy néz ki, hogy az elektromos hálózatot újra kell húzni, mert még régi alukábelek vannak a falban (panel lakás). Egy kábelcsatornában mehet az utp,koax illetve elektromos hálózat kábele?

(#1032) inf3rno válasza Aryan (#1031) üzenetére


inf3rno
Topikgazda

Jobb, ha külön csatornába teszed, főleg az UTP-nél. Nálunk is még a régi alu kábel van, egyelőre nem cseréltük, mert elbírja. Pedig bojler, vízforraló, porszívó, ugyanúgy megy. Simán csak ráraktunk nagyobb kismegszakítót. Állítólag tud melegedni, extrém esetben kigyulladni, de semmi ilyet nem tapasztaltunk, és szerintem panelban sincs gyengébb minőségű vezeték. Egyedül talán a villanysütő, villany tűzhely, instant vízmelegítő indokolja a cserét a rézre, de oda amúgy is komolyabb vezetéket meg sokszor 3 fázist szoktak előírni.

[ Szerkesztve ]

Buliban hasznos! =]

(#1033) Aryan válasza inf3rno (#1032) üzenetére


Aryan
senior tag

Köszi szépen az infot :R

(#1034) #72806656


#72806656
törölt tag

Bocsanat az offert, nem talaltam jobb topicot.

Ehhez a ket vegponthoz szeretnek egy 2meteres hosszabitot. Tudja valaki a pontos tipusat?
12V menne rajta.
Koszonom.

(#1035) inf3rno válasza #72806656 (#1034) üzenetére


inf3rno
Topikgazda

Nem biztos, hogy értem. Van egy 230/12V-os adaptered, meg egy ilyen fúród vagy mi ez, és a kettőt akarod valahogy még egy kábellel összetoldani?

[ Szerkesztve ]

Buliban hasznos! =]

(#1036) Essejó válasza #72806656 (#1034) üzenetére


Essejó
veterán

Ez inkább ide link való kérdés.

Az emberiséget ősidők óta két dolog foglalkoztatja: 1. Ki találta fel a munkát? 2. A többiek miért nem verték agyon?

(#1037) #72806656 válasza inf3rno (#1035) üzenetére


#72806656
törölt tag

Futheto kabat. Nagyobb akksit hatitaskaba tennem ezert kellene egy toldas.
Koszonom, atmegyek oda.

(#1038) inf3rno válasza #72806656 (#1037) üzenetére


inf3rno
Topikgazda

Ohh. Nem tudom van e toldó, a tákolós topikban én azt mondanám, hogy vágd el, keress valami ide vágó kábelt tekerd össze és szigszalagozd le. Lehetőleg zőccsárgával. :D De persze biztosan van erre valami szakszerű megoldás is.

Buliban hasznos! =]

(#1039) Pali79


Pali79
aktív tag

Sziasztok!
Most építkezünk és Cat6 kábelt tervezek behúzni. Ott akadtam el, hogy a 305 méteres dobból lehet kapni 27. 000-ért, meg 62.000-ért is. A kettő között is van pár alternatíva... Mennyit érdemes rászánni?

[ Szerkesztve ]

(#1040) Richard válasza Pali79 (#1039) üzenetére


Richard
őstag

Szia!

Ha árnyékolatlan Cat6 kábel megfelelő, akkor ezt én merem ajánlani: [link]
400 MHz-es, 55 méteren belül simán megvan a 10gbit, de szerintem még 100-on is.

(#1041) inf3rno válasza Pali79 (#1039) üzenetére


inf3rno
Topikgazda

200 Ft/méter körül már Cat7 S/FTP-t is kapni, úgyhogy annyit biztosan nem költenék rá a helyedben.

Buliban hasznos! =]

(#1042) Pali79 válasza inf3rno (#1041) üzenetére


Pali79
aktív tag

Köszi, én is erre jutottam. A szereléshez is lenne kérdés. Kellene egy krimpelő hozzá, nem akarok egy vagyont ráköltnei, mert azt 10-20db csatlakozót kell feltennem majd. Ezt néztem A képek, szerint az árnyékoló lemezt is ráhajta egyből. Ez jó lehet?

[ Szerkesztve ]

(#1043) inf3rno válasza Pali79 (#1042) üzenetére


inf3rno
Topikgazda

Szerintem ekkora mennyiséghez jó bármelyik 5000Ft-os krimpelő. Én is azt szoktam venni. Talán később ezzel fogok foglalkozni részben, és veszek drágát, de itthonra teljesen jó az olcsó is.

Buliban hasznos! =]

(#1044) Pali79 válasza inf3rno (#1043) üzenetére


Pali79
aktív tag

Csak mert olvastam valahol egy régebbi fórumon, hogy azzal a fogóval amivel a sima mezei csati szerelhető abba a CAT7 nem meg bele vagy beleszorul, de nagyon.

(#1045) Essejó válasza Pali79 (#1044) üzenetére


Essejó
veterán

Azért az vicces lenne ha a Cat7 Rj45 nagyobb méretű lenne mint a Cat6 vagy Cat5e. :DDD
Gondolj bele, ha a fogóba beleszorul akkor az aljzatba is. Vagy abba bele se megy?

[ Szerkesztve ]

Az emberiséget ősidők óta két dolog foglalkoztatja: 1. Ki találta fel a munkát? 2. A többiek miért nem verték agyon?

(#1046) Pali79 válasza Essejó (#1045) üzenetére


Pali79
aktív tag

Nem egészen, mert a csatlakozóba ugyebár csak a dugónak kb a fele megy bele, de a fogóba az egész mert a végén is belenyom a kábel köpenybe a mechanikai rögzítés miatt. Nyilván ez a fele lehet bármilyen már.

(#1047) inf3rno válasza Pali79 (#1044) üzenetére


inf3rno
Topikgazda

Hát eddig úgy volt, hogy cat6 kábelt akarsz falba húzni, most nem tudom hogy jött ide a cat7 patch kábel krimpelése. Elég távol áll a kettő egymástól. A cat7 csatlakozókhoz nem értek. Elvileg a GG45 és ARJ45 kompatibilis visszafele az RJ45-el, a TERA viszont nagyon nem. Sok értelmét egyelőre nem látom ilyet szerelni rá, mert lakossági cuccoknál még egyelőre inkább az 1 vagy esetleg 2.5Gbps a jellemző, a 10 még ritka, és 10-ig még jó a cat6a is. Szerintem még egy évtized biztosan lesz, mire elérünk a cat7 csatlakozókig lakossági, kis céges hálózati eszközöknél. A patch kábeleknél megnéztem, nagyjából a cat5e, cat6, cat6a hasonló méretűek, talán egy nagyon picivel nagyobb a cat6a, szóval szerintem azokat lehet krimpelni ugyanazzal a fogóval, de ha nem akarsz ezzel szórakozni, akkor veszel előre szereltet valamivel drágábban. A fali kábelnél vannak szerszám nélkül szerelhető keystone csatlakozók. Ha a falba cat7-et akarsz, akkor arra tudsz cat6a keystone-t, vagy esetleg cat7 GG45 vagy ARJ45 keystone-t szerelni, már ha kaphatóak ilyenek. Ha cat6a-t teszel rá, és később újra szereled majd cat7-re, akkor érdemes ráhagyni egy kicsivel több kábelt. Fali aljzatot meg vegyél olyat, amibe be tudod pattintani a keystone modult.

Buliban hasznos! =]

(#1048) Richard válasza Pali79 (#1042) üzenetére


Richard
őstag

Lesz rack szekrény is? Csak mert valahol le kell földelni az árnyékolt kábeleket.

Totál felesleges a CAT7.

(#1049) Pali79 válasza inf3rno (#1047) üzenetére


Pali79
aktív tag

Ez még ugyan nem holnap lesz, de azért gondolkodom a CAT7-ben inkább, mert ha bekábelezem a házat ne kelljen 10 év múlva szétrángatni az egészet. Annyival nem drágább a CAT6-tól, hogy nagyon ezen kelljen morfondírozni. Előre szereltet biztos nem veszek, mert akkor sokkal vastagabb cső kellene, így is sok lesz a vésés, inkább felkrimpelem az a pár csatit. A fali csatlakozókba meg úgyis csak bele kell nyomigálni a kábeleket.

@Richard:Igen lesz rack is. Hosszú távra gondolkodom, nem szeretnék pár év múlva átkábelezni.

[ Szerkesztve ]

(#1050) inf3rno válasza Pali79 (#1049) üzenetére


inf3rno
Topikgazda

Már milyen csőre gondolsz? Zavaros egy kicsit, amit írsz.

Buliban hasznos! =]

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.