Hirdetés

2024. április 23., kedd

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  Processzorok, tuning  »  Utasításkészlet (téma lezárva)

Hozzászólások

(#1) sebela


sebela
aktív tag

Hi!
Legyen szíves vki elmagyarázni, hogy a processzor utasításkészletek mire jók/miért kellenek/miért nem kellenek/egyáltalán mik ezek és hasonló finomságokat.Lehet, hogy a kérdésem triviálisnak hangzik, ebben az esetben elnézést.Előre köszönöm.

Ha követnélek egészen hazáig, megtartanál?

(#2) eziskamu


eziskamu
addikt

Vannak gepi kodu utasitasok. Na mar most egy proci utasitaskeszlete, azon osszes utasitasok halmaza, amivel vezerelni lehet a procit. Egy mai pentium proci, ismeri a 8086 es a feletti procik(386, penya 1, 2 ,3) ossszes utasitasat, valamint az sse2 utasitasokat.

(#3) eziskamu


eziskamu
addikt

Figyelj, bocs ha nem ertheto de most sietek, amugy a pontos definiciot nem ismerem, de valami ilyesmi.

(#4) khalox válasza sebela (#1) üzenetére


khalox
őstag

A processzor nem ért meg mást, csak az ún. gépi kódot.
Ezek számok (1 v. több jelent egy adott utasítást), amik megmondják neki, mit is kell csinálni. Gyakorlatilag ez a készlet, amit megért, az utasításkészlete.
Ez processzoronként más, de általában lefelé kompatibilis.

Azt, hogy mit ért meg és hogyan, eggyel lejjebb szinten adja meg az ún. mikrokód. Ez valamelyikben cserélhető (és ezzel a megértett utasításkészlet is). Ez a legprimitívebb szint, ha úgy tetszik.

(#5) Jozsué válasza sebela (#1) üzenetére


Jozsué
tag

Az azért van mert Amdknek utasítás kell ,hogy megtudják hogyan is kell mükszeni vala, főleg az 1.2-es T-birdnek (előre is bocs a moderátortól)

''Only one man stands between hell and earth...''

(#6) MaUser válasza Jozsué (#5) üzenetére


MaUser
addikt

Egy proci tört össze a gépemben ennek olvasatán.:DDD

''A file-cserélés öli meg a filmipart? Inkább a filmipar öli meg a file-cserélést. 2 hónapja nincsen semmi értelmes film, amit érdemes lenne letölteni...''

(#7) sebela válasza MaUser (#6) üzenetére


sebela
aktív tag

Ezt nekem szánta.Nekem is 1.2-es TB-m van.

Ha követnélek egészen hazáig, megtartanál?

(#8) sebela


sebela
aktív tag

Még 1 kérdés:Azt olvastam, hogy egyre több program nem használja ki az SSE2-t.Akkor ezek mit csinálnak?(úgy volt a cikkben,hogy az AMD-t emiatt nem kell temetni)

Ha követnélek egészen hazáig, megtartanál?

(#9) hobizoli válasza sebela (#1) üzenetére


hobizoli
nagyúr

Ez ugy muxik, hogy 2 fele keppen lehet egy CPU teljesitmenyet novelni:

1. +MHz (brute-force)
2. logika (MMX, 3Dnow!, SSE...)

Az 2. arra jo, hogy komplexebb, de akar 1-2 orajelciklus alatt, egyszerre tobb adaton is el lehessen vegzni, ugyanazt a vegeredmenyu, de sokkal hosszabb muveletsort. Ekkor azonban a prg-t eleve ugy kell megirni (beforditani), hogy ezekre tamaszkodjon. Ha nincs tamogatva szoftveresen, akkor kalap kutyagumit sem er, hiba tudna/tudja a CPU-d, magatol nem hasznalja, csak ha az adott prg erre keri. Ezt jol kihasznalva, egy alacsonyabb orajelu CPU is siman lehet gyorsabb egy nagyobbnal.
A +MHz, az meg a brute-force :D, az mindig jelen van...nem klel hozza semmi plusz szofveres ize. Van azt kesz.

A 2. jelleg a P4 FPU-ra all, az 1. pedig az K7-s Athlon/Duron FPU-ra.


hobizoli

több drón kell ;P

(#10) sebela válasza hobizoli (#9) üzenetére


sebela
aktív tag

Nem fordítva?AMD a logika *NTEL a brute-force?

Ha követnélek egészen hazáig, megtartanál?

(#11) khalox válasza sebela (#10) üzenetére


khalox
őstag

Lehet, hogy nelvbotlás volt, de attól még igaz. Az MMX és az SSE(2) is intel találmány. A 3DNow!(+) meg amd, de az előbbi kettőnek több értelme van.

(#12) LukE


LukE
veterán

navárjunkcsak. P4nek 1 fpuja van, XPnek talán 3(?) nembiztos. szóval ezért elég XPnek alacsonyabb órajel. Meg van némi SSE/SSE2/mittoménmégmilyen utasítás feldolgozó része, és ha SSE2 utasításokkal mondasz meg neki valamit, akkor azt gyorsabban végzi el, mintha sima +/-/*// utasításokat kapna.

órajelet mindenki nyomja felfelé, mert az jó:)

teljesítmény felpumpálása lehetséges 2 módon: kevés utasítást végezzen a proci. Vagy nagyon gyorsan végezze el az utasításokat.
Az első a CISC (Complex Instruction Set) utasításokkal dolgozó procikra jellemző, pl. SSE2 is így alakult ki, spec. utasítások bonyolultabb feladatokra.
A második meg RISC (Reduced I. S.) ebben kevés alap utasítás van, de azoknak nagy része 1 órajel alatt lemegy.

mindkettő él és virul, szóval az egyedüli üdvözítő út még nincs meg.

''Firefoxot hasznaljanak csak a gyavak. Az Explorer az igazi ferfiak bongeszoje! Veszely, kaland, nyitottsag!'' ιQι

(#13) sebela válasza LukE (#12) üzenetére


sebela
aktív tag

Nagyjából értem, hogy mit írtál de mi az az fpu?Lehet hogy hülye vagyok de nagyon nem ismerős.:O

Ha követnélek egészen hazáig, megtartanál?

(#14) LukE válasza sebela (#13) üzenetére


LukE
veterán

Floating Point Proce...sszing junit, vagy mi. A lebegőpontos (tört) számításokat végzi.

''Firefoxot hasznaljanak csak a gyavak. Az Explorer az igazi ferfiak bongeszoje! Veszely, kaland, nyitottsag!'' ιQι

(#15) sebela válasza LukE (#14) üzenetére


sebela
aktív tag

Kösz.Ma este is tanultam valami hasznosat (nálam az irodalom nem számít annak :DDD).

Ha követnélek egészen hazáig, megtartanál?

(#16) hobizoli válasza sebela (#10) üzenetére


hobizoli
nagyúr

Nem.

Ne keverd a logikai MMX, MMX+, SSE, SSE2 3Dnow, 3Dnow+, 3Dnow!Pro (azaz a szoftveres) cuccokat, a hardveressel: az orajel es azt hasznalo feldogozoegysegek szama altal kepviselt ''ero'', nem osszekeverendo az ezt helyettesieni kepes, de szoftveres tamogatast is igenylo logikai ''ero''-vel.

P4: 1db FPU+SSE2

K7: 3db FPU

A futatott szoftver tamogatasa nelkul az elso a lasabb, szupporttal pedig mar a masodik.


hobizoli

több drón kell ;P

(#17) joghurt válasza sebela (#8) üzenetére


joghurt
addikt

Mi az, hogy ''egyre több program nem használja ki az SSE2-t''? SSE2 a P4-esekkel jött be, tehát eleve nincs túl sok olyan program, amit azóta írtak. Amúgy mindennek megvan a maga értelme. Pl. videocodec-ek igenis szorgalmasan használnak MMX-et, SSE-t vagy SSE2-t.

A tej élet, erő, egészség.

(#18) sebela válasza hobizoli (#16) üzenetére


sebela
aktív tag

Tehát ha jól értem:
-A P4-nek szüksége van vmi szoftveres bisz-baszra ahhoz, hogy rendesen menjen
-Az AMD-nek nincs
Nem akarok AMD vs. *NTEL topicot de az én agyam ezt szűrte le az egészből.:D

Ha követnélek egészen hazáig, megtartanál?

(#19) joghurt válasza hobizoli (#16) üzenetére


joghurt
addikt

OFF
Itt is igyekeznék terjeszteni az igét: a ''support'' angol szó kiejtése nem u-val történik, hanem rövid á-val (vagy benyelve ö-vel). Tehát magyarosan ''szápó(r)t''. Merthogy angolban a dupla mássalhangzókat sem ejtik hosszan.
/OFF

A tej élet, erő, egészség.

(#20) joghurt válasza sebela (#18) üzenetére


joghurt
addikt

Azt szûrd le, hogy egy általánosan megírt lebegõpontos program AMD-n lehet gyorsabb, míg ha direkt SSE2-re írják, akkor P4-en lesz gyorsabb. De ezt hívják egy adott processzor utasításkészletére való optimalizálásnak.

A tej élet, erő, egészség.

(#21) hobizoli válasza sebela (#18) üzenetére


hobizoli
nagyúr

Helyes a meglatasod.

hobizoli

több drón kell ;P

(#22) khalox válasza sebela (#18) üzenetére


khalox
őstag

Világosabban:

Az intel SSE/MMX esetén a szoftvernek használnia kell az utasításkészletet, magyarul úgy kell megírni, hogy felismerje a lehetőséget és kihasználja azt.
Az amdnek is van ilyenje, amióta SSE-t, MMX-et tud (az újabbakat azonban nem), tehát ott is van lehetőség. De az SSE2-őt nem tudja, ezért nincs mit optimalizálni a szoftveren.
A végeredmény az, hogy a legújabb technikákat nem használják, mert fejlesztési idő és plussz hibalehetőség -> nem éri meg.

(#23) LukE válasza sebela (#18) üzenetére


LukE
veterán

P4 nek 1 FPUja van, ez alapból ugye logikusan lassabban dolgozik, mint az XP 3 FPUja?:) de Intel elkövetett egy SSE2 nevő utasításkészletet, amivel bonyolultabb utasítások rövidebb idő alatt lefutnak. Csak ha te nem mondod a procinak, hogy egy adott SSE2 utasítást használjon, akkor csak az az 1 FPU fog dolgozni.

:) Csak nem minden prg mondja neki hogy hol takarítson a takarító géppel:DDD

''Firefoxot hasznaljanak csak a gyavak. Az Explorer az igazi ferfiak bongeszoje! Veszely, kaland, nyitottsag!'' ιQι

(#24) hobizoli válasza joghurt (#17) üzenetére


hobizoli
nagyúr

Jaja, igy van.
Am ahhoz kepest, hogy P4 mar 2000-ben is a piacon volt, ez eleg sovany szaport eddig...;) az a SSE2 ize, meg mar elotte is egy tudvalevo cumoka volt.


hobizoli

több drón kell ;P

(#25) sebela válasza joghurt (#20) üzenetére


sebela
aktív tag

Linuxnál létezik optimalizált program?(gondolom ha igen az nem *NTEL-re)
Tehát ha valaki elé csak úgy odatolnak 1 programot amit nem optimalizáltak, akkor az AMD porba gyalázza az *NTEL-t?(remélem igen :DDD)

Ha követnélek egészen hazáig, megtartanál?

(#26) sebela válasza sebela (#25) üzenetére


sebela
aktív tag

Bocs a sok kérdésért de próbálok tanulni.:o

Ha követnélek egészen hazáig, megtartanál?

(#27) khalox válasza sebela (#25) üzenetére


khalox
őstag

Elvileg ha a saját gépeden lefordítod a kernelt, akkor az veszettül optimalizálva lesz. A linux ebben verhetetlen.

(#28) LukE válasza sebela (#25) üzenetére


LukE
veterán

monggyuk igen. talán ramból ramba másolásból 1066RDRammal szerelt P4 jobb, mint bármi 266-os DDRrel.:DD

Egyébként biztos lehet Linuxra, meg más OS-re is írni optimailzált progikat. Általában sok lebegőpontos számításnál éri meg optimalizálva megírni, pl. audio/videó tömörítő progiknak van SSE változata is.

''Firefoxot hasznaljanak csak a gyavak. Az Explorer az igazi ferfiak bongeszoje! Veszely, kaland, nyitottsag!'' ιQι

(#29) hobizoli válasza sebela (#25) üzenetére


hobizoli
nagyúr

Valoszinuleg igen, mert ez igy csak brute-force -t igenyel.


hobizoli

több drón kell ;P

(#30) sebela válasza hobizoli (#29) üzenetére


sebela
aktív tag

Köszönöm.Most már kezdem érteni.
Még valami:
Ha nem az *NTEL lenne a piacvezető akkor nem rá optimalizálnák a progikat tehát simán tönkremenne.Ugye?
Hű most szentségtörést követtem el, mert az *NTEL-t és a tönkremenetelt 1 mondatba írtam:DDD

Ha követnélek egészen hazáig, megtartanál?

(#31) joghurt válasza sebela (#30) üzenetére


joghurt
addikt

Nem optimalizálnak semmire (a kifejezetten ilyen célú programokat kivéve), mert - mint azt feljebb már írták - az plusz munka és hibalehetõség. Egyszerûbb olyan kódot csinálni, ami elfut mindkettõn. Akik optimalizálnak, azok viszont általában megteszik mindkettõre.

Amúgy ez egy újabb érv a szabad forrású programok mellett: azt te újrafordíthatod a saját procidra beállítható legjobb optimalizálással. Míg mondjuk egy Paint Shop-ot úgy kapsz meg, ahogy van.

A tej élet, erő, egészség.

(#32) hobizoli válasza sebela (#30) üzenetére


hobizoli
nagyúr

Hat abbol a profitbol -amivel lerantja a vasarloit- futja az erre fejleszto programozok szponzoralsara is...
Ez igy egy ongerjeszto folyamat (lenne): nagyobb tamogatottsag -> meg tobb eladott CPU -> meg tobb bevetel -> meg tobb ''szponzoralas''...


hobizoli

több drón kell ;P

(#33) sebela válasza joghurt (#31) üzenetére


sebela
aktív tag

Ha nem optimalizálnak semmire akkor ez 1 újabb érv az AMD mellett.Ez már tetszik csak az a baj, hogy a legtöbb *NTEL-esnek ezt hiába mondanád.(gonosz vagyok)

Ha követnélek egészen hazáig, megtartanál?

(#34) hobizoli válasza sebela (#33) üzenetére


hobizoli
nagyúr

Igen, utolag biztos baromi nehez lehet megemeszteni, hogy olcsobbert lehet kapni a jobbat...


hobizoli

több drón kell ;P

(#35) sebela válasza hobizoli (#34) üzenetére


sebela
aktív tag

Köszönöm mindenkinek a tanítást (:D).Jó 8 all.

Ha követnélek egészen hazáig, megtartanál?

(#36) Jozsué válasza sebela (#35) üzenetére


Jozsué
tag

Csak azért hagyta itt abba Sebela keves hozzászolók, mert lerohadt a T-bird :DD

''Only one man stands between hell and earth...''

(#37) Tompo válasza Jozsué (#36) üzenetére


Tompo
aktív tag

A BlackHawk Down nekem Ati 9500-el rendzsresen fagy 2-3 pálya után, (bocs minden ati-stól) és egy Ge4 4200-all simán végignyomtam 2 nap alatt...

(#38) KovacsUr válasza Tompo (#37) üzenetére


KovacsUr
addikt

Beépített Ati protection... :DDD

So it goes… We stand alone by standing stones and turn them into circles.

(#39) Jozsué válasza Tompo (#37) üzenetére


Jozsué
tag

Melyik pályák? Nálam nem. Ha mégis warezcenter.warez.hu-ról egy 150 mb-s RIP gameben le tudod tölteni. Tök jó a game! (De ha van még kérdésed csináljunk a SOftwarekhez egy BHD rovatot, mert a rendrendszergazdiknak lehet hogy nem tetszik hogy processzoros résznél irogatunk be játék izékat:D

''Only one man stands between hell and earth...''

(#40) Lomos


Lomos
aktív tag

hmm :)
erdekes hozzaszolasok. Az utasitaskeszletbol kiindulva nem igazan lehet eldonteni egy AMD vs. Intel vitat szerintem :) mindeketto x86 architektura, tehat alapvetoen ugyanazokkal az utasitasokkal operal, es ezek felett vannak a bovitett utasitaskeszletek (MMX, SSE, stb.). A jatekokat altalaban ugy adjak ki, hogy mindkettot tamogatja, hisz valamilyen szinten erdekuk, hogy mindket procin siman fussanak.

Volt 1 hozzaszolas a CISC/RISC temaban, ott rosszul szerepelt, hogy hol van a sok/keves utasitas. Tehat:
CISC - keves (~100-as nagysegrendu), de komplex utasitas, ami tobb orajelciklust igenyel (memoria iras/olvasas, belso regiszterhasznalat, stb...)
RISC - sok, egyszeru utasitas, amik 1-1 ciklus alatt vegbemennek, es a prociban is sok belso regiszter van, hogy ne kelljen memoriahoz nyulni, mert az a proci szempontjabol lassu.

www.HuWiCo.hu - Hungarian Wireless Community

(#41) Lomos válasza Lomos (#40) üzenetére


Lomos
aktív tag

miert nem mondja senki,hogy hulyeseget beszelek????

CISC - sok, bonyolult :)
RISC - keves, 1xu, alapfeladatok, amikkel a bonyolult is megcsinalhato...marmint utasitas..


sry a hulyesegert az elozo post-ban

www.HuWiCo.hu - Hungarian Wireless Community

(#42) sebela


sebela
aktív tag

Van egy új kérdésem:DDD!

Ha az új Athlonok támogatják az SSE2-t (ami ha jól tudom a P4-ek készlete), akkor a P4-nek csökken az előnye a rá optimalizált programokon?
Vagyis az új Athlonoknak elméletileg mindenhol porba kellene alázniuk a P4-eket?(mondjuk azonos órajelen, hogy ne legyen flame, de tudom hogy ez hülyeség mert azonos órajelen a P4 elbújhatna az Athlonok mögött:DDD)

Ha követnélek egészen hazáig, megtartanál?

(#43) sebela válasza Jozsué (#39) üzenetére


sebela
aktív tag

Rohadt életbe!(elnézést)

Aki GeForce 2 MX400-at használ azok közül szerintem senkinek nem forognak azok a rohadt kerekek


OFF
Ha mégis írja be, mert akkor még 1x megnézem a játékot
ami elbújhat a Half-life mögött:DDD

ON

Ha követnélek egészen hazáig, megtartanál?

(#44) sebela válasza sebela (#43) üzenetére


sebela
aktív tag

:DDD

Ezt csak azért írtam, hogy sokan lássák baloldalon a topicot és valaki válaszoljon nekem:DD.

Ha követnélek egészen hazáig, megtartanál?

(#45) MC Pite


MC Pite
veterán

1,Öööö,izé.
2,AMD IQ,intej izombúl nyomja.
3,Nono,ha értene 1-2 ember a 3Dhez,tudná mi ez.Nem tudom ismerősek-e.Transform,Lighting,Clipping.(ATi GPU-nem nv,mert

itt van clipping is).Hát ez vol taz alapja az ELSŐ 3DNow!nak.(3D)Hang,grafika,mind ezt használják!
...loading... ... PC GURU99/05:AMD K6-III kézben!(78-79 old.)
Ekkor jött a meglepetés:Soo rányomta az AMD patchet (Q2&V2 a tesztalany)a játékra,és beállítottuk a 3DNow! optimalizált

3dfx OpenGl meghajtót,szintén 800×600-ban,-ezek után pedig leesett az állunk a sebességtől:56,2fps! Laza 32 (!!!)

százalékos emelkedés. ...Összehasonlításként ez a demó 23,1 fps-t produkált sima 3dfx meghajtóval,3DNow! rásegítés

nélkül - ez már 56 százalékos emelkedés feleim! ...ami mint kiderült a legvadabb helyzetekben segít a legtöbbet...

.Stb.3DNow!ról kicsit részletesebben a PCG99/03asban.
Hmm.SS2 már régóta nyílt, mielött kijött volna a proci, a programozók ismerték, és sok progit írtak azóta.
Yes.Intejnek support kell,hogy menjen,AMD megy mint állat megszupportolva meg még gyorsab,mindkettő max szupporttal esetleg az intel nyer, ha csak proc/mem igényes a progi, gaméba már enm ,mert oda sok más is kell.
1ébként a 3.FPU az passzív,csak mondom.Az S3 nem volt piacvezető,mikor megvette a Microsoft az S3TCt.Meg az AMD sem volt az,mikor tőle meg a 3DNow! került be a dxbe,és a gamékba,már igen régóta.(5-6 éve).SS2 szupport elég gyért,miért,passz,de régóta nyílt,olyat meg enm nagyon találsz,ami a 3DNow!tne használná.
Ja,találd ki miért lesz király a Sledgehammer?(Athlon 64)?Mert ő support nélkül is MINDEN 32biteet futtat,ami meg szupportolja, az Tolja!Yes,mindenben porba alázza.Bár gyakorlatilag 99,8%ban ez van ma is:DD:P.

<ELADÓ: Pixel8HibridTok> Pixel 8 | C4 SpaceTourer 1.2 Pt '18 | 208 1.2VTi '18 | https://www.spritmonitor.de/en/user/MC_Pite.html

(#46) CharlieDrop válasza Lomos (#41) üzenetére


CharlieDrop
veterán

Visszatérve a Cisc-Risc dolgokhoz

Ugye a mi procijaink, PC-kre gondolva (nem Macre, SGIre, stb.) CISC felépítésűek. De csak kívülről, nagyon sok fejlesztés történt azért, hogy a CISC utasításokat RISC alapokra bontsák a gyorsabb működés miatt.

És ugye itt van a HyperTrade technológia, ami ráadásul szálakra bontja a program részeit :) (Csak mert kezdünk AMDesdni :) (Persze én is AMD hívő vagyok :) ))

Nem használok AD-blockert a PH! oldalain!

(#47) Alan válasza CharlieDrop (#46) üzenetére


Alan
aktív tag

Kár, hogy ez a jó téma ilyenné fajult :(((

Az eredeti felvetéshez mondanék csak annyit, hogy az Intel-féle eredeti FPU koncepció és a hozzá kifejlesztett utasításkészlet egy külső lebegőpontos processzort feltételezett, ezért volt veremalapú a működése. Ez rendkívül idejétmúlt, körülményes, nehezen programozható megoldás, és nyilván ezért dolgozta ki az Intel az SSE egyre újabb változatait, illetve hagyja elcsökevényesedni a ''hagyományos'' FPU hardvert a processzoron belül.

A jövő egyértelműen az SSE 1/2/3, jó sok regiszterrel, amit egyébként az AMD Opteron kiválóan példáz. A régi FPU megoldás, utasításkészletével együtt hamarosan ki fog halni. (Zárójelben jegyzem meg, hogy a Motorola az MC680x0 sorozattal már kezdettől fogva úgy csinálta az FPU-t, ahogy kell, akár külső, akár belső.)

(#48) sebela válasza MC Pite (#45) üzenetére


sebela
aktív tag

Valaki legyen szives fordítsa le emberi nyelvre:O!
Köszönöm.

Ha követnélek egészen hazáig, megtartanál?

(#49) Alan válasza sebela (#48) üzenetére


Alan
aktív tag

Ugyan már... lefordítom: '' ''.

(#50) sebela válasza Alan (#49) üzenetére


sebela
aktív tag

Szerintem azért lehet benne valami.
Érdekelne az a valami amivel kb 50%-ot lehet nyerni.(ugyan én ''csak'' egy T-birddel rendelkezem:DDD)

Ha követnélek egészen hazáig, megtartanál?

Útvonal

Fórumok  »  Processzorok, tuning  »  Utasításkészlet (téma lezárva)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.