Hirdetés

2024. március 28., csütörtök

Gyorskeresés

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2024-01-27 18:58:04

LOGOUT.hu

Vodafone (ex UPC Magyarország Kft.) (analóg / digitálisTV, internet, telefon)

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#115) flavio válasza club1 (#114) üzenetére


flavio
tag

Régen beszélgettem erről shabbarulezel és az egyik leveléből idézek,számomra elég egyértelmű a válasza:
,,Anno régen 10 éve még akár 10 ezer fölötti háztartást is kiszolgált egy optikai node, így a hálózatban kevés és rövid optikai rész volt inkább csak távolsági szakaszokon, az RF meg hosszú és sok háztartást kiszolgáló volt sok RF erősítővel. Az idő előrehaladtával a kábelszolgáltatók a hálózatuk szegmenstálásával bővítik a kapacitást. Úgy hogy az optikai kábelrész egyre hosszabb, közelebb kerülnek a nodeok az előfizetőkhöz, az RF szakasz meg egyre rövidül és az egyre kisebb hálózati szegmensekben egyre kevesebb háztartás osztozik egy közös RF szakaszon. Ma már jellemzően 500 háztartás körül van egy RF szegmens mérete amit egy fizikai node kiszolgál optikai uplinkkel. És ez az idő előrehaladtával ugyanúgy tovább csökken majd ahogy az elmúlt évtizedben is ugyanígy történt a hálózat fejlesztésének okán.
Ma már 250, 125 vagy akár 64 háztartásos un. deep fiber nodeok is vannak, de a végén ahogy minden más hálózati megoldásnál is idővel a réz/coax szakaszok teljesen megszűnnek és csak optikai szál lesz. A hálózat minél nagyobb részét optikai rész teszi ki és minél kevesebb a réz, a hálózat megbízhatósága és áteresztő képessége annál nagyobb. Ahogy a fizikai szegmensek mérete egyre csökken egyre kevesebb előfizetőből áll egy olyan közös csoport ami közös erőforrásokon és esetlegesen előforduló hálózati hibákon osztozik. Pl. ha adott szegmensben hiba van az csak azt a kevés ügyfelet érinti aki az adott szegmensbe tartozik, a többi szegmensre annak nincs hatása. Az egyre kisebb szegmensek mellett egy hiba globális hatása egyre kisebb, ez a hálózat megbízhatóságát nagyban javítja. A rövidebb, kevesebb előfizető kiszolgáló szegmensekre kevesebb RF erősítő kell, kevesebb aktív eszköz a réz szakaszon, megint kisebb meghibásodási kockázattal jár. Az optikai eszközök megbízhatósága jobb mint a réz alapú megoldásoké. Pl. a 125 háztartásos deep fiber nodeoknál már jellemzően nem is használnak RF erősítőket.
Minél kisebb egy fizikai szegmens, minél kevesebb háztartás osztozik annak közös osztott erőforrásain, annál több erőforrás jut fajlagosan egy háztartásra. Mivel a fizikai szegmenseknek közvetlen optikai uplinkjük van annak kapacitása meg messze több mint bármely RF szakaszé így ameddig az optika elér adáig szűk keresztmetszet már ritkán jelentkezik a hálózatban. A szűk keresztmetszet mindig az osztott RF szakasz. De ahogy az idő előrehaladtával ezen szegmensek mérete egyre csökken, így egy háztartásra egyre nagyobb kapacitás jut és a megbízhatóság is nő.
(U)(/U)

[ Szerkesztve ]

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.