Hirdetés

2024. április 19., péntek

Gyorskeresés

Hozzászólások

(#1) Padisah


Padisah
tag

Megunván és belefáradván az állandó pártérdekeken és személyi érdekeken, személyes összefonódáson, érdekszférákon alapuló mindennapos népbutítást támadt egy ötletem ennek a kivédésére, megelőzésére. Fogalmam sincs, hogy a gyakorlatban mennyire válna, úgy gondoltam megosztom veletek és kíváncsian várom a véleményeteket, javítási javaslatokat.

Az ötletem lényege röviden tömören:

Helyi önkormányzati polgármester és képviselőválasztás, továbbá megyei közgyűlési tag választás esetében:

Aktív és passzív választójoga lenne minden nagykorú magyar állampolgárnak ha van bejelentett állandó lakcíme vagy tartózkodási helye és legalább középfokú iskolai végzettsége (szakközépiskola, szakiskola, gimnázium).
A választás nagyon egyszerű lenne, minden ilyen személy benne lenne egy számítógépes nyilvántartásban és a választás napján számítógép sorsolná ki a képviselőket, akik maguk közül választanának polgármestert, illetve megyei közgyűlés elnökét. Mindenki legfeljebb csak egyszer lenne újraválasztható.

Országgyűlési képviselők ugyanez, de ott már felsőfokú végzettség is kellene, és ne lehessen senki sem újraválasztható. A képviselők maguk közül választanának miniszterelnököt, az meg maga választana minisztereket magának.

Köztársasági elnök választása maradhatna változatlan.

Egy ember egyszerre ne lehessen helyi önkormányzati képviselő , vagy polgármester és országgyűlési képviselő.

Költségtérítés persze csak számla alapján mindenkinek. :)

A most hatályos választójogi szabályok, amiket ezek a módosítások nem érintenek, változatlanul hatályban maradnának.

Az a baj a világgal, hogy az okosok kételkednek, míg a hülyék tökéletesen biztosak a dolgukban.

(#2) stichus


stichus
tag

wow. a magyar választási rendszer arányossága de lege lata és de lege ferenda. ez volt az évfolyamdolgozatom címe. akkor még érdekelt a téma. felvázoltam néhány új ötletet benne. azóta meguntam, és teljesen hidegen hagy. egyetlen dolgot tudok csak mondani: bevezetném a cenzust. csak az szavazhat, aki adót fizet. a politika eszköz arra, h a közös pénzt elköltsék, az érdekeinknek megfelelően. aki nem rak a közösbe, ne mondja meg, hogyan kell elosztani

(#3) elmoraan (r) válasza stichus (#2) üzenetére


elmoraan (r)
aktív tag

A latin rész az "ahogy van, és ahogy lennie kellene"?

Politics: poli(sokszorozó előtag) + tics(kullancsok, eng) :( Tehát soksok kullancs.

"Now all the stars have gone / faded into cracks of dawn"

(#4) Ariadne válasza Padisah (#1) üzenetére


Ariadne
őstag

Egy (szerintem) komoly bibi: hiába választanak meg olyat, aki nem akarja az adott tisztséget. Másrészt kell az is, hogy fogalma legyen arról, milyen tisztségről is van szó, ott mit kell tenni, és képesnek is kell lennie ezt teljesíteni. Mari nénit Mucsaröcsögéről vagy a tudatát elivott homeless bácsit az aluljáróból hiába választanák meg önkori képviselőnek... No meg ezzel az önkormányzatiság is jelentős csorbát szenvedne.

Szegeden az egyetemen volt egy nagyon jó kurzus, politikai pszichológia (Politikai folyamatok társadalomlélektani vonatkozásai, ez volt a teljes név :) ), tényleg teljesen objektív volt politikailag, kívülről elemezte az egész cirkuszt, abból rengeteget lehetett tanulni. Elvadultabb politikai csatározások idején mindig eszembe jut, hogy elő kellene kaparni ezeket a jegyzeteket, no meg mindekinek oktatni az országban, akkor talán kevésbé lehetne mindenféle népbutító szövegeléssel meggyőzni embereket...

[ Szerkesztve ]

"In mountain biking, there is no destination - just a bike, a rider, and a place to ride" (The Collective:Roam)

(#5) fokukac


fokukac
nagyúr

Te még hiszel a mesében? :P

Ui. Elnézve amúgy a mai magyar választópolgárokat, én erősen korlátoznám a szavazati jogot.

Szavazhatsz, ha minimum 100 az IQ-d, képes vagy szöveget értelmezni, és mellesleg egy rövid közéleti - világpolitikai - gazdasági kérdőívre is tudsz értelmes válaszokat adni, azaz nem csak értelmes vagy, hanem képben is vagy az alapvető folyamatokkal és összefüggésekkel kapcsolatosan....

Szerény nyomott véleményem szerint 90% alapból kiesne a rostán. :DDD

[ Szerkesztve ]

Pleased to meet you - hope you guess my name

(#6) Woodslave válasza Padisah (#1) üzenetére


Woodslave
nagyúr

ezt jogászként sikerült kiötölnöd, hogy számítógép sorsolja a képviselőket? :DD :DD

"akkor ne rezisztencia edzést csinálj hanem rendes odabaxósat :) "Bá

(#7) elmoraan (r) válasza fokukac (#5) üzenetére


elmoraan (r)
aktív tag

Alábecsülöd a pógárokat. Szerintem azért csak a 87-88% esne ki. :DDD (Amúgy meg sajnos elég siralmas a helyzet, tényleg. :( )

"Now all the stars have gone / faded into cracks of dawn"

(#8) stichus válasza Ariadne (#4) üzenetére


stichus
tag

Mari néni volt mindig a példa Kovács Lászlónál a politológia órán

de lege lata: hatályos szabáylozás
de lege ferenda: kívánatos szabályozás

[ Szerkesztve ]

(#9) Ariadne válasza Woodslave (#6) üzenetére


Ariadne
őstag

Mondjuk valami sorsolásos kiejtés lehet jót tenne. Bár nem is, inkább mindig annak kellene mennie, aki a legtöbb költségtérítést veszi fel az adott időszakban. :DDD

"In mountain biking, there is no destination - just a bike, a rider, and a place to ride" (The Collective:Roam)

(#10) Padisah válasza Ariadne (#4) üzenetére


Padisah
tag

Ahogy most is kell a jelöltséghez annak elfogadása, úgy itt is kellene a kisorosolt személynek az utólagos beleegyezése.

Sőt már a sorsolás előtt lehetne nyilatkozni, hogy én vállalom, én meg nem.
[P:J]

Aki már előre bejelenti, hogy nem kér belőle, az eleve kiesik az adatbázisból.

Menet közben is bárki bármikor lemondhat, akkor a soron következő jön helyette.[/P]

Manapság bárki lehet polgármester, képviselő elvileg még írni-olvasni sem kell tudnia

Voltam pár évig jegyző és ebből kifolyólag választási iroda vezető, hidd el sok jelöltnek nem sok fogalma van az egészről, ahogy még több válsztópolgárnak fogalma sincs az egészről. Gondolod az országgyűlésben jobb a helyzet? :) Esetleg ha mindenki polihisztor lenne és mondjuk 5 diplomás (pl. özgazdaságtan, építészmérnök, agrármérnök, jogász, orvos).

Woodslave nem jogászként, magánemberként támadt ez az ötletem, hallva az aktuális kábítószer beugratás ügyet.

Az a baj a világgal, hogy az okosok kételkednek, míg a hülyék tökéletesen biztosak a dolgukban.

(#11) Woodslave válasza Padisah (#10) üzenetére


Woodslave
nagyúr

engem meg az zavar kicsit, hogy X számú gátlástalan, hazudozó, csak a saját és rokoni/haveri kör érdekeit szem előtt tartó bűnöző politikus miatt akartok itt cenzust. Ez a demokrácia lényege, hogy nincs ilyen, mert akkor elkezdjük kizárni az általános iskolást végzetteket, aztán én meg azt mondom, hogy csak az szavazzon, aki legalább 1 félévet hallgatott politológiát az egyetemen, a 8 általánosos becsületes (ha már álmodozunk :D ) vállalkozó azt mondja én mit pofázok, amikor fele annyi adót se fizetek, mint ő. Hol legyen a határ és ki mondja meg?
Gondolkozzunk inkább álmodozzunk becsületes politikusokról, mert egyik sem fog megvalósulni, de ez utóbbi jobban hangzik

"akkor ne rezisztencia edzést csinálj hanem rendes odabaxósat :) "Bá

(#12) stichus válasza Woodslave (#11) üzenetére


stichus
tag

nem a politikusok miatt, a hülye emberek miatt

(#13) Ariadne válasza stichus (#12) üzenetére


Ariadne
őstag

Épp most akartam írni kb. ugyanezt, vagyis hogy ha valami számíthatna, az esetleg a kedves választópolgárok kiokosítása. A többség nem is tudja, hogyan is működik egy párt, milyen módszereket használ a célközönség el(cs/k)ábítására, milyen céljai vannak, pedig rengeteg politológiai tanulmány és elemzés készül erről. És nem tudnak a szavak mögé látni, pedig épp az lenne lényeg... Egy kis politológia oktatás nem ártana gimi környékén mindenkinek. :U

mod: Nekem speciel tényleg vízválasztó volt a politikai pszichológia meg a politológia oktatás abban, ahogy a politikára, választásokra tekintek, és biztos nem csak én vagyok így ezzel.

[ Szerkesztve ]

"In mountain biking, there is no destination - just a bike, a rider, and a place to ride" (The Collective:Roam)

(#14) Woodslave válasza stichus (#12) üzenetére


Woodslave
nagyúr

dehogynem, a politikusok miatt. Ha nem hazudnának, meg nem akarnának pörkölttel szavazatot venni, akkor jobb lenne a helyzet.
/nem vagyok naív, csak ez az egész topic álmodozás :D Nem kell olyan komolynak lenni, mint a poltopicban.

"akkor ne rezisztencia edzést csinálj hanem rendes odabaxósat :) "Bá

(#15) Padisah válasza Woodslave (#14) üzenetére


Padisah
tag

A

vagyoni cenzustól eléggé idegenkedek, de a foglalkoztatottság mint cenzustalán jobb lenne, mondjuk akinek a választásokat megelőző 3 évben összesen legalább 2 év munkaviszonya, munkaviszony jellegű jogviszonya, megbízási jogviszonya, vagy ezzel ekvivalens jogviszonya volt csak az szavazhasson + a legalább középfokú végzettség.

Egyébként szerintem idehaza mostanság sem szavazhat kb. 50-60 ezer nagykorú magyar állampolgár mert nincs választójoga a jelenlegi szabályok alapján, ez már egy jó szűrő, de kevés.

A politikusokkal szerintem a poltikai felelőtlenség is ba, továbbá az is, hogy túlságosan nagy károkat okozhatnak az országnak, és ezzel együt nekünk. Gyakorlatilag ők teszik tönkre a demokráciát, elidegenítik tőle az embereket. És annál, hogy egy számítógép sorsolja ki a képviselőinket véletlenszerűn mi lehetne demokratikusabb? :)

Az a baj a világgal, hogy az okosok kételkednek, míg a hülyék tökéletesen biztosak a dolgukban.

(#16) fokukac válasza Woodslave (#14) üzenetére


fokukac
nagyúr

Nem-nem, az emberek miatt, könyörgöm..!

Komolyan mondom, az emberek igénylik azt, hogy a politikusok hazudjanak nekik. Arra szavaznak, aki szebbet mond, többet igér, aki azt mondja, hogy jó lesz. Ez van, ilyenek vagyunk, ez egy ilyen ország, itt mindenki az államtól várja a saját boldogulását, ez a kádár-rendszer öröksége, ezért tartunk itt, ahol. Túl sokan függnek az állami csecsen, és túl kevesen táplálják azt, és ez nem fog változni még évtizedekig, mert ez a mentalitás annyira beleívódott a magyar társadalomba.

[ Szerkesztve ]

Pleased to meet you - hope you guess my name

(#17) stichus válasza Woodslave (#14) üzenetére


stichus
tag

mintha írtam volna, h elég rendesen vágom a témát. ez a pörköltes hozzáállás színtiszta demagógia

(#18) Woodslave válasza stichus (#17) üzenetére


Woodslave
nagyúr

"mintha írtam volna, h elég rendesen vágom a témát" - én meg ezzel úgy vvagyok, mint a székely bácsi a csillagok háborújával. :D (csak viccelek)
de mért is demagógia?

Fokukac: persze az emberek miatt, csak míg te most azt mondod, hogy ki kéne zárni őket a választásból, én meg azt mondom, hogy azoknak kellene javítani, akik, ha nem is elrontották, de elrontva tartják a rendszert. Egyik sem fog működni, az első remélem, hogy nem, a másik meg tudom hogy nem.

[ Szerkesztve ]

"akkor ne rezisztencia edzést csinálj hanem rendes odabaxósat :) "Bá

(#19) Ariadne válasza fokukac (#16) üzenetére


Ariadne
őstag

Ezzel nagyon egyetértek.
Ezért kellene kicsit a politika tudományos hátterét megmutatni a népnek. Hátha rájönnének, hogy a politikában tényleg egyetlen cél a hatalomra kerülés, és a választópolgárok "boldogítása" eszköz lehet ehhez, de messze nem az a fő cél. Ez nem jó vagy rossz, egyszerűen így működik.

"In mountain biking, there is no destination - just a bike, a rider, and a place to ride" (The Collective:Roam)

(#20) Padisah válasza Ariadne (#19) üzenetére


Padisah
tag

Szerintem idehaza jónéhány társadalmi csoport nem tudja és nem is akarja ismerni a politika tudományos hátterét, akiknek csak az a fontos, hogy menyit kap kézhez, mennyivel nő amit kézhez kap. Azt hiszem azon is meglepődnél, hogy a szabadságjogok jó része milyen kevés embert érdekel, hogy van-e vagy nincs, illetve mik a korlátai.Azért javasoltam ezt a sorsolásos módszert, mert szerintem ez szétzúzná a Pokol Béla szavaival élve klasszikus bináris kód-univerziális értékduál működését. Politizálhatsz ahogy akarsz, nem ezen fog múlni a hatalomra kerülésed, hanem a véletlenen (ha így jobban tetszik isteni akaraton, sorson).

Az a baj a világgal, hogy az okosok kételkednek, míg a hülyék tökéletesen biztosak a dolgukban.

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.