Hirdetés

2024. április 25., csütörtök

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Ubuntu Linux (kiemelt téma)

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-12-13 05:03:45

LOGOUT.hu


Ubuntu Linux Összefoglaló

Hivatalos Ubuntu dokumentáció



Amennyiben kérdésed lenne, kérünk, add meg a szükséges adatokat a hiba minél pontosabb leírása mellett:

-számítógép típusa, hardverek pontos megnevezése (különösképp videókártya, vagy hálózati egységek)
-a használt rendszer pontos neve, verziója, a grafikus felület
-mikor és hogyan jelentkezett hiba, mi váltotta ki (program telepítés, frissítés, ...)
-eddigi próbálkozások a megoldásra (ha voltak ilyenek)

A hardverinformációkat legegyszerűbben úgy gyűjtheted össze, ha megnyitod a Terminál nevű programot a menüben. Ide írd be a következő parancsokat (mindkettő után nyomj Enter-t):

lspci
lsusb

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#601) Mtbsrác


Mtbsrác
senior tag

Van egy Pinnacle Systems, Inc. Studio Linx Video input cable (NTSC)-s bizbaszom.
Ezt hogy kell beüzemelni amolyan szájbarágósan! Van rajta 3 RCA csati egy S-video meg 2 hang. Gép látja (Ubi 11.04) lsmod is kiírkál rá sokmindent így gondolom működne csak nemtom hogy hogyan.

[ Szerkesztve ]

(#602) fradi81 válasza Mtbsrác (#601) üzenetére


fradi81
veterán

Ez a biszbasz mi is? tvtuner?

moto g72, Ninebot d28e

(#603) leslieke válasza kertsa (#600) üzenetére


leslieke
Jómunkásember

Telepítsd fel a wally nevű alkalmazást.

[ Szerkesztve ]

A sörben az a jó, hogy legyél bárhol a világon, kizárólag az első háromnak fáj az ára!

(#604) kertsa válasza leslieke (#603) üzenetére


kertsa
senior tag

Köszi. Ha belakom a rendszert és egyszer úgy döntök, hogy csak ezt fogom használni, akkor le tudok menteni minden beállítást?

(#605) Sweet Lou 6 válasza kertsa (#604) üzenetére


Sweet Lou 6
addikt

Kendek fórumtárs Systembackje

telepítés:
sudo add-apt-repository ppa:nemh/systemback
sudo apt-get update
sudo apt-get install systemback

[ Szerkesztve ]

sweetlou6.wordpress.com

(#606) rybank válasza kertsa (#604) üzenetére


rybank
senior tag

megelőztek

[ Szerkesztve ]

(#607) kertsa válasza Sweet Lou 6 (#605) üzenetére


kertsa
senior tag

Köszi :)

(#608) hcl válasza Mtbsrác (#601) üzenetére


hcl
félisten
LOGOUT blog

Tvtime, Kdetv, ilyesmik kezelik. Csak a bemenetet kell majd kompozitra állítani.

Mutogatni való hater díszpinty

(#609) kertsa


kertsa
senior tag

Lemezképfájlt melyik programmal tudok kezelni?

Sry, hogy sok a kérdés :U

(#610) leslieke válasza kertsa (#609) üzenetére


leslieke
Jómunkásember

Pl.: Gmount-iso.

A sörben az a jó, hogy legyél bárhol a világon, kizárólag az első háromnak fáj az ára!

(#611) sh4d0w válasza kertsa (#604) üzenetére


sh4d0w
nagyúr
LOGOUT blog (1)

A Systemback tényleg csak a beállításokat menti, tehát nem fullbackup megoldás.

https://www.coreinfinity.tech

(#612) #92942848 válasza sh4d0w (#611) üzenetére


#92942848
törölt tag

mondjuk jo lenne ha lenne valami systemback fork ami fullbackup lenne.

(#613) kertsa válasza sh4d0w (#611) üzenetére


kertsa
senior tag

Arra jó lesz nekem, hogy megismerem a rendszert, beállítom és mikor újratelepítem, akkor nem kell a beállításokkal újra szórakozni.

(#612) zsivagooo +1

A hangot hogy kezeli a rendszer? DVD-t indítottam és az 5.1 nem jött át rendesen sztereó fülesre. Olyan volt, mintha mono lenne. Kell valami codec?

(#614) Kendek válasza #92942848 (#612) üzenetére


Kendek
MODERÁTOR

Annak mi értelme lenne? A filmjeidet, zenéidet és ilyesmit ha duplikálni akarsz, akkor használj egy fájlkezelőt. El nem tudnám képzelni, hogy mondjuk a TB-os lemezem teljes tartalmáról készítsek fél napon keresztül egy visszaállítási pontot.
De egyébként ott a Déjà Dup, az alaptelepítés részét képezi.

[ Szerkesztve ]

<-ƘƘ->

(#615) #92942848 válasza Kendek (#614) üzenetére


#92942848
törölt tag

nem probléma.

ettől szép a gpl.

forrás megvan majd lesz idöm testreszabom magamnak.

:R

ui:

ha felhasználói igény mentén bele tennéd te a beállitásokba mint lehetöséget akkor persze nem forkolnám.

ha már hülyejuzer (én) el akarja dönteni mit szeretne.

(#616) Sweet Lou 6 válasza kertsa (#613) üzenetére


Sweet Lou 6
addikt

igen, fel kell venned a medibuntu tárolót:

sudo -E wget --output-document=/etc/apt/sources.list.d/medibuntu.list http://www.medibuntu.org/sources.list.d/$(lsb_release -cs).list && sudo apt-get --quiet update && sudo apt-get --yes --quiet --allow-unauthenticated install medibuntu-keyring && sudo apt-get --quiet update

sudo apt-get install app-install-data-medibuntu apport-hooks-medibuntu

ezután már fel tudod telepíteni a nonfree codeceket. kell a libdvdcss2 és w32codecs/w64codecs (attól függően, hogy 32 vagy 64 bitest rendszert használsz)

sweetlou6.wordpress.com

(#617) Kendek válasza #92942848 (#615) üzenetére


Kendek
MODERÁTOR

Ha rám hallgatsz és el is igazodsz rajta, akkor azt csinálsz vele amit akarsz. :)
A kézi kiválaszthatóságnak sok hátulütője van, több szempontból is életképtelen megoldás az alkalmazás egészére nézve. Mindenképpen olyan visszaállítási pontok kellenek amelyekből biztosítani lehet a rendszer semmiből történő visszaállítását. A plusz dolgoknál gondolni kell a többi adatra ami nem lett belevéve, visszaállításnál ez elég problémás. Az ember egyszer hol beleveszi ezt, hol meg kihagyja, vagy belevesz mást. A visszaállítási pont készítésének ideje drasztikusan megnő, a felhasznált tárhely egyre gyarapodik. Visszaállításnál az adatvesztés lehetőségének kockázata pedig csak erősödik.
Én sosem terveztem azt, hogy személyes adatokat mentsen a Rendszerment, illetve a Systemback. Éppen ellenkezőleg, olyat alkalmazás megalkotása volt a cél amely nem létezett eddig. A rendszer visszaállíthatósága a cél, ez az amit más, általánosabb adatmentő alkalmazás nem tud (de legalábbis így nem). Amúgy szerintem az alkalmazás felépítése, kialakítása sem igen kedvez ennek a full backup koncepciónak.

<-ƘƘ->

(#618) #92942848 válasza Kendek (#617) üzenetére


#92942848
törölt tag

Meg fogom nézni a forrást a héten.

Egyébként Acronis,Norton Ghost satöbbi is alapból felkinál fullbackupot.
tehát az elhasználóra bizza annak eldöntését milyen adatot sszeretne menteni vagy sem.

Mellesleg osx-en valag olyan app van szintén ami rsync extrákkal cimü faék egyszerü motyó.linuxon a grub átpakolása ami kicsit bonyolitja a dolgot de ez sem jelentős.
A másik,hogy jó lenne gui nélküli cli-s verzió is mert szervert klonozni például meghibásodó merevlemez esetén szintén életmentő lehet.

nade ne szaladjunk elöre...

(#619) hcl válasza Kendek (#614) üzenetére


hcl
félisten
LOGOUT blog

Szerintem Ghostot akarnak Linuxra :)
Mondjuk a Full Disk Backup funkciója sokszor hasznos volt már, munkahelyen a Disk Clone meg megfizethetetlen :)

@kertsa : Pl. a K3b is készít ISO-t.

[ Szerkesztve ]

Mutogatni való hater díszpinty

(#620) #92942848 válasza hcl (#619) üzenetére


#92942848
törölt tag

hasonlóra gondolok például jó lenne ha headless (VGA nélküli gépnél) szerveren ahol pl cd sincs lenne vmi ksi fittyfiritty script ami áttolná másik lemezre a tartalmat aztán egy stop/diszkcsere/start után menne tovább a buli.

:R

szerk:

konkrétan osx telepitő is igy müködik 10.6 óta meglévő diszkimg-et másol ki,de talán windows is vista óta hasonlóképpen telepit.

[ Szerkesztve ]

(#621) kertsa válasza Sweet Lou 6 (#616) üzenetére


kertsa
senior tag

Ismét köszöntem. :R

(#619) hcl A Furius ISO-csatoló programot telepítettem. Egyenlőre ez is megteszi:)

(#622) Kendek válasza #92942848 (#620) üzenetére


Kendek
MODERÁTOR

Az Ubuntu desktop telepítő és a Systemback is rendszerképet telepít. Nem újdonság, így a leggyorsabb és a legegyszerűbb.

<-ƘƘ->

(#623) Sweet Lou 6 válasza kertsa (#621) üzenetére


Sweet Lou 6
addikt

amúgy ha valamit nem visz rendesen az alap media player vagy csak több funkcionalitást szeretnél (pl. felirat, hangsáv állítása) akkor ajánlom az SMPlayert vagy a VLC Media Playert, mindkettő elérhető a szoftverközpontból.

sweetlou6.wordpress.com

(#624) kertsa válasza Sweet Lou 6 (#623) üzenetére


kertsa
senior tag

A VLC Media Playert telepítettem, viszont azt vettem eszre, hogy nem folyamatos a kép. Mintha nem volna meg a kellő fps. A hang kodeket telepítettem. Videó kodek is kell? Mert így nem élmény a filmnézés. És néha kifagy a rendszer. Lehet attól, hogy WUBI van telepítve? Ha normális telepíteném, akkor gyorsabb is lehetne?

[ Szerkesztve ]

(#625) Sweet Lou 6 válasza kertsa (#624) üzenetére


Sweet Lou 6
addikt

telepítsd fel a gstreamer csomagokat. ha azután is ezt csinálja, akkor valószínűleg a wubi a gond. amúgy igen, normál telepítéssel biztos, hogy gyorsabb, mivel a wubi gyakorlatilag egy virtuális partíciót hoz létre az ubuntu számára, ami lassabb a fizikai partícióknál.

Szerk.: illetve még megpróbálhatod más lejátszóval, hogy azzal is ugyanúgy viselkedik-e.

[ Szerkesztve ]

sweetlou6.wordpress.com

(#626) kertsa válasza Sweet Lou 6 (#625) üzenetére


kertsa
senior tag

Az összes gstreamer fent volt. Majd tesztelem másikkal is. Viszont valamit törölhettem, mert a bal oldali menüsort nem tudom állítani sehol. Eddig szabadon mozgathattam a parancsikonokat, most nem lehet.

(#627) Sweet Lou 6 válasza kertsa (#626) üzenetére


Sweet Lou 6
addikt

nézd meg a rendszerfigyelővel, hogy melyik unity fut nálad a folyamatoknál. ha olyat látsz, hogy unity-2d, akkor valamiért visszaváltott a 2D-s felületre, amin nincs vga gyorsítás. ez megmagyarázná azt is, hogy miért nem folyamatosak a videók.

sweetlou6.wordpress.com

(#628) kertsa válasza Sweet Lou 6 (#627) üzenetére


kertsa
senior tag

A 2D-s felület megy. Hogy tudom visszaállítani?

(#629) hcl válasza kertsa (#624) üzenetére


hcl
félisten
LOGOUT blog

Asztali effektek kikapcsolása?
Nekem akkor csinált ilyet. A 3D wubi alatt bezavarhat, illetve nekem full screenben akadt tőle, de azt meg lehetett oldani azzal, hogy teljes képernyőn ne 3D gyorsítson.

Mutogatni való hater díszpinty

(#630) aag válasza Kendek (#614) üzenetére


aag
őstag

Annak mi értelme lenne? A filmjeidet, zenéidet és ilyesmit ha duplikálni akarsz, akkor használj egy fájlkezelőt.

Néha nagyon értetlen tudsz lenni. Ki mondta, hogy a másfél GB-nyi filmanyagomat szeretném belerakni a mentő-dvd-be. :W

Nekem több olyan dolog is van, ami kimarad a telepítésből. Például egy XAMPP a honlapjaim másolatával. Vagy a Virtualboxos rendszereim. Vagy például a Twinkle telefonszoftverem a telefonkönyvvel és üzenetlistával. (És még sorolhatnám) Végül-is beleraktam őket kézzel, és már kiírtam korongra. Most benne vannak. De amikor a te programoddal csináltam a "mentést" nem tudtam, hogy ezek a számomra nélkülözhetetlen dolgok egyszerűen, minden tájékoztatás enélkül kimaradtak. :Y Ezen azért jó lenne elgondolkodnod. Nem a hibajavításokra gondolok, amikor azt mondom, hogy a programod még nincsen készen. Végülis a fejlesztés egy hosszú és véget-nemérő folyamat. Én csak azt nem értem, miért ellenkezel, miért haragszol minden kifogásra és az azt leíró személyekre. Nem öncélú a visszajelzés. Ha jól emlékszem én vagy 4 kardinális megvalósítandót mondtam neked az idők során. Először mindre azt mondtad, hogy nem célja a programnak, meg azt, hogy majd megcsinálja magának a kedves lúzer. Aztán az idő egy pontján látom ám, hogy mégiscsak megcsináltad. Mindig gratuláltam is hozzá neked. Most is van három ilyen tennivalód. A Grubbal kapcsolattatos beállítás, hogy melyik partícióra, illetve a gyökérbe rakja-e. Az, hogy egy idegen helyről vett mentést, hová, melyik partícióra rakja vissza a progi. És ez, amiről most beszélünk, hogy mi maradjon ki és mi legyen benne. Ennek a választhatósága a felhasználó által.

Ne érts félre, a programod már eddig is nagyon jó használati eszköz volt. Lehet, hogy már suséznék, vagy fedóráznék, de nekem kell a te programod, ezért maradtam az ubinál. Tehát ismét csak köszönöm, hogy megírtad nekünk! De szeretném ha továbbfejlesztenéd és immáron egy valódi "mentő-programmá" válhatna. Szeretném, de nem követelem. Ahhoz ugyanis nincsen jogom. Viszont ma veszek lottót. Mit lehet azt tudni, lehet-hogy még egyszer nálam fogsz dolgozni... :DDD

[ Szerkesztve ]

(#631) kertsa válasza hcl (#629) üzenetére


kertsa
senior tag

Már a bejelentkezésnél is csak Ubuntu 2D-ben tudom indítani, mióta 1x elindítottam az lxde felületet. Mivel nem tetszett töröltem, ennek ellenére még mindig ki lehet választani. Csak 2d-ben indul és a többi felületnél csak a háttérképet adja be. Szeretném ha 3D-ben menne:)

(#632) SektorFlop


SektorFlop
aktív tag

sziasztok, jártam én már itt... kezdő linux felhasználó vagyok... Ubuntu 12.04-et használok, tegnap raktam fel a gépre. 2 vinyót használok egyiken Ubuntu másikon Windows. Bootoláskor választom ki melyikről bootoljon. Ma reggel indítottam volna a gépet Ubuntuval de nem akar belépni a felhasználó fiókommal. Vendégként beléptem és beállítottam hogy jelszó nélkül lépjen be, jelszót és átállítottam. Jah belépésnél a reakció az hogy újra behozza a belépő oldalt.

"Amikor már azt hittem kint vagyok, ezek mindig visszarántottak..."

(#633) #92942848 válasza SektorFlop (#632) üzenetére


#92942848
törölt tag

num lock on ha van szám a jelszóban :)

(#634) eddie17


eddie17
addikt

Na kb. 10 disztrón átrágtam magam, hogy melyik lenne a megfelelő, elég sok telepítést éltem át az utóbbi 2-3 napban. De nem adtam fel, akkor sem tértem vissza az ablakoshoz.
Eddig úgy néz ki megtaláltam a leggyorsabba számomra a Lubuntu 12.04 személyében.
Viszont! Lenne pár kérdésem:
NTFS Config tool helyett lehet mással beállítani, hogy csatlakozzon az NTFS partíció ha elindítom a gépet (és ne kérjen jelszót hozzá)?
A főmenü melletti helyre hogyan lehet kis indító ikonokat kirakni. Eddig mindegyiknél sikerült, itt semmi opciót nem látok erre.
Igazából csak ez a két főbb problémám lenne.
Köszönöm!

(#635) rybank válasza eddie17 (#634) üzenetére


rybank
senior tag

ntfs-3g fstab
panel beállításoknál alkalmazásindítót adsz hozzá.

[ Szerkesztve ]

(#636) eddie17 válasza rybank (#635) üzenetére


eddie17
addikt

Most nagyon sügér leszek, de itt Lubuntu alatt nem találok alkalmazásindítót.
Nincs olyan menüpont ahova be lehetne illeszteni saját futtatási parancsot...

(#637) rybank válasza eddie17 (#636) üzenetére


rybank
senior tag

Értelek. Ez esetben lxmed. De ezt neten keresd.

[ Szerkesztve ]

(#638) Sweet Lou 6 válasza kertsa (#631) üzenetére


Sweet Lou 6
addikt

úgy látszik, hogy az egész 3D-s unityt leszedte valahogy az LXDE. a legjobb megoldás szerintem az lenne, ha wubi nélkül feltelepítenéd egy normál partícióra, az ati driver telepítése után pedig magától aktiválja úgyis a 3D-s unityt.

sweetlou6.wordpress.com

(#639) kertsa válasza Sweet Lou 6 (#638) üzenetére


kertsa
senior tag

Reggel megvolt az újratelepítés, de még mindig WUBI :U Nem olyan egyszerű leszakadni a winről :B Egyik napról a másikra nem lehet :N

szerk: majd ha kellő biztonsággal tudok kezelni minden számomra szükséges programot, akkor jön el a ideje, hogy Ubuntu lesz az elsődleges rendszer :K

[ Szerkesztve ]

(#640) leslieke válasza kertsa (#639) üzenetére


leslieke
Jómunkásember

Nem olyan egyszerű leszakadni a winről :B Egyik napról a másikra nem lehet

Nálam kb. 1 hónapig volt fent együtt a kettő. Utána már csak az Ubuntu.

A sörben az a jó, hogy legyél bárhol a világon, kizárólag az első háromnak fáj az ára!

(#641) kertsa válasza leslieke (#640) üzenetére


kertsa
senior tag

Akkor még bőben beleférek, 4 napja van Ubuntum ;]

(#642) aag válasza leslieke (#640) üzenetére


aag
őstag

Miért kellene leszokni róla? Nálam például 4 oprendszer van különböző gépeken. És ez így van jól, mert minden munkához a legmegfelelőbb szerszámot célszerű választani. A helyes jelszó tehát nem a helyette, hanem a mellette.

[ Szerkesztve ]

(#643) #92942848 válasza aag (#642) üzenetére


#92942848
törölt tag

no offense:

azért az ember produktiv környezetben hamar le tud szokni windowsról :)

(#644) eddie17 válasza rybank (#637) üzenetére


eddie17
addikt

Felraktam, meg is jelent a menüben, de rányomok kéri a jelszót és nem történik semmi.
Mindegy, NTFS config-gal megy, csak hibaüzenetekkel bombáz.

(#645) aag válasza #92942848 (#643) üzenetére


aag
őstag

Az attól függ... "Ki mint él, úgy ítél!"

Nekem például vannak olyan sok-sok éve vásárolt szoftvereim, amikkel ma is komoly munkát végezek és amiket egyáltalán nem lehet ma sem pótolni MACOS, vagy LINUX alatt. És van olyan windowsos szoftverem is, amit WINE alatt most is fenntartok az Ubin (pl. ImgBurn), mert bizonyos funkcióit tekintve nincs ma sem linuxos megfelelője. Szóval a mondatod nem kerek, sőt hiányos. Bizonyos egyszerű (mondhatni együgyű) internetező feladatokra igaz amit írsz, de aki egy icipicit többet akar, az bizony nem fogja még jó ideig elfelejteni a Windowst. :K

(#646) #92942848 válasza aag (#645) üzenetére


#92942848
törölt tag

erős tévedésben vagyol,de segond.

(#647) #40553216 válasza leslieke (#640) üzenetére


#40553216
törölt tag

Nekem még mindig fent van (4,5 év), egyrészt elfér (már alig 8GB az eredeti 81-ból :D ), másrészt ezzel együtt is egy tegnap előtti rebootolós Ubuntu frissítés okán bebootoltam XP-re, és frissítettem. Alig több, mint 16 hónap után először. :DDD

(#648) aag válasza #92942848 (#646) üzenetére


aag
őstag

Bár igazad lenne... Szerintem inkább te leledzel erős tudatlanságban. De ezt természetesen nem bántásból, vagy cukkolásból írom, hanem azért mert láthatóan semmi információd sincsen arról, amiről beszélek. Talán ha esetleg olvasgatnál a videó-utómunkálatok, vagy a MAC alatti szoftverek világáról, akkor lenne. De valóban nemérdekes. Ez itt off és az idejárok zöme biztosan neked ad igazt. Mondom, "ki mint él, úgy ítél!" Az egyszerű emberek egyszerű dolgokkal foglalkoznak és azt hiszik az a minden. Pedig csak a jéghegy csúcsát kaparásszák kicsiny körmeikkel. :K

(#649) #92942848 válasza aag (#648) üzenetére


#92942848
törölt tag

loáál

videóutomunkálatok kapcsán

Final Cut Studio

aag kolléga tájékozodj mielött irsz.

node tényleg don't feed...

(#650) aag válasza #92942848 (#649) üzenetére


aag
őstag

Ember, tudod most milyen butaságot írtál? Tudod mennyibe kerül az? Ha nekem annyi pénzem lenne, nem is dolgoznék. :N

Mondom, egyszerű ember lehetsz, aki egyáltalán nem ismeri a valóságot. És nem kell pont ide. Amíg olyan butaságokat ír valaki, mint te is, amíg azzal ámítják a jónépet az idejáró fanatikusok, hogy a linuxal mindent meg lehet csinálni és hogy a Windowst felejtsék el, merthogy el lehet nyugodtan felejteni, addig nem árt tisztázni miért ordenáré baromság amit beszélnek. :((

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Ubuntu Linux (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.