Hirdetés

2024. április 20., szombat

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Ubuntu Linux (kiemelt téma)

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-12-13 05:03:45

LOGOUT.hu


Ubuntu Linux Összefoglaló

Hivatalos Ubuntu dokumentáció



Amennyiben kérdésed lenne, kérünk, add meg a szükséges adatokat a hiba minél pontosabb leírása mellett:

-számítógép típusa, hardverek pontos megnevezése (különösképp videókártya, vagy hálózati egységek)
-a használt rendszer pontos neve, verziója, a grafikus felület
-mikor és hogyan jelentkezett hiba, mi váltotta ki (program telepítés, frissítés, ...)
-eddigi próbálkozások a megoldásra (ha voltak ilyenek)

A hardverinformációkat legegyszerűbben úgy gyűjtheted össze, ha megnyitod a Terminál nevű programot a menüben. Ide írd be a következő parancsokat (mindkettő után nyomj Enter-t):

lspci
lsusb

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#401) hcl válasza #16695808 (#398) üzenetére


hcl
félisten
LOGOUT blog

Másold ide a /etc/fstab és a /etc/mtab tartalmát!

Mutogatni való hater díszpinty

(#402) hcl válasza #16695808 (#400) üzenetére


hcl
félisten
LOGOUT blog

Rootként (mondjuk gksu nautilus terminálból) jobb gomb a mappán, és az egyik fülön be tudod állítani a jogokat.

Mutogatni való hater díszpinty

(#403) #16695808 válasza hcl (#401) üzenetére


#16695808
törölt tag

?

[ Szerkesztve ]

(#404) #16695808 válasza hcl (#402) üzenetére


#16695808
törölt tag

hogy leszek root?

(#405) Tamy válasza Tamy (#380) üzenetére


Tamy
senior tag

És működik!!! Bekapcsoltam a tűzfalat, és eltűntem a helyi hálóról :) Most már csak azt kell megnéznem, hogy ha aktiválóm a Sambát (amit előbb ismét fel kell telepítsek), akkor rejtett mód esetén megmarad-e ez az állapotom. Az lenne a tuti, ha igen, de ha nem az sem tragédia. Köszönöm mindenkinek a segítséget, bár a végeredményről még beszámolok.

Egész életemben azon gondolkodtam, hogy kéne valamit dolgoznom. Ezért aztán a végén nem is maradt rá időm.

(#406) hcl válasza #16695808 (#403) üzenetére


hcl
félisten
LOGOUT blog

Ja, akkor az mtabban lesz. De akkor fel van csatolva, de csak a rootnak van joga mókolni. Adj rá jogot másoknak is, ahogy a 402-esben írtam.

@404 : A 402-ben leírtam.

[ Szerkesztve ]

Mutogatni való hater díszpinty

(#407) #16695808 válasza hcl (#406) üzenetére


#16695808
törölt tag

1000 hála és köszönet :))

(#408) Tamy válasza Tamy (#405) üzenetére


Tamy
senior tag

Most már majdnem teljes az öröm, engedélyeztem a pinget és a Sambát is, és a hálón továbbra is rejtve vagyok, viszont a másik gépről nem érem el a megosztásom, mert a tűzfal blokkolja. Kikapcsolt tűzfallal jó, de ugyebár annak be kéne legyen kapcsolva. Abban még tudnátok segíteni, hogyan engedélyezzem az Ubi tűzfalán a Sambát? Amit tomtyi írt korábban, az alapján gondolom:

ufw allow samba (portszám)/tcp

De melyik portot használja? Hirtelenjében azt találtam, hogy 137-139. Ez stimmel? És jó így a szabály?

Egész életemben azon gondolkodtam, hogy kéne valamit dolgoznom. Ezért aztán a végén nem is maradt rá időm.

(#409) rybank válasza #16695808 (#400) üzenetére


rybank
senior tag

szerk.: már megoldódott látam.

[ Szerkesztve ]

(#410) Tamy válasza Tamy (#408) üzenetére


Tamy
senior tag

Közben belőttem ezt is, egy apró kompromisszumot kellett azért hoznom. Ha a tűzfalon kinyitottam a Sambának szükséges portokat, akkor a Win is megtalálta a gépet a hálón, így csak egy adott gép számára engedtem meg a csatlakozást a Samba portjain, amelyikről egyébként is másolni fogok rá néha. Így ő látja egyedül a hálón, az meg láthatja.

Elvileg van egy ilyen parancs is:

sudo ufw allow Samba

viszont nálam ezt dobja rá vissza:

ERROR: Nem található a következőre illeszkedő profil : „Samba”. Így maradtam a kézi port nyitogatásnál, a végeredmény szerintem azzal se lett volna más, hisz ő is csak a portokat közölné.

[ Szerkesztve ]

Egész életemben azon gondolkodtam, hogy kéne valamit dolgoznom. Ezért aztán a végén nem is maradt rá időm.

(#411) #40553216 válasza aag (#395) üzenetére


#40553216
törölt tag

A helyes még mindig az, amit itt írtam:
vagy /hoem/user/...
vagy ./user/...

(#412) hcl válasza Tamy (#410) üzenetére


hcl
félisten
LOGOUT blog

Írj egy scriptet, ami nyitja aportokat, és egy kattintással megy a dolog :)

Mutogatni való hater díszpinty

(#413) aag válasza #40553216 (#411) üzenetére


aag
őstag

Igen, köszönöm a segítséget! :R

(#414) Tamy válasza hcl (#412) üzenetére


Tamy
senior tag

Jó vicceid vannak :) Hol vagyok én attól, hogy önállóan megírjam :F De egyébként nem hiszem, hogy sokat nyernék vele, mert akkor mindig mielőtt másolni akarnék rá át kéne mennem az Ubi-s géphez, elindítani a scriptet, majd vissza a Win-es géphez, hogy átmásoljam, vagy távoli asztallal bejelentkeznem rá. Akkor még az is kényelmesebb, ha a Win-es gép osztott mappájába rakom, majd Ubiról áthúzom. Vagy rosszul értelmezem amit írsz?

De most ez így jó egyébként, csak egy gépről fogok másolni rá, az láthatja, csak a többiek nem.

Ui.: Bár már tökéletesen be volt konfigurálva, így inkább csak kíváncsiságból, de felraktam amit God Vazzeg javasolt grafikus tűzfalat, a Firestarter-t, az már ismeri a Sambát, így gyakorlatilag ott is egy kattintás a négy port engedélyezése, vagy tiltása, de igazából hozzá se kell nyúlnom, mert így beállítva jó.

[ Szerkesztve ]

Egész életemben azon gondolkodtam, hogy kéne valamit dolgoznom. Ezért aztán a végén nem is maradt rá időm.

(#415) MeroM


MeroM
senior tag

Jóestét olyan problémám akadt, hogy van egy ubuntus gép benne egy FX 5500 el felraktam a zárt drivert újraindítás után 640 es felbontás sikerült letörölnöm a zárt drivert de maradt a felbontást elötte mielött felraktam bármit is 1024 be ment hogy tudom visszaállítani? esetleg az fx et normálisan telepíteni?

(#416) rybank válasza MeroM (#415) üzenetére


rybank
senior tag

sudo Xorg -configure

(#417) hcl válasza Tamy (#414) üzenetére


hcl
félisten
LOGOUT blog

Ha kézzel tudod nyitogatni a portokat (gondolom az Ubin), akkor scriptből is :)
2db script, mindegyik 3 sor.
Mégpedig
#!/bin/sh
parancs_ami_nyitja_a_portot
pause

Ezt leteszed file-ba, rányomod, hogy futtatható, és már működik is.

@MeroM : 640-es felbontással indult, esetleg nem próbáltad állítani, hogy nagyobb legyen? :)

[ Szerkesztve ]

Mutogatni való hater díszpinty

(#418) MeroM válasza hcl (#417) üzenetére


MeroM
senior tag

nem lehet most olvastam én is ezt az xconfig baromságot de foggalmam sincs hogy kéne most úgy néz ki h a a monitor 640 be van a kép viszont 1024 be mert valamit felülírtam az nvida settings be életembe most használok először linuxot és ezt is csak egy wifi usb miatt és boldog lennék ha menne!!!! Foggalmam sincs hogy hol tudom előhozni azt az xconfigot :S

[ Szerkesztve ]

(#419) kertsa


kertsa
senior tag

Hol lehet állítani, hogy a bejelntkwezés után már soha ne kelljen a jelszót beírkálni?

(#420) leslieke válasza kertsa (#419) üzenetére


leslieke
Jómunkásember

Rendszer -> Adminisztráció -> Bejelentkezési képernyő -> Automatikus bejelentkezés

A sörben az a jó, hogy legyél bárhol a világon, kizárólag az első háromnak fáj az ára!

(#421) kertsa válasza leslieke (#420) üzenetére


kertsa
senior tag

Köszi :)

(#422) MeroM válasza leslieke (#420) üzenetére


MeroM
senior tag

az én parámra valaki tudna valami megoldást?

(#423) #40553216 válasza kertsa (#419) üzenetére


#40553216
törölt tag

Ezt úgy tudod megtenni, ha minden elképzelhető, akár jövőbeli programot feltelepítesz előre életed végéig, vagy ha root fiókot aktívvá teszed, és automatikus bejelentkezésre állítod a géped. Szerinted melyiknek van értelme?

@(#414) Tamy
Ha csak másolás a cél, akkor ssh-n (putty) mag távoli asztallal Windowsról is eléred a Linuxos gépet, ehhez szerintem felesleges a Samba.

[ Szerkesztve ]

(#424) kertsa válasza #40553216 (#423) üzenetére


kertsa
senior tag

3 napja van telepítve linux. Nekem egyenlőre minden kínai, de az tetszik, hogy ha állítok valamit, az azonnal aktív és nem kell alkalmazni:)

(#425) #40553216 válasza kertsa (#424) üzenetére


#40553216
törölt tag

Nem minden, de sok minden. :D
Előbb ironikus voltam, nehogy megcsináld. Ez alapvető (még messze a Unixos időkbe visszanyúló gyökerekkel bíró) biztonsági megközelítés a Linuxokon. Szemben a Windowszal, kezdetektől többfelhasználós, emiatt szigorú jogosultságkezelés volt mindig is. Az Ubuntuban ezt a biztonságot úgy gondolták növelni, hogy alapértelmezésben nem érhető el a root (az helyi isten) fiókja, jelszava, hanem az első telepítő kap admin jogokat. Ezt tapasztalod, mikor admin feladatok végrehajtása előtt jelszót kér, ha terminálból sudo-val, gui-ról gksu-val indítod az adott programot. Olyan sokszor nincs erre szükséged, hogy ezt kikerüld. Naponta átlagosan egyszer-kétszer. Szerintem bírd ki. :DDD
Kb. ezt a metódust próbálja végre az MS is ráerőltetni a júzerekre az UAC figyelmeztetés felugrálós módszerével. Annyi különbséggel, hogy ott nem kér jelszót, csak ok-zni kell. De még így is mennyi embernél kiverte a biztosítékot a szutyok elődökhöz való hozzászokás miatt. Alapból többfelhasználós rendszert a plebs, azaz a nagy tömeg először az XP-vel kapott, addigra meg már sokaknál kialakult "az én rendszeremen én vagyok az atyaisten" mentalitás, erre ráadásul az MS is még az XP-nél is ráerősített az "alap teljes rg-jogú telepítés jelszó nélkül" megközelítéssel.

[ Szerkesztve ]

(#426) kertsa válasza #40553216 (#425) üzenetére


kertsa
senior tag

Kiraktam a levelezőt az asztalra. Bármilyen fiókot hozzá lehet adni?

(#427) Sweet Lou 6 válasza kertsa (#426) üzenetére


Sweet Lou 6
addikt

igen, csak be kell állítani a pop/imap/smtp beállításait.

sweetlou6.wordpress.com

(#428) hcl válasza MeroM (#418) üzenetére


hcl
félisten
LOGOUT blog

Terminálból valószínűleg. (Ctrl-Alt-F1 a karakteres terminálra váltás, Ctrl-Alt-F7 a grafikusra vissza.)
Amúgy hol olvastad?
Illetve a Nvidia kezelőfelületén is lehetne felbontást állítani, ha látszana :)

Mutogatni való hater díszpinty

(#429) aag


aag
őstag

Rövid összefoglaló a Maya (MATE 64bit) tapasztalataimról:

Nagyon gyors, nagyon jól megalkotott átírat. Alig volt mihez hozzányúlni. Igazán rendben van a rendszer.

Néhány 'bosszantóka' azért van:

- a Libreoffice-ből hiányoznak a megszokott betűtípusok

- a Firefox (vagy más program-ablakok) nem szeretnek a helyükön maradni, új induláskor a bal szélre törekednek.

- a Firefoxban bizonyos beállítások nemjól működnek. Érdekes, hogy ugyanebben e Firefox verzióban a 10.04-es rendszeremben meg jól működnek.

- a Virtualboxban lévő rendszerek (a "kábel bedug" opció ellenére) valahogyan nem kapnak hálózatot.

- a kulcstartót nem sikerül sehogyan sem semlegesítenem

Ezek a picike bosszúságok eltörpülnek a rendszer gyors és atomstabil és nagyon-is felhasználóbarát működéséhez képest. Köszönöm a Mayát a disztribúciónak!

:C :)

[ Szerkesztve ]

(#430) God Vazzeg válasza aag (#429) üzenetére


God Vazzeg
veterán

1. telepítsd fel a ttf-mscorefonts csomagot
2. ablakkezelő melyik? Ha compiz, akkor az ablak elhelyezés ne "intelligens" vagy "bal" legyen, hanem amit te akarsz.
3. melyik firefox beállításokkal van baj konkrétan, hátha tudunk segíteni?
4. virtualbox passz, mindig működött a hálózat, bár ha jól emlékszem létrehoz egy virtuális hálókártyát, lehet nem natol arra..
5. kulcstartót megnyitod, megkeresed a jelszó változtatást, beadod neki a régi jelszót, az újat meg üresen hagyod, és oké.. Itt fogja megkérdezni hogy tényleg átváltasz-e nem biztonságos módra, katt az igenre.

Fejből írtam a dolgokat, lehet nem "igen" gomb van, hanem "oké" a lényeg ugyanaz :D

(#431) aag válasza God Vazzeg (#430) üzenetére


aag
őstag

Kipróbálok őket, köszi! :R

(#432) Heimdallr75 válasza aag (#431) üzenetére


Heimdallr75
őstag

Virtualboxban , ne NAT kártya, hanem Bridgelt legyen, így jó, bár nem tudom miért nem megy NAt verzióban.

الغريبة في هذا الكوكب

(#433) aag válasza God Vazzeg (#430) üzenetére


aag
őstag

1. telepítsd fel a ttf-mscorefonts csomagot

Fenn volt már. Újratelepítettem, új bejelentkezés, de most sincs 'tájmszom'.

2. ablakkezelő melyik? Ha compiz, akkor az ablak elhelyezés ne "intelligens" vagy "bal" legyen, hanem amit te akarsz.

Ennek egy saját ablakkezelője van, ami nagyon primitiv beállításokkal rendelkezik csak. nincs közte ilyesmi.

3. melyik firefox beállításokkal van baj konkrétan, hátha tudunk segíteni?

Ez:

...és azt csinálja, hogy amikor több ablak is nyitvavan és bezárom a böngészőt, akkor állandóan feldob egy ablakot. Pedig be van állítva, hogy akkor is kapcsolja le, de nem így tesz. Ráadásul választhatom, hogy legközelebb ne kérdezze meg, de akkor is megkérdezi újra és újra.

A kucstartó teljesen másképpen viselkedik mint normál ubi alatt. Nem lehet ezt megcsinálni vele sajnos.

(#432) Heimdallr75: Sajnos úgy sincs hálózati kapcsolat. Minden értelmes variációt kipróbáltam (meg az értelmetleneket is :B ), de ez valamiért nem műxik. Pedig nekem kellene. :(

[ Szerkesztve ]

(#434) vodkaboy22 válasza aag (#433) üzenetére


vodkaboy22
addikt

Hali!
Telepítetted a virtualbox quest csomagot a virtual os-hez? Lehet ott van a gond.
Vagy jogosultság hiba nézz utána a virtualbox megkapja-e a jogosultságot a hálozati eszközök kezeléséhez. (Először ki is próbálhatod root-al bejelentkezve a desktopra.)

Villamos- és Gépészmérnök - Blog-omban audio felszerelések és saját készítésű elektroncsöves erősítők.

(#435) aag válasza vodkaboy22 (#434) üzenetére


aag
őstag

Telepítetted a virtualbox quest csomagot a virtual os-hez?

Természetesen.

Vagy jogosultság hiba nézz utána a virtualbox megkapja-e a jogosultságot a hálozati eszközök kezeléséhez.

Igen, itt:

Viszont most újratelepítem benne a virtuális rendszert. Az gondolom segít. :K

[ Szerkesztve ]

(#436) vodkaboy22 válasza aag (#435) üzenetére


vodkaboy22
addikt

Akkor jó :) linux alatt nem használtam még virtualboxot, de még win7 alatt is kellett macerálni a hálozati/usb eszközök miatt.

Villamos- és Gépészmérnök - Blog-omban audio felszerelések és saját készítésű elektroncsöves erősítők.

(#437) aag válasza aag (#435) üzenetére


aag
őstag

Új install után ezzel a beállítással már tökéletes:

Köszönöm a segítséget! :R

(#438) Tamy válasza hcl (#417) üzenetére


Tamy
senior tag

Köszönöm, bár most már nem akarom piszkálni, mivel így most tökéletes, de azért ez még biztosan jól fog jönni más esetben, ki is másolom magamnak. Hiába, mindig tanul valami újat az ember :)
Mondjuk azért az számomra érdekes, hogy az SSH 5 portot is használ egyszerre, míg más fájlok mozgatására kitalált "eljárások" (torrent, ftp...) beérik egyetlen porttal is.

tomtyi:
A Puttyot gyakran használom a router konfigurálására, de a hétköznapi életben fájlokat másolgatni két gép között azért nem szeretnék mindenféle parancsok bepötyögésével. Ahogy egy rendszergazda ismerősöm mondta anno', hogy a saját gépén ő is csak egy mezei felhasználó akar lenni, hadd ne kelljen már terminálba mindenféle utasításokat adnia, éppen elég a szervereken. Én nem vagyok rendszergazda, de így talán még inkább elmondhatom ugyanezt.
Távoli asztalt is sűrűn használom, az egyik Win-es gépet csak így érem el, de akkor meg a Win-es gép osztott mappájából kell áthúzzam a szükséges fájlokat, amit előtte meg oda kell másoljak. Igaz így tényleg nem kell a Samba. Másolásra akkor már a WinSCP is jobb szerintem, de mégiscsak a TotalCommander a legkényelmesebb Win-ről.

Tényleg nagyon köszönöm mindenkinek a segítséget, és a jövőben biztosan fogok még tanácsot kérni mással kapcsolatban, hiszen egyre többször kerülök kapcsolatba a különféle Linux rendszerekkel, de úgy érzem nekem ez így most tökéletes, kár tovább variálni szerintem.

Egész életemben azon gondolkodtam, hogy kéne valamit dolgoznom. Ezért aztán a végén nem is maradt rá időm.

(#439) hcl válasza Tamy (#438) üzenetére


hcl
félisten
LOGOUT blog

Ez nem piszkálás lenne, csak a kézzel bepötyögött parancsokat helyettesítik.

Mutogatni való hater díszpinty

(#440) #16695808


#16695808
törölt tag

egy gyors kérdés:
ssd-n van a rendszer és van egy HDD vinyó is bent.
a fáljok (fimek, torrentek, firefox cache ) a HDD-n van
de mikor belépek akkor nem csatolja autómatikusan fel, meg kell nyitnom egy PCManFM-t és úgy csatolom fel, hogyan lehetne autómatikusan a rendszerrel együtt felcsatoltatni a vinyót?

(#441) #92942848 válasza #16695808 (#440) üzenetére


#92942848
törölt tag

man fstab

(#442) Tamy válasza hcl (#439) üzenetére


Tamy
senior tag

Tudom, de most már be van lőve (grafikus felületen), nem kell semmit sem állítgatnom, egy gép látja csak, az meg mindig láthatja, tehát nem kell többet kikapcsolnom, marad így állandóra.

Egész életemben azon gondolkodtam, hogy kéne valamit dolgoznom. Ezért aztán a végén nem is maradt rá időm.

(#443) #16695808 válasza #92942848 (#441) üzenetére


#16695808
törölt tag

köszi de kicsit bővebben le tudnád írni? :)

(#444) #92942848 válasza #16695808 (#443) üzenetére


#92942848
törölt tag

(#445) #40553216 válasza Tamy (#438) üzenetére


#40553216
törölt tag

:)
Te tudod. Bár szerintem nem egy nagy etwas. Én abszolút kezdő vagyok ebben a konzolos másolgatásban, de kb. 10 perc sem volt megcsinálni pl. sftp-n.

(#446) #40553216 válasza Tamy (#438) üzenetére


#40553216
törölt tag

5 portot???? Micsoda? A Sambahoz nem kell ssh, utóbbi azt használja, ami be van állítva az sshd_config fájlban. Nálam egy, ezt használja, semmi mást.

(#447) Tamy válasza #40553216 (#446) üzenetére


Tamy
senior tag

Öööö, elírtam. Természetesen nem az SSH-hoz kell 5 port, hanem a Sambához.

Egész életemben azon gondolkodtam, hogy kéne valamit dolgoznom. Ezért aztán a végén nem is maradt rá időm.

(#448) #16695808


#16695808
törölt tag

Delugének van valami gyorsítótára, és ssd van a rendszerrel együtt de a lementett torrent a HDD-re megy és van, kímélni szeretném az ssd-t. Ez a gyorsítótár az SSD-re ír? hogyan lehet áthelyezni?

(#449) MacCaine válasza #16695808 (#443) üzenetére


MacCaine
őstag

Nyiss egy terminált, majd írd be, hogy man fstab <Enter>. ;]

(#450) kertsa válasza #16695808 (#448) üzenetére


kertsa
senior tag

Azért vettél SSD-t, hogy gyors legyen a géped? Akkor a gyorsítótárat miért helyezed át egy lassabb tárolóra? Szerinted mennyi idő alatt hal meg az az SSD? 10év? Addigra már rég elavult lesz, és az akinek eladtad már az is eladta valakinek:) Persze ha napi 100GB írott adatforgalmad van, akkor lehet benne ráció...

[ Szerkesztve ]

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Ubuntu Linux (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.