Hirdetés

2024. április 24., szerda

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Ubuntu Linux (kiemelt téma)

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-12-13 05:03:45

LOGOUT.hu


Ubuntu Linux Összefoglaló

Hivatalos Ubuntu dokumentáció



Amennyiben kérdésed lenne, kérünk, add meg a szükséges adatokat a hiba minél pontosabb leírása mellett:

-számítógép típusa, hardverek pontos megnevezése (különösképp videókártya, vagy hálózati egységek)
-a használt rendszer pontos neve, verziója, a grafikus felület
-mikor és hogyan jelentkezett hiba, mi váltotta ki (program telepítés, frissítés, ...)
-eddigi próbálkozások a megoldásra (ha voltak ilyenek)

A hardverinformációkat legegyszerűbben úgy gyűjtheted össze, ha megnyitod a Terminál nevű programot a menüben. Ide írd be a következő parancsokat (mindkettő után nyomj Enter-t):

lspci
lsusb

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#35301) Victoryus


Victoryus
addikt
LOGOUT blog

Másnál se lehet dhcp szolgáltatást telepíteni? Ahonnan le akar tölteni csomagot 18.04-es ubuntu szerverem, az a cím elérhetetlen, és nem is telepít semmit.
(sudo apt-get install isc-dhcp-server)

Eladó Lego: 42139 All terrain vehicle

(#35302) ubyegon2 válasza Victoryus (#35301) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Cserélj repositoryt, minap Mint topikban is jelezte valaki, hogy nem megy a frissítés, és valóban cserélni kellett a Bionic-os tükör servert.

Ha nincs GUI-d, akkor Nano-val tudod szerkeszteni a /etc/apt/sources.list fájlt, de ezt biztosan tudod. Innen meg nézhetsz magadnak tükröt.

Official Archive Mirrors for Ubuntu

(#35303) lev258 válasza Victoryus (#35301) üzenetére


lev258
veterán

Én egyébként a magyar freepark szervert szoktam használni (mivel a kfki-s sajnos megszűnt).

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#35304) ubyegon2 válasza lev258 (#35303) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Mint alatt is a freepark-os van beállítva, azon kívül még egy magyar tükör van a quantum. A hivatalos repo listában hogyhogy nincs benne a freepark?

(#35305) lev258 válasza ubyegon2 (#35304) üzenetére


lev258
veterán

Nálam a quantum nincs sehol, a freepark viszont ott van. Most 16.04-en vagyok. A listák valószínűleg verziónként is változnak, utólag pedig nem szoktak bővíteni/korrigálni.
Emlékszem régen Mint-en volt szegedi is.

[ Szerkesztve ]

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#35306) ubyegon2 válasza lev258 (#35305) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Ja 16.04-en, akkor már tiszta így. ;] Régen elég sok magyar tükör volt, de ha ezek az itthoni oktatási intézmények nem nevezik át magukat qrva gyorsan valamilyen sportegyesületnek, akkor hidegvízre sem fog telni nekik. :(

(#35307) Victoryus válasza ubyegon2 (#35302) üzenetére


Victoryus
addikt
LOGOUT blog

Köszönöm! Akkor megint nem én voltam a béna, hanen tényleg nem működött :)

Eladó Lego: 42139 All terrain vehicle

(#35308) ubyegon2 válasza Victoryus (#35307) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Tényleg nincs mit! Valószínű.....és külön jó, ha úgy látod, a két dolog kizárja egymást! :D

(#35309) hcl válasza lev258 (#35300) üzenetére


hcl
félisten
LOGOUT blog

UEFI-s gépen raknám, de Legacy beállítással, mert univerzális cumó lenne, aminek mindenen mennie kéne.
Most megnézem BIOS only gépen is.
Az már atom feature, hogy a Unetbootin ki tudta írni a telepítőt pendrive-ra úgy, hogy el is indult... :DDD

[ Szerkesztve ]

Mutogatni való hater díszpinty

(#35310) lev258 válasza hcl (#35309) üzenetére


lev258
veterán

"mindenen mennie kéne"
Néhány éven belül várható, hogy a legacy mód teljesen megszűnik az újabb alaplapokon.

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#35311) hcl válasza lev258 (#35310) üzenetére


hcl
félisten
LOGOUT blog

OK, de addigra ez a pendrive is várhatólag megszűnik ;)

Most ott tartok, hogy nem szórakoztam további írással, fogtam egy GRUB rescue leírást, és szépen rápakoltam egy GRUB-ot kézzel a Live CD-ről. Bootol, de az initramfs Busybox shelljébe esik, mert nem találja a / -t.
Talán rosszul van megadva a GRUB konfignak a root (egy meghajtóval mintha odébb lenne), de ugyanaz a eredmény.

Ezért kérdeztem, hogy van-e valakinél már bevált módszer...

Mutogatni való hater díszpinty

(#35312) csixy válasza hcl (#35309) üzenetére


csixy
addikt

-nem derül ki a leírásból, hogy a telepítendő pendrájvon MBR, vagy GPT partíciós tábla van-e.
-ha GPT , akkor nem fogja az MBR-be tolni a grub a dolgait, akkor a Fat32-es partíciót kellene /boot/efi csatolni.
-egy nyakatekert ötlet, hogy nem lehetne-e megcsinálni egy MBR partíciós táblás pendrájvra elölre egy fat32-es partíciót (mondjuk 512mega) , mögé egy Ext4-es / partíció, hátra a swap menne. Beletelepítve egy sima MBR-es linux. Ezután DD-vel elmentve a boot sector. Ezután ugyanilyen beosztással újra telepítve UEFI módra a linux , majd visszaDD-zve az előbb mentett boot sector. Csak ekkor lehet, hogy kettő darab /boot mappa kellene, amit nemigen lehet megcsinálni.

Kert, kütyük,munka,matek,morfondír...ennyi. Szóval ács nem vagyok, de nemrégiben sikerült faragnom egy mőködőképes fogpiszkálót.

(#35313) lev258 válasza hcl (#35311) üzenetére


lev258
veterán

Engem érdekelne, hogyan próbáltad. Mert a korábban linkelt leírás UEFI-s menetrendet mutatott.

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#35314) hcl válasza csixy (#35312) üzenetére


hcl
félisten
LOGOUT blog

MBR-es (meg az van rajta, amit ráteszek). Jelenleg egy BIOS only gépen próbálgatom (most már), így az UEFI nem tud bekavarni, de így sem lesznek meg az UUID-k boot közben.

@lev258 : Aszerint, tehát akkor az csak UEFI-hez jó (siettem, nem olvastam el részletesen, gondoltam sok baja nem lehet). Na mindegy, most akkor telepítek egyet mindjárt BIOS-sal is.

[ Szerkesztve ]

Mutogatni való hater díszpinty

(#35315) lev258 válasza hcl (#35314) üzenetére


lev258
veterán

A lényeg az lenne, hogy a rendszerbetöltő is a pendrive-ra kerüljön és ne legyen EFI partíció.

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#35316) Mr. Y


Mr. Y
senior tag
LOGOUT blog

Sziasztok!

Ubuntu 16.04 rendszerre feltelepítettem a Viber alkalmazást. Gyakorlatilag csak teljes képernyős módja van, alig-alig lehet összébb húzni, de a legnagyobb problémám, hogy az alsó egynegyede kilóg a képernyőből és nem is lehet feljebb vinni. Mit lehet ezzel kezdeni?

But who is watching the guardians?

(#35317) lev258 válasza Mr. Y (#35316) üzenetére


lev258
veterán

Hogy telepítetted? A beállításaiban nincs valami mérettel kapcsolatos?

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#35318) growler válasza Mr. Y (#35316) üzenetére


growler
őstag

Szia !
Alt bill. lenyom, nyomva tart + bal egérgomb lenyom, nyomva tart
így az egér mozgatásával nem tudod feljebb vinni az ablakot ?

(#35319) hcl válasza lev258 (#35315) üzenetére


hcl
félisten
LOGOUT blog

Azt választottam ki eddig is, hogy a pendrive eszköz MBR-jébe - és volt egy FAT partíció az elején, de nem volt kijelölve EFI-nek. Meglátjuk most, egy BIOS-os gépen, friss településsel.
Kíváncsi leszek - meg nem akartam a pendrive-t sok gigányi írással terhelni.

Mutogatni való hater díszpinty

(#35320) growler válasza hcl (#35319) üzenetére


growler
őstag

Ha nem szeretnéd sok gigányi írással terhelni a pent., akkor Ext4 helyett
a nem naplózó Ext2 fájlrendszert szokták ilyen esetben ajánlani.

(#35321) Mr. Y válasza growler (#35318) üzenetére


Mr. Y
senior tag
LOGOUT blog

Oldalra engedi csak kihúzni, minimás az összetolás, felfelé pedig egyáltalán nem engedi

But who is watching the guardians?

(#35322) Mr. Y válasza lev258 (#35317) üzenetére


Mr. Y
senior tag
LOGOUT blog

Nem találok a beállításokban erre utaló jeleket, terminálból telepítettem ez alapján.

But who is watching the guardians?

(#35323) csixy válasza Mr. Y (#35322) üzenetére


csixy
addikt

A tetejét nem lehet összébb-le-húzni és utána az egész ablakot feljebb húzni?

Kert, kütyük,munka,matek,morfondír...ennyi. Szóval ács nem vagyok, de nemrégiben sikerült faragnom egy mőködőképes fogpiszkálót.

(#35324) hcl válasza growler (#35320) üzenetére


hcl
félisten
LOGOUT blog

Az már későbbi kérdés az jelenleg nagyobb mennyiség lenne, hogy több alkalommal rátolok pár gigányi oprendszert :D

Amúgy aki csinált már ilyet, az mi alapján...?

Most megpróbálom Debiannal...

[ Szerkesztve ]

Mutogatni való hater díszpinty

(#35325) hcl


hcl
félisten
LOGOUT blog

(#35326) csixy válasza hcl (#35325) üzenetére


csixy
addikt

Na én most egy L Mintet toltam egy USB-s Sony SSD-re MBR partíciós táblára UEFI módra. Jelentem él !
Most be kellene bootolni a live telepítőmet legacy módban és betessékelni a grubot az MBR-be is! Azt hogy is kell? Van /boot partícióm is és nincs titkosítás és kéri a jelszót induláskor.
Sima DD-zett telepítőm van , semmi unetbootin! ;]
Szóval lehet, hogy sikerülni fog. Mit is csináljak pontosan?

:C :Y
Vagy az islehet, hogy nincs semmi teendőm, csak próbáljam bebootolni legacy módra?

[ Szerkesztve ]

Kert, kütyük,munka,matek,morfondír...ennyi. Szóval ács nem vagyok, de nemrégiben sikerült faragnom egy mőködőképes fogpiszkálót.

(#35327) hcl válasza csixy (#35326) üzenetére


hcl
félisten
LOGOUT blog

Na jó, de hogyan csináltad ezt? :D

A Debian-os leírésban az a trükk, szerinem, hogy disk-by-label -t használ.

[ Szerkesztve ]

Mutogatni való hater díszpinty

(#35328) csixy válasza hcl (#35327) üzenetére


csixy
addikt

Siman tanulo modra kiirtam mintstickkel pendrajvra a telepito isot.
Gparteddel csinaltam az ssd re egy msdos particios tablat , megcsinaltam ra a particiokat , majd iskolas modon feltelepitettem ra UEFI modra, kozben kaptam egy figyelmeytetest, hogz ez igy nem lesz jo es azt bannoltam. Ennyi.

Most itt vagyok liveileg bebootolva legacy modra es rakeresek a chrootra, csak most azt nem tudom, hogy nem csak per mappam van, hanem per boot is . Ez maa nekem bonyolult lesz.

[ Szerkesztve ]

Kert, kütyük,munka,matek,morfondír...ennyi. Szóval ács nem vagyok, de nemrégiben sikerült faragnom egy mőködőképes fogpiszkálót.

(#35329) hcl válasza csixy (#35328) üzenetére


hcl
félisten
LOGOUT blog

Hát kb. én is ezt csináltam, csak nekem nem megy :D
A chroot-ot meg lehet oldani a GRUB rescue alapján, az is chrooton alapul.
Szerintem én maradok a Debiannál, az működik, csak nem minimalt kell telepíteni :D

[ Szerkesztve ]

Mutogatni való hater díszpinty

(#35330) csixy válasza hcl (#35329) üzenetére


csixy
addikt

Nekem már indul a felső UEFI-s sorból is és az alsó legacys sorból is, de bebootolás után ugyanazt látom.
Hogy tudom bebizonyítani, hogy most épp legacyban , vagy UEFI-ben vagyok?
A chroot nem ment , mert a grub mbr-be telepítésekor hiányolt valamit.
Ezért újratelepítettem legacy bootból úgy , hogy előtte gparteddel kiszedtem az ESP flagjait. Ezután újratelepítettem UEFI módra , de a /boot csak csatolva lett és azt nem formáztam , a /-t tök újra telepítettem formázással és az ESP csak csatolva lett /boot/efi.
Most mindenhogy jól bootol , csak nem tudom bebizonyítani , hogy most épp legacyban vagyok , mert az ESP is mountolva van.

Kert, kütyük,munka,matek,morfondír...ennyi. Szóval ács nem vagyok, de nemrégiben sikerült faragnom egy mőködőképes fogpiszkálót.

(#35331) Mr. Y válasza csixy (#35323) üzenetére


Mr. Y
senior tag
LOGOUT blog

Egyáltalán nem enged magasságot állítani, és a szélességét is csak nagyon minimálisan

But who is watching the guardians?

(#35332) csixy válasza hcl (#35329) üzenetére


csixy
addikt

:DD olvasd légyszi ezt

Kert, kütyük,munka,matek,morfondír...ennyi. Szóval ács nem vagyok, de nemrégiben sikerült faragnom egy mőködőképes fogpiszkálót.

(#35333) hcl válasza csixy (#35332) üzenetére


hcl
félisten
LOGOUT blog

Köszi :D
Az ESP partíció, hogyan készül? Sosehallottammégilyet :)

Mutogatni való hater díszpinty

(#35334) csixy válasza hcl (#35333) üzenetére


csixy
addikt

Szívesen!
Egy Fat32-es partíció (100 mega elég lehet , de én 1023 megásra csináltam hogy az elejével együtt legyen kerek egy giga), nekem ez lett az első partíció. Van boot és esp flagja.
Grubos UEFI boot esetén ez /boot/efi csatoltatik, systemd boot esetén csak /boot csatolódik.

[ Szerkesztve ]

Kert, kütyük,munka,matek,morfondír...ennyi. Szóval ács nem vagyok, de nemrégiben sikerült faragnom egy mőködőképes fogpiszkálót.

(#35335) hcl válasza csixy (#35334) üzenetére


hcl
félisten
LOGOUT blog

Érteni :) Köszi!

Mutogatni való hater díszpinty

(#35336) csixy válasza hcl (#35335) üzenetére


csixy
addikt

:)

Kert, kütyük,munka,matek,morfondír...ennyi. Szóval ács nem vagyok, de nemrégiben sikerült faragnom egy mőködőképes fogpiszkálót.

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Ubuntu Linux (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.