Hirdetés

2024. március 28., csütörtök

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Ubuntu Linux (kiemelt téma)

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-12-13 05:03:45

LOGOUT.hu


Ubuntu Linux Összefoglaló

Hivatalos Ubuntu dokumentáció



Amennyiben kérdésed lenne, kérünk, add meg a szükséges adatokat a hiba minél pontosabb leírása mellett:

-számítógép típusa, hardverek pontos megnevezése (különösképp videókártya, vagy hálózati egységek)
-a használt rendszer pontos neve, verziója, a grafikus felület
-mikor és hogyan jelentkezett hiba, mi váltotta ki (program telepítés, frissítés, ...)
-eddigi próbálkozások a megoldásra (ha voltak ilyenek)

A hardverinformációkat legegyszerűbben úgy gyűjtheted össze, ha megnyitod a Terminál nevű programot a menüben. Ide írd be a következő parancsokat (mindkettő után nyomj Enter-t):

lspci
lsusb

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#351) mzx válasza #92942848 (#350) üzenetére


mzx
senior tag

Olyasmire gondolok, mint pl. a ccleaner, windows alatt, idézem:
download.chip.eu/hu/CCleaner_132253.html
"A CCleaner ingyenes, a rendszer működését optimalizáló eszköz.
A CCleaner egy ingyenes szoftver, mely nem csak optimalizálja a rendszer működését, de Privacy Tool-ként is használható. Eltávolítja a nem használt fájlokat a rendszerből gyorsabb működéshez segítve a Windows-t és értékes helyet szabadítva fel a merevlemezen. Alkalmas továbbá az internetes aktivitás nyomainak eltüntetésére az Internet History törlésével[...]"

[ Szerkesztve ]

(#352) #92942848 válasza mzx (#351) üzenetére


#92942848
törölt tag

akkor a kulturáltabb bővitettmondatos válasz:

nincs.nemkell.

(#353) mzx válasza #92942848 (#352) üzenetére


mzx
senior tag

Igen, irtam, is ,h sejtésem szerint nem kell linux alá. Na de van a merevlemezemen ntfs file rendszert használó partició is. Azt se szemeteli tele linux?

Na és mi a helyzet a wine alatti mapparendszerrel?

[ Szerkesztve ]

(#354) #92942848 válasza mzx (#353) üzenetére


#92942848
törölt tag

nem használok wine -t mert inkább virtualizálnám a wint.

de mivel windows-t sem használok pár éve...

Józan paraszti ész szerint wine egy mappápa tolja a telepitett motyókat Program files onnan meg kézzel kivágod ami már nem kell.

szerintem...

(#355) Tamy válasza Tamy (#268) üzenetére


Tamy
senior tag

Ez alapján letiltottam a pinget, és eltávolítva az mdns, avahi, valamint a samba is, lassan már semmi sem marad az Ubiból, de a Win még mindig látja a helyi hálón. Van még esetleg valakinek valami ötlete? Szerintem abból kéne kiindulni, hogy miként fedezi fel a Win a hálózaton lévő egyéb gépeket? Van a hálón egy ip kamera is, azt pl. nem mutatja. Gondolom hasonlóan a pinghez, csak az egész tartománynak küldi, és erre válaszolnak a gépek. Ha ezt le lehetne tiltani...

Egész életemben azon gondolkodtam, hogy kéne valamit dolgoznom. Ezért aztán a végén nem is maradt rá időm.

(#356) MacCaine válasza Tamy (#355) üzenetére


MacCaine
őstag

Ha letiltod a broadcast üzeneteket, akkor az problémákat okozhat. Sőt, nem biztos, hogy működne utána a net a linuxon.

(#357) Tamy válasza MacCaine (#356) üzenetére


Tamy
senior tag

Értem. Többek között ezt találtam korábban Win alá, eddig nem foglalkoztam vele, mondván nekem Linuxra kéne, de most végigolvastam. Lényegében az LLTD protokollt kell letiltani, nem tudom ez Linuxos környezetben is járható-e, és ha igen, miként?

Egész életemben azon gondolkodtam, hogy kéne valamit dolgoznom. Ezért aztán a végén nem is maradt rá időm.

(#358) #40553216 válasza Tamy (#355) üzenetére


#40553216
törölt tag

Őőőő, a tűzfal be van kapcsolva egyáltalán? :)

(#359) hcl válasza Tamy (#357) üzenetére


hcl
félisten
LOGOUT blog (1)

Hogyan "látja" a win? A hálózatok között megjelenik, de nem tudsz rá bejelentkezni, vagy be is tudsz rá menni?

Különben aki a DHCP szerverhez hozzáfér, az bármilyen hálón megtudja, hogy ott vagy...

Mutogatni való hater díszpinty

(#360) leslieke válasza mzx (#348) üzenetére


leslieke
Jómunkásember

Terminálba beírva ezekkel a parancsokkal tudod törölni a felesleges fájlokat, ha kezd elfogyni a hely:

sudo apt-get clean
Csomagok telepítésekor minden letöltött .deb fájl a /var/cache/apt/archives/ könyvtárba kerül, és itt is marad, hogy egy esetleges újratelepítésnél ne kelljen újra beszerezni. Egy idő után ezek elég sok helyet foglalhatnak, így a clean paranccsal törölhetjük őket. Ha mégis újratelepítünk valamit, akkor a csomagkezelő letölti a szükséges fájlokat, és visszakerülnek az említett mappába.

sudo apt-get autoclean
Az autoclean parancs hasonló a clean-hez, a különbség annyi, hogy csak a régebbi verziójú fájlokat törli, a legfrissebbeket meghagyja.

sudo apt-get autoremove
Az olyan feltelepített csomagokat törli, amelyek már nem szükségesek semmihez, csak feleslegesen foglalják a helyet

A sörben az a jó, hogy legyél bárhol a világon, kizárólag az első háromnak fáj az ára!

(#361) Tamy válasza hcl (#359) üzenetére


Tamy
senior tag

A hálózatok közt jelenik meg, a DHCP szerver a helyi hálón a router, ahhoz meg csak én férek hozzá. Korábban már írtam, hogy nem azt akarom elérni, hogy semmilyen "titkosszolgálati" módszerekkel ne lehessen felfedezni, az se zavar ha válaszol a pingre, igazából bármilyen célzott megkereséssel látszódhat, csak alapból a hálózatok között ne látszódjon.

Bejelentkezni természetesen most nem tudok rá, mivel már nincs megosztás, illetve már samba se.

[ Szerkesztve ]

Egész életemben azon gondolkodtam, hogy kéne valamit dolgoznom. Ezért aztán a végén nem is maradt rá időm.

(#362) Tamy válasza #40553216 (#358) üzenetére


Tamy
senior tag

Látod ez jó kérdés :) Én nem kapcsoltam be, nem tudom, alapból be van?

Egész életemben azon gondolkodtam, hogy kéne valamit dolgoznom. Ezért aztán a végén nem is maradt rá időm.

(#363) #40553216 válasza Tamy (#362) üzenetére


#40553216
törölt tag

sudo ufw enable
És be lesz. :)
Desktopon nincs alapból.

(#364) leslieke válasza #40553216 (#363) üzenetére


leslieke
Jómunkásember

Ezzel óvatosan kell bánni, nekem kapásból letiltotta a minidlna-t.

A sörben az a jó, hogy legyél bárhol a világon, kizárólag az első háromnak fáj az ára!

(#365) #40553216 válasza leslieke (#364) üzenetére


#40553216
törölt tag

AMit akarsz, azt engedélyezni kell, és nem lesz baj..Vagy de? :)

(#366) hcl válasza Tamy (#361) üzenetére


hcl
félisten
LOGOUT blog (1)

Na ez az, akkor meg miért baj, ha látszik...?

Mutogatni való hater díszpinty

(#367) leslieke válasza #40553216 (#365) üzenetére


leslieke
Jómunkásember

Ja, de. Csak engem meglepetésként ért. :))

A sörben az a jó, hogy legyél bárhol a világon, kizárólag az első háromnak fáj az ára!

(#368) Tamy válasza hcl (#366) üzenetére


Tamy
senior tag

Csak :) Ne látszódjon, hogy van. Mellesleg alapesetben nem hiszem, hogy bárki is elkezdi találomra pingelgetni a helyi hálón az általa nem létező/nem ismert gépeket, hátha van még valaki az ismerteken kívül :)

Egész életemben azon gondolkodtam, hogy kéne valamit dolgoznom. Ezért aztán a végén nem is maradt rá időm.

(#369) Tamy válasza #40553216 (#363) üzenetére


Tamy
senior tag

Köszi, ezt holnap megnézem. Mondjuk a ping letiltásától önmagában nem remélek eredményt, de talán mást is tilt alapból a tűzfal, aminek hasznát veszem.

Egész életemben azon gondolkodtam, hogy kéne valamit dolgoznom. Ezért aztán a végén nem is maradt rá időm.

(#370) chab7 válasza rum-cajsz (#345) üzenetére


chab7
addikt

Próbálni nem próbáltam (igaz akkor nem is tudtam miről van szó mert csak a nevét írtad be ami nem volt ismerős :B ) Viszont nem tudom, jobb az ha egyik disztró alapra építkezett rendszert próbálok, vagy inkább a függetlenek? Csak mert a Debian is egy kicsit mintha "szmútabb" lenne, mint az LMDE. És az Ubuntuval sincs bajom, csak ez a lassú akadozás. Na most ha egy rendszer erre épül, lehet nem pont ezt a részét változtatták meg.

(Nekem a teló romok közt sem jönnek be a "ráépítkezősök" amik más alapból dolgoznak - fekete kutya, fehér nyúl, *iui változatok)

De azért vetek rá egy pillantást ;)

[ Szerkesztve ]

Lenovo ThinkPad T500 (Win10) | Huawei Mate 9 (8.0)

(#371) chab7 válasza aag (#349) üzenetére


chab7
addikt

Mondjuk ez igaz lehet. Ez meg pont ellenkezője az én állításomnak :DD :F
Ez amúgy a szép a linuxban, olyan lehet amilyennek akarod, csak türelmed legyen olyanná formálni, vagy megtalálni azt a distrót amelyik már ilyen.

Lenovo ThinkPad T500 (Win10) | Huawei Mate 9 (8.0)

(#372) aag válasza chab7 (#371) üzenetére


aag
őstag

amúgy a szép a linuxban, olyan lehet amilyennek akarod

:K

(#373) chab7 válasza rum-cajsz (#345) üzenetére


chab7
addikt

Megnéztem a distrowatch-on. Az Enlightenment ablakkezelő ígéretesnek tűnik, meg az is hogy azt írja nincs sok minden rajta. Remélhetőleg elérhető rá minden mint az alapjához , az ubihoz. Ki fogom próbálni mindenképp ezt is.

Lenovo ThinkPad T500 (Win10) | Huawei Mate 9 (8.0)

(#374) aag


aag
őstag

Mindig találok idegeskedni valót. Most például az idegesít, hogy minden új indításkor a Skype és a Firefox állandóan takarja egymást. Az istennek sem maradnak a beállított helyükön. Ráadásul ha két lap van nyitva, kilépéskor a Firefox feldob egy ablakot. Naná, hogy ki van kapcsolva a beállításokban és naná, hogy akkor-is feldobja. :W

[ Szerkesztve ]

(#375) God Vazzeg válasza chab7 (#373) üzenetére


God Vazzeg
veterán

Bodhi nagyon jó, gyors mint a szél, szép is, érdemes rátesztelni :K

(#376) #40553216 válasza Tamy (#369) üzenetére


#40553216
törölt tag

Ez egy nagyon egyszerű tűzfal (uncomplicated firewall :) ), alapból még a pinget sem tiltja, így ha a fentebb említett konfig fájlban letiltottad is, de be sem volt kapcsolva sem előtte, sem utána, akkor nagyjából nem is csináltál semmit. Engedélyezni, letiltani pedig elég egyszerű szintaktikával, szinte szájbarágósan lehet. Pl.:

# ufw allow ssh (portszám az /etc/ssh/sshd_config fájlból)/tcp

vagy külön

# ufw allow ssh
# ufw allow (porszám)/tcp

(#377) hcl válasza Tamy (#368) üzenetére


hcl
félisten
LOGOUT blog (1)

Ja...! Ezzel nem lehet vitatkozni :)

Mutogatni való hater díszpinty

(#378) God Vazzeg válasza #40553216 (#376) üzenetére


God Vazzeg
veterán

Firestarter nekem alapból megcsinálta ezt, abszolut nem látszott a hálózaton a gép, szét konfigoltam a samba-t, mire erre rájöttem :D

(#379) szaszayanou válasza mzx (#353) üzenetére


szaszayanou
aktív tag

Ubuntu tweak-kel gyorsan el lehet távolítani a felesleges fájlokat az Ubuntu-ból. Ha csak adattárolásra használod az NTFS partíciót, akkor én nem foglalkoznék ilyesmivel. Wine miatt főleg nem.

Still stands Thine ancient sacrifice, An humble and a contrite heart.

(#380) Tamy válasza #40553216 (#376) üzenetére


Tamy
senior tag

Igen, annyira azért képben vagyok, hogy a kikapcsolt tűzfalat hiába állítgatom, csak egyszerűen fel sem merült bennem, hogy esetleg nincs is elindítva. Pedig a konfigolás után init.d-ben még újra is indítottam, persze így hiába:)
A Linuxal még csak ismerkedek, a routeren is vannak még megoldásra váró feladatok (OpenWrt), felhasználói szinten csak-csak elvagyok, meg ezt az Ubit is én telepítettem fel, de inkább csak mostanában kezdtem el foglalkozni vele, úgyhogy bőven vannak még sötét foltok.

Egész életemben azon gondolkodtam, hogy kéne valamit dolgoznom. Ezért aztán a végén nem is maradt rá időm.

(#381) aag


aag
őstag

Segítsetek má' légyszi! Egy semminek látszó problémaán vergődöm egy ideje és nem jutok előbbre: a CheckGmail proginál szeretném beállítani, hogy egy wav-fájlt lejátszon, ha levelem érkezik. De csak nem akarja lejátszani. Valószínűleg rosszul adom meg az útvonalat. Hogyan kellene? Például ez miért nem jó neki?:

aplay /xy/Dokumentumok/incoming_message.wav

Mi lenne a helyes? :F

(#382) Kendek válasza aag (#381) üzenetére


Kendek
MODERÁTOR

A fájl elérésének a pontos útvonala kell. Csekkold le, de jó eséllyel a megadott útvonalon nincs ott az a fájl. Egyáltalán létezik nálad a /xy könyvtár?

[ Szerkesztve ]

<-ƘƘ->

(#383) MacCaine válasza aag (#381) üzenetére


MacCaine
őstag

/home/xy/Dokumentumok/... :F

Nagybetű-kisbetű? :F

(#384) God Vazzeg válasza aag (#381) üzenetére


God Vazzeg
veterán

Mi az az "aplay" az elején?

(#385) aag válasza Kendek (#382) üzenetére


aag
őstag

Egyáltalán létezik nálad a /xy könyvtár?

Ez a felhasználó home könyvtár neve.

(#383) MacCaine: a /home sem oldotta meg

(#384) God Vazzeg: az a lejátszó-parancs

[ Szerkesztve ]

(#386) aag


aag
őstag

Ha egy terminálban így adom meg:

aplay /home/xy/Dokumentumok/incoming_message.wav

Akkor lejátssza. A gémail-ellenőrzőben sajnos nem. Dehát miért nem? :F

(#387) God Vazzeg válasza aag (#386) üzenetére


God Vazzeg
veterán

Saját lejátszója van, csak az útvonal kell :K

(#388) #40553216 válasza aag (#381) üzenetére


#40553216
törölt tag

MacCaine válasza, vagy

aplay ./xy/Dokumentumok/incoming_message.wav

azaz egy pont az elején.

(#389) aag


aag
őstag

Közben kiderült, hogy egy halom levél érkezett, de nem jelzett sem képpel, sem hanggal semmit. szar ez az egész. Törlöm mint a szél! :(

(#390) God Vazzeg válasza aag (#389) üzenetére


God Vazzeg
veterán

Én a cairo dock levélfigyelőjét használom, tökéletesen működik.

(#391) aag válasza God Vazzeg (#390) üzenetére


aag
őstag

...és az wavot is lejátszik? ...és azt a cairo nélkül is lehet használni? Melyik az?

(#392) Fooler89 válasza aag (#391) üzenetére


Fooler89
őstag

wav-ot a levélfigyelő?

Az nem egy tömörítetlen hang anyag?:D

(#393) God Vazzeg válasza aag (#391) üzenetére


God Vazzeg
veterán

Lejátszik. Cairo dockot telepítsd fel, beállításiban vannak pluginek, ott add hozzá a dockhoz. Le is lehet húzni a dockról az asztalra, és működik gmail-lel, én is azzal használom, wav-ot is lejátszik, sőt, az az alapértelmezett, csak útvonal kell hozzá :K

(#394) aag


aag
őstag

Köszi mindenkinek, már műxik. Kellett az aplay és ./-el kellett indítani. Ennyi.

(#395) aag válasza aag (#394) üzenetére


aag
őstag

Nem! Mégsem kell a pont. A helyes:

aplay /home/xy/Dokumentumok/incoming_message.wav

(#396) #16695808


#16695808
törölt tag

ssd-n a rendszer és egy másik merevlemezen semmi (hdd) leformátam gparteddel és felcsatolja de azt ítja ki hogy nincs jogosultágom csinálni rajta semmit ???!!!

(#397) hcl válasza #16695808 (#396) üzenetére


hcl
félisten
LOGOUT blog (1)

Fstabban mi van hozzá (ha nincs az fstabban, akkor az mtanbban).
Illetve ha ott rw,users, stb., akkor adj magadnak jogot rá rootként :)

Mutogatni való hater díszpinty

(#398) #16695808 válasza hcl (#397) üzenetére


#16695808
törölt tag

kicsit világosabban mert nem értem :)

(#399) #16695808 válasza #16695808 (#398) üzenetére


#16695808
törölt tag

légszi :)

(#400) #16695808 válasza #16695808 (#398) üzenetére


#16695808
törölt tag

gnome commander azt írka a jogoknál hogy root, és a csoportnál is root van. ez hogy lehet megváltoztatni? gondolom ez a gond, vagy tévedek.?

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Ubuntu Linux (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.