Hirdetés

2024. április 24., szerda

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  Alaplapok, chipsetek, memóriák  »  Tusl2-c - safe mode (téma lezárva)

Hozzászólások

(#1) H_Zoli


H_Zoli
csendes tag

Sziasztok,

Mindenkitől ezer bocs, de tényleg nincs időm végig nézni, keresni 10.0000 topicot, ezért aki tud kérem segítsen.

A konfigurációm az alábbi:
-ASUS TUSL2-C (1012-es BIOS-al)
-2x256MB 133-as brand memória
-GeForce2MX- videókártya
-1db 3COM 905TX-es hálókártya
-1db 1.4-es Tualation processzor

A probléma a következő:

A gép rendben működik bekapcsolás után. OS hibátlanul megy, nincs problémám a sebességgel sem. Hűtés rendben, mert a diagnosztikai eszközök jó értéket mutatnak, valamint szellőzés is van, mert házban sincs az egész, csak egy asztalon vannak összeillesztve az alkatrészek. Szóval tökéletesen működik a gép mindaddig, amíg a POST folyamat során nem kapcsolom ki a gépet. Abban a pillanatban ha a POST folyamat során (hw detektálás a gép bekapcsolása után) kikapcsolom a gépet, a következő bekapcsoláskor egyből a BIOS-ba lép be a drága és azt mondja, hogy az előző BOOT megakadt, mert a processzor frekvencia nincs jól beállítva és ennek köszönhetően most csak Safe módban megy az eszköz. Ha ezek után az órajelnek megfelelő értéket beállítom és újraindítom a gépet, akkor megint minden klassz addig amíg nem kapcsolom ki a post folyamat során. Szépen reprodukálható a jelenség.

A gond az, hogy ennek a gépnek ennél kicsit megbízhatóbban kellene működnie és ilyen apró hibával sem tudok sajnos együttélni. Ezért várom a tanácsotokat, ötleteteket, hogy mi a szösz lehet a probléma.
Eredetileg 1014-es beta bios volt a gépen és arra gyanakodtam, hogy esetleg az nagyon paranoiás és minden ilyen lekapcsot túlreagál, ezért az utolsó release biost visszatettem de a jelenség nem változott. Próbáltam darabonként mindegyik memóriával, de a jelenség változatlan volt, más slotba áthelyezve is. A táp egy compaq 300-as táp, nem hinném hogy az lenne a bugos.
Sajnos itthon csak egy AMD Barton alapú gépem van, szóval videókártyán kívül mást ebben a pillanatban nem tudok cserélni. Esetleg van valahol elfekvőben más kisebb memória modulom, azzal/azokkal még megnézem!
Várom segítségeteket! Apropó nincs jelszó emlékeztető? Elfelejtettem a Dr_Watson accountomhoz tartozó jelszavam és elsőre nem találtam meg a jelszó emlékeztetési funkciót! Úgy tűnik ez a nap nem az én napom. :D

H_Zoli aka Dr_Watson

[Szerkesztve]

(#2) Loha


Loha
veterán

Ha jól értem akkor a dolog akkor jelentkezik amikor a POST során kikapcsolod a gépet? Ha igen akkor ez teljesen normális és nekem is ugyan így viselkedik az alaplapom, és általában az összes többi is.
Meg kell várni amíg befejezi a POST-ot aztán kinyomni.

(#3) H_Zoli válasza Loha (#2) üzenetére


H_Zoli
csendes tag

Na ne már. Életemben a kezem alatt már megfordult jópár szerver és desktop gép egyaránt. Ez az egyetlen ilyen eszköz amivel ilyen tapasztalatom van. Persze lehet, hogy eddig figyelmetlen voltam.

Ha nem elég egyértelmű akkor a POST a Power On Self Test rövidítése. Ez az a folyamat amit a gép végigcsinál mielőtt az OS betöltés elindul (memória teszt, diszkek felismerése, floppy kerregtetése :)) stb.). Normális lenne ha itt kikapcsolod a gépet és utána azt mondaná, hogy a CPU freki hibás beállítása miatt safe módba kapcsol?

Nekem ez nem kerek. :(

H_Zoli

(#4) H_Zoli


H_Zoli
csendes tag

Hát eddig úgy tűnik, hogy sikerült egy működő workaroundot találnom a problémára. Átállítottam jumper módba a lapot és manuálisan beállítottam a megfelelő értékeket. Ezek után a gép úgy működik ahogy azt várom, tehát a POST folyamat során történ kikapcsolást is elviseli.

Azonban továbbra is úgy gondolom, hogy ez nem természetes viselkedési forma, tehát ennek a safe módnak nem így kell(ene) működnie. Mit gondoltok erről?

H_Zoli

(#5) Domike válasza H_Zoli (#4) üzenetére


Domike
tag

Valóban nem szokványos +oldás, zavart néha engem is, amikor bekapcsoltam reggel, aztán rájöttem h. mégse akarom, kinyomtam, este megint bekapcskor meg bios-szal indit, én meg csak nézek h. mi van, ki emléxik már a reggelre...
De mivel nagyon jó lap, elnéztem ezt neki, ha úgy nézzük valóban nem normális dolog post alatt kikapcsolgatni a gépet.
Sajnáltam nagyon mikor eladtam. :)

Never say never...

(#6) Loha válasza H_Zoli (#3) üzenetére


Loha
veterán

Akkor az összes ASUS lap ezt csinálja!
Nekem pont ugyan ez van pedig nem ugyan ilyen a lapom.

Ezt azért csinálja, mert ha POST alatt kikapcsolod, akkor azt hiszi, hogy nem indult el a gép a magas órajel miatt és ezért megy SAFE módba!
Jumperekkel szüntethető meg.

(#7) H_Zoli válasza Loha (#6) üzenetére


H_Zoli
csendes tag

Hát ez szerintem bug. És itt nem arra gondolok, hogy minden bios elrontott lenne, hanem ez egy design bug úgy gondolom. Hiszen ez azt jelenti, hogy nem képes eldönteni, hogy miért nem ment le a POST normálisan. És ha valamiért nem ment le, akkor eleve azt hiszi, hogy a Proci frekvenciájával van/volt a probléma. Legalább korrekten írnák le:
1, ilyenkor a BIOS-ban, hogy lehet, hogy mégsem ez okozza a problémát
2, a user manual-ban írnák le a safe mode-t kicsit bővebben, kiegészítve ezekkel az információkkal

Grrrrrrrrrrr.

Még jó hogy a jumper mode-ban nem csinálja az állatfajzat.

Igazából nekem csak azért fáj, mert egy olyan helyen fog működni a gép ahova nem lesz lehetőségem állandóan berohangálni és ha nem is sűrűn de előfordulhat 1-2 unexpected shutdown!

Köszi mindenkinek.

Password reset-ről nem tud senki semmit? :F

H_Zoli

(#8) Loha válasza H_Zoli (#7) üzenetére


Loha
veterán

CMOS clear jumper, vagy kikapod az elemet... :))

Nem tudom mi ezen olyan nagy probléma, nekem kb 3-4 másodperc a POST, már külön művészet akkor kikapcsolni a gépet... :))
Meg mintha úgyí emlékeznék, hogy az újraindítás után nyomsz egy resetet akkor másodszorra nem visz a BIOS-ba....

(#9) H_Zoli válasza Loha (#8) üzenetére


H_Zoli
csendes tag

Jó érthetőbben fogalmazok: 100km-re leszek a géptől rendszeresen.

Nem akarom elfogadni, hogy ez így normális...
A POST pedig a lapon levő eszközök számától/sebességétől függ és lehet, hogy 1-2 mp neked, de bizonyos esetekben azért ez tarthat tovább is.

H_Zoli

Útvonal

Fórumok  »  Alaplapok, chipsetek, memóriák  »  Tusl2-c - safe mode (téma lezárva)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.