Hirdetés

2024. április 25., csütörtök

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  Processzorok, tuning  »  Tuning kezdőknek (kiemelt téma)

Hozzászólások

(#751) Sk8erPeter válasza Sk8erPeter (#687) üzenetére


Sk8erPeter
nagyúr

Hello!

Hogyan lehetne elkerülni/megszüntetni azt, hogy a BIOS-os állítgatások/tuning után ezt írja ki: "CPU is unworkable or has been changed. Please recheck - CPU Soft menu". Ilyenkor F1-gyel ugyan tovább lehet menni, de azért rendkívül idegesítő, h minden alkalommal nyomogatni kell az F1-et.
Ezt azután csinálta, hogy tuningoltam, tehát NEM az alaplapi elem hibája. A legújabb BIOS van rajta, az se lehet gond. Valami nem tetszik neki, csak nem tudom, mi. Tehát az se megoldás, h átállítom a BIOS-ban, h ne álljon meg a hibáknál.
Az alaplap egyébként: Abit SA6. Nagyon régi darab, az tény, a proci meg Celeron II-es (800MHz alapjáraton).

Tudnátok segíteni? :R

Sk8erPeter

(#752) wampa1 válasza Skynet258 (#750) üzenetére


wampa1
tag

Probálgattam, de az orthos 35 percnél hibát észlel és a proci már 72 fokos volt. Amig nincs meg az uj hütö inkább nem szenvedek vele, végülis a játékok rendesen mennek :)

(#753) McKennyKe90


McKennyKe90
tag

Sziasztok !
lenne egy két kérdésem ezzel a P5N-E sli lapomal kapcsoltba:
Mi az az LTD szorzó az mit szoroz??
Hogy lehet kiszámolni azt hogy tegyük föl unlinked módba adok neki 1500 mhz-t és akkor amemória vmi sync módba van tlán 450 mhz van akor cpuzbe vagy mi? nem értem a számolsá lényegét
MI az a sync mód? akor milyen rányok vannak?
mag mé nem az fsb t lehet állítani mért azt az értéket ami alapból 1333 azt hogy hiívják?

nem tudok mit idearkni mert a rénszarvas admin mindig monnya töröld ki

(#754) McCartman


McCartman
senior tag

sziasztok!
C2D E6750-es processzorom van, 2.66-ról a biosban felhuztam 3.2-re. (terhelés nélkül 1.38 V-ot kap -nemtudom elég-e a vdroop jelenség kiegyenlítéséhez)
namármost , a biosban beállított frekvencia 8X400 =3200 Mhz - ezt az értéket írja ki a windows is (sajátgép).
DE az everest , és a cpu-z szerint !!6 X400 = 2400 Mhz a cpu órajele..
értitek ti ezt? most akkor milyen frekvencián megy a proc.? van vmi ötletetek..? :(

itt a kép.,

:(

Pentium I @233 Mhz MMX ; 96 Mbyte EDO RAM ; Voodoo 1 4 Mbyte ; 3,2 Gbyte Maxtor UDMA 66

(#755) Gumee válasza McCartman (#754) üzenetére


Gumee
tag

Kikapcsoltad bios-ban az auto szorzóváltást? Akkor csinálja ezt...ha nincs terhelés akkor 6x, ha van akkor meg 8x. Valószinű emiatt lehet.

(#756) Skynet258 válasza McCartman (#754) üzenetére


Skynet258
veterán

Értjük biza, ezt úgy hívják, hogy EIST, a Biosban tudod kikapcsolni. Energiagazdálkodással van kapcsolatban, ha nincs terhelés, a rendszer leveszi a proci szorzóját a beállítható legalacsonyabbra (esetben ez a 6). Ha kinyomod, mindig maxon pöröghet a proci :K

https://geekpulse.hu

(#757) dave93 válasza Skynet258 (#756) üzenetére


dave93
őstag

És ez nem egy hasznos dolog? Érdemes kikapcsolni? :R

(#758) Sk8erPeter válasza Sk8erPeter (#751) üzenetére


Sk8erPeter
nagyúr

Erre esetleg valaki? :R

Sk8erPeter

(#759) McCartman válasza Skynet258 (#756) üzenetére


McCartman
senior tag

köszi!
akkor asszem így hagyom.
amugy hol találom ezt az EIST opciót a biosban?

Pentium I @233 Mhz MMX ; 96 Mbyte EDO RAM ; Voodoo 1 4 Mbyte ; 3,2 Gbyte Maxtor UDMA 66

(#760) Skynet258 válasza McCartman (#759) üzenetére


Skynet258
veterán

Jó kérdés, fejből meg nem mondom, EIST, C1 néven keresd valahol a biosban.
dave93: Hasznos, de néha bezavar tuningnál. Ha működik, és nem okoz semmi galibát, nyugodtan lehet hagyni :)
Sk8erPeter:Ezt mindíg is kiirta, vagy csak mostanság (esetleg cseréltél procit, vagy biost)?

https://geekpulse.hu

(#761) dave93 válasza Skynet258 (#760) üzenetére


dave93
őstag

Köszi szépen! Majd akkor lesz igazán sok kérdésem amikor össze van rakva a gépem és nekikezdek a tuningnak :)

(#762) webdeejay


webdeejay
aktív tag

én most kérdezek...az lenne a kérdésem, hogy asus a8ne-fm/s-el hogy lehet egyáltalán tuningolni, hogy pl csak proci órajelet emeljek? ehhez van valami bios mod, vagy csak szoftver? és ha van bios mod, akkor linket ha lehetne, szoftveresen pedig progi neveket lécci :DD ...előre is köszi!

(#763) wampa1


wampa1
tag

2x1Gb 800 A-Data Extreme Edition-nak mennyi fesz kell sztetek hogy menjen 1000 könyékén? Vagyi mennyit szabad adni neki, h folyamatos használat mellett ne legyen baja? És milyen idözitéseken menjen? Most 900-on mennek 5-5-5-15-be 2.1V-on.

(#764) Sk8erPeter válasza Skynet258 (#760) üzenetére


Sk8erPeter
nagyúr

"Ezt mindíg is kiirta, vagy csak mostanság (esetleg cseréltél procit, vagy biost)?" Ezt csak akkor írja ki, ha állítok vmit a proci értékein. Alapbeállítások (alapórajel) esetén nem izélget, hogy "CPU is unworkable or has been changed", csak amikor változtatok, akár lefelé, akár felfelé. Végül is igaza van, mert tényleg "has been changed", de miért nem tetszik neki?
Azt sem értem, h ha a BIOS-ban vissza akarok mindent állítani alapjáratra, és ezt az "Optimized Defaults" opcióval próbálom tenni, akkor a 800 MHz-es proci órajelét 533-asra (!) állítja vissza, tehát alacsonyabb értékre állítja az alapnál is. Ez itt látható.
A fenti képen az is látszik, hogy nem lehet külön állítgatni az egyes értékeket, pl. FSB vagy időzítés, stb. A "System Memory Frequency"-t is csak akkor lehet állítani, ha pl. a "CPU Operating Speed"-nél "800 (133)" értéket állítok be. Itt a "(133)" a lényeg, ekkor a System Memory Frequency"-t lehet állítani 100 ill. 133 MHz-re, valamint Auto-ra.

Sk8erPeter

(#765) ktomek válasza Sk8erPeter (#764) üzenetére


ktomek
aktív tag

Esetleg próbáld meg, hogy visszamész a BIOS-ba, és mégegyszer elmented a beállításokat! (előtte csekkold le, hogy nem állt-e minden vissza defaultra)

(#766) Gegee93


Gegee93
csendes tag

Hát ez az oktatás jól jött! Köcce! :DD

FSX 4ever // Eladó egy hibás Gigabyte 6600GT, PÜ-ket várom... (nemtom mibaja de aki ért hozzá...)

(#767) McKennyKe90


McKennyKe90
tag

Sziasztok !
lenne egy két kérdésem ezzel a P5N-E sli lapomal kapcsoltba:
Mi az az LTD szorzó az mit szoroz??
Hogy lehet kiszámolni azt hogy tegyük föl unlinked módba adok neki 1500 mhz-t és akkor amemória vmi sync módba van tlán 450 mhz van akor cpuzbe vagy mi? nem értem a számolsá lényegét
MI az a sync mód? akor milyen rányok vannak?
mag mé nem az fsb t lehet állítani mért azt az értéket ami alapból 1333 azt hogy hiívják?

nem tudok mit idearkni mert a rénszarvas admin mindig monnya töröld ki

(#768) Sk8erPeter válasza ktomek (#765) üzenetére


Sk8erPeter
nagyúr

Sajnos nem segít. Nem szereti a proci, ha cs*sztetik? :F
És BIOS-tól/alaplaptól függ, hogy lehet-e külön állítani az értékeket? (órajel, időzítés, stb.)

Sk8erPeter

(#769) ktomek válasza Sk8erPeter (#768) üzenetére


ktomek
aktív tag

Igen, az alaplaptól , meg a biostól függ, hogy mit lehet tekergetni. Pl. az én jelenlegi lapomon a gyári biossal nem lehetett állítani a HT szorzót, valamint asszem a mem feszültséget sem, de ezeket a legújabb bios felrakása után gond nélkül lehet birizgálni.

Nem szereti a proci, ha cs*sztetik?

A BIOS figyelmeztet, amikor változások történtek a hardverben az előző bekapcsolás óta. Ezt lehet, h hiába mented el, ha valamiért nem tud normálisan bebootolni (pl. fsb húzás), gyakran visszaáll alapértelmezésekre.

[ Szerkesztve ]

(#770) Sk8erPeter válasza ktomek (#769) üzenetére


Sk8erPeter
nagyúr

"a legújabb bios felrakása után gond nélkül lehet birizgálni."
Jelenleg is a legújabb BIOS van fent, ami egyáltalán az Abit SA6-hoz elérhető, mégsem lehet sajnos birizgálni külön az értékeket.

"Ezt lehet, h hiába mented el, ha valamiért nem tud normálisan bebootolni (pl. fsb húzás), gyakran visszaáll alapértelmezésekre."
Tulajdonképpen elfogadja a módosításokat, tehát nem áll vissza alapértelmezésekre (szerencsére), mert az órajelek továbbra is magasabbak maradnak a korábbiaknál, de akkor se tetszik neki, mert minden alkalommal felhívja rá a figyelmet, h "CPU is unworkable or has been changed" :((

Múltkor picit húzogattam a procit, és a szokásos memóriatesztelések és a BIOS megjelenése után hihetetlenül elkezdett vijjogni az alaplap. Valami nagyon nem tetszett neki, pedig nem emeltem az órajelet túl nagy mértékben. Ezt többször is megcsinálta azután is, hogy visszább állítottam az értékeket. A problémát csak a CMOS jumperes megoldás szüntette meg. Mitől lehetett ez a hangjelzés? :F

Sk8erPeter

(#771) Skynet258 válasza Sk8erPeter (#770) üzenetére


Skynet258
veterán

Lehet, hogy már halódik az egész cucc, és köze nincs a tuninghoz... Végtére is nem mai darab (2001 körüli talán).

https://geekpulse.hu

(#772) nbl2 válasza Sk8erPeter (#770) üzenetére


nbl2
senior tag

A hagnjelzés attól a csipigótól van ami a házadba van szerelve. Erre ad jelet az alaplapod, ha valamivel baja van. Ha nem tetszik a hang, akkor szereld ki, vagy húz le az alaplapról a csipogót. ;)

Never give up!

(#773) ktomek válasza Sk8erPeter (#770) üzenetére


ktomek
aktív tag

Az, hogy mitől lehetett a hangjelzés kiderülhet abból, hogy hogyan "vijjogott". Guglizz az alaplapod beep code-jára!

(#774) ktomek válasza Sk8erPeter (#770) üzenetére


ktomek
aktív tag

Sk8erPeter: Jaaa, 2001 körüli a lap? Akkor lehet, hogy csak elem probléma. Cserélj benne elemet!

[ Szerkesztve ]

(#775) nbl2 válasza ktomek (#774) üzenetére


nbl2
senior tag

Ezt én is akartam javasolni, csak elfelejtettem!

Never give up!

(#776) zolee0307


zolee0307
őstag

Sziasztok!

Elég új vok még ebben a tuning témában és a segítségeteket szeretném kérni, hogy az alábbi konfigomat hogy lehetne jól tuningolni, finomítani. Hétvégén 3.2-re sikerült felhúznom a procit 8x400-on, a memókhóz nem nyúltam, csak cl4-et állítottam be. Érdekelne, hogy kb minek, mennyi feszt adjak, hogy azért esetleg még többet tudjak kihozni a cpu-ból és a ramból. Az elképzelésem olyan 3.4 ghz, meg a memók ha mennének 900-on cl4-ben.

///\\\ Már a jövő sem a régi ///\\\ Magyar égre magyar UFO-t ///\\\ Sose nyomjá full kretént - Kirk Lazarus (Tropic Thunder) ///\\\

(#777) Sk8erPeter válasza ktomek (#774) üzenetére


Sk8erPeter
nagyúr

Mint itt látható , az alaplapi elem töltöttsége 2,96 V. Sztem ez bőven elég neki, nem?
Egyébként 2001 óta már cseréltem elemet :K
De ettől függetlenül megpróbálkozom vele, lehet, hogy hülyeséget jelez ki a BIOS "PC Health Status" menüje. Ki tudja. :U

Sk8erPeter

(#778) ktomek válasza Sk8erPeter (#777) üzenetére


ktomek
aktív tag

Ööööö.... háttööö... Ez a 2,96V a tényleges fesz. értéket jelenti, nem pedig a töltöttséget. Képzeld el, hogyha ez fogyna, és mindig kisebb feszt adna le, akkor nem működhetnének mondjuk a laptopok sem (vagy folyamatosan csökkenő órajelen :) ) (Bár most elég ciki lesz, ha kiderül, h mennyire hülye vagyok elektronikából)

[ Szerkesztve ]

(#779) Skynet258 válasza zolee0307 (#776) üzenetére


Skynet258
veterán

Erre konkrét választ nem fogsz kapni, mert nincs két egyforma konfig, a procik is különböznek, hogy mi mennyit bír... Na meg te már tuningoltál, nem vagy kezdő, szal hess innen :D Sztem nézz be a quad topikba, mennyi fesszel hajtják a cumót, abból már le tudsz szűrni sok mindent. A memónak olyan 2.3V fölött már nem tanácsos adni, de hosszútávon legyen inkább max 2.2V. Ha azon nem viszi a 900-at cl4-ben, akkor magasabb feszen sem biztos, hogy fogja.
A másik dolog meg: mi a frásznak akarod mégjobban megtuningolni a quadot, tán valamelyik játéknak nem elég? :U Bár ha listára gyúrsz, vagy 3D Mark-ra akkor nem szóltam, olyankor semmi sem szent... :D

https://geekpulse.hu

(#780) webdeejay


webdeejay
aktív tag

erre esetleg nincs kedvetek válaszolni? :B (#762)

[ Szerkesztve ]

(#781) ktomek válasza webdeejay (#762) üzenetére


ktomek
aktív tag

webdeejay:
ez az asus a8ne-fm/s olyan különleges kütyü? mert sztem ugyanúgy kell eljárni tuning terén, mint a többi lappal...
A "BIOS mod" alatt pontosan mit értesz?
Olyan nincs, hogy csak a proci órajelet emeled. Emelheted pl. az fsb-t, de ilyenkor egy idő után vissza kell osztani a memória-, és HT szorzókat...stb.
A procinak a szorzóját emelheted esetleg, ha engedi a lapod. Ez nincs hatással másra.

(#782) webdeejay válasza ktomek (#781) üzenetére


webdeejay
aktív tag

pfúú akkor te még nem láttál ilyen lapot...nforce4 4x...valami asus-fujitsu siemens keverék...még a biosban sincs semmi órajel emelés, semmi, csak annyit csinálhatok, hogy beállítom, hogy hogy menjen a venti... :D

(#783) ktomek válasza webdeejay (#782) üzenetére


ktomek
aktív tag

Hűha, akkor ez olyan lehet, mint anyám Compaq-ja! :D Ott a biosban csak az infót lehet megnézni a gépről! :DD

(#784) nbl2 válasza webdeejay (#782) üzenetére


nbl2
senior tag

Ez egy anti-tuning lap. Vannak ilyenek, de legalább stabilak szoktak lenni. :C

Never give up!

(#785) zolee0307 válasza Skynet258 (#779) üzenetére


zolee0307
őstag

Nem kistára gyúrok, csak szeretném megtudni mi az a max amit kitudok hozni a konfigomból. Sosem érdekelt az hogy a 3d mark, meg ilyenek hány pontot ad. Csak kiváncsi vok mennyi a max. Az oké, hogy tuningoltam már, csak azért én sem értek benne mindent. Jó tudom ki kell tapsztalni apránként, hogy mit hova állítsak, meg ilyenek. A memóknak én max. 0.3 voltot adtam, majd visszavettem 0.2-re mert szinkronban ment az fsb-vel, csak később jó lenne, ha többett ki lehetne hozni belőle.

Azért köszi a választ!

///\\\ Már a jövő sem a régi ///\\\ Magyar égre magyar UFO-t ///\\\ Sose nyomjá full kretént - Kirk Lazarus (Tropic Thunder) ///\\\

(#786) Sk8erPeter válasza ktomek (#778) üzenetére


Sk8erPeter
nagyúr

ktomek: "Ööööö.... háttööö... Ez a 2,96V a tényleges fesz. értéket jelenti, nem pedig a töltöttséget. Képzeld el, hogyha ez fogyna, és mindig kisebb feszt adna le, akkor nem működhetnének mondjuk a laptopok sem (vagy folyamatosan csökkenő órajelen ) (Bár most elég ciki lesz, ha kiderül, h mennyire hülye vagyok elektronikából)"

A "töltöttség" szóval kapcsolatban valóban rosszul fogalmaztam, mert nem egy aksiról van szó.
A lényeg viszont nem ez: vmit tényleg rosszul tudsz, mert az elemek feszültsége márpedig terhelés során ténylegesen csökken (!), és miután egy bizonyos kritikus pont alá ért a feszültségük, egyszerűen nem működnek tovább a rájuk csatlakoztatott eszközök.
Mértél már feszmérővel pl. egy 3V-os elemet terhelés alatt? Sosem éri el a feszültsége a 3V-ot. Leellenőrizheted az elem állapotát úgy, hogy leméred, mennyi a feszültsége. Amennyiben ez a kritikus pont alá CSÖKKENT, akkor az elem már nem használható tovább, mert annyira megnőtt a belső ellenállása. (Tehát "fogy" a feszültség)
Példa: egy új 1,5 V-os elem feszültsége terhelés nélkül kb. 1,55 V, terhelve 1,5 (vagy kevesebb), és folyamatosan csökken a használattól pl. 1,2 V-ra.
A laptopok is csak addig működnek, amíg le nem merül az aksijuk, úgy, hogy folyamatosan csökken a feszültségük...
A laptopok aksijának beépített elektronikája állandó feszültséget ad, amíg az aksi bírja. (Ezután nem működik tovább a laptop) Tehát az akku töltöttsége rendes táp esetén nem befolyásolja az órajelet!

Sk8erPeter

(#787) Hawk1979


Hawk1979
őstag

Nem bírom ki,hogy ezt ne illesszem be ide :DDD
Avagy vak vezet világtalant...

"Ha a processzort tuningolod, mindenképp szükséged lesz egy új és nagyobb teljesítményű, mégis csendes procihűtőre!

A processzort csak a BIOS-ban érdemes húzni ( ha lehet, de nem mindegyik alaplapnál ), mert ha szoftveresen húzod, akkor a procid hamar tönkremegy és dobhatod ki..."

Nem akarom reklámozni azt a fiatalembert aki mindezt leírta a honlapján.

[ Szerkesztve ]

(#788) Skynet258 válasza Hawk1979 (#787) üzenetére


Skynet258
veterán

Még terjeszti is egy honlapon? Derék :C
Egyébként a többi részével egyetértek, a kiemelt rész viszont valóban baromság...

https://geekpulse.hu

(#789) ktomek válasza Sk8erPeter (#786) üzenetére


ktomek
aktív tag

Éreztem én, hogy laza a talaj a talpam alatt :D elektronikailag. :R
Kösz a hasznos infókat.

[ Szerkesztve ]

(#790) samfishR


samfishR
senior tag

hello!

vettem 2*1GB supertalent t800-ast itt phn Ősembernél :R , és az a gondom, h még mindíg nem tudom feljebb húzni a procimat, mint azt az előző pqival lehetett.. én az alaplapra gondolok, ami elég gyér, névszerint asus m2v. szerintetek mi az akadály, h nem megy tovább? köszi előre is.
AMD 3800+ x2 windsor.

üdv, sam.

(#791) simi01


simi01
csendes tag

Hi all!!

A memóriák időzitést a biosba lehet állítan de nem tudom hogy az időzitéeknék pontosan meylik érték mit jelent tehát hogy gyosabb stb légszi valaki valmi infót irjon!

(#792) Skynet258 válasza simi01 (#791) üzenetére


Skynet258
veterán

Nem, inkább te írj kicsit több infót (pl, hogy milyen konfig...) ;)

https://geekpulse.hu

(#793) simi01


simi01
csendes tag

Konfig:
Gigabite gam56s-s3
AMD A64 X 4400+ Artic coolig freezer 64 pro
Galaxy 8600gt 256DDR3 1,2 ns ramokkal(OC)
1gb PQI ddr2 800MHZ ram

(#794) simi01


simi01
csendes tag

Szoval valaki az időzitésekről ??

(#795) Skynet258 válasza simi01 (#793) üzenetére


Skynet258
veterán

4-4-4-12, ha nem bírja, akkor 5-5-5-15

[ Szerkesztve ]

https://geekpulse.hu

(#796) simi01


simi01
csendes tag

Ezt biosba lehet állítaní nem?

(#797) Skynet258 válasza simi01 (#796) üzenetére


Skynet258
veterán

Hát azt kérdezted te is :K Ott, de azon belül nem tudom neked megmondani, melyik menü alatt van...

https://geekpulse.hu

(#798) DeadMen


DeadMen
tag

Hali! Proci és memobeállításokat csak biosban lehet? vagy windows-ra is van vmi program? :F

(#799) Skynet258 válasza DeadMen (#798) üzenetére


Skynet258
veterán

Ha jót akarsz, inkább biosban próbálkozz (el vagytok már kényelmesedve, hova lett a felfedezés öröme? Mindent win alól, mi? ;] )

https://geekpulse.hu

(#800) DeadMen válasza Skynet258 (#799) üzenetére


DeadMen
tag

:DDD eddig biosban húztam,de akkor ezentúl is ott fogom :R thx

Útvonal

Fórumok  »  Processzorok, tuning  »  Tuning kezdőknek (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.