Hirdetés

2024. április 25., csütörtök

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  Hálózat, szolgáltatók  »  TP Link router újraélesztése. (téma lezárva)

Hozzászólások

(#1) idioty


idioty
tag

A minap úgy jártam, hogy openwrt-vel voltak gondjaim, és vissza akartam rakni a gyári firmware szoftvert, amit frissen töltöttem le a TP-Link honlapjáról. A gond ott volt, hogy nem figyeltem arra, hogy az a telepítő gyári boot-ot is tartalmaz, amit törölni kell belőle telepítés előtt. Emiatt ahogy feltelepítettem a rendszerre, kiírt hibákat, az openwrt meg már annyira nem működött, hogy tudjak vele valamit kezdeni. A lényeg, hogy újraindítás után boot-loopba került, emiatt 2 másodpercenként újraindult a készülék.
Kerestem megoldást az újjáélesztésre, amit meg is találtam külföldi fórumokon, plusz az itteniek segítségével. Leírom általánosságban az újjáélesztés menetét, mivel az összes TP-Link router hasonló elven működik.
Az első, amit ebben a témában megtaláltam: [link]
innen jutottam el ide: [link]
Egyik sem működött, viszont legalább találtam valami lehetőséget, hogy merre induljak el! Talán másnak hasznosak lehetnek, azért linkeltem be.
Aztán itt a TP-Link EDR4300 topicban adtak egy jobb linket, ami alapján el tudtam indulni: [link]
És még egy link, ahonnan letöltöttem a routeremhez tartozó boot nélküli telepítőt, amit szintén a TP-Link topicban kaptam: [link]

Nekem Ubuntun jött össze, ezrét arról fogok írni bővebben. Próbáltam OSX-en, de ott valamiért nem tudott a szerverhez csatlakozni a router.
Tehát a lépések:
1. TFTP server telepítése: (OSx, Ubuntu
Itt kérdeznék is egyet: van különbség az ftp és tftp szerverek között? Mert OSX-en próbáltam sima ftp szervereket is beüzemelni, de egyik sem jött össze. Bár az is igaz, hogy az itt belinkelt tftp szerverrel sem sikerült, azért csináltam végül Ubuntun.
TFTP szervernek meg kell adni egy mappát, majd ahová a router telepítő fájlja fog kerülni.
Ubuntun így néz ki a telepítés a honlap alapján:
- telepítés: sudo apt-get install xinetd tftpd tftp
- létre kell hozni egy fájlt valahogy így: sudo nano /etc/xinetd.d/tftp
és a tartalma ez legyen:
service tftp
{
protocol = udp
port = 69
socket_type = dgram
wait = yes
user = nobody
server = /usr/sbin/in.tftpd
server_args = /tftpboot
disable = no
}

- létre kell hozni egy mappát az alábbi jogosultségokkal:
sudo mkdir /tftpboot
sudo chmod -R 777 /tftpboot
sudo chown -R nobody /tftpboot

Nyilván az előző fájlban beállított server_args utáni mappáról van szó.
- Ebbe a mappába másoljuk át a letöltött firmware bin fájlt. Én ennek is ftp csoportot adtam és 777 jogot a biztonság kedvéért.
2. wireshark telepítése: OSX és Windows, Ubuntun így lehet a legegyszerűbben:
sudo apt-get install wireshark
De ezzel a gond az, hogy rootként fut, itt egy link, ahol leírják mit kell csinálni, ha nem rootként akarjuk futtatni: [link]. Én rootként futtattam, most nem érdekeltek ilyen dolgok... :)

Most, hogy fel van telepítve a két fájl, és megvannak a beállítások, a következő lépéseket javaslom:
1. ki kell kapcsolni a routert
2. el kell indítani a wireshark programot. Ubuntu és OSX alatt érdemes Terminal alól wireshark paranccsal elindítani az alkalmazást. Amikor OSX az Applications mappából indítottam el az alkalmazást, akkor állandóan az X11 programot kereste. Persze fel kell hozzá telepítve lennie, de már nem X11-nek hívják, hanem Quartznak. Így meg nem találja meg a wireshark... A lényeg, hogy Terminálba a wireshark parancs után mindkét rendszeren elindul a kezelőfelületes verzió. Windowson gondolom elég csak elindítani...
A wireshak programban rá kell kattintani a hálózati interfaceünkre (általáan eth0), majd starttal el kell indítani a figyelést.
3. Ezután össze kell közvetlenül kötni a routert és a gépet egy utp kábellel. A fentebb belinkelt leírásban a router wan portjához kötötte a srác, nálam ott nem működött, hanem valamelyik lan porttal dugtam össze a két készüléket.
4. A gépednek érdemes beállítani a következő IP-k egyikét: 192.168.1.66 vagy 192.168.0.66. Az első az talán a WR84x az utóbbi a WDR4300 esetében jó. Én először az elsőt állítottam be, de nekem WDR4300 van, így a második lett a nyerő! Alhálózati maszk természetesen 255.255.255.0 legyen, a többi infó (router, dns) nem kell.
5. El kell indítani a routert simán bekapcsolással, majd hosszan nyomni kell a WPS/Reset gombot. WDR4300-on így hívják a gombot, lehet máshol csak sima reset gombot kell nyomni. Az is előfordulhat, hogy csak akkor működik, ha a reset gombot bekapcsolás előtt tartjátok nyomva. Van ahol 10 másodpercet írnak erre. Én onnan tudtam hogy jó, hogy nem indult állandóan újra a router, valamint nálam bekapcsolt a duplanyilas led. Másik készüléken állítólag az egyik USB led kapcsolt be. Tehát változó, a lényeg, hogy akkor jó, ha egyértelműen nem indulgat újra a router, valamint látszik, hogy a hálózati kapcsolat él, érzékeli, hogy be van dugva a kábel a routerben, és világít is a led.
6. El kell indítani a tftp szolgáltatást, vagy újraindítani, ha időkben változtattunk a konfiguráción. Ubuntun: sudo service xinetd restart
7. Ha megvan a kapcsolat, akkor figyelni kell a wireshark program üzeneteit. A következőket kell keresni az infoban: "Who has 192.168.0.66 Tell 192.168.0.86". Itt a lényeg, hogy a hálózaton az egyik gép (pont a router) rákérdez, hogy kié a has utáni cím. A tell után pedig a router címe látható. Előfordulhat, hogy a gép saját magától kérdezi meg, onnan lehet tudni, hogy a Destination oszlopban Broadcast van. A lényeg, hogy nálam az IP cím eleinte még 192.168.1.66 volt, de így ebből tudtam, hogy 192.168.0.66-ot fogja keresni. Szerintem ezt a címet az alap alhálózati tartományból veszi. Tehát az én routerem alap tartománya friss reset után a 192.168.0.x. Lehet más routereken ha 192.168.1.x a tartomány, akkor a 192.168.1.66-on keresi a gépet.
Ha nem jó az IP-nk, akkor módosítsuk. Ha módosítottuk, akkor nem kell újraindítani a routert, fogja újra keresni a gépet.
8. Ha jó a címünk, akkor megpróbálja letölteni a bin fájlt. Ki is írja, hogy mit keres. Ilyenkor a Protocol oszlopban (kékkel) TFTP jelenik meg, az Info-ban pedig ha nem jó a fájl, akkor Read Request, File: xxx_recovery.bin fájlt. A fájl neve általában a routerből következik, nálam ezt írta ki: wdr4300v1_tp_recovery.bin. Ha nem ez a fájlunk neve a /tftpboot mappában, akkor nyílván erre kell átnevezni.
9. Ha ez alatti sor alatt Egy sötét sort találunk, ahol a Protocol ICMP, az Infó pedig Destination unreachable (Port unreachable), akkor nem jó portot állítottunk be. Természetesen a helyes portot is meg lehet határozni, ha az előző sorra kattintunk, ahol a fájl neve volt kiírva, és az alatta lévő ablakban ahol kiírja részletesen az üzenetet, ott megtaláljuk, hogy "Dst Port: tftp(69)", és természetesen itt a 69-es portot kérte. Ilyenkor a fentebb létrehozott tftp fájl port sorát kell módosítanunk a megfelelő portra, és újra kell indítani a ftp programot, ubuntun persze így: sudo service xinetd restart
10. Ekkor elvileg már jónak kell lennie az IP címnek, a portnak és a fájlnévnek is. Ezt onnan lehet megtudni, hogy sorra jelennek meg a Protocol TFTP (kék színű) sorok, és "Data Packet, Block: x" sorok jelennek meg.
Az utolsó csomag után megjelenik egy "(last)" szöveg is, innen lehet tudni, hogy végbement a másolás.
11. Ezután a router elkezdi feltelepíteni a firmware-t, ha végzett, akkor magától újraindul normális indítással.

KB ennyi lenne. Remélem hasznos lesz majd valakinek! :)

vót de egyelőre nincs

(#2) meke11 válasza idioty (#1) üzenetére


meke11
aktív tag

Nálam, ubuntus rendszeren a wireshark nem talál hálózati interfészt. Ilyenkor mi a teendő?

(#3) idioty válasza meke11 (#2) üzenetére


idioty
tag

Nem ismerem egyébként a wiresharkot, csak most az egyszer használtam.
Ezt találtam hirtelen róla: https://ask.wireshark.org/questions/7523/ubuntu-machine-no-interfaces-listed

[ Szerkesztve ]

vót de egyelőre nincs

(#4) meke11 válasza idioty (#3) üzenetére


meke11
aktív tag

Kösz, megpróbálom

(#5) btz válasza idioty (#1) üzenetére


btz
addikt

Érdekes írás köszi. Ezzel akkor minden tplink újraéleszthető?
A tftp mappájába vágott vagy eredeti firmwaret kell tenni?

[ Szerkesztve ]

ⓑⓣⓩ

(#6) idioty válasza btz (#5) üzenetére


idioty
tag

Szerintem nem eredeti, úgy emlékszem.
Mert belinkeltem egy külön oldalt, ahonnan letöltöttem azt, amivel én csináltam. Remélem megvan még a fájl.
Ja, és nem minden tp-link, de valószínűnek tartom, hogy az újabbak igen.

[ Szerkesztve ]

vót de egyelőre nincs

Útvonal

Fórumok  »  Hálózat, szolgáltatók  »  TP Link router újraélesztése. (téma lezárva)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.