Hirdetés

2024. április 25., csütörtök

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  Alaplapok, chipsetek, memóriák  »  Táp+lap gond... help! (téma lezárva)

Hozzászólások

(#1) Clyde22_


Clyde22_
tag

Elég különleges problémám van a gépemmel, a segítségeteket kérem.
Nemrég megpusztult a tápom, szó szerint felrobbant. Vettem egy újat, 300W P4-es, meg minden (direkt nem írok gyártókat)
Lehet hogy csirke vagyok, de addig ha babráltam a gépben (kártya vagy memcsi kiszed), soha nem kapcsoltam ki a tápot (nem is volt rajta kapcsoló, kihúzogatni meg nem akatram...).
Ezzel az újjal ha nem kapcsoltam ki a tápot (és belebabrálok a gépben), a lap nem indult kb 6-7 órán keresztül, utána ment mindtha mi sem történt volna. Szimptómák: a tápLED világít, semmi nem pörög fel (wincsi és procihütö sem!). Viszont ha a procitütöt ''meglöktem'' (kézzel megpörgettem kicsit), elindult (egy kis feszültséget kapott). Néha magától is elindult, de ilyenkor jóval lassabban :(

Aztán rájöttem, hogy a táp kikapcsolásával megszünik ez a gond és 2 hétig nem is jött elö. Tegnap egy Cossacks meccs közepén kikapcsolt és ugyanez az állapot állt be. Nem tudtam visszakapcsolni. Gondolom este el fog indulni megint.....

Kérdéseim:
-Az ilyen új tápok kikapcsolt állapotban is adnak feszkót a lapnak? (az elözö tuti nem adott)
-Megsérülhetett a lap amikor meghalt a régi tápom? (találkozott már ilyen lappal valaki?)
-Kipróbáltam minden darabot más gépben, rendesen müködtek... Persze nem napokon kersztül....

Szívesen válaszolok kérdésekre, jó lenne kidobni valamelyik alkatrészt, csak müködne a gépem rendesen! :O

Elöre is köszi!

Ne egyél a sárga hóból!

(#2) zrubi válasza Clyde22_ (#1) üzenetére


zrubi
senior tag

''-Az ilyen új tápok kikapcsolt állapotban is adnak feszkót a lapnak?''

Az összes ATX-es táp úgy működik, hogy ha kikapcsolod (a power gombbal) attól még a lap bizonyos részei áram alatt vannak (különben be se tudnád kapcsolni...)
Az, hogy konkrétan mi van áram alatt az szerintem lap függő.

''(az elözö tuti nem adott)''

DE az is adott.

''Megsérülhetett a lap amikor meghalt a régi tápom? (találkozott már ilyen lappal valaki?)''

Csoda, hogy túlélte... Én eddíg amit láttam táphalál után az meg sem nyikkant.


ATX-es alaplapot pedíg áramtalanítás után érdemes csak túrni...

zrubi.hu

(#3) Egon válasza zrubi (#2) üzenetére


Egon
nagyúr

Eddig két táphalállal találkoztam, abból egynél semmi nem halt meg a tápon kívül (tök jó volt: ment a Scandisk, miközben a táp füstölt...:D). Szerencse kérdése...

"Bonyolult kérdésre egyszerű választ keresni helyénvaló, de ritkán célravezető megoldás" (Wayne Chapman)

(#4) Clyde22_ válasza zrubi (#2) üzenetére


Clyde22_
tag

''DE az is adott.''

Jól kiforgatod a szavaim, de természetesen te is tudod mire gondoltam. Tudom, hogy van egy bekapcsoló jel és hogy ahhoz feszültség kell, de a lap nem volt áram alatt, csak az a 2-3 vezeték.
Nálam a PCI csatik és a proci is kapott valamit, különben a matatás nem döglesztette volna be.... (Ez a wake-on-by-lan és ringhez kell vajon???)

''ATX-es alaplapot pedíg áramtalanítás után érdemes csak túrni...''
A kapcsoló nélküli tápokat pedig ki kéne húzni a 230V-ból? Az rettenetesen rongálja öket (nem is az áramtalanítás, hanem a hirtelen áramlökés visszakapcskor) Többet tuti nem csinálok olyat :)

Ne egyél a sárga hóból!

(#5) McJames válasza Clyde22_ (#1) üzenetére


McJames
senior tag

Hát, nagyjából helyesen érzed, mi lehet a probléma.
1. Bár a cuccosokat eléggé ''bolondbiztosra'' tervezik/építik, ezért ezek ''mikroáramkörök'' és ez nem csak a méretüket jellemzi, hanem a felhasznált villamosság ''mértékét'' is.
2. A régi táp haláltusája is okozhatott - akár maradandó - problémát az alkatrészeidben, de a feszültség alatti szerelés során történő rövidzár és a saját magad testelésének elmaradása is elegendő lehet ehhez.
3. A gépednek nem árt, ha kikapcsolható - földelt! - aljzatba csatlakoztatod, sőt. Így ráadásul, ha szerelned kell, nem muszáj a csatlakozókábelt kihúzni/tépni.
4. Az ATX szabvány jellemzője, hogy a gép ''kikapcsolása'' után is feszültség alatt van az alaplap.

Mindezt kimérni elég problémás lehet - és igen drága -, ezért az iterációs megoldás - pl. kölcsönkért cuccokkal vagy máshova elvitt vasakkal - a leggyorsabb és olcsóbb. Esetleg, add el, és vegyél másik cuccost, ha teheted.

Aki a villamos alatt fekszik, annak nem természetes a mosolya.

(#6) napocska


napocska
tag

Nekem pl. 2 kis biz**** világit az alaplapon (DFI) kikapcsolt állapotban is,mutatván hogy a memória és az alaplapi vezérlők kapnak feszültséget. Tehát nem érdemes babrálásnál bekapcsolva hagyni.

(#7) zrubi válasza Clyde22_ (#4) üzenetére


zrubi
senior tag

''Jól kiforgatod a szavaim''
Bocs :) nem akartam...

''de a lap nem volt áram alatt, csak az a 2-3 vezeték.''
Na ezt nem lehet pontosan tudni, hogy mi kap áramot. Biztos nem csak 2-3 vezeték...


''A kapcsoló nélküli tápokat pedig ki kéne húzni a 230V-ból? Az rettenetesen rongálja öket''

Többek között ezért raknak a ''normális'' tápra kapcsolót. Egyébként szerintem jobb kihúzni (de lehetőleg a konnektorból, ne a tápból), ha nincs kapcsoló, mert az kevesebb kárt okoz.

zrubi.hu

(#8) Clyde22_


Clyde22_
tag

Köszi mindenkinek a hozzászólást, eldöntöttem, veszek új lapot meg memcsit. Ez egyébként egy ABiT KT7 volt Duron 600-zal.
Az MSI KT3-Ultra2 -be nem megy bele Duron 600-as proci? Mert az MSI lapján az van, hogy minimum Duron 800 megy a cuccosba....

Ne egyél a sárga hóból!

(#9) Robin


Robin
csendes tag

Nem biztos hogy jó ha teljesen kihúzod a tápot szerelés elött!! Nekem például AGP pro foglalatom van és ha nem megfelelő kártyát rakok be akkor ezt egy LED jelzi. Valószínűleg nem véletlenül találták ezt ki.

Jobb késöbb mint soha.

Útvonal

Fórumok  »  Alaplapok, chipsetek, memóriák  »  Táp+lap gond... help! (téma lezárva)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.