Hirdetés

2024. március 29., péntek

Gyorskeresés

Hozzászólások

(#501) Badb0y válasza lesaux (#500) üzenetére


Badb0y
addikt

:)

köszönöm

Minőségi laptopok https://notebookokhu.business.site/

(#502) perempe válasza lesaux (#492) üzenetére


perempe
addikt

Hát igen, ez a nagy előnye a DSLR-nek. Sima gépeknél marad az állvány, de ez nem sokat segít, ha mozgó célpontról van szó (pl. sport).

Milyen géppel készült a fénykép?

* Brahms: 4. szimfónia *

(#503) lesaux válasza perempe (#502) üzenetére


lesaux
veterán

EOS 300D-vel. Azóta már másik fotó van fent, amit te láttál, azon már nem apró zajszűrés volt, hanem tisztességes adag. :)

(#504) perempe


perempe
addikt

Jelenleg 100K egy hagyományos digitális kamera - percek alatt veszít értékéből, míg egy DSLR kb. 200K.

Én mindenkit utóbbira próbálok rábeszélni. Vagy egy sima digitális gép 50K alatt.

* Brahms: 4. szimfónia *

(#505) Badb0y válasza perempe (#504) üzenetére


Badb0y
addikt

Ez így van. Vagy adsz rá ki többet, vagy bele se menj. Ez a bele se menj vonatkozik arra, hogy megteszi az 50k-s gép is.
Barátaim vannak mind belebolondulva a Sony DSCF 828-ba, és sehogy se tudom őket róla lebeszélni.Nem értik meg, hogy ha nincs is pénzük obira, akkor is jobb választás a 300D mivel egy idő után úgy is fognak rá venni. De hát ez van.

Szerk hogy ne off legyen :)

PS CS-be hogy kell mondjuk egy felhőt átszínezni vagy füvet? Milyen menüpont és ott mi? Mert nézegettem az RGB csatornákat de nem tudom őket állítgatni. (Magyar verziós PS 8.0 CS de ha angolul mondjátok az se baj :) )

[Szerkesztve]

Minőségi laptopok https://notebookokhu.business.site/

(#506) ody42 válasza Badb0y (#505) üzenetére


ody42
senior tag

pl. Select menu/Color Range, utána kiválasztod az ég kékjét, a fuzzinessel tudod állítani, hogy milyen tűréssel csinálja a kijelölést.
utána esetleg egy Select menu/Feather, hogy kicsit elmossa a kijelölést, aztán pl. Image/Adjustments/Variations, aztán kattintgatsz, mint a veszett egér, arra amelyik tetszik :)

ha nem akarsz ennyit szórakozni vele, akkor image/adjustments/replace color, kiválasztod a kék színt, fuzzinesst állítasz, aztán alul tologatod a csúszkákat, kb. ugyanaz lesz a vége...

[Szerkesztve]

(#507) perempe válasza Badb0y (#505) üzenetére


perempe
addikt

Azért egy Canon Axx géppel is jó képeket lehet csinálni, csak a szobában és rossz fényviszonyok között kell lemondani az igazán kiváló képekről.

* Brahms: 4. szimfónia *

(#508) lesaux


lesaux
veterán

Mi az image tank magyar neve? Tudtok mutatni egy árlistát, amin szerepel? Csak a Kelly-techen látom, de ott meg az árat nem mutatják.

(#509) Badb0y válasza lesaux (#508) üzenetére


Badb0y
addikt

Hát itt nem gyenge az ára: Bővebben: link

Minőségi laptopok https://notebookokhu.business.site/

(#510) lesaux válasza Badb0y (#509) üzenetére


lesaux
veterán

Ezt is néztem már többször, de nagyon régi a cikk. Hátha azóta olcsóbb lett.

(#511) baresz válasza perempe (#507) üzenetére


baresz
tag

Heló!

Teljesen igazad van egy jó kép készítésének feltételeinek csak egy része a gép technikai képessége átlagos esetekben ez jóval kevesebb mint gondolnánk.Nagyon jelentős rész sőtt a legjelentősebb rész a kamera mögött álló személyen múlik.Nem kevés bűn rossz képet láttam már úgymond tehetős azaz komoly masinával rendelkező ''fotóstól''.

A gép soha nem fog helyettünk feladatot megoldani legfeljebb csak kényelmesebbé teszi azt!

Ezzel csak azt akarom mondani hogy egy olcsó egyszerű géppel de tudatos jó szemű fotós bármikor tud jó képet készíteni fordítva már nem biztos hogy igaz!

Utlsó apróság néha az embernek (legalábbis nekem) már a f@sza kivan a mázsás SLR cipelésétől ilyenkor jön jól egy jó kis kompakt!

-no money no problem-

(#512) Badb0y


Badb0y
addikt

10D magyar használati utasítást nem td vki? 300D +funkcióijoz kéne?

Érdemes 36-os fókuszt használni ha tájképet csinálok? Bár mindig arra törekszem hogy minél nagyobb fókuszt használjak részletgazdagabb kép végett. Baj ez :F

Minőségi laptopok https://notebookokhu.business.site/

(#513) Szeni válasza Badb0y (#512) üzenetére


Szeni
aktív tag

Kérdés, mekkora mélységélességet akarsz! Ezt az adott kompozíciónál kell eldöntened.

(#514) baresz válasza Badb0y (#512) üzenetére


baresz
tag

Heló!
Kérdés mi az a fókusz ha a rekeszértéket jelenti legalábbis írásodból arra következtetek, akkor a magas rekesz érték természetesen jó mélység élességet jelent de 22-es érték és a felett normál SLR formátumban a nagyon szűk rekesz miatt előfordulhatnak torzulások.Milyen lencsét használsz ekkor amin van 36-os rekeszérték?

-no money no problem-

(#515) lesaux válasza baresz (#514) üzenetére


lesaux
veterán

A kitobin van, vagy full telében, vagy wide-ban, de elő lehet csalni. Már ha tényleg rekeszértékre gondolt fókusz címszóval.

(#516) baresz válasza lesaux (#515) üzenetére


baresz
tag

Hát a 36-os érték az nem kicsi igaz én még le vagyok ragadva az F4-nél meg más filmes technikánál ,azoknál csak 4X5-ös gépem Roddenstock lencséjén van ilyen érték! azt nem tudom hogy digitális gépnél van e külömbség de filmes gépen 24X36-os méretben a 22-es blende már nem igen ajánlott azaz fakultatív.Bár a szorzók miatt minden lencse effektív gyújtótávolsága megnő és emiatt nem hátrány a filmes géphez képest egy kicsit túlblendézni gondolom.

-no money no problem-

(#517) Badb0y válasza Szeni (#513) üzenetére


Badb0y
addikt

Panoráma képet akarok készíteni citadelláról és nem árt ha mindenhol ugyanolyan éles :F
Gondoltam minél nagyobb, vagyis minél szűkebb a blende annál jobb lenne.

[Szerkesztve]

Minőségi laptopok https://notebookokhu.business.site/

(#518) Badb0y válasza baresz (#514) üzenetére


Badb0y
addikt

Akkor tisztázzuk a fogalmakat :) Mert itt elkeverlek titeket.
Ez egyben kérdés is: rekesz=fókusz=blende?

Minőségi laptopok https://notebookokhu.business.site/

(#519) Tersius válasza Badb0y (#517) üzenetére


Tersius
tag

A citadellanal allva akarsz panoramat csinalni lefele?
Nem feltetlenul szukseges ahhoz szuk rekesz (persze attol is fugg, mekkora terulet van egy kepen - mar ha jol ertem, es sok kepbol akarsz egy nagyobbat csinalni).

Szoval ha ez a helyzet (tobb kep), akkor azert vigyazz, nagyon szuk rekesznel elegge romlik a kepminoseg.

Masik kerdesedre: blende=rekesz, de egyik sem egyenlo a fokusztavval, az nagyon mas.

''My curvy sword at your neck, you unclean son of a dog of the female persuasion!''

(#520) baresz válasza Badb0y (#517) üzenetére


baresz
tag

Heló!
Akkor a fogalmakról, a blende állapotát jelző viszonyszám a rekeszérték aminek a legkisebb értéke a lencsén feltüntetett szám pl 1:3.5-4.5 zoom lencséknél vagy pl 1:2.8 jó minőségű zoomoknál fix gyúlytótávolságnál egy aránypár csak, a legmagasabb értéket is a lencse határozza meg.

Ha panoráma képet akarsz készíteni bár nem csak akkor, nem árt tudni azt az alapszabályt hogy a mélységelesség mértéke ugyanazon rekeszértéknél folyamatosan csökken a gyújtótávolság növelésével,azaz panoráma képhez feltehetőleg nagylátószöget fogsz használni ott pedig nem muszály a nagyonmagas rekeszérték a jó mélységélességhez.

-no money no problem-

(#521) Badb0y


Badb0y
addikt

Thx a hozzászólásokat. Természetesen nem lefelé akarok panorámát :DDD

''...nagyon szuk rekesznel elegge romlik a kepminoseg...''

Ha nagyon szűk akkor a képminőség romlik. Ha nem szűk akkor meg a mélység nem lesz jó :( Most akkor találjam meg a köztes utat mi :)

Minőségi laptopok https://notebookokhu.business.site/

(#522) Tersius válasza Badb0y (#521) üzenetére


Tersius
tag

Hat, ez a szep benne :)

Epp most olvastam egy masik forumon amugy, hogy nem egyszeru am az elet :)
Ahogy szukited a rekeszt, mondjuk F5.6-nal kozepen tueles kepet kapsz, de a szelek nem olyan jok, aztan mondjuk 8-nal romlik kicsit a kozepe, de lenyegesen feljavulnak a szelek, es atlagban jobb kepet kapsz (a szamok csak hasbol). Aztan dontsd el, mi kell neked :)

''My curvy sword at your neck, you unclean son of a dog of the female persuasion!''

(#523) Badb0y


Badb0y
addikt

Új operát tettem és megint eltüntek a topicjaim :( Sorry az offért
Jobbra fel.

Hol tárolja az opera a PH totyiklistám :F

Minőségi laptopok https://notebookokhu.business.site/

(#524) csiga997 válasza baresz (#520) üzenetére


csiga997
őstag

A mélységélesség - a népszerű közvélekedéssel ellentétben - nem függ az objektív gyújtótávolságától, egyedül a leképezési aránytól és a rekesztől.

(#525) lesaux válasza csiga997 (#524) üzenetére


lesaux
veterán

Hogy számoljuk a legképezési arányt?
Azt olvastam, hogy a lencse átmérőjétől is függ a mélységélesség. Végül is logikus lenne.

(#526) LukE válasza Badb0y (#523) üzenetére


LukE
veterán

a PH! tarolja, es cookie-ban.

''Firefoxot hasznaljanak csak a gyavak. Az Explorer az igazi ferfiak bongeszoje! Veszely, kaland, nyitottsag!'' ιQι

(#527) csiga997 válasza lesaux (#525) üzenetére


csiga997
őstag

A leképezési arány a lefényképezett tárgy mérete osztva a filmsíkra vetített kép méretével. Tehát, ha egy 1 cm-es tárgy képe a filmsíkon/CCD-n szintén 1 cm, akkor a leképezési arány M=1:1

Az eredeti témára visszavetítve mindezt, ha egy 20cm-es tárgyat lefényképezel úgy, hogy a képen annak mérete 2 cm legyen, mondjuk egy 100mm-es fókusztávolságú objektívvel, adott rekesz mellett, majd ugyzanezt a tárgyat lefényképezed egy 200 mm-es objektívvel úgy, hogy a képméret továbbra is 2 cm legyen (tkp 2x távolabb mész tőle) akkor ugyanazon rekesz mellett a mélységélesség is ugyanaz lesz a két képen.

(#528) lesaux válasza csiga997 (#527) üzenetére


lesaux
veterán

Aha. Köszi.

(#529) baresz válasza csiga997 (#527) üzenetére


baresz
tag

Ezt próbáltad már gyakorlatban mert kiváncsi lénnék hogyha készítesz egy portrét 85mm gyujtótávolsággal és utána mondjuk 200mm gyújtótávolsággal ugyanakkora képkivágással ez ugyanaz amit leírtál akkor ugyanaz lesz e a mélységélesség? Én csináltam már egy párat és nagyon nem !!!

-no money no problem-

(#530) csiga997 válasza baresz (#529) üzenetére


csiga997
őstag

Pedig de. Ez puszta fizika különben.

De ha nem hiszed, számolj utána magad:

A hyperfokális távolság h=f^2/(A*c) ahol f: fókusztávolság, A: rekesz, c: az életlenség legnagyobb megengedett mértéke. Ez utóbbi a filmmérettől függ, APS méretű szenzornál az értéke ~0.02 mm

Ezután a mélységélesség közeli pontja Dk= (h*s)/(h+(s-f)) a távoli pontja pedig
Dt=(h*s)/(h-(s-f)), ahol s a tárgytávolság. A mélységélesség ebből Dt-Dk.
Valamennyi értéket természetesen azonos mértékegységben kell behelyettesíteni (tehát m, mm, ft, mérföld, stb.)

Belátható, ha pl. duplájára növeled f-et és ezzel egyidőben duplájára nől s is (tehát a képkivágás marad), akkor a mélységélesség se változik.

(#531) Badb0y


Badb0y
addikt

Menjetek máááá. Legközelebb szgéppel fogok menni fényképezni.

Minőségi laptopok https://notebookokhu.business.site/

(#532) baresz válasza csiga997 (#530) üzenetére


baresz
tag

Heló!
Nem vitatkozni akarok veled a fizikáról ,DE a gyakorlatról beszélek és ha nem hiszel nekem akkor ajánlom a A FÉNYKÉPEZÉS ENCIKLOPÉDIAJÁ című könyvet John Freeman-tól a 36. oldalon szépen be van mutatva példaképekkel! Igaz a képkivágás nem pontosan ugyanaz de a külöbségek igen jól láthatóak. Javaslom a próbát! ÉS gyakorlatban ezt hívtuk csóró portrézásnak ugyanis ha nem volt pénzes drága jó fényerejú fix portré lencsére akkor használtam a kommersz zoom felső tartományát hasonló eredmény elérésére.idézet a könyvből:''a nagylátószögű objektívnek nagyobb a mélységélessége,mint e teleobjektívnek.''
Közben a magyar írások közül a legelismertebből:''A MÉLYSÉGÉLESSÉG A GYÚJTÓTÁVOLSÁGGAL FORDÍTOTT ARÁNYBAN VAN..''Dr sevcsik Hefele fényképészet 108.oldal!

Tehát én maradok az általam már használt gyakorlatnál!!

Ja és mégvalami EZ MINDENKINEK HASZNOS ezen a fórumon és általában érthető ez minden fórumra a leírtakat mindíg érdemes némi fentartással fogadni mint azt a mellékelt ábra is mutatja!

[Szerkesztve]

-no money no problem-

(#533) baresz válasza Badb0y (#531) üzenetére


baresz
tag

Ne számítógéppel menj fotózni, viszont hasznos ha ezt az alapigazságot is ismered mert jól lehet használni a gyakorlatban a mélységélesség jó beállítására. Ami igen fontos feltétele egy jó kép készítésének!

-no money no problem-

(#534) csiga997 válasza baresz (#532) üzenetére


csiga997
őstag

Szerinted a fizika az elmélet és a gyakorlatban minden másképp van???

ps: ezt most a plafonról írom. Mit tehetek, felestem. :D

(#535) csiga997 válasza baresz (#533) üzenetére


csiga997
őstag

Nevezzük inkább közkeletű tévedésnek vagy pongyolaságnak ''alapigazság'' helyett. :U

(#536) csiga997 válasza Badb0y (#531) üzenetére


csiga997
őstag

Digitális géped van? Akkor máris számítógéppel jársz fotózni, nemde? :C

(#537) Badb0y


Badb0y
addikt

A szgép számológép akart lenni most/pill nem számítógép :)

Minőségi laptopok https://notebookokhu.business.site/

(#538) Certee válasza csiga997 (#527) üzenetére


Certee
senior tag

Ezzel én sem értek egyet. Minél nagyobb objektívvel fotózol annál kisebb lesz a mélységélesség. A halszemoptikánál például nincs is mélység élesség. Mindenütt éles a kép. Nézzd meg a sportfotókat amiket nagy objektívvel készítenek. Ott látni igazán.

Egy szabad országban, egy szabad ember, azt tesz amit szabad... http://www.biwak.hu

(#539) ISZOLE válasza csiga997 (#530) üzenetére


ISZOLE
senior tag

A mélységélesség lehet, hogy ugyanaz de a kép perspektívája erősen más lesz és az se mindegy.
(Láttam már mozifilmen fölhasználva, a kép közepén levő alak nem változott de a mögötte lévő háttér folyamatosan mozogni látszott. Ahogy mozgott a kamera a téma felé folyamatosan állították a zoomot. Igen érdekesen nézett ki.)

Semmi papagája hogy kalibabráljuk az oszcilloszpókkal!

(#540) csiga997 válasza ISZOLE (#539) üzenetére


csiga997
őstag

A kép perspektívája nem a fókusztávolságtól függ, hanem a tárgytávolságtól. Ha a tárgytávolság nem változik, akkor a fókusztávolság változtatása csak a képkivágást módosítja, ellenben a perspektíva ugyan az marad.

(#541) Certee válasza csiga997 (#540) üzenetére


Certee
senior tag

Már hogyne válltozna a perspektíva. Pont erre írt példát Iszole.

Szerk: Mennyi csiga gyűlt itt össze hirtelen :C

[Szerkesztve]

Egy szabad országban, egy szabad ember, azt tesz amit szabad... http://www.biwak.hu

(#542) csiga997 válasza Certee (#541) üzenetére


csiga997
őstag

(Láttam már mozifilmen fölhasználva, a kép közepén levő alak nem változott de a mögötte lévő háttér folyamatosan mozogni látszott. Ahogy mozgott a kamera a téma felé folyamatosan állították a zoomot. Igen érdekesen nézett ki.)

A perspektíva változott, de nem attól mert a fókusztávot változtatták volna, hanem mert mozgott a kamera. És ha visszaolvasol, pontosan ezt mondtam én is.

Amúgy id. trükk mára már meglehetősen elcsépeltnek számít, de amit etekintetben érdemes megfigyelni itt, hogy ahogy mozog a kamera és változik a háttér, a fő téma (tehát a ''kép közepén levő alak'') se nem életlenedik el, se nem lesz élesebb, azaz: a a ki-be-zoomolás ellenére a mélységélessége nem változik.

(#543) Certee válasza csiga997 (#542) üzenetére


Certee
senior tag

Azt tudom, hogy mozgott a kamera de pont ebből látszik, hogy változik a perspektíva is. A kamera mozgása miatt lehet jobban érzékelni. És ez nem a mozgásból, hanem a zoom-olásból adódik. A mélységélesség is változik! Ha van fényképeződ akkor próbáld már ki, hogy lefotózol valamit egy 50-es objektívvel aztán meg egy 300-assal. Csodákat fogsz látni. Ja de a képkivágás ugyanaz legyen, hogy még jobban érzékeld a különbséget. :Y

[Szerkesztve]

Egy szabad országban, egy szabad ember, azt tesz amit szabad... http://www.biwak.hu

(#544) csiga997 válasza Certee (#543) üzenetére


csiga997
őstag

Nos, ha valóban kipróbáltad volna, amiket mondasz, akkor te lepődnél meg igazán.

(#545) Certee válasza csiga997 (#544) üzenetére


Certee
senior tag

Akkor már tényleg nem értem. Valószínűleg elbeszélünk egymás mellett, csak nem tudom, hogy hol. Én portrékat szeretek fotózni és amíg nem volt 300-as objektívem addig teljesen más hatásúak voltak a képek. A mélységélesség miatt. Tényleg nem tudom, hogy miről beszélsz mert én saját tapasztalatról beszélek. A másik, hogy a mélységélesség nagyban függ még a rekesz beállításoktól is. Keresek valami használható fotót példának.

Egy szabad országban, egy szabad ember, azt tesz amit szabad... http://www.biwak.hu

(#546) Certee válasza csiga997 (#544) üzenetére


Certee
senior tag

Na nem találtam olyan képet amivel rendesen tudom imitálni de itt van egy kép: Bővebben: link A lány szemüvege éles a füle meg már nem tehát itt a mélységélesség kb 3-4 cm. Ezt hogyan tudod elérni egy 28-as objektível, ugyanilyen rekesz beállítás/képkivágásnál? Ott még a háttér is éles lesz. Én erre gondoltam

Egy szabad országban, egy szabad ember, azt tesz amit szabad... http://www.biwak.hu

(#547) csiga997 válasza Certee (#546) üzenetére


csiga997
őstag

Épp ez az, hogy nem lesz éles a háttér, ha annyira közel mész a lányhoz, hogy a képen ugyanakkora legyen a feje (és persze ugyanakkora rekeszt használsz.)
Természetesen a perspektíva más lesz, mivel más a tárgytávolság, de a mélységélesség nem változik.

(#548) baresz válasza csiga997 (#547) üzenetére


baresz
tag

Heló!

Hogy ne legyen OFF ezért elnézést előre is de ne haragudj nem hiszem el hogy ezt a butaságot még mindíg szajkózod LÉGYSZIVES VEGYÉL A KEZEDBE EGY FOTÓS SZAKKÖNYVET KÉRLEK!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Utána érdemben meglehet vitatni a témát.
Egyébként 14 éve élek fotózásból tehát van arról elképzelésem és TAPASZTALATOM amit leírok!
A fizikával egyébként elég nehéz fotózni!

Addig lehetőleg ne informálj félre senkit amíg ezt meg nem teszed!

AJÁNLOTT SZAKIRODALOM MÉGEGYSZER: Dr Sevcsik Hefelle FÉNYKÉPÉSZET című könyve abban pedig figyelmedbe ajánlom 108. OLDALT!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

TEHÁT MÉGEGYSZER A MÉLYSÉGÉLESSÉG A GYÚJTÓTÁVOLSÁGGAL FORDÍTOTT VISZONYBAN VAN. Ez egy szó szerinti idézet a könyvből és EGY FOTÓS ALAP IGAZSÁG A GYAKORLATBÓL!!!!!!!




[Szerkesztve]

-no money no problem-

(#549) Certee válasza baresz (#548) üzenetére


Certee
senior tag

Akkor ezek szerint mégsem beszéltünk el egymás mellett csigával csak éppen hülyeséget magyarázott. Huh. Én nem akartam így elmagyarázni neki de örülök, hogy te megtetted. :C

Egy szabad országban, egy szabad ember, azt tesz amit szabad... http://www.biwak.hu

(#550) csiga997 válasza baresz (#548) üzenetére


csiga997
őstag

Tökjó, hogy így tekintélyoldalról próbálsz megcáfolni valamit, ahol ennek semmi jelentősége nincs (márpedig a folyók felfele folynak, pont.)
Megpróbáltál esetleg utánagondolni a dolognak?
Látom, a fizikát nem szereted, de azért gondolatébresztőnek itt van pl ez: Bővebben: link Lehet próbálkozni a numerikus bizonyítással... :U
Amúgy, mindenki a fizikával fotózik, te is. Csakúgy, ahogy autót is mindenki fizikával vezet, mert F=m*a, akkor is, ha ezt te nem tudod.

Na mindegy, túl van ez tárgyalva, ha nincs szemed, ne láss, tőlem végülis hihetsz bármit. Ha a klienseid megfizetik, akkor végülis minden rendben.

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.