Hirdetés

2024. április 25., csütörtök

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  Egyéb  »  Tanulás

Hozzászólások

(#1) nomotmo


nomotmo
csendes tag

Sziasztok!

15 éves vagyok, elsős gimnazista, és nem lett túl jó a félévi bizonyítványom. Sőt, ez az eddigi legrosszabb. 3.6, van egy kettesem is, és ez nagyon zavar. Mivel rengeteg segítőkész ember van itt, ezért megkérnélek Titeket, hogy lássatok el tanáccsal. Mit tegyek? Hogy tegyem? Ti mit tennétek a helyemben, hogy jobb eredményeket érjek el az élet bármely területén? Nem csak tanulásra gondolok. Remélem nem értelmetlen a téma.

DIÓ!

(#2) talmida válasza nomotmo (#1) üzenetére


talmida
Közösségépítő

Az, hogy változtatni akarsz a tanulmányi eredményeden, már nagy előrelépés. ;) Ha komolyan gondolod a dolgot, akkor meg szinte előre gratulálhatok, mert valójában tőled függ minden.

Első lépésként azt javasolnám, hogy nagyon figyelj oda az órán a tanárra. Próbáld megérteni, megtanulni a leckét már az iskolában, hogy a házi feladat könnyebben menjen. Ha nem értesz valamit, akkor kérdezd a tanárt azonnal, vagyis legkésőbb az őra után, hogy valóban segítséget kapj. Ha a tanár látja, hogy igyekszel megérteni a dolgokat, hidd el, máris sokat léptél előre :D

Második lépés az, hogy minden leckét rendesen tanulj meg otthon és minden házi feladatot végezz el.. A tanulás nem más, mint ismétlés. Első olvasáskor meg kell érteni a lényeget, majd a többszöri elolvasás segít a részletek megjegyzésében. Minimum 5x olvasd el a tananyagot, hogy jól megjegyezhesd...

Newton, a híres fizikus azt mondta, hogy a zseni 1% tehetség és 99% türelem (vagyis kitartó munka és tanulás). Ezzel is érzékeltetve, hogy milyen sok múlik az ember hozzáállásán.

Mindig mindenben a tőled telhető legjobbat nyújtsd... tanulásban, sportban, mindeben.
Ez a jóra való törekvés nagyot lendít az előrejutásodban.

Mondok neked egy példát is.

Ha talán még nem tudsz annyira angolul, hogy jól értsd ezt a kis filmet, bár a képekből is kiderül, hogy kiről is szól a film elmondom neked röviden egy sikeres ember történetét.

Ben Carson, egy sokszrosan hátrányos helyzetű kisgyermek volt. Nem csak fekete bőrszíne miatt, de a szegénységük mitt is. Ráadásúl a sajnálatos életkörülményeik következtében a szülei elváltak.

Az anyuka azonban nem akart beletörődni a lepusztulásba..Egyre több munkát vállalt, hogy jobb körülményeket teremtsen gyermekeinek. Alig látták egymást. Közben a gyerekek tanulmányi eredménye egyre roszabb és roszabb lett, mert felügyelet híjján azok a tanulás helyett minden percet focizásra fordítottak. Leckét soha nem csináltak és még véletlenül sem tanultak másnapra. Az anya lelkiállapota és lelkiismeretfurfalása a tetőpontra hágott. Végül odáig fajult a dolog, hogy a legkomolyab elhatározásra volt szükség ahhoz, hogy megállítsa a lavinát, a gyerekek totális lecsúszását.

Azt határozta el, hogy szigorú életstílus-váltást ír elő a gyerekeknek. Nem TVzhettek (számítógép még nem volt abban az időben), nem focizhattak addig, amíg a leckét el nem készítették. EZEN FELÜL MINDEN HÉTEN KÉT KÖNYVET EL KELLETT OLVASNIUK elejétől végig..amiről írásos beszámolót is kellett csinálniuk az anyjuk számára. ( A könyveket teljesen a maguk érdeklődése szerint választhatták meg.)

Eleinte csak pár oldalas könyveket szedtek ki a könyvtárból, hogy "átverjék" az anyjukat..amíg a könyvtárból ki nem fogytak a szupervékony képes könyvek :DDD Ezután egy hajszálnyival vasatgabbat kellett választaniuk.. Így lassan végigolvastak minden létező irodalmat a kavicsokról, drágakövekről és ..kitudja még miről? :D

Fél év múlva az osztályzataikban is jelentkezett az eredmény. Ben Carson életében először kapott elismerést, mert (ha jól emlékszem) az agriculture szót helyesen le tudta írni.., mert a könyvekből emlékezett a helyesírásra.. Ez a siker annyira felbátorította, -- szinte mámorossá tette, hogy azon kezdett el morfondírozni, hogy talán mást is képes lenne megtanulni. Ha ezt a szót meg tudta jegyezni, akkor végülis bármit meg tud tanulni..csak olvasnia kell róla.. :C

Így kezdődött a sikerélménye, majd a tudásszomja egyre nőtt..Az osztály legbutább tanulójából így lett osztályelső..s végül világhírű agysebész. Ben Carson nem volt egy rendkívüli csoda-gyermek. Sőt!. Nagyonis átlagos "lusta disznó" volt. :(((

Szorgalmának --é nem utolsó sorban anyja unszolásának-- köszönhetően ma ez az ember (Ben Carson) a világ egyik leghíresebb agysebésze.Ő választotta szét a sziámi ikreket is [OFF](Az agysebészet köztudottan elég sok tudást és tanulást igényel) [/OFF]
[link]

[ Szerkesztve ]

IN GOD WE TRUST!

(#3) nomotmo válasza talmida (#2) üzenetére


nomotmo
csendes tag

Nagyon szépen köszönöm a tanácsokat. Tulajdonképpen számítottam is a Te (ha tegeződhetünk) segítségedre. Ezzel az emberkével kapcsolatban csak annyi lenne a kérdésem, hogy ENNYI volt a titka a sikerének, hogy rengeteget tanult? Mi van az adottságaival?? Ami engem hátráltat, az egyértelműen a számítógép. Ettől hogyan szabaduljak meg, szerinted? Naponta csak 1 óra gépezéssel, egyáltalán ne gépezzek, vagy csak becsületes tanulás után?

Várom válaszod. :R :R

DIÓ!

(#4) cyanide válasza nomotmo (#3) üzenetére

A számítógép a sátán műve, az élet megrontója, ezt az alatt a 5 év alatt szűrtem le, amióta itt lakik a szobámban. A helyzeted annyiból jobb, hogy van 6 év előnyöd velem szemben és te maradandót még nem rontottál el a tanulás mellőzésével.
Olyan dolgokra, gondolok, hogy a napi rutint megváltoztatod, reggel nem kapcsolod be, suli után, a lazítás nem gépezés. Egy időben suli után leültem és valami tetszőleges könyvet olvastam. És utána álltam neki tanulni, gép nélkül
Azt rajtam kívül többen is mondják, hogy ha megváltoztatod a tanulási szokásaidat, pár hónap kell míg azok meg is látszódnak, ezt kivárni és a vélt eredménytelenség ellenére is kitartani a kevesebb gépezés mellett.
Az is jó megoldás, ha van külön gépezős íróasztal, és tanulós, a kettő házasítása sem jó. Esetleg a család közös közös termeiben elhelyezett számítógép is korlátozó lehet, abban az esetben, ha van aki rád szól, hogy "elég legyen".
A tanulásról meg annyit, hogy amiben számolás van, azt kegyetlenül kell gyakorolni, ha nem vagy zseni, akkor összes típus példára megoldás menetét be kell gyakorolni, készség szintűre, hogy amikor ránézel a feladatra tudd, hogyan kel megoldani. Esetleg a levezetések ismerete is segíthet a képletek megértésében
Amihez meg magolni kell, ott segíthet, ha a fogsz egy papírt, becsukod a könyvet, füzetet, és papírra leírod, mit akarsz elmondani, ha szóban kérdeznének. Miután megvagy összehasonlítod a füzettel/könyvvel. Nem szabad rá sajnálni az időt, ha közben nem vonja el semmi a figyelmedet lehet haladni. Egyszerűen csinálni kell, gyakorolni, nincs könnyű siker.
Számgéptől pedig az aprók közt biztos megszabadulhatsz, nem hiszem, hogy igazán szükséged lehet rá.

Ha ezt olvasod a topik meghalt...

(#5) nomotmo válasza cyanide (#4) üzenetére


nomotmo
csendes tag

Neked is nagyon köszi a segítséget. Szabaduljak meg a géptől? Hát, ez lenne a bombabiztos módszer. Én a gépen csak netezek, ezen már nem lehet játszani. Kb. fél óra alatt megnézem a dolgaimat, utána már csak frissítgetem az oldat feleslegesen. Utálom ezt a szart. El kéne adnom? Azért néha jól jön, ezt Te is tudod, csak nem tudom mértékkel használni. Hétvégénként szinte egész nap itt ülök, már nagyon zavar. Hétköznap csak suli után kapcsolom be, de akkor is egész végig megy. :W
Ha van még hasznos tanácsod, ne tartsd magadban. :R

DIÓ!

(#6) nomotmo


nomotmo
csendes tag

Nyolcadikban kezdtem nagyon elhagyni a tanulást. Két kedvenc tárgyam a Kémia és a Fizika volt. Hetedik év végén Kémiából 5-ös (én voltam az osztályban a legjobb és legszorgalmasabb ebben a tárgyban, másból sosem tudtam), Fizikából dicséretes 5-ös lettem. Igazából a Kémia volt az, amit jobban szerettem. (a tanárt is nagyon szerettem)

Nagyon fájt, hogy nem kaptam meg a dicséretet belőle. Talán itt kezdődött minden. Én nem is tudom, hogy mi történt velem. Mindenből rontottam, örültem, hogy nyolcadik van, végre elmehetek erről a "szar" helyről, szánalmas kis hülye lettem így visszagondolva. Szuper osztályom volt nyolc éven át szuper osztályfőnökkel. Mindenkivel "leépítettem" a kapcsolatomat, nem tudták, hogy mi történt velem.

Nyolcadik év végén 3-as lettem Kémiából, ez nagyon fájt, de csak magamnak köszönhettem. Hát, ez megint rontott a helyzetemen. Fizikából megint dicséretes ötös lettem annak ellenére, hogy négyeseim is voltak, nem mindig írtam házit. Ezt a két tárgyat értettem/ tudtam olyan szinten, ahogy elvártam magamtól. Egy nagyon rossz iskolaválasztás után újabb egy év szívás következett.

Csupa olyan gyerek, aki utál tanulni. Ez szakközép volt, nyelvi előkészítővel. Az ottani osztályfőnök tanácsolta, hogy jobb lenne, ha elmennék egy gimibe. Így is lett, ez úton is köszönném neki, hogy nem maradtam ott. Most tartok ott, hogy a hülyegyerek korszakom elmúlt, újra úgy szeretnék élni, mint nyolcadik előtt. Ha nem megyek nyelvi előkészítőre-ami semmit sem ért az osztály összetétele miatt-most tizedikes lehetnék. Mindegy ez van.

Most újra úgy szeretnék mindent, ahogy eddig volt. De nem tudom hogyan. Nem tudom, hogy eddig hogy csináltam. A mostani suliban, 3-as lettem megint Kémiából, és nem értek semmit. Semmit! Ami eddig ment, most nem megy. Ezért is kértem a segítségetek.
Boccs, ha értelmetlenül fogalmaztam.

DIÓ!

(#7) cyanide válasza nomotmo (#6) üzenetére

Akármilyen lehetetlennek tűnik, el kell kezdeni rendbe tenni a dolgokat, később még nehezebb lesz. Azt kell mondanom, hogy a gimivel kicsit sarokba is szorítottad magad. Lesz egy érettségid, de utána csak azzal nehéz lesz elhelyezkedni. Burkoltan benne van az is, hogy egyetemre/főiskolára is készült. Ahova akár be is juthatsz így is, de ott meg fogja magát bosszulni a tanulás hanyagolása. Egy jó középiskolából szerezett tudás nagyban megkönnyíti az első két félévet.
Ha nincs szükséged a gépre, tedd el valahova máshova, vagy ne a gép előtt próbálj tanulni.

Ahogy leírod, az iskola váltástól eltekintve hasonló cipőben járunk.

A gépedet csak te tudod kikapcsolni, ezt neked kell megtenni. Nézd végig azt a pár oldalt, amit akarsz és kikapcs. Úgy sem lesz több emailed, ha percenként nézed. Ha már elkezded a tanulást és jön pár apró pozitív visszajelzés könnyebb lesz. A jelen sikertelen és visszajelzés nélküli szakaszból ki kell törni. Nem vezet sehova. A megmozdulás a nehéz, utána az egyenletes haladáshoz kevesebb erő is elég.

Azt nem írod, hogy a gépezés miatt fent maradsz-e sokáig. A szellemi teljesítőképességet nagyon visszaveti, ha nem alszol eleget. Volt egy időszakom 2kor feküdtem, 6 kor keltem. Mint a hulla olyan voltam, délután nem fogott már az agyam. 10-kor érdemes már lefeküdni és kialudni magad.

Valami sport űzése is hasznos lehet.

Ha ezt olvasod a topik meghalt...

(#8) nomotmo válasza cyanide (#7) üzenetére


nomotmo
csendes tag

Most nem jó, hogy gimibe jöttem? Itt jobban is érzem magamat, mint szakközépben. Itt hasonló gondolkodású emberkék vannak. Ööö, nyáron sokáig fent voltam a gép miatt, de akkor nem kellett suliba járni. Hétköznap max. 21 óráig gépezem, utána lekapcs, 22 körül alvás, de össze-vissza forgolódom, nem tudok elaludni. A géptől még ingerült is leszek de nagyon. Sport jó ötlet. Nem járok sehova, viszont sűrűn biciklizem. Reggelente nagyon nyűgös vagyok, mindenki fejét "leordítom" akármit szól, ez nagyon zavar.

DIÓ!

(#9) cyanide válasza nomotmo (#8) üzenetére

Nem, nem azért mondtam a gimit, hogy rossz lenne. Csak gimi után általában felsőoktatás következik, mivel nem lesz szakmád, és nem betanított munkás akarsz lenni, gondolom. Úgy hogy újra meg kell szeretni a tanulást, mert anélkül nagyon nehéz az egyetem/főiskola. Én is gimibe jártam. Rá kell szoktatnod magad a rendszerességre, rendszeres tanulásra. Nem kell egész nap ott görnyedni. Koncentráltan és hatékonyan kell csinálni, ha tanulsz, akkor mást ne csinálj közben, azon a 1-2 órán keresztül.

Ha ezt olvasod a topik meghalt...

(#10) nomotmo válasza cyanide (#9) üzenetére


nomotmo
csendes tag

Általános iskolához képest keményebben és többet kell(ene) tanulni?
Az tűnt fel mostanában, hogy órákon bámulok ki a fejemből, és csak arra eszmélek fel, hogy körülöttem mindenki ír a füzetbe. Nem tudom koncentrálni a figyelmem? Mindig elkalandozok.(ilyenkor persze felesleges dolgokon gondolkodom)
Te mennyit gépezel és mennyi időt fordítasz tanulásra?

[ Szerkesztve ]

DIÓ!

(#11) nomotmo


nomotmo
csendes tag

Két osztálytársról írnék, mindkettő kitűnő tanuló.

1. Az egyik visszahúzódó, ha nem kérdezik egész nap meg sem szólal. Órákon figyel. Ha hazamegy, gondolom van ideje tanulni, nem sportol stb.
Én így nem tudnék meglenni az osztályban, hogy nem beszélek senkivel, ez meglátszódna a jegyeimen is.

2. A másik táncolni jár, a középpontban van, nincs aki ne szeretné. Segít másoknak, az órákon jelentkezik, nagyon kiegyensúlyozott gyerek.

Kérdések:

Nekik mi lehet a titkuk? Az 1. személy hogy tud így élni, tanulni? Nem beszél senkivel, nem jó ez így. Vagy ez őt nem zavarja? Ez használ vagy árt neki?

A 2. meg hogy bír ennyi mindent energiával? :Y :F

DIÓ!

(#12) cyanide válasza nomotmo (#10) üzenetére

Na, hát a kérdéseid érzékenyen érintenek. Nem számszerűsíteném, túl sokat gépezek. A tanulás rovására. De most átalakulóban van.
Nem elkeseríteni akarlak, de egyre többet kell majd tanulni. A tananyag egyre több lesz, amit csak folyamatosan lehet megtanulni, nem pánik szerűen,nem előző este. Kell idő az elmélyülésre.

#11 Sok múlik azon is, hogy a szülők mennyire hajtják, motiválják a gyereket.
Volt egy srác, megkérdeztük tőle, hogy sikerült neki a vizsga, meg hogyan tudott rá felkészülni, azt mondta, egyedül volt az albérletben, se tv, se számítógép. Vannak, akik így tudják.
Az meg, hogy heti akárhány órát sportol, az bármibe bele kell férjen. Főleg középiskolában. Kezd el számolni, mennyi időt töltesz a gép előtt naponta, ne átlagot, stopper. Számold mennyit tanulsz, nap végén összegezd, majd a heti eredményt. Ezt csináltam, nagyon megdöbbentem mennyi időt szúrok el a gép előtt.

[ Szerkesztve ]

Ha ezt olvasod a topik meghalt...

(#13) ABE válasza nomotmo (#11) üzenetére


ABE
őstag

"A 2. meg hogy bír ennyi mindent energiával?"

Sokkal-sokkal többet is kibír az ember, ha rá van kényszerítve ,vagy már megszokta. Nincs semmi ellentmondás a példában. Táncolni jár? Olyankor vezeti le a napi feszültséget, mozog egy kicsit, utána teljesen másként tud nekiülni a tanulásnak. Jóban van mindenkivel? Persze, miért ne férne bele egy kis lazítás a szünetekben? Nem lehet egész nap csak a tanulásra koncentrálni. Segít másoknak? Ez az egyik legjobb módszer a tanulásra: ha már valamit átnéztél, és utána másokkal együtt átveszed, akkor biztos megmarad az agyadban. Figyel és jelentkezik az órán? Fél siker, annyival is kevesebbet kell megtanulnia otthon.

Valóban, biztos kiegyensúlyozott lehet, mert be tudja osztani az idejét, és csinált magának egy rendszert. Igazából nem kerül több energiádba, hogy odafigyelj az órán, és otthon gyorsan átvedd a megtanultakat, mintha az utolsó pillanatban próbálnád magadtól összerakni a tanultakat. Ha sikerül egy magadnak megfelelő rendszert kialakítanod, akkor később is nagy hasznát fogod venni. ;)

(#14) Crystalheart


Crystalheart
senior tag

Na, én itt meg sem szólalok onban, mert fogalmam sincs, hogyan kell tanulni. Érettségi szóbelit összesen egy estényi tanulással csináltam meg, mondjuk ez meg is látszik a jegyeken, angol szóbeli nem lett 90%+. És tipikusan egy nem magolós szakmára készülök, filmrendezőnek. :D No, én így oldottam meg. Hiába tudok jól programozni, a rengeteg matektanulást nem bírtam a programozói szakon egyetemen, semmi fontosra sem jutott mellette időm.

(#15) McKane


McKane
senior tag

:) Hello!

Részbe negyetértek cyanide válaszával, hogy a gimivel "sarokba" szorítottad magad..
Én csak magamból indulok ki,tavaly lecsúsztam az egyetemről pár pont híján.. :((( /Ebből következik,hogy én is gimis voltam / Dehát ugye szakmám nem volt /kivéve: ecdl,nyelvvizsga,jogsi / éshát a munkalehetőségeket számbavéve maradt az OKJ-s képzés.. Mostmeg,ha sikerül, marketinges leszek.. De hogy ON is legyek:
a gépre ugy tekintsél, mint egy barátra, akivel információkat tudsz megoldani. De előtte neked is infókat kell gyűjteni,amiket a könyvekben találsz meg.. remélem érthető.
Jah, és a végére egy tapasztalat a gimiből: azok érettségiznek jobban, akik nem,vagy alig tanulnak az érettségire.. Volt /van egypár haverom, szinte mindenből kettesek volta az 5 év alatt, és mégis négyesre vizsgáztak.. :DDD
Persze ez azért szerencse is,de nem tanácsos követni..
És grat ahhoz a felismeréshez,hogy változtatnod kell/kellene. :C :C
Amúgy koleszos vagy?

Sorry, ha hosszú lett,nem szokásom ilyeneket írni.. :)

Üdv.: McKane

[ Szerkesztve ]

(#16) talmida válasza nomotmo (#3) üzenetére


talmida
Közösségépítő

Előszöris, persze, hogy tegezhetsz ;)

Most sajnos többre nincs időm, de később ...talán holnap...majd "hosszan" válaszolok én is

Addig is föl a fejjel! Sikerülni fog! ;)

IN GOD WE TRUST!

(#17) nomotmo


nomotmo
csendes tag

Köszönöm mindenkinek a segítséget. Továbbra is várom a tanácsaitokat. A jövőhéten megpróbálom kitalálni, hogy hogy is lenne a legjobb tanulni.
ABE: Van benne valami amit mondasz, de ettől még nehéznek tűnik amit csinál.
McKane: Nem vagyok koleszos, 15 percre van a suli. Koleszt amúgy sem bírnám ki.
talmida: köszi, akkor majd írj.

Sokat jelent nekem a segítségetek.

Szerk: Látom valaki áthelyezte a témát. Bocsi, hogy rossz helyre tettem. :R

[ Szerkesztve ]

DIÓ!

(#18) (Kolombusz) válasza nomotmo (#11) üzenetére


(Kolombusz)
veterán

Próbáld ki, Te is bírnád energiával.

Ne másokat próbálj majmolni.
Ha tanulni kell, tanulj.
Utána pedig azzal foglalkozz, ami érdekel. Ha számítógépezni szeretsz, akkor számítógépezz, ha focizni, akkor focizz, stb... És érezd jól magad.
Ne törődj azzal, hogy mások mit mondanak, mert az nem számít.

De!!! Csak magadra számíthatsz az életben, úgyhogy tanuljál és becsüld meg a szüleidet, hogy megteremtik neked azt a hátteret, hogy neked semmi más dolgod ne legyen, mint tanulni.

(#19) McKane válasza (Kolombusz) (#18) üzenetére


McKane
senior tag

Ott a pont! :R :R

Üdv.: McKane

[ Szerkesztve ]

(#20) nomotmo


nomotmo
csendes tag

Hm. Tanultam angolból meg spanyolból, ezzel meg vagyok elégedve.
Matek, kémia, irodalom...
Nem értem én ezeket. Na mindegy. Ma még talán olvasok Antigonét.
Ma későn álltam neki tanulni. A terv az, hogy holnap hazajövök, megírom a leckémet, készülök másnapra, és csak utána gépezek. A másik az, hogy pénteken, szombaton és vasárnap is tanulok.(pénteken nem biztos.) Meglátom, hogy mi fog kisülni. Holnapi taktika pedig az odafigyelés. :K

DIÓ!

(#21) nemma


nemma
addikt

Szia

Nagyjából végigolvastam a hsz-eket, engem igazából az érdekelne, hogy milyen a suli, amibe jársz. Ha nem titok, elárulhatnád a nevét:)
Csak mert egy ilyesmi átlagot szinte nulla tanulással el lehet érni, ha kicsit is figyelsz órán, és azért a tz-kre átolvasod a könyvet és a jegyzeteidet.

Én asszem pont fordítva vagyok ezzel, a kémiát és fizikát nagyon utálom, borzasztó unalmasnak tartom, de azért első gimiben bőven meg lehet tanulni ezeket is.

Na, de a lényeg, hogy én nagyon sokat használom a gépet tanulásra is, sok mindenre csak ráguglizom, és kevesebb, mint fele annyi idő alatt megtudhatsz egy csomó mindent.

Az irodalommal nem tudom hogy állsz, engem az antik kultúra különösebben nem érdekel, szerintem a XVIII,XIX.századtól kezd érdekes lenni, de ez persze tök szubjektív. Annyit akartam csak mondani, hogy az irodalom nem egy nagyon vészes tantárgy, ha odafigyelsz órán, és jegyzetelsz, akkor menni fog, a másik pedig, hogy sokszor a saját véleményedet is leírhatod, ezt külön díjazzák a jobb tanárok.

Ja, és ülj olyan mellé, aki érdeklődik, jobb tanuló, mert amikor a padtársad leszarja az egészet, és elvonja a figyelmedet is, annál szerintem nincs szarabb.

(#22) Vakegérke


Vakegérke
veterán

Rég jártam suliba. Akkor sem foglalkoztam olyan dolgokkal, hogy miként kéne tanulni, hogy érhetnék el jobb eredményt. Hazatérve köszöntem, sarokba tettem a táskám, ebédeltem, aztán irány a kishaverok. Egyérintő, trinyócica, fociderbik. Persze kidobós a kisebbek kedvéért, vagy "Amerikából jöttem". Belefért még a gitár nyűvése, és én is az Animals együttes ezen örökzöld zenéjén igyekeztem okulni, már ami a zenei műveltséget illeti. A-mol, G, D, É...
Egész jól gitároztam, meg is keresett egy akkoriban meglehetős hírnévvel rendelkező együttes vezetője, és felkért, hogy legyek a bandája tagja. Két okból nem lettem. Nem bírta volna ki a lelkem, ha miattam rúgja ki jelenlegi gitárosát. Másrészt ott volt a suli, és jól tudtam, hogy nem vagyok végletekig terhelhető.
Csoda tudja. Talán lehetnék egy lefutott vagyonos fószer, aki az utolsó utáni, de tényleg legutolsó koncertjét tartja, amelyre három generáció vált jegyet.
Ám lehetnék egy lecsúszott senki is, aki feláldozta a tanulást az érvényesülés oltárán.

Anyám soha nem látott tanulni, ahogy nem is tanultam. Apró titok, mégis fontos. Talmida is tudja, meg is osztotta Veled, nomotmo barátom. A tanóra azért van, hogy minden érzékünk a tanár előadására hegyezzük ki. Mondhatnám ezért fizetnek, de inkább azt mondom, hogy ezért teszi eléd a fincsi ebédet édesanyád, ezért tartanak szüleid.
Sokat nyersz, és ha jó a felfogásod, figyelj a tanárra. Nem létezhet más, csak az ő hangja. Hagyd, hogy elzsongítson, a tudás szépen belemászik az agyadba. Feleltetésnél saját szavait, mondatait tudod idézni, és ezt kellőképp honorálni is fogja.

Dícsérő oklevéllel, jutalom könyvvel ballagtam. Megérdemeltem? Bizonyára igen. Azonban igazából tanáraimat illeti a dícséret, akik lelkiismeretesen oktattak minket. Ám sokan voltak, akik képtelenek voltak felfogni azt, hogy nem az iskolának, hanem az életnek tanulunk. Mert bizony ez itt a lényeg, kiskezitcsókolom.

A számítógép nem gátol, nomotmo barátom. Ő hallgat, és csak akkor szól hozzád, ha Te is úgy akarod. Ne okold, ne dobd ki.

Röviden.
A tanóra arra van, hogy tanulj, okulj.
Ha "tátott szájjal" figyelsz a tanárra, akkor másnap, de akár később is az ő szavaival tudod elmondani mindazt, amit át akart adni.
Adj lehetőséget szüleidnek a büszkeségre.
Tudd, hogy mit akarsz elérni.

Szép szolidan, szép szolidan, elvégre nem vagyunk otromba állatok... (KFT) Birodalmi Szóvivő és Békenagykövet (:L topic)

(#23) dave93


dave93
őstag

Nekem a matek az amivel a * kivan :) Iszonyat módon utálom. Nálunk egyszerűen a tanár nem tud tanítani és amikor az óra 2. percénél már nem értesz semmi, kb így nézek ki : :W
:)

(#24) (Kolombusz) válasza dave93 (#23) üzenetére


(Kolombusz)
veterán

Vannak jó matek könyvek, ha érdekel a dolog, nagyon sokat meg lehet érteni belőlük. :K

(#25) dave93 válasza (Kolombusz) (#24) üzenetére


dave93
őstag

Na igen. Külön matek tanárom van, hetente egyszer jön, úgy kb megértem. Véleménye szerint is egy rakás kaksi a jelenlegi könyvünk. A másik az hogy a tanár olyan átláthatatlanul ír a táblára hogy az valami elképesztő. Komolyan egyszer lefotózom nektek. Úgy adja elő az órát mintha úgy mennék be hogy mindent tudunk és csak átismételjük az anyagot. Elkeserítő. Ugyanez a fizika tanárom is :( Ja és a legrosszabb: Ő az ofőm :D
átlagom amúgy 4,3 :) Nagyon sokat szívok sajna, de azért nem rossz az eredmény szvsz :)

[ Szerkesztve ]

(#26) runner 125


runner 125
nagyúr

..egyébként csak offban szólnék hozzá,szvsz nagyon sok múlik a tanáron is,sok olyan tantárgyból lettem rosszabb/utáltam meg amit pl általánosban szerettem,mert pusztán a tanárral nem csíptük egymást.. :F

"Kinek a pap, kinek a wlan" :-) • A forum arra hivatott, hogy a kérdéseiteket ott tegyétek fel, s ne privát üzenet formájában felém! Köszönöm!

(#27) (Kolombusz) válasza runner 125 (#26) üzenetére


(Kolombusz)
veterán

Persze, csak mindent erre fogni nem szabad.
Én sem szerettem különösebben a gimis fizikatanárom, nem is tanított túl jól.

Ha akartam simán lehettem ötös fizikából, mert megtanultam máshonnan, ha kellett hülyére tanultam magam, de megcsináltam. Aztán elkezdett nem érdekelni és otthon könnyű volt arra fogni, hogy rossz a tanár.

(#28) runner 125 válasza (Kolombusz) (#27) üzenetére


runner 125
nagyúr

Persze,pont gondolkodtam rajta h moddolom :)
Nyilván,kb ugyanígy voltam én is,elkezdett nem érdekelni (talán dacból is.. :U ) és csesztem az egészre.
Bár ennek ellenére korrektül megírtam tavaly az érettségit. :))

"Kinek a pap, kinek a wlan" :-) • A forum arra hivatott, hogy a kérdéseiteket ott tegyétek fel, s ne privát üzenet formájában felém! Köszönöm!

(#29) talmida válasza nomotmo (#17) üzenetére


talmida
Közösségépítő

Amikor ezt olvasod, már valószínű, hogy túl leszel a nap javán. Nagyon drukkolok neked, hogy minden úgy sikerüljön, ahogy tervezted!

A fiam javaslata az, hogy amikor megtanulsz egy tárgyat, azután jutalmazd meg magad pl egy fél óra gépezéssel (internetezéssel..mert, ahogy nemma mondta, internettel is jól lehet tanulni :D..de ne legyen több a jutalom fél órnál, amíg nem vagy készen minden leckéddel) Tanulj meg egy másik tantárgyat is és azután is adj magadnak egy kis jutalmat és így tovább.. :D

Az borzalom lehet, ha a tanár nem ír olvashatóan vagy nem tud jól tanítani.. Őszinte részvétem dave93-nak :(((

Fogadjátok el Kolombusz felajánlását a matek könyvekkel kapcsolatban. Ha nem is jó a tanár, attól még (bármit) meg lehet érteni, meg lehet tanulni, csak akarni kell.

Kedves Kolombusz, kérlek, hogy légyszíves tedd nyilvánossá azt a könyv listát, hogy mindenki tanulhasson, aki akar.

Tényleg vannak jó tankönyvek, amik szinte teljesen helyettesítik a tanárt, mert mindent olyan világosan (szájbarágósan) elmagyaráznak. A könyvnek az az előnye is megvan, hogy akárhányszor elolvasható, visszalapozható...

Ben Carson elsősorban a tudás-szomjának, (=magán-szorgalmának) és az olvasásnak köszönhette a kimagasló teljesítményeit. Minden témához hozzáolvasott. Így egy kicsit mindenről többet kezdett tudni, mint a többiek és a kezdéstől kb egy év múlva már nagyon meglátszott a különbség, mert a többiek maximum a leckét tanulták meg, de ő annál sokkal mélyebbre ment. Így sokszor még a tanárt is meglepte (lepipálta :D ) a tájékozottságával.

Azt is olvastam róla, hogy ezt a "hozzáolvasási" szokását még az egyetemen is megtartotta, és emiatt lassan sokkal többet kezdett tudni még a professzorainál is :DDD Kimagaslóan sokat tudott egy-egy témában. Hobbijává vált az olvasás. (Persze megjegyzem, hogy nem mindegy, hogy mit olvas az ember. Arról nem is beszélve, hogy, amibe több energiát fektet valaki, azt közben meg is szereti, így lesz dupla a siker. :DDD

Kiemelném még az anya szigorát, vagyis az ellenőrzés fontosságát.
Persze vannak különleges szorgalmú emberek ([OFF] mint pl az én egyik fiam is, aki a tanácsot adta. Ő mindenféle külső nyomás nélkül is jól tanul. Neki nem kell nógatás. De a nagy többség nem ilyen.

Ha neked is kéne egy kis fegyelmező erő ;] , amit talán valami miatt otthon nem kapsz meg, akkor nagyon jó 5letnek tartom a nagy nyilvánosságot. Komolyan.

Mi (a logoutos nyilvánosság) lehetünk neked ugyanaz, mint Ben Carsonnak az anyai szigor....(a "logoutos anyád" lehetünk :K ) Vagyis, ha más nincs, aki számonkéri, hogy beszámolj a tanulásodról, akkor esetleg nekünk is megteheted ezt..Rajtad múlik, hogy vállalod-e ezt a nagy kötelezettséget, az internet adta nagy nyilvánosság fegyelmező erejét?

Mi ugyan nem tudunk ugyanúgy a jóra kényszeríteni, mint, ahogy Ben Carson anyja tudta kézzelfoghatóan kényszeríteni a gyermekeit, de ha vállalod az időnkénti beszámolást, az mégis segíthet téged, mert végülis így saját magadnak vetsz számot.

Mi legfeljebb csak egy virtuális pofont tudunk kiutalni, ha azt érdemelnéd ;]

Egyébként ne keseredj el, mert egyrészt kamasz-kortünet is, amit írsz, vagyis a hormonális változásoknak is köszönheted a figyelmetlenségedet, az elkalandozást, --ami nem jelenti azt, hogy alibid van a rossz jegyekhez, és felelőtlenül figyelmetlenkedhetsz. :B Viszont légy egy kicsit megértő magaddal is és tekintsd úgy, mint egy futó záport, ami el fog múlni, ha tudatosan teszel ellene. (!)

Bocs, hogy kicsit hosszabb lettem de időm híjján sajnos átnézni sem tudom... Sok sikert! ;) Majd még írok egyszer valamit a kémiával kapcsolatban. Én kémia-biológia tagozatos voltam a gimiben és tudom, hogy milyen nehéz tud lenni...Amúgy nekem a matek volt a kedvencem :DDD

IN GOD WE TRUST!

(#30) zsolt1129


zsolt1129
addikt

Na végre lement a vizsgaidőszak. Most jöhet a jól megérdemelt munka :C A Matek nem lett meg,vehetem fel mégegyszer :W

(#31) dave93


dave93
őstag

Ma kiosztották a fizika TZ-t. Bejön a tanár: Gyerekek tanulni kéne!! Miez? Az osztály tanulási morálja 0. Senki nem tanul. Nem hiszem el. Én kitűnő voltam, Ti miért nem tanultok? Tavaly 4,7ről 4,23ra süllyedt az osztály félévkor. A mostani fizika dolgozatok átlaga 2,6 ( :C ) Eddig hétfőn és szerdán volt fizikánk, ezentúl minden kedden ofő helyett fizika (:C)
- Hál Isten nekem 4es lett, de ez hogy ofő helyett fizika :( :W :W

[ Szerkesztve ]

(#32) _az válasza nomotmo (#5) üzenetére


_az
senior tag

na igen, a gép. eszetlen sok időt el lehet cseszni előtte fölöslegesen és ez csak romlani fog. senki sem használja mértékkel. rakd ki máshova, ha nem létfontosságú, kapcsold ki, ha pedig unatkozol, inkább iratkozz be vmi sportkörbe, de ne szokj hozzá, mert agyhalál és csak fáraszt...

jah, nem tudom, hogy a többiek írták-e, de... tudjuk, hogy vannak rossz tanárok. ez pedig meg tudja pecsételni az egész tanulás dolgot. ha valami nem megy 100%, keress korrepetálást, különórát, akármit minél gyorsabban...

az

(#33) _az válasza dave93 (#31) üzenetére


_az
senior tag

inkább ez legyen, nekünk pont fordítva volt... persze akkor buli volt, hogy 1 éten 3x legyen ofö óra... aztán utólag rájössz, hogy mekkora sz*r, hogy mindenki hülye maradt belőle, ráadásul továbbtanulásnál sokszor kellhet egy kis reáltudomány...

az

(#34) nomotmo


nomotmo
csendes tag

A mai nap nem volt túl jó. Énekből 5-ös szeretnék lenni év végén, ma meg írtam egy katasztrofális dolgozatot. Jó, ekkor még nem érdekeltek annyira a dolgok, nem figyeltem. Ma jegyzeteltem sokat. Ma törit tanultam elsőként. Ez egy új "taktika". Először azt tanulom, ami nehezebben megy, és a többi tárgy tanulása után már nem lenne erőm ezzel foglalkozni. Tehát a nehezebbtől a könnyebb felé. Jónak tűnik. Amint látjátok, megint győzött a számítógép. Szerintetek jó ötlet totálisan eltiltani magam tőle? Szerintem jónak tűnik. Kíváncsi vagyok a véleményetekre. Kicsit gondolkodtam, elemezgettem a kockaságot, a rendes életet, és persze magamat is, hogy mégis hogy állok az élettel. Egy kicsit meglepődtem, hát nem választanám a kockaságot. A gépen különben sem csinálok olyan dolgot, ami miatt muszáj lenne itt ülnöm. Így hát, most jön egy kis gép kikapcs.

[ Szerkesztve ]

DIÓ!

(#35) talmida válasza nomotmo (#34) üzenetére


talmida
Közösségépítő

Te ismered magad a legjobban. ;) Ha ilyen sokat gondolkodsz ezen, akkor valószínű, hogy jól fogsz dönteni. SOK SIKERT KÍVÁNOK! Az ének is javulni fog, ha így folytatod! KITARTÁS!! :C

IN GOD WE TRUST!

(#36) nomotmo válasza talmida (#35) üzenetére


nomotmo
csendes tag

Ehh. Remélem. Na és most pedig: Most gép lekapcs, legközelebb Február 6-án jövök. Csak kibírom. Anyának odaadom a tápkábelt és a lelkére kötöm, hogy NE adja oda akárhogy könyörögnék is. :DD Ne felejtsétek el a topikot. Köszönöm az eddigi segítséget.
Addig naplózom magamnak a dolgokat, és majd itt leírom, hogy mi történt. :R

DIÓ!

(#37) nemma válasza nomotmo (#36) üzenetére


nemma
addikt

Valószínűleg már késő, de hátha mégis visszanézel:)

Szóval szerintem ez hülyeség, a szélsőséges megoldások sosem vezetnek jóra. Az oké, hogy most akkor erőt veszel magadon, és egy-két hétig nem kapcsolod be a gépet, de szerintem sokkal jobb próba az önmegtartóztatásra, ha ezt minden nap meg kell tenned. Így majd több mindenben is tudsz normális keretek között mértéket szabni.

(#38) talmida válasza nomotmo (#36) üzenetére


talmida
Közösségépítő

Nekem teszik ez az elszántság. ;) Tudod mit? Szolidarításból én se jövök ide február 6-ig. :D

IN GOD WE TRUST!

(#39) concret_hp


concret_hp
addikt

hm hát nemtom, órán oda kell figyelni, hogy miről van szó. hazamész elolvasod amiket órán leírtál + a könyvet esetleg. ha valamit nem értesz (reáltárgyakból) azt addig kell nyúzni amíg meg nem érted, mert ha nem érted akkor az arra épülő dolgokat főleg nem fogod. ez persze nem úgy értendő, hogy addig nem kelsz fel mellőle, de mondjuk a következő órára próbáld megérteni. ha egyedül nem megy biztos van aki tud segíteni. nem szégyen kérdezni, inkább az a szégyen ha valaki nem kérdez szvsz :)

vagy fullba vagy sehogy :D

(#40) talmida válasza talmida (#38) üzenetére


talmida
Közösségépítő

Ez a gyerek tényleg komolyan gondolta és kidobta a gépét? :Y
BTW én is betartottam a szavam :K

IN GOD WE TRUST!

(#41) KMan válasza talmida (#40) üzenetére


KMan
őstag

inkabb a tv-jet dobta volna ki eloszor. gepen akar meg tanulni is tud :)

Csak a balekok alszanak [SAS]

(#42) talmida válasza KMan (#41) üzenetére


talmida
Közösségépítő

Szerintem is.

IN GOD WE TRUST!

(#43) sasa311 válasza nomotmo (#34) üzenetére


sasa311
veterán

Azért a ló túloldalára se essél túl.
Nem kell kidobni a gépet, nem kell napi 5 órát magolnod.

Találd meg az egyensúlyt a mindennapi élet és a tanulás között, azzal jársz egyedül jól.
Említetted a 2 osztálytársad, a begubózót és az osztály közepét. Nos, egyikük "csupán" szorgalmas, másikuk nyilván nagyon jó képességű is. Ne próbáld őket majmolni, mivel nem vagytok egyenlőek! A képességek veleszületett adottságok, míg tanulni - bármilyen vicces - meg lehet tanulni. Tanuláselméletektől kezdve kutatásmódszertanig millió dolog foglalkozik a hatékony tanulás mikéntjével.

Csak egy pár alapvető lépés, ami biztos segíteni fog! Viszont vedd őket szó szerint!

- Egy te korodbeli srác NEM TUD órákat koncentrálni. Ez tény. Ne is akarj egybe 2-3 órát tanulni, teljesen értelmetlen. 45 percet tanulj egyhuzamba, utána tarts 15 perc szünetet!
- Egy tantárgyra készülj egyszerre! Ha több idő kell, mint 45 perc (bár ezt erősen kétlem), akkor tarts szüneteket, ha viszont kevesebb idő kell, akkor a téma lezártával ugyan úgy tartsd meg a 10-15 perc szünetet mielőtt újba vágsz bele!
- Folyamatosan tanulj. Ne "lébecolj" el heteket (pl történelem remek példa), hogy aztán egy TZ előtt 2-3 óra legyen átbogarászni az anyagot! Hanem minden nap du. órád után max 15 perc megtanulni az aznapi anyagot, utána dolgozat előtt már elég átolvasni, emlékezni fogsz!
- Ne hallgass zenét, ne nézz TV-t tanulás közbe. Csöndben, magadban, az anyagra koncentrálva.
- Ha könyvből tanulsz csinálj saját jegyzetet! Papírra, tollal. Amúgy is, ha megtanulsz JÓL jegyzetelni, akkor már órán is elkészítheted ezt. Csak egy pár példa, hogy megértsd:
Használj jeleket! Életrajzoknál, ha valaki meghal, akkor + az évszám mellé. Ha megházasodik akkor szív+a párja neve. Ha A és B között ok-okozati összefüggés van, akkor A<-->B. Ha B követekzik A-ból akkor A-->B stb stb. Gyorsabb, egyszerűbb, átláthatóbb, mint szóról szóra körmölni amit a tanár mond.
- És a legfontosabb --> tanulj meg OLVASNI! Nem felismerni a betűket, hanem megérteni, amit olvasol. Ez eleinte nagyon-nagyon nehéz, erős koncentrációt igényel amiben valószínűleg eleinte 10-15 perc alatt lefáradsz. De pár hónap alatt el lehet érni olyan szintet, hogy 45 percig képes legyél koncentrálni. Abból tudod, hogy készen állsz, hogy elolvasol egy oldalnyi szöveget, vársz 10 percet és utána vissza tudod mondani a jórészét.

Ha ezt a pár pofon egyszerű dolgot megtanulod jól alkalmazni, akkor napi 45 perc tanulás elég lesz színötösre érettségizni (+ a szünetek ;) ), hogyha amúgy is jó képességeid vannak.
Sértődés nélkül, ha átlagos képességekkel rendelkezel, akkor is 2 órányi tanulásnak is bőven elégnek kell lennie a színötös bizonyítványhoz.

Gondolom azt azért mondanom se kell, hogy ehez nem árt, hogyha órán nem a telefonod buzerálod vagy amőbázol, hanem figyelsz és jegyzetelsz.

2 óra naponta meg nem sok!
Iskola után még menj el a barátaiddal egy pár órát szórakozni, csajozni, focizni, mittudomén. 5 órára hazamész, 7re kész is vagy.
Ha a magánéleted nem kiegyensúlyozott (gondolok itt arra, hogy lányok - szórakozás haverokkal - később buli - pia ;] ) akkor a tanulmányi eredményed se lesz az, hanem ingadozó lesz! Az, hogy kielégítsd a fizikai és lelki szükségleteidet elengedhetetlen ahoz, hogy kihozd magadból a maximumot.

Őszintén szólva ahogy én eddig tapasztaltam - félreértés ne essék magamon is 15 éves koromban - minden elhatározás 2 hétig tart. Ha egyszer azt mondod, hogy á, most inkább elmegyek haverokkal ide-oda és letojom a rendszeremet amit felállítottam, még nem a világ vége, de ha nem bírod betartani a saját szabályaidat, akkor elbuksz, ezt tartsd észben.

remélem segítettem.

[ Szerkesztve ]

Es mondd, a passzatszelet szemelyesen fingtad, vagy csak iranyitottal?

(#44) KMan válasza sasa311 (#43) üzenetére


KMan
őstag

jokat irtal, tamogatom :K

Csak a balekok alszanak [SAS]

(#45) csyo válasza nomotmo (#1) üzenetére


csyo
senior tag

Szia!

A tanulás gétja, ha nem érted mit tanulsz

Nézz utánna melyik szó mit jelent

(kezd a tantárgy nevével)

Ha nem tudod elmondani mit jelent a szó, akkor hogyan haladhatsz a tanulással? Hisz nem érted mit olvasol...

PL: "Matematika" maga a szó mit jelent?

Ha nem tudja az ember, a fgyelmének egy része itt leragad.

Aztn jön a többi ismeretlen szó, és a végén tele a ejed ismeretlen szavakkal, amiket látál már, ki tudod olvasni őket, de egy mukkot nem értsez belőle.

Szótárat elő, és könnyebb lesz, hidd el!

Nekem bejött!

Legyen szép a napod!

(#46) talmida


talmida
Közösségépítő

Na, mizújs a tanulás terén? ;) Opsz, most látom, hogy már nem aktuális itt a dolog...

[ Szerkesztve ]

IN GOD WE TRUST!

Útvonal

Fórumok  »  Egyéb  »  Tanulás
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.