Hirdetés

2024. április 23., kedd

Gyorskeresés

Hozzászólások

(#1) adik


adik
őstag

Szóval egy korábbi hszra reagálva:
A LensPennek van vagy tucat féle ugyanúgy kinéző tosza, de ezek igazából eléggé különbözőek. A LensPen Original (alias: hagyományos) valóban lencse tisztításra ajánlott. Harang (parabola) alakú, hogy jobban fel tudjon idomulni a tisztítandó felülethez. Éppen ezért nem is alkalmas szűrők tisztításához, arra a sima felületű ajánlott (különben nem megfelelően kopik). A szenzortisztításhoz ajánlott darabnak kicsi, lapos a feje és szögletes, hogy a sarkokat is elérje. Persze minden szennyeződést ezek sem tudnak eltávolítani, de elég jó hatásfokúak.
A pumpa csak azt a szennyeződést tudja lefújni, ami nincs odaszáradva, odaragadva.

[ Szerkesztve ]

Kettő, csipkebokor vessző!

(#2) BiriBum válasza adik (#1) üzenetére


BiriBum
őstag

Én személy szerint nem nyúlnék lenspennel a szenzorhoz. Az 50-es Asahi fixemen átnéztem áttörlés után. Zsírszerű finom kenődés látszik és apró, csak a lencsén keresztül látható fekete gyöszök a lenspen anyagából. Ezeket igen nehéz leecsetelni. A szenzoron persze a leecsetelés nem lehetséges. :Y

(#3) johnjohn válasza BiriBum (#2) üzenetére


johnjohn
addikt

Semmivel sem nyúlnék a szenzorhoz ! Ha nem jól sikerül, cserélni lehet csak. Ha a szervizben vágják haza tisztításkor, akkor az a szerviz költsége !Jártam így a Nikon-nál, lett egy hosszanti csík a szenzor szélén a tisztítás alatt, de mivel Ők okozták, cserélték a szenzort( vagy a szűrőt ami előtte van).2 hét alatt volt kész, Nikon D 40X típusú gép volt.
Sajnos nagyon profinak, és biztos kezűnek kell lenni ahhoz, hogy a szenzor ne sérüljön, még a drága nedves szenzortisztítókkal is nehéz meló.
Ami nem jön le körtefecskendővel, az már csak nedves tisztítással fog eltűnni.
Én egy Giottos fecskendőt használok, teljesen bevált, hátul szív, elől fúj,és még egy belső kis szűrő is van benne a fúvóka alatt !

(#4) Zoli bácsi


Zoli bácsi
őstag

Akkor leírnám én is a saját tapasztalatom. 2 évvel ezelőtt Nikon szerviz pucolta a D50-esem, utána finom "szálak" látszódtak szűk rekeszen, a kép közepénél. Körtepumpával befújtam kettőt, azóta is jó.
Mostani k200d-nél gyárilag volt egy nagyobb porszem a szenzor sarkánál, f/8-nál látszott. Egy fültisztító szerű pálcikával (Hama obitisztító csomagban volt) benyúltam a szenzorhoz. Működött a dolog, a nagy kosz eltűnt. Aztán vettem ilyen Dust Aid Platinum tisztítót, le volt értékelve az edigitálnál. Azzal végigtisztítottam a szenzor felületét, aztán tesztkép... Akkora zsír (Olaj?) foltot tettem vele a szenzorra, hogy az már f/3,5-nél is látszik. Azóta is így van, nem is használtam azóta. Pénteken megyünk Pestre, asszem' elviszem magammal, aztán valahol lepucoltatom. Valószínűleg fórumtárs által javasolt Csurgó László nevű szakihoz viszem, közel van a Keletihez.
Egyébként az okosabbak mondták már, és én is úgy látom, hogy legtöbb porszem körtepumpával lefújható. Ami nem, oda már nedvestisztítás kell.
A pixinfon teszteket író Birdie leírta, hogy ő a tesztgépek szenzorát fültisztítóval és alkohohollal tisztítja. Olvastam olyat, hogy fogorvosi kompresszor a tuti. :)
Legtöbben a sensor swab-ra esküsznek, de a pálcák és a folyadék 23e. ft. Erről a lenspen cuccról megoszlanak a vélemények, van aki szerint tuti, van aki szerint csak tologatja a koszt....sokak szerint meg a szervizek is ezzel pucolnak.
Állítólag az igazi szakik gyógyszertári vattát fognak csipeszbe, és pár csepp éterrel megpucolják a szenzort, aztán száraz vattával áttörlik.
Index fórumon olvastam, hogy műanyaglapból vágott szenzorméretű csíkot valaki, ráerősített egy mikroszálas törlőkendő darabpt, pár csepp alkohol..és tuti lett. Nem tudom, ezekről olvastam, személyes tapasztalatomat az elején leírtam. És még annyi, remélem nem kapok ki a Pentax fanoktól...hogy a k200d beépített szenzortisztítása semmit nem ér, egy porszemet sem rázott le nekem eddig. Amiket olvastam, az alapján úgy vélem az Oly megoldása hatékony, a többi meg sem közelíti.

(#5) Zoli bácsi


Zoli bácsi
őstag

Valami eszembe jutott: Sok helyen arról olvasok, hogy a Camera kft-nél van légbefúvásos szenzortisztítás, ami 2500 ft, ha ez nem sikerül, akkor van szétszedéses tisztítás, ami 15e. forint, akkor kiszerelik a szenzort, és úgy pucolják meg.
Nem vagyok szakértő, de valaki mondja meg nekem, miért kell kiszerelni egy szenzort, amikor a bajonett felől is hozzáférhető...?
Csak kíváncsi vagyok, sok helyen olvastam erről a kiszereléses tisztításról, sokan írták, hogy így pucolták meg a szenzorukat.

(#6) Sir Riccio válasza Zoli bácsi (#5) üzenetére


Sir Riccio
addikt

Mert így több pénzt lehet érte elkérni. Ha nem ez a hivatalos megoldás akkor passzolok. Nálunk a cégnél van egy 3M Vacum Cleaner amit elvileg lézernyomtatók tisztítására használnak, de normál távolságból szenzort pucolni is nagyon jó. Kár, hogy a keresőmből nem szívja ki a cuccot. :(

Deutsch Richárd Fotográfia - https://www.riccio.hu/ / https://instagr.am/deutsch.richard/

(#7) philoxenia válasza Zoli bácsi (#5) üzenetére


philoxenia
MODERÁTOR

Nem ultrahangos készülékkel tisztítanak ilyenkor? [link]

Később általában nem értek egyet azzal, amit korábban leírtam. Ehhez néha évek kellenek, néha percek csak...

(#8) ottkar válasza philoxenia (#7) üzenetére


ottkar
addikt

"Szerviz kellék, ultrahangos tisztító készülék, Aoyue 9050 (tisztító folyadék nélkül)"

Ebben a készülékben csak olyat lehet tisztítani ami folyadék alá meríthető az ultrahang itt a hatást fokozza, mivel a fínom fogaskerekeket nem lehet drótkefével pucolni.Nem folyadék nélkül tisztít hanem az ára folyadék nélkül.

(#9) philoxenia válasza ottkar (#8) üzenetére


philoxenia
MODERÁTOR

De a kiszerelt CCD-t lehet ilyenben tisztítani, nem? Ha mobiltelefon áramköröket lehet.....

Később általában nem értek egyet azzal, amit korábban leírtam. Ehhez néha évek kellenek, néha percek csak...

(#10) ottkar válasza philoxenia (#9) üzenetére


ottkar
addikt

Hát nem tudom hogy a szűrő ami a CCD-n van mit szól ahhoz hogy folyadékban ultrahanggal adjusztálják nem megy e alá a folyadék mivel az ultrahang rezgésre elválhat. Hiszen úgy van ráragasztva. Meg milyen szennyeződés az ami oldószerrel nem megy le? Teveszarba esett?

[ Szerkesztve ]

(#11) philoxenia válasza ottkar (#10) üzenetére


philoxenia
MODERÁTOR

Nem, a teveszar esett a bajonett nyílásába.... :D

Később általában nem értek egyet azzal, amit korábban leírtam. Ehhez néha évek kellenek, néha percek csak...

(#12) ottkar válasza philoxenia (#11) üzenetére


ottkar
addikt

Bár férfiasan bevallom 3 hete beleejtettem a multiméteremet a citromos mosogatólébe és szegénykém totál zárlatos lett. De ilyen nálam minden fél évszázadban fordul elő. Fényképezőgép még soha nem hibásodott meg rossz kezelés miatt. És a CCD-m se lett mocskos egypár stösz került rá ami lefújható volt.

[ Szerkesztve ]

(#13) philoxenia válasza ottkar (#12) üzenetére


philoxenia
MODERÁTOR

Gondolom ez a folyadék elektromosan semleges és nem marad szer vissza a felületen...
Ultrahang érdekes felhasználása..[link]

Később általában nem értek egyet azzal, amit korábban leírtam. Ehhez néha évek kellenek, néha percek csak...

(#14) Zoli bácsi válasza ottkar (#12) üzenetére


Zoli bácsi
őstag

Még jó hogy nem a k100D esett bele, mert akkor megtudtuk volna, a citromos mosogatólé mennyire hatékonyan képes a CCD tisztításra... :DDD

(#15) Zoli bácsi


Zoli bácsi
őstag

Sziasztok! Éppen Budapesten "nyaralunk" (Ingyenszállás kihasználása), és netem is van, a lakás egyik sarkában befogtam a laptopommal egy nyilvános wifi kapcsolatot. Szóval ma elvittem a Pentaxomat Csurgó mesterhez. Megbeszélt időben odaértünk, egy kis műhelybe mentünk be, ahol a mester megnézte mi a gond. Egy nagyítós szemüveget vett fel, majd levette az objektívet, és most jött, amire nem számítottam. Jó nagyot belelehelt a gépbe, majd mondta, hogy "igen, most már látom". Aztán elővett egy Lenspen szenzortisztító ceruzát,megint a gépbe lehelt, és benyúlt a szenzorhoz pár másodpercre. Közben a következőket mondta, próbálom szó szerint idézni:
" Még soha nem csináltam ilyet, nagyon izgulok ám"
" Jé, mostmár a Pentax is gyárt digitális gépeket?"
Nagyon rövid lenspenezés után obi fel, majd tesztkép, és az LCD-n belenagyítva a képbe ellenőrizte az eredményt. Majd ismét le az obi, tükör felcsap, és bekapcsolt valami kis kompresszorszerűséget, és befújkált az érzékelőhöz, majd a mattüveghez is. Kezembe adta a gépet hogy kész. Kérdeztem mennyi lesz a díj, és most jött a legnagyobb meglepetés: Semmi. Mondta, ne is kotorásszak, úgysem fogad el semmit. :Y
Meglepődtem, de nagyon. Azért hazafele lőttem a Bp.i kék égboltról egy f/32-es képet, és megnéztem a laptopon, tényleg leszedte a zsírfoltot. :K
Délelőtt még beugrottunk a Camera kft-hez a három hónapja javításon lévő (mostanra elkészült) objektívemért(kitobi), és azért rákérdeztem ártatlanul, hogy hogy is van a szenzortisztítás náluk. 2500 ft-ért légbefúvás, ha nem használ, akkor szétszedés 15e.-ért. Bakker, amit Csurgó szaki leszedett 20mp alatt, ezek szétszedték volna a gépet miatta.. ? :F

(#16) Agent87


Agent87
aktív tag

tudtok valami helyet ahol csak tisztítófolyadékot lehet venni?

(#17) Zoli bácsi válasza Agent87 (#16) üzenetére


Zoli bácsi
őstag

Szia! Milyen tisztítófolyadékot? Szenzortisztításhoz?
Legolcsóbb talán az izopropil-alkohol, ezt szerintem vegyi áru boltban is megkapod.
Aztán fotósboltokban megkapod a különböző készletek tisztítófolyadékát (Pl. Dust Aid) külön is. [link].A Pixinfón teszteket író Birdie a gyógyszertári alkoholra, és fültisztító pálcára esküszik. Egy fotósbolt műszerésze sebbenzinnel, és fültisztító pálcával tisztít.

Ha nem vagy tapasztalt a tisztításban, ezt ajánlanám neked: [link]

(#18) Agent87 válasza Zoli bácsi (#17) üzenetére


Agent87
aktív tag

köszi a választ!
melyik az a fotósbolt? lehet inkább elvinném de olyan helyre meg nem akarom ahol csak belefújnak kettőt aztán ha nem jön le szétszedik 15ér.

(#19) Agent87 válasza Agent87 (#18) üzenetére


Agent87
aktív tag

igazából itthon próbálkoztam de most csak koszosabb lett mint volt:(
van itton gyógyszertári alkohol meg fülpiszka is ezt a kombót próbáltam óvatos voltam nagyon.
de az alkohol mindig nyomot hagy ahogy elpárolog azt meg lepucolni nem nagyon tudom.
WL sprayvel is próbálkoztam ami szulfidokat meg zsírokat is oldja de ugyanaz a hatás mint az alkoholnál párolgás után nyomot hagy.
persze nem közvetlen a gépbe fújtam mindig a fülpiszkára.

(#20) ottkar válasza Agent87 (#19) üzenetére


ottkar
addikt

Gatya úristen! Csak nem 70%-os alkohollal próbáltad? 96 alatt nem szabad! Éter glikol keverék a legjobb. Természetesen csak zsíros szennyeződéshez jó.
Milyen szulfidok? Mijaza WL?

[ Szerkesztve ]

(#21) Agent87 válasza ottkar (#20) üzenetére


Agent87
aktív tag

:D akkor fasza
majd holnap veszek 96%-ost.

WL elektronika cuccokhoz való tisztítószer

(#22) Agent87 válasza Agent87 (#21) üzenetére


Agent87
aktív tag

ezzel lejött szépen nagyon jó.

de amúgy elvileg nem is lehet venni ilyet a 2. gyógyszertárba sikerült mer rendes fiatal csaj volt.

(#23) ottkar válasza Agent87 (#22) üzenetére


ottkar
addikt

Valamelyik viziló már megint kitalált valamit. A 96-ost miért ne lehetne kiadni.
A zsíroldás elve különben az hogy az erősen gyorsan párolgó oldószer a szennyezés molekuláit magával ragadja a levegőbe, ezért nem szabad vízet tartalmaznia mert a vízmolekulák nehezek és ottmaradnak. Tulajdonképpen a 96%-os helyett a 99,2%-os volna csak jobb vagy az éter mert annak a párolgási sebessége még nagyobb.

(#24) i4s


i4s
tag

Angolosok eleonyben:
[link1]
[link2]

En ujabban ezt hasznalom:
[Photographic Solutions, Inc]
24USD-ert beszerezheto az elore preparalt verzio.

[ Szerkesztve ]

(#25) madgie válasza ottkar (#23) üzenetére


madgie
titán

Nem viziló, csak nem tiszta még a patikusok részéről sem (ami nem csoda, az OEP mindig kavar valamit, nap mint nap látom). Két lehetőség van: vagy csak 70%-osat adnak, vagy megkapod a 96%-osat, de maximum csak egy decilitert.
(nekem adnak akármennyit, mert ismerős vagyok, de egyébként tényleg csak egy decit adnak ki az általam ismert három helyen)

(#26) madgie válasza madgie (#25) üzenetére


madgie
titán

Ja, és amondó vagyok, én elfelejtettem a macerás, szörnyű nedves pucevát, két alkalom óta SensorKlear-t használok, és eddig minden oké. "Tisztább, szárazabb érzés" :))

(#27) Agent87 válasza madgie (#25) üzenetére


Agent87
aktív tag

én is 1 decit kaptam de a csaj azt mondta még ennyit se volna szabad.

(#28) ottkar válasza madgie (#26) üzenetére


ottkar
addikt

Van rajta összetétel? Mert aból ért a magyar. Mellesleg szinte biztos hogy mono etil-éter van benne.

[ Szerkesztve ]

(#29) madgie válasza ottkar (#28) üzenetére


madgie
titán

Őszintén? Működik, a többi (összetétel, szín, szag, halmazállapot) nem érdekel :)
Amúgy nem nedves tisztító.

(#30) BiriBum


BiriBum
őstag

Lassan kezdenek túlzásokba esni [link]
Amúgy nekem pont a Lenspen lencsetisztító kütyüje után szoktak maradni kis fekete grafitgyöszök. Ez a szenzornál nem túl előnyös... :O

(#31) madgie válasza BiriBum (#30) üzenetére


madgie
titán

Lenspen-t két éve használok, soha nem hagyott száraz darabkákat maga után. Lehet lejárt a tiéd szavatossága (viccelek persze) ? :)
Ellenben egy idő után mocskol maga után, akármit csinálok vele. Tehát mondjuk a SensorKlear-t is úgy használom, hogy arra számítok, hogy X (mondjuk 10) szenzorpuceva után repül a kukába és veszek egy újat.

(#32) Zoli bácsi válasza madgie (#31) üzenetére


Zoli bácsi
őstag

Nekem kb 2 éve megvan a Lenspen, de még mindig szépen tisztít. Amikor már maszatolja a lencsét, alaposan megtekergetem a kupakban a fejet. Pedig nem is eredeti cucc, hanem Hama. :)

(#33) madgie válasza Zoli bácsi (#32) üzenetére


madgie
titán

Tekergettem én is, de azóta már inkább egy normális méretűt használok (az első egy LensPen Mini volt) :)

(#34) Agent87


Agent87
aktív tag

körtefecskendő patikába mennyibe kerül kb? van olyan ami csak párszáz? be kéne szereznem egyet de rövid googles keresésem alkalmával csak egy 2ezer körül találtam patikásat de ennyi pénzért már veszek olyan ami direkt erre van kitalálva és még olcsóbb is.

[ Szerkesztve ]

(#35) Ndruu válasza Agent87 (#34) üzenetére


Ndruu
MODERÁTOR

Szten a múltkor azt mondta, hogy kb. 4-500 forint a gyógyszertárban, a kisebbik fajta szerintem ilyen árban lehet. Ezen csak egy nyílás van, tehát a port is ugyanúgy beszívja, mint a levegőt és kifújásnál is ez a helyzet.
Soosékhoz ha benézel, akkor náluk lehet kapni, 990 forint, elég nagy és a hátulján (ahol szív) van egy szűrő is (már amennyire bele lehet látni a kis lyukba).
[link] ---> [link]
Nem muszáj megrendelni, ezért bármikor bemehetsz az üzletbe és meg is veheted rögtön.

[ Szerkesztve ]

Harrrr!!!!

(#36) Agent87 válasza Ndruu (#35) üzenetére


Agent87
aktív tag

igen látom ez jó köszi

(#37) Slowman válasza Agent87 (#34) üzenetére


Slowman
aktív tag

Nekem is gyógyszertári volt/van (5-ös van a hátulján :U nekem anno ezt ajánlották), mert elhagytam a jóféle rakétámat, valahol kirántottam a táskából :((( . Ezekkel a gyógyszertári dolgokkal az a baj, hogy nem szelepesek, és a port akár be is szippanthatják, és utána nem takarítasz hanem porolsz ;] (én csak pár alkalomra használtam mikor először beporosodott a CCD-m és utána is zacskóbaba tartottam, hogy ne porosodjon). Most egy ilyet találtam (kérdéses méret és stb.) majd ha Pesten járok beszaladok és megnézem mert ez olcsó sztem és hátha van olyan jó mint a Giottos. Én ettől a lenspen-el való tisztítástól kicsit ódzkodom mert valaki azt mondja, hogy faja matt karcréteget húzott a gépére :U . Meg amúgy se szívesen nyúlok bele a tüköraknába. A többi tisztításra (obi stb.) körtefecskendő + porecset + és mikroszálas kendő. Ha ez nem szedi le az már baj ;] .

Lassú voltam :D .

[ Szerkesztve ]

(#38) Ndruu válasza Slowman (#37) üzenetére


Ndruu
MODERÁTOR

15 centiméter hosszú és 5-5,5 centi átmérőjű a Soosnál kapható pumpa.

[ Módosította: #65675776 ]

Harrrr!!!!

(#39) Agent87 válasza Slowman (#37) üzenetére


Agent87
aktív tag

igen kösz :D

ez jó áron van ebayen talán egy 100-al olcsóbb de hát annyiér felesleges macera.

(#40) máyköl


máyköl
veterán

Van pár szürke pötty a szenzoromon, F13 körül már látszódnak.
Hova érdemes vinnem szenzortisztításra? Camera Kft. ilyen szempontból megbízható? :)

(#41) Szten Márs válasza máyköl (#40) üzenetére


Szten Márs
nagyúr

Leginkább sehova. Körtefecskendő, és jólvan. Vagy az nem segített?

(#42) máyköl válasza Szten Márs (#41) üzenetére


máyköl
veterán

Nem, sajnos nem viszi le.
Itt egy kép, amin jól látszik a piszok, épp ma csináltam: [link]

(#43) latrom255


latrom255
csendes tag

Az azúrban lehet izopropil-alkoholt kapni? Kb. mennyit lehet egyszerre venni belőle, és mi körül mozog az ára?

flickr.com/photos/rzlmsphotography/

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.