Hirdetés

2024. március 28., csütörtök

Gyorskeresés

Hozzászólások

(#1) Core2duo6600


Core2duo6600
veterán

Mivel eddig nem nagyon volt kifejezetten a szallagos tárolással foglalkozó topik, itt az ideje egynek !

Hogy miről is van szó ?
Nyilván adattárolásról de szalagon, szerverek esetében megszokott, hogy időközönként a legfontosabb , esetleg minden rögzítésre kerül !

A topikot, pont ezért hozom lértre, hogy a tapasztalatokat, árakat, és méreteket sebességet, és a felhasználás területe szerint tudjunk javaslatot tenni az erre kiváncsiaknak !

A CD/DVD nyilván hosszútávon nem megoldás, mindannyian találkoztunk már olyannal, hogy nem lehet beolvasni a nem régen müködő korongot.

A Topik célja nem kifejezetten a kazi vs. CD/DVD vita insítása, annak nincs értelme, hogy egymás torkának essünk !

Ellenben indítok is egy kérdéssel !

Keresek egy olyan megoldást, amivel hosszabb célra tudok archiválni, adatotn menteni, hordozni !
Milyen cuccok léteznek, Milyen áron ?

Gigabyte Z390 Aorus master , Core i9 9900K, Asus RTX2070, 64 GB DDR4, Dell Latitude 6430

(#2) kraftxld


kraftxld
nagyúr

Ha a vásárolt HP szalagos meghajtó szériaszáma HU-val kezdődik (lehet tippelni a gyártás helyére :D) érdemes legalább 3 év garival rendelni, mert talicskaszámra döglöttek be nálunk....

| MCSE+M/S, MCITP, VCP6.5-DCV - ''Life can be hard, but Scooter is harder :)'

(#3) Core2duo6600 válasza kraftxld (#2) üzenetére


Core2duo6600
veterán

Okés, kösz az infot

A többiknek, milyen eszközök ill. milyen árban állnak rendelkezésre ?

Gigabyte Z390 Aorus master , Core i9 9900K, Asus RTX2070, 64 GB DDR4, Dell Latitude 6430

(#4) Core2duo6600


Core2duo6600
veterán

Ki hol szerzi be az Ultrium kazikat ?
Nekem LTO 3 as rendszerem van, és ehhez keresek katikat a lehető legolcsobban.

Gigabyte Z390 Aorus master , Core i9 9900K, Asus RTX2070, 64 GB DDR4, Dell Latitude 6430

(#5) lugosi válasza Core2duo6600 (#4) üzenetére


lugosi
MODERÁTOR

Engem most kezd érdekelni a szalagos backup lehetősége. Lehetőleg hordozható eszköz kellene. Milyenek vannak manapság, milyen árfekvésben kell ezzel gondolkozni?

(#6) DarkByte válasza lugosi (#5) üzenetére


DarkByte
addikt

Bár régi hozzászólás, ez engem is érdekelne. Privát tárolásra szeretnék valamire archiválni.

HDD-ket nem szeretnék szekrénybe pakolászni, valahogyan nem barátkozom a gondolattal. Nem igazán arra vannak kitalálva a csatlakozásai hogy úgy legyen használva mint egy CD vagy SD kártya. Ha az elektronikát valami tönkreteszi akkor ugrott ami rajta van.

SD kártyán gondolkodtam még, manapság már 32-64GB-s kártyák elfogadható áron kelnek, strapabíróak, kevés helyen sok elfér, könnyű kezelni. De ezt sem javasolják neten ahogyan olvasom. Elvileg 4-5 év után elvesztik a flash cellák a töltést, időnként frissíteni kellene. Inkább nem. Gondolom ugyanez igaz az SSD-kre is.

A szalag nem volna rossz, de ez már nem home use kategória így nyilván drágább. Illetve az SD/HDD-vel ellentétben nem random access, de ezt még el lehet fogadni a megbízhatóságért cserébe.

(#7) Core2duo6600 válasza DarkByte (#6) üzenetére


Core2duo6600
veterán

Hát lehet az HOME Use kategória is,
Ha olcsón hozzá tudsz jutni a meghajtóhoz, akkor a szalag hozzá már nem vészes, kiváltképp ha figyelembe veszed a rajta tárolt adatmennyiséget is.
Én egy LTO 3 as drive ot használok,
külön gépben, lévén csak windows serverre ment fel az alkalmazás amit használok,
A LTO-3 ason 400 GByte adat fér el nativan, tehát a tömörítést nem figyelembe véve.

Újonnan 8 000 HUF környékén lehet már kazit kapni hozzá.
Mennyibe is kerül ugyanennyi adat DVD történő mentése ?

Egy kicsit drágábba jön ki szerintem.

Gigabyte Z390 Aorus master , Core i9 9900K, Asus RTX2070, 64 GB DDR4, Dell Latitude 6430

(#8) DarkByte


DarkByte
addikt

Számolgattam picit. Jelenleg úgy látom ár-érték arányban az LTO4 értheti meg, ha már mindenképp szalagot akar az ember.

Médium árak (random választott cartridge-ekkel az Árúkeresőről, natív kapacitással számolva)
LTO3 (400GB) = 9700Ft HP (24Ft/GB)
LTO4 (800GB) = 8200Ft HP (10Ft/GB)
LTO5 (1.5TB) = 8200Ft Sony (5,5Ft/GB)

LTO6,7-et direkt nem néztem mert a drive még használtan is elég vaskos áron megy.

Drive-ok használt ára eBay szerint úgy nézem körülbelül így alakulnak:
LTO3 ~ 20-50k
LTO4 ~ 50-100k
LTO5 ~ 150-250k

Viszont ehhez még hozzá kell számolni a SCSI/SAS kártyát és a kazettákat, illetve elég sok az USA hirdetés, ott a postázás és az import is elég vaskos. LTO4 alaprendszer kis szerencsével 80k körül kihozható úgy látom.

Egyébként nem tudom használt meghajtó mekkora kockázat. Azért ezekben rengeteg a mechanika, ha valami rejtett baja van, a javítása megint nagyon zsebbe nyúlós. :F

[ Szerkesztve ]

(#9) Mindreader


Mindreader
tag

Megosztanám akkor a tapasztalataimat én is. Régóta érdekel a szalagos tárolás van is jó néhány DDS (ezeket már nem használom élesben), egy LTO2 (ezt sem), és egy Ultrium 3000-es LTO5. Szerintem jelenleg az ár/érték arányt tekintve egy LTO5-ös drive-ot éri meg beszerezni. Persze ez nem olcsó, valószínűleg nem mindenkinek éri meg az árat.

Jelenleg egy új külső SAS HP Ultrium 3000-est használok, amit újonnan vásároltam ebay-ről az itthoni új ár kb harmadáért. Kazikat szintén az ebay-ről szerzek, kizárólag bontatlanokat. Átszámolva általában 4000 és 5500 forint között jön ki darabra számítva (szállítással együtt), többet nem szoktam adni érte. Én archiválásra használom otthoni környezetben. A kazikat LTFS-re formázom és sima meghajtóként érem el fájlkezelőből. Ennek megvannak az előnyei meg persze a hátrányai is, akit érdekel talál jó néhány cikket erről a neten.

Óvatosan a használt LTO drive-okkal, korábban vettem németből egy használt szintén külső HP 3000-est. A diagnosztikai adatok szerint gyakorlatilag 4 évet egyfolytában ment. A képen tipp-topp állapotban volt megérkezvén viszont láttam belülről tiszta por. Jó néhány tisztítókazettázás, óvatos megfújkálás után is az HP Tape tools "degraded"-nek mutatta. Írni még csak-csak lehetett vele (bár a kazetta csökkent kapacitást mutatott) de olvasni már nagyon nehezen vagy egyáltalán nem tudott. Szerencsére az eladó rendes volt visszaadta a pénz csak az oda-vissza postaköltséget buktam. Szóval használt drive vásárlása esetén javaslom mindenképp kérjetek a drive-ról egy diagonsztikai és akár egy (drive assessment) teszt report-ot. Tudtommal Magyarországon jelenleg nincs olyan cég/szerviz aki hivatalosan és megbízhatóan javít LTO drive-okat. Legalábbis én nem találtam.

[ Szerkesztve ]

(#10) t72killer


t72killer
titán
LOGOUT blog

Sose használtam még kazis adattárolót, kérdezném, mennyire tartós/megbízható módszer ez backupra mondjuk a jobb winyókhoz, BD lemezekhez képest? Fajlagos árban nagyon tuti, itt pl <30$-t látok egy natív 2.5TB-os szalagért:R Winyóban ez legalább a 3x-osa lenne.

Mindig meglep milyen sokan hiszik el, hogy van ingyen ebéd.

(#11) t72killer válasza t72killer (#10) üzenetére


t72killer
titán
LOGOUT blog

Oupsz, úgy nézem, hogy a modernebb írók brutál áron vannak, még nézelődöm, de 1000+€/író áron esélytelen:Y:(

Mindig meglep milyen sokan hiszik el, hogy van ingyen ebéd.

(#12) Core2duo6600 válasza t72killer (#10) üzenetére


Core2duo6600
veterán

A gyártó általában 30 év adatmegörzést vállal a kazettára első használat esetében, de ez nem ér semmit, abból a szempontból, hogy mindig fel kell frissíteni az újabb technológiára ill. meghajtó generációra.

Most az LTO 8 nál tartunk.
1 kazira nativan 12 TB megy fel.
Nem rossz, a kazi ára 50 és 60 000 közti árakat láttom, itthoni üzletben.
A drive, az jóval drágább. 1 misi körül van.

Ez nyilván nem az otthoni kategória, de korábbi lto drive okat kis szerencsével jóval olcsóbban meg lehet szerezni.
Én 2 db lto 3 ast szereztem szinte ingyen, nem tudta a kollega, hogy mit árul :)

Sajnos az lto 3 még nem tudja a LTFS-t így a backup exec el írom rá, ill, olvasom le róla.
Eddig még egyetlen egyszer sem fordult elő 3 év alatt, hogy bármiféle olvasási vagy írási hiba lett volna.

Sok lto 2 es kazit is használok, amik nagy része bontatlanul került hozzám.

Gigabyte Z390 Aorus master , Core i9 9900K, Asus RTX2070, 64 GB DDR4, Dell Latitude 6430

(#13) W201


W201
újonc

Van két szalagos meghajtóm,és kb.20 kazettám.
Évek óta szekrényben tartogatom,mert digitális audiófelvételt szerettem volna készíteni PC-vel.
A kazetta megegyezik a DAT magnó kazettával.
A dolog nem egyszerű, talán nem is lehet megvalósítani,
Ha valaki már próbálkozott vele örülnék ha megosztaná, Köszönöm.

(#14) gszsolt


gszsolt
csendes tag

Halihó! Nem tudom nézi-e még valaki ezt az elég kihalt témát... :) A cégünknél van néhány régi dds3 kazetta, archivált anyagokkal, de a meghajtóknak már másfél évtizede nyoma sincs. Tud valaki segíteni, hogy hol/hogy tudnám ezeket kiolvastatni, lemente(t)ni? Köszi előre is!

(#15) finthus


finthus
csendes tag

Tanácsot szeretnék kérni.
30TB-nyi anyagom van ds2419-en, éves adatnövekedés kb 10 TB.
Szalagos archiváláson gondolkozom.
LTO7 és LTO8 rendszerrel is ehhez több szalagra lenne szükségem.
Szerintetek mindenképpen tape libraryt kellene beszereznem, vagy megoldható 1 drive-os módszerrel is?

(#16) Mindreader válasza finthus (#15) üzenetére


Mindreader
tag

Mindenképpen kényelmesebb megoldás lenne a tapelib, főleg ha viszonylag gyakran kell az archívumból visszatölteni. Ha viszont nem, akkor az évi +10TB miatt nem feltétlenül éri meg a lib, akkor szerintem jó az egy drive-os manuális módszer is.

(#17) finthus válasza Mindreader (#16) üzenetére


finthus
csendes tag

Köszönöm.
A teljes rendszert tekinte db 2 db NAS van (a ds2419 a fő tárolóegység, és van mellette egy ugyanekkor backup), és ehhez csatlakoztatám a szalagos tárolót. Tehát visszatöltésre igazából nem lenne szükség.

A tanácskérésem második része, hogy inkrementális backup esetében melyik program a legkönnyebben használható? Megnéztem egy hosszú Archiware P5 oktatóvideót, ami nagyon szép program, de abban például nem derült ki számomra az egy driveos manuális lehetőség módszertana.

(#18) Mindreader válasza finthus (#17) üzenetére


Mindreader
tag

Tehát a szalag csak a backup backup-ja lenne? Amit még érdemes észben tartani hogy a forrás drive ahonnan kiírod az adatot LTO7 esetében 300, LTO8 esetében 360 MB/s folyamatos olvasási sebességet kell tudjon biztosítani (tömörítés esetében akár ennek a 2.5-szeresét). Ellenkező esetben "shoe shining" fog fellépni, ami azt jelent hogy a drive-nak folyamatosan vissza kell pozícionálnia oda ahol elfogyott az adat hogy folytatni tudja az írást. Ez hosszú távon mind a szalag mind a drive élettartamát csökkenti.

Backup szoftver esetében nem tudok tanácsot adni. Én a Yosemite backupot használtam egy ideig, az elég jó volt és sokat tudott. De az fizetős és beolvasztották azóta egy másik szoftver csomagba. A Bacula-t szokták még ajánlani, de azt én nem próbáltam. Én teljesen áttértem LTFS-re.

(#19) finthus válasza Mindreader (#18) üzenetére


finthus
csendes tag

Köszönöm szépen.
A 3-2-1 szabályt igyekezem alkalmazni azzal, hogy szalagos baackupot is beüzemelnék.
Az LTFS-sel Te milyen rendszer használsz?

(#20) Mindreader válasza finthus (#19) üzenetére


Mindreader
tag

A HP saját LTFS programját használom. Amire nekem kell teljesen jó. Két MSL2024-em van, az egyikben két LTO5 drive, a másikban egy LTO6. Valamint van egy önálló külső HP LTO5 drive-om.

(#21) szabomihaly2


szabomihaly2
csendes tag

Sziasztok! Hozzájutottam egy HP LTO-5 meghajtóhoz. Sikerült beüzemelni (lefutott pár sikeres teszt). Újabban gondoltam, hogy elkezdem normálisan használni (közben a gép újra lett téve). Bármilyen kazettát helyezek bele (LTFS vagy teljesen új) elkezd seekelgetni, ide-oda tekeri, de nem tudja beolvasni vagy csak nagyon sokára, közben a "ready" led folyamatosan villog. Ez meghajtó problémát vetít előre? Mennyi seekelgetési idő fogadható el normálisnak?

(#22) Mindreader válasza szabomihaly2 (#21) üzenetére


Mindreader
tag

Szia!

Hp Tape Tools-ban a Health pontban nem látsz semmilyen hibát? Nincs valamelyik pontban degraded státusz? A HP drivert feltetted? Tisztítókazettát próbáltál? Alapvetően a load után illetve az LTFS mount után kb 20-30 másodpercnél nem kellene hogy több idő elteljen mire használható a kazetta.

(#23) szabomihaly2 válasza Mindreader (#22) üzenetére


szabomihaly2
csendes tag

HP Tape Tools -> Health nem mutat hibát, jellemzően great margin 95-99% mindenhol. Degradedet nem találok. Utolsó kazetta adata február 25.-ei, annál 100% volt minden. Driver fent, eszközkezelő szerint rendben. Tisztítókazettát betettem, clean led felgyullad, kb. 1 percig tekergeti majd kiadja.

Akartam futtatni egy drive assessment tesztet, de nem megy a load... :( Berakom a kazettát, kicsit tekergeti, majd amikor felpörögne, akkor hirtelen leáll és kigyullad az összes led. Pár másodpercig ég, majd újra tekergetések. Aztán megint amikor felpörögne egyszer, akkor hirtelen megállás, összes led stb... Ezt ismételgeti kb. 2 perces lehet egy ilyen ciklus.

(#24) szabomihaly2


szabomihaly2
csendes tag

Update: Úgy tűnik, hogy van megoldás... Később megírom, hogy másnak ne teljen 2 napjába, ha így jár... :))

(#25) szabomihaly2


szabomihaly2
csendes tag

A lényeg az volt, hogy a kapcsolat szakadt meg a meghajtó és a vezérlő között (az 5 LED felvillanása ezt jelentheti, de HP dokumentációkban nem szerepel, viszont ez hasonló eset). A SAS port egy HP H240 Smart Array HBA-n található, az alaplap BIOS-ában meg található egy Compatibility Support Module (röviden CSM), mellyel azt lehet megadni, hogy UEFI vagy legacy BIOS drivert kapjanak az eszközök. Itt azok a beállítások segítettek, hogy legacy BIOS legyen először és ha van, akkor UEFI is. Így most működik a meghajtó. Ennek hiányában (azaz ha UEFI-re volt állítva), ugyanúgy látszódott az eszközkezelőben minden, SMART adatok kiolvashatók voltak, hibát nem jeleztek az eszközök, viszont egy kazetta betöltése után a #23-ban leírt dolgokat produkálta.

(#26) Mindreader válasza szabomihaly2 (#25) üzenetére


Mindreader
tag

Köszi hogy megosztottad!

(#27) bekes.andras


bekes.andras
tag

Sziasztok! Engem is érdekel a szalagos tárolás, de vannak sötét foltok. Tegyük fel beszerzek egy LTO-5 meghajtót. Ezt addig fogom tudni használni, amíg az adott operációs rendszer kezeli? Ha tíz év után előveszek egy biztonsági másolatot, optimális esetben visszaolvashatom azt a kazettáról? Szükséges-e az adatokat frissíteni, vagy átírni másik kazettára? Vannak olyan adatok, amiket őriznék, de a tartalmuk nem változik. Vagy egyszerűen töltsem fel a Backblaze-ra és kész? Év 70 dollár mindenféle korlát nélkül, az más kérdés, hogy TB-okat meddig töltök fel, viszont, ha fent van, már nem az én gondom a menedzselés. Jelen pillanatban egy LTO5 meghajtó 250.000,- Ft körül van, ez mostani árfolyamon majdnem kilenc évnyi szolgáltatást jelent, ha nem változik az árfolyam, és a díj (fog), minden, ami ettől tovább tart az LTO irányába billen, de tíz év múlva lehet win11 sem lesz... Feltételezem a kompatibilitás megmarad, és a driverek is, de a cégek ki tudja hanyadik generációt használják már, miközben a végfelhasználókhoz lecsorgott régi technológiák még működhetnek. Mennyire reális, hogy 20 év múlva át tudom írni az LTO5-ös kazettám az aktuális generációra, vagy más hordozóra? Köszönöm a válaszokat.

U.I.: keresgélés közben belefutottam az RDX meghajtókba, amik egy saját FW-es 2,5"-es merevlemezt tartalmazó cartridge, rettenetes magas áron. Számomra megdöbbentő, hogy ez egy termék. :D

Éljen a SkyNET! :D - http://sites.google.com/site/htpconweb/Home

(#28) ojp válasza gszsolt (#14) üzenetére


ojp
csendes tag

Szia, hasonló okokból életre keltettem egy DDS3-as olvasót, ha szükségetek van még az anyagokra, akkor írj.

Üdv
Zoli

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.