Hirdetés

2024. április 19., péntek

Gyorskeresés

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-12-13 04:37:15

LOGOUT.hu

Sörtípusok erjesztési eljárás alapján:

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#13101) looser válasza somasz (#13100) üzenetére


looser
addikt

Hát ez szuper, köszi a segítséget! Nem gondoltam volna, hogy ezek a különböző időpontokban hozzáadott komlók előhozhatnak még mást az ízben, mint kevésbé/jobban kioldódott keserűséget, mivel azt olvastam, hogy szárazkomlózásnál is a főerjedés végén érdemes hozzátenni, hogy a kotyogón távozó co2-vel ne távozzanak az (illat)aromák. Ha pedig belefőzzük eleve a cefrébe, akkor - gondoltam - az ugyanúgy megy a levesbe, mint a főerjedés elején szárazkomlózott aroma és csak a keserűség marad, szóval nem tűnt ez a módszer túl fontosnak vagy eredményesnek. De ez persze csak agyalás, a gyakorlat nyilván mást mutat :-)
A malátáknak egyébként nincs ilyen tulajdonsága? Hogy mondjuk a nagy részét az elejétől és később adagolva a többit, esetleg más időpontban a színezőt vagy a többi recept szerinti malátát; mondjuk az első pihentető után, ilyesmire gondoltam. Vagy a maláták jellemzően hasonló tulajdonsággal bírnak? Az elején egyszerre megy a vízbe a választott cefrézési mód alapján?

[ Szerkesztve ]

Mindent tudok a rákászszakmáról...

(#13102) somasz válasza looser (#13101) üzenetére


somasz
addikt

A Dry-Hop lényege igen az, hogy a sok CO2-vel távozó aromát pótold esetleg megtold pluszban. Ízhez és nagyon kis mértékben a keserűséghez is hozzájárul, de közel sem annyira, mint a forralás alatt vagy még előtte hozzáadott komlók.
Sőt, azonos komlónak tök más ízét lehet előhozni azzal, hogy mennyit forralod. Tudtommal van olyan, aminek lehet bogyósgyümölcs íze meg földes is, forralási időtől függően.
Malátákban sem vagyok okos, mivel egyszerű BIAB módszerrel főztem eddig mindent és nem is tervezek rajta változtatni, mindegyik maláta egyszerre kerül bele a cefrézéshez. Egyszerű kivitelezés érdekében eddig csak egylépcsősen csináltam, nehogy odaégjen a zsák...

Ha meglesz végre csinálva itthon a komolyabb villanyos csatlakozó + hosszabbító a már rég elkészült elektromos főzőgépemhez, akkor meg lesz oldva a hőntartás és keringtetés is.

Eladó üzleti laptopok számlával, garanciával: https://hardverapro.hu/aprok/hirdeto/somasz/index.html

(#13103) Dr.Zoo


Dr.Zoo
senior tag

Hűteni van mivel, a kutam percenként 1200 liter 12 fok körüli vizet produkál, 3.5 bar nyomáson.
Kifőzéshez kellene gázpalack, meg valami kukta? :F

Gyerekek! Nyáron szívesen vendégül látok Looseren kívûl pár sörrajongót, gyertek, és főzzünk sört!
Van hely, van pálinkám, akit érdekelne, dobjon már egy privit, hogy lássam hányan lennénk. :R
Helyileg Bócsa, (Göd újtelep)

[ Szerkesztve ]

"decretum... Ugros eliminandos esse / rendeljük, hogy a magyarok kiírtassanak."

(#13104) somasz válasza Dr.Zoo (#13103) üzenetére


somasz
addikt

és beleállítod a fazekat? kellene hozzá valami rézspirál is, azzal egyszerűbb.

Eladó üzleti laptopok számlával, garanciával: https://hardverapro.hu/aprok/hirdeto/somasz/index.html

(#13105) Dr.Zoo válasza somasz (#13104) üzenetére


Dr.Zoo
senior tag

Nem tudom, azért írtam. :)
Gyere Te is, akkor legalább lesz olyan, aki "látott" ilyet.... :D

"decretum... Ugros eliminandos esse / rendeljük, hogy a magyarok kiírtassanak."

(#13106) Dorian


Dorian
félisten

A Legenda főzdéből pár kóstolás:

Brettannia Brut: Savanyított sör, borra emlékeztető ízű barna ale, kemény habbal. Elég különleges, nekem ízlik.

Game Over: 12%-os Bourbon Ale. Édes, whisky-s, a sok alkoholt nem érezni. Magában vagy akár egy cigi mellé, de leginkább steak-hez tudnám elképzelni. Annyira nincs söríze, hogy a páromnak is ízlett, aki utálja a sört.

Chilis-sör (pontos nevét a netről sem tudtam lelopni, mert tegnapi jubilálás): Valóban chilis, nagyon érdekes, újszerű, nekem ez is tetszett.

Kétfajta ember van. Kerüld mindkettőt!

(#13107) EQMontoya


EQMontoya
veterán

Itt iszogattunk pénteken, és nagy meglepetésemre több magyar sör is volt csapra verve.
Távoli Galaxis, Jam72, illetve még volt valami gyömbéres is.
Amúgy eléggé kurvajó hely.

[ Szerkesztve ]

Same rules apply!

(#13108) jsk válasza EQMontoya (#13107) üzenetére


jsk
Topikgazda

(#13109) EQMontoya válasza jsk (#13108) üzenetére


EQMontoya
veterán

Na, ma is megtudtam valamit, köszi! :)

Mi csak besétáltunk (konkrétan ez a hely volt a célpont, de nem ezért), és meglepődtem.
Azért Mikkellerrel egy lapon kint lenni szép dolog.

Ami viszont mindent vitt Berlinben, az ez a sör volt. Ez valami elb@szottul marhajó cucc.

Same rules apply!

(#13110) looser


looser
addikt

Srácok, kipróbálnátok kérlek, hogy letöltitek a BD DIY pdf-et és megnyitjátok? Nekem nyavajog az Acrobat Reader, hogy nem olvasható...

Mindent tudok a rákászszakmáról...

(#13111) jsk válasza looser (#13110) üzenetére


jsk
Topikgazda

Nekem is azt írja ki. Viszont a Windows10 Edge böngészője simán megnyitja.

(#13112) looser válasza jsk (#13111) üzenetére


looser
addikt

Háhh, most jó lett, maradhatok W7-en :-))

Mindent tudok a rákászszakmáról...

(#13113) Jhonny06


Jhonny06
veterán

Ez odabaszós lehet :Y [link]

(#13114) leslieke válasza Jhonny06 (#13113) üzenetére


leslieke
Jómunkásember

Ízkavalkád lehet. De azért megkóstolnám. :))

A sörben az a jó, hogy legyél bárhol a világon, kizárólag az első háromnak fáj az ára!

(#13115) Dilikutya


Dilikutya
félisten

Titkos szerződésekkel gátolják, hogy kézműves sör kerüljön a kocsmákba.

Nem vagyok perverz, csak haladok a korral. (Még mindig: Rock&roll feeling baby, rock&roll feeling.....)

(#13116) Luser2000 válasza Jhonny06 (#13113) üzenetére


Luser2000
addikt

Ügyesek ezek a Dán gyerekek.

Apple iPhone 15pro, Apple Watch Ultra2, MacBook Air M2 13"

(#13117) Luser2000 válasza Dilikutya (#13115) üzenetére


Luser2000
addikt

Véleményem szerint azt nem lenne szabad korlátozni, hogy más terméke nem kerülhet a HORECA-ba, de hogy a vállalt mennyiség elmaradása miatt valaki neki menjen a gyártónak, azt balgaságnak tartom. Egy HORECA indítása tőke igényes. Ha valaki kevesebb pénzből meg akarja úszni, az legyen tisztában annak következményeivel.

Apple iPhone 15pro, Apple Watch Ultra2, MacBook Air M2 13"

(#13118) Dilikutya válasza Luser2000 (#13117) üzenetére


Dilikutya
félisten

A vállalás teljesítése/nem teljesítése más kérdés, az csak az érintett felekre tartozik.

Nem vagyok perverz, csak haladok a korral. (Még mindig: Rock&roll feeling baby, rock&roll feeling.....)

(#13119) Dorian


Dorian
félisten

Hedon - Katalin Cárnő (Russian imperial stout):

Jó volt, jó volt, hordozza a típus ízjegyeit, de bevallom, olyan nagyon különleges dolgokat nem éreztem. Fóti Romanov nekem határozottan jobban ízlett.

Kétfajta ember van. Kerüld mindkettőt!

(#13120) jsk


jsk
Topikgazda

Végképp kezd a kedvencemmé válni az Omnipollo. Most ittam meg a Selassie kávés stoutjukat. Nagyon finom volt. Rosszat még nem ittam tőlük. Biztos van olyan is, ami nem jönne be, de eddig nem okoztak csalódást.

[ Szerkesztve ]

(#13121) Dilikutya


Dilikutya
félisten

Borsodi is előrukkolt két kukoricás újdonsággal. A Tüzes egy lassú tűzün főzött vörös, a Jeges pedig jéghidegen szűrt világos. Amúgy meg bullshit. :)

Nem vagyok perverz, csak haladok a korral. (Még mindig: Rock&roll feeling baby, rock&roll feeling.....)

(#13122) Lauda


Lauda
félisten

Kivancsi vagyok erre a 8.3-as barths-ra, itt nalunk 240-ert lehet kapni egy helyen. ;]

(#13123) jsk válasza Lauda (#13122) üzenetére


jsk
Topikgazda

Szörnyű. Életem legrosszabb söre volt. Ratebeer-en 1-est kapott tőlem :(

(#13124) Lauda válasza jsk (#13123) üzenetére


Lauda
félisten

:DDD

(#13125) Lauda válasza jsk (#13123) üzenetére


Lauda
félisten

Ez tenyleg gusztustalan, meg a tuborg is fenyevekkel jobb, pedig az is csak sorizu lohugy.

(#13126) jsk válasza Lauda (#13125) üzenetére


jsk
Topikgazda

:D

(#13127) proci985


proci985
MODERÁTOR

Mikkeller SpontanCassis Lambic Style - Fruit

Sötétvöröses - sötétbarnás szín, lilás habbal. Feketeribizli. Hosszú, száraz és savanyú utóíz. Eléggé savas (stíluson belül közepes).

Életem első spontán érlelt cassis (feketeribizli lambic) söre. Blueberryt már ittam (Omnipollo 90.000), házon belül a bazsalikumos sörük a spontan vonalról (Lindemans / Mikkeller Spontanbasil) életem egyik legszörnyűbb alapvetően jó söre volt, ellenben savas májpástétom vonalon közepesen jól teljesített. Ez finom, bár egy picit egydimenziós. Másik oldalról viszont se pajta, se élesztő és még csak nem is ihatatlanul savas. Úgy néz ki a dánok elértek oda, hogy tudnak iható macerás belga sört főzni.

Ajánlott, főleg, hogy cassis vonalon alapvetően elég kevés sör van. Érdekességnek tökéletes.

(#13120) jsk: Örülök, hogy tetszett:). Omnipollonak imperial / ipa vonalon szvsz elég jó cuccai vannak. Gyümölcsös vonalon kell velük picit vigyázni, de ott kb mindenkivel.

[ Szerkesztve ]

Don't dream it, be it. // Lagom amount.

(#13128) Dr.Zoo


Dr.Zoo
senior tag

No, eddig 3-an vagyunk, lehet nyugodtan tolongani a topic sörfőzésre... :D :K

"decretum... Ugros eliminandos esse / rendeljük, hogy a magyarok kiírtassanak."

(#13129) proci985


proci985
MODERÁTOR

Põhjala Must Kuld - Colombia Porter

Fekete test, bézs / mokka habbal. Maláta (sokféle), pörkölt maláta, kávé, némi étcsokoládé és vanília a háttérben. Laktózos test. A kávé és a pörkölt maláta miatt savanykás utóíz.

Az eredeti Pohjala féle Must Kuldot nem próbáltam, ez elvileg az csak megbolondítva kávéval. Komplex maláta megküldve kávéval. Az észt Pohjalaról már hallottam (az eredeti Must Kuld pedig a címkéjével eléggé könnyen megjegyezhető), elvileg valamit már kóstoltam is tőlük, de nem emlékszem mit. Az alap Must Kuld ratebeer top50es porteren belül, ez alapján a sör alapján teljesen megérdemelten.

Nagyon ajánlott.

Don't dream it, be it. // Lagom amount.

(#13130) jsk válasza proci985 (#13129) üzenetére


jsk
Topikgazda

A sima verzió is egy parádés ital. Csapolva ittam, azóta is kívánom. Abban a kávé íz elenyésző, inkább a (tej)csokoládé a domináns. Édes sör.

(#13131) jsk


jsk
Topikgazda

Forrong a magyar sörvilág ;]

Kiegyezett a Heineken a Csiki-vel

Hübris főzde - Matolcsy kapcsolat

Állítólag új szabályozás jöhet osztrák mintára, amely megtiltja, hogy a nagyüzemiek szerződésekkel kitiltsák a kis főzdéket a kocsmákból az adott főzde 100 km-es körzetében. Ez már jelentős bevételt biztosíthatna nekik, illetve vidéki főzdék esetén sok-sok EU-támogatást. Felkészülnek a pénzemberek, ingyen pénz az EU-tól.

[ Szerkesztve ]

(#13132) Dilikutya válasza jsk (#13131) üzenetére


Dilikutya
félisten

Ez az egész Csíki ügy nevetséges. Főleg az ő hozzáállásuk, merthogy övék az igazi Csíki (végül is erre rágott be a Heineken) aztán mártírhalált halnak az igazi Tiltott Sörrel, majd kifröcsögik a Facebookra, hogy be kell zúzni, le kell rombolni, fel kell szántani és sóval bevetni, miközben csak vissza kell vonni a polcokról a készletet átcímkézni. Szó sincs gyártósor megsemmisítéséről.
Ráadásul a Ciuc Premium jobb sör, mint a Csíki. :)

Nem vagyok perverz, csak haladok a korral. (Még mindig: Rock&roll feeling baby, rock&roll feeling.....)

(#13133) mirci18 válasza Dilikutya (#13132) üzenetére


mirci18
addikt

Várható volt hogy megegyeznek.
Belátta a Heineken hogy ekkora összefogás ellen nem tud harcolni túl sokat vesztett volna.
Azt inkább nem kommentálom mennyire volt szép vagy helyénvaló amit a Heinekennel tettek.
Egy biztos Heineken-t eddig sem vettem s általában a többi fajta sörét sem.
Csíki sört meg főleg nem fogok soha venni.

Nincs annál gonoszabb ember mint aki az előtt jó volt de egy másik gonosz őt is gonosszá tette.-BSTH

(#13134) proci985 válasza mirci18 (#13133) üzenetére


proci985
MODERÁTOR

én nyaranta 30+ fokban néha akarok egy könnyű sört ami csak simán jól csúszik egy grillhez, a Heineken arra tökéletes (vagy az import Lowenbrau, vagy az import Zlatyi, vagy az Eriksberg).

a csíkin gondolkodtam megpróbálni, hogy mi ez a hype, de akkor már ha következőre Budapesten járok érdekesebb, hogy mondjuk a Monyó imperial/barley wine csak árukban hozzák a nemzetközi csúcsot, vagy minőségben is. jó magyar portert / stoutot / imperial még úgyse ittam. kommersz lágert tudok itt is inni (topik alapján), a ratebeer értékelések meg tanulságosak.

jsk: a Colombia inkább volt savas. köszi, így nézve érthető, hogy miért értékelik magasabbra az eredeti receptet, jó milk stoutot kevesen főznek.

[ Szerkesztve ]

Don't dream it, be it. // Lagom amount.

(#13135) mirci18 válasza proci985 (#13134) üzenetére


mirci18
addikt

Nekem könnyű sörben ami nagyon bejött az a Miller.
Nem a legolcsóbb nem is annyira drága de tényleg jól csúszik.

Nincs annál gonoszabb ember mint aki az előtt jó volt de egy másik gonosz őt is gonosszá tette.-BSTH

(#13136) proci985 válasza mirci18 (#13135) üzenetére


proci985
MODERÁTOR

millert szerintem meg nem probaltam.

heinekenben tenyleg az a jo, hogy jellegtelen es a hatterben marad. namost, grilleztem en pl brewdog cocoa psychoval es founders curmudgeonnal is (extrem peldaknal maradva), de azok elloptak a showt. a punk ipa es a mikkeller american dream is.

Don't dream it, be it. // Lagom amount.

(#13137) Jhonny06 válasza proci985 (#13134) üzenetére


Jhonny06
veterán

Én konkrétan valamelyik boltban láttam 800+-ért a Csíki sört, az agyam eldobom.. de a normál ára is brutálisan magas, csak ők az erdélyi vonalat próbálják megfejni + rá a kézművesség is. Csak azért nem kommentáltam a dolgot, mert egy jó családi barátunk minimálisan érdekelt az ügyben, néhányszor kaptunk 1-1 rekeszt ajándékba, így jó volt nyárra, de én se vennék soha.

(#13138) somasz válasza Jhonny06 (#13137) üzenetére


somasz
addikt

A csiki egy jó 250-es sör lenne, ha nem lenne annyiért pilsner urquell. Többet nem ér. Az agresszív marketinges húzásaik meg több, mint visszatetszők.

Eladó üzleti laptopok számlával, garanciával: https://hardverapro.hu/aprok/hirdeto/somasz/index.html

(#13139) Dilikutya válasza Jhonny06 (#13137) üzenetére


Dilikutya
félisten

A Mézes Csíki kerül 800 Ft-ba. A télen vettem egyet, szörnyen édes volt. De a sima is 350.

Nem vagyok perverz, csak haladok a korral. (Még mindig: Rock&roll feeling baby, rock&roll feeling.....)

(#13140) jsk válasza Dilikutya (#13139) üzenetére


jsk
Topikgazda

Először és utoljára 600 Ft-ért vettem. Azóta néha-néha kapunk romániai/erdélyi/székely partnereinktől. Legtöbbször Ciuc Premiumot hoznak (biztos olcsóbb ;] ). Gondolom nagy a szórás az árában. Kíváncsi vagyok mennyi lejbe kerül a Csiki Csíkszeredában.

Román webáruházban 2,95 lej (kb. 210 Ft).

[ Szerkesztve ]

(#13141) Jhonny06 válasza Dilikutya (#13139) üzenetére


Jhonny06
veterán

Én mindig más áron látom különböző üzletekben. A sima néha 600, néha 350, 400, stb. Mondjuk most gondolom a balhé miatt levitték az árakat.

(#13142) jsk


jsk
Topikgazda

Kellemesebb téma:

Május 19-21. II. Kraft sörfesztivál a Főzdeparkban. Tavaly nekem kimaradt. Idén tuti megyek.

Programjaink:
sörök kóstolása
főzdelátogatás
szakmai sátor
ismeretterjesztő előadások
sörtörténeti kiállítás
streetfood ételek
családi programok

Sörfőzdéink:
MONYO Brewing Co.
HopTop Brewery
Horizont Sörök
Mad Scientist
Hedon
Balkezes
Uradalmi Sörmanufaktúra
RothBeer

(#13143) Dilikutya válasza Jhonny06 (#13141) üzenetére


Dilikutya
félisten

Már egy ideje 350 felénk trafikokban, Auchanban, kisebb boltokban is. A mézes kerül itt 800-ba, de egyik se éri meg az árát. A barnát nem kóstoltam még, valószínűleg nem is fogom.

Bár nem lehet rosszabb, mint a Borsodi Tüzes, a lassú tűzön főzött vörös sör. Nem volt Soproni IPA a Tesco-ban polcon, kíváncsiságból vettem, nézzük, mivel száll be a Borsodi az újító versenybe. Hányás, moslék, rosszabb a simánál is. Van benne kukorica, de ezt az ízt nem lehet pusztán arra fogni. Valami rettenet, egy jól behűtött Arany Fácán aranyérmes sör ehhez képest. Ritka, hogy nem iszom meg, amit megvettem, többnyire az utolsó negyed korsó lehet ilyen úgy a 7-8. környékén hajnalban ugyanennyi rövid mellett, de ezt kiöntöttem.

Nem vagyok perverz, csak haladok a korral. (Még mindig: Rock&roll feeling baby, rock&roll feeling.....)

(#13144) Dilikutya válasza jsk (#13140) üzenetére


Dilikutya
félisten

Ciuc Premium nyilván olcsóbb, az igazi nagyüzemi láger, mint a Heineken, vagy nálunk a Dreher. Szerintem jobb, mint az Igazi Csíki Sör. Ez az igazizás elég gáz volt amúgy, meg az egész mártír história, miközben nem is a csíkivel volt a gond.

Nem vagyok perverz, csak haladok a korral. (Még mindig: Rock&roll feeling baby, rock&roll feeling.....)

(#13145) jsk válasza Dilikutya (#13144) üzenetére


jsk
Topikgazda

Most megnéztem azt is. 160 Ft környékén van Romániában az ára.

(#13146) Luser2000 válasza jsk (#13142) üzenetére


Luser2000
addikt

Yuppijééé, ez a nap híre! Tuti megyek, köszi.

Apple iPhone 15pro, Apple Watch Ultra2, MacBook Air M2 13"

(#13147) Dilikutya válasza jsk (#13145) üzenetére


Dilikutya
félisten

Többet is megér szerintem, Heniekennél, Soproni Klasszikusnál sokkal jobb. Kellemes ivósör.

Nem vagyok perverz, csak haladok a korral. (Még mindig: Rock&roll feeling baby, rock&roll feeling.....)

(#13148) truefx válasza jsk (#13142) üzenetére


truefx
aktív tag

Azt lehet tudni, hogy miert nem augusztusban lesz, mint tavaly? En pont maj20-an utazom, nem tudok kimenni, ki kell hagynom az egyetlen ertelmes magyar sorfesztivalt.

Mondjuk az uticel sem fog sorhianyban szenvedni. (Denver, USA)
Mar irogtom ossze a fozdeket, pubokat, amiket le kell csekkolni :D

(#13149) jsk válasza truefx (#13148) üzenetére


jsk
Topikgazda

Fogalmam sincs. Lehet augusztusban ők is nyaralni akarnak :) Május szerintem ideálisabb egy sörfesztiválra.

Ugyanakkor nem hiszem, hogy mindezt bánni fogod a kezedben egy pohár Great Divide Yeti-vel :D

(#13150) Luser2000


Luser2000
addikt

Berlinben jártam.
Két jófejség az útról:

1)

Hazai sör (Mad Scientist - Smooth Hoperator) a német hűtőben (egész pontosan a BrewDog Berlin Mitte-ben).
Mondjuk "szeretik" is egymást.

2)

Ez teljesen meglepett. Kraft sör a fedélzeten??? (EasyJet) És ez is épp BrewDog.

Apple iPhone 15pro, Apple Watch Ultra2, MacBook Air M2 13"

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.