Hirdetés

2024. április 19., péntek

Gyorskeresés

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-12-13 04:41:15

LOGOUT.hu

A Sony 2010. május 11-én bejelentette a MILC (tükörnélküli cserélhető lencsés) fényképezőgépcsaládjának első két tagját, a NEX-3, és NEX-5 gépeket, APS-C méretű szenzorral. A piaci várakozásnak megfelelően az APS-C vázak rövid, de gyors evolúciója után 2013.október 13-án megjelent az első full frame méretű érzékelővel szerelt Sony MILC ILCE-A7 néven. Az összefoglaló a rendszert átlátni próbál segítséget nyújtani.

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#801) Tulku válasza ati3x (#800) üzenetére


Tulku
veterán

Te beleestél egy "csapdába"...persze ez a csapda lehet akár tökéletes is számodra, sokak számára, és nem kell gondolkodnod nex-en...minek?

Hogy miért írom ezeket?

Nex-szel igazán jó videót én nem af-fel lóttem...vettem egy nikony 1,4 50-est egy adaptert, és megnyílt a videó kánaán...olyan plasztikus videók folytak le a képernyőről, hogy ihaj...és persze nem kellett görcsölnöm a fókuszálással sem, peaking és kis tanulás mellett, mindent ment mint a karikacsapás.
Fényképnél az lr pedig csodafegyver, persze ha raw-ot használsz...igaz itt is jól jöhet néha (néha?) a fényerő, de a kitzúm is meglepően odateszi magát fenyképen és kültéren videón.

És hogy miért estél csapdába?
Mert i phone-t fogsz venni, mégpedig a használhatóság miatt...gyors, dinamikus, szerteágazó, kényelmes, óllinván...soroljam tovább?

Ha pedig félhomályban merengő kutyaarcokat szeretnél levenni,l akkor később is ráérsz kifizetni 170-200 ezer forintot egy aps-c szenzoros, nagyon jó fényképezőre...de te most nem fogsz nex 5n-t venni :)

És a telefonod is rossz...hát újíts!

(#802) ati3x válasza Tulku (#801) üzenetére


ati3x
senior tag

Elbizonytalanítsz! :D

Bizony ott a videó! Azért az iphone videója fényévekre van a nex5n-től! Még a fotókat csak csak feldobja az ember különböző appokkal.. Francba!! Engem nem különösebben aggaszt a melegedés probléma, mert ugye nem lagzi videózás lenne a cél, ahol vágatlanul több óra egyben.. Jól fogalmaztál, ez egy csapda.. :D

(#803) konyi79 válasza ati3x (#802) üzenetére


konyi79
addikt

Ha csak elgondolkodtál már fényképező helyett telefon kamerája is megteszi, felesleges a nex neked. Vedd meg az iphone-t meg egy olcsóbb bsi szenzoros kompaktot. Ha nexet veszel jönnek a lencsék, így pedig már nem egy telefon ára...
Nekem N9 szintén 8Mp kamerával, de igen hisztis vagyok ha nincs nálam a nex, pedig az N9 se rossz a maga ligájában.

(#804) ati3x válasza konyi79 (#803) üzenetére


ati3x
senior tag

Az igazi problémám az, hogy nem tudom eldönteni, milyen hamar "unok" rá az iphone-val való fotózásra! Lehet hogy roppant hamar, lehet hogy nem.. Ugyanez az érzés megvan a nex-el kapcsolatban is.. Biztos, hogy ki fogom használni? Pl, az ixussal kattingattam párat, de mostanában elő sem veszem, mert bizony rohadtul zavar, hogy minden full automata, és elég sokszor felidegesített, hogy még a legeslegalapabb dolgokhoz sem lehet hozzányúlni, max az isohoz! De már 400-on is olyan zajos hogy... Aztán ott van haverom, vett egy 450d-t sárgultam is, aztán alig használta/ja.. Majd vett egy kis ixust ő is, mert ugye azt egyszerűbb cipelni, és abban már van hd videó is.. Majd miután vett egy Iphone 4-et azt használja.. Szóval a fő dilemmám hasonló: nem akarok feleslegesen kiadni valamire pénzt, hogy aztán NE használjam! A fotózás mindig érdekelt, és szeretek "babrálni", kísérletezni a beállításokkal..Ma is majd elcsábultam, láttam egy pana G3-at 14-42-vel 4400 SEK-ért, egy 1000-el olcsóbb mint a NEX.. Előnye a kereső, asszem vaku.. Viszont a sony érzékelője nagyságrendekkel jobb (iso) Szal mindenképpen kemény dió... :D

(#805) konyi79 válasza ati3x (#804) üzenetére


konyi79
addikt

Nem akarok a zsebedbe nézni, de miért akarsz 200k+ kiadni valamire, amit nem is tudod kell-e neked. Ha érdekel a fotózás vegyél 40-50 körül egy kompaktot, azokon vannak pasm módok már, és rájössz olcsóbban akarsz-e vele kínlódni.

(#806) sebgutkopf válasza ati3x (#804) üzenetére


sebgutkopf
őstag

Alapvetően azt kell eldöntened milyen fotó minőséggel lennél elégedett hosszabb távon.
Az egyértelmű, hogy az iphone képminősége a közelébe nem tud szagolni egy nex-nek, de még az összevetés gondolata is sértő a nex számára, akár fotó, akár videóról beszélünk.

A 4s-ben az a szép, hogy a régebbi kompakt gépeket már megszorítja, vagy hozza a tudásukat, így ott valóban alternatíva és mindig nálad van.

Tehát mire is vágysz?
a, Telefon kijelzőn nézegeted és mutogatod a képeket, vagy neten 800x600-ban, ahhoz tök fölösleges egy nex-et venni oda jó egy iphone nem kell állítgatni és megvannak az emlékek bármikor.

b, Nagy felbontású monitoron, nagyméretű papír nyomatban, vagy 100+ cm-es tv-n mutogatni ismerősöknek, családnak magadnak lenyűgöző minőségű képeket, akkor viszont egyértelmű, hogy ezt az iphone sose adhatja meg csak a nex. Ha játszani akarsz a dof-al, szűk dof lehetősége is érdekel, akkor azt megint csak a nex tudja megadni. Tűző napsütésben, kiégés nélküli csúcsfényeket, jól exponált arcokat (nem kifehéredett), megint csak a nex tud adni, az iphone soha. Este vaku nélkül kézből simán használható egy nex. pl: esti város kézből
A dslr és milc fotózás viszont nem csak arról szól, hogy katt és kész. Ha készen állsz valóban PASM módok használatára, valamint a jpg képek már nem elégítenek ki és a maximumot akarod kihozni egy képből, akkor a raw feldolgozás az igazi út, ott a színek, részletek, árnyékok, csúcsfények minden az ízlésednek, vagy a kép egyediségének megfelelően hangolható.
Ha erre a minőségre vágysz és készen vagy a vele járó macerára, akkor ezt az út.

Neked kell dönteni a csak kattintok és megosztok kényelem, vagy a kompromisszum mentes minőség hordozható méretben, de azért van vele macera között. Mire vágysz?

Biztosan ki tudsz használni egy milc gépet? Ahogy a többség is sugallta egyet kell velük értsek, hogy nem biztos, hogy ki tudnál, vagy egyáltalán ki akarnál egy nex-et használni.

[ Szerkesztve ]

(#807) ati3x válasza sebgutkopf (#806) üzenetére


ati3x
senior tag

Valójában rájöttem, hogy mi a megoldás :D Ha nagyon akarok játszani az Iphone-al, elcsaklizom asszonytól! Telefont, meg veszek vmi alap androidos kütyüt.. Mert bizony, azok a dolgok érdekelnek, amiket leírtál.. Sőt, hosszabb távon bizony némi asztrófotózás is kerülne a repertoárba. :D Bizony a számomra a játék a mélységélességgel, HDR, és videó a priorítás! Magyarul a NEX5N. Kezdésnek alapobival, aztán majd 2-3 másik később.. És persze RAW...

(#808) Tulku válasza sebgutkopf (#806) üzenetére


Tulku
veterán

Én írtam, hogy az alapvetés volt rossz...a kiindulási kérdés határozott meg rossz talppontot.
Bizonytalan, de ha eldönti, mit is szeretne, mi az ami vonzza (tkp. férfias játék...mert mindannyian ennek vagyunk rabjai ugyi...viszonylag kevesen élünk ebből, vagy kizárólag ténymegörökítés gyanánt kapcsoljuk, archiváljuk) akkor magában a kérdésben van a válasz (mint azt már az utánad következő poszt meg is adta)

Erről jut eszembe egy díprevjún 10-12 éve olvasott értekezés, amely egy fotómegmondógurutól származott; megjósolta, hogy a kompakt fényképezőgépeket teljesen leváltják a mobiltelefonok (10 éve még a színes kijelző is gyermekcipőben járt!) és a fényképezés megmarad a dslr szegmensben.
A milc kategóriát nem számolta bele, illetve a csúcskompaktok létjogosultságát (szvsz ez elég markáns terület lesz a későbbiekben az igényes hobbifotósok körében).

Most olyan kép kezd kirajzolódni bennem, hogy fokozatosan visszaszorul a dslr szegmens (természetesen megmarad, virágzik, javul, de az "össznépi" dslr vásárlása megszűnik), 5-10 év alatt felváltja a milc, és a csúcskompakt, egyébként 90%-ban a fényképezés hobbi módban teljesen lefedődik a telefonokkal...

(#809) ati3x válasza Tulku (#808) üzenetére


ati3x
senior tag

Kicsit off lesz!

Nem adok neki 5-10 évet. :D De! A telefonba épített fényképezőknek tulajdomképpen elértük a határait. Most nem a megapixel, és zajra gondolok.. Ezen még lehet csiszolni.. Azaz a megapixelen már tulajdonképpen felesleges. A fő probléma az optika. Optika nem az a terület, ami ugyanolyan léptekkel képes fejlődni mint az elektronika. A jelenlegi minőségi optikák, már léteztek 50-100 éve is...(igaz, szinte "egyedi" termelési szinten) Probléma ezen a területen a termelés, a minőségi tömegtermelés ezen még lehet javítani, de nem lehet elvárni azt a fejlődési szintet, mint más területeken. A fő korlát maga a fizika, az optikai törvények. Teszem azt, miniatürizálod az optikát de ezzel a optikai felbontóképességet is drasztikusan csökkented. Véleményem szerint amelyik gyártónak jut előbb eszébe az, hogy egy jelenlegi középkategóriás telefon funkcionalítását beépíti egy milcbe, dslr-be, nagyot kaszálhat. Minden adott lenne hozzá, még ha csak olyan "primitív" integrációt valósítana meg, mint pl a "telefon" elektronika mint egy kvázi háttértárként érné el a fényképeket, már nagy dobás lenne! Megmaradt bennem egy cikk, valamikor 2-3 hónapja olvastam, hogy egy haditudósító-fényképész gondolt egyet, iphone-t használt afganisztánban. Az fő indok nem csak a méret, hordozhatóság volt, hanem mindenféle "trükkök" nélkül azonnal tovább tudta küldeni az interneten keresztül az adatokat! Nem csodálkoznék, hogy a Canon valami hasonlón dolgozna, és hozna ki egy ilyen milc-et! Na az lenne csak a "nagy kaszálás" :D Habár inkább a Sony-tól várnám el ezt a fajta innovatív gondolkodást. Az én véleményem szerint dslr/milc fronton ők voltak a leginnovatívabbak az utóbbi időben.

(#810) Tulku válasza ati3x (#809) üzenetére


Tulku
veterán

És mi van, ha csiszolnak egy elfogadható fényerejű fix optikát és a szenzorral oldják meg a zúmolást...kellően nagy pixelszám esetén lehet croppolni, és olyannak tűnhet, mintha zúmolnánk..

Csak egy ötlet, de az okosabbak lehet élből elvetik, vagy kijavítanak...

(#811) PRO-peller válasza Tulku (#810) üzenetére


PRO-peller
senior tag

Beszállva:

Szal', a kompaktokban még van egy löket: a videjó képesség. Ha egy zsebkompakt 20x zúmmal fullHD hiper mozgóképet rögzít és puttyog hozzá vmi képfélét is, akkor ez még egy hasznos kombó.

A mobil videjó nem nagy szám, valamint optizúm=0.
Dslr videjó okés (már-már helyenként), de nehézkes és nem zsebméret.

Vagy nem. ?

(#812) ati3x válasza PRO-peller (#811) üzenetére


ati3x
senior tag

A probléma, hogy 20x zoomnál, már igencsak nem marad fényerő! És bizony a sok fénynél egy jobb dolog van, a még több fény, vagy a mind jobb fényerő... Bizony a nagy zoom átfogásnál a másik nagy gond, hogy nem lehet végig optimalizálni az optikai minőséget.. Vagyis lehet valamennyire, csak iszonyat drága...

(#813) ati3x válasza Tulku (#810) üzenetére


ati3x
senior tag

Ebben viszont van valami..

(#814) konyi79 válasza Tulku (#810) üzenetére


konyi79
addikt

Ebben csak egy hiba van, a pixelek marha kicsik maradnak, szóval ez a pure technológia csak telefonba megy el.
Saját példámon:
Hx100v-m volt 30x optikai zoom, 810mm ekv max gyutáv. Nex5n lett helyette, kicsit féltem is ezt a gyutávot nem fogom tudni megkzelíteni se, de kellett nekem az aps-c. Most megvettem az 55-210 telét ami max 315 ekv max, és reggel óta le vagyok döbbenve. Ugyanis hiába a harmada gyutáv alig marad el az értékelhető nagyítás, annyival részletgazdagabb a kép, pedig mindkettő 16Mp szenzorral készül.
Szóval ha össze kellene hasonlítani egy 1/2.33-at meg egy aps-c-t, kb felét éri a gyutáv nagyíthatóságban. persze ez fényfüggő is, meg tudom hülyeség összehasonlítani.

(#815) Tulku válasza konyi79 (#814) üzenetére


Tulku
veterán

Jó, jó, én csak egyszerű emberként "gondolkodom"...

Azt azért ne feljetsd el, hogy az érzékelők fejlődtek az utóbbi időben a legnagyobb mértékben, nem az optikák...vajh miért? Mert bennük van még potencionalitás, nem az üvegekben...

(#816) konyi79 válasza Tulku (#815) üzenetére


konyi79
addikt

Érzékelők fejlődnek persze, de pont azért jöttek létre a milcek mert rájöttek sose tudják a kis szenzorral elérni amit a naggyal. Felbontás tovább növelése pedig értelmetlen, senki se nagyít akkorát otthon amit akár a nex5n tud. A dinamika átfogásra kellene rágyúrniuk. Az üvegeknek pedig szerintem nem is kell fejlődnie, ott már adott a minőség, az áruknak kellene lefele fejlődni, mert ami képes kiszolgálni egy 24Mp-es apsc-t az rohadt drága, lásd nex7-zeiss24f18. Szóval nagyszériába kellene ezt a minőséget hozni lencsében.

Abban természetesen igazad van, egy telefonnál ahol kisebb a hely és nem előnyös a mozdó optikai elem alkalmazása van jogosult sága ilyen technológiának, mint nokia 808

[ Szerkesztve ]

(#817) ati3x válasza konyi79 (#816) üzenetére


ati3x
senior tag

Figyu, az optika azért drága, mert igencsak nehéz sorozatban pontosan megmunkálni! Én csiszoltam távcsőtükröt, nem egyszerű, pláne fényerősebb optikánál. A pontossági igény hatványozottan jelentkezik. És itt még csak egy felületröl beszélünk' Bizony 8-10 lencsénél 16-20 felületet kell pontosan megmunkálni, ha ebből egy is rossz(abb), az fogja meghatározni a teljes rendszer minőségét. Itt jönnek képbe a különböző üveganyagok, bevonatok.. Bizony processzort elektronikát jóval könnyebb sorozatba gyártani, mint optikai elemeket.. Ezért vannak arany árban a fényerős, minőségi objektívek!

(#818) konyi79 válasza ati3x (#817) üzenetére


konyi79
addikt

Ezt senki sem vitatja, ezért írtam itt van fejlődnivaló. Hiába ontják a jobbnál jobb szenzorokat, ha nincs ami leképezi a fényt kellő minőségben. Azaz van, de a géphez mérten nagyon drága.

[ Szerkesztve ]

(#819) sebgutkopf válasza ati3x (#807) üzenetére


sebgutkopf
őstag

Érdekesen sült el az írásom. Igazából rá akartam világítani a nex előnyei mellett a vele járó macerákra is, de ezek szerint pont a nex mellett győztelek meg. :D

Tegnap éjjel felénk jó kis csetepaté volt. Nem épp astro fotó, de éjszakai hosszó expós zajszűrés nélkül: villám az 5n-el.

[ Szerkesztve ]

(#820) sebgutkopf válasza Tulku (#808) üzenetére


sebgutkopf
őstag

Valóban valami ilyesmi kezd kibontakozni. A belépő szintű dslr-nek én ma már nem látom értelmét. Az olcsó kompaktokat simán lenyelik a telefonok, a jobbakat, amik az obijukkal hódítanak (pl.: oly xz1) már sose tudják befogni. A hobbistáknak és minőség vágyóknak egyértelműen a milc való és a dslr szerintem csak a közép és felső kategóriában értelmes (n d7000, n d400, c 60d, c 7d mint közép és d4 1dx mint felső). Meg remélhetőleg most már lesznek középkategóriában full frame dslr-ek. Valami full fram rebell :)

(#821) sebgutkopf


sebgutkopf
őstag

Apropó! Tegnap kellemes meglepetést okozott az 5n AF rendszere. Arra vállalkoztam, hogy a rollerrel fel alá suhanó és közeledő-távolodó fiamat megkísérlem mozgás közben lekapni. Mindezt az 50/1,8-al f1,8-on nyitva. Féltem tőle, hogy mozgó téma esetén egyáltalán nem fog tudni élesre állítani ilyen rekeszen. Hát kérem szépen igaz s-af módban, de büszkén jelentem, hogy megoldotta a gép.

Nem csak egyszer, hanem reprodukálhatóan és simán ment a dolog. Viszont az arcfelismerést ki kell lőni, mert az lassú hozzá.

(#822) priusz


priusz
aktív tag

Teszt az új üdvöskéről: Sony Alpha Nex-7

Könnyu dolog bölcsnek lenni. Csak gondolj valami butaságra, aztán ne mondd ki!

(#823) sebgutkopf


sebgutkopf
őstag

Most már a Schneider is gyártani fog autofocus-os obikat a nex-re. Szuper obik lesznek ugyan, de a nagy örömöt számomra értelmetlenné teszi, hogy a várható 21mm f2-es obi ára még a zeiss 24/1,8-on is túlmutat.
A nex7 tulajok talán jobban örülnek neki, ők pénzesebb vevők lévén jobban elcsábulnak az ilyen drága fixekre, illetve a 24mp-es szenzoruk is jobban igényli. Földi halandók számára a sony, sigma és tamron obik maradnak. Ezekből is jönnek az úbbak szépen. Jön valami 14mm-es sigma nagylátó.

(#824) haarmaan


haarmaan
tag

Beszereztem egy ilyen memóriakártyát a Nex-5n hez:
32GB SanDisk Extreme Pro (95/MB/s) SDHC UHS-I Memory Cards
[link]
Sokan azt mondják, hogy felesleges ilyen sebességü kártyát venni még az AVCHD 2.0 hoz is elég egy class 6-os sebeségü kártya is.
Eddig egy Transcend 16GB-os class 10-es kártya volt benne (ami nem is olyan rossz kártya) de ehhez képest sokkal gyorsabb lett a gép sorozat módban, valamint a képmentési idő is gyakorlatilag észrevehetetlen.
És még egy érdekes dolog, videó alatt nem melegszik annyira a gép, mint korábban, kb. 14-15 percnél, jön a túlmelegedésre figyelmeztető ikon, és 27-28 percnél kapcsol ki a gép.
A másik kártyánál kb. 11-12 perc folyamatos videofelvétel után megjelent a túlmelegedésre figyelmeztető ikon, és 21-22 perc folyamatos videofelvétel után ki is kapcsolt a kamera.

Bár ez lehet, hogy nem a kártya érdeme mivel az előző Nex 5n gépünk gyakorlatilag első szériás volt. Ezt meg két hete vettük egy dupla obis (Nex 5ND) kiszerelésben a Sony központi szalonban. Lehet hogy az újabb modellek már nem melegszenek annyira?

(#825) haarmaan válasza sebgutkopf (#823) üzenetére


haarmaan
tag

Az új Sony obikra kíváncsi leesszek én is. Reméljük, hogy kicsit bővül a sokak által kifogásolt szegényes kínálat. Bár én egész jól elvagyok a kit obival meg a 16-os palacsinta obival.
A SEL16F28-os palacsinta obiban meg pozitívan csalódtam azok után, hogy menyi rosszat lehetet olvasni róla. Aki sokat videózik annak szerintem kötelező darab NEX-re. Beltérben rossz fényviszonyok közt nagyon jól jön.

(#826) sebgutkopf válasza haarmaan (#824) üzenetére


sebgutkopf
őstag

A videó hosszával én már nem tudom mit higgyek. A múltkor feltettem állványra a gépet, hogy mint egy belső kamerás felvétel rögzítsen egy szimulátoros menetet. Hőmérséklet figyelmeztetés nélkül végig futott rajta a 29:50 max videó hossz ráadásul 50p-vel.
Sok mindentől függ mennyit kell dolgoznia a gépnek. A kariban is lehet valami, ha rövidebb ideig kell írni egy gyorsabb kártyára, akkor kevesebb ideig aktív, de már nem tudom mi az igazság. Kiszámíthatatlan.

(#827) sebgutkopf válasza haarmaan (#825) üzenetére


sebgutkopf
őstag

Van eltérés bőven a 16-osok között. Valakinek nagyon gyenge, de pl azt volt a konszenzus, hogy az én 16-osom a saját kategóriájában jó darabnak számít. Ezek szerint a tiéd is a jobbak közül van, illetve azóta lehet stabilizálták a kihozatal minőségét.

(#828) haarmaan válasza sebgutkopf (#826) üzenetére


haarmaan
tag

Hát igen a videó melegedésről már én is olvastam sokk mindent. Tényleg a legjobb jelző rá az hogy kiszámíthatatlan. A dprewieven olvastam hogy egy Nex7 tulajnál volt olyan hogy tiz perc után lelát a felvétel mivel túlmelegedett, majd kb. 10 perc pihenő után egyben felvett 27 percet figyelmeztetés nélkül.
Én egyre jobban hajlok, hogy kell egy videokamera is nekem. Valószínűleg videóra veszek egy ilyen videokamerát a Nex mellé,
[link]
Reményeim szerintés a két gép jól kiegészíti majd egymást. Rövidebb videókra és rossz fényviszonyokhoz marad a NEX, hosszabb intenzívebb (családi videók, események), és extrémebb körülmények közti (víz alatti felvételek, strand stb.) videózáshoz, pedig ez.
A héten vett az egyik haverom egy ilyent nekem elsőre nagyon tetszet. Nagyon kicsi, könnyű, (bőven elfér a nex-hez vett táskában, vagy egy kis zsebben) por, ütés, és vízálló.
Videózáshoz könnyebben használható, a videó minősége nagyon jó, kicsit nagyobb mélységélesség mint a nex 5n-nél, rossz fényviszonyok közt viszont a nex 5n jobb, bár ez sem olyan rossz.

(#829) sebgutkopf válasza haarmaan (#828) üzenetére


sebgutkopf
őstag

Egész jó kis kamera. Dokumentálni simán jó, főleg a vízállósága. Művészkedni, meg lenyűgöző képminőséghez meg az 5n.

(#830) haarmaan


haarmaan
tag

Úgy látszik nem csak nekem nem jött össze a Nex 5n röl váltás (feljebb lépés) egy komolyabb gépre. A Nex 5 hiányosságai ellenére egy nagyon jó gép. Rengeteg olyan pozitív tulajdonsága van, ami miatt nekem hiányérzetem volt a feljebb lépés kapcsán, és inkább maradtam a Nex 5n-nél.
És szerintem ez nagyon sok embernél ugyanígy lesz. De azért azon komolyan meglepődtem, hogy van, aki az Olympus OMD ellenében is inkább marad a Nex 5N nél.
[link]

(#831) realmadrid válasza haarmaan (#830) üzenetére


realmadrid
aktív tag

Halihó,

Nekem is megtetszett a kis RX100.
Úgy néz ki, hogy ISO 800-ig elegendő lesz a képminősége részemről.
Jó lenne komolyabb tesztet is olvasni róla, mert a NEX5N KIT+16-os palacsintám eladó lehet.
Kíváncsi leszek, mennyibe fog itthon kerülni.

[ Szerkesztve ]

A sas nem vadászik legyekre

(#832) sebgutkopf válasza haarmaan (#830) üzenetére


sebgutkopf
őstag

Kicsit vicces a kérdés, hogy vajon jobb-e annyival az omd az 5n-nél, hogy megérjen +200+250k HUF-ot. :)
Persze nem egy kategória, de ha csak a képminőséget nézzük nem ad annyival többet, sőt egyáltalán nem ad többet, mert még mindig az 5n-é a legjob aps-c szenzor a piacon. Így meg sokan mondhatják, hogy ennyi pénzt hobbi célra nem ér meg az a pár plusz gomb és a beépített evf. Illetve, aki videózik, abban egyértelműen jobb az 5n.
Eleve bizarr a gondolat, hogy mint döntés összevetjük a két gépet, mert igazából nem konkurensei egymásnak, a nex7-el kéne összevetni az omd-t.

(#833) haarmaan válasza sebgutkopf (#832) üzenetére


haarmaan
tag

Hát igen nem egy kategória a két gép, de ezek a példák nagyon jól mutatják, hogy menyire jól sikerült a Nex-5N, a hibái ellenére is. Minden Nex-5N tulajnak nehéz lesz erről a gépről valami más gépre váltani, vagy feljebb lépni, bármennyire is zavarják a Nex-5N apróbb bosszantó hibái.
Ezt jól bizonyítja a fenti példa is, vagy említhetném az én példámat is.

Ezért úgy döntöttem én is, hogy legalább két-három évig megtartom a Nex 5N-t. Addig a pénzem obikra költöm inkább. A következő amit megveszek az az 50-1.8-as lesz. Ellőtte még megvárom míg az új G16-50-röl tudunk valami biztosat. Hátha nem lesz olyan drága.

(#834) haarmaan válasza realmadrid (#831) üzenetére


haarmaan
tag

Nem tudom, hogy érdemes e cserélni a nex-5n gépet erre, szerintem nagyon meggondolandó. Ráadásul ugyancsak elmondhatjuk hogy nem egy kategória a két gép.
Csak a cserén buknál vagy 40-50 ezret, tele van a nett eladó 5N gépekkel, és ha kijön az utódja (F5) akkor még több lesz.
Nagyon meggondolandó a csere és az RX100 sem lesz hibátlan gép. Viszont a csúcskompaktok közt biztos, hogy ez lesz az egyik legjobb gép, videóban meg meg sem közelíti a konkurencia.

Tesztek már vannak az RX100-ról a netten, nagyon jókat írnak róla, de azért vannak negatívumok is.
- gyenge és lassan újratőltödö vaku
- sárga szín természetellenes visszaadása
- CAF módban lassú autófókusz
- manuális fehéregyensúly bealítás hibái
- meg egyéb apróságok.
Valamint megemlítik, hogy hiába van az 1. 8-as induló fényerő nagylátón, mihelyt kisebb látószögre zoomolsz már drasztikusan emeli az F értéket.

(#835) sebgutkopf válasza haarmaan (#833) üzenetére


sebgutkopf
őstag

Nálam az 50/1,8 már kipipálva. Szintén várom vajon milyen lesz a 16-50. Azért az jó lenne, ha a 16 és 18-55-öt egy obival ki tudnám váltani.

Azért a sony mindig tud úgy incselkedni az újításokkal, hogy az emberek elgondolkozzanak a cserén. Néhány kellemes újítás, hibajavítás és az F5 máris olyan közel lesz az álomgéphez, hogy az 5n tulajok fele mégis elgondolkozik, hogy cseréljen rendszeren belül.

Egyébként tényleg az a zseniális az 5n-ben, hogy mindenben előrelépést nyújtó váltási lehetőség nincs hozzá képest. Vagy videóban, vagy fotóban valamiben, ami a végtermék minőségét érinti mindenhol van valami visszalépés az 5n-hez képest. Ez kérem egy jól megtervezett csapda, amibe belesétáltunk annak idején és nem tudunk/akarunk?? belőle kijönni.

[ Szerkesztve ]

(#836) haarmaan válasza sebgutkopf (#835) üzenetére


haarmaan
tag

"Néhány kellemes újítás, hibajavítás és az F5 máris olyan közel lesz az álomgéphez, hogy az 5n tulajok fele mégis elgondolkozik, hogy cseréljen rendszeren belül."

Hát igen és ezen a cserén bukik is majd legalább 50-60 ezer forintot. Úgyhogy a F5-öt kihagyom de valószínűleg az utána következő modellt is.
Azon az 50-60 ezer forinton inkább veszek egy obit hozzá, és majd később cserélek, ezért is vettem három év garanciával a gépet a Sony Centerben.

Egyébként a Sony Centerben pozitívan csalódtam. Vettem egy SLT-A57-et náluk, a gép számomra óriási csalódás volt a Nex 5N után. Ezért három nap használat után visszavittem hogy nem vált be, és ha van rá lehetőség, vennék helyette egy másik fényképezőgépet vagy HD videokamerát.
Kicsit tartottam tőle hogy elküldenek az anyámba, hogy mit képzelek (mert megtehették volna, mivel nem internetes rendelés volt és csak ilyen esetben létezik a vásárlástól való elállás joga) de nem így történt.
Megkérdezték, hogy mi a gondom a géppel hátha tudnak segíteni és csak bealítási probléma.
Miután tisztáztuk hogy az SLT-A57 nél az A,S,M, módokban nem működik az autófókusz videó alatt, ami nekem nagyon fontos lenne, és nem beállítási problémáról van szó. Ráadásul ezt ők sem tudták, mivel ha elindítod a videó felvételt az A,S,M módokban ugyanúgy van autófókusz csak éppen a gép sunyin feltűnés nélkül átvált P üzemmódra. Ezután elmondtam hogy egyszerűen többet vártam ettől a géptől, a gépnek számomra vannak olyan korlátai hiányosságai, ami egy olcsóbb gépben megtalálható (pl Nex-5N).
Amit ezután mondott az üzletvezető azon nagyon meglepődtem

„természetesen visszavesszük a fényképezőgépet, és mindenben segítünk, hogy olyan készüléket tudjon választani, ami a legközelebb áll az igényeihez, ha olcsóbb készüléket választana, mint az SLT-A57 akkor természetes a különbözetet visszafizetjük”

Így hát vettem újra egy Sony-Nex 5ND gépet (két obis kiszerelés) három év garanciával, 205000 forintért.
A különbözetet nem volt pofám már visszakérni, úgyhogy azt is levásároltam. A keresztlányom kapott ballagási ajándékként egy SonyEricsson Xperia Mini telefont.

Nem tudom, hogy menyire jellemző ez a hozzáállás de gyanítom, hogy nem gyakori.
Úgyhogy ezek után csak dicsérni tudom a Sony központi szalonját.

(#837) sebgutkopf válasza haarmaan (#836) üzenetére


sebgutkopf
őstag

Ez tényleg példás hozzáállás. Ráadásul az ilyen élmény meg is marad az emberben, a sztori végén pedig még a bevételük se csökkent, mert csak otthagytad náluk a teljes összeget, nekik végülis mindegy mit viszel el a pénzedért a lényeg, hogy sony feliratos. :)

(#838) vacsigusz


vacsigusz
csendes tag

kb 2 hónapja van meg nekem az 5N, volt velem már túrán, céges bulin és nem csalódtam a szerkezetben. Nekem ez az első "komolyabb" fényképezőgépem és még most tanulgatom a fotózást. Lehet megköveztek érte, de én még 1 másodperc videót se vettem fel vele. :D Az 50/1.8-at én is beszerzem valamint elgondolkoztam, hogy kell-e nekem a nemsokára érkező samyang halszem vagy elég lenne csak egy VCL-ECF1. :)

"Ha meghalsz, te nem tudod, hogy halott vagy, csak a többieknek nehéz. Ugyanez a helyzet akkor is, ha hülye vagy."

(#839) sebgutkopf válasza vacsigusz (#838) üzenetére


sebgutkopf
őstag

Az előtét olcsóbb, a obi meg jobb. :)
A befektetés összegénél azt is célszerű lehet figyelembe venni, hogy a halszem egy elég célszerszám, egy ideig poén, utána meg nyűg a fotóstáskában. Aki tudja jól és tudatosan használni, annak nagyon jó, de csak poénból megvenni nem érdemes, ahhoz túl drága, hogy utána alig legyen használva.
Mérd fel mire van igényed.

(#840) Tulku válasza sebgutkopf (#832) üzenetére


Tulku
veterán

"a nex7-el kéne összevetni az omd-t."

Na akkor lenne igazán bajban a sanyi..tessék csak a nex 5n-nel...tudjátok ti is, százszor jobb szenzor mint a 7-esben. Persze a fícsörök, egyebek az omd felé billentik a mérleget, de rá lehet aggatni az 5n-re is evf-et...

És persaze a videó összevetés is érdekelne...tehát nem ugorgyuk átal az összevetést, kell ez...a nex7 szerintem nem lesz hosszú életű, ellenben az 5n-nek lesz sok kistestvére :)

(#841) sebgutkopf válasza Tulku (#840) üzenetére


sebgutkopf
őstag

Ezzel most nem értek egyet.
Mint gép a nex7 igen is jó gép, sőt bizonyos dolgokban jobb mint az omd, ráadásul még a nex7 is olcsóbb tőle. Nyugodtan oda lehet állítani a két gépet egymás mellé. Már azt is megmutatták a tesztek, hogy zajban egyáltalán nincs gond a 24-es lapkával magas iso-n is állja a sarat. Egyedüli gond vele, hogy a gagyi obikat nem valami jól tolerálja. Jó obival (24-es zeiss) viszont olyan részleteket mutat, amit egy 16mp-es lapka sose tudhat. Itt már az a kérdés kinek van rá igénye és pénze. Az evf akinek az fontos egyértelműen nagyon jó és a 3 vezérlő tárcsás kezeléssel és ugye az avchd2-vel se tudja senki felvenni a versenyt a konkureciából. A design ugyan szubjektív, nálam sose kap érdemi prioritást, de nekem szimpibb hozzáállás az új formai világ keresése, míg a retró láz örök lovagolása elég fantáziahiányos dolog.
Az omd-nek két igazán elismerésre méltó tulajdonsága van. Az egyik az IS, a másik a szigetelt léte. Ezeken kívül semmi olyat nem tud, ami egyedi lenne, és más gépek fölé kerekedhetne. Javult sokat a fókusz is, de azért még az omd se az a váz, amivel kiállnék c-af módban sportfotózni. Nem gyors S-AF módot csinálni nehéz, hanem gyors C-AF-t, amit még mindig egy tükör nélküli se tud igazán magabiztosan. Remélem erre egyre jobban ráfekszenek majd.

Számomra egész meglepő, de úgy néz ki nem kell félteni a sony-t. Még mindig több a megrendelés a nex7-re és a 24-es zeiss-re is, mint amennyit gyártani tudnak. Ahogy látom az om5-öt is igen jól áll az előrendelésekkel. Egyik se vágott alá a másiknak. :Y

(#842) Tulku válasza sebgutkopf (#841) üzenetére


Tulku
veterán

Ha gyártanak egy vázat, amit nem tudnak kiszolgálni a meglévő objektívek (no jó ne a 300ezres ceisszt vegyük alapul, mert az mft kínálatában elég sok obi kielégíti az OMD igényeit, ami 100 környékén van) akkor az a váz félszemű király...vagy az sem.

Nex 5n-re legalább van 3-4 obi ami feltekerhető és bámulatos képeket csinál, ráadásul azonos pixelszám (16 mp) ezért jóval egyszerűbb az összehasonlítás...persze ezek az én szempontjaim.

No és belenéztél már a nex7 evf-ébe? Olyan kicsi kagylóvagymi, hogy szörnyű, nekem nem igazán fekszik...az 5n opcionális nézőkéje szerintem 100-szor jobb.

A 2-3 tárcsa baromi jó, a nex7 fogása évezredekre van az 5n-től...ez igaz...de hát nem vázat kell gyártani, hanem fényátalakító szerkezetet, aminek része az optika is...szerintem tehát az 5n hatalmas helyzeti előnyben van a 7-tel szemben...ezért mertem javasolni, hogy inkább ŐT versenyeztessék az OMD-vel (szenzora amúgy is nagyobb, tehát nincs hátrányban ezen a téren)

Nyilván működésben az OMD elveri, hiszen egy majd dupla árú gépről van szó...én csak a kiadott minőség szempontjából vizsgáltatnám...

(#843) BEE válasza Tulku (#842) üzenetére


BEE
addikt

Szerintem az EVF nem a töpörített gépekhez való.
Ezek a kis gépek, főként a NEX-ek, sokkal inkább az LCD nézős
használathoz jók.
A kukucska használathoz teljesen más fogású váz kell.
Ide sokkal inkább a kihajtható LCD kívánkozik, akár tapizós kivitelben is.
A testesebb tükrösök meg font pordítva, kézből szenvedős az LCD.

Ezért én spec nem is értékelem túl nagyra az EVF hiányát.

Előbb-utóbb lesz Pentax gép is a 24-es szenzorral,
akkor majd pontosabb képet kapok az optikaigényéről.
Addig sajna áll az a tapasztalati tény, hogy a Sony szenzorokból
általában a Sony hozza ki a leggyengébb képet. :(
Addig viszont a 16-os szenzor a király ! :K :K :K

BEE

Fradi volt, Fradi lesz, amíg a földön ember lesz !

(#844) Tulku válasza BEE (#843) üzenetére


Tulku
veterán

Hát azért nézz bele egy GH vagy OMD evf-ébe...fényévekkel van a nikon1 vagy a nex7 evf-éhez képest...persze nem a benne látható minőségre értem, hanem nagyságra-kényelemre.

És persze már leírtam, hogy nem szenzort veszünk, hanem rendszert (persze bizonyos elemeit, de rendszerben gondolkodunk) és hát a nex7 nem épp felel meg ennek...ha egy fix obis (mert ugye csak a ceissz 24-es) szép képet készítő gépre vágyom, megveszem olcsóbban az x100-at.

És mivel 5n topikba írok (és persze az volt nekem) így könnyű a dolgom, hiszen egy roppant jó szenzorral szerelt mini masina, amihez azért már van 1-2 obi is ami kiszolgálja...

(#845) Pompi


Pompi
MODERÁTOR

Üdvözletem a hölgyeknek / uraknak!

Egy rövidke regénnyel indítanék :) Pár napja beléptem én is a NEX klubba. 10 év DSLR-ezés után, egy viszonylag elég jónak és egyben elég terebélyes Canon szettet adtam el nemrég. A mérete miatt egyre többször maradt otthon, így egyre kevesebbet használtam, végül úgy döntöttem, hogy valami MILC rendszerre váltok helyette.

A NEX-5(N) képek alapján már nagyon régen tetszett formára és tudásra is, de a szűkös objektívpark miatt nem is nagyon foglalkoztam vele. Az előző gépen előszeretettel használtam egy 10-20 (~16-32) mm-es objektívet, leginkább a 10-es végén, egy hasonló gyújtótávolságot szerettem volna mindenképp az új konfigurációtól is valahogy. Ezért első körben a micro 4:3 rendszert nézegettem, ott vannak erre alternatívák, persze aranyáron.

Közben a DSLR mellett mindig volt valami kis kompaktom, leginkább a Canon IXUS sorozatából, aztán valamikor ősszel egy Sony WX10-re váltottam, és nagyon bejött rajta pár funkció, többek között a HDR fotózás és a Sweep Panorama. Úgyhogy pár hete ismét elkezdtem a NEX-ek felé kacsintgatni, akkor bukkantam rá a 16mm-os pancake-hez kapható nagylátó (x0,75) adapterre (VCL-ECU1). Utána olvasgatva azt gondolom hozni fogja azt amit elvárok tőle képminősgégben, gyújtótávolságban meg egész közel leszek a "megszokotthoz".

Vacilláltam, hogy megvárjam-e az utódot, az F5-öt, nem lett volna sürgős a vásárlás, de egyrészt tartok tőle, hogy az F5 jóval magasabb áron fog kezdeni (és talán nem fog olyanokat hozni, ami miatt érdemes rá várni) és lehet ugyan, hogy az 5N árát talán lejjebb fogja vinni, de féltem, hogy pl. az általam kinézett dupla kit (16+18-55) nem lesz elérhető. Ennek mostani viszonylag kedvező akciós ára miatt végül úgy döntöttem, hogy maradok az 5N-nél.

Úgyhogy egy NEX-5N lett az új masina, a 16mm és a 18-55mm-es E mountos obijaival és egy HVL-F20S vakuval, az ECU1 adapter már érkezőben. Az első benyomások nagyon jók, a mérete nagyon kellemes a nagy vas után. A képminőség szintén jó, egy 40D-m volt előtte, még ahhoz képest is jobb, főleg magas ISO értékeknél. Egy elég durva „alap” objektívem volt a Canonon, annak az AF sebességétől elmarad a kis NEX, de azért ez még mindig a gyors kategória. Szóval igaz nincs átnézeti kereső (persze opcionális és van viszont kihajtható), nincs nagy kulcsszámú dönthető, forgatható vaku, egy időre lemondtam a tele objektívről is (keveset használtam), de nem tölt meg egy komplett fotós hátizsákot a szett, nem húzza 2-3 kg a nyakamat a többi meg a vállamat egy-egy úton. Hoztam pár kompromisszumot, de már mások a fotós elvárásaim, szokásaim, mint pár éve, egyelőre nagyon szimpatikus ez a kis valami ;)

Persze azért kíváncsi vagyok, hogy mi lesz az utód, lehet kicsit szívom majd a fogam, hogy lehet megérte volna várni pár hónapot :) Azt láttam, hogy valószínűleg ez a 16mm-es objektív is megszűnik, kíváncsi vagyok mi lesz helyette.

Bocs a hosszúra nyúlt sztoriért, de gondoltam illően beköszönök :) és legalább kiírtam magamból dióhéjban az utóbbi idők vívódásait a fotómasina választás terén ;)

[ Szerkesztve ]

Feel Good Inc.

(#846) sebgutkopf válasza Tulku (#844) üzenetére


sebgutkopf
őstag

Itt a lényeg, hogy mi gépet vetettünk össze, te meg rendszert. A kettő nem ugyanaz. Ha csak a gépet nézed, akkor a nex7 igencsak odaver az omd-nek, akármekkora is a hype körülötte. Én nem veszek se nex7-et, se omd-t. A 7-es vevői közül ahogy olvasom sokan eleve a 24-es zeiss miatt veszik a váznak alá. Ebből sejthető is kik tartoznak a vevő körébe (nem mi).

A rendszerben gondolkozás egy egész más dolog, ott eleve az obi, vaku, stb... oldalról szokták kezdeni a dolgot és utána hozzá veszünk egy vázat, ami van.

Más: észrevettétek, hogy az utóbbi fél évben nekem úgy tűnik, hogy a nagy milc lázból némileg tisztult a kép. Értem ez alatt, hogy úgy tűnik mind a nikon, a samsung, a ricoh kezdenek lemorzsolódni, sőt hiába van itt a fuji a csoda és drága rendszerével, nem tudunk rá rendszerként nézni. Lényegében új bejelentések milc téren érdemben csak az mft fronton vannak és néha valami a nex-eknél. Úgy tűnik, hogy közép távon ez egy két pólusú mft vs nex konkurencia harc lesz, kínálatban az mft jobban áll.
Ezt a teóriát támasztja az is alá, hogy a 3rd party obi gyártók is ezen két rendszerre haraptak rá egy másikra se, és ezekre jelentettek be obikat, ezekkel számolnak. Az összes többi milc próbálkozásban nem látják a potenciált, hogy érdemes lenne velük foglalkozni és obit fejleszteni rájuk.

(#847) FEDman válasza sebgutkopf (#841) üzenetére


FEDman
addikt

Felsorolod nekem mik azok a területek ahol a NEX-7 tényleg érdemben jobb mint az OMD?
Csak mert túl sok ilyet én nem tudnék mondani. :N
Akármilyen meglepő szenzorban, jel/zaj arányban, dinamikában nagyságrendileg egy kategóriában van a kettő. A kicsit nagyobb szenzor kicsit kisebb mélységélességet akár sorolhatnánk a NEX-7 erényei közé, csak hát ha obi nincs ami ezt kihasználná..
Egyedül a váz felépítése, a sarokba helyezett EVF és a kompakt mérete amit egyértelműen a NEX-7 javára tudok írni, mást nagyon nem.
Az OMD ezzel szemben sokkal gyorsabb AF-el, a nagyon komoly szigetelt vázával és a mára a köré épített rendszerrel elég komoly előnyöket tud felmutatni. :)

(#848) sebgutkopf válasza FEDman (#847) üzenetére


sebgutkopf
őstag

nex7:
- 3 tárcsás kezelés
- videóban nagyon nem egy kategória (avchd 2.0 28 bmps)
- igen a nagyobb szenzorral jobb dof játék lehetősége, és ez soha nem fog változni
- akit érdekel, annak több részlet
- sarokba rakott oled evf (az evf mániásoknak)
- 14 bites raw fájlok

Csúcsfény dinamikában az om5 végre sokat javult, de nem tudom hogy állnak most egymással szemben.
Lehet, hogy azt mondod nagyságrendileg egy kategória a szenzor a két gépben, de azért ne kovácsoljunk már abból előnyt az om5-nek, hogy csak kicsivel gyengébb valamiben. :) Attól még nem jobb.

A fordított kérdés, hogy miben jobb az om5 a nex7-től:
- is
- szigetelt
- gyorsabb s-af, de a c-af még mindig nem az a szint, ami megdobbantaná a szívem.

Az om5 előnye igazából az, hogy van rendszer körülötte, de ez nem a váz érdeme, hanem az mft-s gyártóké. Maga a váz annyira azért nem különleges és se utolérhetetlenül szuper.
Olyan szempontból kiszúrásnak tartom ezt a gépet, hogy van már egy rakat mft obi, jók is közötte, de normális vázból oly részről az om5 az első, ami nekem is tetszik. De milyen áron, akkor meg mit ér a rendszer.

Remélem elég egyértelmű, hogy ezek mind a saját szemszögemből nézve írom.

(#849) sebgutkopf válasza Pompi (#845) üzenetére


sebgutkopf
őstag

üdv a klubban. :)

Nézd meg, hogy az 1.01-es fw van-e a masinán. Az elsősorban az AF-et érintő változásokat hozott.

[ Szerkesztve ]

(#850) Tulku válasza sebgutkopf (#846) üzenetére


Tulku
veterán

"nex7 igencsak odaver az omd-nek"

Miben? És miben "igencsak"?
(gyorsaság?, evf?, fogás?,...stb)

Szerintem teszteljünk egy nex7-et egy 50 1,8-al egy omd-t egy 45 1,8-al, majd csináljuk meg ugyanezt a ceissz 24-essel és a lejka 25-össel...nem tudom, mi lenne a végeredmény...és persze arról elfelejtkezem ilyenkor, hogy a ceiszben nincs stabi...

Én nem látom azt a hihetetlen erőt a NEX7-ben amit te, de különbözhetünk.

És persze ezért írtam, hogy olcsóbb venni egy x100-at egy baromi jó fix optikával, mint 400-ért egy hasonló cuccost, ami persze drágább, nem jobb képminőségben, nagyobb és szintén 1 db fix optikával lehet használni.

Szerintem nex7-et kultgépként veszik az emberkék (persze egyelőre az omd-t is...) míg az 5n egy használható, baromi jó ár-érték arányú masina.

És Sebi, tedd a szívedre a kezed...te nem rendszerben gondolkodsz? :)

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.