Hirdetés

2024. április 23., kedd

Gyorskeresés

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-12-13 04:41:15

LOGOUT.hu

A Sony 2010. május 11-én bejelentette a MILC (tükörnélküli cserélhető lencsés) fényképezőgépcsaládjának első két tagját, a NEX-3, és NEX-5 gépeket, APS-C méretű szenzorral. A piaci várakozásnak megfelelően az APS-C vázak rövid, de gyors evolúciója után 2013.október 13-án megjelent az első full frame méretű érzékelővel szerelt Sony MILC ILCE-A7 néven. Az összefoglaló a rendszert átlátni próbál segítséget nyújtani.

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#101) madgie válasza sebgutkopf (#100) üzenetére


madgie
titán

Jaja, ilyenkor az adja :) Ma hajnaltájt' ki szerettem volna menni hosszúexpózni, felkeltem időben, erre tiszta köd volt kint :D

szerk: ehelyett a munkahelyen próbálgattam, mennyi a max Bulb záridő. Két óránál eluntam, leállítottam az expót, de a plusz kétórás zajszűrést már nem bírta ki a 100%-ra töltött akku, olyan szűk másfél óránál csontra lemerült.

[ Szerkesztve ]

(#102) sebgutkopf válasza madgie (#101) üzenetére


sebgutkopf
őstag

Na gondolhatod itt Bp-en milyen a levegő... csak épp nappal se száll fel a köd (szmog).

Amikor belemerül a dark frame készítésbe a gép, akkor el se tudja menteni a képet?
Belegondolva még sose csináltam bulb-os képet nex-el. Azt se tudom, hogyan indul és kell leállítani az expót.

Hosszú expóról jut eszembe.
/off topic e3-ammal pár hete lőttem éjjel néhány képet. Lényeg, hogy nekem alapból sorozatlövés módban van a gép és az állványra rakás kedvéért áttettem előzetes tükörfelcsapásra. Jóval később vettem csak észre, hogy a sorozat módot hiába iktatja ki az előzetes tükörfelcsapás mint mód a sorozat kiiktatja a dark frame készítést és egy rakat képhez nem készült. Amikor észrevette azon a helyszínen utána mindent újralőttem, de így is volt sok képem, ami csak sima expóként volt meg. A jpg képeken ezeken voltak is színes "csillagok" :) Akkor lepődtem meg, amikor kíváncsiságból megnéztem a raw képeket. Érdekes módon a dark frame nélküli raw-ból ACR-el hívott képeken se volt rajta a mák. :Y
Ezt nem igazán értem. Valamit tud pluszba az acr, vagy raw esetén nem kell dark frame?

(#103) madgie válasza sebgutkopf (#102) üzenetére


madgie
titán

Elmentette a képet így is, de gondolhatod, hogy darkframe nélkül hogy néz ki a két órás kép... lila paca az egész. Nekem 5N-nél van infraérzékelőd, így egyszerű a Bulb (egy katt elindít, egy katt abbahagy), nekem a Nex-3-ról lespórolták, így fogtam egy postásgumit és rávarrtam egy kis gombot... rátekertem a markolatra (ha lehet annak nevezni) és addig tart a záridő, míg le nem veszem róla a gumit :D

A darkframe szükségessége sok mindentől függ: érzékelő milyenségétől, záridő hosszától és a külső hőmérséklettől is. Télen jobban érzi magát a szenzor, korrektül hűtik a mínuszok. Anno a 40D-nél télen fél óránál sem volt szükség darkframe-re, Micro 4/3-nál meg mindig (!) kell, a GH1 már pár másodperces képeken is tele lesz pöttyökkel nélküle.

A raw vs jpg témában jól sejted, az acr végez egy szűrést erre is. Ha megfigyeled a hosszúexpós képed 100%-os nagyításban, míg betölt (amíg mozaikosan néz ki), kiszúrhatod néha ,hogy ott figyel egy-egy színes pixel. Aztán mire betölti a képet (feldolgozza), eltűnik a nagy része (már akkor, ha tényleg kevés van csak belőle)

(#104) sebgutkopf válasza madgie (#103) üzenetére


sebgutkopf
őstag

Egész meghoztad a kedvem az éjszakai csillagos fotózáshoz. A nex-hez ugyan nincs távirányítóm, de az e3-hoz még megvan egy eredetim. Kipróbálom valamikor, bár ahhoz nem biztos, hogy az erkély ideális hely a város fényszennyezése miatt. Bár a mi környékünk nyugisabb rész.

(#105) madgie válasza sebgutkopf (#104) üzenetére


madgie
titán

Egy park, vagy temető tisztább volna :)

(#106) madgie


madgie
titán

Pár preset Lightroom/ACR használóknak. Van benne NEX is bőven, NEX-3-an kipróbálva a Standard szemre élethűbb színeket hoz, mint az alapértelmezett (Adobe Standard) színek.

(#107) sebgutkopf válasza madgie (#106) üzenetére


sebgutkopf
őstag

Woww van benne 5n is. Kíváncsi vagyok milyen értékeket használ a sajátjaimmal szemben. A nex3-ra több időm volt jó presetet csinálni, de az 5n-nél még finomítgatok rajta.

(#108) sebgutkopf válasza sebgutkopf (#107) üzenetére


sebgutkopf
őstag

Ezt a dcp formátumot hogy kell használni? A cs5-ben az acr xmp formát használ a beállításokra. Vagy ez mégis csak LR-al megy?

(#109) madgie válasza sebgutkopf (#108) üzenetére


madgie
titán

Várjál, ez nem xmp, ezek külön színprofilok.
PS-ben a Camera Calibration fülnél találod a Camera Profile-t, ahol neked most csak Adobe Standard van. Ha ezeket a dcp-ket felmásolod a c:/programdata/adobe/cameraraw/cameraprofiles/camera mappába (csinálsz egy Sony Nex-3 mappát és oda mehet) akkor a PS és a LR is meg fogja találni ezeket.

(#110) sebgutkopf válasza madgie (#109) üzenetére


sebgutkopf
őstag

köszi!

(#111) madgie válasza sebgutkopf (#110) üzenetére


madgie
titán

Nincs mit! Kipróbáltad, milyenek?

(#112) sebgutkopf válasza madgie (#111) üzenetére


sebgutkopf
őstag

Kipróbáltam. Eddig igazán nagy különbségeket a téma jellegű profilokon kívül nem láttam, de most nem volt kéznél olyan raw kép, amin ennek hatása igazán kijöhetett volna.

Érdekes, hogy a saját xmp-immel egyáltalán nem használható együtt, attól olyan zöldes lesz a kép, tehát vagy a saját beállításaim, vagy ezek a profilok és akkor lehet a csúszkákkal külön újra játszani.

Szóval még kérdőjel.

(#113) _Roy_


_Roy_
tag

halihó

17 nap alatt megjött a várva várt canon-sony nex átalakítóm egy ajándék kijelző védővel (műanyag)
tesztelve a canon 50mm f1.8 nagyon szuper
eddig beltérbe próbáltam elég jó, de kint biztos sokkal jobb képeket fogok vele lőni
videóra is nagyon tetszetős, igaz 50mm -en látszódik ha az ember kézből videózik, de majd kipróbálom az állványon is
mf gyűrű mozgatása kicsit behallatszik, de engem ez nem zavar
sajnos ha pl az akváriumban a halakat veszem ezzel a kombóval, akkor elég nehézkes állandóan tekergetni a fókusz gyűrűt...
szerintem 15$ megér

(#114) futo001 válasza _Roy_ (#113) üzenetére


futo001
senior tag
LOGOUT blog

Ebay-ről rendelted?

I'm a man with a plan... the plan is to booze as much as I can! ¯\_(ツ)_/¯

(#115) _Roy_ válasza futo001 (#114) üzenetére


_Roy_
tag

igen

(#116) Tulku


Tulku
veterán

Üdvözletem!

Van-é itt valakinek tapasztalata nex 5n és 16 mm-es palacsinta kombóval?
(élesség, széleken milyen, videóra mennyire használható...stb)

Válaszokat előre is köszönöm!

(#117) madgie válasza _Roy_ (#113) üzenetére


madgie
titán

Az én Micro 4/3 - NEX adapteremen meg nincs végtelen, nem mellesleg alapból rászorult a Pana 20/1.7-re, majd' idegbajt kaptam tőle, míg lejött. Most panaszkodom az ebay-nek, hogy ez így nem épp' jó egy 30 dolláros adapternél...

(#118) _Roy_ válasza madgie (#117) üzenetére


_Roy_
tag

hát az enyém a legolcsóbb fajtából van, de szorulós problémám nem volt, szerintem ennyit megért

(#119) futo001 válasza _Roy_ (#118) üzenetére


futo001
senior tag
LOGOUT blog

Én M42 adaptert vettem, 9EUR volt, teljesen korrekt. Még venni akarok Canon, Nikon és Sony A adaptereket is, nagyon olcsón láttam obikat, amiket használni tudnék velük.

I'm a man with a plan... the plan is to booze as much as I can! ¯\_(ツ)_/¯

(#120) madgie válasza _Roy_ (#118) üzenetére


madgie
titán

Ez abban más és keményebb dió, hogy a Micro 4/3 a NEX bázistávjához sokkal közelebb áll, mint bármelyik tükrös rendszeré, nehezebb korrekt adaptert gyártani hozzá. Ebben az esetben nem is sikerült, konkrétan fogóval (!) kellett megnyomorgatni, hogy normálisan felmenjenek rá a Micro 4/3 objektívek.

(#121) sebgutkopf válasza Tulku (#116) üzenetére


sebgutkopf
őstag

Privi ment. Hétvégén nem fórumoztam :)

(#122) madgie


madgie
titán

Mai kis csillag-izé, sajnos pocsék képe van ennek a a 16-osnak, ha nem rekeszelem rommá :(

[ Szerkesztve ]

(#123) sebgutkopf válasza madgie (#122) üzenetére


sebgutkopf
őstag

A csillagozást melyik obival nyomod?

A pixel anomáliákkal kapcsolatban van valami infó fejlemény?

(#124) madgie válasza sebgutkopf (#123) üzenetére


madgie
titán

Hú, bocs, elsiklottam a hsz fölött.

16/2.8 megint. Most nyitva, sok félperces expó. Készült egy hosszú húszperces is, azon megint van pár csík, de mozaik, meg nagyobb képhibák nincsenek. A fene érti, a múltkor mi okozta :)

(#125) _Roy_ válasza madgie (#124) üzenetére


_Roy_
tag

ennyi idő alatt nem melegedett fel nagyon, mint videózás közbe?

(#126) madgie válasza _Roy_ (#125) üzenetére


madgie
titán

Nem tudom, mennyire melegszik videó közben a NEX3, még nem próbáltam. egyébként pont ezért jó télen hosszúexpózni, mert ilyenkor a környezet hűti.

(#127) sebgutkopf válasza _Roy_ (#125) üzenetére


sebgutkopf
őstag

A nex3-nál a videó hosszát nem a szenzor melegedés korlátozza, hanem a fájlméret és nem indít új fájlt folytatólagosan.

Egyébként a felvetésed abszolút jogos, mert az extrém hosszú záridőnél már valóban téma a szenzor melegedés. Még az is lehet, hogy azért voltak Madgie korábbi képén azok a kockás fura részek.

(#128) sebgutkopf válasza madgie (#124) üzenetére


sebgutkopf
őstag

Most hogy érzed, így több expóra bontva jó megoldás a csillagozásra a nex3, vagy nem vált be és csak próbálkozol, hogyan lehet használhatóvá tenni?

Tényleg írták a sony pletykalapon, hogy jön új fw a régebbi nex-ekhez. Ha jól látom az egész arról szól, hogy a korábbi gépeket is alkalmassá teszi a félig áteresztő tükrös fázis AF-es alfa obi adapter használatára és a menübe is bekerülnek a hozzá kapcsolódó beállítások.

(#129) madgie válasza sebgutkopf (#128) üzenetére


madgie
titán

Több expóval jó, de a 16-os minősége sajnos csapnivaló :(
A Panától lecsórhatták volna azt a finomságot, hogy bajonettkioldó gombot megnyomva automatikusan végtelenre áll be az objektív. Nagyon nehéz ilyen sötétben korrekten élesre állítani.

(#130) sebgutkopf válasza madgie (#129) üzenetére


sebgutkopf
őstag

Van már valami manual obid rá? Rendelted azt az mft adaptert, azt sikerült végül megcsiszolni, vagy még mindig az eladóval vitatkozol?

(#131) madgie válasza sebgutkopf (#130) üzenetére


madgie
titán

Vissza kéne küldenem NY-ba, akkor fizetné vissza az árát...

M42 adapterem van hozzá, de nem nagyon pakoltam rá még mást a Pentacon 50/1.8-on kívül.

(#132) Tulku válasza madgie (#131) üzenetére


Tulku
veterán

Hú fiatalok, ez a sanyi manuál obikkal egész jól bír!

Este beltérben szórt fénynél 1.4-en focus peaking-gel szinte gyorsabb mint az af-je...bármilyen furcsa ezt leírni. Videónál állvány kell, ezt beszerzem (olcsó tippeket megköszönök) mert tartani, tekergetni a mozdulatlanság állapotában nem lehet a régi nikon üveget, de egészen kiválóan használható itt is a peaking (bár videónál kevesebb látszik a jelzésből, nagyon oda kell figyelni, illetve nézni kell az lcd élességet is, ha hirtelen eltűnik a sárga terület. Itt mindenképpen javasolt a legerősebb beállításra tenni. Természetesen f2-2.8-nál már több-nagyobb a sárga terület, de itt már az iso is ugrik)

Fényképre pedig egyszerűen kiváló a régi üveg az 5n-nel peaking-gel.
Annyira eltalálták, hogy néha belenagyítva ugyan azokat az élességeket állítom be, mint amit a sárga területekkel. Gratula sanyi!

ps: nex7 teszt a díprevjún! Mintha nagy iso-kon rosszabbul teljesítene mint az 5n...
És videón sem olyan gyenge fényben...na mindegy én biztosan nem váltok, most már marad a kicsike!

(#133) sebgutkopf válasza Tulku (#132) üzenetére


sebgutkopf
őstag

Nagyon jó értékelést kapott a nex7. Lényegében kijelentik, hogy kategóriától függetlenül a legjobb képminőséget adó aps-c szenzoros gép (akár dslr, akár milc).

Jó látni, hogy a tesztet a magas iso témában bővítették abban az irányba, hogy valóban sötétben is lőttek magas iso-s képet, amire az ember valóban használja. Azért kíváncsi lettem volna, hogy ha nem az 5n képét interpolálják 24mp-re, hanem a nex7-ét 16-ra akkor az milyen az 5n-hez képest? Lehet úgy is nagyjából azonos az eredmény, mert mégiscsak finomabbak a részletek a 24-es szenzoron.

Lehet egyszer jobban meg kéne barátkoznom a manual obikkal. Korábban még FT rendszeren egyszer megpróbáltam és nem tetszett a dolog. Mindig az az érzésem, hogy nem tudnám rendesen kihasználni, állandóan attól rettegek, hogy a manual léte miatt lemaradok valamiről. Ha megyek valahova és tényleg helytakarékos vagyok ezért csak egy obit a vázon viszek, akkor az biztosan nem egy manual lenne.

Amúgy hogyan használod mondjuk portréra? Csak a focus peaking, vagy engeded belenagyítani is a képbe? Ha elég pontos eredményt lehet elérni a peakinggel egyedül, akkor a sebességben biztosan igazad van.
A peaking mondjuk portrézásnál tud észlelni éleket a szem környékén, vagy csak a fej körül színez?

Úgy érzem, hogy videózni talán nagyobb poén lehet egy ilyen fényerős obival, de most már megvárom azt az 50/1,8 oss-t. Utó karácsonyi ajándéknak csak be lehet majd szerezni.

(#134) Tulku válasza sebgutkopf (#133) üzenetére


Tulku
veterán

Nagggggyon jól használható a peaking (hozzáteszem: nekem és ezzel az objektívvel!)
Portréra sokkal alkalmasabb, mint a belenagyítás, igaz egy gomb a sanyin (bal alsó ilyenkor alapból az) de én szinte sohasem használom, nagyritkán próbából, mert egyszerűen nem hiszem el, milyen jót alkotott a sanyi.

Ha azt írtam az mft topikban hogy a zúm palacsinta mérföldkő a mirorless gépek piacán (nem minőségben, a méret számít most ebben a felállásban), akkor a focus peaking -ről szintén ki kell jelentenem.
Persze sokan nem fogják használni, mert af-es objektívhez szükségtelen, és az obikat sztem hihetetlen mértékben elkezdték fejleszteni videóra (kell is, mert az eddigiek többsége össze-vissza fókuszát videón, ami jobban zavaró, mint ha életlen lenne a kép) tehát egyre kisebb területet fed le, de egy jó portréobi sztem mirrorless-re sem lesz olcsó (1.4-1.8 fényerővel) tehát azért van létjogosultsága.

Próbáld ki, nem fogsz csalódni!

(#135) sebgutkopf válasza Tulku (#134) üzenetére


sebgutkopf
őstag

Na most jól felcsigáztál. :)

Videózásnál már próbálkoztam mf-al a rendszer obikkal is, de a focus by wire rendszerrel fura, hogy néha azt se tudom merre tekerem :DDD

Most már megvárom az 50/1,8-at azt megveszem és ha még mindig hiányérzetem lenne, akkor újra fontolóra veszem a manual nővér módszert.

(#136) Tulku válasza sebgutkopf (#135) üzenetére


Tulku
veterán

sokat nem veszthetsz, veszel egy pancolart 15-ért, egy adaptert 5-ért, ha megjön a lencse (ami ugye nem holnap lesz :) akkor szépen eladod a pancolart, ha annyira bejön az 50-es sanyi.
Bár a gyorsasága annak sem lesz jobb, mint a kitobinak, ebben szinte biztos vagyok!

(#137) BEE


BEE
addikt

Urak !
Két kérdésem lenne.
Az egyik, hogy egy használt NEX3 átvételénél mire érdemes figyelni,
vannak-e tipushibák ?

A másik, hogy honnan érdemes beszerezni egy NEX-K adaptert ?

Boldog Karácsonyt mindenkinek !

BEE

Fradi volt, Fradi lesz, amíg a földön ember lesz !

(#138) sebgutkopf válasza BEE (#137) üzenetére


sebgutkopf
őstag

Egyetlen egy dolog van, amire érdemes figyelni, illetve ha még garis, akkor javítják. A kijelzőről kopik a tükröződésmentesítő réteg. Ezt először a széleknél foltok megjelenésével lehet látni. Az enyém megkopott, és külföldön is sokan számoltak be ugyanilyen jelenségről. Amikor eladtam a nex3-amat már az átvevőm intézte a gariztatást, pár nap alatt megvolt. Utána kapott egy védőfóliát.
Szóval, ha garis nem érdekes, ha nem garis már, akkor viszont ne legyen rajta egyáltalán kopás.

Szóval akármilyen is a nex-ekre úgy néz ki kötelező a fólia, az 5n-re már a vásárlás napján felkerült a védő, bár másfajta a réteg rajta, nem mertem kockáztatni.

A sony központi Etele téri szervize szerint hiába sok az eladott nex náluk nem igazán jár belőlük.

(#139) sebgutkopf


sebgutkopf
őstag

Érdekes dolog ez az alfa/nex hibrid bajonett, amiről a roumor-on írnak ráadásul elég nagy megbízhatósági fokkal. Ezek szerint elkezdik még jobban átjárhatóvá tenni a két rendszert. Mi lesz itt? :)

(#140) BEE válasza sebgutkopf (#138) üzenetére


BEE
addikt

Köszi, erre ránézek !
( A szervizek hivatalból tagadni szokták a hibákat. )

BEE

Fradi volt, Fradi lesz, amíg a földön ember lesz !

(#141) Tulku válasza sebgutkopf (#139) üzenetére


Tulku
veterán

Erről van szó?

Jó dolog ez, csak 100 ezer pezó...

Ha 50 lett volna, már biztosan beszereztem volna egyet, hiszen alfa bajonettel van 50 1.8 és 1.4 is.

Mindegy most már várjuk meg a stabis 50 1.8-at szerintem elég jól optimalizálták videóra...

szerk: Ja és hogy kis hazánkban egyetlen sanyi szaküzletben sem kapható? :(

[ Szerkesztve ]

(#142) madgie válasza sebgutkopf (#138) üzenetére


madgie
titán

Hopsz, nekem megkopott, lehet ki kéne cseréltetni?

(#143) sebgutkopf válasza madgie (#142) üzenetére


sebgutkopf
őstag

Akkor addig amíg garis! Utána meg rá a fóliát.

(#144) sebgutkopf válasza Tulku (#141) üzenetére


sebgutkopf
őstag

Itt valami eljövendő full frame gépről regélnek, amire fel lehet tenni sel és sal obikat is. Ha sal obi, akkor full frame, ha sel obi kerül rá, akkor pedig croppolt képet készít. Nekem elég fura dolognak tűnik, sőt egyre furább. Ha nem lenne 4-s valószínűsége simán rávágnám, hogy hülyeség.
Vagy ezzel akarják azt izmozni, hogy full frame gépen is a tükörnélküliség felé halad a sony?

(#145) BEE válasza sebgutkopf (#144) üzenetére


BEE
addikt

Itt [link] is megpendítik a FF gépet, talán tényleg dolgozik rajta a Sony.

BEE

Fradi volt, Fradi lesz, amíg a földön ember lesz !

(#146) sebgutkopf válasza BEE (#145) üzenetére


sebgutkopf
őstag

FF gépen biztosan dolgoznak. Azt is simán elhiszem, hogy tükör nélkülin. Ez a vegyes bajonett viszont nehezen emészthető, meg igazából nem is értem minek, de ennek úgyse vagyok a célrétege, így nem nekem kell eldöntenem az értelmét.

(#147) BEE válasza sebgutkopf (#146) üzenetére


BEE
addikt

Az FF szenzor szerintem lassan reális várakozás,
de a kettős bajonett szerintem kamu.
Túl macerás a gyártónak megoldani a sok problémát,
ráadásul mit is tennél FF-re ami E bajonettes ?

Más:
Megvannak első tapasztalataim a NEX 3 -mal.
Így elsőre azt mondom, jobb kamera mint fényképezőgép.
De ez még változhat, mert csak beltérben, meg ratyi időben próbáltam.
A menüje borzalom a Pentaxhoz képest. :O

A képminőséget meg majd akkor nézem, ha lesz K adapterem. :K

BEE

Fradi volt, Fradi lesz, amíg a földön ember lesz !

(#148) madgie válasza BEE (#147) üzenetére


madgie
titán

A NEX3-at a váz adja el: nagyon baba kicsi, formás és finom az érzékelője (bár neked a K-5-höz képest inkább visszalépés, nekem a Micro vázaknál azért inkább előrelépés). A 16-os palacsinta viszont valami borzasztó szutyok objektív, nincs olyan alkalom, hogy ne borzasztana el a rajza, mikor dolgozom kifelé a rawokat :(

(#149) BEE válasza madgie (#148) üzenetére


BEE
addikt

Majd teszek rá olyanokat hogy 31/1,8 meg 50/1,4 és 77/1,8 .
Azok majd megmutatják mit tud a szenzor ! :K

De alapból egy 28/2,8 lesz rajta elképzeléseim szerint.
Aztán megy a táskába, hogy legyen nálam mindig valami,
ha nem akarom cipelni a tükröst.

Manuál obikkal miket tilt le a gép ?

BEE

Fradi volt, Fradi lesz, amíg a földön ember lesz !

(#150) madgie válasza BEE (#149) üzenetére


madgie
titán

Hú, mittudomén, szánom-bánom, de alig volt még rajta manuál cucc :) Fénymérés + peaking természetesen van.

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.