Hirdetés

2024. április 25., csütörtök

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  Adattárolás  »  Sok nagy winyó kezelése raid-el (téma lezárva)

Hozzászólások

(#1) wertex


wertex
csendes tag

Üdv Mindenkinek!

Manapság egyre több az adat, az alaplapok pedig általában max 4 eszközt fogadnak. Nekem jelen pillanatban 3 winyó és 1 CD van az alaplapra rákötve. További 4 winyót használok 1 SIL 0680-as chipppel rendelkező kártyával nagyon sok problémával. A Silicon chipekről már volt itt szó más topicban, nem igazán megbízható...
A kérdéses az elkerülhető e a sok hiba ha csak csatolónként 1 winyót masterre állítva kötök fel a RAID kártyára, illetve lehet e több RAID kártyát egy gépbe telepíteni?
Valakinek van hasonló problémája?

(#2) LukE válasza wertex (#1) üzenetére


LukE
veterán

meg ha lehetne tobb kartyat is berakni 1 gepbe, ha csak nem 1000 eves vinyak tomege van bekotve, szerintem nem lenne ertelme, villanyszamla
Ha meg uj vinyak, es hasznalod is oket, akkor ennyi vinyanak mar tuti szuk a PCI busz keresztmetszete...

''Firefoxot hasznaljanak csak a gyavak. Az Explorer az igazi ferfiak bongeszoje! Veszely, kaland, nyitottsag!'' ιQι

(#3) sziszegő


sziszegő
senior tag

Minden további nélkül lehet több raid vez egy gépben csak angy táp kell enki, a pci sávszél az bőven elég mert ha egy raid tömbön lévő vinyórol másolsz a másikra akkor az adat csak a kártyáig jut ha meg két raid vez közti hdd-ről másolsz akkor sem kicsi mert még ha scsi is a hdd max 80 mb/s az átvitel.

(#4) wertex


wertex
csendes tag

A baj az volt, hogy nem láttam túl megbízhatónak ezt az egész RAID dolgot. Bár most kinéztem egy jó kártyát High Point PocketRAID 404, HPT 374-es chip van benne és 8 eszközt kezel. Hátha jobb a biosa mint a silicon chipesnek.
Meg a másik hogy hosszú távon kellene megoldanom a problémát, mert van még két winyóm külső USB2-es házban, azokkal nincs baj adatátviteli szempontból de nagyon melegszenek mert az aluminium házban nincs venti...
Előbb utóbb tönkremnnek szerintem
Nincs valamilyen olyan megoldás hogy periféria házba teszem bele a plusz vinyókat és összekötöm az alapgéppel?

(#5) LukE válasza wertex (#4) üzenetére


LukE
veterán

szorri, csak en vagyok a bena, vagy masnak is lassu a PH mostanaban?

[Szerkesztve]

''Firefoxot hasznaljanak csak a gyavak. Az Explorer az igazi ferfiak bongeszoje! Veszely, kaland, nyitottsag!'' ιQι

(#6) LukE válasza wertex (#4) üzenetére


LukE
veterán

tudom. elvetetmul otlet, de mi lenne, ha vennel 1 olcso lapot gigabit lannal, (meg ha nincs a mostanin, akkor 2-t...) valami minimum egyeb cuccokkal, es lenyomni az egeszet a pincebe? (ujabban minimum +2SATA csati van a lapokon, esetleg még néhány SATA/IDE) (ASUS P4S800D, 3Com lan, +2sata, 20k brutto?)(MSI KT6 Delta-FISR par ezerrel tobb)
SATA meg nativ hotswappelheto...

(csak mert egy 4 portos raid kartya azert belekerul legalabb ennyibe)

(egyebkent raideled is oket, vagy csak a tarhely miatt kell? Mert ha raid 0-ban vannak, akkor egy HDD hibaja akar az egesz tomb megdolesehez vezethet. )


persze vannak profibb megoldasok is, csak az par 100kHUF lenne a vegen...

''Firefoxot hasznaljanak csak a gyavak. Az Explorer az igazi ferfiak bongeszoje! Veszely, kaland, nyitottsag!'' ιQι

(#7) sziszegő


sziszegő
senior tag

Szerintem jobban járnál valami komolyabb scsi megoldással gyors, stabil, megbizható, :( kib@szottul drága
Kezdésnek van egy 146 gb os scsi hdd-m ha érdekel:))

(#8) sziszegő


sziszegő
senior tag

Szerintem jobban járnál valami komolyabb scsi megoldással gyors, stabil, megbizható, :( kib@szottul drága
Kezdésnek van egy 146 gb os scsi hdd-m ha érdekel:))

(#9) sziszegő


sziszegő
senior tag

Nagyon ki lehet a szerver bakker :) lehet hogy kicsi :(

(#10) Flashy


Flashy
veterán

PH-nak is keves a raid? :)))

(#11) wertex


wertex
csendes tag

A lényeg hogy hosszú távra szeretném a dolgot megoldani.. Egyébként adattárolás a feladat. Nem tom ám mi az a RAID0 meg RAID1 csak mert már többen is emlegették, na mindegy...
Még legalább 4-5 winyó fog kelleni az tuti, szóvál rendesen kell megcsinálni és nem riadok vissza a drágább megoldásoktól, cégpénzből kell csinálnom.

(#12) sziszegő


sziszegő
senior tag

Mindenképp SCSI az a nyerő ilyenekre veszel egy kártyát kb 50k egy raid arra ráküldhetsz vagy 20 hdd-t, aztán megy minden mint a buszkerék:)) ha szerverbe kell a cucc akko csak scsi be gondolkozz különben állandóan a halott ide hdd-ket kell gariba vinned:)

(#13) karib válasza wertex (#11) üzenetére


karib
addikt

Leírhatnád, hogy pontosan milyen célra szeretnétek használni. Ha csak otthoni filmek és játékok archiválására, akkor lehet mindenféle tákolt megoldást csinálni, de ha bármennyire kritikus adatokat kell elrakni, akkor érdemes alaposan körüljárni a témát.

Department of Redundancy Department

(#14) wertex


wertex
csendes tag

Nem kritikus azért, van sok fontos de inkább az elsőként említett kategória.

(#15) wertex válasza sziszegő (#12) üzenetére


wertex
csendes tag

SCSI nélkül nem lehet megoldani? Már van 150-160K-m winyóban mind IDE..

(#16) rATdrAgOn válasza wertex (#1) üzenetére


rATdrAgOn
senior tag

Na, szoval. ;)
Sil is SoftRaid kartya mint tudjuk. :)
Amugy is, HW-es ATA-RAID kartyaknal is egy csatorna egy eszkoz. ;)
Es igen, lehet tobbet is hasznalni egy rendszeren belul, max a BIOS-a nem fog eletre kelni... ha a driver feleled, akkor az mar elegseges. ;)
1 szoval hajra-hajra :)
Soxerencset!

A pC vajommi?! A kindoz vajommi?! A szittyozium.hu jó. Amigát használok, commodoreos (c)(r)(tm)-al. Meg nextgent. Meg bármit. :D

(#17) wertex válasza rATdrAgOn (#16) üzenetére


wertex
csendes tag

Úgy érzem nem igazán bíztattál! :(

(#18) wertex


wertex
csendes tag

Bocs mindenki, de mostantól nem fogok válaszolni annak okán hogy lefekszem aludni. És köszönök minden jótanácsot vagy véleményt! Holnap...

(#19) karib válasza wertex (#14) üzenetére


karib
addikt

Hogy néz ki a jelenlegi rendszer, milyen hw? Mennyi adat tárolását kell megoldani? Mennyire kritikus az adathozzáférés sebessége? Egyáltalán online kell legyen az összes adat állandóan (pl. archiválás vinyóra, aztán polcra felrak)? Mennyire fontos az adatbiztonság (mi van, ha meghal egy HDD és elvész a rajta levő adat)?

Department of Redundancy Department

(#20) wertex


wertex
csendes tag

A jelenlegi HW: Matsonic 7047C+ (533) alaplap, 1,7 Ghz Celeron, 512 DDR RAM, SIL0680 RAID vez.
Az adat mennyiség szűken 1TB. Nem kritikus mert mindenből van már másolatom a polcon, de viszont ezeknek az adatoknak elérhetőeknek kell lenniük ha a gép üzemel.
Hát a sebesség csak annyira fontos, hogy a jelenlegi 0-3MB/s-t meghaladja, nem kell őrült sebesség csak normális amit az ATA100 vagy 133 tud.

(#21) karib válasza wertex (#20) üzenetére


karib
addikt

Hát, nem egy csúcsgép, főleg az olcsó alaplap miatt, de ha stabilan megy, akkor nincs vele gond. Szerintem a legegyszerűbb megoldás kiszórni a mostani HDD-ket és venni néhány 200-250 gigásat, azokból könnyen össze lehet rakni 1 TB-ot. A korszerű HDD-k sebessége is gyorsabb. Én nem is variálnék RAID tömbökkel, ha lehet, akkor csak egyszerű IDE vezérlőként használnám a RAID portokat is (nem mindig lehet, típusfüggő). Így az alaplapi IDE csatikra rá tudsz dugni 4-et, a RAID vezérlőre is plusz 4-et, ami már akár 2 TB. Amíg nem töltöd be az összes csatlakozót, addig érdemes egy portra egyet dugni, aztán az alaplapiak bővítésével folytatni.

Amit ma kapni lehet: 200 GB Seagate és 250 GB Hitachi, amit ajánlani tudnék. Maxtort nem szívesen ajánlok, Samsungból meg 160 GB a legnagyobb. WD pedig ritkán lehet kapni. A legegyszerűbb 250-es Hitachikkal operálni, ráadásul azokra 3 év garanciát is kapsz.

Tehát szerintem egy célszerű felállás:

alaplapi primary master: boot HDD (lehet egy a régiek közül)
alaplapi primary slave: optikai meghajtó
alaplapi secondary master: 250 GB Hitachi
alaplapi secondary slave: 250 GB Hitachi

RAID vezérlő portjaira 1-1 250 GB Hitachi

Ez 1 TB plusz a rendszer. Mivel nem alkalmazunk semmilyen tükrözést vagy paritásos biztonsági megoldást, így a legnagyobb adatbiztonságot úgy tudod elérni, hogy minden diszk külön van (nincs RAID 0 vagy JBOD).

Nem tudom, milyen házban vannnak, de esetleg érdemes egy jó házat is venni, amiben jó a légmozgás (a HDD-k hűthetőek), illetve jó táp van benne. Pl. valami Chieftec torony ház egy Coolink, Enermax, Chieftec stb. táppal - de a Codegennek is vannak egész pofás szerverházai olcsón (S-101), és azoknak a tápja is talán valamivel jobb, mint a hétköznapi kiviteleké.

Amúgy a RAID-ről egy bevezető cikk: [L]http://prohardver.hu/rios3_content.php?mod=20&id=48[/L]

Department of Redundancy Department

(#22) wertex válasza karib (#21) üzenetére


wertex
csendes tag

Először is köszönöm a részletes választ!! Amit leírtál az nagyon jól hangzik és tuti bizonságos és hosszútávú megoldás lenne...de....amire eddig a legtöbbet elköltöttem azok a winyók (8db 120GB és 1db 200GB) szóval ezeket szerintem nem lehetne normális áron eladni. De csinálok egy kalkulációt gyorsan, mennyire jönne ki a buli....
Milyen módon lehet a RAID kártyát nem raid funkcióban használni hanem csak úgy símán mintha alaplapi ajzatban lenne? Volt a bootolásnál egy beállító menüje a RAID kártámnak, de a Win XP telepítése után eltünt, (a 98SE-alatt megvolt)

A házan Codegen S101, ezt ellőtted (vegyél a hétvégén lottót :)) :C

(#23) Bgs válasza wertex (#22) üzenetére


Bgs
senior tag

Egy kieg. info:

Ha szamit az adatbiztonsag is, akkor nemi penz bealdozasaval csinalhatsz RAID5-ot is. Ehez kell egy megfelelo kartya (~120-130+AFA) es lesz valamennyi helyveszteseged. (Egy hdd-nyi. Tehat pl. a 4*120 vinyodbol 360GB RAID5 lesz).
Dontsd el mennyit er a biztonsag es vagy hasznald kulon oket vagy RAID-ben.

Bgs Kek modolt farmer, SMP bicska, spam taszito ing, integralt karora, personal firewall gatya, antisztatikus zokni, 5 sec alatt rebootolhato cipo.

(#24) karib válasza Bgs (#23) üzenetére


karib
addikt

Neki 1 TB kell és nem fontos a biztonság, mert minden backupolva van :) RAID5 pedig elég drága móka :)

Department of Redundancy Department

(#25) karib válasza wertex (#22) üzenetére


karib
addikt

Egy 250-es Hitachi kb. 50e nettó, 4 db. 200e-be lenne. A mostani HDD-ket meg vigyék haza az alkalmazottak bónuszként :)

Amúgy elvileg nincs akadálya egy plusz PCI vezérlőnek sem, de sokkal áttekinthetőbb a rendszer, ha kevesebb HDD van, illetve kevesebb áramot vesz fel és kevesebb hőt termel, kevesebb eszközzel kell bírkózzon szegény Matsonic lap - ergo kisebb a hibalehetőség.

A RAID megoldás alaplapra integrált vagy PCI kártyás?

Department of Redundancy Department

(#26) wertex válasza karib (#25) üzenetére


wertex
csendes tag

PCI kártyás...

(#27) karib válasza wertex (#26) üzenetére


karib
addikt

A SIL0680 chip egy sima IDE vezérlő, ha megnézed a SiliconImage honlapját. A RAID funkció tulajdonképpen egy szoftveres pluszfunkció. Meg kellene nézni a kártya doksiját (már ha megvan még...), hogy mit tud, de szerintem simán kellene menjen úgy, hogy csak egy plusz IDE vezérlő, tehát csak ráaggatod a HDD-ket és azok mennek Windows alól. Tehát akár 4 db. 250 gigás HDD külön-külön, nem kell RAID tömbbe fűzni őket.

Department of Redundancy Department

Útvonal

Fórumok  »  Adattárolás  »  Sok nagy winyó kezelése raid-el (téma lezárva)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.