Hirdetés

2024. április 23., kedd

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  Adattárolás  »  Smart (3 program szerint) (téma lezárva)

Hozzászólások

(#1) powerwade


powerwade
senior tag

Sziasztok!

Van egy kis problemam. A 80g-s 2 eves seagate vinyom smart ertekei aggasztanak. 3 kulonbozo program, 3 kulonbozo erteket mutat.

Az egyik a HDD Health, mely szerint ''baj van''.
pl. magas ertekek, varhato elhalalozasi idopontot is ad :)
[L]http://hok.duf.hu/wade/tmp/hddhealth-smart.png[/L]

A masik : Speedfan
[L]http://hok.duf.hu/wade/tmp/speedfan-smart.png[/L]

Az utolso az Aida, mely szerint normalisak az ertekek...
[L]http://hok.duf.hu/wade/tmp/aida-smart.png[/L]

Segitsegetek ertelmezni ezeket a dolgokat...


[Szerkesztve]

[Szerkesztve]

(#2) Dzsekó válasza powerwade (#1) üzenetére


Dzsekó
addikt

Szia!

Az Aida-t ismerem. Nem teljesen egészséges a vinyód!
Árulkodik erről a Reallocated sector count = 1. Azaz 1 darab bad sectorod volt, amit letiltott és a tartalék lemezterületről feloldott egyet. Azaz a tárkapacitás ugyanakkora, mint volt. Figyeld, hogy szaporodik-e (nő-e ez az érték).
A másik nem egészséges dolog, az Ultra ATA CRC error rate. Kábel nem megfelelő rádugásával fordul elő ált. Tipikus a hordozott vinyóknál. Ez azért nem vészes hiba.
A harmadik, hogy a Raw Read Error Rate = Seek Error Rate-el. Azaz kéne, hogy legyen Seagate-eknél. Nálad nem az. Nem tudom miért, de a Seagate-eknél így van. A többi vinyónál 0 és 0 kell, hogy legyen (Pl: az IBM-ednél, persze, ha nem hibás az is). Ez egy fontos tényező. Mivel nálad nem jók ezek az értékek, ezért készülj fel rá, hogy esetleg beadja a kulcsot. Készíts róla biztonsági mentést, menj rá gyári diagnosztizálóval, particionáld újra (lehetőleg 1be), majd formázd meg, és nézd meg a smartot újra. Ha valamelyik érték a rossz irányba változott, akkor szabadulj meg a vinyótól!
Üdv:
Dzsekó

[Szerkesztve]

(#3) powerwade válasza Dzsekó (#2) üzenetére


powerwade
senior tag

huh... most beparaztattal.
asszem kolcson kerek egy uj vinyot es rapakolok mindent es ujraparticionalom.
viszont teljesen uj kabel van a vinyomon, az sem lehet gond (ma csereltem vadi ujra, pont erre gyanakodtam en is)
( amugy mit ertesz nem megfelelo radugas alatt? )

(#4) Dzsekó válasza powerwade (#3) üzenetére


Dzsekó
addikt

A kábelbe tüskesor megy. Ha sokat húzkodják, akkor az elkezd lejönni róla és elkezd a fém tüskesor kilátszani. Amikor rányomod, akkor visszamegy, de a mosgástól instabil lesz. A 80 eres kábel még érzékenyebb.
Azért annyira ne parázz. Ha nem hallasz furcsa hangokat, és nem növekszenek ezek a számok (azt a két bazi nagyot kivéve, azok véletlenszerűek), akkor nem döglik be a vinyó. Seagate amúgy se bedöglős típus.
Meg IBM se az.

Szerk.:Amúgy ilyen vinyóm van nekem is, és ez a széri megbízható.
Hordozgattad a vinyót?

[Szerkesztve]

(#5) powerwade válasza Dzsekó (#4) üzenetére


powerwade
senior tag

a seagate-t sosem szalligattam. megvasarlas ota bent figyel a hazban.
hangokat nem hallok, szal nem kattog meg ilyesmi

amugy most probaltam atkoltoztetni a windowos particiomat ghostal a ibm-re, onnan bootltam a windows erre ezt irja:

Egy probelma megakadalyozza, hogy a windows pontosan ellenorizni tudja a szamitogep licencenek allapotat. Hibakod 0x80090006

hehe :)

(#6) Dzsekó válasza powerwade (#5) üzenetére


Dzsekó
addikt

Ha az a ghost a Seagate-ről van, akkor át kell tenned a master boot recordot is amit a Seagate-ről tudsz lementeni. Haveromnak kellett, viszont nálam minden további nélkül felghost-oltam és működött. Igaz én a Win98-amat váltogattam.

(#7) powerwade válasza Dzsekó (#6) üzenetére


powerwade
senior tag

xp-rol van a ghost.
viszont az mbr -t mivel mentem le? illetve hogyan...

(#8) powerwade válasza powerwade (#5) üzenetére


powerwade
senior tag

egyebkent minden szepen elindul a windozzal, a hatteret is behozza, aztan amikor felbukkan az ablak hogy sajat beallitasok betoltese, azutan vagja be ezt a licences problemat

(#9) Dzsekó válasza powerwade (#7) üzenetére


Dzsekó
addikt

Van rá egy kis exe progi (dos-os). Illetve boot-oló progik mentik még le (pl: Boot-Star).
Keress rá Goggle-n, vagy máson : MBR mentése
MBR=Master Boot Record

(#10) Dzsekó válasza powerwade (#8) üzenetére


Dzsekó
addikt

Sajna nem tudom meddig megy el a boot, mert nekem mindig sikerült átraknom.
Kérdezd Flascash-t itt a PH-n. Ő a haverom, és már csinált ilyet.

(#11) powerwade válasza Dzsekó (#9) üzenetére


powerwade
senior tag

szoval a mbr miatt nem akar a klonozott windows mukodni? ezt mondjuk furcsallom.

(#12) Dzsekó válasza powerwade (#11) üzenetére


Dzsekó
addikt

Miért furcsálod? Amúgy csak feltételezem, hogy ez okozza a hibát.

(#13) powerwade válasza Dzsekó (#12) üzenetére


powerwade
senior tag

mert mar elindult a windows, tehat a mbr -nek nem sok koze lenne a tovabbiakhoz.

(#14) Dzsekó válasza powerwade (#13) üzenetére


Dzsekó
addikt

Ezért feltételezem csak a MBR-t.
Viszont nem teljesen kóser a dolog. Mert nem mükszik.
1 próbát megér.
Egyelőre jobb nem jut eszembe.

(#15) HM21


HM21
tag

Hi!

Na hálistennek megnéztem én is ezt a progit, eddig csak az Everest -tel nézegettem a SMART adatokat.
A lényeg: Van egy Maxtor 120 gigás, és egy Samsung 120 gigás vinyó a gépemben, eddig azt hittem tökéletesek, de: A Maxtor (több mint 1 éves) vinyó drive fittness/performance: mindkettő a maxon, míg a Samsungnál a drive fittness csík csak félig megy fel... :O a performance ok. Egyik vinyónál sem ír ki hibát, csak ez a drive fittness zavar egy kicsit. Szóval mit jelent ez a drive fittness?:F

[Szerkesztve]

ÜDV : HM21

(#16) powerwade válasza Dzsekó (#14) üzenetére


powerwade
senior tag

most elindult.

talan azert mert melledugtam az eredeti wincsesztert is? (amirol klonoztam)
na most kipronbalom megint hogy ha lehuzom, megy -e

(#17) powerwade válasza powerwade (#16) üzenetére


powerwade
senior tag

hat ha lehuzom a masik vinyot, csak az uj klonozottat hagyom, akkor nem indul el a windows. hmm van valami, kell lennie valaminek a regi vinyon, amit be akar tolteni, valami ami nem file... hmm, google lesz ebbol :)

(#18) powerwade válasza HM21 (#15) üzenetére


powerwade
senior tag

a drive finess valami atlag masik temakban olvastam rola

(#19) HM21 válasza powerwade (#18) üzenetére


HM21
tag

És ha nullára ér akkor megpusztul a vinyó? Nem tudom mit átlagol, amikor a smart adatoknál minden ok... Lehet hogy ez a genyó progi csak idegesíteni akar, ha ez így megy tovább, kidobhatom az egész gépem a kukába.

(pl tegnap derült ki hogy 2*256 mb ramom is tele van hibákkal, ráadásul mondkét modul:O)

ÜDV : HM21

(#20) powerwade válasza HM21 (#19) üzenetére


powerwade
senior tag

nalam 1 darab negyzet van a performancenal :)
es kb 10 a fitnessnel.

probald a hdd health progit. az is erdekes ertekeket tud mutatni :)

(#21) HM21 válasza powerwade (#20) üzenetére


HM21
tag

ÁÁÁ Ne paráztass..:Y

Oki, mindjárt kipróbálom, bár lehet hogy nem kéne... Amiről nem tudok, az nem idegesít:)

ÜDV : HM21

(#22) HM21 válasza powerwade (#20) üzenetére


HM21
tag

Felraktam, de egyenlőre nem ír ki semmit hogy mikor fognak megpusztulni a vinyóim, meddig kell ennek futnia, hogy kiírjon vmit?

ÜDV : HM21

(#23) powerwade válasza HM21 (#22) üzenetére


powerwade
senior tag

nekem 10 perc utan kiirta hogy meghal par napon belul ;]

de jo ez a hozzaallas: ha nem tudom, nem faj :) vagy ilyesmi.
azert en backupolom a felbecsulhetettlen erteku digifotoimat :)))

(#24) HM21 válasza powerwade (#23) üzenetére


HM21
tag

Nekem már a Samsung smartjában a temperature pirossal világít, pedig csak 39 fokos. A Maxtorra pedig kaptam 2 hibaüzenetet : CRC ERROR COUNT changed to 199 - 191, majd mégegyszer 199 - 194, vagy valami ilyesmi.:D Azóta az ULTRA ATA CRC COUNT kékkel világít a smart adatok között.:DDD

Ez tök jó, ma sem fogok nyugodtan aludni, mert arra fogok gondolni hogy hogyan pusztul a gépem. Azt még mindíg nem írja ki hogy a vinyóim mikor fognak kinyiffanni, talán holnap reggelre...

ÜDV : HM21

(#25) powerwade válasza HM21 (#24) üzenetére


powerwade
senior tag

en is megbantam hogy elkezdtem ma foglalkozni ezzel a egesz smart dologgal :)
eddig tunetmentes volt a gepem (fizikaliasan most is az, csak ezek a progik ugye..ugye..)

:))

(#26) HM21 válasza powerwade (#25) üzenetére


HM21
tag

Megvan az első eredmény:


A Maxtorom aug. 16 - án fog kinyúvadni.

:)) :)) :)) :))

[Szerkesztve]

ÜDV : HM21

(#27) powerwade válasza HM21 (#26) üzenetére


powerwade
senior tag

nekem az IBM -re ma mar 3 kulonbozo idopontot adott, a legkozelebbi 08.27-en lesz :) de nem csodalkoznek ha ez 1-2 oran belul szeptember 11-re csuszna at :t

(#28) HM21 válasza powerwade (#27) üzenetére


HM21
tag

Szerinted a szórakoztatáson kívül van valami értelme ennek a proginak?
Asszem maradok az Everestnél, az azt mutatja amit látni szeretnék, amit meg nem szeretnék látni, arról hallgat:DD

[Szerkesztve]

ÜDV : HM21

(#29) Flashy válasza HM21 (#28) üzenetére


Flashy
veterán

a várható halálozási dátumnak nincs, csak a többi értéknek :) ez a várható elromlás csak egy extrapolált érték amit az értékek változásából és küszöbértékeiből számol. minél többet fut a progi, annál pontosabban meg tudja határozni, persze feltéve ha az adott értékek ugyanebben az ütemben változnak. inkább csak érdekesség :)

(#30) powerwade válasza HM21 (#28) üzenetére


powerwade
senior tag

hat nem sok ertelmet latom igy :) es tenyleg everest nem ir pirosan semmit, es mindenhol OK, rendben stb.. ilyen van ott :)

(#31) Flashy válasza powerwade (#30) üzenetére


Flashy
veterán

asszem az a baj a smart-tal hogy kevés dolog van benne lefixálva, a legtöbb attributumot minden gyártó különbözően értelmezi, említette valaki a seagate inkompatibilitásait pl.

(#32) Flashy


Flashy
veterán

menjetek a fenébe, feltettem ezt a hdd health-et és már van kék meg piros sor is, meg nyomja a dátumokat hogy mikor fog meghalni :) először 08.14-et mondott, most már csak 09.03-a lesz az időpont :))

(#33) HM21 válasza Flashy (#32) üzenetére


HM21
tag

LOL:DD

Majd ha ilyen kis pittyenéseket hallasz a háttérből, akkor nézz ki a desktopra, egy kisablak fog fogadni, amin vmi üzenet van hogy éppen mi változott meg a vinyóban:DDD Nálam 5 percenként történt ilyesmi... :))

ÜDV : HM21

(#34) Flashy válasza HM21 (#33) üzenetére


Flashy
veterán

nem, azt már kikapcsoltam :D
Ultra ATA CRC error count változik fel-le folyamatosan, meg egyszer volt Seek time performance -1. jelenleg 08.30 :))

(#35) powerwade válasza Flashy (#34) üzenetére


powerwade
senior tag

ugye milyen para? :))

(#36) mr_ricsi válasza Dzsekó (#2) üzenetére


mr_ricsi
veterán

Bocs, de Te milyen vinyó adatait nézed?
'''Árulkodik erről a Reallocated sector count = 1. Azaz 1 darab bad sectorod volt, amit letiltott és a tartalék lemezterületről feloldott egyet.''
Jelenlegi érték 100, eddigi legrosszabb 100, hibahatár 36.
Ez egy visszaszámláló típusú jellemző, 100-ról elindul vissza, és 36-tól van gond.

''A másik nem egészséges dolog, az Ultra ATA CRC error rate.''
Jelenlegi érték 200, eddigi legrosszabb 1, hibahatár 0.
Ez annyit jelent, hogy valamikor korábban hiba volt az átvitelben, pl. egy rossz kábel miatt, de jelenleg a paraméter tökéletes.

''A harmadik, hogy a Raw Read Error Rate = Seek Error Rate-el ... Mivel nálad nem jók ezek az értékek, ezért készülj fel rá, hogy esetleg beadja a kulcsot.''
Jelenlegi érték 55, volt már ennél rosszabb is: 53, és majd ha 6-ra csökken, akkor lehet kezdeni aggódni.

Szerintem minden érték normális, és megfelel egy olyan vinyónak, ami eddig 6-700 órát működött.

Ez az 1000. hozzászólásom.

[Szerkesztve]

Sokkal kellemesebb úgy hibát keresni, ha tudod, hogy másban kell!

(#37) powerwade válasza mr_ricsi (#36) üzenetére


powerwade
senior tag

hmmm kezdek megnyugodni, esszeruen hangzik amit irtal : )
meg dzsekoje is :)

(#38) Dzsekó válasza powerwade (#30) üzenetére


Dzsekó
addikt

Szia!

Bocsi kicsit elcsesztem tegnap. A Raw Read Error Rate-nek és a Hardware ECC Recovered-nek kell =nek lennie, ami nálad = is. Viszont a Seek Error Rate pedig elvileg 0 kell, hogy legyen. Asszem megnézem a Seagate-emet, mert már nem tudom, hogy Seagate-nél 0-e. A többi vinyónál 0.
Azért csinálj róla mentést, pláne, ha fontos képek vannak rajta.
Üdv:
Dzsekó

(#39) efi99 válasza powerwade (#1) üzenetére


efi99
senior tag

53 fokos max... nincs melege? Nekem még 40 fölé nem ment, ráadásul rackban. A HDD health hülyeségeket mutat (pl. Power On Hours 65-t javult: fiatalodott a winyód stb.)

Annyit dolgozom, hogy lassan már az ivás rovására megy.

(#40) Flashy


Flashy
veterán

ápdét: még mindig vannak piros sorok, de haladékot kaptam jövő januárig :DD

(#41) powerwade válasza efi99 (#39) üzenetére


powerwade
senior tag

de eleg meleg a vinyo, most kivettem a hazbol
most 50 fokos :)

(#42) dark bit


dark bit
tag

Nekem vadi új samsung vinyómra azt mondta a Speedfan smart-ja, hogy 3/4-ed fitness.... és akkor volt 2 napos. Megnézegetem kb havonta egyszer kíváncsiságból, de azóta nem ment lejjebb. Szóval ezek a programok nem feltétlen mondják a tutit.

d[-_-]b Cool Walley

(#43) Flashy válasza dark bit (#42) üzenetére


Flashy
veterán

mondom, a jóslásokat az értékek változásából, meg a maximumhoz viszonyított pillanatnyi értékéből próbálják. minél több mintát vesz, annál pontosabb lesz. nekem tegnap most hétvégével kezdte a halál várható időpontját, de már jövő februárnál tart. és az értékek egy része gyártófüggő, lehet hogy a program nem pont azt érti belőle amit szántak.

(#44) Dzsekó válasza mr_ricsi (#36) üzenetére


Dzsekó
addikt

Nekem a reallocated Sector Count mindig nulla, tehát nem visszafele számol.
Az ADAT mezőt kell nézni.
És az Ultra ATA is nálam 0-a. Az se visszafele számol.
Szóval nem jól tudod. a 36 tényleg határ, de felfele. Különben nem írná rá az aida, hogy jó...
Üdv:
Dzsekó

(#45) mr_ricsi válasza Dzsekó (#44) üzenetére


mr_ricsi
veterán

Az ADAT mező csak az mutatja, hogy hány mérésből vagy hibából határozta meg a jellemző értékét.

''Szóval nem jól tudod.''
Szerintem pedig a Te vinyód van a halálán. (Vagy nem jó helyen nézed az adatokat.)

Egyébként pedig nekem olyan SMART progim van, ami nem a köz számára készült, és az a gyengébbek kedvéért %-ban is kiírja a jellemző értékét. (És pl. az ADAT mezőt egyáltalán fel sem tünteti.)
Ezzel a progival néztem már Seagate-et is, és visszaszámlálósak a jellemzők.

Ez pl egy hibás kábelen lógó Maxtor:


[Szerkesztve]

Sokkal kellemesebb úgy hibát keresni, ha tudod, hogy másban kell!

(#46) powerwade válasza mr_ricsi (#45) üzenetére


powerwade
senior tag

khm... mit jelent az hogy nem a koz szamara keszult ? :))

(#47) Dzsekó válasza mr_ricsi (#45) üzenetére


Dzsekó
addikt

Szia!

Én mindig a vadi új vinyóimon nézem meg, hogy mi a helyzet. és mindig nulla az adat.
Aztán amikor történik valami gikszer, akkor miért csak az adat rész növekszik szerinted?
Pl. Seek Error Rate 4, majd formázás után 5. A többi nem változott.
A Reallocated Sec. Count ha visszafelé számolna, akkor miért a 100 a legrosszabb? A képen csak L..., mert nem fért ki Powerwade gépén.
Pl: a hőmérsékletnél lehet látni, hogy az aktuális értéket mutatja. Gép bekapcs 20 az ADAT, 15 perc után 39 az ADAT.
Nálam a másik 3 még soha nem változott. A havernál is és nálam az összes vinyónál is az érték és a legrosszabb 100, ahol a képen is 100.
Ha úgy lenne, ahogy te mondod, akkor tudsz ezekre magyarázatot adni?
A te progid ezek szerint máshogy működik.
Üdv:
Dzsekó

(#48) Dzsekó válasza mr_ricsi (#45) üzenetére


Dzsekó
addikt

Megnéztem a többi progit is amit Powerwade belinkelt. Azoknál nincs adat. Ott úgy van, ahogy te mondod. Kivéve az Ultra ATA CRC Error-nál, ha lefelé számol a legrosszabb az 1 és a mért érték 200, akkor miért írja hibásnak?
Vakarom a fejem, de az Aida valahogy máshogy működik. Pl: Power-On Time Count értéke az ADAT mezőben mindig nő és én innen szoktam megállapítani, hogy mennyit futott egy vinyó, azaz hány órát (itt:2844 órát). Az érték és legrosszabb mindig ugyanannyi. Ugyanez a helyzet a Start/Stop Count-al, azaz hányszor volt be/ki kapcsolva a vinyó.
Magyarázatod van ezekre a kérdésekre?
Üdv:
Dzsekó

(#49) Dzsekó válasza mr_ricsi (#45) üzenetére


Dzsekó
addikt

Szeretném, ha válaszolnál.
Üdv:
Dzsekó

(#50) mr_ricsi válasza Dzsekó (#47) üzenetére


mr_ricsi
veterán

Az ATA-3 (X3T132008D rev7b) szabvány -ahol a SMARTot definiálták- ezt írja:

6.6 Self-monitoring, analysis, and reporting technology

6.6.1 Attributes
Attributes are the specific performance or calibration parameters that are used in analyzing the status of the device. Attributes are selected by the device manufacturer based on that attribute’s ability to contribute to the prediction of degrading or fault conditions for that particular device. The specific set of attributes being used and the identity of these attributes is vendor specific and proprietary.

6.6.2 Attribute values
Attribute values are used to represent the relative reliability of individual performance or calibration attributes. The valid range of attribute values is from 1 to 253. Higher attribute values indicate that the analysis algorithms being used by the device are predicting a lower probability of a degrading or fault condition exisiting. Accordingly, lower attribute values indicate that the analysis algorithms being used by the device are predicting a higher probability of a degrading or fault condition existing.

6.6.3 Attribute thresholds
Each attribute value has a corresponding attribute threshold limit which is used for direct comparison to the attribute value to indicate the existence of a degrading or fault condition. The numerical value of the attribute thresholds are determined by the device manufacturer through design and reliability testing and analysis.
Each attribute threshold represents the lowest limit to which its corresponding attribute value can be equal while still retaining a positive reliability status. Attribute thresholds are set at the device manufacturer’s factory and cannot be changed in the field. The valid range for attribute thresholds is from 1 through 253.


A leírtakból világosan látszik, hogy a SMART attribútumnál a nagyobb érték jelzi azt, hogy kisebb a vinyó meghibásodásának esélye.

És a progim is jól működik, mert a szabváyn mellett pl. az ActivSmartnál is akkor van hiba, ha a Value a Treshold értéke alá csökken:

Sokkal kellemesebb úgy hibát keresni, ha tudod, hogy másban kell!

Útvonal

Fórumok  »  Adattárolás  »  Smart (3 program szerint) (téma lezárva)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.