Hirdetés

2024. április 19., péntek

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  Egyéb  »  Sinclair spektrum zx+

Hozzászólások

(#1) Sinclair


Sinclair
újonc

Egy Sinclair / Spektrum ZX+ 128K típusú géphez jutottam hozzá. Azt kérdezem, hogy tud-e róla valaki valamit. Hogyan -milyen perifériákkal- lehet üzembe helyezni és mire használható? Illetve mit ér egy ilyen masina?

:P

Simon mondja...

(#2) sh4d0w válasza Sinclair (#1) üzenetére


sh4d0w
nagyúr
LOGOUT blog

Becsüld meg nagyon, már veterán darabnak számít! Kazettás magnóval, vagy 360-as illetőleg 720-as floppymeghajtóval lehet összebizgentyűzbi, lehet illeszteni hozzá joystickot, printert.

https://www.coreinfinity.tech

(#3) Zsiba válasza Sinclair (#1) üzenetére


Zsiba
senior tag

OFF
dejó neked!!!! :)
ON

Ez már muzeális érték, úgyhogy meg kell becsülni!

''One Ring to rule them all...''

(#4) twollah


twollah
nagyúr

Speccy rulz.

Úgy vigyázz rá mint a szemed fényére.

Én be sem kapcsolnám a helyedben, csak addig amíg meggyőződök róla, hogy működőképes.

A neten vannak Speccy emulátorok + játékok, demók garmadával.
Azokkal kevésbé körülményes szórakozni, várni mire a játék betöltődik, és idegeskedni ha elszáll a program a betöltés után azonnal.

(#5) twollah válasza Sinclair (#1) üzenetére


twollah
nagyúr

Nem kötekedés képpen, de a Spektrum az nem Spektrum hanem Spectrum.

(#6) elmo válasza Sinclair (#1) üzenetére


elmo
aktív tag

Huh, anno nekem is ilyen gépem volt, nagyon spéci darab a saját kategóriájában; tapasztalatból mondom, mert volt szerencsém 1-2 Spectrum-hoz, ill. Spectrum klónhoz. Ezen van (ha jól emlékszem) 2-2 SS és CS gomb, külön gomb az Extend ill. Graph Mode-nak, Delete gomb stb...

(#7) elmo válasza elmo (#6) üzenetére


elmo
aktív tag

(#8) twollah válasza elmo (#7) üzenetére


twollah
nagyúr

Ah régi szép idők.

Nekem egy ZXSpectrumom volt.

Hú de régen volt.

(#9) twollah


twollah
nagyúr

Pár kép a Speccyről:

http://images.google.co.hu/images?q=speccy&ie=ISO-8859-2&hl=hu

(#10) vati válasza Zsiba (#3) üzenetére


vati
senior tag

...hát egy Videoton TV-Computer 32k elég muzeális?
Vagy egy Enterprise 128k?
Műszakilag fejlettebbek egy picit mint a Speccy, de ugyanaz a proci.

Mind1, újabb husik már azt se tudják mik ezek. :(

Azt a feelinget se ismerik, hogy: ''vajon beolvassa a magnó a programot amin 4 napot tököltem, vagy kezdhetem elölről begépelni?''

Asus TUF Gaming A17 / Ryzen7 6800H / 16GB / 512+1024 GB SSD / GeForce RTX 3050Ti "Vízen járni is könnyű, ha az ember tudja, hol vannak a cölöpök..."

(#11) Zsiba válasza vati (#10) üzenetére


Zsiba
senior tag

Nekem is van működő TVC-m, bibi!!! :P
Igaz az már a csúcsmodell 64k+ :)

Ezek bizony muzeális értékek! Meg kell őrízni az utókornak! :)

''One Ring to rule them all...''

(#12) rog válasza vati (#10) üzenetére


rog
addikt

szerencsesek, hogy mar nem kell ismerniuk ezt a feelinget.. :)
jo szar is volt.

(#13) vati válasza rog (#12) üzenetére


vati
senior tag

Az edzettség nem árt...

Szvsz az tudja megfelelően értékelni -és hatékonyan használni- az újdonságokat, aki ismerte a ''hőskort''.
Egy mai gyerek sírva fakadna ha egy eccerű bitmapes animációt kellene Z80 assemblyben megcsinálnia. Vagy egyátalán BÁRMIT megoldani egy 4.75 MHz órajelű, 8 bites procijú, 32 KILObyte összmemóriájú gépen.
El sem hiszi, hogy egy ilyen masina össze tud adni két számot, mert hozzá van szokva az erőforrászabáló windowsokhoz!

Asus TUF Gaming A17 / Ryzen7 6800H / 16GB / 512+1024 GB SSD / GeForce RTX 3050Ti "Vízen járni is könnyű, ha az ember tudja, hol vannak a cölöpök..."

(#14) rog válasza vati (#13) üzenetére


rog
addikt

a magnot te is utaltad, mint a szart. tobbszog ki akartad vagni az ablakon.
csak az ido szepiti meg.

en is sirva fakadnek ha bitmap animaciot kellen csinalnom z80 assemblyben. sot ha barmit is kellene csinalnom.. :)

(#15) Pizzafutar válasza rog (#14) üzenetére


Pizzafutar
aktív tag

Szerintem a világ legjobb szórakozasa volt z80-on sprite kezelest irni!

Vagy a magnórol rosszul beolvasott 40 kbytos potolhatatlan programban megkeresni azt az egy bitete, amivel elcsúszott! :)

(#16) vati válasza rog (#14) üzenetére


vati
senior tag

Tévedsz, nem utáltam, ugyanis AKKOR nem volt jobb!
Legalábbis nem elérhető otthoni felhasználásra.

Annyi, hogy bizonyos kazettákat bizonyos magnók akkor is bizonytalanul olvastak, ha rajtuk lett felvéve... u.i. a TVC-hez magnó se járt. Akkor jött a magnófej-állítgatás csavarhúzóval. De gondolom, Te még ovis lehettél akkortájt, és ezekből semmi nem mond semmit, mert csak a mai viszonyokból tudsz kiindulni. :)

A sprite írogatás tényleg nem volt ördöngősség, az eredmény viszont -akkori szemmel- igen látványos!
(én egy botkormánnyal irányítható, animált keresztespókot csináltam assemblyben :))

Asus TUF Gaming A17 / Ryzen7 6800H / 16GB / 512+1024 GB SSD / GeForce RTX 3050Ti "Vízen járni is könnyű, ha az ember tudja, hol vannak a cölöpök..."

(#17) rog válasza vati (#16) üzenetére


rog
addikt

nem volt jobb de ami volt az szar volt. minek szepiteni. ha 4kb-ot kellett kiirni majd visszaolvasni, az nagyobb mulvelet volt, mint most egy xp install :)

en meg a tronfilmbol a motoros jatekot irtam meg 1 db assemblerrel.. (igaz c64-re.) de a magno az magno volt mindkettonel..

(#18) Zsiba válasza vati (#13) üzenetére


Zsiba
senior tag

Ilyenkor gondolj arra, hogy 20 év múlva meg mondjuk az XP-ről beszélsz így...
''Öcsém, bezzeg XP alatt így meg így kellett csinálni...mekkora feelingje volt.''

''One Ring to rule them all...''

(#19) vati válasza Zsiba (#18) üzenetére


vati
senior tag

Nekem akkor sikerélmény volt az is, akárcsak a házikönyvtár nyilvántartó progi. Most beugrott, ez volt az izgis: bejön-e a magnóról a majd' ezer rekordos, 15 kilobyte-os adatbázis? :)

ON:
én is emlékszem a Spektrumra - muris volt, ahogy a tasztatúra minden gombjával egy-egy BASIC kulcsszót lehetett bevinni.

Asus TUF Gaming A17 / Ryzen7 6800H / 16GB / 512+1024 GB SSD / GeForce RTX 3050Ti "Vízen járni is könnyű, ha az ember tudja, hol vannak a cölöpök..."

(#20) rdi


rdi
veterán

Kicsit a magyar focira hasonlít a dolog. Ma más könnyekkel a szemünkben eslüszünk meg, hogy Törőék milyen csodásak voltak, pedig ?
Nekem pl. Spectrumra kellett volna függvényelemző progit írni, hát inkább khagytam.
:)

Fej! Tor! Potroh!

(#21) elmo válasza vati (#19) üzenetére


elmo
aktív tag

Jah, a billentyűzet... Aztán jött a BetaBasic, meg a MegaBasic, utóbbinál már lehetett betűnként gépelni a parancsokat. :D

(#22) Tosca


Tosca
csendes tag

Emileztem ánnó egy Sinclair-gyűjtővel. Quatóval megnyittatom az elmémet és megírom a címét-nevét, ha sikerül előkerítenem.

Niente paura, prendiamo l'assensore!

(#23) Syl válasza vati (#16) üzenetére


Syl
nagyúr

> Akkor jött a magnófej-állítgatás csavarhúzóval.

Nekem még otthon megvan az a csavarhúzóm, amit kifejezetten erre a célra gyártottam! :)) A Speccy már sajnos nagyon-nagyon régóta nincs meg... :O

Never let your sense of morals prevent you from doing what's right.

(#24) szalai56 válasza Zsiba (#18) üzenetére


szalai56
senior tag

Ebbe nem lennék biztos, mivel már senki sem emlékszik a Win3.1-re sem. Vissza meg nem is sírja :D

Amiga1200; http://amigos.amiga.hu/szalai56/

(#25) nofreenick


nofreenick
aktív tag

huhh... a régi szép idők... nekem is van még otthon 1 zx spectrumom. igaz, h 1 diplomatatáskában porosodik magnóval mindennel 1ütt, de semmi pénzért nem válnék meg tőle... a kis drága van már vagy 20 éves :DD A csavarhúzózás télleg 1 kinszenvedés volt, de mindig megérte a fáradozást... ZX Spectrum RULZZZ :C

(#26) marec1122


marec1122
senior tag

ha valaki érdekelt még a témában http://hardverapro.hu/apro/zx_spektrum_jarekkazettak/friss.html

Csak megfontoltan :D "Öregember nem gyorsvonat!" John McClane

Útvonal

Fórumok  »  Egyéb  »  Sinclair spektrum zx+
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.