Hirdetés

2024. április 25., csütörtök

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  PC, mini PC, barebone, szerver  »  Server oprendszer (téma lezárva)

Hozzászólások

(#1) netboy


netboy
senior tag

Hi all!

A legeslegújabb véleményetekre lennék kíváncsi abban a témában, hogy milyen oprendszert lehet feltenni egy serverre!

Hallottam unix és nowel ről! Ezek közűl melyik mire való pontosan mert több embertől hallottam, hogy a novel az mástészta!

A linux is itt van ugye! Erről is érdekelnének a vélemények!

Nem kell leordítani de kivi lennék miért jobb a linux serverre mint a windows! Tudom biztonságosab... de ez hol jelentkezik?

Ha webservert akarok akkor a linux alá és a win alá is kell webserver progi?

Kellene nekem ebben a témában mint látjátok egy nagy fejmosás és ha van egy tömör de értelmes és jó jegyzet!

THX

(#2) WN31RD válasza netboy (#1) üzenetére


WN31RD
addikt

A ''Unix'' az egy operációs rendszer család. Sok Unix-szerű oprendszer van, kereskedelmi termékek, ingyenes BSD-k, a Linux is ilyen, stb.
A Novell cégnek van egy NetWare nevű terméke, régebben széles körben használták, de ma már a Novell inkább Linuxot kínál (ők vásárolták fel a SUSE Linuxot).

Egy szerver biztonságossága elsősorban nem az alkalmazott operációs rendszertől vagy szerver alkalmazásoktól, hanem sokkal inkább az üzemeltető hozzáértésétől és lelkiismeretességétől függ.
Persze nem mindegy az sem, hogy milyen szoftvereket használsz. Én személy szerint az említettek közül egyértelműen a Windowsokban bízok a legkevésbé, de hogy miért, azt nem lehet néhány mondatban összefoglalni.

Webszerver program természetesen kell akármilyen operációs rendszer alá, ha webszervert akarsz üzemeltetni. Más kérdés, hogy egyes operációs rendszerekhez alapból mellékelnek webszerver alkalmazást.

Ez a téma (szerver operációs rendszerek úgy általában) annyira szerteágazó, hogy aligha találsz egy tömör és jó leírást erről. Bárki is készít ilyet, valószínűleg nem lesz teljesen elfogulatlan, és előnyben részesíti azt a rendszert, amit ő jobban ismer illetve gyakrabban használ. De legalábbis arról a rendszerről fog pontosabb és részletesebb információkkal szolgálni. Ez nem feltétlenül baj, de azt jelenti, hogy alaposan utána kell olvasnod a témának, ha igazán képben akarsz lenni.

Egy biztos: Ha ilyen kérdéseid vannak, akkor egyelőre (és még jó sokáig), nem érdemes semmilyen szervert üzemeltetned, legalábbis nem komoly segítség nélkül. Nincs ezzel semmi baj, valamikor el kell kezdeni, de semmiképpen ne azzal kezdd, hogy egyedül felelsz egy éles szerverért.

Ebből is következik, hogy ha pl. valamilyen kis személyes webszervert akarsz csinálni, akkor olyan operációs rendszert és webszervert érdemes választanod, amelyhez a legtöbb segítséget kaphatod az ismerőseidtől, barátaidtól.

[Szerkesztve]

''... we as consumers want our content free (as in Freedom) and if we don't get it, we'll take our content free (as in beer).''

(#3) bimbiri válasza netboy (#1) üzenetére


bimbiri
tag

Csatlakozom az előttem szólóhoz. Tanulni, tanulni, tanulni!
Az, hogy a szerverre milyen oprendszer kerüljön, azt az elvégezendő feladat határozza meg.
Ha szevert akarsz üzemeltetni akkor ne csak hallj, hanem olvass! Kezd az oprendszerek gyártóinak honlapjával. Amíg nem vagy netközelben ajánlom a könyvtárból kikölcsönözhető könyveket. Azok leginkább a nagyközönségnek szólnak, csak alapokat tartalmaznak kicsit érthetőbb formában.
A szakértőket pedig hagyd a végére, mindegyik elfogult. Én is, pedig még szakértőnek sem nevezem magam.

A sok ''szakértőnek'' köszönhető, hogy a linux jobb serverre mint a windows. Igaz, hoyg sok feladat ellátására jobb, de van ami nem oldható meg rajta. (utlava a második mondatomra, hogy a feladat határozza meg az oprendszert). A biztonság az alaposabban megírt forrásban jelentkezik, a kevesebb biztonsági résben, a gyorsabb javításban és a szélesebb tesztelői környezetben. Ezáltal kissebb a támadható felület, nagyobb a rendelkezésre állási idő és dicsekvésre okot adó uptime is összejöhet. :D
De mindez csak akkor igaz, ha maprakész (vagy inkább órárakész) vagy a biztonsági javításokban. Azokat ugyanis telepíteni kell, különben ugyanolyan lyukas marad a szervered, mintha heteket, hónapokat vársz egy wines javítócsomagra.

A webszerveres kérdésed igen elgondolkodtató. Ha ennyire új vagy a témában akkor mégtöbbet olvass, illete előbb olvass és azután kérdezz. Bemondásokra, tanácsokra nem lehet szervert építeni. Én személy szerint ajánlom a figyelmedbe az Apache webszerver progit. Létezik linuxos, wines és novelles kiadása is. Lehet, hogy szebb, jobb nála de a célnak tökéletesen megfelel.

A fejmosás már megvolt. A tömör jegyzet (a téma szerteágazósága miatt) kb 1000-2000 oldal lenne.
Járj utánna a témának, nézd meg a weboldalakat.
Fogalmazd újra a kérdést, pontosíts, részletezz.. Mire kell a szerver, hova kell a szerver, stb... Mert az általad feltett kérdésekre lehetetlen válaszolni.

(#4) bimbiri válasza WN31RD (#2) üzenetére


bimbiri
tag

Már elnézést, de tiikus példa az elfogultásgra. :)

A Novell köszöni szépen jól megvan. A NetWare jelenleg a 6.5 verziónál jár és nem akar kimúlni. Bőven le van látva kiegészítő csomagokkal (jó drágákkal :( ) ami szintén a Novell termékei és jelentős árbevételt képviselnek.
A Novell 2 linuxus terméket kínál, a SUSE disztribúciót és a Ximian Desktopot.
Szóval én nem temetném a NetWare-t.

(#5) lberes válasza bimbiri (#3) üzenetére


lberes
csendes tag

A sok ''szakértőnek'' köszönhető, hogy a linux jobb serverre mint a windows. Igaz, hoyg sok feladat ellátására jobb, de van ami nem oldható meg rajta.

Várom részletes elemzésed...

[Szerkesztve]

(#6) bimbiri válasza lberes (#5) üzenetére


bimbiri
tag

Személyes tapasztalatból mondom, hogy az Autodesk Mechanikal desktop 6 hálózatos liszencelése csak win környezetben oldható meg, mert csak arra van licenszkezelő.
A 4-es desktop még licenszelhető volt novell környezetben is.

Beismerem, hogy ritka probléma, de létező. És nem tartom eképzelhetőnek, hogy MSSQL adatbázis szerver futtatható legyen nem MS szerveroprendeszeren. (Az más kérdés, hogy van másik SQL adatbázisszerver program ami futtatható linux alatt, de itt üzemeltetésről volt sző, nem programírásról)

Útvonal

Fórumok  »  PC, mini PC, barebone, szerver  »  Server oprendszer (téma lezárva)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.