Hirdetés

2024. április 24., szerda

Gyorskeresés

Hozzászólások

(#1) Haxaco


Haxaco
csendes tag

Sziasztok kérném a segítségeteket! Kellene nekem egy leírás a dos telepítésének a lépéseiről, ugyanis előadást kell belőle tartanom... :((
Kerestem interneten de nem találtam ilyen dolgokat.
Nagyon megköszönném ha tudnátok segíteni!
Előre is köszi...

(#2) Benmartin válasza Haxaco (#1) üzenetére


Benmartin
senior tag

beírod a googlebe hogy dos install 7 980 000 találat volt. még ha angol is nagyon minimális tudás kell hozzá ha meg egyszer megcsinálod utána simán le tudod fordítani magyarra.

(#3) Haxaco válasza Benmartin (#2) üzenetére


Haxaco
csendes tag

Nemtudok angolul

(#4) #51736960 válasza Haxaco (#1) üzenetére


#51736960
törölt tag

''Aki tudja, csinálja, aki nem, az tanítja'' :)

(#5) Haxaco válasza #51736960 (#4) üzenetére


Haxaco
csendes tag

Nem is tudom, mit kezdenék fölöttébb építő hozzászólásaitok nélkül... :R
Google-be beírni nem nagy kunszt, azzal kezdtem.
De azért kértem itt segítséget, mert ott elakadtam. :((

(#6) mcload21


mcload21
tag

Sziasztok. Szükségem lenne egy pdf formátumú MS-DOS (lehetőleg 6.22) szakkönyvre, ami mindenre kiterjedő leírásokat tartalmaz érthetően - hogyan kell telepíteni, dos telepítő lemezeket létrehozni, config.sys-t és autoexec.bat-ot írni, különböző memóriaterületek beállítása, cd meghajtó beállítása, bővítőkártyák - pl hangkártya telepítése. Szóval egy átfogó értelmes könyvre volna szükségem, amiben minden ilyen fontos dolog tárgyalva van.

(#7) KERESZTAPA9


KERESZTAPA9
tag

Sziasztok!

Van egy retro gépem amit szeretnék megcsinálni DOS alapúra és norton commanderrel.
A nortonom az működik azzal nincs gond de a dost honnan lehetne leszedni ami működik is? Lehetőleg 6.22 es. Úgy tudom hogy már ingyenes így "igen" letöltöm,ha van valakinek ötlete hogy honnan. Amit én leszedtem az valamiért nem jó neki... .IMG fájlban vannak. winimage-el megnyitottam és kimásoltam 3 floppyra a fájlokat.
De nem jó neki...
Beírom hogy SETUP...utána enter és ez a válasza:

To install MS-DOS, insert setup DISK 1 in drive A and press CTRL+ALT+DEL. This will restart your computer and begin the setup program

Or press ENTER to return to your command prompt.

A letöltött dos 3 img fájlban van így is tettem rá a floppyra... tehát ami ott 1es az a floppyn is... mégsem jó... hiába néztem a többi lemezzel is...

Aki tud az segítsen :R :R :R :R

Mindenkinek jó Prohardverezést kívánok!

(#8) KERESZTAPA9


KERESZTAPA9
tag

Hiába próbálkozok és a google és youtube segítsége sem elég,hogy használni tudjuk rendesen egy DOS-t...

valaki segítsen ... :O

Mindenkinek jó Prohardverezést kívánok!

(#9) BluEyes válasza KERESZTAPA9 (#7) üzenetére


BluEyes
őstag

Mért csomagolod ki az img-t? Ez egy lemezkép, írd föl a megfelelő alkalmazással a floppyra.
De inkább hagyd a fenébe.
http://www.allbootdisks.com/download/dos.html Innen (például) az automatikus floppy-exék közül töltsd le a 6.22-t, csináld meg vele a floppyt.
A célgépen bootolj be a floppyról, fdisk-kel tudod a vinyót partícionálni és aktívvá tenni, format c: formáz, a sys c: parancs meg ráteszi a 3 DOS (io.sys,msdos.sys,command.com) fájlt a hdd-re. Elvileg minden szükséges fájl rajta van a floppyn.
Innentől a DOS tud indulni a hdd-ről, minden egyebet elég fölmásolni, semmi extra install nem kell a DOS alatt.
Norton mellett szerettük a Dos Navigatort, Volkov Commandert is. Csak ügyesen :K

Azért jó a tengerparton, mert ott csak 3 oldalról vesznek körbe hülyék.

(#10) KERESZTAPA9


KERESZTAPA9
tag

Helló!

Megcsináltam ahogy leírtad és minden okés lenne,de a sys c: prancsra csak a command.com ot teszi rá... mást nem és így újraindítás után NON-SYSMTEM DISK OR DISK ERROR. Replace and press any key when ready - t ír ki és ennyi. :O :O :O
a két másik fájlt valamiért nem akarja rátenni. :W

Mindenkinek jó Prohardverezést kívánok!

(#11) BluEyes válasza KERESZTAPA9 (#10) üzenetére


BluEyes
őstag

Szia!

Szerintem a másik kettő is ott van, de azok rejtett system fájlok, lehet azért nem látod őket.
Szerintem még nem aktív a partíció, azért nem indul róla a DOS. Ezt próbáld megoldani.

Illetve a bios boot-beállításait ellenőrizd, a hdd engedélyezve van-e.

[ Szerkesztve ]

Azért jó a tengerparton, mert ott csak 3 oldalról vesznek körbe hülyék.

(#12) KERESZTAPA9 válasza BluEyes (#11) üzenetére


KERESZTAPA9
tag

Köszönöm már működik :) :R Igazad volt, nem volt aktiválva a particio.

:)) :)) :)) :)) :)) :))

Még esetleg abban tudnál segíteni,hogy lehet megcsinálni azt hogy a norton automatikusan induljon el a gép bekapcsolásakor és ne kelljen beírni mindig az NC-t.

:R :R :R

Mindenkinek jó Prohardverezést kívánok!

(#13) BluEyes válasza KERESZTAPA9 (#12) üzenetére


BluEyes
őstag

Erre való például az autoexec.bat fájl, a neve is utal a feladatára. A gyökérben lévő *.bat, *.com kiterjesztésű fájlok automatikusan végrehajtódnak induláskor. Tehát egy editorban megnyitod, és beleírod az nc.exe elérési útját, azaz pl. c:\norton\nc.exe.
Másik megfejtés, hogy csinálhatsz pl. egy ncstart.bat nevű fájlt külön a gyökérbe (sima szövegfájlok ezek, megfelelően átnevezve), amibe beírod a fenti elérési utat. Ekkor az autoexec-be nyilván nem kell, hiszen nem akarjuk duplán indítani az nc-t.
Javaslom, hogy tanulmányozzad a config.sys és az autoexec.bat fájlok használatát (mire jó a himem.sys, hogyan csatoljuk be az optikai meghajtót stb). Ezek szerkesztésével tudod beállítani, optimalizálni a rendszered.

[ Szerkesztve ]

Azért jó a tengerparton, mert ott csak 3 oldalról vesznek körbe hülyék.

(#14) KERESZTAPA9


KERESZTAPA9
tag

Dos alatt hogy tudom használni a cdromot? Már annyit néztem a neten de semmi konkrét hogy mi kell és honnan lehet letölteni...

Mindenkinek jó Prohardverezést kívánok!

(#15) lev258 válasza KERESZTAPA9 (#14) üzenetére


lev258
veterán

Ha látja, elég meghajtót váltani. Vannak elég jó DOS tutorial-ok a neten, ha nem vagy otthon benne.

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#16) KERESZTAPA9 válasza lev258 (#15) üzenetére


KERESZTAPA9
tag

sajnos nem látja ez a baj.

Mindenkinek jó Prohardverezést kívánok!

(#17) lev258 válasza KERESZTAPA9 (#16) üzenetére


lev258
veterán

Nem tudom, milyen az alaplap, de nem hiszem, hogy DOS alatt SATA-s cuccokat tudnál használni. Mondjuk úgy, hogy a hardverről semmit nem tudni, bármi lehet.

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#18) KERESZTAPA9


KERESZTAPA9
tag

ABIT kt7a az alaplap de minden atas cucc benne. Ez most a proba gép... ugyan ezeket akarom majd két másik gépre felrakni.
Az egyik 486-os gép a másik egy pentium 200 illetve majd lassan összerakom a 286 os gépet is...és arra is ugyan ezek mennek majd... tehát komplett dos... egérrel cdrommal... :C

Már minden megy végülis... csak ez a cd-rom nem jön össze...

Mindenkinek jó Prohardverezést kívánok!

(#19) Fenyő válasza lev258 (#17) üzenetére


Fenyő
őstag

Simán lehet satás cdromot is használni dos alatt, persze chipset függő lehet a dolog, hogy melyik lappal fog menni, de általában működni szokott, Atáshoz/Idéshez pedig "rengeteg" driver van, azt érdemes használni amelyik egyrész működik az adott cd-rommal :DDD másrédszt a legkevesebb memóriát eszi, viszont ne feledd, hogy nem csak a config.sysben kell beparméterezni, hanem az autexec.batban is az mscdex-el vagy dost verziótól függően ez más program is lehet (pl shsucdx).
Szerk; Ja látom idés cd-hez kéne, akkor ha első körben ezt ajánlom (5Kb-ot eszik csak), mosuehoz pedig a ctmouse mindössze 3Kb-al beéri szemben az ms-es 15-20kb-al. :DDD
Beramaméterzéshez péda pedig, config.sysben;
DEVICEHIGH=C:\elérési út\CDROM.SYS /(a meghajtó kívánt betűjele pl D):MSCD001
autoexec.bat;
lh C:\elérési út\MSCDEX.EXE /(a meghajtó kívánt betűjele pl D):MSCD001 /L:E

[ Szerkesztve ]

Nem küldhetsz privát üzenetet saját magadnak!

(#20) Fenyő válasza Fenyő (#19) üzenetére


Fenyő
őstag

Ill. a paramétetezést nem egészen posntosan írtam, mert az mscdex esetében a /L:x lehet megadni, hogy melyik meghajtó betűjelet kapja a CD, de elvileg el is hagyható, mert alapértelmezésben az első szabadot fogja felhasználni, tehát elvileg ennyi is elég;
config.sysben
DEVICEHIGH=C:\elérési út\CDROM.SYS /D:MSCD001
autoexec.batban
lh C:\elérési út\MSCDEX.EXE /D:MSCD001 /L:a meghajtó kívánt betűjele (elhagyható)
Persze az MSCD001 helyett "bármilyen" meghajtó név megadható.

[ Szerkesztve ]

Nem küldhetsz privát üzenetet saját magadnak!

(#21) KERESZTAPA9 válasza Fenyő (#20) üzenetére


KERESZTAPA9
tag

Nagyon szépen köszönöm a segítséget... Szuper jól működik elsőre a leírásod alapján :)

:R :R :R :R :R :R :R :R :R :R :R :R :R

Mindenkinek jó Prohardverezést kívánok!

(#22) Necroman_Mk2


Necroman_Mk2
őstag

Van valakinek tapasztalata a FreeDOS-szal? Gondolkodom ennek a föltelepítésén a régi DOS játékoknak (modern gépre) egy pár gigás partícióra, de nem tudom, hogy itt lehet-e CPU cycle-t módosítani, mint a DOSboxban, ami egyes címeknél szükséges.

"Élő gondolkodó lény vagyok, aki az információ tengeréből született!"

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.