Hirdetés

2024. április 24., szerda

Gyorskeresés

Hozzászólások

(#1) Mlacee


Mlacee
tag

Támadt egy megmagyarázhatatlan problémám az ASUS A8N-E alaplapom RAID BIOSával és két teljesen identikus Samsung HD502HJ merevlemezzel.

A helyzet a következő : teljesen rendben minden hiba nélkül használok két Hitachi merevlemezt RAID-0 konfigurációban immáron több éve. Vettem két Samsung merevlemezt a fenti tipusból, 500GB, SATAII, egytányéros. Ki szerettem volna cserélni a régi két HDm az újakra és itt a gond. Jártasnak tartom magam számitástechnika terén de egyszerűen itt már fogalmam sincs mi lehet a gond. A helyzet a következő:

Két előző HD kiköt, két új beköt SATA1 és SATA2 portokra, RAID BIOS elindit, tömböt létrehozom minden rendben. Rögtön beraktam az XP CDt és telepiteném, de az merevlemezt nem talál (SP3 integrálva, alapból látnia kéne, előzőnél sem kellett F6ozni). Reboot után a RAID BIOS csak áll és keresi a tömböt vagy 5 percig majd hirtelen továbbugrik és nem látom hogy megtalálta-e.

Gép teljesen kikapcsol, majd be : RAID BIOS azonnal felismeri a tömböt : HEALTHY.Nincs ugye boot partició, leáll.
Reset: A RAID BIOS már nem találja a tömböt. Csak friss inditáskor müködik minden.

Kitörlöm a tömböt RAID BIOSban, de maga a RAID BIOS be van kapcsolva:
Friss inditás : RAID BIOS nem talál semmit(ugye töröltem a tömböt), megy tovább. Reset: RAID BIOS megint megáll tömb kereséskor (pedig nincs is). Ugyanez a jelenség játszódik le akkor is ha akármelyiket kihúzom a gépből,tehát csak egy merevlemezzel,mindegy melyikkel.

RAID BIOS letilt: a két merevlemez bármelyikére simán települ az XP, mindent felismer, BIOS is tökéletesen látja a már nem RAIDben lévő HDkat. Ha RAIDben vannak akkor ugye nem ismeri fel őket a SATA portokon mert a RAID BIOSra bizza azt, a régiekkel is igy volt.
Próbaképp visszadugtam a régi merevlemezeim : RAID BIOS felismeri őket, pöccre indul,akárhány reset után.

Az új merevlemezekkel mindegy hogy 0ás vagy 1es tömböt csinálok, egyik se megy reboot után (XP meg sehogy se látja).
A legújabb alaplapi BIOSom van fent (1013mas). Az Nvidia RAID BIOS verzóija 4.84as volt talán ekkor. Kerestem új BIOS frissitéseket melyekben a RAID BIOSt is frissitették: találtam egy moddolt 1013mas BIOSt melyben már 5.60as RAID BIOS van (MediaShield néven fut). Hibamentes flashelés, de minden ugyanaz maradt.

Próbáltam más csatornákra átkötni őket (1-2, 3-4, 2-4).
Az alaplapom támogatja a SATAIIes szabványt és a régi merevlemezek is azok voltak. Ha nincsen RAID BIOS bekapcsolva akkor tökéletesen települ bármelyik merevlemezre az XP. Ha RAID BIOS be van kapcsolva és akármelyik HD is be van kötve (mindegy hogy BIOSban van e tömb vagy sem) a RAID BIOS megáll reboot után (első inditásra sose).
Több felhasználó is használ ennél jóval nagyobb RAID tömböket azonos alaplappal, tehát az 1 TBos méret sem lehet gond.

Hát én kifogytam minden ötletből, bármilyen segitséget nagyon szívesen fogadok. Amivel még akarok próbálkozni:
-Visszaflashelem az alaplapot régebbi BIOSokra (de ezt windows alól nem hagyja), mert lehet hogy az új BIOS a hibás
-Jumperelni az új HDkat SATA1es szabványra (nem raidben pedig hibátlanok)

Pár információ ami lényeges lehet: vízhűtött gép, a proc. fan értékét a pumpa szolgáltatja, zéró tuning, minden gyári órajelen, merevlemezeken nincs jumper berakva (régieken se), ASUS A8N-E alaplap (Nvidia Nforce 4 Ultra chipset)
AMD Athlon64 3200+
2x1GB + 2x512MB DDR1 RAM Dual Channelben

Mi az isten baja lehet a RAID BIOSnak és miért csak restart után :( ?

Will work for FSB!

(#2) Mlacee válasza Mlacee (#1) üzenetére


Mlacee
tag

Még egy kis infó: testvérem is ugyan ezeket a merevlemezeket használja RAID-0 konfigurációban minden hiba nélkül viszont külső PCI-s RAID vezérlő kártyával és más alaplappal.

Will work for FSB!

(#3) Geller72


Geller72
veterán

Hálló..:D.
Írtam a RAID totyikba is, de már látom, hogy a Tom'shardware-n is feltetted a kérdést. Én még azért attól holnap ránézek arra, amit a raid topikban ígértem.
Üdv:
Geller

(#4) Mlacee válasza Geller72 (#3) üzenetére


Mlacee
tag

Köszönöm, nagyon rendes tőled!

Will work for FSB!

(#5) Geller72


Geller72
veterán

Nos. Ennek is (SLI-Deluxe) Silicon Image vezérlője van. Amikor definiáltad a raid tömböt és elmentetted az állást, a rebootot követően a Biosban az ADVANCED-->>NVRAID CONFIGURATION-->>RAID =Enable beállításon kívül a többit is beállítottad ebben a menüpontban??

(#6) Mlacee válasza Geller72 (#5) üzenetére


Mlacee
tag

Úgy érted hogy a SATA RAID funkciót az egyes csatornákhoz? Természetesen igen. Próbáltam a nem használt csatornákat letiltani,illetve 1-2 helyett 3-4gyel vagy 2-4gyel próbálkozni de nem jutottam előbbre.

Megj.: a BIOSba restart után már nem jutok be mert azt megelőzi a RAID BIOS testje és annál áll meg a gép, a BIOSt csak friss inditáskor érem el, ekkor ugyanis mindig rendesen lefut a RAID BIOS is.

[ Szerkesztve ]

Will work for FSB!

(#7) Geller72 válasza Mlacee (#6) üzenetére


Geller72
veterán

Úgy értettem, hogy amelyik élő raid, ott a raid engedélyezve van e még efelett. tehát pl First RAID enable e? ( A fent említett menüben). Ma már nem leszek elérhető.
Üdv.

(#8) Mlacee válasza Geller72 (#7) üzenetére


Mlacee
tag

Szerintem ugyanarra gondolunk, a RAID ENABLED mező alatt található az egyes csatornákra külön vonatkozó RAID engedélyezés, ebben a formában:
IDE PRIMARY MASTER RAID
IDE PRIMARY SLAVE RAID
IDE SECONDARY MASTER RAID
IDE SECONDARY MASTER RAID
FIRST SATA MASTER RAID
SECOND SATA MASTER RAID
THIRD SATA MASTER RAID
FOURTH SATA MASTER RAID

természetesen a first és second enabled, de az összes sata portra is bekapcsoltam már a raidet és semmi változás. Ma játszottam a fő BIOS fül SATA portján az Extended Drive és az Access Mode kapcsolóin valamint később az IDE Function menüben letiltottam a DMA-t SATAra és IDEre is, valamint ki-be kapcsolgattam a SMARTot is hátha akár azzal van baja de egyik sem hozott semmilyen változást.

Alapkonfig : SATA DMA enabled, SATA 1/2 port enabled, First SATA Master RAID Enabled, Second SATA Master RAID Enabled, SMART Enabled (sosem talált hibát).

Le szoktam tiltani a felesleges csatornákat is hátha IRQ ütközés a ludas (komolyan már tippem sincs) de mindig csak azt ami nincs használva.
Természetesen egyébként a régi RAIDem nem menne,melyről jelenleg is irok.

Ma kivártam azt a 10 percet ameddig a RAID BIOS keres restartnál. Nem sikerült Break-kel elkapnom de annyit tudtam kiolvasni hogy "no discs dete" gondolom detected;utánna még lehet valami szöveg. Valamint még utánna kell néznem, mintha a régi RAIDem indexe 0 lenne és az újé pedig 2, ebben nem vagyok biztos.

Will work for FSB!

(#9) Geller72


Geller72
veterán

Közben megjöttek a hdd-k. Ma reggel amúgy is igen korán keltem és volt időm, mert két másik gépre telepítettem, szal "éppen ráértem"..:D. Gond nélkül kreáltam egy stripe tömböt, pen drive-on beadtam neki a drivert és minden ok. De hogy ne legyen egyoldalu a dolog, linux raidet is csináltam gyorsan, és az is ok. Szerintem vhonnan szerezned kellene egy másik párost, akár kölcsön és ha azzal is ok, akkor legalább kijelenthetjük, hogy rühelli az "efhármas" spinpointokat a vezérlőd. De én, hogy ha teljesen meg akarnék nyugodni, akkor egy (akár) pci-os raid karival is megnézném a samukat. egyébként a samuk formázva (és egyforma méretűre particionálva) vannak? (Tudom, hogy elvileg nem szabadna számítania)

(#10) Mlacee válasza Geller72 (#9) üzenetére


Mlacee
tag

Ahogy irtam, öcsémnek pontosan ugyanez a két HD van RAIDben azzal a kártyával amit linkeltem a RAIDes topicba is.Valamint nekem sincs gondom a két régi Hitachimmal,amik ráadásul nem is ugyanazok a modellek. Sajnos addig vártam a másik darab beszerzésével (pénz ugye) hogy már ilyen modell nem volt, de minden értékében egyeznek (méret,SATAII,NCQ,etc.) és soha nem volt velük gondom kivéve pár szoftvereset még sima XPvel akinek ugye beadni ezeket a drivereket nem könnyű de az se rajtuk múlott.

Ma leszedtem a Samsung diagnosztikai progit (ESTOOL) aminek vicces a neve mert a stool angolul székletet jelent, hát remélem nem méltó a nevéhez :D

Megpróbálok valami olyan pipát keresni , hogy:
[X] Ne hagyd annak a szemét Nvidia RAID BIOSnak hogy másodszorra is felismerjen bennünket

Még próbálkozok olyanokkal, hogy lebutitom SATA1re, kipróbálom öcsém raid kártyáját ha engedi (de hogy őszinte legyek nem akarom megbontani az övét) aztán ha minden kötél szakad akkor megrendelem azt a RAID vezérlőt amit linkeltem.
Hogy őszinte legyek szerintem az ugyanaz a ratyi vezérlő kimarva egy külön kártyára és nem igazán éri meg a pénzét, de tudom hogy az a lassabb RAID is sokkal gyorsabb lesz mint ha csak két Spinpointot használnék. Emlékszem a régi(mostani) RAIDem is mekkora szám volt 3 éve ezzel a kis integrált RAID vezérlővel (Jó kis FRAPS export 16 MB/s-en :) ).

Will work for FSB!

(#11) Geller72 válasza Mlacee (#10) üzenetére


Geller72
veterán

Everest riport a mostani raidból indítva a spinpointokat koppra egyformának látja? Esetleg egy hdd teszt everest alól a tömbre.

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.