Hirdetés

2024. március 28., csütörtök

Gyorskeresés

Hozzászólások

(#1) raszputyin


raszputyin
senior tag

Elnézést az akadékoskodásért, de túlcsordult a számláló:
Szerintem borzasztó, mikor Cseh Köztársaságot mondunk magyar szövegben (kivéve akkor, mikor kifejezetten az államról és nem az országról van szó).
Szegény Csehország nem kapott angol nevet, mikor elszakadt Szlovákiától: a "Bohemia", amit történeti kontextusban használtak, kicsit mást jelent (Morvaország és Cseh-Szilézia nem értendő bele), a "Czechia" pedig még 1918 előtt kikopott az angolból, ha jól tudom.
Mindenesetre ennek semmiben nem kéne megakadályoznia, hogy a világ többi nyelvén ép ésszel Csehországnak nevezzük őket.
Mit szólnátok Ti, ha egy ilyen ökörség miatt Magyarország helyett Magyar Köztársaság lenne mindenütt a hazánk neve? Épp elég nagy szivatás, hogy az angol nyelvű történetírás kitalálta, hogy a Hungarian magyarországit jelent, a Magyar pedig magyart, ezzel effektíven izolálva minket a szülőhazánk földjétől.

(#2) WN31RD válasza raszputyin (#1) üzenetére


WN31RD
addikt

"Szerintem borzasztó [...]"
Ugyan már. :) Szerintem meg nevetséges ilyesmit "borzasztó" dologként beállítani.
Egyébként utánanéztél, hogy hivatalos magyar elnevezése-e az országnak az, hogy "Cseh Köztársaság"? Mert úgy rémlik, hogy igen.

"Mit szólnátok Ti, ha egy ilyen ökörség miatt Magyarország helyett Magyar Köztársaság lenne mindenütt a hazánk neve?"
Semmit. Mégis mi gond lenne vele? Nem ezen múlik, hogy mások mit gondolnak az országról vagy az ott élő emberekről, és az sem ezen múlik, hogy mi magunk hogyan viszonyulunk hozzá. Semmi nem múlik ezen. Mellesleg a "Magyar Köztársaság" szerintem egyáltalán nem rosszul hangzó vagy komolytalan elnevezés, ahogyan a "Cseh Köztársaság" sem.

"Épp elég nagy szivatás, hogy az angol nyelvű történetírás kitalálta [...]"
Szívatás? Lehet azon elmélkedni, hogy ez mennyire ésszerű vagy praktikus, de valahogy nem érzem, hogy pont emiatt a legkevésbé is szívnék, pedig nem egyszer kellett már magyaráznom, hogy honnan is jöttem...

Úgy tűnik, mintha valamiféle "fúj angol" hangulattól vezérelve túldramatizálnád ezt a dolgot, és konfliktust keresnél ott, ahol nincs: Itt legfeljebb stilisztikai kérdésről lehet szó.

''... we as consumers want our content free (as in Freedom) and if we don't get it, we'll take our content free (as in beer).''

(#3) raszputyin válasza WN31RD (#2) üzenetére


raszputyin
senior tag

Félreértettél. Majd négyszemközt megbeszéljük, ha gondolod.

(#4) bambano válasza raszputyin (#1) üzenetére


bambano
titán
LOGOUT blog

Semmi gond nincs abból, hogyha Magyar Köztársaságot mondanak. Mint ahogy a Cseh Köztársaságból sincs szerintem.

Egy átlagos héten négy hétfő és egy péntek van (C) Diabolis

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.