Hirdetés

2024. április 23., kedd

Gyorskeresés

Hozzászólások

(#50) Zsolto


Zsolto
őstag

Nagyon röviden összefoglalom, hogy a Wikipedia szerint miket kell figyelembe venni a bioelektromos impedancia alapján végzett testtömegindex-számítás során, hátha más is tanulságosnak találja majd. Az alábbiakban a "mérési eredmény" értelemszerűen inkább "becslési eredmény"-t jelent.

-- A módszer az 1980-as években történt megjelenése óta sokat fejlődött, elofgadottabbá vált a testtömegindex _alakulásának_ mérésére, nyomon követésére.

-- A mérési körülmények jelentősen befolyásolják az adott egyedi mérés eredményét.

-- Az egyszerű, olcsó készülékek egyedi mérési eredményei kevésbé pontosak, ha a klinikai célra gyártott (és sokszor más elven működő) berendezések mérési eredményeihez viszonyítjuk őket.

-- A test kiszáradása (vagyis amikor nem ittunk eleget) jelentősen befolyásolja a mérési eredményt. Kiszáradt testnél a mérés akár 5 kilóval is alulbecsülheti a zsírmentes szövetek mennyiségét, vagyis a valóságosnál nagyobb zsírtömeget fog eredményezni. (Viszont a Wikipedia nem említ különbséget a tekintetben, hogy vizes, nyirkos vagy száraz talppal állunk-e a mérlegre, bár azt hiszem, a kezelési útmutatók "száraz" talpat írnak elő.)

-- Röviddel étkezés után végzett mérésnél alacsonyabb a kijelzett zsírtömeg. Napi szinten ez akár 4,2 százalékos különbséget is okozhat a legalacsonyabb és a legmagasabb zsírtömeg-kijelzés között.

-- A mérés előtt végzett testedzés hatására lecsökkent impedancia miatt a készülék túlbecsülheti a zsírmentes szövetek tömegét (akár 12 kg-mal is), ezért a valóságosnál kisebb zsírtömeget jelezhet ki, ezért testedzés után nem célszerű mérést végezni (vagy mindig edzés után kell méredzkedni ;)
)
.

-- Az ilyen készülékek elfogadható pontosságot nyújtanak csoportok (pl. családtagok, iskolai osztályok) tagjai egymáshoz viszonyított állapotának felmérésekor, vagy egy adott személy zsírtömegének hosszabb időn át történő figyelemmel kísérésekor, de egy-egy konkrét mérési eredményük sosem lesz olyan pontos, mint a klinikai műszereké.

-- A két elektródás (talpon mérő) mérlegek kevésbé pontosak, mint a négy elektródás (talpon és tenyéren mérő) modellek, főleg a zsigeri (viscerális) zsír mennyiségének megbecsülése tekintetében.

[ Szerkesztve ]

Ez vagyok én: https://sites.google.com/view/zsoltkaldos/home

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.