Hirdetés

2024. április 25., csütörtök

Gyorskeresés

Hozzászólások

(#1) Armagedown


Armagedown
őstag

Inkább tervezzenek egy M1el fogyasztásban és teljesítményben is versenyképes processzort, akkor nem kellene az emulációval foglalkozni

“If you don't read the newspaper, you're uninformed. If you read the newspaper, you're mis-informed.”

(#2) siposz


siposz
aktív tag

Ha jól értem az Apple is emulál rengeteg nem újrafordított programot az M1-en. Windowsra meg töménytelen mennyiségű x86/64 programot írtak, aligha valószínű hogy hirtelen akár csak a töredékét is portolják

(#3) martonx


martonx
veterán

Valamiféle hibrid CPU-t is el tudok képzelni. Alacsony terhelésű feladatokhoz ott figyelne 4-8 ARM mag, komolyabb terheléshez / x86-os appokhoz meg 4-8 x86-os mag.

Én kérek elnézést!

(#4) Samott válasza Armagedown (#1) üzenetére


Samott
addikt

Az az igazsag, hogy mar most is ok allnak a legkozelebb hozza. A Ryzen 4000-es sorozat nagyon jol sikerult. A little.BIG koncepciot kellene meg magukeva tenniuk, es alacsony fogyasztasu magokat pakolni a jelenlegi melle. De meg anelkul is sikerulhet, ha az 5000-es sorozat ujitasait bevezetik mobil szinten is.

(There is always a last time for everything.) Overhead, without any fuss, the stars were going out.

(#5) Peter Kiss


Peter Kiss
senior tag
LOGOUT blog

(#6) Duck663 válasza Samott (#4) üzenetére


Duck663
őstag

Nem kell ide semmiféle LITTLE.big, a Májkrémszoftnak kellene összekapnia magát. Az M1 nem azért gyors, mert olyan űberszuper a processzor, hanem azért, mert tele van fix funkciós blokkokkal, ami adott feladatokra pokolian hatékony, és van mellette egy OS ami ki is használja azokat. Hiába vannak telepakolva mindenféle új dolgokkal a processzorok, ha a Winfos nem használja azokat. Mióta is vannak APU-jaink? És mire is használja a lehetőségeit a M$?

Igen-igen, még mindig Win7-et használok, és ha így haladunk még 2030-ban is így lesz.

(#7) wattafaka


wattafaka
senior tag

Jöhet a Chewbacca védelem.

(#8) Samott válasza Duck663 (#6) üzenetére


Samott
addikt

Pedig az ARM-os procik egyik trukkje pont az, hogy az alacsony fogyasztasu magokkal idle-ben nagyon sokaig huzzak. X86-nal nem a teljesitmennyel van gond, hanem hogy nem lehet annyira levinni a fogyasztast.

(There is always a last time for everything.) Overhead, without any fuss, the stars were going out.

(#9) tha_answer


tha_answer
őstag

" Qualcommnál, amely céget az Intel 2017-ben burkoltan meg is fenyegette a Windows on ARM koncepció kapcsán."

?????

(#10) Alchemist válasza Duck663 (#6) üzenetére


Alchemist
addikt

Mióta is vannak APU-jaink?

Teljesítményben és képességekben elég nagy a szórás, ráadásul sok "csupasz" CPU is használatban van. Az Apple egyféle vasra egyféle kódot optimalizál.

Éppen olvasok egy érdekes könyvet az antigravitációról... képtelen vagyok lerakni.

(#11) Alchemist válasza Samott (#8) üzenetére


Alchemist
addikt

A használható fényerejű kijelző folyamatosan használva azért betesz a hosszú üzemidőnek, nemcska a CPU-n múlik.

Éppen olvasok egy érdekes könyvet az antigravitációról... képtelen vagyok lerakni.

(#12) Samott válasza Alchemist (#11) üzenetére


Samott
addikt

De a kijelzo, a memoria, a hattertar lehet ugyanaz minden architekturanal, a kulonbseg csak a proci meg a kapcsolodo reszei.

(There is always a last time for everything.) Overhead, without any fuss, the stars were going out.

(#13) arn válasza Armagedown (#1) üzenetére


arn
félisten

a par tizwattos tdptartomanyban kb hasonlo szinten van a ryzen 5000 es az m1, csak az 5000nek van feljebb is folytatasa, addig az apple ki tudja hogy skalazodik majd.

facebook.com/mylittleretrocomputerworld | youtube.com/mylittleretrocomputerworld | instagram.com/mylittleretrocomputerworld

(#14) arn


arn
félisten

mar regota ez kellene az amdnek, hogy kilepjenek az intel arnyekabol. hiaba ovek az x64.

facebook.com/mylittleretrocomputerworld | youtube.com/mylittleretrocomputerworld | instagram.com/mylittleretrocomputerworld

(#15) atok666 válasza Duck663 (#6) üzenetére


atok666
őstag

...Májkrémszoft, Winfos...

Ezek meg mindig menok?

Atok

(#16) Duck663 válasza atok666 (#15) üzenetére


Duck663
őstag

Miért abban a csodálatos vállalatban lenne bármi, ami menő?

Igen-igen, még mindig Win7-et használok, és ha így haladunk még 2030-ban is így lesz.

(#17) Duck663 válasza Samott (#8) üzenetére


Duck663
őstag

Pár éve a VIA demózott egy olyan processzort, amely 200mW üresjárati teljesítményfelvétellel elvolt. Elvileg ez kereskedelmi forgalomba is került. Nem hinném, hogy az Intel és az AMD számára ez elérhetetlen lenne, főleg úgy, hogy egy Ryzen 4xxx U--s? processzor hűtő nélkül is működőképes volt. Le lehet vinni, de ezzel együtt más részegységek fogyasztását is redukálni kellene pl: memória, nem is értem miért nincsen még mindig dinamikus memória órajel szabályozás, és az OS részéről különféle optimalizációkat kellene bevetni. Alchemist-nek igaza van abban, hogy ott csak egyféle hardverre kell optimalizálni, itt meg sokfélére, de ha nem teszik meg, akkor versenyhátrányban lesznek, már most mindenki lobogtatja, hogy milyen jó az M1, pedig csak a M$ töketlenkedik.

Igen-igen, még mindig Win7-et használok, és ha így haladunk még 2030-ban is így lesz.

(#18) Peter Kiss válasza Duck663 (#16) üzenetére


Peter Kiss
senior tag
LOGOUT blog

Igen, van.

(#19) Duck663 válasza Peter Kiss (#18) üzenetére


Duck663
őstag

Igen? Na mesélj!

Igen-igen, még mindig Win7-et használok, és ha így haladunk még 2030-ban is így lesz.

(#20) Peter Kiss válasza Duck663 (#19) üzenetére


Peter Kiss
senior tag
LOGOUT blog

Megadom a lehetőséget neked, hogy alátámaszd a dolgokat először.

(#21) Duck663 válasza Peter Kiss (#20) üzenetére


Duck663
őstag

A labda már a te térfeleden van, élj vele! :)

Igen-igen, még mindig Win7-et használok, és ha így haladunk még 2030-ban is így lesz.

(#22) Peter Kiss válasza Duck663 (#21) üzenetére


Peter Kiss
senior tag
LOGOUT blog

Nem-nem, itt volt egy érvelés valami alátámasztás nélkül, ezt meg kell várni. Én nap mint nap Microsoft dolgokkal találkozom és dolgozom, így elfogult lehetek. Ha pontos kritika van, talán megerősíthetem. (Amik szembe jöttek: Windows kernel, .NET, Linux kernel, SQL Server, ezeken kívül másban nem segíthetek.)

(#23) hokuszpk


hokuszpk
nagyúr

anno a K12 -t felretettek, mert nem volt eleg eroforras, es a Zenre akartak koncentralni. Talan nem meglepetes, hogy most amikor picit jobban fut a szeker, akkor eloveszik a projektet kicsit modernebb formaban ; azt mindenki látja, hogy nemlehet a végtelenségig az X86/64 -re alapozni a jövőt.

[ Szerkesztve ]

Első AMD-m - a 65-ös - a seregben volt...

(#24) strogov válasza arn (#13) üzenetére


strogov
senior tag

"az apple ki tudja hogy skalazodik majd"

A hírek szerint jó sok maggal. Tavaszra 32 mag lesz a csúcs, kisebb tesókkal. 8, 12, stb. gyors magokkal, kicsiből marad a 4. Év végére pedig kihoznak 64/128 magos GPU-val szerelt verziót is.
Olcsó biztos nem lesz.

(#25) makkmarce válasza strogov (#24) üzenetére


makkmarce
őstag

nem az a kérdés, hogy össze tudják e forrasztani egy dobozba, hanem az, hogy mondjuk ha egyszere fut az összes mag, akkor mekkora lesz a teljesítményvesztés, hogy osztoznak majd a cache-en, hogy sikerul megosztani a feladatokat, jó lesz a hőeloszlás etc. volt azért nem 1 cpu ami hiába volt mondjuk 8 magos, mikor az utolsó mag használata már csak 10%-ot dobott az össz teljesítményen. Chiplet nélkül 64-est így is művészet lesz gyártani.

[ Szerkesztve ]

okoskodom, tehát vagyok

(#26) arn válasza strogov (#24) üzenetére


arn
félisten

minden architekturanal van egy sweet spot, illetve a magok skalazodasa ott problema, hogy hasznaljak ki. rengeteg kreative tool nem skalazodik rendesen.

facebook.com/mylittleretrocomputerworld | youtube.com/mylittleretrocomputerworld | instagram.com/mylittleretrocomputerworld

(#27) NumberGuy válasza atok666 (#15) üzenetére


NumberGuy
tag

Csak retardált.

(#28) Duck663 válasza NumberGuy (#27) üzenetére


Duck663
őstag

Nocsak, bemutatkoztál?

Ilyen színvonalas hozzászólás mellett, nem nagyon fogom megerőltetni magam, hogy kifejtsem, mi mindenre is gondolok.

Peter Kiss: Csak a kedvedért, hogy egy épp aktuális példát hozzak, tegnap jelentek meg a decemberi frissítések, elindítom, szépen lefut, restart, majd betöltés közben megáll a tudomány. Ez menő? Évek óta képtelenek megoldani, hogy a frissítéseik kellően kiteszteltek legyenek. A Kaveri és a Broadwell óta lényegében processzorgyártói oldalról adottak a heterogén rendszerek, használati lehetősége, ennek lényegében nyoma sincs, ez menő? Kettő hírrel lejjebb, RayTracing ügyileg, az menő? De hogy visszább is menjünk, WP menő volt? A "showműsor" felületével, a tré szoftvertámogatásával? Az menő volt? A kutyának nem kellett. Folyamatosan jönnek elő valamivel, ami q.......ra nem menő, és csodálkoznak, hogy nem vevő rá a vásárlóközönség. Legerősebb konzol? És? Mégis a vásárlók vagy 4/5-e PS5-ös vesz. Azzal meg oldják meg, hogy össze-vissza felvásárolgatnak tipikus amerikai módra, izomból (pénzzel) "mindenkit" attól még az üzenet, amit a vállalat közvetít, nem lesz menő! A termék pedig nem lesz sikeres.

Igen-igen, még mindig Win7-et használok, és ha így haladunk még 2030-ban is így lesz.

(#29) Alchemist válasza Duck663 (#28) üzenetére


Alchemist
addikt

Mondjuk az UWP-nak a Phone kinyírása után tényleg nem sok értelme maradt.

Éppen olvasok egy érdekes könyvet az antigravitációról... képtelen vagyok lerakni.

(#30) makkmarce válasza Alchemist (#29) üzenetére


makkmarce
őstag

és még mindig erőltetik.. érthetetlen, ráadásul sok helyen bugos is.

okoskodom, tehát vagyok

(#31) MongolZ válasza Duck663 (#28) üzenetére


MongolZ
addikt

Nekünk a családban sok WP telefonunk volt, 2-t még mindig használunk is, köztük az egyiket én, másodlagos, melós telefonnak. Egyetlen hibája van: applikációk hiánya. 5 éves a telefon, most kezd gyengülni az akksija, de 3 napot így is kibír. Sokkal megbízhatóbb, mint a másik, 100.000+-ért vásárolt Android telefonom, pl hónapok óta nem indítottam újra, mert nem kellett. A korabeli Android/Apple telefonok már rég a kukában vannak. Szerintem nagyon jól is nézett ki, én imádtam a menüjét. Szerintem nagyon "menő", hogy a mai napig működőképesek a telefonjaik, és pl céges dolgaim nagy részére (email, telefonálás, stb) teljesen jó. Mindezt úgy, hogy kb 3 éve nem jött rá frissítés... Ráadásul kapja az ívet rendesen.

[ Szerkesztve ]

(#32) Ammonita6


Ammonita6
csendes tag

Én is ledöbbentem, amikor a fiók mélyéről előkotort gagyi 6 éves Prestigio (WP 8.1) telefont 4 év után bekapcsoltam és félig (!) töltve volt. Majd feltöltés után lazán 6 napot bírt bekapcsolt wi-fi mellett. Súlyra, méretre majd feleakkora, mint a mostani pingpong ütők. Nagyon sajnálom, hogy legalább offline nem lehet rá alkalmazást tenni.

[ Szerkesztve ]

(#33) MongolZ válasza Ammonita6 (#32) üzenetére


MongolZ
addikt

Biztos lehet, mert tőlem többen elkérték a forrását a programjaimnak... én meg odaadtam :)

(#34) NoMix


NoMix
tag

Erősen nap barnított hogy az 1024 bites utasítás készlet már csak RISK kapcsolással jön ki a jelen feszültségi értékeken. Már csak az új AMD mikro kód sem tud meg valósulni ami az elődjének a duplája a 768bit mélységű...

De ha fel emelik a feszültséget 48V-ra akkor ez feleslegessé vállik. Jelenleg azon megy a vita hogy maradjanak a feszültségi értékek vagy inkább ne.

[ Szerkesztve ]

Frissen vásárolt profil. XIRA T.E.G.

(#35) hokuszpk válasza NoMix (#34) üzenetére


hokuszpk
nagyúr

ma már neigyáltöbbet.

[ Szerkesztve ]

Első AMD-m - a 65-ös - a seregben volt...

(#36) ddekany


ddekany
veterán

Felvetette a cikk a kérdés, hogy de minek az AMD-nek ARM-os Windows, de szerintem utána nem válaszolta meg. Az, hogy ők tudnák a legjobb ARM-os SoC-ot letenni Windows-hoz, az nem indok még önmagában, ha x86-asból is le tudnak ugyan olyat tenni. (Én azt gondoltam, mikor ARM-al szemeztek, hogy új piacokra mennének rá, pl. mindenféle Androidot futtató cuccokra, de a Windows pont nem olyan.)

(#37) Ammonita6 válasza MongolZ (#33) üzenetére


Ammonita6
csendes tag

Feltúrtam a netet, de nem találtam leírást hozzá.

(#38) fatpingvin válasza Samott (#8) üzenetére


fatpingvin
őstag

azért lássuk be ez is valahol szándék kérdése... van jónéhány ultrakicsi fogyasztású x86 CPU design, viszonylag recent. gondolok most a Geode sorozatra (routeremben ilyen kattog, 900 mW-ot eszik a mag maxon) nyilván ez valahol extrém példa de pl volt az Intel Quark sorozata, az Atom se volt éppen hülyeség csak nem kellett volna annyiban hagyni...

nem vagyok nyilván profi de figyelembe véve hogy vannak heterogén többmagos x86 procik a piacon, nem látom elvi akadályát hogy ezt a pedált tovább nyomja bármelyik gyártó.

A tipikus munkafolyamat legjobb tesztszimulációja a tipikus munkafolyamat. A "napi anti-corporate hsz"-ok felelőse :)

(#39) fatpingvin válasza NoMix (#34) üzenetére


fatpingvin
őstag

öö koma... minden rendben? kicsit úgy tűnik mint ha eltévedtél volna és nem feltétlenül csak a fórumtémák között

A tipikus munkafolyamat legjobb tesztszimulációja a tipikus munkafolyamat. A "napi anti-corporate hsz"-ok felelőse :)

(#40) ddekany válasza fatpingvin (#38) üzenetére


ddekany
veterán

Ha az embernek nem ez a munkája, nem lehet eldönteni biztosan, hogy mi ferdítés és mi igaz, de, azért valószínűleg igaz, hogy az x86 megvalósítások eredendően pazarlóbbak (pláne mert ha csak programozóként össze veted a két ISA-t, azért ez sejthető is), és ez a "little" magoknál jobban kijön, mint bigeken. Hogy ez mennyire jelentős eltérés, azt persze már végkép nehéz lenne megtudni. Főleg mert egy notebookba való "little", az azért simán egy komoly out-of-order mag lehet (mint ahogy az M1-ben is az).

[ Szerkesztve ]

(#41) makkmarce válasza fatpingvin (#38) üzenetére


makkmarce
őstag

próbálkozott vele az intel nagyon, de egy bizonyos szint alá nem sikerült lemenni a fogyasztás terén.
Kiadtak pár mobiltelefont is, androiddal. (onnan is lehetett tudni, hogy nem futnak rajta a natív kódos cuccok :DDD )
Közepes teljesítmény mellett túl sokat zabált, gyorsan merült. Aztán kifutott az egész, és feladták. (Nem is tudom, van e még NDK az x86-hoz)
Az atom az szerintem katasztrófa volt. Akinek volt mondjk EEE pc-je, vagy hasonló borzalma, az tudna róla mesélni. Én még használhatót nem láttam belőle sajnos.

[ Szerkesztve ]

okoskodom, tehát vagyok

(#42) Opika74 válasza arn (#13) üzenetére


Opika74
újonc

valoszinuleg jol fog skalazodni felfele, mivel 2022-ben jon az Apple procis Mac Pro is, persze az mar nem M1 lesz.

[link]

(#43) arn válasza Opika74 (#42) üzenetére


arn
félisten

Tudom, de ebbol hogy jott le, hogy jol skalazodik?

facebook.com/mylittleretrocomputerworld | youtube.com/mylittleretrocomputerworld | instagram.com/mylittleretrocomputerworld

(#44) Opika74 válasza arn (#43) üzenetére


Opika74
újonc

Hát különben nem cserélné le a Xeonokat az Apple , ha nem rugna labdába melletük (sőt, ne alázná le azokat, mint most a jelenlegi mobil Core-okat az M1) a saját chipje.

(#45) martonx válasza arn (#43) üzenetére


martonx
veterán

Sehogy, de a tesztekből látszik, hogy a heterogén koncepció (mindenre cél segédprocesszorok vannak, a gyenguc arm magok meg bőven elegek, hogy ezeket koordinálják) elképesztően jól tud működni és összességében erősebb tud lenni, mint a homogén x86/64-es processzorok.
No persze ehhez pont az kell, ami az Apple-nél megvan: egy kézben legyen a hardver, OS, driver készítés, és elég legyen csak egyféle hardverre optimalizálni.

Ha MS + AMD/Intel/Nvidia erre nem lépnek gyorsan valamit (márpedig eleve 4 cégről beszélünk, nem egyről, azaz elég esélytelen), akkor a klasszikus windows + veszünk egy CPU-t innen, alaplapot, GPU-t amonnan koncepció meghal éveken belül.

Én kérek elnézést!

(#46) arn


arn
félisten

Azt azert tisztazzuk, hogy az apple jelenleg gyartasi elonyben van (ami nem is az o erdeme), nem architektrualisban. Ami radasul ebben a tdp tartomanyban sokkal hangsulyosabb.

A skalazodasi dolog kettot jelenthet... Egyreszt hogy viselkedik magasabb tdpnel, az arm eddig ebben nem volt jo, a littlebig megoldas ott kb haszontalan, a masik hogy kezdik el hirtelen kihasznalni az x tiz magot a jellemzoen apple kedvelt adobe csomagoknal. Azok a programok alig skalazodnak tobb magra.

A cpumagok skalazasa amugy sem szamit tul sokat, mert par ev alatt korlatokba utkoznek, es sokminden a gpun fog mulni.

facebook.com/mylittleretrocomputerworld | youtube.com/mylittleretrocomputerworld | instagram.com/mylittleretrocomputerworld

(#47) arn válasza martonx (#45) üzenetére


arn
félisten

Az apple m1 kb fenyevekre az erosebb pc desktop megoldasoktol. Meg ott is, ahol a pc nincs is igazan kihasznalva a fent emlitett swes skalazodas miatt.

facebook.com/mylittleretrocomputerworld | youtube.com/mylittleretrocomputerworld | instagram.com/mylittleretrocomputerworld

(#48) ddekany válasza martonx (#45) üzenetére


ddekany
veterán

De miért a "gyenguc ARM magok"? Semmi nincs az ARM ISA-ban, ami kevésbé tenné alkalmassá teljesítmény orientált feladtokra, mint az x86. Én legalább is nem látom mi lenne az, és máshol sem láttam erre semmilyen érvet (csak az ellenkezőjére, miszerint itt is kicsit jobb). És az M1 "big" magok is a tesztekben tisztán CPU-s feladatokban is inkább erősebbnek tűntek, mintsem gyengébbnek az x86 versenyzőkkel szemben. Igen, még nem láttuk mi lesz, ha szabad 3x annyit fogyasztani, de, ez azért már nem a mobil kategória így sem.

[ Szerkesztve ]

(#49) Alchemist válasza martonx (#45) üzenetére


Alchemist
addikt

Nem fog történni semmi drasztikus, az Apple-nek saját, jól felszerelt homokozója van, a konkurrenciánál pedig a diverzitásból, a nyiltabb platformokból eredeztethető piaci verseny és a több évtizedes Windows kompatibilitás.
Ha elméletben mindez egy kézbe kerülne, az amerikai versenyfelügyelet azonnal nekilátna a szétdarabolásnak. Ez most még az Apple-t is fenyegeti.
Ha pedig végre az energiatárolás hatékonysága is ugrásszerűen javulna, a fogyasztás már kevésbé lenne fontos (persze a disszipáció igen).

Éppen olvasok egy érdekes könyvet az antigravitációról... képtelen vagyok lerakni.

(#50) martonx válasza arn (#47) üzenetére


martonx
veterán

Légyszi fogalmazz értelmesen. Arra gondolsz hogy fényévekkel erősebb a PC-s megoldásoktól, vagy fényévekre le van maradva? Mert nagyon nem mindegy :D

Én kérek elnézést!

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.