Hirdetés

2024. március 28., csütörtök

Gyorskeresés

Hozzászólások

(#921) vadkörte válasza domos (#920) üzenetére


vadkörte
addikt

Egy barátom lányának egy Intel N3050+4GB DDR3+1TB 5400 rpm HDD+15,6"+W10 ASUS X553M low-end laptopja van.
Két éve kapta. Azt leszámítva, hogy a kiscsaj nekrég kinyírta a kijelzőt - "megkoccolta" egy rajztábla sarka - semmi gond vele. Kicsit tetűsödött, de az megoldódott.
Szóval no para. Ha ki tudod várni az egetrengető ~2 perces bootidőt. használat közben egész vállalható.
Magamnak nem kellene, de van akinek teljesen jó.

Üdv. V. Körte

(#922) cappa72 válasza dredjudge84 (#919) üzenetére


cappa72
nagyúr

akkor is ugy, hogy a regit eladom mert meg tokeletesen mukodik
&
Mas hasznalt szara nem kell, ki tudja mit muvelt vele az elozo tulaj
És vajon a te használtaddal a tulaj mit művel?
Szóval te vagy a használt dolgok legjobb, legmegbízhatóbb mintaképe?

Te lehet hogy agyoniskolazott vagy, de nagy paraszt is egyben apam!
Ezt a stílust ha lehet, kerüljük. Személyeskedésre semmi ok.

@(#920) domos
4GB RAM és sima HDD? Nagy élmény lehet.
Ezen miért is kell fanyalogni?
Nekem is 4GB RAM van, sima HDD (5,4kRPM), és "töjó" (bár nem az említett laptop típus. És ráadásul 32bites operációs rendszer van rajta.

[ Szerkesztve ]

Selenia 5w-40 motorolaj eladó! Na meg 4db Ford Kuga TPMS szenzor, 12k-ért

(#923) quailstorm válasza cappa72 (#922) üzenetére


quailstorm
nagyúr

Mert bizonyos HDD-k, például Lenovo gépekben horribilisek, mintha egy 2000-es évek eleji IDE-set tekernél.
Nagyon új gépet nem teszteltem, de volt a kezem alatt Lenovo G50-70, Y500 és Y50-70, namost a gyári HDD az mindháromban gyalázat, és sehol se volt az Acer HDD-s élményéhez, az asztali gép 3,5"-es HDD-hez képest meg pláne.

Azért egy i7HQ-s vérgémer gépben az ikononként tölt be a Windows és olyan gyors, mint egy P4 Celeron, az nem volt menő.

[ Szerkesztve ]

(#924) Frawly válasza cappa72 (#922) üzenetére


Frawly
veterán

Sima HDD-t ma már rendszernek semmibe nem tennék, egy 13 éves C2D-ós konfigba sem. Elég olcsók már a belépő szintű SSD-k, Crucial BX500, Kingston A400 (az Adata SU650 sem lenne rossz, de az tömeges szériahiba miatt nem ajánlott). Egyszerűen dimenzióugrás bármilyen HDD-hez képest. De már a középkategóriás SSD-k is beleférnek (Adata SU800, Crucial MX500).

A 4GB RAM nem olyan nagy gáz, bár felhasználási szokásoktól is függ, hogy pl. milyen böngészőt használsz, hány fület és hány alkalmazást tartasz egyszerre nyitva. A Chrome, Chromium, Opera, és egyéb Blink motoros böngészők eléggé zabálják a memóriát, a Firefox, Pale Moon vonal egy kicsit kevésbé, de sok lappal azok is szépen tudnak enni. Plusz ha Linux van fent, az takarékosabban bánik a memóriával.

(#925) domos válasza cappa72 (#922) üzenetére


domos
senior tag

4GB RAM manapság nagyon kevés. Amint ez "elfogy", az operációs rendszer elkezdi használni a swap-et, ami ugye a brutálisan lassú HDD-n van... és akkor itt jön az hogy használhatatlanul lassú lesz a gép. :))

Személy szerint 2011 óta SSD-t használok (eleinte csak a rendszernek, manapság már szinte mindennek) és nem igazán vagyok hajlandó olyan gépet használni amiben csak HDD van, mert tudom hogy bármelyik pillanatban elkezdhet krepegni a gép és akkor indul a szenvedés.

Persze lehet csak elkényeztettem magam. :B

If you don't do it enough, nothing's gonna really happen.

(#926) hcl válasza domos (#925) üzenetére


hcl
félisten
LOGOUT blog (1)

4GB max. Windowson kevés.
Egy lightosabb Linux DE elvan 3-400MB RAM használattal, ha nem hardcore felhasználásra kell, hanem elsősorban web, képnézegetés, zene, film, szövegszerkesztés, akkor elég a 4GB.
Persze bármi komolyabb középiskolás ki tudja fektetni, de az is inkább azért, mert egyszerre tart nyitva mindent.

Havernál most ment Win10 egy tartalék gépre, mert behalt a laptopja, csak lestem. A gépben volt 2GB RAM, amikor telepítettem, a 10 másfél gigát lezabált... Utána persze a hibás gépből áttettük a 4GB-t, úgy már maradt szabad, de akkor is elég WTF...

[ Szerkesztve ]

Mutogatni való hater díszpinty

(#927) domos válasza hcl (#926) üzenetére


domos
senior tag

A weboldalak linux alatt sem lesznek kisebbek. :))

If you don't do it enough, nothing's gonna really happen.

(#928) CPT.Pirk válasza hcl (#926) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Egy fullos KDE desktop se eszik több ramot, mint kb. 500-530MB. De ha elkezdesz böngészni, a mai többszálú böngészők simán megesznek egy csomót.
A céges, 4GB ramos gépen is így volt, 2-3GB ram használata simán volt a böngészőnek. Csak ott ssd-n volt a rendszer, így meg se érezte, ha swap-hoz kellett nyúlnia.

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#929) hcl válasza domos (#927) üzenetére


hcl
félisten
LOGOUT blog (1)

Nem ám, de ha 1GB-al kevesebb a RAM, akkor jobban megérzed.

Mutogatni való hater díszpinty

(#930) cappa72 válasza domos (#925) üzenetére


cappa72
nagyúr

4GB RAM manapság nagyon kevés
Ez felhasználástól függ.
Ha valaki "comsumer" laptopon "gémezni" akar, akkor annak úgykell...
Sosem használta a gépem még a swap-ot, legalábbis nem volt ilyen jellegű érzésem. Igaz, nem is Windows van a gépen, hanem Linux.
A Linux meg tudja kezelni 32biten is a 4GB RAM-ot.

Persze lehet csak elkényeztettem magam.
Szerintem igen; továbbra sem engedheti meg mindenki magának (vagy épp nem ért hozzá), hogy SSD-re cserélje a géppel kapott HDD-t.
Mégis használható általános célokra.

(Az asztali/családi gépemen is csak i3-as professzor van, 4GB RAM-mal; igaz, ebben SSD van. 5 felhasználóval. ha mindenki belépett és otthagyja nyitva a böngészőt, meg a májnkraftot, na akkor valóban jön a lassulás, de azért egy top ilyenkor bőven segít a felderítésben.)

Selenia 5w-40 motorolaj eladó! Na meg 4db Ford Kuga TPMS szenzor, 12k-ért

(#931) Bici válasza domos (#927) üzenetére


Bici
félisten

Nekem van egy Acer V5 121 laptopom 2GB Rammal, es 5-6 bongeszo tabig teljesen jo az elmeny Xubuntu-val.
Igaz, nekem SSD van benne, de ki van kapcsolva a swap.

8GB-nal mar kevesebbet szamit az OS, memoriahasznalat eseten, de 2/4GB-nal egy konnyu linux 3-4 bongeszo tabot tud adni windows-hoz kepest.

Anyamek is 5400-es laptop winyos gepet hasznalnak, ami az en SSD-s gepemhez kepest lassu W8.1-el, foleg a boot es utana par percig, de ha egyszer beindult, mar nem olyan veszes. Persze ok 1-2 tabnap tobbet nem hasznalnak.
Sokan kovetik el azt a hibat, hogy hagyjak a swap meretet a windows altal allitgatni. Sok esetben nem is a swap hasznaat, hanem a swap file atmeretezgetese miatt lassu, mert olyan helyre akarja irni a swap file-t, ami fragmentalt.
Szuleimnel ezt megoldottam ugy, hogy a winyo elejen van egy 10GB-os particio a fix meretu swap file reszere, es utana kovetkezik az OS. Igy sokkal gyorsabb a gep a lassu winyoval, mint alapon.

Eladó régi hardverek: https://hardverapro.hu/apro/sok_regi_kutyu/friss.html

(#932) CPT.Pirk válasza Bici (#931) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Miért kapcsoltad ki a swap-ot? A swapinnes értéke általában olyan a disztrókban, hogy nem is nyúl hozzá a swap-hoz, ha van szabad ram. Viszont így most neked nincs hova nyúlnia, ha esetleg kellene...

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#933) Bici válasza CPT.Pirk (#932) üzenetére


Bici
félisten

Mert egy 32GB-os SSD van a kis gepben, amit 2000Ft-er vettem a hasznaltan 25ezer Ft-os laptophoz.
Es eddig nem volt ra szuksegem soha, ellenben a szabad helyre igen.
Amint eloszor gondot fog okozni (evente 2-3 alkalommal kapcsolom be 5-10 percre, amikor utazom valahova, es pont akkor kell szamlat befizetni, vagy ilyesmi), veszek bele valami nagyobb SSD-t, amit jobban elfer a swap.
Esetleg egy SD karira masolom at az adatokat. :P

[ Szerkesztve ]

Eladó régi hardverek: https://hardverapro.hu/apro/sok_regi_kutyu/friss.html

(#934) ubyegon2 válasza Bici (#933) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

"Ahol van SSD és HDD is, ott nem érdemes a lassúbb eszközre tenni a /home-ot, de még abban létrehozni a swapfile-t még furább. Nagyon kevés helyen esik szó a kernelben ott lévő igen gyors megoldásról, amikor magába a rettentő gyors memóriába 3:1 arányban tömörítő zram-ot használjuk, ill. engedjük a kernelnek, hogy használja. Nem kell létrehozni sehol semmit és normál használat esetén, ha már kell swapolni a rendszernek, legalább piszok gyorsan teszi. :-) Egyetelen parancsot kell kiadnunk hozzá : sudo apt install zram-config Köszönjük Sergey Davidoffnak ezt az okosságot! Mint tudjuk Androidokba is kiválóan teljesít a zram."

Akár a Swap file, partíció helyett YT video hsz-ei között is, de máshol is említésre kerül a zram, ha már valamit, akkor kis méretek esetén ezt érdemes alkalmazni.

De ezekből is mazsolázhatsz.

(#935) Frawly válasza ubyegon2 (#934) üzenetére


Frawly
veterán

A zram ötletes megoldás, de mindenhol azt olvasom a neten, hogy instabillá teszi a rendszert.

Nekem a 4 GB kevés, pedig nagyon alap igényeim vannak, de elindítok néhány terminált, egy text editort, böngészőt néhány füllel, és ki is szaladok belőle. 8 GB-tal már elvagyok bármilyen platformon, Win-nek is elég, Linuxnak meg egyenesen sok, úgy már tényleg nem nagyon nyúl a swaphoz. A 16 giga, ami most van a gépbe, az meg az én egység sugarú felhasználásomra már overkill, de azért van jó oldala, pl. nem kell egyáltalán swap, meg a kernelnek bőven van mozgástere, hogy a fájlrendszereket cache-elje, stb..

Aki viszont a legújabb, legbrutálabb AAA játékcímekkel játszik 1080p ultrában, vagy efölötti felbontásban, azok viszont panaszkodni szoktak, hogy Windowson már a 16 giga sem elég, kell a 32. Aki meg fejlesztő, meg rendereléseket csinál, azok meg simán betolnak már a gépbe 64-128 giga RAM-ot, és még akkor is panaszkodni szoktak, hogy kevés nekik.

(#936) lacóapó válasza simonzé (#27) üzenetére


lacóapó
csendes tag

Igaza van, minden értelmes embernek hányingere van az olyan felsőbbrendű szövegektől /és az azt kinyilatkoztató szakértőktől is/, mint amire Ön reagált!

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.