Hirdetés

2024. április 19., péntek

Gyorskeresés

Hozzászólások

(#1) Zewa


Zewa
senior tag

Remélem én is eljutok egyszer Jamaicába. Szeretek megismerni új kultúrákat és ilyesfélében még egyáltalán nem volt részem sajnos. :(

"Táncolni kell, uram, a zene majd csak megjön valahonnan…"

(#2) FoxiestFox


FoxiestFox
félisten

Remek cikk. :)

(#3) Digital


Digital
addikt

A "fokhangya" fokhagyma akar lenni? :DDD
Hangulatos cikk lehet, ha lesz időm elolvasom.

"barackot,imádom a húsos barackot" Emlékszel a lassú internetre? Csak nyolc kép fért bele egy éjszakába...

(#4) eddie17


eddie17
addikt

A címadó dalra vonultunk be szalagavatón annó. :K
Jó írás lett, hangulatos. :R

[ Szerkesztve ]

(#5) Degeczi


Degeczi
nagyúr

érdekes cikk lett, köszi - előtte nem nagyon tudtam semmit az ottani viszonyokról!

(viszont a "nincs nő, nincs sírás"-tól én is mindig kapartam a falat, mert a szöveg többi részéből a jamaikai angol ismerete nélkül is egyértelműen kiderül, h "asszony, ne sírj!"-t jelent)

(#6) Sanyix


Sanyix
őstag

a nyelvről még: érdemes meghallgatni a gta4-ből little jacob és badman szövegeit, ők is jól nyomják [link]

szövegértelmezés, az ÉRTELMEZÉS a fontos, mert az olvasás mindenkinek megy, de az ÉRTELMEZÉS már komoly probléma a magyaroknál. Gondold ezt át mielőtt marhaságot írsz...

(#7) lapa


lapa
veterán

az előzőhöz hasonló magas színvonalú írás.

így nyalás után az lenne a kérdésem, hogy akarsz-e idegeneknek fűszert küldeni postán pénzért? vagy B tervként csak leírni mik az arányok. így elolvasva az összetevőket érdekes ízvilág lehet, belekóstolnék egy következő grillezéskor. azt nem teljesen értettem, hogy a csípős paprika is része-e vagy az csak külön van fogyasztva.

(#8) cellpeti


cellpeti
veterán

Nagyon jó írás,de örök álom marad...nekem biztos! :O

Tigris, tigris, csóvafény...

(#9) niyabinghi


niyabinghi
tag

lapa: Inkább priviben elküldöm a receptet, jó? Gyorsan, még a második félidő előtt. :)

Sanyix: Ott a pont, mennyit játszottam vele, júúúújjjjj! :D

eddie17: Jó kis szalagavató lehetett az.

Digital: Elírás volt, de gyerekkoromban tényleg úgy hívtam. Sokszor még most is. :DDD

[ Szerkesztve ]

(#10) adnoctum18


adnoctum18
senior tag

Jó írás, tetszett! :)

A többi bejegyzésedben is van pár nagy szöveg, csipázom a stílust.:D

---"I am not mad. I am interested in freedom. Good Luck, J. Morrison."---

(#11) Flexy90


Flexy90
senior tag

Tetszett a cikk, köszönöm :R

Xiaomi Fan

(#12) phanzetomox


phanzetomox
őstag

érdekes cikk sok mindent megtudtam amit eddig nem tudtam :R

(#13) vergilx


vergilx
őstag

én dzsámáikából csak egy iparcikket fogyasztok... :DDD

(#14) Riska.91


Riska.91
tag

jamaicai bobcsapat

A szívre célozz Ramon! A szívre!

(#15) tibz03


tibz03
őstag

Jó cikk, külön öröm volt látni, hogy valakit még érdekel a helyesírás; még ha 1-1 vesszőhiba elő is fordul, messze az egyik legigényesebb cikk, amit itt olvastam. :R

Jamaica viszont számomra sosem volt "szimpatikus". Sem a zenéjük, sem a raszta hajviselet... egyszerűen nem az én stílusom, nagyon távol áll tőlem. :) Ettől függetlenül jó volt olvasni róla ezt-azt, ennyivel is okosabb lettem.

(#16) asysoft


asysoft
aktív tag

Szeretem az nem mindennapi kultúrákba bepillantást engedő írásokat, érdekes, jó cikk:) Mivel főzni is szeretek -már amennyire időm engedi-, megtennéd, elküldöd nekem is a fűszerkeverék receptjét?
Ahogy nézem, ez a Scotch bonet paprika a Habanerohoz hasonló erősségű - kíváncsi lennék, mennyit használnak belőle, egyszer meggondolatlanul egy fél Habanero paprikát belevágtam a levesembe, mit ne mondjak, nem az volt életem legszerencsésebb döntése :DDD

(#17) niyabinghi válasza asysoft (#16) üzenetére


niyabinghi
tag

Többen kértétek, íme a jerk fűszerkeverék receptje:

1/2 tk fokhagymapor
2 tk kakukkfű
1 1/2 tk só
1/4 tk őrölt szerecsendió
1/2 tk őrölt fahéj
2 tk barnacukor
1 1/2 tk őrölt chili
1 tk őrölt szegfűbors
2 ek vöröshagymapor

Jól záródó üvegben sokáig elvan.

(Ha nincs vöröshagymapor, akkor közvetlen a felhasználás előtt keverj bele dupla annyi reszelt vöröshagymát.)

[ Szerkesztve ]

(#18) niyabinghi válasza tibz03 (#15) üzenetére


niyabinghi
tag

Köszönöm az elismerést, de nem akartam túl tökéletesre, még megszólnak... :D

Kicsit hadd kötekedjek: a hajviselet, amit többnyire a rasztákhoz lehet kötni, dreadlocks néven ismert. "Raszta haj" nincs, csak ember, mivel egy vallásról van szó. Szerencsére nem térítő vallás, így senki nem fog kereztre feszíteni vagy máglyán elégetni ha nem követed. :)

(#19) niyabinghi válasza asysoft (#16) üzenetére


niyabinghi
tag

Na erre meg nem válaszoltam, csak beírtam a receptet. :U A Scotch Bonnet és a Habanero ugyanaz.
Elvileg egy darab egészben beletéve is megadja a csípős alapízt, nem kell szétvágni ha nem szereted a nagyon erőset. (Az eredeti recept szerint sem.) Én kettévágom, mert szeretem ha csíp mint az állat, így ezügyben nem vagyok mérvadó, mert képes vagyok erős pityus kenyérrel jóllakni, vagy magában elrágcsálni egy kétdecis üvegre való ecetes jalapenót. :DDD

(#20) Ren Hoek


Ren Hoek
veterán

Nagyon jó kis írás, így éjjeli meló közbeni pihire :)

A receptet lehet kipróbálom, mert kezdek rájönni, hogy változatós fűszerekkel csökkenteni lehet a sóhasználatot, és még sokkal finomabb is lesz tőle az étel - így egészségesebb is. Chili powa! :)) :o

Bár egyszer valami mexikói spéci bikapöcs paprikás kézzel megtöröltem az orromat, és 1 órán keresztül lángolt. De már az agyamig felment, mert vízzel próbáltam kimosni :D Aztán beugrott, hogy a kapszaicin zsírban oldódik, úgyhogy felszívtam az orromba egy pohár tejet, és voilá' teljes megkönnyebbülés :D

Azóta kicsit visszafogom az erős fűszerek és zöldségek használatát :DDD

Mod: kakukkfüvet is imádom, szóval ez a recept csak szuper lehet :)

[ Szerkesztve ]

(#21) JanFe


JanFe
aktív tag

Tetszett a cikk :)

"There is nothing permanent except change"

(#22) niyabinghi válasza Ren Hoek (#20) üzenetére


niyabinghi
tag

Akik eddig próbálták, mindenkinek bejött.
Hja, ronda dolog ez a csípős.
Én minden évben teszek el házi darált cseresznyepaprikát (a bolti sz*rszemétsz*r, nem elég erős), meg olyat is, aminek kiszedem a közepét és mindegyikbe megy egy gerezd fokhagyma. Namost ez általában úgy történik, hogy többen veszünk sokat, aztán elbabázunk vele egy egész napot. Vagy kettőt. :) Tavaly nyáron történt a következő baleset: egyik cimbi, aki a darálás előtti paprikadarabolást végezte, rájött, hogy pisilnie kell. Fél perccel később oltári nagy káromkodás, mi meg röhögtünk mint az állat, mert egyből vágtuk, hogy sikerült aláemelnie a műszernek. :C Aztán utána nevelő célzattal gyorsan megnézettük vele a Torrentét, hogy tisztában legyen a kézmosás tematikájának fontosságával. :D

(#23) asysoft válasza niyabinghi (#17) üzenetére


asysoft
aktív tag

Köszönöm a receptet, amint vége a vizsgaidőszaknak, kipróbálom!
Habaneros dolgot wikipedia alapján írtam, az alapján nem teljesen ugyanaz, de végülis mindegy. Csípőssel nincs bajom (sőt!), de azért mindennek van határa :))

(#24) niyabinghi válasza asysoft (#23) üzenetére


niyabinghi
tag

Akkor aszondom, hogy ugyanannak egy-egy változata a két jóság. ;)

Capsicum Chinense

[ Szerkesztve ]

(#25) asysoft válasza niyabinghi (#24) üzenetére


asysoft
aktív tag

:) Egyébként Habanero-Scotch Bonnet-Kínai paprikában számomra nem is az ereje, hanem a furcsa, már-már gyümölcsös aromája volt a legmeglepőbb (legalábbis amit először vettem, második eresztés már nem ilyen volt, s erejét tekintve is gyengébb lett).

[ Szerkesztve ]

(#26) asysoft válasza asysoft (#23) üzenetére


asysoft
aktív tag

No végre eljutottam oda, hogy a hetek óta lekevert keveréket kipróbáljam egy kis csirkemellen - szerintem nagyon jó, biztos fogok még máskor is készíteni. Még egyszer köszönöm a receptet!

(#27) lapa válasza niyabinghi (#17) üzenetére


lapa
veterán

no, hát grillszezon lévén nekifutottam a spicenak. vöröshagyma port nem találtam. itthon kiderült, hogy pontos recept sincs a cikkben, erről is megfeledkeztem.

most az lett, hogy osztottam-szoroztam és végül pácolás mellett döntöttem. hogy pontos legyek a a reszelt hagymás fűszerkeverékkel jól bedörzsöltem a félbe (laposra) vágott csirkemelleket. ezek most a hűtőben elbeszélgetnek így olaj meg savak nélkül. holnap jófajta keményfából barkácsolt parázs felett fognak örök hűséget esküdni egymásnak. fingom sincs jó lesz-e.

izgulni nem izgulok, mert (itt aki éhes esetleg hagyja abba az olvasást) nagyobb családi összejövetel lesz, így megfelelő mennyiségű backup grillezős étellel biztosítom a túlélést. már citrom-olaj-fokhagyma-méz-sok chili pácban pihen egy bő kiló vékonyabbféle oldalas, ami sütés közben további méz-chili kombót kap majd. ez kitűnő, csak a méz időbeli adagolására kell figyelni, ne kozmáljon nagyon oda. meg arra, hogy jó sok chilit tegyünk még rá.

a csirkemell kisebbik részét experimentál jelleggel "chio" jellegű pácba, tejföl-olaj-friss kapor-bors-fokhagyma-citromlé keverékébe pácoltam. ilyen se volt még, kiderül hogy viseli. direkt nagy fokhagymákat vettem, ezeket vízszintesen félbe vágtam a legnagyobb keresztmetszet mentén. a teteje ment a pácokba, az alja szépen egyben marad és sebtiben tákolt zöldfűszeres házivajjal megkenve lesz reáhányva a grillrácsra.

sajnos elfogyott a napon szárított pari, abból még ment volna a vajba. jó nagy fej gombákat is vettem, azokkal hasonlóképp készülök elbánni, azaz vajazva mennek a rácsra. ugyanez a sors várja a szerencsésen talált vékony, de hosszú sárgarépákat is. igen, elég nagy grillrácsom van itthon.

az i-re a pontot a két diszkosz edény teszi majd fel, amit jófej módon telitömök apró, mosott héjú krumplival, kisebb hagymákkal és 3-4 centis darabokra vágott kukoricával. az ízt egy bolti cserepes rozmaring adja, ez a diszkoszok aljára kerül házivajjal és fél-egy deci vízzel meg ízlés szerinti durvára őrült borssal és sok fokhagymával. ez a rozmaringos párolt kuki a világ második legfinomabb zöldsége a számomra rejtélyes módon készülő zellerpalacsinta után.

csak gondoltam hátha van pár használható ötlet. nagyon kíváncsi vagyok mi lesz holnap, ilyenkor mindig van egy (általában egészen jó) képem arról minek milyen íze lesz. lehetséges, hogy most belelovalltam ebbe magam? mostanában annyira rajta vagyok ezen a kajálós témán, már-már azt gyanítom várandós vagyok. azt már el se merem mondani ma mit ettem.

no majd beszámolok mi történt az ízlelőbambáimmal.

(#28) asysoft válasza lapa (#27) üzenetére


asysoft
aktív tag

Én is félbevágott csirkemellett dörzsöltem be natúran a fűszerkeverékkel, majd 2 órás "pácolódás" (hiába no, hirtelen jött ötlet volt a grillezés) után elektromos grillen megsütöttem. Remek lett!:)

(#29) lapa válasza asysoft (#28) üzenetére


lapa
veterán

kicsit attól félek még, hogy kap egy keserű mellékízt a hagymától az egynapi állásban, de még pár óra és kiderül a való.

[ Szerkesztve ]

(#30) niyabinghi válasza asysoft (#28) üzenetére


niyabinghi
tag

Örülök, hogy bejött az ízvilág. :)

lapa: Jól átmentünk gasztrotopikba, de nem baj. Tetszenek ezek a pácok, bár nekem a hús fosztóképző ha kajáról beszélünk. Most van bébikukorica-szezon, mindenféle friss zöldekkel (cukkíni, hagyma, színes paprika, gomba, zöldbab, akármi) összekeverve, fél órát pihen a hűtőben befűszerezve (ahogy épp eszembe jut, csak csípjen), aztán serpenyőben éppen csak átpirítom, hogy még ropogósak maradjanak a zöldségek. Vegáknak önmagában is heaven, ragadozóknak lehet köret. Spagettivel sem rossz. Na abbahagytam. :))

(#31) lapa válasza niyabinghi (#30) üzenetére


lapa
veterán

jól hangzik. mármint nem a vegaság.

btw: mondhatjuk vegyes tapasztalatokat szereztem eddig. a grillezéshez csirkemellet kentem be, de rettentő szárazra sikerült. nem a fűszer miatt, a másik féle tejfölös cucc is hasonló károkat szenvedett. itt egyértelműen az oldalas nyert, de azt meg nem csináltam ezzel.

másodszorra tegnap este felhasználtam a maradékot (hagyma nélkül) egy kis likacsosra klopfolt karajhoz, amit olajban meg egy kis veresborban pirongattam meg. ekkor megerősítést nyert, hogy a fűszer finom és szeretjük. sajnos már az első esetben is zavart kissé a kakukkfű darabossága, másodszorra már rendesen rossz volt. szóval annyit tudok hozzátenni, hogy lesz még ilyen csinálva, de nem elég morzsoltan belerakni a kakukkfüvet, jobban össze kell darálni.

tekintve, hogy azóta nemigen volt alkalmunk kiruccanni a rasztákhoz, marad a gasztro.

[ Szerkesztve ]

(#32) niyabinghi válasza lapa (#31) üzenetére


niyabinghi
tag

Nekem viszont tökéletesen hangzik a vegaság (94 óta), nem tudom, mi a baj vele. Nem lettem sápkóros, soha egy pattanás, mindenem megvan (ráadásul a megfelelő helyeken), plusz többször vádoltak hiperaktivitással, szóval nem tapasztaltam eddig semmilyen hátrányt. Hacsak nem a sok lelkes önjelölt professzor okoskodását az ember fogazatáról és emésztőrendszeréről, de azt meg pont nem hallgatom már meg és nem vitatkozom velük. Többször próbáltak átnevelni, nem sikerült. Tejtermék, tojás (ritkán), csoki (bármikor, soksoksoksok) jöhet, és a világ legjobb kakaóscsiga-receptje van a birtokomban (hajtogatós-szöszölős, de megéri). Ami még fontos: nem hal meg miattam egy állat sem. Ez nem rábeszés vagy vega propaganda, nekem így jó és kész. Ja és nem sápítozom látványosan ha éppen húsevő társasággal megyek enni, mert megoldom a kaját, nem maradok éhes.
Engem nem zavar, ha darabos a fűszer, mozsárban szoktam összetördelni, aztán csá. Ha nagyon nem szereted úgy, akkor ómama spájzában a felső polcon rögtön a tavalyi körtebefőtt mellett jobbra biztos lak egy olckúl kávédaráló, azon esetleg át lehet küldeni, akkor nem lesz zavaró ha ráharapsz. Nekem csak az egészben felejtett köménymagtól van jól fejlett fóbiám, elég kimondani, máris rosszullevészet van. Btw tegnapelőtt a Metroban nézegettem a fűszereket, többféléből láttam őrölt kiszerelést (kakukkfüvet mondjuk pont nem, de biztos létezik).
Hja, azt a kiruccanást jó lenne félévente feliratni a házidokival mindenkinek, kevesebb stresszes ember lenne. Idén már biztos nem megyek, szeptember végétől Anglia, költözés két kutyával, próbaidő alatt meg ugye nem szerencsés dolgozdából lelépni nyaralászni. Pedig nem esne nehezemre. :D

(#33) lapa válasza niyabinghi (#32) üzenetére


lapa
veterán

félre ne érts, nekem oké ha más vega. nem bánnám egyébként azt se, ha én rá tudnám szánni magam, ökológiai lábnyom szempontjából nem lenne rossz lépés. ahhoz viszont túl sok elképzelhetetlenül finom húst ettem már, hogy bármikor is önszántamból megfosszam magam ettől.

tengeri bigyókkal viszont próbálok spórolni, igyekszem úrrá lenni a gyengeségemen és tenger közelében is lehetőleg ritkán, vagy ismerten helyben halászottat tolni. no ez se mindig sikerül, van hogy elborul az agyam. leginkább kedvenc és sajnos ritkán látott kisvendéglőmben, ahol egyszerre főzik a világ legfinomabb homárlevesét és t-bone steakjét. az ott és akkor a menyország.

(#34) lapa válasza lapa (#33) üzenetére


lapa
veterán

jaj, ezt meg elfelejtettem: a helyi ószeresnél tegnap magamévá tettem egy úti kézi kávédarálót, igazi bakelit cucc. nagyjából akkortájt történt a dolog, amikor a posztot írtad.

upd: mozsaram volt, az egész szegfűborsot azzal próbáltam büntetni, kevés sikerrel.

[ Szerkesztve ]

(#35) niyabinghi válasza lapa (#34) üzenetére


niyabinghi
tag

Na, mindjárt nekiáll valaki boszorkányozni és máglyáért kiabálni. :)

Nálam semmi ideológiai háttere nincs a vegaságnak, egyszerűen csak így érzem jól magam. Gyerekkoromban is gyakran igyekeztem elsumákolni a húsevést, később pedig már nem lehetett beleszólni. Kedvenc kérdésem, ami gyakran elhangzik, hogy "Csirkét sem?" :DDD Ha szereted a húst, ne vond meg magadtól csak azért, mert valaki azt mondja. Amikor jönnek a mindenféle húspótló készítményekkel, na akkor magától is ki tud egyenesedni a hajam egy pillanat alatt, mert idegesítően értelmetlen dolognak tartom, kábé elektromos cigi esete. Valamit tudatosan letenni és azonnal keresni a kiskaput hülyeség. A szervezeted úgyis jelzi ha (nem) kell neki valami.

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.